'Verbetering van werk in plaats van poencontract' Kabinet houdt WAO-voorstel intact Jongens ontvoerd, misbruikt en gedumpt krugugere uitkering Lelystad 25 Binnenland Duisenberg: PvdA mag niet te veel beloven 'Vrolijke narcose' bevordert herstel Kort geding om tijger 'Luitjens is te Iaat met verzet tegen veroordeling' Tweede ontsnapte uit De Schie aangehouden Werkloze schoolverlater WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 5 lelystad Omringd door bewoners en veiligheidsmensen probeerde koningin Beatrix gisteren een glimp op te vangen van gebouwen en bewoners in het jarige Lelystad. De vorstin woonde gisteren een deel van de feestelijkheden bij ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van deze gemeente. FOTO ANP FRANS VAN DER LINDE Politie schiet pitbull-terriër neer Amsterdam Amsterdamse politie-agenten hebben gisteren een pitbull-terriër doodgeschoten die even daarvoor zijn bazin had aangevallen en ernstig had verwond. De politie was gealarmeerd door de buren die in de woning aan de Oude Hoogstraat een vrouw hoorden gillen. De agenten braken de deur open en za gen de vrouw op de grond liggen terwijl ze probeerde zich de hond van het lijf te houden. Toen de agressie van het beest zich op de binnenkomers richtte, schoot een van de agenten het dier dood. De vrouw is met ernstige bijtwonden in het ziekenhuis opgenomen. Lijk van schipperszoon gevonden Dordrecht De rijkspolitie te water heeft gistermiddag op de Oude Maas ter hoogte van de Barendrechtse Brug het stoffelijk overschot gevonden van een 21-jarige schipperszoon uit Hein- kenszand. De man was vorige week donderdag op dezelfde loca tie vanaf het motortankschip Rhodina 1 in de Oude Maas geval len. Ook minimumloon voor kort werken den haag Vanaf 1 januari zullen ook werknemers die minder dan een derde van de normale werktijd werken, aanspraak kun nen maken op (een evenredig deel van) het minimumloon. Op die datum treedt een wet in werking tot afschaffing van het zo genoemde 1/3-criterium in de Wet op het Minimumloon. Nadat eerder al de Tweede Kamer had ingestemd met een voorstel hiertoe, is gisteren ook de Eerste Kamer akkoord gegaan. Marineofficieren verdacht van fraude den haag De commandant van een mijnenjager en de com mandant van een duikvaartuig worden verdacht van fraude met declaraties voor duiktoelagen. Zij zijn uit hun functie ontheven. De beide officieren zijn tijdelijk te werk gesteld op de marineba sis in Den Helder. Zij zijn niet geschorst maar moeten zich be schikbaar houden voor een onderzoek door de Koninklijke ma rechaussee. De PvdA zal in het verkiezingsprogramma voor mei 1994 geen dingen moeten beloven die de partij niet kan waar maken. Er mogen alleen beloften worden gedaan die ook betaalbaar zijn. Het bewust uitgaan van te rooskleu rige voorstellingen van zaken is „kiezersbedrog". Dit stelt PvdA-lid en president van De Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg, in het PvdA-blad Socialisme en De mocratie. Hij verwijt zijn partij dat zij nog te veel denkt aan geld verdelen en niet aan geld verdienen. Duisenberg stelt dat de PvdA meer geld moet uittrek ken voor de bestrijding van de criminaliteit en het on derwijs. Op sociale voorzieningen, geen enkele uitgezon derd, moet worden gekort De hoogte van de kinderbij slag moet afhankelijk worden van het inkomen van de ouders. De vooraanstaande PvdA'er meent verder dat zijn par tij onverkort moet kiezen voor de mensen aan de onder kant van het 'inkomensgebouw'. „De partij moet zich niet door D66 naar het midden laten drukken", aldus Duisenberg. Duisenberg voorziet in de jaren negentig een econo mische groei van 2 tot 3 procent per jaar. De overheid zou daarvan ongeveer de helft mogen claimen, niet meer. Investeringen moeten hoe dan ook omhoog. Dui senberg noemt een bedrag van 5 miljard gulden. Dat geld moet worden geïnvesteerd in de infrastructuur. Het financieringstekort van de rijksoverheid zou op 2 procent moeten liggen. Om dat te dekken, mag de over heid van Duisenberg echter geen geld meer lenen. In dien het in ons land wat minder gaat, zou het tekort iets hoger mogen zijn. Duisenberg voorziet twee grote problemen voor de toekomst. Ten eerste de toenemende Europese integra tie die de beleidsruimte nationaal kleiner maakt en dwingt meer rekening te houden met ontwikkelingen in andere EG-lidstaten. Bijvoorbeeld bij de hoogte van be lastingen of accijnzen. Ten tweede wijst Duisenberg op de toenemende vergrijzing die ertoe zal leiden dat de uitgaven voor de AOW en de gezondheidszorg stijgen. rotterdam gpd Dat het menselijk brein tot wondertjes in staat is, blijkt uit een onderzoek dat onlangs aan de Rotterdamse Eras mus Universiteit is afgesloten. Wetenschappelijk mede werker M. jelicic heeft ontdekt dat opbeurende verhaal tjes tijdens de narcose het herstel van de patiënt bevor deren. Hoewel niemand zich naderhand kan herinneren wat tijdens een operatie is gezegd, spelen die uitlatingen een belangrijke rol in het genezingsproces. Onaardige en na re uitlatingen van de chirurg of operatiezusters kunnen zelfs angst en depressiviteit bij de patiënt opwekken. In zijn proefschrift beschrijft Jelicic verschillende on derzoeken. Zo kreeg een groep galblaas-patiënten tij dens de narcose allerlei leuke dingen te horen, terwijl de andere groep andere suggesties of onbelangrijk geluid aanhoorde. Het bleek dat de eerste groep veel sneller uit het ziekenhuis kon worden ontslagen dan de tweede. Bouwbond FNV wil genoegen nemen met handhaven koopkracht Een bedrijfstak als de bouw zit meer te springen om ver betering van de arbeidsomstandigheden dan om hogere lonen. Wat het inkomen betreft kan de bouw vergeleken met andere bedrijfstakken de toets der kritiek nog aardig doorstaan. De kwaliteit van het werk laat echter te wen sen over. Wil de bouw concurreren op de arbeidsmarkt dan moet vooral die zaak worden aangepakt. Gebeurt dat niet dan komt de bouw de komende jaren duizenden vaklieden te kort, omdat mensen voor ander werk kiezen of in de WAO verdwijnen. Dat zei CAO-onderhandelaar R. de Vries gisteren bij de presen tatie van de arbeidsvoorwaar- dennota '93 van de Bouw- en Houtbond FNV. De bond is niet van plan loonruimte te laten zitten. „Maar werkgelegenheid staat bij ons voorop. De koop kracht is vers twee", aldus De Vries. Dat is in lijn met het cen trale beleid van de FNV: werk boven inkomen. In de bouw- en houtsector moeten volgend jaar in totaal negentien CAO's wor den vernieuwd. Het grootste contract is de CAO-bouwnijver- heid, die geldt voor 240.000 werknemers. De Bouw- en Houtbond gaat de CAO-onderhandelingen in met een looneis van circa 4 pro cent, inclusief de prijscompen satie die naar verwacht volgend jaar 3,75 procent zal bedragen. Daar bovenop komt nog een aanvullende looneis waarvan de hoogte afhangt van de mate waarin met de werkgevers werkgelegenheidsafspraken kunnen worden gemaakt. De bond schat de totale loon ruimte in de bouw op 5 tot 6,5 procent, afhankelijk van de sec tor. Van die ruimte wil de bond 1 tot 1,5 procent bestemmen voor „goede doelenzoals werkgelegenheid, zodat er on geveer 4 procent overschiet voor de lonen. In sectoren waar nog geen 36-urige werkweek is, moet die er alsnog komen. De Bouwbond CNV, die maandag al zijn CAO-voorstellen presen teerde, heeft een looneis van 4 procent gesteld. De Vries is wars van „poen- contracten". Eventueel is de bouwbond zelfs bereid genoe gen te nemen met alleen maar handhaving van de koopkracht en het dus zonder reële loons verbetering te stellen mits met de bouwwerkgevers goede werkgelegenheidsafspraken zijn te maken. De Vries hamert erop dat loonmatiging in combinatie met werkgelegenheidsafspraken van het grootste belang is. Dit jaar gingen de lonen in het be drijfsleven met gemiddeld 5 procent omhoog en dat vindt de vakbondsbestuurder eigenlijk aan de bedenkelijk hoge kant. „Die lijn moeten we volgend jaar niet voortzetten", zo waar schuwde hij. Vakbondsbestuur der De Vries neemt het minister De Vries van sociale zaken hoogst kwalijk dat hij niet het initiatief neemt om de onwillige werkgevers alsnog tot centraal overleg over loonmatiging en werkgelegenheid over te halen. „De minister leunt passief ach terover en dat is onbegrijpelijk en onverantwoordelijk. Ik hoop dat de werkgevers in de bouw overigens hun verantwoorde lijkheid wel waarmaken si tt arp» Een inwoner van Sittard stapt om een wel heel bijzondere reden naar de rechter. Hij wil de tijger zien die bij zijn vroegere vriendin woont. De vrouw voelt daar niets voor. Volgens haar is de man er alleen maar op uit om de verbroken relatie met haar te her stellen De man zegt dat hij zeer gehecht is aan de tijger. Jarenlang heeft hij veel aandacht en geld aan het dier besteed Via een kort geding, dat op 8 oktober in Maas tricht dient wil hij een bezoekre geling afdwingen Op de foto de vrouw met tijger Malaysia. ARCH It F FOTO» ANP Het kabinet heeft het wetsvoorstel om het be roep op de WAO terug te dringen, op slechts één punt bijgesteld. Het begrip 'gangbare ar beid', dat 'passende arbeid' zou vervangen, komt er niet meer in voor. Bestaande gevallen onder de vijftig jaar zien hun uitkering echter wel degelijk bevroren, ondanks recente uitla tingen van vice-premier Kok dat deze WAO'ers misschien buiten schot zouden kunnen blij ven. Het wetsvoorstel Terugdringing Beroep op Arbeidsongeschiktheidsregelingen (TBA), zoals de officiële naam luidt, is gisteren bij de Kamer ingediend, ruim een jaar nadat het kabinet het er op hoofdlijnen over eens werd. Het bevat geen ingangsdatum. Het kabinet mikt op 1 ja nuari 1993, maar als die datum niet gehaald wordt omdat parlementaire behandeling lan ger duurt, kan de wet in de loop van 1993 van kracht worden. Dat heeft uiteraard tot gevolg dat de ingeboekte bezuinigingen ook pas later worden gehaald. Het verdwijnen van de term 'gangbare ar beid' heeft overigens geen gevolgen voor be staande WAO'ers die worden herkeurd en voor nieuwe gevallen. Zij zullen op papier eerder in aanmerking komen voor „alle algemeen geac cepteerde arbeid waartoe iemand met zijn krachten en bekwaamheden in staat is". In to taal gaat het om circa 300.000 herkeuringen van mensen die al een WAO-uitkering hebben en circa 110.000 extra beoordelingen per jaar. Die operatie wordt in vijf jaar uitgevoerd. In grote lijnen ziet het nieuwe uitkeringssys teem er als volgt uit: Bij nieuwe uitkeringen wordt eerst minstens één jaar 70 procent van het laatst verdiende sa laris uitgekeerd. Die 'gewenningsperiode' loopt met de leeftijd op tot 4 jaar voor mensen van 53 tot en met 57 jaar. Daarboven blijft de uitke ring van 70 procent als vanouds doorlopen tot het 65ste jaar. Na de gewenningsuitkering krijgt een 18-ja rige een minimumuitkering. Daarop komt per jaar 2,5 procent van het verschil tussen het ou de salaris en het minimumloon. Op 58 jarige leeftijd zit men daardoor weer op 70 procent van het oude salaris. WAO'ers die op het moment dat de wet van kracht wordt ouder zijn dan 50, houden hun uitkering. Zij krijgen alleen te maken een ver scherpte scholingseis. 50-plussers die na inwerkingtreding van de wet arbeidsongeschikt worden, krijgen even eens 70 procent van het oude salaris, maar ko men eerder in aanmerking voor vervangend werk en worden ook regelmatig herkeurd. Lopende uitkeringen van mensen beneden de 50 jaar worden in guldens bevroren tot zij op de voor hun leeftijd geldende uitkering te recht komen die voor vergelijkbare nieuwe WAO'ers geldt. De 28-jarige Marokkaan, die op 3 september uit het Huis van Bewaring De Schie is ontsnapt en gisterochtend is aangehou den, zal zich opnieuw voor de Rotterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Hij moet te rechtstaan voor het bedreigen van bewakers van De Schie. Datzelfde geldt voor de vorige week gearresteerde 29-jarige Ier. die met de Marokkaan en twee andere gedetineerden ont snapte en die twee weken gele den in Friesland werd opgepakt. Twee ontsnapten zijn nog niet gevonden. De Marokkaan werd gisteren, naar aanleiding van een tip, door een arrestatieteam van de Rotterdamse politie van zijn bed gelic ht in een woning in de wijk Schiemond De ongewa pende man heeft zrch bij zijn aanhouding niet verzet. De Marokkaan zat in De Schie een gevangenisstraf van twintig jaar uit wegens moord. De in Canada wonende oorlogs misdadiger Jacob Luitjens (73) is volgens officier van justitie mr. H. Marquart Scholtz niet ontvankelijk in de verzetsproce- dure die hi) heeft aangespannen tegen zijn veroordeling tot le venslang in 1948. De officier zei gisteren voor de rechtbank in Assen dat Luitjens de termijn van veertien dagen om in verzet te komen, vele jaren heeft over schreden. Een zuster van de 'Schrik van Roden' zou haar broer al in 1950 hebben verteld dat hij le venslang had gekregen voor hulp aan de Duitse bezetters. In 1983 htm de met vervolging van oorlogsmisdadigers belaste officier van justitie mr. P. Bril man Luitjens op zijn verzoek in over het vonnis. Luitjens verscheen volgens verwachting niet bij de recht bank in Assen. Raadsman mr. A. Orie mocht gisteren het woord niet voeren namens zijn lienl. De rechtbank vond dat daar voor geen klemmende reden was. Orie had aangevoerd dat Luitjens te ziek was. niet genoeg geld en geen paspoort had. Maar de rechtbank woog mee dat Luitjens kort geleden wel in staat was tweeën eenhal ve dag een proces in Canada bij tc wo nen. De rechtbank doet op 6 okto ber uitspraak. Als het verzet van Luitjens wordt toegewezen, moet de hele strafzaak opnieuw worden behandeld Volgens raadsman Orie is in dat geval het openbaar ministerie niet ontvankelijk omdat de feiten zijn verjaard. Marokkaan opnieuw voor de rechter Weer celstraf geëist in visfraudezaak Twaalf jaar en TBS geëist tegen twee Bredanaars utrecht anp De officier van justitie bij de rechtbank in Zwolle heeft giste ren op de tweede dag van het proces rond de visfraude weer forse boetes en gevangenisstraf fen gevorderd. De verdachten waren visserijbedrijven, hun di rectieleden en een handelaar. Zij komen uit Urk, Heerhugo- waard en Den Helder. De offi cier van justitie eiste boetes en terugbetaling van het weder rechtelijk genoten voordeel voor in totaal 3,9 miljoen gulden. De gevangenisstraffen komen bij elkaar op 80 maanden, waarvan 33 maanden voorwaardelijk. Uitspraak 5 oktober. „Onvoorstelbaar wat deze mannen min derjarige jongens hebben aangedaan. Dat gaat mijn verstand te boven." Dat zei officier van justitie mr. H. Wijbrandts gisteren voor de rechtbank in Utrecht over twee Bredanaars van 21 en 30 jaar. Zij eiste tegen ieder van hen twaalf jaar gevangenisstraf en TBS met dwangver- pleging. De mannen moesten zich verantwoor den voor ontvoering en ontucht van zes jongens tussen tien en zestien jaar in de periode van april 1990 tot januari 1992. In totaal hebben de mannen twaalf ge vallen bekend, maar slechts in zes geval - De zaak begon in april 1990 in het Mastbos in Breda. Daar spraken de man nen twee jongens aan met de smoes dat hun hond was weggelopen en of de jon gens hen wilden helpen zoeken. Ieder van hen ging met een jongen het bos in. Daar kwamen hun ware bedoelingen aan het licht en pleegden zij ontucht met de jongens. Met de auto reden zij daarna op ver schillende tijdstippen naar diverse plaat sen in het land. Telkens zochten zij een jongen uit en gebruikten dezelfde smoes. Zij vroegen de weg naar het sta tion en verzoenten de jongen mee te gaan om hen de weg te wijzen. Die tocht eindigde dan in het woonhuis van het tweetal in Breda. Met geweld dwongen zij de jongens tot ontuchtige handelin gen. De zaak kwam aan het rollen na de ontvoering van een 11 -jarige jongen in Utrecht op 29 januari dit jaar. Ook hij ging mee als gids naar het station en be landde in Breda. In het huis was de jon gen bang geworden en was gaan huilen. De mannen brachten hem daarop terug naar Utrecht. De jongen wist zich echter de tocht naar Breda nog voor de geest te halen, waardoor de politie de mannen op het spoor kwam. Volgens een onderzoek is de 21-jarige Bredanaar sterk verminderd toereke ningsvatbaar en is de kans op herhaling groot. Voor de andere verdachte geldt dat zijn daden hem in verminderde ma te zijn aan te rekenen, maar ook bij hem is de kans op herhaling groot. Bovendien wordt de kans op een succesvolle behan deling gering geacht. De mannen heb ben een tc nauwe relatie en zijn volledig afhankelijk van elkaar. Die relatie vormt een belemmering voor een verandering van hun gedrag. De verdeding pleitte in beide gevallen voor een straf die gelijk is aan het voor mast BOdtf m hun eigen Belangde be handeling van de twee mannen zo snel mogeh|k kan beginnen. Uitspraak 6 oktober. Schoolverlaters die geen baan hebben en jonger zijn dan 27 jaar. krijgen na 1 januari gedu rende het eerste halfjaar van hun werkloosheid een lagere lÉdMrtnp dan andere werklo/en Hun uitkering zal gelijk zijn aan het budget voor levensonder houd zoals dat geldt voor stu denten. De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met een voorstel om de Algemene Bij standswet in die zin te wijzigen. Inclusief vakantiegeld krijgt een werkloze schoolverlater van 21 ton 27 laar ptf I januan BH4 gulden per maand als hij of zijn alleenstaand is. Alleenstaanden met kinderen krijgen 1.592 gul den per maand en samenwo nenden die beiden schoolverla ter zijn, krijgen I 769 Voor thuiswonenden liggen die be dragen 392 gulden later. Overigens krijgen werkloze schoolverlaters iets meer geld in handen dan studenten omdat die een OV-jaarkaan krijgen en daarvoor zestig gulden inleve ren I r is nog ren NNI M DO uitkering aan werkloze school verlaters volgt de ontwikkeling van het netto minimumloon, terwijl het budget voor levens onderhoud van studenten wordt aangepast aan de prijs ontwikkeling Ook zijn er ver schillen in de regeling voor bij verdiensten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5