CDA: Beperk immigratie 'Ik ben geen levende waarschuwing tegen polio' invoer 357 kilo cocaïne Binnenland Jeugd Joure plundert magazijn vol speelgoed Ministers gaan de boer op voor 'Maastricht' Asielzoeker moet wel zelf pillen betalen 'Angst voor televisie vaak overdreven' Boycot Outspan gestopt WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 3 Sociale dienst Enschede: Geen straf enschede De gemeentelijke sociale dienst van Enschede vindt het voldoende als mensen die inkomsten niet hebben opgege ven, de te veel genoten uitkering terugbetalen. Die mensen hoe ven niet strafrechtelijk te worden vervolgd, vindt de dienst. Een voorstel hiertoe heeft de dienst ingediend bij de werkgroep die de ministeries van sociale zaken en justitie in het leven hebben geroepen om een richtlijn op te stellen voor de behandeling van uitkeringsfraude. Dit najaar wordt een standpunt van de werk groep verwacht. In hoger beroep zes jaar geëist Leeuwarden De procureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren tegen een 20-jarige man uit Bedum zes jaar cel geëist. Hij wordt beschuldigd van doodslag op een 24-jarige man uit Zuidlaren. De Assense rechtbank veroordeelde de verdachte begin dit jaar tot vier jaar cel, maar de verdachte tekende beroep aan. In oktober vorig jaar maakte het slachtoffer een opmerking tegen de verdachte, die met zijn vriendin 's avonds in een tunnel fietsers lastig viel. Naar eigen zeggen rea geerde de verdachte in een reflex en stak hij het slachtoffer met een stiletto in het hart. Uitspraak 6 oktober. Berendsen nieuwe voorzitter Nedlloyd den haac Drs. L. Bemdsen (49), lid van de raad van bestuur van verzekeraar Aegon, vertrekt. Hij wordt per 1 januari 1993 be stuursvoorzitter van Nedlloyd. Berendsen volgt H. Rootliep op, die halverwege dat jaar met pensioen gaat. Dat hebben Aegon en Nedlloyd gisteren bekendgemaakt. Veel beunhazende schoorsteenvegers den haac Een op de drie mensen die zijn schoorsteen laat ve gen, valt in de handen van een beunhaas. De niet-geregistreerde schoorsteenvegers strijken hierdoor ruim eenderde van de 170 miljoen gulden op die Nederlanders uitgeven aan het onderhou den van schoorstenen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Niet-erken- de schoorsteenvegers zijn moeilijk aan te pakken, constateert bovendien de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond. JOURE CPD Een grote groep kinderen in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar uit het Friese Joure heeft het afgelopen weekeinde een speelgoedmagazijn in hun woonplaats geplunderd. In de loods had de organisatie van de nationaal bekende Ballonfees ten de prijzen voor de kinder spelen opgeslagen. De eerste inbraak vond zater dagmiddag plaats. Het nieuws over het opgeslagen speelgoed verspreidde zich als een lopend vuurtje door het dorp. De kin deren drongen in groepjes het magazijn binnen en namen mee wat van hun gading was. De diefstal werd zaterdagavond ontdekt. De politie wist zondag al vijf tien kinderen in de leeftijd van twaalf en dertien jaar op te spo ren. Een aantal van deze kinde ren had hun diefstal al opge biecht bij hun ouders. In over leg met justitie wordt nog be paald of en hoe de groep wordt gestraft. De politie verwacht binnenkort nog een tiental ou dere kinderen aan te kunnen houden. Veel kinderen hadden hun gestolen speelgoed wegge gooid. den haac cpd praten. Lubbers bijt medio ok tober het spits af. De laatste dis cussie-avond is half november, want het is de bedoeling dat de Maastrichtcampagne gelijk loopt met het politieke debat in de Tweede Kamer, dat morgen begint. Er komt ook een brochure en er wordt op televi sie een Postbus 51-spotje ver toond. Minister-president Lubbers, mi nister Van den Broek, staatsse cretaris Dankert en wellicht ook vice-premier Kok gaan binnen kort de boer op om te discussië ren met wetenschappers, jour nalisten en burgers over het Verdrag van Maastricht. Vooral tegenstanders van 'Maastricht' worden uitgenodigd om mee te Conflict met PvdA dreigt over gezinshereniging en -vorming Het CDA wil beperking van de instroom van buitenlan ders en 'een kritische doorlichting' van de huidige immi gratie. De partij wil van de regering concrete voorstellen over het mogelijkerwijs aanscherpen van regels voor ge zinsvorming en gezinshereniging. Mede-regeringspartij PvdA is tegen beperking van de instroom, en wil slechts een 'juiste uitvoering' van de huidige regels. den haac •cpd-anp Het meningsverschil, dat giste ren aan het licht kwam in een debat over minderheden in de Tweede Kamer, ontstond naar aanleiding van een passage in de Troonrede. Daarin staat dat de regels voor gezinshereniging van immigranten 'om een zorg vuldige toepassing vragen'. Het CDA wil van minister Dales van binnenlandse zaken graag voor stellen voor een aangescherpt beleid. De WD steunt het CDA, D66 zit op dezelfde lijn als de PvdA. Vorig jaar zijn ruim 40.000 buitenlanders legaal naar Ne derland gekomen door huwelij ken met Nederlanders en her eniging met in ons land wonen de familieleden. Dat is ongeveer tweederde van de totale immi gratiestroom. De vreemdelin genpolitie in met name de grote steden heeft er al verschillende malen op gewezen dat er op vrij grote schaal wordt gesjoemeld. Bedoeld wordt oneigenlijk ge bruik van regels door middel van bijvoorbeeld schijnhuwelij ken of gebruik van vervalste identiteitspapieren in het land van herkomst. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft aangekondigd dat hij strikte naleving wil van een reeds bestaande inkomenseis. De wet eist dat iemand die een buitenlandse huwelijkspartner wil laten overkomen, over vol doende middelen van bestaan moet beschikken en bovendien niet verwijtbaar werkloos mag zijn. In de praktijk wordt hierop echter nauwelijks gelet. Het CDA wil behalve een strikte toepassing van de inko menseis ook een verhoging van de leeftijd waarop buitenlan ders een huwelijkspartner naar Nederland mogen halen. Daar naast zou een wachttijd van en kele jaren moeten worden inge voerd voordat de bruid of brui degom een verblijfsvergunning krijgt. De PvdA is hier fel op tegen. Ook in het kabinet bestaat hier over geen overeenstemming. Vandaar ook dat daar in de be groting 1993 geen harde noten over worden gekraakt. Er staat slechts in de justitiebegroting dat 'mogelijkheden tot beper king van de gezinsvorming zul len worden onderzocht'. Apeldoorn Conservatrice E. van Heuven van Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn hangt een toneeljapon van koningin Wilhelmina goed. De jurk, die de toen 17-jarige prinses in 1897 droeg ter gelegenheid van een opvoering op haar moeders verjaardag, is sinds gisteren te zien op de tentoon stelling 'Het Witte Loo'. De tentoonstelling beslaat de periode van koning Lodewijk Napoleon tot en met Wilhelmina, een tijd waarin het paleis wit was en er verder ook nogal anders uitzag. De expositie hangt van nooit openbaar getoonde en opmerkelij ke zaken aan elkaar tekeningen, brieven en andere documenten, kleding, meubels (waaronder een he melbed), schilderijen en foto's. FOTO ANP MARCEL ANTONKS£ ANP Algemeen Nederfwds Pmbu»r4u CPD GemeefwchjppeV* Pe«v*e«nt EZ lovend over compensatie orders defensie DEN HAAG GPP Minister Andriessen van econo mische zaken is tevreden over de compensatie-orders, die Ne derland krijgt in ruil voor kost bare bestellingen aan defensie materieel in het buitenland. Vanaf 1974 plaatste Defensie voor 22,6 miljard aan militaire orders in het buitenland. Ne derland heeft sedertdien onge veer 16,8 miljard (75 procent) aan compensatie-orders terug gekregen. De laatste tien jaar is net percentage zelfs 87 procent. In een nota aan de Tweede Kamer noemt Andriessen het compensatiebeleid een 'uiterst doeltreffend middel Zolang het vrije-marktmechanisme niet van toepassing is op de handel en produktie van defensiegoe deren blijft het compensatiebe leid nodig, vindt Andriessen. De compensatieregel geldt alleen voor orders boven de 5 miljoen. DCN HAAC CPD Asielzoekers moeten wel dege lijk zelf voor dure medicijnen betalen. De kosten worden af getrokken van de WlgUldllig die zij in het asielzoekerscen trum krijgen. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit gistermiddag in de Kamer bekend gemaakt. De bewindsman reageerde op opmerkingen van het WD-ka merlid Franssen. Deze had een brief van de ziektekostcnverze keraars Spaameland (Haarlem) en Het Zilveren Kruis (Leiden) achterhaald Daaruit bleek ii.it asielzoekers geen eigen bijdrage hoefden te betalen, ook al was het medicijn volgens het ge neesmiddelen vergort lmgss\ teem (GVS) te duur Afgesproken is dat de asiel zoeker het middel toch knigt. De apotheker declareert de ei gen bijdrage dan bij Spaamc- land of Het Zilveren Kruis. Die vergoeden dat bedrag. De reke ning gaat daarna naar WVC. Daar wordt de eigen bijdrage verrekend met de vergoeding die de asielzoeker in het op vangcentrum krijgt. Patiënte Zijlstra woont midden tussen mensen die inentingen weigeren TW3Slf j BBF gCCist VOO F Medewerkers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne In Bllthoven maken op het ogenblik overuren om de CCD's in het land te voorzien van voldoende polio-vacdn. Vooral in Zeeland is de FOTO Nieuw ANEFO ROB BOGAERTS numegen cpd „We moeten niet bang zijn voor de invloed van televisie. Men sen kunnen prima zelf bepalen waar ze wel en niet naar willen kijken. Ik zou eerder zeggen: Doe in het onderwijs eens wat meer aan televisie en andere nieuwe media, zodat iedereen leert die beter op waarde te schatten." Dat betoogde dr. M. Michiel- sens gisteravond in Nijmegen, tijdens een lezing aan de Katho lieke Universiteit. De kritiek op en de angst voor het medium televisie bestaat al sinds de uit vinding. Wetenschappers heb ben sinds de jaren veertig bij bosjes op de verwerpelijke in vloed van de beeldbuis gewe zen. Volgens Michielsen valt het allemaal wel mee met de mani pulerende werking ervan. Ze meent dat de overdosis aan TV-programma's en zen ders juist betekent dat kijkers steeds selectiever worden. „On derzoek in Groot-Brittannië heeft dat inmiddels aange toond. Ik wil het bestaan van zogeheten 'veelkijkers' niet ont kennen", zegt Michielsens, „maar waar cultuurcritici aan voorbij gaan, is dat de consu ment actief is en nog altijd de aan- en uitknop bedient." Veel critici van de media den ken dat met de opkomst van nieuwe media (zoals TV, CD-I, video, beeldplaat en computer) het geschreven woord tot on dergang is gedoemd. „Volgens mij is er sinds de uitvinding van ondertitels nog nooit zoveel ge lezen door de Nederlandse jeugd", werpt Michielsens te gen. Bovendien, zou er al sprake zijn van verdringing van het woord door het beeld dan weent de onderzoeker er niet om: „We doen vaak net of het schrift gebruikt wordt voor we tenschappelijke en artistieke za ken en beelden voor oppervlak kige en triviale dingen. Als je goed oplet, dan geldt het omge keerde net zozeer." opheusden gpp Het is het einde van de zomer poliotijd. Nel Zijlstra uit het Be- tuwse Opheusden, 65 jaar en gepensioneerd notaris, kreeg de ziekte in 1938 op tienjarige leef tijd en ondervindt er nog steeds de gevolgen van. Een verlamd rechterbeen, het linkerbeen en de rug aangetast door het polio virus. „Om de zeven jaar onge veer, vaak in augustus of sep tember, duikt het weer op. En krijgen we ook weer de discus sie over de streng gereformeer de ouders die weigeren hun kinderen te laten inenten." Ze woont midden in een dorpsgemeenschap, waarvan een groot deel zijn kinderen uit religieuze overtuiging niet tegen besmettelijke ziekten als polio laat inenten. „En toch be schouw ik mezelf niet als een afschrikwekkend voorbeeld voor die dorpsbewoners. Ik ben niet de levende waarschuwing hier. Zo zien ze me ook niet. Het is misschien onbegrijpelijk voor buitenstaanders, maar in deze gemeenschap accepteer ik andermans overtuiging en zij accepteren dat hun kinderen hetzelfde kari overkomen als mij is overkomen." Acceptatie met een 'bibbe rend hart' zegt Nel Zijlstra. „Ik ga met mijn achtergrond niet als een kruisvaarder door het dorp lopen roepen dat iedereen die prik moet halen. Natuurlijk vind ik dat ze het wel moeten doen. Maar de mensen zien de ze ziekte niet als een risico, maar als iets dat door God wordt gegeven." „Het verbod op inenten wordt niet vanaf de kansel ge predikt, de Bijbel verbiedt net niet, maar het is deze mensen eigen dat ze zich niet gaan be schermen tegen iets dat zij be schouwen als van Gods hand. En daarbij is het absoluut niet zo dat deze ouders roekeloos zouden zijn en blijmoedig een dergelijke ziekte van hun kinde- ren zouden ondergaan. Ze zijn er bijzonder angstig voor en zullen er alles aan doen om het te voorkomen. Alles, behalve inenten." „Dat ik de ziekte kreeg, heeft niks te maken met religieuze overtuigingen van mijn ouders. Er bestond nog geen vaccin. Dat is pas in 1942 uitgevonden. Na de oorlog is er pas een inen tingsprogramma gekomen in Nederland. Er zijn daarna diver se epidemieën geweest. In 1973 dook het ook hier in de omge ving weer op. Toen werd ik voor de televisie gesleept, kreeg ik verhalen in kranten en weekbla den en was ik even de bekend ste poliopatiënt van Neder land. Vermoeidheid Ze stelde elke journalist teleur die naar Opheusden kwam in de overtuiging dat zij zich als slachtoffer stevig tegen haar dorpsgenoten zou afzetten. „Dat verhaal heeft niemand kunnen schrijven, omdat ik het zo niet ervaar. Ik zie mensen die zielsveel van hun kinderen hou den, die alle voorzorgsmaatre gelen nemen om te voorkomen dat hun kinderen ziek worden. Iedere ouder weet hier dat bij een polio-epidemie juist ver moeidheid het natuurlijke af weersysteem van het kind af breekt en dat de ziekte dan kan doorbreken." Zo heeft zij het ook opgelo pen. „Misschien heb ik het virus wel naar Opheusden gebracht. Ik had een fietsje gekregen en ben er kilometers op weg ge weest. Doodmoe kwam ik thuis ep een paar dagen later kreeg ik hevige griep. Later bleek dat ik in Gouda, waar ik had gelo geerd, het poliovirus had opge lopen. Ik xreeg plotseling een verlamd been en steeds meer spieren lieten het afweten. Na negen dagen koorts hield het op. Het virus heeft mijn longen of hartspier niet bereikt, anders had ik aan een kunstlong moe ten ligpen of was ik dood ge weest.' Bij polio-alarm sturen de ou ders, die tegen inenten ziin, hun kinderen op tijd naar bed. zodat ze voldoende rusten en krijgen ze extra goed te eten. Nel Zijl stra: „Toen hier in 1973 polio uitbrak, zijn er best veel leden van de gereformeerde gemeen te via de achterdeur bij de huis arts een vaccin voor de kinde ren gaan halen. Het is ieders ei gen verantwoordelijkheid, ie ders eigen geweten." Geluidswagen Ze weet nog dat er een geluids wagen door het dorp reed. die de ouders opriep hun kinderen te laten inenten in het gemeen tehuis. „Maar je denkt toch niet dat deze mensen daar naar toe gingen toen ze zagen dat er twee TV-camera's voor de deur stonden opgesteld? Dus meldde het journaal dat er bijna nie mand was gekomen en die beelden gingen de hele wereld over. Hetzelfde gebeurde in 1978 op de Veluwe. Zo zijn de mensen hier als harteloos en roekeloos afgeschilderd „Ik heb in een VARA pro gramma gezeten, waarin de vraag aan de orde kwam of de ouders niet tijdelijk uit de ou derlijke macht moesten worden ontzet. Niemand weet echter dat in deze omgeving toen een veel groter percentage kinderen tegen polio was ingeënt dan in de grote steden. In enkele ste den werd en wordt mis schien nog wel de inenting gewoon uit nonchalance verge ten. Daar hoor je niemand over. Zo gauw het uit religieuze over tuiging gebeurt, is de wereld te klein. Dat is niet fair." Dankzij haar polio, zegt Nel Zijlstra, heeft ze carrière kun nen maken, „ja, anders was ik getrouwd en had ik kinderen gehad. Nu heb ik gestudeerd, ben ik notaris geworden. Ik kreeg in de oorlog van de dorps gemeenschap Opheusden een invalidefiets, om naar de HBS in Zetten te gaan. Ik verkondig hier niet dat het makkelijk was. maar al het makkelijke is niet altijd goed." Heeft ze als Nederlands Her vormde nooit eens verwijtend omhoog gekeken en zich afge vraagd waarom zij in deze om standigheden terecht was geko men? „Nee. Wat moet ik zeg gen? Waarom ik en niet een an der? Waarom dan die ander en niet ik? Ik beschouw het niet als een straf Ik heb er altijd het po sitieve gevoel uitgehaald dat ik dit heb opgelopen en dat er een God is die me nelpt ermee te le ven." rotterdam anp De Rotterdamse officier van jus titie heeft gisteren twaalf jaar cel geëist tegen een 29 jarige man wegens de import van 357 kilo cocaïne uit Suriname. De drugs zaten verstopt in een lading tro pisch hardhout, die mei vorig jaar in de Rotterdamse haven aankwam. Van daaruit ging de lading naar Breda. De cocaïne werd daar in beslag genomen. Volgens de officier is de man de grote organisator achter de smokkel, die hij naar zijn eigen zeggen in opdracht van een niet met name genoemde groep mensen uitvoerde. Vast staat volgens de officier dat de Rot terdammer het hout importeer de en op cruciale momenten in den haag» De stichting Boycot Outspan Aktle (BOA), die zkh verzette tegen apartheid In Zuid- Afrika. is noodgedwongen opge heven De Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) heeft de subsidie stopge zet BOA kaartte de kwestie aan bij de Raad van State, maar dat Suriname was om het transport voor te bereiden. De man hield gisteren vol dat hij tot het moment dat het hardhout werd uitgepakt in de veronderstelling verkeerde dat er valse dollars in zaten. „Ik wist wel dat de groep die mij bena derde zich met illegale zaken bezighield." Volgens zijn advocaat is het goed mogelijk dat de bundels hout met de cocaïne erin pas op het laatst aan boord zijn ge bracht. Toen het spul Bt m Mn da uitrolde, kon zijn cliënt niet anders dan ermee doorgaan. Dat is hooguit een overtreding en daarop staat maximaal /es maanden cel. Uitspraak 6 oktober. leverde niets op. De stichting heeft van 1970 tot 1979 uitslui tend de apartheids-politiek van Zuid-Afrlka bestreden Daarna hieid BOA zich voornamelijk be zig met acties tegen radsme en vreemdelingenhaat In Nederland en omringende landen. AfiOMFfOTO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3