Anti-Europa storm teistert Britten Kok overtrad in show RTL 4 propagandaverbod 'Maastricht' laat kiezers op Tahiti en St. Pierre koud Feiten &Meningen Weinig animo voor onderwij sacties WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Het leek allemaal zo mooi. Thatcher was veilig opge borgen in het Hogerhuis en het pond sterling koesterde zich gerieflijk in de Eu ropese zon. De Britten, ooit geleid door de gemantel- pakte dwarsligger, waren plotseling goede Europea nen geworden. Volgend jaar zou de Kanaaltunnel opengaan en hun land de finitief ophouden een ei land te zijn. Hun nieuwe leider, een gekrijtstreepte meedenker, had zelfs vi sioenen van een Groot- Brittannië „in het hart van Europa". Het was te mooi om waar te zijn. LONDEN CE ES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Vorige week werd de droom wreed verstoord toen het pond sterling, aangevreten door jaren van recessie, door de vloer van het Europees Monetair Stelsel (EMS) zakte. Aanvankelijk leken de gevolgen alleen van econo mische aard, maar inmiddels weet Europa beter. De sterling- crisis maakte anti-Europese krachten los die sinds de ge ruchtmakende val van Thatcher in november 1990 een sluime rend bestaan hadden geleid. De geest was weer uit de fles. Een commentator somde de er varing met twee jaar EMS als volgt op: „Een miljoen werklo zen erbij, 150.000 huizen ontei gend, 120.000 bedrijven op de fles." Prominente Conservatie ven die altijd 'Maastricht' had den gesteund, zoals ex-partijlei der Kenneth Baker, keerden zich ineens tegen het vermale dijde verdrag. Binnen de La- bour-lelding bleek plotseling de helft voorstander te zijn van een Brits referendum over 'Maas tricht'. En de rioolpers haalde de oude leuzen tegen „het Eu ropa van Napoleon Delors" weer van stal. En de premier? John Major, die twee jaar geleden bij zijn aan treden trouw had gezworen aan Europa, werd ineens wakker met een barones om zijn hals. De barones, die vroeger gehuld in een ijzeren harnas over Groot-Brittannië en zijn ge biedsdelen had geregeerd, wenste „felicitaties" over te brengen aan haar opvolger. „Felicitaties", zo zei Thatcher, „voor het uittrekken van het economische keurslijf'. De Britse premier John Major en zijn voorgangster Margaret Thatcher. Vernederd Veel Britten werden diep verne derd door de val van hun pond. Dat ze niet langer een rijk be stierden waar de zon nooit on dergaat, was nog tot daar aan toe. Maar dat een interventie van de Bank of England met 10 miljard pond en twee rentever hogingen niet had kunnen voorkomen dat hun pond werd gedevalueerd ten opzichte van de Portugese escudo, was moei lijker verteerbaar. Als een aangeschoten stuk wild reisde de Britse minister van fi nanciën naar Brussel om zijn Europese collegae een oneer baar voorstel te doen: de tijde lijke ontbinding van het EMS. Maar de Britse delegatie werd uitgelachten en toen een lid er van na afloop een taxi aanhield voor de rit naar het vliegveld, riep een journalist: „Je hebt toch wel harde valuta bij je; de taxichauffeurs hier accepteren geen ponden meer!" De Britse delegatie droop af en langzaam begon op het eiland een opinie post te vatten: Euro pa, dat in 1940 Groot-Brittannië zo hard nodig had gehad, was De Britse premier John Major en zijn minister van financiën Norman Lamont moeten morgen in het Lagerhuis uitleggen waarom zij vorige week plotseling een volkomen andere mo netaire weg zijn ingeslagen. Voor Lamont zou de radicale koerswijziging wel eens het einde van zijn ministerschap kun nen inluiden, maar ook Majors geloofwaardigheid is aange tast. Twee jaar lang hebben Major en Lamont vastgehouden aan de positie van het pond binnen het Europees Monetair Stelsel (EMS). Devaluatie kwam in hun vocabulair niet voor. Maar vorige week vielen zij van hun geloof toen verwoede pogingen het pond voor een tuimeling te behoeden niet slaagden. Nadat zij de munt uit het EMS hadden gehaald, raakte het pond in een vrije val en het bleef in waarde dalen. Major en Lamont zullen het in het Lagerhuis vooral moeilijk krijgen met die leden van hun eigen conservatieve partij die nooit veel hebben opgehad met Europa. niet bereid om te helpen. Een peiling voor de krant Indepen dent on Sunday wees uit dat tweederde van de lagerhuisleden vond dat het pond maar voor goed buiten het EMS moest blij- De regering begon zich terug te trekken in de ivoren toren van waaruit Thatcher elf jaar lang had geregeerd. Norman Lamont, de minister van finan ciën, verweet de Duitse Bundes bank het pond omlaag te heb ben gepraat en ook andere mi nisters omhelsden de samen zweringstheorie. De Duitse bondskanselier Kohl noemde de opmerkingen van Lamont „on betamelijk" en de Italiaanse premier Amato omschreef ze subtiel als „de klacht van éen kleuter". Lamont was altijd wel verdacht van anti-Europese sentimenten, maar hij kreeg al ras steun van zijn pro-Europese premier. Aan het begin van deze week was duidelijk dat Major was gaan liggen voor de de anti-Europese storm die over het eiland joeg. Derde lezing In een Londens middagblad zette Major zijn nieuwe beleid uiteen. De Wet ter bekrachti ging van het Verdrag van Maas tricht, zo onthulde de premier, zou voorlopig niet verder in het Lagerhuis worden behandeld. In eerste en tweede lezing was de wet al goedgekeurd, maar de laatste lezing zou wachten. Tot wanneer? De woordvoerder van Downing Street bleef vaag: „Tot de Denen (die in een referen dum tegen stemden) zich nader hebben verklaard." Edward Heath, een andere ex- premier en een van de weinige echte Europeanen, was des dui vels. Hij verweet zijn partijge noot Major gebrek aan leider schap. Juist om de Denen onder druk te zetten, zei Heath, moest het Verenigd Koninkrijk het ver drag zo snel mogelijk bekrachti gen. Maar de bedaagde politi cus was een roepende in de woestijn. Vanuit Brussel of Bonn gezien, leek het of de geschiedenis in Groot-Brittannië zich herhaal de. Eerst deed het perfide Al bion een poging het EMS op te blazen, en toen dat niet lukte, werd 'Maastricht' op sterk water gezet. Europa had ai een Deens probleem, maar nu was ook het aloude Britse probleem weerge keerd. IJdele hoop In tweede lezing keurde het La gerhuis het Verdrag van Maas tricht met een meerderheid van 200 goed, maar steeds meer drong zich deze week de vraag op of het uiteindelijk ooit zal worden bekrachtigd. Gecon fronteerd met het oplaaiende verzet tegen Europa, had Major eerst gehoopt dat de Fransen 'nee' zouden zeggen. Toen die hoop ijdel was gebleken, schort te de premier de parlementaire behandeling van het verdrag op tot „de Denen zich nader heb ben verklaard". Dat kan wel de komende zomer worden, wan neer Denemarken zijn tweede referendum heeft, en al die tijd kunnen de Britse ijzervreters hun messen slijpen. Nog altijd zou het Verdrag van Maastricht waarschijnlijk kun nen rekenen op een meerder heid in het Lagerhuis. Maar er is nu een gerede kans dat tegen standers ervan een referendum zullen weten af te dwingen. En hoe de Britten dan zullen stemmen, onthulde afgelopen zondag de Independent on Sun day. Slechts 24 procent, zo bleek uit de opiniepeiling, is voor 'Maastricht'. DEN HAAG CUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Minister Kok (financiën) heeft een stormpje doen opsteken met zijn optreden in het door Catharine Keijl gepresenteerde RTL 4-programma De 5 uur Show. Gebleken is dat zijn mi nisterie deze uitzending voor een bedrag van 65.000 gulden heeft meegefinancierd. Ook an dere departementen blijken rij kelijk televisieprogramma's te sponsoren als dit in de kraam van hun voorlichtingsbeleid te pas komt. De reacties uit politieke en jour nalistieke hoek zijn fel. Kamer leden van WD en D66 verlan gen opheldering over de vraag in hoeverre de zelfstandigheid van programmamakers is aan getast (wat dezen ontkennen). In de meeste commentaren ligt de nadruk op de taak van jour nalisten om te waken over hun redactioneleonafhankelijkheid. De dagbladen kennen voor dat doel redactiestatuten, waarin een strikte scheiding tussen commercie en redactionele in houd wordt gewaarborgd. De televisieomroepen doen het, ondanks een voorschrift in de Mediawet, nog altijd zonder programma- of redactiestatu ten. Principieel Maar behalve de kwestie van de journalistiekeonafhankelijkheid en betrouwbaarheid zit aan de discussie nog een andere, prin cipiële kant die tot dusver wei nig aandacht heeft gekregen. De vrijheid van meningsuiting die aan alle burgers toekomt, geldt niet voor de overheid. De over heid mag geen propaganda be drijven of een mening opdrin gen. Overheidsvoorlichting over het gevoerde of nog te voeren be leid dient te gaan via zelfstandi ge media (pers en omroep). Be- leidsvoorlichting via eigen maar ook via gesponsorde, dus niet meer als zelfstandig aan te De Kamer wil nog deze week een brief ontvangen van het kabinet over beta lingen van ministeries voor tv-programma's. Aanleiding vormen berichten overeen betaling van Financiën van 65.000 gulden aan RTL 4 rond de Miljoenennota 1993. Het vragen van de brief werd nodig omdat gisteren geen van de betrokken mi nisters of hun plaatsvervan gers aanwezig waren om mondelinge vragen van de kamerleden Dees (WD) en Wolffen8perger (D66) te be antwoorden. Premier Lubbers, verant woordelijk voor het voor lichtingsbeleid van de over heid, was In het Spaanse Se ville. Ook minister d'Ancona (wvc) was daar. De vervan ger van de eerste minister, Kok, zat in Washington bij een vergadering van het IMF. De vervanger van d'Ancona, Rltzen, is in Indo nesië. merken media hoort taboe te zijn. De uitzonderingen (zoals door de regering gevorderde zendtijd) moeten als zodanig herkenbaar zijn. Het propagandaverbod voor de overneid is een beginsel dat in 1946 voor het eerst werd gefor muleerd. Vanzelfsprekend ge beurde dit vers onder de indruk van de Tweede Wereldoorlog toen was gebleken waarin over- heidspropaganda kan ontaar den. Sindsdien is het propaganda verbod keer op keer bevestigd, onder meer door een staats commissie onder leiding van oud-premier Biesheuveldie in 1970 de basis legde voor de Wet Openbaarheid van Bestuur. De commissie-Biesheuvel stelde dat de externe overheidsvoor lichting zich in eerste instantie WIM KOK moet richten op de bestaande publiciteitsmedia en niet op het publiek zelf. Door onafhankelij ke journalisten tussen overheid en burgers te plaatsen, wordt het element van beïnvloeding van de burger geneutraliseerd. Alleen voor technische uitleg en voor het aanprijzen van onom streden vormen van overheids zorg zeg maar consumenten voorlichting zou de overheid zelfstandig van de media ge bruik mogen maken. In 1982 publiceerde de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid een gezaghebben de studie van de hoogleraar staatsrecht J.M. de Meij: 'Over heid en uitingsvrijheid'. Deze concludeerde „dat de uitings vrijheid niet aan de overheid als HAARLEM HANS JACOBS De wind zwiepte zondag als vanouds over de geï soleerde rotspunten in de St. Lawrence-golf. Geen weer om de gang naar de stembus te ma ken. Dat kwam eigenlijk goed uit want burge meester Alan Pen van St. Pierre had de eilandbe woners opgeroepen om bij het referendum over het Verdrag van Maastricht thuis te blijven. Aan die oproep werd massaal gehoor gegeven. Ruim negentig procent van de kiezers op St. Pierre en Mi- quelon stemde niet. Van de 402 eilanders die wèl het stemhokje bezochten gaven er 215 hun goedkeuring aan de 'Europese Unie'. Een halve aardbol verder dromen gefortuneerde toeris ten onder wuivende palmbo men op parelwitte stranden van de heupwiegende plaatse lijke schonen. Die hebben al licht wel eens van Europa ge hoord. Daar komen veel toeris- ten immers vandaan. Op Tahiti in Frans Polynesië gingen 22.594 mensen naar de stembus. 'Maastricht' kreeg de steun de steun van 70,41 procent van de kiezers, maar de opkomst bedroeg slechts 22 pro cent. De opkomstcijfers in de her en der over de wereldbol verspreide Franse gebiedsdelen waren op een enkele uitzondering na bijzonder slecht. Op het Afrikaanse Comoren-eilandje Mayotte bleef 94 procent van de kiezers thuis, op Guade loupe in het Caribisch gebied ruim 83 procent. Alleen in het territore d'outre mer Wallis et Futu- nu kwam de meerderheid van de 7000 kiezers naar de stembus om 'Maastricht' een duidelijk oui (76 procent) te geven. De geringe belangstelling is niet verwonderlijk. Europa is lichtjaren verwijderd van de eilandrijk- Plaatselijke belangen wegen het zwaarst in Franse gebieden in uithoeken van de aardbol jes in de Stille Zuidzee, die overigens wel eigen vertegenwoordigers hebben in het Franse parle ment. De uitslag van het referendum wera gro tendeels bepaald door plaatselijke politieke be langen. Mayotte is boos over de visum-regeling met het moederland. Vandaar dat de plaatselijke partij de bevolking opriep thuis te blijven. De bewoners van de 242 vierkante kilometer klei ne archipel St. Pierre en Miquelon voor de kust van Newfoundland leven van de visvangst en visverwerking. Hun identiteit ontlenen de 6000 inwoners aan datgene wat ze nier zijn. Het zijn geen Ame rikanen en geen Canadezen. De afstammelingen van immi granten uit Bretagne, Basken land en Normandië zijn de trotse bewaarders van het eens zo uitgestrekte Franse rijk in Noord-Amerika. De archipel is, zo constateerteilandist pur srwg'Boudewijn Büch in Eilan den, dan ook nog Franser dan het ïle de France. Le maire Albert Pen is, zo meldt het Franse dagblad Le Monde, boos op Parijs omdat het de Canadese vissers toestaat voor de kust van de ei landen op Jakobsschelpen (coquille St. Jacques) te vissen. Dat is schadelijk voor de economie van St. Pierre en iedereen is het met hem eens. De Fransen in de overzeese gebiedsdelen hadden overigens wèl een beslissende stem kunnen uit brengen. In totaal konden 1.058.943 Fransen bui ten het moederland naar het stemhokje. Een klein kwart van hen deed dat ook in meerder heid met een 'ja' stem (alleen Nieuw Caledonië zei non). Het verschil tussen 'ja' en 'nee' in heel Franrijk bedroeg 600.000 stemmen. 'Maastricht' had dus op Tahiti of Martinique kunnen sneuve len als er massaal 'nee' was gestemd. Een sobere gedachte. zodanig toekomt, omdat hier door de uitingsvrijheid van de burger zou kunnen worden be knot en de betrouwbaarheid van de voorlichting zou afne men." Bezwaren In het begin van de jaren tach tig laaide de discussie over de overheidsvoorlichting hevig op, omdat de aanleg van stedelijke kabelnetten de exploitatie van gemeentelijke televisie- en ra dioprogramma's mogelijk maakte. Alle pogingen van ge meenten om eigen zendmachti gingen in de wacht te slepen, strandden op juridische bezwa ren. De afdeling rechtspraak van de Raad van State maakte uit dat het niet op de weg van overheidsorganen ligt om eigen kabel-televisieprogramma'saan te bieden. De hoogleraar infor matierecht H. Cohen jehoram constateerde hierover: „Eigen overheidsmedia vormen een bedreiging van de uitingsvrij heid van de burger." De bezwaren die tegen eigen media en eigen programma's van de overheid werden inge bracht, gelden eerder even hard voor door de overheid gespon sorde informatieve program ma's van de commerciële of pu blieke omroep. Het betreft dan wel geen eigen overheidspro gramma's, maar het is volko men oncontroleerbaar welke in vloed de overheid als sponsor heeft op de inhoud van een uit zending. Overheidsvoorlichtingbetreft het recht op informatie van het publiek, zo valt te lezen in de Wet Openbaarheid van Bestuur. Propaganda in de overheids voorlichting valt met de bedoe ling van deze wet niet te rijmen. De geloofwaardigheid van de overheid en haar voorlichting wordt alleen maar minder als zij invloed krijgt op in schijn onaf hankelijke informatieve pro gramma's. Uiterste terughou dendheid is in dit opzicht gebo den. Leerlingen van een school in Utrecht kregen gisteren tekst en uitleg over de onderwljsacties. Geen gemak kelijke opgave. foto anp Raymond rutting DEN HAAG MARGRIET VAN UTH De grootste vakbond in het onderwijs, de ABOP, moet haarleden flink „oppeppen" om aan de staking van mor gen mee te doen. Veel leden hebben de indruk dat de sta king niet meer nodig is. Dat blijkt uit het laatste nummer van het ABOP-ledenblad, het Schoolblad. Ook de preciese reden tot de staking is niet voor iedereen duidelijk. De ABOP-leiding zelf zaait wat dit betreft wel enige verwar ring. In het eerste nummer van het Schoolblad na de zo mervakantie oordeelde ABOP- voorzitster Ella Vogelaar dat het bod van het kabinet, 633 miljoen voor verbetering van de onderwijssalarissen, wel erg dicht komt bij de 700 mil joen die de bonden als eerste tegemoetkoming hadden ge vraagd. Nu, aan de vooravond van de staking, signaleert de redactie van het blad „enige spanning tussen zo'n genuan ceerde benadering en actie- opbouw". De preciese reden tot de sta king lijkt ook niet zo duidelijk. In de stakingsoproep melden de bonden, dat het gaat om het verschil van mening over de besteding van de beloofde 633 miljoen gulden. Vooral het voorstel van de bewindslieden om de aanvangssalarissen niet over de hele linie te verhogen is een zwaar punt. Tussen ministèren bonden is hierover echter nog geen dag onderhandeld. Een signaal aan de Tweede Kamer lijkt ook overbodig, want de woordvoerders van CDA en PvdA hebben zich al meer dan eens uitgesproken vóór het standpunt van de vakbonden de aanvangssalarissen te ver hogen. De enige reden tot staken lijkt nu dan ook de, overigens pas vorige week aangekondigde, verandering van de wacht geldregeling te zijn. Het wachtgeld in het onderwijs moet gelijk worden aan de WW-uitkeringen, zo stelt mi nister Ritzen voor. Als de vak bonden niet akkoord gaan met een flinke bezuiniging op de wachtgelden, is een deel van het extraatje voor de lera ren weer van tafel. Aan de ene kant is de woede van de vakbonden hierover voorstelbaar. Nog in juni 1990 schrijft Ritzen in een brief aan de Tweede Kamer, dat de uit gaven voor wachtgelden in het onderwijs erg meevallen. Nog geen twee jaar later is het ken nelijk opeens een probleem van wereldformaat. Aan de andere kant zal het de onderwijsbonden niet meeval len aan de rest van de samen leving uit te leggen dat zij sta ken voor het in stand houden van een wachtgeldregeling die ongekend riant is. Dat de re geling wel wat minder kan, ge ven ook de bonden zelf de laatste tijd toe. FRANSE BEZITTINGEN EUROPA ZUID-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2