Warmonders ongerust over stort baggerspecie Graaien en trekken in de rekken Over Paddepot en Uilepik Regio Leiden 'Rapporten over fabriek klungelwerk' WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 Giropas en geld ontvreemd leiderdorp» Bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Mfddelstraat is gisteravond een giropas en 1200 gulden buitge maakt. De inbrekers zijn volgens de politie binnengekomen door de deur van de flat op de zesde etage te forceren. Fanfare haalt papier en vodden op zoeterwoudeDrumfanfare De Rijntamboers halen zaterdag oud papier en vodden op in Zoeterwoude. Om de inzameling te vergemakkelijken, vragen De Rijntamboers om het papier en de vodden alvast te bundelen of in plastic zakken of dozen te doen. De ophaalploeg begint om 9.30 uur. Jazz-festivaJ in Wassenaar wassenaar De Wassenaarse Jazz Club opent zaterdag het sei zoen met een 'oude stijl jazzfestival'. Tijdens een 'street-parade' in de Langstraat zijn van 12.00 uur tot 17.00 uur verschillende orkesten te beluisteren. In Cultureel Centrum Warenar aan de Wassenaarse Kerkstraat begint om 21.00 uur een optreden van The Paradise Jazzband'. Het Wassenaarse festival wordt op 27 september om 14.00 uur in de Warenar afgesloten met een con cert van de 'New Orleans Combination'. 'Rotte Vis' in Don Bosco zoeterwoude De Leidse band 'Rotte Vis' treedt op 27 september op in jongerencentrum Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude. De F:unk- en soulband begint om 21.00 uur te spelen. De pauzes worden opgevuld door Studio 17 Disco Show. Leiderdorp en Oegstgeest: samen asielzoekers opvangen leiderdorp/oegstgeest liesbeth buitink Leiderdorp en Oegstgeest willen asielzoekers voortaan samen opvangen. Nu de rijksoverheid de asielprocedure wil beperken tot ongeveer vier maanden in plaats van enkele jaren, vrezen de gemeenten dat ze niet meer voldoende woonruimte hebben voor de vluchtelingen. De Oegstgeester wethouder T. Ko hlbeck is nu in overleg met zijn Leiderdorpse collega H. Veld- stra over een regionale oplos sing van het probleem. Druk Oegstgeest herbergt nu onge veer dertig asielzoekers in acht huizen. Leiderdorp heeft vijf woningen met twintig asielzoe kers. „Asielzoekers die eenmaal een status hebben gekregen, blijven vaak in dezelfde ge meente wonen. Die verant woordelijkheid houdt de ge meente dus. Het geeft een gi gantische druk op de schouders van gemeenten als Leiderdorp en Oegstgeest, die zich aan de verplichting houden om een be paald percentage asielzoekers op te nemen", aldus Kohlbeck. Probleem Hij noemt de huisvesting van asielzoekers 'een onoplosbaar probleem'. „Het is onmogelijk om elke vier maanden een wo ning te vinden voor mensen die een officiële status hebben ge kregen." Kohlbeck en Veldstra willen daarom met elkaar sa menwerken. „We kunnen ons dan samen tot beleggers wen den om te vragen of ze regelma tig panden ter beschikking wil len stellen." Vrijspraak voor Wassenaarse den haag/wassenaar cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 26-jarige vrouw, die gedurende twee jaar de so ciale dienst te Wassenaar zou hebben opgelicht, vrijgespro ken. De verdachte moest voor komen omdat zij volgens de dagvaarding als prostituée in Amsterdam zwart had bijver diend. De officier van justitie, mr. J. van Ek, moest dit verwijt tijdens de zitting echter laten vallen vanwege gebrek aan be wijs. Een rechercheur van de soci ale dienst zou de vrouw in okto ber 1989 hebben betrapt in de rosse buurt in Amsterdam. Hij was de vrouw gevolgd naar aan leiding van een anonieme tip en zag hoe zij klanten haar dien sten aanbood. De officier con cludeerde gisteren zelf dat hij hiervoor geen straf kon eisen, omdat de vrouw in oktober 1989 net geen uitkering meer genot. En er was geen bewijs dat de vrouw eerder, toen zij nog wel geld van de sociale dienst kreeg, ook al in de prosti tutie werkte. Maar de officier achtte wel bewezen dat zij het bestaan van een bankrekening bij de sociale dienst had ver zwegen. Hij eiste daarvoor een geldboete van 2500 gulden. De vrouw zelf ontkende giste ren ooit in de prostitutie actief te zijn geweest. „Ik snap niet dat iemand zoiets over mij ver zint", zei zij verontwaardigd te gen de politierechter mr. J. van der Scheer. Voor de sociaal re chercheur zou het ook onmoge lijk geweest zijn om haar waar dan ook herkend te hebben. De man had haar nooit eerder ont moet, dus hij kon niet weten welk gezicht bij haar naam hoorde. Verder bestreed de vrouw de beschuldiging van de officier over de bankrekening. Het klop te dat zij wel eens geld kreeg ge stort, maar dat was op een bankrekening die zij deelde met haar moeder, vertelde zij de po litierechter. Die gunde haar het voordeel van de twijfel en be sloot tot vrijspraak voor zowel de beschuldiging over prostitu tie als de beschuldiging over de geheime bankrekening. Enorme drukte bij Leiderdorpse kledingbeurs Het is half vier 's middags als de eerste belangstellende al voor de deur staat, weet de koster achteraf te melden. Rond half zeven staat er zestig man. En dat terwijl de tweedehands kle dingbeurs van de UW pas rond zeven uur 's avonds zou open gaan. Maar op dat moment ziet het voor de Scheppingskerk in een anders zo doodstille Leider dorpse wijk dan ook zwart van de mensen en de auto's. In groepjes staan de kooplus tigen buiten te wachten totdat hun nummer valt. Want de be langstelling voor de 55ste editie van deze halfjaarlijkse tweede hands beurs (dames- en kinder kleding) is zo groot, dat de UW tegenwoordig van tevoren volg nummers uitreikt en de 'klan ten' per dertig tegelijk naar bin nen iaat. Voor het zover is, heb ben de meesten langdurig in de rij moeten staan. Ze hebben het er blijkbaar graag voor over: er zijn immers koopjes te halen. De aangeboden kleding varieert in prijs van pakweg twee tot dertig gulden. Het leven - vooral met kleine kinderen - blijkt ook in deze welvaartstijd nog duur genoeg. Wie geneert zien er nog voor om in 'een tweedehandsje' te lopen? Binnen in de hal van de kerk is het helemaal een ge krioel. „Vindt u dit druk, dan had u gisteravond tijdens de in name moeten komen. Toen was het helemaal een gekkenhuis", zegt de UW-dame bij de deur. Velen hebben hun hele gezin maar meegenomen. Er wordt wat afgesjouwd met de kleinste kinderen. De groteren mogen veelal zelf mee helpen uitzoe ken. Er wordt volop getrokken en gegraaid aan rekken vol kleding die er zo op het oog nog heel re delijk uitziet. Dat moet ook, stellen drie UW-dames van het eerste uur, Van Klaveren (27ste beurs), Luining (23ste) en Schoonhoven. „We zijn best heel streng. Kleren met een vlek of een torntje geven we meteen De belangstelling voor de halfjaarlijkse Leiderdorpse tweedehands kleding-beurs is zo groot, dat er van tevoren volgnummers worden uitgereikt en de 'klanten' per dertig tegelijk naar binnen mogen. foto hielco kuipers terug. Als we een kledingstuk niet meer modieus vinden, wei geren we het ook. Puntkragen zie je hier niet", roept het drie tal, elkaar afwisselend, temid den van de herrie. Alle drie blikken ze tevreden rond: ook na zoveel jaar vinden ze de beurs nog prachtig. „Je slaat zoveel vliegen in één klap. Kleding die voor de één te klein is of waar men op is uitgekeken, daar is een ander weer blij mee. En wij als UW draaien zonder subsidie, dus wij bedruipen ons onder meer hiermee." Achter de ogenschijnlijke chaos zit een uiterst strakke or ganisatie, zeggen de dames. Het moet een vreselijke klus zijn om zo n 3400 stuks kleding te prij zen. Niet verkochte kleding - bijna de helft - moet weer naar de rechtgeaarde eigenaar terug. De opbrengst van de verkochte kleding (minus 20 procent voor de UW) dient tot op de cent nauwkeurig te worden uitbe taald. Bij de beurs zijn dan ook tachtig tot honderd UW-vrij- willigers betrokken („Het is teamwork, het werkt ook ver broederend.") Op centrale plaatsen in de zalen houden UW-dames de boel in de gaten. Zo dienen aspirant-kopers - ve len lopen volbeladen rond - de kleding niet al te lang vast te houden, want wat ze eventueel niet kopen, wil een ander wel graag hebben. „Maar vervelen de dingen maken we eigenlijk nooit mee." Aan lange tafels zitten weer andere UW"ers te wachten op mensen die willen betalen. Rond acht uur blijkt nog haast niemand van die mogelijkheid gebruik te hebben gemaakt Veel te gezellig in de kerk. „We hebben oppas, dit is voor ons een avondje uit", melden twee bezoeksters, die voor de beurs helemaal uit Katwijk en Noord- wijk zijn gekomen. De UW-dames kijken daar niet van op. „We hebben laatst ees een enquête gehouden en daaruit bleek dat maar de helft van de bezoekers uit Leiderdorp zelf komt. De rest komt uit de wijde regio, tot plaatsen als Alp hen, Den Haag en Kudelstaart toe." Bij het verlaten van de kerk mompelt een vrouw tegen haar metgezellin: „Best een gro te buit hè." 't Joppe mogelijke locatie voor berging verontreinigd slib Wassenaar eist aanpassing van plannen voor afvalinstallatie Wassenaar wil niet langer meewerken aan de bouw van de afvalverwerkingsinstallatie in Leiden als de plannen zoals ze nu op ta fel liggen gehandhaafd blijven. Het ge meentebestuur vindt het project financieel onvoldoende onderbouwd. „Bovendien is de bouw van zo n grote installatie nergens ter wereld beproefd en dus houdt het nele project ook technisch gezien een enorm ri sico in", aldus wethouder C. Aptroot van fi nanciën. De te bouwen vuilfabriek bestaat uit een scheidings- en een vergistingsinstallatie. In de eerste wordt het huisvuil nat gemaakt en daarna rondgedraaid. Hierdoor is het vuil beter te scheiden en hoeft er minder rest materiaal te worden verbrand. „De rapporten over de fabriek die ik nu op mijn bureau krijg, ztyn klungelwerk vertelt Aptroot „De cijfers worden voortdu rend bijgesteld. Blijkbaar is er nog absoluut geen duidelijkheid over wat de bouw van zo'n grote scheidings- en vergistingsinstal latie gaat inhouden. Leiden, de voorzitter van het samenwerkingsverband, kan ons geen zekerheid geven dat de huidige plan nen technisch uitvoerbaar zijn. Zolang we niet méér weten over de technologische as pecten van een dusdanig grootschalig pro ject, willen we niet beslissen over deelname hieraan." Behalve duidelijkheid over de technologi sche haalbaarheid van de te bouwen vuilfa briek, wil Wassenaar een betere financiële onderbouwing van het plan. „De provincie betaalt, met uitzondering van de voorberei- dingskosten, niet mee aan de bouw van de vuilfabriek. Zo'n groot project kan niet uit sluitend gefinancierd worden door de ne gen deelnemende gemeenten. De kosten van het project vallen bij iedere berekening hoger uit. Dat kunnen we niet verkopen aan onze burgers. Zij betalen nu nog mee aan affaires als de plotselinge sluiting van de vuilverbranding in Leiden en het mislukte SAVA-project, dat miljoenen guldens heeft gekost." In eerdere vergaderingen van de Gevulei waarschuwde Leiden dat de gemeenten die zich zouden terugtrekken uit het samen werkingsverband in de toekomst wel eens duurder uit konden zijn met de afvalver werking. Aptroot: „Het moet nog blijken of we duurder uit zijn als we ons afval elders brengen. Bovendien heb ik de indruk dat ook bij andere gemeenten de twijfels rijzen over de Gevulei. Nu zijn wij nog de enige die niet meer willen meedoen, maar dat zou op korte termijn wel eens kunnen ver anderen". maruke den hollander „Waarom kikkers en padden als hoofdpersonen? Tja, als kleine jongen had ik al iets met sloten en kikkervisjes en stekelbaar zen. Vooral kikkers hebben iets grappigs met die gladde kale koppies." Anthonie Stolk, doctor in de geneeskunde en tevens bioloog, beleefde onlangs op 75-jarige leeftijd, met de verschijning van de paperback 'Wilgenstad' zijn romandebuut. „Ik ben er wat laai mee", lacht Stolk, „maar ik heb altijd geroepen eens een ro man te zullen schrijven en het is me gelukt. Beter laat dan nooit." Hij noemt zijn boek 'een fantastisch relaas'. Een relaas waarin humor en wijze lessen hand in hand gaan. De lessen worden de lezer niet opgedron gen, maar zijn op vaardige wijze in het verhaal verwerkt. In Wilgenstad beleeft het jon getje Tony „dat jongetje ben ik zelf' de merkwaardigste avonturen in een wereld waar kikkers het voor het zeggen hebben. Kikkers die een wat stijf-deftige uitstraling hebben, Buuf Paddepot, Pienus de Frie- mus of Nik Uilepik heten en woorden gebruiken als 'u-edele' en filosofische problemen met elkaar bespreken. „Ik ga uit van de stelling dat als dieren iets 'zeggen' dat meer aanspreekt en doordringt dan wanneer men sen een bepaalde uitspraak doen", zegt de kersverse ro manschrijver. Gedichten „Het leuke van het boek is dat het ook gelezen kan worden als voorleesboek. Zelf heb ik het ook voorgelezen aan neefjes en nichtjes om te kijken hoe ze het vonden. Elk hoofdstuk is in feite een verhaaltje apart", geeft hij aan. Stolk heeft zijn hele leven al geschreven. Talloze weten schappelijke boeken, maar ook gedichten en een boek als 'Gro te en Kleine Spaarders van Moeder Natuur' geschreven voor de AMRO-bank. Stolk houdt er van menselijke gedragingen te vergelijken met die van dieren. Zo is het hem opgevallen dat mensen op re cepties nooit pal tegenover el kaar gaan staan, maar altijd in een hoek van 45 graden. „Moet de één een stukje draaien om dat er bijvoorbeeld een ober met een blad sherry wil passe ren, dan draait de ander keurig mee, zodat de hoek gehand haafd blijft." Kippen die uit een gemeenschappelijke voerbak eten of varkens op een modde rig erf doen volgens de Noord- wijker hetzelfde. Stolk trekt graag paralellen tussen hemzelf en Maarten 't Hart. „Onze wortels liggen alle bei in Maassluis, we hebben beiden biologie gestudeerd en veel met vissen gewerkt, hij met stekelbaarzen en ik met karpers. En we zijn allebei literair geïte- resseerd. Bovendien doe ik in mijn boeken vaak hetzelfde als hij: de waarheid een beetje op zijn kop zetten waar het gaat over topografie of het neerzet ten van bepaalde figuren." Stolk verdenkt 't Hart er van dat hij voor een van zijn romans de naam van Stolk verhaspeld heeft gebruikt. „Ik kan me voor stellen dat Ammer Stol is afge leid is van Anthonie Stolk", merkt hij op. „Overigens heb ik 't Hart nog nooit persoonlijk ontmoet. Merkwaardig eigen lijk, als je bedenkt wat we alle maal gemeenschappelijk heb ben en dat we. hij in Warmond en ik in Noordwijk, eigenlijk vrij dicht bij elkaar wonen." Stolk heeft alweer een vol gend boek op stapel staan dat als titel 'Mals Vleseke' mee krijgt. „Ik ga gewoon door met schrijven", zegt hij „Tenminste, zolang er uitgevers te vinden zijn die mijn boeken in druk willen nemen. Omwonenden van recreatiepias 't Joppe in Warmond zijn verontrust over de mogelijke stort van bagger in hun omgeving. In een folder die de provincie Zuid-Holland in de gemeente heeft laten verspreiden wordt 't Joppe ge noemd als een van de 14 mogelijke stortplaatsen voor verontreinigde baggerspecie. warmond «astrid van den berg J. de Winter, voorzitter van de WV Warmond, is niet van plan de nominatie van 't Joppe als mogelijke bergingsplaats 'één twee-drie te accepteren'. „We hebben hier een prachtig recre atiegebied opgebouwd en dat zou door de stort van verontrei nigde baggerspecie aangetast kunnen worden. Aan 't Joppe ligt een strandje en er zijn veel surfers te vinden. De verontrei nigde bagger kan gevaar opleve ren voor de mensen die er re creëren. Ik wil daarom eerst we ten wat de provincie er precies wil storten.' Ook A. Tromp, voorzitter van de Stichting Zeilvaart War mond, heeft een aantal vragen: „Wat wordt er precies gestort, is de plek waar de bagger moet komen goed afsluitbaar en kan het vuil weggenomen worden als het kwalijke gevolgen blijkt te hebben? Dat zou allemaal onderzocht moeten worden. Bovendien vind ik dat vervuilde bagger eigenlijk niet in recrea tiepiassen gestort moet wor den." De 14 mogelijke stortplaatsen in Zuid-Holland worden de ko mende maanden onderzocht door de provincie. Behalve 't Joppe worden onder meer het Braassemermeer bij Jacobswou- de. de Oostvlietpolder tussen Leiden en Voorschoten en de Ommedijksepolder tussen Was senaar en Valkenburg bekeken. Op deze plekken wordt bagger specie of bouw- en sloopafval gestort. Baggerspecie komt vrij bij het uitbaggeren van rivieren en ka nalen. Het bestaat uit zand, klei en verrotte waterplanten, ver ontreinigd door lozingen van bedrijven, door meststoffen die via landbouwgrond in het water terecht komen en door zure re gen. Sloop- en bouwafval be staat voornamelijk uit puin, hout, glas en kunststoffen. Hierin kan ook bedrijfsafval ver werkt zijn dat schadelijke stof fen bevat. Een Warmondse gemeente ambtenaar maakt zich nog geen ernstige zorgen over de eventu ele afvalberging in voormalig zandwinput 't Joppe. „Het gaat om een vooronderzoek van de provincie. Het is nog maar de vraag of in Warmond daadwer kelijk gestort gaat worden. B en W hebben al in een eerste reac tie tegen de provincie gezegd dat ze niet gelukkig zijn met de plaats op de lijst. Warmond is een recreatiegemeente en 't Joppe speelt daarbij een belang rijke rol. Wat je er ook in stort, het is een probleem, hoe licht verontreinigd de bagger ook is." Begin volgend jaar beslissen Gedeputeerde Staten over de voorselectie van een aantal ber gingslocaties. Na dit besluit is twee maanden inspraak moge lijk en daarna wordt een defini tieve keuze gemaakt. Uiteinde lijk blijven drie plekken over waar daadwerkelijk gestort gaat worden. Maar de Warmonders die aan het water wonen, zijn niet van plan zo lang te wachten op inspraakmogelijkheden. Dr. A. Stolk met zijn romandebuut 'Wilgenstad'. „Ik zet net als Maarten 't Hart de waarheid graag een beetje op zijn kop.' Noordwijker Anthonie Stolk debuteert met roman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16