Post: 'Toch 'n uitdaging' Jong Oranje i komt te kort Oranje is nog steeds zoekende BOLLEN c Sport ;s HP WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Roodenburg verslaat Noordwijk leiden Roodenburg heeft zich gisteren via een 2-1 overwinning op Noordwijk geplaatst bij de laatste vier in het Zilveren Molen- toernooi. Op het veld van LFC namen de Leidenaars een 1 -0 voorsprong doordat Patrick Kamperveen een strafschop verzil verde. Na de pauze kwam Noordwijk, dat vijf eerste-elftalspelers had meegebracht, op gelijke hoogte door Johan Huizebosch. Roodenburg greep de volle winst door opnieuw een strafschop. Nu mocht Rob Pret aanleggen: 2-1. Het duel van volgende week dinsdag is verplaatst. Op 6 oktober pas spelen UVS en Rijns- burgse Boys tegen elkaar. KZ Leiden loot tegen TOP leiden De korfballers van KZ Leiden en TOP spelen in de vol gende ronde van de Rijndelflandbokaal tegen elkaar. Dat werd gisteren tijdens de loting bepaald. Leiden, dat verder kwam door een 9-8 overwinning op Dubbel Zes, speelt thuis. TOP was giste ren in de tweede ronde thuis de baas over Achilles: 12-10. Ook Pernix kwam verder door een goede overwinning op Crescendo (11-8) en mag straks uit naar Dijkvogels. De Danaïden, Fiks, Fi des Pacta, Velocitas en Madjoe werden uitgeschakeld. De Alge mene moest vanwege de duisternis bij Futura stoppen op 7-7. De wedstrijd wordt in een later stadium overgespeeld en de win naar speelt uit bij Excelsior. Acht spelers Derry op transferlijst Londonderry Acht spelers van Derry City, tegenstander van Vi tesse in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker, heb ben zich gisteren op de transferlijst van de Ierse voetbalbond la ten plaatsen. Ze protesteren daarmee tegen de door het bestuur van de club getroffen bezuinigingsmaatregelen. Vitesse won vo rige week woensdag de thuiswedstrijd tegen Derry City met 3-0. De tweede ontmoeting vindt op dinsdag 29 september in het Noordierse Londonderry plaats. „Ondanks het gerezen conflict zullen alle spelers zich dan voor de volle honderd procent voor de ploeg inzetten", aldus manager Tony Coyle. „Van een staking is geen sprake." Tuur treft Texaan new york Regilio Tuur, de Nederlandse bokser met Amerikaan se ambities, komt vrijdag in de ring tegen de Amerikaan Richard Salazar. Het duel, over tien ronden, wordt gehouden in het ka der van de reeks Madison Square Boxing. Van de 32 partijen als prof won de in New York gevestigde Tuur er 29; 21 door lóiock- out. Het 'record' van Salazar, een bokser uit Texas, is 11 zeges, twee nederlagen en twee onbesliste partijen. Gemser twee jaar vrouwencoach Amersfoort* Henk Gemser zal de komende twee jaar de Neder landse vrouwenkernploeg leiden. De schaatstrainer kwam giste ren tot overeenstemming met het dagelijks bestuur van de KNSB. De begeleidingscommissie kernploegen (BCK) had de Fries al enkele weken eerder voor deze functie genomineerd. La Lau loopt zich warm leiden Joost la Lau zegevierde gisteren ook in zijn tweede wed strijd binnen twee dagen. Na zijn 3.48 van zondag won La Lau tijdens een avondwedstrijd van AV Holland de 1500 meter in 3.55,1. Clubgenoot Michel Versteegen bleef met 3.59,8 ook bin nen de vier-minutengrens. Samen met de clubgenotes Regina van Duyn en Saskia Engels neemt het Batavenduo aanstaand weekeinde deel aan een interland van de NKS. In Leiden kwa men Holland-leden verder het best voor de dag op de loopnum mers. Op de 400 meter liepen Fabian van den Barselaar, Arjan Rijnsburger en Nico Gijsman 50,4,50,8 en 51,2. Bij de vrouwen zegevierde Bianca Vermond (57,6). Technisch was Hanno van der Loo de sterkste regioatleet met 13,08 kogel en 36,04 discus. Junioren Edwin Kortekaas en Joost-Jan Izeboud van de Spartaan zwiepten de schijf 44,76 en 39,06 meter ver. REDACTIE HERMAN KXftTRA Peter Post krabt eens achter zijn oor tijdens de persconferentie. Voor het eerst Franse renners in ploeg Twee dagen nadat Peter Post zijn woord had gegeven aan Sigma Coatings werd hij benaderd ploegleider te worden van een nieuwe wielerploeg gesponsord door WordPerfect. Zo heb je niets, zo kun je kiezen. mogelijk nog sneller dan Post toehapte, toen er eindelijk een investeerder was gevonden voor een paar vervolgjaren profwiel rennerij. Post, gisteren op Schiphol, waar het bestaan van de nieuwe Novemail/Histor- ploeg officieel wereldkundig werd gemaakt: „Ik heb mezelf wel een beetje enthousiast moeten maken, maar me reali serend, dat ik te maken heb met een multinational (de verf valt onder de Belgische multinatio nal Petrofina, red.), en dat ik kan blijven voortdoen in de wielersport, zeg ik: dit is toch een uitdaging." Er gaat heel wat veranderen voor de inmiddels bijna 59-jari- ge Post. In zijn vorige ploegen had hij, buiten de Nederlanders, te maken met Belgen, Britten, schiphol peter ouwerkerk cpd-verslaggever Maar Post hield zich aan zijn belofte, door hemzelf trouwens ondertekend in een 'letter of in tend'. Hij had op 22 augustus eindelijk een schraal zonnetje zien schijnen door het sombere wolkendek, dat zich samenpak te boven profwielrennend Ne derland. En hij besloot verder te gaan met zijn derde hoofdspon sor in twintig jaar wielersport: na Raleigh en Panasonic nu No- vemail (voor Frankrijk), dan wel Histor (voor de rest van Euro pa). Uitdaging Duitsers, Zwitsers, Australiërs, Amerikanen, Russen, en op het laatst zelfs met Italianen. Maar nog nooit met Fransen. En die stonden nu het hoogst op de verlanglijst van de Sigma-ba zen, want die willen, na vijf re delijk succesvolle Belgische ja ren ('87-'91 ploeg-Teirlinck), met hun verf de Franse markt op. Post: „Dat was nog knap moeilijk. Er lijken wel renners volop, maar eerst is er de con currentie van het geld in Span je, vervolgens kwam Legeay in eens met een opvolger voor Z, Raas zoekt op de Franse markt, en er werd ook stevig getrokken aan een Mottet vanuit Italië." Post volgde het principe: eerst de top, dan komt de rest vanzelf wel. Hij raakte van de huidige Panasonic-ploeg het dure trio Ludwig/Fondriest/Van Lancker kwijt, hij behield o.a. Ekimov en Bouwmans, maar er moesten ronderenners worden gezocht. Het werd Charly Mottet: twee keer bij de eerste vijf in de Tour, klassiek- en etappewinnaar ook. maar broos qua gezondheid, en hevig begeerd door Bugno's Ga- toradc. Goed Tot nu toe is Eddy Bouwmans de enige renner met een Neder lands paspoort in de nieuwe Post-ploeg. Mogelijk komt daar De Koning (aanbieding inmid dels beter dan in *92) of Van Orsouw (vandaag een gesprek) nog bij. Maar dat is het. wat be treft het Nederlander-gehalte. Post: ..Als zelfs Raas ze^t dat ik nu een goeie ploeg bi) me kaar heb, dan weet ik dat het zo is. Met name in het hoogge bergte zal Bouwmans niet meer alleen hoeven zitten, zoals dit jaar dikwijls wel het geval was. En ook voor zijn ontwikkeling als mens is het goed eens van lucht te veranderen." Edgar Davids uit veld gestuurd Bondscoach Dick Advocaat (midden) geeft college. Frank Rijkaard is erbij gaan zitten. Verder v Marco van Basten en Dennis Bergkamp. oslo albert geesing gpd-verslaggever De hilariteit in het land was groot toen Rinus Michels twee jaar geleden de term 'operatio nele gebieden' introduceerde. De bondscoach van toen had de klassieke links- en rechtsbuiten resoluut afgeschaft en koos in plaats daarvan voor 'hangende vleugelspitsen'. Dat was volgens hem conform de wetten van het internationale voetbal. De generaal had gesproken, zijn assistent Advocaat knikte braaf. En aldus geschiedde. In Palermo en in Porto. In die twee interlands loste Oranje vrijwel geen schot op doel en het elftal keerde beide keren met een ka ter huiswaarts. Dat was het sein voor de coryfeeën van Oranje om hun stem te verheffen. Met Marco van Basten voorop rie pen zij luidkeels om het Ajax- concept. Michels stemde in, te gen heug en meug. Vanaf toen was het hek van de dam en hinkte het Neder lands elftal voortdurend op twee gedachten. De ene keer was het Ajax-model zaligma kend, dan moest het ineens weer voorzichtiger, maar het eind van het liedje (EK Zweden) was toch dat een systeem met twee echte buitenspelers Oranje op het lijf geschreven was. Daarom, zo liet Dick Advocaat, bij zijn installatie als tussenpaus maar meteen weten, zou hij op de ingeslagen weg doorgaan. Ook tegen Noorwegen. „We gaan uit van onze eigen kwali teiten", herhaalde de coach. Gullit bedankte vervolgens voor de eer, Roy is niet in vorm en Advocaat wist niet hoe snel hij de wijze lessen van zijn leer meester in praktijk moest bren gen. De bondscoach verschool zich daarbij achter de dooddoe ner dat het aanvallende concept in de oefeninterland tegen Italië schipbreuk had geleden omdat drie tot vier spelers het in Eind hoven lieten afweten. Maar geldt dat niet voor elke tactiek die een coach uitstippelt? Elk concept is gedoemd te misluk ken als de spelers van een elftal niet bereid zijn voor elkaar de kastanjes uit het vuur te halen. Daaraan ontbrak het tegen Ita lië, maar inplaats dat Advocaat Van Basten wees op zijn plicht dat hij ook in Oranje moet pres teren, beloofde hij de spits van Milan in de toekomst niet meer te selecteren voor oefeninter lands. Dat is de omgekeerde wereld en schept een prece dent. Je speelt graag voor het Nederlands elftal of niet. en niet alleen wanneer het jou uitkomt. Nu is het de vraag of je Advo caat erg veel kunt verwijten. Hij heeft louter tot taak de loper uit te leggen voor Cruijff en zoekt zekerheden om de plaatsing voor het WK '94 in Amerika niet in gevaar te brengen. De rest mag Cruijff doen, inclusief de verjonging van het elftal. De vedetten van Oranje voelen dat aan en weten bovendien dat Advocaat niet van het gewicht Michels is. De Amsterdammer had autoriteit, maar moest in zijn nadagen ook toestaan dat de spelers meebeslisten over tactiek en opstelling. Als Michels dat al toestaat, is er voor Advocaat helemaal geen ontkomen meer aan. Overleg met de sterren van Oranje is echter geen schande en een staalhard gegeven in het leven van een topcoach. Het zijn ten slotte de spelers, die het strijd plan moeten uitvoeren. De coach geeft aan hoe hij wil spe len. maar de spelers moeten zich happy voelen in het con cept dat hem voor ogen staaL Dat is een wederzijds belang. Zeven dagen na zijn glanzende invalbeurt bij Ajax tegen Austria Salzburg eiste Edgar Davids gis teravond in Fredrikstadt ander maal de hoofdrol voor zich op. Nu zowel in positieve als nega tieve zin. Zes minuten voor tijd van de terecht verloren EK-in- terland tegen Noorwegen (1-0) zag de beste speler van Jong Oranje voor de tweede keer geel. En dus rood. De Ajacied zette in duel met Kenneth Storvik een onbeheer ste tackle een fractie te laat in. De aanvaller, die in het tweede van Ajax grossiert in geel. kon meteen inrukken omdat hij een kwartier eerder ook al op de bon was geslingerd. „Ik ben geen type om iemand een kaart aan te smeren", meende zijn coach Rinus Israel naderhand, „maar als die scheids dan toch rood wil trekken, had hij dat voor de rust ook moeten doen". Israel doelde daarbij op de eerste van drie met geel bestraf te overtredingen contra Davids. Ter hoogte van de middenlijn had de Ajacied ineens een vrij veld voor zich, maar trok Stei- nar Nilsen bruusk aan de nood rem. De charges van Sander Solberg en Gunnar Aase, die meteen geblesseerd naar de kant verdween, logen er even min om. Davids beging in totaal drie overtredingen en zag twee daarvan met geel bestraft. Sneu Dat was tamelijk sneu. Met doelman Roorda en de verdedi gers Faber, Van Hoogdalem en Vierklau behoorde Davids tot de weinige uitblinkers in de scha mele Oranje-jeugd. Ronduit te leurstellend was de inbreng van de aanval (Overmars, Loeffen, Hoekstra), en op het midden veld speelden Van Gastel en Beerens een anonieme rol. Pas in blessuretijd kreeg de op Scheepers (nu geblesseerd) en Overmars na compleet ver nieuwde jeugdploeg de beste scoringskans. Alleen voor de Noorse doelman UUa kopte RK C'er Van HoogdaJem de bal echter naast de paal. De enige treffer van de wed strijd viel twaalf minuten na de rust en ontstond vanaf elf me ter. Boosdoener was Ferdy Vier klau van FC Utrecht, die I gil Ostenstad aan diens shirt vast hield. De lastige en irritante spits, de enige bij Noorwegen, won het doorlopende duw- en trekwerk met Vierklau daarmee op punten. De eer gunde hij Gunnar Aase, die Roorda vanaf elf meter kansloos liet. „Als Vierklau had gedaan waar ik hem nog in de rust voor gewaarschuwd heb", sprak Is rael op bestraffende toon, „was er niets aan de hand geweest. 'Probeer alleen naar de bal te kijken en zorg dat Je voor hem komt' heb ik hem verteld. Die overtreding was onnodig. Sneu voor hem. want hij speelde voor de rest een goede wedstrijd." Fouten Veel minder realistisch was de analyse van Israel over het ver loop van de wedstrijd en het kwaliteitsgehalte van long Oranje. „De gelukkigste heen gewonnen", vond oe bonds coach, die het echter ook weer niet was ontgaan dat de Noren voor de rust vier opgelegde kan sen verprutsten. ..Maar dat kwam verdedigde hij zich, ..omdat Noorwegen ons dwong in de kleine ruimte te spelen. Dan worden er vanzelf fouten gemaakL" m OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT chaken en dammen x zijn denksporten. Maar niet zelden zijn het ook rooksporten. De speel zalen zijn soms gevuld met dikke, blauwe walmen van de rook van sigaren, sigaretten en pijpen. Roken is slecht voor de gordijnen en gezond is anders. Maar als het over ongezond gaat, weten die schakers ook wel weer wat te vertellen over boksers, autospon enzovoorts, dus... Toch vonden ze het bij de Alp- hense damclub HDC ae hoog ste tijd om het rokertje aan te pakken. De leden van het standaardteam mogen niet meer paffen' tijdens de thuis- wedstnjden. En spelers die op bezoek komen bij HDC 1 kun nen de peuk ook in de binnen zak houden. Ze gaan maar even buiten staan als ze zo no dig moeten. HDC-teamleider Arie Brunt: „De jeugd schijnt er tegen woordig een hekel aan te heb ben om met senioren mee te gaan omdat er zoveel wordt gerookt. De dambond zal op termijn ook wel met deze maatregel komen. Het is puur noodzakelijk. Als HDC hebben ue in deze wel een voortrek kersrol. De Alphense niet-rokers bla zen iets te hoog van de toren, zo blijkt. In de Nederlandse dam me rij bestaan genoeg ver enigingen die een nicotine- arm beleid voeren. Bij de dambond kunnen ze er zó een paar opnoemen. Damclubs in Deventer, Bennekom en Culemborg gingen Alphen aan den Rijn voor. Woordvoerster n ijtink van de dambond zegt dat er geen officieel bonds standpunt wordt gehanteerd. Elke club mag /elf een boMd bepalen. Bij het schaken wordt met het zelfde bijltje gehakt. „Er wordt in de schaakwereld enorm teel gerookt", meent Patries Vos van de schaakbond. „Maar een verbod is er nooit geweest van ons uiL De clubs ngtltn het Zi'lj Roken is bi) sommige verenigingen tinge staan tot een bepaald tijdstip, of men verbiedt het helemaal en richt speciale rookruimten in. Vaak zie je ook dat er een team ts dat uit met-roken be staat. Dan wordt bij thuiswed strijden van die schakers roken niet toegestaan. De schaakbond heeft alles keurig in kaart gebracht. In de competitiegids staat bij elke vereniging xeurig vermeld of er mag worden gerookt. Het Leids Schaak Genoot schap (LSG) bijvoorbeeld laat roken niet toe, met ufaMIll» ring van speciaal ingerichte 'rookholen'. Philidor daarente gen laat de blauwe walm rus tig over zich heen komen. Wie de langste adem heeft, is in deze sport immers niet be langrijk. ijdens zijn omzwer vingen langs de JL voetbalvelden heeft Klaas Dekker dit jaar Blauw Zwart aangedaan Hij meldt dat hi| hel naar n zin heeft. dus bestaat de kans dat de in woner van Leiderdorp ditmaal langer dan één seizoen blijft bij de Wassenaarse club. i j.j.tmiee /nu i lekker /k tl/elf overtreffen, want doorgaans houdt de voetballer hrt niet langer dan een seizoen, of soms nog korter, uit bij een vereniging. Dekker is op 26-ja- rige leeftijd al toe aan z n ze vende club. Of z'n achtste, daar zijn de geleerden het niet OW it MOi Stri|dpunt is <>f ir nu wel of niet in z'n pupillen- jaren heeft gespeeld bij VNA. Wat wel bekend is, is dat Dek ker lid is geweest van De Sleu tels (twee keer zelfs). VTL. LFC. Leiden. UVS. Lugdunum en dus nu Blauw /wart Zelf zwijgt Dekker als het graf over zijn opmerkelijke verhui zingen over de Leidse en Was- ■murw vfkfci mmb Uj wil best toegeven dat-ie 'niet honkvast is'. Dat was ons ook al opgevallen. „Maar met mij zijn dat dui zend andere Leidenaars. kaatst Dekker. 060 tikkclt|e overdreven, de bal terug. Daar valt niets tegen in te brengen, al heeft niemand zo veel clubs versleten als Dekker. Hij is in Leiden de absolute re cordhouder. Grote vraag is na tuurlijk: waarom houdt Dekker het zo kort uit bij een club. En ligt dat aan hem of aan zijn 'sportieve werkgever'? Prompt hangt Dekker weer een waas van geheimzinnigheid om zich heen: „Dat gaat niemand wat aan. De achtergronden hou ik voor mezelf. Trouwens, iedereen in Leiden weet het toch wel zo n beetje waarom ik zo vaak van club verhuis Dat weten wij dus niet. Reden dus om anderen maar eens over de spits te laten oordelen. Ilrnnic R<vr»nl«ngrr. m I «i den, nu LFC vindt Klaas Dek ker 'best wetten aardige jon gen: „Maar daar draait het in de voetballerij niet om. Als de ei keltjes van de bomen tallen, dan is hij minder gemotiveerd. Dan heeft ie ineens overwerk op trainingsavonden. Daarom heb ik hem als trainer zowel bij leiden als LFC naar de H selec tie verbannen. En dan is hel verhaal Dekker uit. Ach. ik denk dat Klaas het leuk vindt om nieuwe vrienden te maken. Anders kan ik zijn verhuiswoe- de niet verklaren. Bestuurslid Ger Scheffer van De Sleutels, de club waar de voetballer het langst speelde, houdt even de adem in als hem om een mening over Dekker wordt gevraagd. Dan brandt Scheffer los: „Ik wil altijd genuanceerd overkomen, maar in het geval Klaas Dekker neem ik geen blad voor de mond. Onze nieuwsgierigheid is niet meer te bedwingen. Scheffer „Ik verbaas me niet dat hij zo veel clubs heeft versleten. Bij Sleutels heeft hij tot twee keer toe de boel nelazerd. Hij luid het op een gegeven moment zo bont gemaakt, dal de spelers niet meer met hem samen wil den werken. Die jongen heeft dat louteren alleen aan zich zelf te wijten. Terwijl-ie heel goed kan voetballen, daarom is het zo jammer allenuiaL Dek ker had de beste spits van lei- den kunnen zijn, als-ie een be tere mentaliteit had geluul Hii Sleutels hebben weten rubriek in het clubblad, waarin een lid van Sleutels wordt gevraaed wie de grootste kunl van ae voetballerij is. Wegen van de nkm dat nm Mtor Echt, die jongen wordt nooit volwassen. En üc hoop echt dat ie nu eens tegen een muur oploopt. Vooralsnog is Dekker over de Leidse gemeentemuur ge sprongen en uitgeweken naar Wassenaar. 111| speelt in het eerste en vindt iedereen in het blauwzwart aardig Maar hij weet niet of-ie de club trouw blijft: „Ik ben niet zo'n clubmens Ik zal in m 'n leven nog wel vaker verkassen. Trouwens, mag ik dat zelf uitmaken. We leven in een vrij land Onze voorspelling: Dekker speelt volgend seizoen voor Roodenburg En dan heeft ie aile leidse clubs grhad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21