'Ik oefen al meer dan dertig jaar' 'Litsa': niet ondergaan in de massa Cultuur&Kunst Ontmoeting tussen Titiaan en Carracci WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Heksen bij Kindertheater Ploef' leiden Kindertheater Ploef brengt op zondag 27 september weer een eigen produktie op de planken. Het stuk gaat over een kleine heks. Ze is pas 127 iaar, en dat is heel jong voor een heks. Graag wil ze een echte heks worden. Maar daarvoor moet ze eerst examen doen. Bijgestaan door haar kat gaat de kleine heks heel hard studeren. Of het haar zal lukken blijkt wel uit de voor stelling. In elk geval zullen de andere heksen het haar niet ge makkelijk maken. De voorstelling 'De kleine heks' begint om 15.00 uur in de basisschool De Zwaluw aan de Antoinette Kleyn- straat 8 in Leiden. Christie's veilt schilderijen Cézanne londen Het veilinghuis Christie's in Londen veilt op 30 novem ber zeven schilderijen van Paul Cézanne. De schilderijen zijn af komstig uit de collectie van Auguste Pellerin. Het veilinghuis verwacht dat de werken in totaal rond de 35 miljoen gulden op brengen. Pellerin (1852-1929) was een verwoed verzamelaar van het werk van Cézanne. Hij bouwde zijn collectie op tussen 1895 en 1925 en werd de grootste Cézanne-verzamelaar ter wereld, aldus Christie's. Drieluik afgelast Amsterdam De Toneelgroep Amsterdam en Het Nationale Ballet hebben zich teruggetrokken uit de produktie 'Toren van Kaneel', die vanaf 6 oktober op het programma stond. Oorzaak is het te kortschieten van de muziek van Hans Rotman, die volgens regis seur Gerardjan Rijndersonvoldoende aanknopingspunten biedt voor het toneelgedeelte van het drieluik. Rijnders zegt dat er we ken is gerepeteerd om het drieluik van toneel, opera en dans op de planken te krijgen. Er waren tien voorstellingen gepland in de Stadsschouwburg en twee in de Rotterdamse Schouwburg. Maar Rijnders en choreograaf l ed Bransen vonden uiteindelijk de be schikbare partituur beneden de maat. Expositie in Paleis Lange Voorhout den haag Het Paleis Lange Voorhout, twee jaar geleden door de gemeente Den 1 laag aangekocht voor expositie-doeleinden, gaat over een maand open als museum. De directeur van het Haagse Gemeentemuseum, Rudi Fuchs, heeft een openingstentoonstel ling samengesteld onder de titel 'De kamer, de spiegel en het raam'. Met die titel wordt verwezen naar het interieur (Louis XVI en Rococo). Op de tentoonstelling zijn zeer uiteenlopende wer ken van onder anderen Feuerbach, Goltzius, Arp, Thiele, Degas, Rodin, Penck, Dibbets, Kirkeby, Rainer en Judd te zien. De laatste ontwierp overigens ook het nieuwe parket. De openings expositie is te bezichtigen van 28 oktober tot 24 januari. Festival van kerkkoren utrecht In Utrecht wordt van 25 september tot 31 oktober een festival van kerkkoren gehouden. Volgens de jubilerende 70-jari- ge Utrechtse zangvereniging A. Verhey, dat het zangfeest op touw heeft gezet, is het voor het eerst dat in Nederland een der gelijk festival wordt gehouden. In totaal doen 17 koren mee. Op vrijdag 30 oktober wordt het festival afgesloten in de St. Augusti- nuskerk. Op deze slotavond laten alle 17 koren, goed voor circa 400 koorleden, zich horen. Collectie Kees van Dongen onverkocht Amsterdam Een collectie van veertig tekeningen, drie schilderij en en enkele grafieken van Kees van Dongen (1877-1968) zijn gisteren tijdens een veiling bij Van Gendt Book Auctions in Am sterdam onverkocht gebleven. Het veilinghuis verwachtte een opbrengst van ongeveer één miljoen gulden. Niemand bood echter op het inzetbedrag van 450.000 gulden. Mogelijk komen de stukken later alsnog apart onder de hamer. Films uit het koloniale Indië leiden Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden vertoont op de zondagen 27 september en 4 en 18 oktober films uit de collectie van de Amsterdamse kapitein Lamster. I let gaat om films over het koloniale Indië uit de jaren tussen 1929 en 1953. Aanvang; 13.00 uur. Georgie Fame: in het grensgebied van jazz en rhythm and blues amsterdam francqise ledeboer In het Rijksmuseum in Amster dam is tot en met 8 november de expositie 'Ontmoeting van Meesterwerken' te zien. Rijks museum-directeur Henkvan Os heeft voor de tweede tentoon stelling in deze serie - waarin twee beroemde schilderijen bij elkaar worden gebracht - zijn keus laten vallen op het werk van de zestiende eeuwse Itali aanse meesters Titiaan en Lo- dovico Carracci. In de eregalerij van het museum beelden de werken naast elkaar dezelfde mystieke ervaring uit: Maria met een heilige die even het kindje Jezus in de armen mag houden. „Dit was een zeer populair onderwerp in de zestiende eeuw. Het vasthouden van het Christuskind drukte het intense verlangen van de gelovigen in die tijd uit om in de nabijheid van het heilige te komen. Tij dens de voorbereidingen heb ben we ontdekt dat Titiaan het thema op veel schilderijen heeft verwerkt omdat invloedrijke Ita liaanse families allemaal zo'n werk in huis wilden hebben", vertelt Van Os. Carracci's 'Visioen van de Heilige Franciscus van Assisi' komt uit het Rijksmuseum zelf en is voor de gelegenheid schoongemaakt. Daardoor ko men de blosjes op het gezicht van Maria, de bruine pij van Franciscus en het schemerende lover weer prachtig uit de verf. Titiaans 'Madonna met Kind, Johannes de Doper en de Heili ge Catharina' bevindt zich in de collectie van de National Gal lery in Londen. Van Os; „Het is een van de mooiste werken van deze meester. We prijzen ons gelukkig dat de National Galleiy het wilde uitlenen, want het is lang geleden dat er een dergelij ke Titiaan in ons land was te zien." De tentoonstelling 'Ontmoe ting van Meesterwerken II' in het Rijksmuseum (Stadhou derskade 42,. Amsterdam) duurt tot en met 8 november. Het museum is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. 'Madonna met Kind, Johannes de Doper en de Heilige Catharina' uit de collectie v in het Rijksmuseum. van Yeh-Yeh telkens: „Matt Bianco, Matt Bianco". Hij ging er maar vanuit dat de bezoekers dat stuk van Matt Bianco ken den en niet wisten dat Fame er zelf in 1964 al een wereldhit mee scoorde. Populair „Mijn vader was een amateur musicus, hij speelde accordeon in een dansbandje. Als kind hoorde ik daardoor veel liedjes die toen populair waren. Ik danste op Mr. Sandman en nummers van Les Paul and Mary Ford. Het was de tijd dat er nog geen televisie was. In En geland werd toen in huiselijke kring heel veel aan muziek ge daan. Bijna ieder gezin had een piano. Wij ook. Toen ik een jaar of zeven was, heb ik pianoles gehad, maar na vier weken hield ik het voor gezien. Daarna heb ik alles op m'n gehoor ge daan." „Toen ik voor het eerst men sen als Fats Domino en Jerry Lee Lewis hoorde, ging ik dat nadoen. Wat ik nu van muziek weet, heb ik geleerd door met muzikanten te spelen die beter waren dan ikzelf. Als mensen zeggen dat ik nu beter zing dan vroeger, dan klopt dat wel. Ik ben al dertig jaar aan het oefe nen en ik leer nog steeds. Ik doe alles op gehoor. Noten lezen kan ik nog steeds heel slecht." „In 1959, ik was net zestien geworden, ging ik met een stel vrienden naar een zomerkamp. Daar werd een talentenjacht ge houden en ik zou eraan mee doen. Maar op een gegeven moment hebben mijn vrienden me achter de piano in de bar gezet om wat stukken van Fats Domino en Jerry Lee Lewis te spelen. De leider van een pro fessionele rock and roll band, die daar de hele zomer op dat kamp speelde, hoorde mij en hij vroeg me of ik in de band wilde komen. Voor mij was het toen duidelijk dat ik beroepsmuzi kant zou worden. Dus ik trok me terug van die talentenjacht. Ringo Star won trouwens." „Hoeveel platen ik heb ge maakt? Ik zou het echt niet we ten. De meeste heb ik nog wel. Maar ik luister er nooit naar. Het was de bedoeling dat ik een plaat zou maken met Chet Ba ker. De contacten waren al ge legd, maar hij overleed helaas". „De hele Britse rock and roll-scene van voor de Beatles, werd beheerst door de impresario Larry Parnes. Al zijn artiesten waren een soort van Elvis Presley-kopieën en hij gaf ze de meest exotische namen. Ik kwam bij hem onder contract als pianist. Als zanger moest ik de show openen en vervolgens moest ik de andere artiesten begeleiden. Tijdens een tour met Gene Vincent en Eddie Cochran zei Parnes ineens: ik heb een nieuwe naam voor je 'George Fame'. Ik zei dat-ie naar de hel kon lopen. Maar hij zou me ontslaan, als ik die naam niet zou gebruiken. Wat moest ik? Ik was zestien, ik had geld nodig en het was de beste baan die je in Engeland op het gebied van rock and roll kon krijgen". Yeh, Ballad of Bonnie and Cly de, Rosetta, Getaway waren gro te hits. Vanwege z'n ongeven- aarde timing loopt de vocale wereld met hem weg. Het door Blossorh Dearie geschreven 'Sweet Georgie Fame' behoort inmiddels tot de 'jazzstan- dards'. Fame zelf relativeert z'n faam. Bij het optreden onlangs in Utrecht zei hij in het stampvolle Vredenburg nadat hij de band had geïntroduceerd: „En mijn naam is dus niet Herbie Han cock". Even later schreeuwde hij tijdens een kokende versie Clivc Powell heet nog steeds Georgie Fame. Hij is nu 49 jaar en vindt dat het nu echt te laat is om dat belachelijke pseudo niem niet meer te gebruiken. Af en toe gaai hij op tournee met generatiegenoot Van Morrison, vaak is hij te vinden als gastvo- calist bij het Metropole Orkest. Maar ook heeft hij nog steeds z'n Blue Flames. Nu met z'n 19- jarige zoon James op drums. Georgie Fame heeft zich altijd bewogen in het grensgebied van jazz en rhythm and blues. Yeh- 'Een mooie foto is een even mooie als gevaarlijke leugen beeldende kunst recensie nicole roepers Expositie: 'Litsa', hedendaagse portretfo tografie uit Rusland. Wit Rusland en de Oekraïne' Te zien: t/m 1 oktober, ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. De Kleine Klup, Nieuwe Rijn 1, Leiden De voormalige Sovjet-Unie heeft met fotografie een grote traditie opgebouwd. Het begon met de Russische Avantgarde begin deze eeuw toen construc tivisten als El Lissitzky en Rod- chenko de Russische fotografie tot internationale hoogten brachten. Echter vanaf de jaren dertig was er geen sprake meer van vrije fotografie; tot ver in de jaren tachtig komen slechts offi ciële opdrachten en portretten in de openbaarheid. Pas onder 'glasnost' kan men weer ade men en ontstaat er een ontwik keling van individuele creatieve stijlen. De tentoonstelling 'Litsa' bij de Kleine Klup richt zich op één genre binnen de fotografie: het portret. Centraal in de tentoon stelling staat de dualiteit tussen de officiële portretfotografie be oefend in de jaren dertig tot en met zeventig en de portretten van de huidige generatie foto grafen. 'Litsa' heeft twee betekenis sen: gezicht en persoon. Het woord vormt daarmee de best denkbare titel voor deze ten toonstelling waarin juist de fric tie tussen het individu (de per soonlijkheid van iemand) en het Directe fotografie: de straat op en fotograferen. gezicht (de uiterlijke vorm) ter discussie staat. In tegenstelling tot hun voorgangers kiezen de ze fotografen openlijk voor een persoonlijke stijl. Tegelijkertijd ontkennen hun foto's het tijd perk van de officiële fotografie niet. De - nu al historisch te noemen - gestileerde portretten die volgens een strak stramien tot stand kwamen, zijn in ver basterde vorm terug te vinden in het werk van hedendaagse kunstenaars. Zo maakt Boris Michajlov fel ingekleurde persiflages op de officiële portretten. Evenals bij die foto's beeldt hij de mens niet als individu af, geeft hij eer der een type weer, waarbij soci ale en culturele verschillen on zichtbaar worden. Maar schijn bedriegt, want hoewel de hou dingen van zijn modellen klas siek overkomen, is in elke foto de hand van de fotograaf na FOTO SERCEJ LEONTJEV drukkelijk aanwezig. Niet alleen om de persoon te verfraaien, maar ook om te waarschuwen: 'Een mooie foto is een even mooie als gevaarlijke leugen en leven volgens een leugenachtige schoonheid is gevaarlijk.' Het gemeenschappelijke van de fotografen van 'l.itsa' is de wil een persoonlijke stijl te vin den; niet onder te gaan in de massa. De wijze waarop ze dit doen, verschilt sterk per foto graaf. Sergej Leontjev noemt zich vertegenwoordiger traditie van de 'c de straat op en fotograf Michaïl Ladejsjikov fotografeert mensen in hun (werk)omge- ving. Een vrouw in haar keuken, arbeidsters met hoofddoek in de fabriek. Hoewel de modellen op zeer 'zakelijke' wijze gefoto grafeerd werden, spreekt er door de duidelijk zichtbare ach tergrond een wellicht onbewust bedoelde sociale lading uit de foto's. De meest persoonlijke inter pretatie van het fotoportret komt van Igor Tsoersin. Tsoer- sin schildert eerder met licht dan dat hij registreert. Met be hulp van de fotografie legt hij beelden vast, die al jaren in zijn hoofd zaten. Niet de geportret teerde, maar de fotograaf zelf bepaalt de inhoud van het beeld en dat is meteen de belangrijk ste conclusie van deze kleine, maar intrigerende en opvallend gevarieerde tentoonstelling. De hedendaagse Russische fotogra fen beginnen weliswaar niet met een schone lei, maar zijn voor het eerst sinds de jaren '30 weer in staat zelf keuzes te ma ken, ongeacht of dit geïnspi reerd wordt vanuit het verleden of niet. 'Litsa: bewijst dat er bin nen de fotografie een interes sante ontwikkeling in het GOS plaatsheeft, zowel op een soci aal. documentair niveau als bij de artistieke fotografie. i li N daar ga je samen naar toe'. ACTIVITEITEN: Diverse modeshows Crèche ('s middags) Kappersdemonstraties Karaoke bar Produkt démonstraties Café de Paris OPENINGSTIJDEN: ma/za: 12.30 - 17.00 u. en 19.00 - 22.30 u. zo: 10.00 - 17.00 u. Toegangsprijs: 9,50 voor volwassenen, 7,50 voor 65+ers, 5,- kinderen l/m 17 jaor. Inlichtingen: 070 354 06 22 STATENHAL NEDERLANDS CONGRESGEBOUW DEN HAAG Nijntje-verhalen van Dick Bruna verfilmd amsterdam anp Na een drietal mislukte pogingen om de boeken van Dick Bruna te verfilmen, is het nu dan toch gelukt. Acht verhaaltjes van Nijntje zijn op beeld vastgelegd en vanaf eind september op video ver krijgbaar. De Nijntje-verfilming werd gisteren of ficieel gepresenteerd. Dick Bruna („ik voel me 4 ook al ben ik 65") is enthousiast over de ver filming van zijn schepping. De eerste pogingen daartoe in de jaren tachtig liepen op een misluk king uit, vertelt hij. „De filmers wilden te veel la ten zien, en alles super-realistisch maken." De filmische beelden kwamen daardoor niet meer overeen met Bruna's boeken. „Ik wil de dingen zo eenvoudig mogelijk houden, zodat kinderen hun eigen voorstellingsvermogen kunnen gebruiken. Zoals ik het in mijn boeken doe, zo wil ik het ook op film zien vastgelegd." Die 'eenvoudige' aanpak zag hij terug in het werk van de Tsjechische animatietekenaar Gene Deitch. Bruna: „Ik was in 1986 op werkbezoek in Australië en maakte daar bij toeval kennis met zijn werk. Als er iemand is die mijn boeken kan verfilmen, dan is hij het. dacht ik toen." De film beelden zijn net als de tekeningen van Bruna twee-dimensionaal. Van de boeken zijn al meer dan 75 miljoen exemplaren in 33 talen versche nen. Binnenkort komt bet 80ste boekje uit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20