'Mensen denken datje het extra geld in je zak steekt 'Ieders eigen verantwoordelijkheid' Het Gesprek van de Dag Actiebereidheid onderwijzers Actieweek 'Leiden wereldwijd' WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 17 DE HERFSTBUI VAN... Hutspul recepten Hutspot en Leidens ontzet horen bij elkaar als haring bij wittebrood. De uien en penen zijn be gin oktober voor groentehandelaren in deze regio niet aan te slepen Nu mogen de ingrediën ten van hutspot genoegzaam bekend zijn, toch lijkt de smaak an deze prak per familie te ver schillen. En de hutspot met klapstuk van moeders is natuurlijk de lekkerste van heel leiden. Wij zijn op zoek naar speciale recepten van het voedsel dal op 3 oktober niet alleen door alle Leidse families, maar ook in menig huis in omringende gemeenten wordt genuttigd. De inzen der van het lekkerste en origineelste recept krijgt van ons een etensbon van 100 gulden 'Het blijft goedkoper dan nieuwe' Is de angst van de schoen makers gerechtvaardigd of blijven mensen gewoon nieuwe hakken, zolen en teenstukjes bestellen als het BTW-tarief omhoog gaat? In Valkenburg vroegen we men sen om reacties. Mevrouw A. van der Meij: „Mijn man zet zelf altijd nieuwe hakjes onder mijn schoenen, dus ik kom niet zo vaak bij de schoenmaker. Maar ik moet nu wel nodig gaan, want mijn schoen is van voren kapot. Worden re paraties nu nog duurder? Tja, dan koop ik helemaal liever nieuwe schoenen. Voor nieu we zolen en hakken betaal je nu al veertig gulden. Zeven tig gulden erbij en je hebt een nieuw paar. Dus ik koop liever nieuwe, zeker als de prijs omhoog gaat. Ja, ik be grijp de actie van de schoen makers heel goed." De heer R. Strikwerda: Als mijn schoenen kapot zijn, dan gaan ze naar de schoenmaker. Ik heb natuur lijk liever dat die reparatie drie tientjes kost dan vier tientjes. Maar als ze gemaakt moeten worden, dan moeten ze gemaakt worden. Als ze erg slecht zijn, gooi ik ze pas weg. Ik ga vaak naar het zui den, naar Spanje, en daar koop ik dan nieuwe voor vier tientjes. Zullen die schoen makers wat bereiken met de ze actie? Ik denk het niet, het gaat toch wel door." Een anonieme Valkenburg- se: „Ik ga zelden of nooit naar de schoenmaker, want wij slijten niet zo veel schoenen. Bovendien vind ik die repa raties duur. Voor een paar tientjes heb je al nieuwe schoenen. Alles wordt duur der, jammer genoeg." Mevrouw D. Freke uit Lel den: Als mijn schoenen stuk zijn, laat ik er altijd wel nieuwe hakken en zolen onder zet ten. Dan ben ik al gauw der tig gulden kwijt, dat vind ik al prijzig genoeg. Maar ik zal niet minder vaak naar de schoenmaker gaan als de re paraties duurder worden, want het blijft altijd goedko per dan nieuwe schoenen kopen." Schoenmakers protesteren tegen BTW-verhoging Frank Koenegracht uit Leiden psychiater en dichter „Wat de herfst voor mij bete kent? Kolere! Daar vraag je me wat! Nee, ik vind het zeker geen prettig seizoen. Al die rotzooi. Ik hou het meest van de tijd dat het nog net geen herfst is. Maar de late herfst vind ik zo n onge looflijke teringzooi. Geef mij maar de winter, alles helemaal kaal en strak, en desnoods wat sneeuw. Maar als metafoor is de herfst voor mij natuurlijk wel mooi en in die zin gebruik ik hem ook wel in mijn gedichten. Dat alles voorbijgaat en zo. Dat geeft troost. Maar bijna nooit beschrijf ik de herfst die ik waarneem concreet. Daar moet je toch erg inee uitkijken, al is het sommige dichters wel goed gelukt. Bloem bijvoorbeeld, in een regel als 'De blaren vallen in de gele grachten'." „Ik hou ook helemaal niet van dat kleurenpalet dat de meeste mensen zo prachtig vinden. Dat zegt me niks. Die bladerentroep moeten ze maar zo gauw moge lijk opruimen. Ik ben helemaal niet zo'n natuurmens. Ik ben in Rotterdam geboren, aan een vierbaansweg, en daar kom je blijkbaar niet meer overheen. Ik kan wel meevoelen met Bloem, die eens heeft gezegd: 'De na tuur is mooi, maar je moet er wel wat bij te drinken hebben'. Al die mensen die de vogels recies bij naam kennen! Dat eb ik helemaal niet. Als stads- jongen wist je alleen dat er landvogels en zeevogels waren. Ha, wij hadden het in Rotter dam altijd over drijfsijzen en niet-drijfsijzen." „Hier op de Witte Singel in Lei den vallen in de herfst ontzag lijk veel bladeren. Op zondag middag komen er dan hele ge zinnen voorbij mijn huis waden om kastanjes te gaan zoeken. Daar zie ik het nut niet van in. Ik zit er vanuit mijn werkkamer soms maar een beetje naar te kijken. Wandelen door de na tuur hoeft voor mij al helemaal niet. Daarvan raak ik zo gespan nen als een veer. De tropen - dat is ook niks. Veel te veel na tuur. Ik ga af en toe wel eens vissen, maar dan ga je met een doel de natuur in. Maar dat doe ik alleen als iemand mij dat vraagt. Nooit uit mezelf, nooit spontaan." „Wat ik in de herfst wél waar deer, is dat je de dingen dan weer goed kunt zien. De ster renwacht hier tegenover bij voorbeeld, die zie je door al dat groen in de zomer niet. Maar ook de slechte architectuur valt in de herfst in het oog. Je weet dat architecten soms met bo men de lelijke gedeelten van hun gebouw verhullen. Dan zegt hun vrouw: ']an, dat ge deelte van het gebouw vind ik niet zo goed gelukt. Zet er maar een paar bomen voor'. Dat zie je goed bij het universiteitsge bouw aan de Witte Singel, met die linden ervoor. Pas in de herfst zie je hoe lelijk het is." „Er zit wel een kem van waar heid in de bewering dat de stemming van mensen kan om slaan bij seizoenswisselingen. Maar het is niet zo dat mensen in de herfst, die over het alge meen toch te boek staat als een drniA iv seizoen, altijd een de pressie krijgen. Die analogie zit er niet in. je ziet juist vaak dat mensen in de zomer een de pressie krijgen. Dat wat ieder een prettig vindt hen juist droe vig maakt en ziek." I Kevin Woodford maakte in 1976 - de oversteek van Engeland naar Nederland. Toen hij een paar jaar in Nederland woonde, trad hij toe tot het legioen van schoenmakers. Maandagavond was de Voorschotenaar pontifi caal in beeld op de Nederlandse televisie. Woodford demon streerde met 700 collega's in Den Haag tegen de verhoging van het BTW-tarief voor schoenreparaties. Boos is hij niet echt over de maatregel om het belastingta rief te verhogen van 6 naar 17,5 procent. Eerder bezorgd. Want Woodford denkt echt dat de schoenmakers het een stuk moeilijker krijgen als de men sen meer moeten gaan betalen voor een paar nieuwe zolen of hakken. Een nieuw leren onder kantje voor een paar heren schoenen kost nu 39,90 gulden. Door de BTW-verhoging komt er 4,50 gulden bij. „Dan moeten mensen dus een kleine 45 gul den betalen." De Voorschotense middenstan der heeft nog nooit een dergelij ke prijsverhoging meegemaakt. De kosten gingen weieens om hoog, maar nooit zo veel. Een kwartje of zo. En aan deze prijs verhoging houdt hij zelf niet eens wat over. „Mensen denken dat je dat extra geld in je zak steekt, maar dat is niet zo." Het geld is immers bedoeld voor de Rijksoverheid, die het hogere BTW-tarief gaat berekenen om- i dat dat in andere Europese lan den ook geldt. De mensen die goed in de slap pe was zitten zullen er niet wak ker van liggen, beseft Woodford. Hij is dan ook niet bang om bij voorbeeld al die Voorschotense ambtenaren te verliezen als klant. Maar mensen met min der geld, zoals ouderen en al leenverdieners, 'die vinden het toch al gauw te duur worden'. Pas nog had Woodford een vrouw in zijn winkel aan de Schoolstraat die 9,75 gulden moest betalen voor een stel nieuwe hakjes. „Dat vond ze al te duur. Dus als het boven de tien gulden wordt, dan schrikt ze helemaal." En als al die schrikkende men- j sen na 1 januari zijn winkel voorbij lopen, dan komt Wood ford in de problemen. Vooral omdat hij de zaak pacht en dus flink wat huur moet afdragen. De Voorschotenaar mag nu nog niet klagen, zijn zaken lopen wel goed. Maar met de hele branche is het de laatste jaren toch wat minder geworden. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat nu ruim 1500 schoenmakers zijn aangesloten bij de landelij ke bond, terwijl dat er in de ja ren tachtig nog 1900 waren. „Een hoop zijn er afgehaakt omdat ze het niet konden red den." Maar gelukkig heeft ook Wood ford mensen in zijn klanten kring die hun schoenen maar blijven brengen. Heel oude. versleten exemplaren worden soms bij hem gebracht. „Omdat ze zo lekker lopen, willen men sen ze laten maken." Zijn eigen schoenen repareert hij niet zo vaak. „Want ik ben niet zo'n zware loper." En van een door gezakte voorvoet waardoor het midden van de zool vaak versle ten raakt, heeft hij ook al geen last. Met dergelijke voorvoeten heeft Woodford geen proble men, hij leeft er immers van. Maar zweetvoeten, ja, die be zorgen hem soms wat meer on gemak. Echt stinkende schoe nen krijgt hij weieens toege schoven. „Maar ja. dat hoort er bij. Ik kan moeilijk tegen die mensen zeggen: wilt u ze eerst even luchten." JANET VAN DIJK 'Heel Nederland vaccineren niet nodig' 'Qoede en kwade komt UÜ GodS hand' Het is niet nodig om 'heel' Nederland tegen polio in te enten. De eerste prioriteit is vaccineren in gebieden waar mensen gevaar lopen de ziekte te krijgen. De rest van Nederland kan altijd nog op een later tijdstip worden ingeënt. Dat zegt dr. H.T. Weiland, hoofd van het centraal klinisch virologlsch laboratorium van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, in een reactie op het plan van het ministerie van wvc om iedereen tot 62 jaar te vaccineren. Volgens hem is dat niet nodig. Mensen, die langer dan vijftien jaar geleden zijn ingeënt, hoeven zich geen zorgen te maken. Misschien, aldus Weiland, is de afweer tegen polio wat minder, maar risico lopen ze niet. Volgens hem was de ziekte dan al veel eerder uitgebroken. De aandacht moet gericht zijn op die groepen mensen die niet tegen polio zijn gevaccineerd. Dat is ook wat de Wereldgezondheidsorganisatie wil. Haar streven is om de ziekte voor het jaar 2000 uit de wereld te helpen. Weiland denkt echter niet dat er een vaccinatieplicht kan worden opgelegd. Volgens de Leidse viroloog is het bovendien onmogelijk om iedere Nederlander in te enten. Daarvoor is niet voldoende vaccin voorhanden. Gevolgen staking nog niet duidelijk leiden meindert van der kaal) Het is heel onzeker of in de de Leidse regio, Rijnstreek en Duin- en Bollenstreek morgen scholen dichtgaan. Het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) heeft voor morgen een staking afgeroepen waaraan do centen op individuele basis kunnen meedoen. Hoe groot de actiebereidheid is en welke scholen moeten sluiten wegens een tekort aan docenten, wordt morgenochtend pas duidelijk. Het NGL richt in deze regio morgenochtend bij eetcafé De Bruine Boon aan de Leidse Rijnsburgersingel een registra- tiepunt in. Vanaf daar gaan de stakende leraren naar het sta dion Gal gewaard in Utrecht waar de landelijke manifestatie wordt gehouden. Hiermee wil het genootschap haar vijf eisen aan minister Ritzen van onder wijs, kracht bijzetten. Volgens hoofd directie onder wijs van de gemeente Leiden, Pedro Peters, is het echter de vraag of onderwijzers juist op dit moment gaan staken. Bij de afgelopen onderwijsbegroting is door Ritzen 700 miljoen gulden extra voor personeel uitgetrok ken. „Tot aan de laatste begroting kon ik me goed voorstellen dat leerkrachten gaan staken," zegt Peters. „Er is de laatste jaren namelijk enorm veel gekort en dat moest een keer ophouden. Maar die 700 miljoen gulden extra verandert natuurlijk wel wat. Dat is niet niks. Ik kan me voorstellen dat leraren nu twij felen of zij uitgerekend op dit moment de straat op moeten." Volgens woordvoerster G. Spijkerman van het NGL is niet temin nodig dat er morgen massaal wordt gestaakt. De 700 miljoen gulden is mooi, maar nog niet alle eisen zijn ingewil ligd. Zo dreigt er nog steeds ge kort te worden op de wachtgel den van leraren die door fusies en reorganisaties geen werk meer hebben. Ook vindt het NGL dat het extra bedrag door het ministerie niet goed wordt besteed. Het Mondiaal Overleg Leiden (Mol) organiseert van 10 tot 17 oktober in Leiden de actieweek 'Leiden wereldwijd'. Het Mol is een platform van organisaties die zich richten op wereldwijde kwesties als vrede, oolwikke- Op het programma van de ac tieweek staan onder meer een culturele middag met lezingen en een muzikaal optreden, een discussie-avond met een Se negalese milieu-deskundige en een politieke avond rond het katwuk. n westerlaken Katwijkers hebben van de vacci natie nooit zo'n principiële kwestie gemaakt, zegt I. Ten Hove, huisarts en fractievoorzit ter van de RPF in de Katwijkse gemeenteraad. Volgens hem ligt het aantal weigeringen in Kat wijk niet hoger dan elders in het land. Ten Hove: „Katwijk is religieus. De hervormde kerk is de groot ste groepering. Daar binnen heb je gelovigen die zich niet la ten inenten. Zij zeggen dat al het goede en kwade uit Gods hand komt. Maar als je je tegen het kwade kunt beschermen, mag je maatregelen nemen, vind ik. Want als je polio krijgt, is er geen medicijn tegen." Volgens Ten Hove zijn er toch altijd gelovigen die zich laten vaccineren ook al zou een do minee dat verbieden. „Ik vind dat ze er persoonlijk van over tuigd moeten zijn dat ze juist handelen. Ze moeten wel eerlijk worden voorgelicht. Dan pas kunnen ze hun beslissing op goede grond nemen. Eigenlijk moeten ze ermee worstelen. Nemen ze daarna een beslis sing, dan heb ik er respect voor." Ds. C. van der Berg, hervormd predikant in Katwijk en voorzit ter van de centrale kerkeraad, heeft nog geen gemeenteleden gesproken die zich zorgen ma ken over de vraag of zij zich moeten laten inenten tegen kin derverlamming (polio). „Ik denk", zegt hij. „dat het bij ons nog niet echt leeft omdat het hier zo erg niet is. Bovendien ligt het percentage gelovige Kat wijkers, dat zich niet laat vacci neren, niet echt hoog." Mensen die een ziekte krijgen stellen daar wel eens vragen over hebben. „In zo'n geval wijs ik hen op hun eigen verant- woordelijldicid. Ik neem voor niemand een beslissing. We praten erover en vaak vinden we wel een uitweg. Meestal kie zen de mensen ervoor dat ze zich niet laten inenten. Ze zien een vaccinatie als een vooruitlo pen op de beschikking van God. Hij zorgt voor hen." Ds. Van der Berg noemt als voorbeeld een meis|e met in Katwijk) dat als gevolg van polio aan een been was verlama. Op het andere kon ze nog wat lo pen. Ze was boos op haar ou ders, omdat die haar niet had den laten inenten tegen de in fectie. Ze kwam in de kroeg en deed alles dat in strijd was met haar geloof. „God stak daar op zekere dag een stokje voor", al dus de Katwijkse predikant. Ge volg: het meisje ging in de bijbel lezen. „Toen ik haar later nog eens sprak zei ze tegen me: ik beschouw mijn goeae been als het slechte en het slechte been als hel mede Van der Berg kan zich voor stellen dat mensen wel eens worstelen met de vraag wat ze moeten doen ,,(»od bestmirt zoals hij dat wil. De mensen moeten zelf uit die worsteling komen. Ik Bd VOOriMddn hot dat kan. Maar ik laat open wat mijn gevoelens djn i Ino oefln ik niet uit." Wat doet hij zelf in dit soort gevallen? Als je wordt getroffen geeft dat strijd met Ciod. Er is al tijd een oplossing. Of de kinde ren er net zo over denken? Ze zijn te klein om daar een me ning over te hebben. Over veel dingen praten we heel openhar tig mal hen. Zo «vaten dj hoe wij daarover denken." Gomarusschool accepteert weigering inenting thema '500 jaar kolonialisme in Noord en Zuid'. Op 10 oktober wordt de Mondiale Gids Leiden aangebo den aan burgemeester en wet houders. Deze geeft een over zicht van alle 'mondiale' groe pen in Leiden. Verdere informa tie is te verkrijgen bij Mol, Bree- straat 47,2311 CH Leiden. De reformatorische Gomarusschool uit Leiderdorp maakt er geen punt van wanneer ouders op principiële gronden hun kinderen niet laten inenten tegen polio. „Wij accepteren hun standpunten. Het al dan niet laten behandelen van hun kinderen is hun eigen verantwoor delijkheid", zegt directeur C. Westmaas. De school aan de Vronkenlaan heeft relatief veel kinderen van ouders die vanwege hun geloof een vaccinatie weigeren Volgens Westmaas is over de uitgebroken polio-epi demie in Zuid-West Nederland op de school nog geen ruchtbaarheid gegeven. „We hebben bij voorbeeld nog Het meeste risico lopen volgens deskundigen men sen uit de directe omgeving van de 'bron' en principiële weigeraars die dicht bij elkaar zitten, zoals op een school. De laatste keer dat zich in Nederland polio heeft voorgedaan, in 1978, kwamen er ook gevallen van kinderverlamming voor op de Veluwe en in Staphorst Volgens Westmaas is het nog niet voorgekomen dat ouders hun kinderen thuis hebben gehouden omdat hun kind misschien meer risico loopt om met het po liovirus te worden besmet. „Ik weet dus ook niet zo goed wat wij doen wanneer ouders dat besluit nemen". De schoolleiding stelt zich inhoudelijk wel achter de principiële weigeraars op. „Wij vinden dat er een boven ons staat die wil dat wij die ziekte krijgen of niet. Ix is ook een die een ziekte kan voorkomen. En dat is God. Hij alleen. Een asperientje is voor ons bij voorbeeld geen probleem, want dat is een middel om pijn te ver minderen. Een inenting uit vrees voor een ziekte die |e op dat moment nog niet hebt. is voor ons niet toelaat baar. Maar als mensen daar anders over denken, kun nen wij ons daann vinden. Wanneer een ouder tijdens de lesuren een kind niet naar school laat gaan omdat het een inenting moet halen, nu ia liever niet. Een be zoek aan de tandarts moet ook altijd het liefst op woensd agmid ag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17