'Speciaal onderwijs niet voor niets bijna 100 jaar' 'Haat tegen Duitsers begrijp ik niet meer Leiden Raad van State schorst bouw snookercentrum WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 15 Desi Goudman nieuwe directeur Van Voorthuysenschool Nog vorig jaar moest Desi Goudman als ambtenaar in Gouda scholen overtuigen van het Weer Samen Naar School project (WSNS), waarin scholen voor speciaal on derwijs nauw met de basisscholen gaan samenwerken. Sinds kort staat Goudman (39) zelf aan het hoofd van zo'n school voor speciaal onderwijs, de Leidse Dr. van Voorthuysenschool voor mik aan de Marnixstraat. Het is Desi Goudman op de Van Voorthuysenschool opgevallen, dat docenten in het speciaal on derwijs bijzondere mensen zijn. „Ze kijken niet op een 'betere', maar op een 'andere' manier naar kinderen." 'Extra leuk' vindt Goudman het dat ze ook met oudere kinderen tot 19 jaar - werkt. En vergeleken met het ambtenarenbestaan is er nog een aspect bijgekomen. „Ik ging het contact met ouders en kinderen missen in de afgelo pen tijd." Desi Goudman deed de PA BO, werd onderwijzeres en be haalde aktes voor speciaal on derwijs. Ze werkte zo'n tien jaar op het Leids Pedologisch Insti tuut. „Dat is verbonden met de universiteit. Een kleine honderd kinderen die op de basisschool uitvallen, worden er geobser veerd. En daarbij wordt gekeken naar welke school ze het beste kunnen." Daarnaast rondde Goudman in snel tempo enige jaren terug in Leiden een avondstudie ortho-pedagogiek af. „In die studie op zich, zit te weinig praktijk." Toets Twee jaar geleden ging ze part time als ambtenaar bij de ge meente Leiden werken, aange steld voor het zogenaamde 'zorgbreedte project'. Het be reidde voor op Weer Samen Naar School, waarin het nu op gaat. „Het was bedoeld voor de Leidse lom en later de mlk- scholen, de Leidse openbare basisscholen konden vrijwillig meedoen en deden dat ook. Het is een systeem waarmee de vor deringen van leerlingen nauw in kaart kunnen worden gebracht. Onderdeel is een computerpro gramma voor alle scholen, waarmee de vorderingen wor den bekeken. De leerlingen worden minstens twee keer per jaar op lezen, rekenen en spel len getoetst. Als een kind ach terblijft, kun je dat precies aan geven. Ook weet je als een kind van een basisschool afmoet, welk niveau hei heeft, alle scho len gebruiken dezelfde 'meet lat'. Je krijgt van een kind een didactische kaart." Vorig jaar werd Goudman ook part-time ambtenaar in Gouda, als 'regionaal procesmanager' voor het WSNS-project. „Ik moest de samenwerking tussen basisscholen en de scholen voor speciaal onderwijs tot stand la ten komen." Wat overigens niet wil zeggen dat Goudman voorstander is van de wijze waarop staatsse cretaris Wallage zijn plannen presenteerde. Ze noemt de ac ties die het speciaal onderwijs dit voorjaar voerde dan ook te recht. „Er zijn fouten gemaakt, de indruk werd gewekt alsof er na 1995 geen speciaal onderwijs meer zou zijn. Maar de school voor speciaal onderwijs blijft nodig. We bestaan in 1996 niet voor niets 100 jaar." Gedrag Ook de basisschool was niet in alle gevallen gelukkig met het WSNS-project. „Zij dacht er de zorg voor de kinderen uit het speciaal onderwijs bij te krij gen." Natuurlijk zijn er grensge vallen, zegt ook Goudman. Kin deren die misschien net buiten de basisschool vallen. „Maar soms kan een kind niet op de basisschool blijven, omdat zo'n verblijf een verhoogd risico in zich draagt. Het kind komt in de knel, de achterstand wordt te groot. Kinderen hebben vaak angsten, slapen niet. In het spe ciaal onderwijs vergt dat een speciale omgang. Anders wor den ze agressief, of ze kruipen juist helemaal in elkaar. Juist die gedragscomponent is bepa- Voorthuysenschool: „Docenten kijken niet op een betere, maar wel op een Directeur Desi Goudman van de Van lend voor het speciaal onder wijs." Goudman heeft gemerkt dat in de WSNS-discussies ook een financieel aspect speelt. „Nu wordt het vervoer van leerlin gen naar de scholen voor spe ciaal onderwijs grotendeels door het rijk vergoed. Het is de vraag hoe dat in de toekomst gaat." Over het WSNS-project tot nu toe is Desi Goudman echter tevreden. Samen met de 'Twee Sleutels' aan het Ballon pad gaat de Van Voorthuysen- andere manier naar kinderen, foJ O'HIILCOKUIPfRS schol samen werken met zo'n dertig basisscholen in de regio. „Duidelijk is geworden dat onze positie daarin gelijkwaardig is aan de basisscholen." Duitsland nodigde buitenlandse scholieren uit Mytylschool loopt voor Afrika LEIDEN De verhuizing van het snook ercentrum van de Hooigracht naar het Utrechtse Veer in Lei- den is voorlopig van de baanT Raad van State-rechter mr. W. Eekhof-de Vries heeft vanoch tend het verzoek ingewilligd van een buurman van het nieuwe snookercentrum, die schorsing van de verleende bouwvergunning had ge vraagd. De buurman is bang dat be zoekers van het snookercen trum overlast zullen veroorza ken. Volgens de gemeente Lei den zou die vrees gezien erva ringen met andere Leidse snookercentra onterecht zijn. Op grond van het bestem mingsplan kunnen ter plaatse zogenoemde recreatieve cen tra worden toegelaten, mits deze geen onaanvaardbare hinder veroorzaken. Een speelautomatenhal is op grond vai\ die bepaling uitge sloten, een snookercentrum 'Hisar', wat toren betekent en binnen de Turkse gemeenschap associaties met Istanbul oproept, is de naam van de eerste Turkse kapper in Leiden. De barbier is gevestigd op het achterste stuk van de Haarlemmerstraat, nummer 260. Wie langsloopt of binnenkomt en de kapperstoelen even vergeet, denkt dat hij een reisbureau is binnen gestapt. De 'drukke' etalage ligt vol met archeologische vondsten uit Klein Azië met daaromheen vakantiefolders gedrapeerd met daarin tripjes naar het voormalige Ottomaanse rijk. Achter in de winkel hangt een groot panorama van een zomers, Turks toeristenstrand. Kap-perceel Voor de rest wijkt het pijpelaatje niet af van een kleine, moderne, Hollandse kapperszaak. Wit sys- teemplafonnetje met inge bouwde spotjes, twee grote in gelijste spiegels en bruine, op- krikbare tandartsstoelen: „Het is ook niet zo veel anders als de Nederlandse kappers. Het enige verschil waar ik aan kan den ken, is dat wij altijd met kóm en schaar werken en in Nederland meestal met de hand en de schaar wordt geknipt", aldus de 34-jarige eigenaar Ismail Kuzu. Maar het getrainde, Hollandse kan wel, aldus het standpunt van het gemeentebestuur. De buurman bestreed bij de Raad van State de stelling van de ge meente, dat het horeca-ge- deelte ondergeschikt zou zijn aan het snookeren. Volgens de buurman is de opbrengst van de bar 'heel hard nodig' en zouden de snookertafels geen winst opleveren. De buurman had verder aangevoerd dat het snooker centrum de toegestane opper vlakte zou overschrijden. Het bestemmingsplan staat be drijfsruimten van 250 vierkan te meter toe. Het gaat in dit geval om drie panden aan het Utrechtse Veer, die in twee snookerruimten met elk vijf tafels zouden worden ver deeld. In één ruimte was een bar gepland. De twee ruimten zouden via een deur met el kaar verbonden. De totale op pervlakte van de snookerruim ten zou vijfhonderd vierkante meter bedragen. oog heeft al snel een tweede verschil opgemerkt. De prijslijst. Knippen kost vijftien gulden en voor kinderen en 60-plussers wordt daar nog een knaak vanaf gedaan. Goedkoop dus: „Deze prijs is inderdaad een beetje aangepast. Ik ben van plan het zeker het eerste jaar zo laag te houden. Komen er veel klanten dan blijft het zo, anders moet ik omhoog", legt Kuzu zijn be drijfsvoering uit. Kap-persoonlijk De kapper vermoedt dat er ze ker een behoefte bestaat aan een Turkse kapper in Leiden, ook al verschilt zijn werkwijze niet zoveel met het Nederlandse gilde van knippers: „Dat komt door het taalverschil. Veel Turk se mensen hebben klachten als ze naar de kapper zijn geweest. Hoe goed zo ook uitleggen waar ze hun haar kort willen, en waar juist weer lang, er wordt slecht naar hen geluisterd. Met als ge volg dat veel mensen uit de Turkse gemeenschap hier naar Amsterdam of Den Haag gaan waar wel Turkse kappers zijn." Kortom bij een Turkse kapper voelen Turken zich meer thuis. Begrijpelijk, en Kuzu doet er ook alles aan om dat gevoel te versterken. Op de achtergrond klinkt muziek van thuis, Wie op z'n beurt moet wachten, krijgt smakelijke Turkse thee en zelfs de groene en gele lotionnetjes voor na een scheerbeurt, waar bij de snor uiteraard alleen LEIDEN EMIEL FANGMANN Duitsland maakt tegenwoordig promotie onder de jonge gene ratie. De organisatie PAD no digde een groep van veertig in ternationale scholieren uit om de afgelopen maand kosteloos in het land rond te kijken. Voor de taal en om het huidige Duitsland te laten zien. In de groep zat de Leiderdorpse Maaike Schellekens, leerling 6 vwo op het Leidse Visser 't Hooft Lyceum. „Waarom ik me heb aangemeld? Ik ben vrij im pulsief." Na de selectieprocedu re mochten er van de 36 Neder landers vier mee. Gisteren deed ze haar klasge noten tijdens de Duitse les ver slag van haar reis. In het Duits, uiteraard. Doel van de reis was onder meer om de vooroorde len over Duitsland weg te ne men. Dat doel is bereikt, zegt ze. „Ik begrijp nu eigenlijk niet wordt bijgepunt, zijn uit het moederland geïmporteerd: „Maar ik heb in de paar maan den dat ik nu open ben ook al heel wat klanten uit Marokko en Nederland gehad", aldus Kuzu. Kap-permissie Eigenlijk wilde de 34-jarige een shoarmazaak beginnen: „Die waarom Nederlanders Duitsers haten." Maaike reisde onder meer naar Bonn, Berlijn en München en verbleef veertien dagen bij een gastgezin in Saulgau bij de Bodensee. Daar bezocht ze een gymnasium. „Ongeveer net als bij ons." Minstens even interessant als de reis waren haar reisgenoten. „Een jongen uit de Oekraïne wilde niet veel eten, omdat hij bang was met een te grote maag terug te komen. En van een deelnemer uit Oeganda hadden de ouders gezegd dat ze zelf nu wat meer te eten hadden." Die internationale scholieren uit an dere landen mogen van Duits land nu iets meer weten, van Nederland hebben ze volgens de Leiderdorpse scholiere nau welijks gehoord. „Maar de Duit sers weten evenmin veel van ons land, die hebben het dan vooral over Linda de Mol en Ru- di Carrell." zijn zonder problemen op te zetten, maar daar waren er in Leiden al zoveel van. Ik kom uit een kappersfamilie, wilde ook kapper worden, maar het is veel moeilijker om je in Nederland als zodanig te vestigen. Daarom ben ik erg blij dat ik de cursus voor beginnende ondernemers heb kunnen volgen bij de stich ting Werkgelegenheid. Die heb- Heb je zelf nog nazi's gezien? is een vraag die ook nu nog door Nederlandse leerlingen wordt gesteld. „Nee, nee. die zie je niet." Wel vonden de acties van skinheads tegen asielzoe kers in Rostock plaats tijdens Schellekens' verblijf in de Bondsrepubliek. „Ze keren zich tegen de buitenlanders, omdat ze het niet eens zijn met de ver deling van het geld, heeft ook met de eenwording tussen oost en west te maken. De mensen bij wie ik was reageerden ge schokt." Maaike Schellekens had vorig jaar nog niet zulke hoge cijfers voor Duits. Of dat is veranderd moet ze nog afwachten, haar schooljaar begon immers wat later. Ze heeft verplicht een dagboek bijgehouden en moet over de reis nog een ver slag inleveren. „Nee, ik ga geen Duits studeren. Ik hoop op me dicijnen in Groningen." ben me goed wegwijs ge maakt", complimenteert Kuzu. Maar na de cursus, en het beha len van het middenstandsdiplo ma was er nog het probleem van het officiële kappersvakdi- ploma. Het Turkse equivalent, waar Kuzu wel over beschikt, geldt niet in Nederland: „Maar toen heeft de Kamer van Koop handel me geholpen. Zij heb- van de 40-jarige Leidse Mytylschool houden za terdag een sponsorloop. De op brengst gaat naar de stichting 'Op gelijke voet'. Op de Mytyl school zitten kinderen die een lichamelijke handicap hebben. Zij helpen met de sponsorloop gehandicapte mensen in de derde wereld. De leerlingen zullen zaterdag rond de school aan de Blauwe Vogel weg een parcours lopend, fietsend of in rolstoel afleggen. Het startsein voor de loop wordt om half twaalf gegeven dooor ben ontheffing bii de minister aangevraagd en dat is me ver leend. Zonder de cursus en de ontheffing was het me nooit ge lukt. Ik ben ze erg dankbaar.' Boy Ktoppw tomn Lwtnam tot 071-16141» onderwijswethouder Koek. Ook muziekvereniging 'long' K&G' verleent medewerking De stichting 'Op gelijke voet' krijgt het geld om voor de derde wereld orthopedische hulpmid delen, zoals schoenen, spalken en beugels, aan te schaffen. Die gaan naar polio- en leprapa tiënten in onder andere Zaïre. In ontwikkelingslanden worden ook schoen- en instrumentma kerijen ingericht. Bou ndu n h. zoekt een Nederlands team van onder andere chirurgen en schoeninstrumentmakers de derdewereldlanden. AGENDA WOENSDAG 23 SEPTEMBER Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur Oegstgeest Bridge-dnve in Hotel het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Bioemenwandeltocht over 10.15 en 20 km, start vanaf VW kantoor. Sta tionsplein 210, tussen 9 00 en 17 00 uur. Noordwijk Tiener Circuit, voor jongeren van 11 t/m 13 |aar, Jom Centrum. Wetering, kade 2. van 18 30 tot 20.00 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de ViietZMl. Raadhuisiaan 43. van 16 00 tot 17.00 uur VRIJDAG 25 SEPTEMBER Katwijk Art'estengaia mmv Lee Towers. Groenteveiling SandUaan. /aal open 19 00 uur. aanvang 20.00 uur. Leiden Bioemenwandeltocht over 10.15en 20 km. start vanaf VW kantoor. Sta tionsplein 210. tussen 9 00 en 17.00 uur. Bioemboiienmarkt. Nieuwe Rijn. van 11 00 tot 17.00 uur Antiekbeurs in de Groenoordhatien. van 16.00 tot 22 00 uur Inbreng van kinderkleding voor de jaarlijkse wmterbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad. uitsluitend inbreng tussen 19.00 en 21 00 uur Klaverjassen in Dienstencentrum De Lmde. Herenstraat 64. aanvang 20 00 uur Forumdiscussie, met vertegenwoordi gers van de vijf grote politieke partij en. over rac sme en minderhedenpe leid bi| studentenvereniging Catena. Kolfmakersteeg 8, aanvang 20 15 Klaverjassen, jokeren en sjoelen Chj speeltuinvereniging Stevenvnof. C. van Bruggepad2.aanvang20.15 VRUETUD Tiener kookcursus In het buurthuis Mirt/Honken in de Kooi begint op vrijdag 25 september een heel project voor tieners tussen 1 en 13 jaar. Vier weken lang zullen er lekke re gerchten gemaakt worden uit vier verschillende landen, na melijk uit Suriname. Nederland. Turkije en Marokko. Er wordt om 15.30 uur begonnen t n In i is om 17.00 uur afgelopen. De cursus kost tien gulden. In schrijven: tel.: 221197 Hortus In de I>eidse Hortus geeft Marie van Delft vanaf 25 september een aquarelleercursus Natuur lijke kleuren en orsanische vor men st.i.in cntr.i.il m dB IHBBB die vijf ochtenden in beslag neemt. De kosten bedragen 100 gulden. Schriftelijke aanmeldingen (voor 18 september) richten aan het secretariaat van de Hortus. Mm nUBpd Kt BH m i «-i den. Tweedehands kleding Het buurthuis Grocnoord. Pas teurstraat 23 houdt op zaterdag 26 september een markt waar u tweedehands kleren kunt kopen én verkopen. Het huren van een tafel kost tien gulden. Reserve ringen dient u voor 25 septem ber door te bellen (071-217222). De verkoop vindt plaats tussen 10.00 uur en 16.00 uur. Leidse spelers Paralympics zijn weer thuis UIOEN Vanmiddag zijn de drie leidse deelnemers van de Paralympics op Schiphol aangekomen. Christa Beun, Angenita Kerk vliet hebben deelgenomen aan de zwemkampioenschappen. Ronald Emmen maakte deel uit van het Nederlandse zaalvoet balteam. Donderdagmiddag zijn de drie ploegleden, allen lid van de Stichting sport en vrijetijdsbe steding Club 58. uitgenodigd door Burgemeester Goekoop. Vanaf 16.00 uur zijn zij te gast op het stadhuis. Ronald Emmen eindigde met zijn ploeg als poolwinnar. In de kwartfinale werd verloren van Polen (4-6). Zwemster Angenita Kerkvliet werd zesde in de finale op de 50 meter rugslag en bc- reikte met de estafetteploeg vnje slag een vtyMc MMS PechvogH van het leidse drietal was Christa Beun Door ziekte kon zij niet op de 100 meter schoolslag uitkomen. Vanavond wordt dc gehele Nederlandse ploeg ontvangen door prinses Margriet In het Golden Tulip-Barbizonhotel in Hoofddorp krijgen alle deelne mers een maaltijd aangeboden. Echtpaar bedreigd met staaf Terwijl ze met hun hond op de Boisotkade in Leiden liepen, werden een Leidse man (43) en vrouw (39) gisteravond be dreigd door twee mannen die een ijzeren staaf bij zich had den. Toen het tweetal op het stel afkwam, reed juist een poli tiewagen langs. De agenten konden de twee op de Garen- markt inrekenen. Op het politiebureau bleek dat ze behalve de ijzeren staaf ook nog een mes bij zich hadden. De mannen komen uit Alphen aan den Rijn en zijn 22 en 26 jaar oud. Aan de islamitische slagerij en het broodje shoarma is iedereen in Leiden gewend. Maar nu is er ook een eerste Turkse kapper gekomen. Het verschil? Geen gel, permanent, soleil of ander gefrunnik met de hand. Gewoon degelijk knip- en kamwerk. roro. MN HOI VAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15