Leiden Regio 'Ze kunnen ons er toch niet zo af sodemieteren' IJD 'Universiteitsbibliotheek is net zo gezellig als sociëteit' Roulette- estafette dupe eigen eerlijkheid Klap voor SR V-man Begrip voorfrustaties WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET leiden olaf van runsoever vervolg van voorpagina Directeur P. Bloemink van Rou- lette-esta/ette BV voelt zich het slachtoffer van zijn eigen eer lijkheid. Voordat hij wilde be ginnen met zijn bemiddeling voor roulette-spelers, stelde hij het het Amsterdamse Holland Casino op de hoogte van zijn plan. „Dat leek me wel zo fat soenlijk." Het casino reageerde nogal ver baasd. Bloemink werd gevraagd te wachten totdat een mening was gevormd over het nieuwe systeem. „In goed vertrouwen heb ik daarna de folder van Roulette-esta/ette toegestuurd. Daarin staat het hele principe van ons bedrijf uitgelegd. Met goedkeuring van advocatenkan toor Geerling, belastingadvi seurs Coopers en Lybrand, blijkt ook dat er op volstrekt legale wijze gespeeld wordt en dat nie mand belazerd kan worden", aldus Bloemink. Achteraf heeft Bloemink nogal spijt van zijn fatsoenlijk heid. Op 28 augustus, drie da gen voordat Roulette-Esta/ette zou beginnen, legde de Raad voor de Casino-spelen een wetswijziging voor aan de mi nisteries van justitie en econo mische zaken, waarin bemidde ling bii roulette werd verboden. Nog diezelfde dag hebben de betrokken bewindslieden, staatssecretaris Kosto van justi tie en Andriessen van economi sche zaken, de wet onderte kend. Een investering van één miljoen gulden dreigt daardoor voor Bloemink nutteloos te worden. Correcte kleding Bloemink wil mensen de moge lijkheid bieden om voor een be drag van 1,45 gulden per dag te spelen in het Amsterdamse ca sino, zonder dat ze zelf achter de roulette-tafel hoeven te staan. De bemiddelaar speelt telkens volgens een vast sys teem. De winsten kunnen daar bij oplopen van 10 gulden tot één miljoen. De Raad voor de Gasino-spe- len vreest echter dat op deze manier de sfeer rond het roulet te-spel kapot wordt gemaakt. „Het kan nooit de bedoeling van de wetgever zijn geweest om er een soort lotto van te ma ken", stelt voorlichter P. Geert- sen van de raad. „In de Holland casino's hanteren wij boven dien een aantal regels. In de eerste plaats moet er entreegeld betaald worden. Daarnaast geldt een minimum-leeftijd van 18 jaar en is correcte kleding verplicht. Als de mensen via Roulette-esta/ette gaan spelen kunnen wij er niet meer op toe zien dat dergelijke regels nage leefd worden." Een snelle wetswijziging, zoals dat bij Roulette-esta/ette is gebeurd, is niet meer voorge komen sinds de Tweede We reldoorlog. Bloemink meent dat dit allemaal op een onrechtma tige manier is gebeurd, en heeft daarom ook een kort geding aangespannen. Hij is optimis tisch over zijn kansen van van daag: „Ik acht mezelf niet bij voorbaat kansloos omdét ik te gen de Staat procedeer." De families Neuteboom en Verhagen op 'hun' camping Duinschoten. Beheerder Seijn (handen over elkaar) gaat na 25 jaar op zoek naar een andere bezigheid in het weekeinde. foto henk bouwman Sluiting camping Duinschoten maakt veel emoties los Vervolg van voorpagina Voor het raam van de tent van beheerder Gerard Seijn hangt een pamflet: „Als ik niet meer kan lachen, is het gebeurd met me." Seijn heeft voor de bewoners van camping Duinschoten in Noordwijkerhout een stapeltje kopietjes gemaakt. Of het zal helpen? De naderende slui ting van deze Leidse volkscamping heeft veel emoties losgemaakt. „Meneer, als het niet zulk mooi weer was ge weest, hadden we de hele zomer zitten grienen", zegt een aangeslagen bewoonster. De huurprijs is echter wel twee keer zo hoog en hij schat dat het hem wel 5000 gulden kost om zijn terreintje opnieuw in te richten. Verhagen reageert emotioneel: „Wij zijn hier oud geworden, en niet van verdriet. Nou behalve de laatste paar maanden dan." De camping ligt verscholen tus sen de gelijknamige straatweg die van Noordwijkerhout naar de Zilk voert en het Oosterduin- semeer (in de volksmond het Comomeer). Hier staan geen borden langs de straat die de aanwezigheid van een kam peerplaats verraden. Dat is ook niet nodig, camping Duinscho ten is al tientallen jaren volge boekt. En mocht een van de huurders zijn staanplaats opge ven, dan staan er twaalf Idaar om deze te bezetten. Tussen de 15 Leidse families op de camping, bivakkeert een Haags gezin. Veel van de Leide- naars zijn er via het Leidse Volkshuis terecht gekomen. Nu zijn zij op leeftijd. Piet Verhagen komt er al 22 jaar. Samen met zijn vrouw is hij bezig zijn cara van leeg te halen. Hij is een van de weinigen die elders op een camping in Warmond een staanplaats heeft gevonden. Parkeerpolitie pakt autodief leipen Een 33-jarige Rotterdamse autodief is gistermiddag door een takelwagen klemgereden in de Langestraat. De man had de auto daar neergezet en parkeerwachters ontdekten dat het voer tuig was gestolen. Zij belden een takelbedrijf. Ongeveer tegelij kertijd met de takelwagen arriveerde de Rotterdammer. Hij wil de snel weggaan, maar werd klem gereden. De Rotterdammer is aangehouden en overgedragen aan de politie in Rotterdam. Ruzie om parkeerplaats leiden Een 22-jarige Leidenaar kreeg gisteravond klappen van een onbekende nadat hij zijn auto hadgeparkeerd aan de Oost- dwarsgracht. Terwijl de Leidenaar en zijn passagier uitstapten, riepen een man en een vrouw uit een raam dat ze de wagen moesten weghalen. Vervolgens kwamen de schreeuwende man en een andere man naar buiten, grepen de Amsterdamse passa gier bij zijn keel en gaven de Leidenaar klappen op zijn hoofd. Junks aangehouden in G roenest ecg leiden» De politie heeft gistermiddag twee junks (30 en 32 jaar oud) aangehouden in de Groenesteeg. Agenten gingen daar naar toe naar aanleiding van klachten over overlast. De 32-jarige man bleek verdovende middelen op zak te hebben en een aantal ge stolen kettingen. Rotzooi De caravans staan keurig in rij tjes rond een groot veld. Door de jaren heen zijn tuintjes aan gelegd en uitgebreid. In de zo mer staan hier ook de tenten waarin de jeugd van een groot aantal Leidse scholen het schoolkamp doorbrengt. De welzijnswerkers van het Volks huis nemen er van tijd tot tijd hele groepen mee naartoe. De bewoners hebben alles piekfijn geregeld. Rotzooi komt hier niet voor, zeggen ze, de politie is nog nooitlangs geweest. De camping wordt door een tien meter breed bosje van het meer gescheiden. Het is een Een boze man die zich erg op wond over het feit dat een SRV- wagen de Hoflaan blokkeerde, heeft gistermiddag een klap uit gedeeld aan de 40-jarige eige naar van de wagen. De man stapte rond vier uur vloekend de wagen binnen en begon te schelden tegen de melkboer, die juist een klant aan het helpen was. Nadat de man de klap had gegeven, startte de SRV-man de wagen. De dader sprong uit de rijdende kar. LEIDEN Bij stud en ten veren i- fing Catena aan de Kolfma- ersteeg 8 in Leiden wordt vrij dag een forum gehouden over racisme en minderhedenbeleid. Aanvang 20.15 uur. ideale plek voor een cieel geëxploiteerde camping. De opbrengst van de verkoop van de camping en de panden van het Volkshuis in de Haar lemmerstraat komen ten goede aan het sociaal cultureel werk in Leiden. Een goed doel, vinden de bewoners maar ze hadden graag met de stichting willen onderhandelen over mogelijk heden om toch op het terrein te kunnen blijven staan. Ze zijn bereid wat in te schik ken, meer te betalen en boden de stichting zelfs aan de grond te kopen. Maar hun bod van een ton stak schril af bij de prijs van 1,4 miljoen gulden die de stichting, volgens de bewoners, nu ontvangt. Holiday Inn Beheerder Gerard Seijn, voor malig chef van de Leidse reini gingsdienst, komt al 25 jaar op Duinschoten. Behalve de va kanties brengt hij er iedere vrije zaterdag door. Klussend en nog eens klussend. Uit hoofde van zijn vroegere functie had hij veel contacten en wist hij veel te regelen. Lantaarnpalen of wc- potten, ze zijn alle tweedehands binnengekomen, ,,'t Is hier geen Holiday Inn. In de douche lig gen drie verschillende soorten tegels maar ze hebben mooi niets gekost." Seijn noemt het a-sociaal dat de bewoners gedwongen zijn in hun vakantie naar een andere standplaats te zoeken. Boven- W. Breebaart heeft begrip voor de frustraties van de bewoners van Duinschoten. Hij is voorzitter van de Stichting Beheer Leids Volkshuis die verantwoordelijk is voor de verkoop van de cam ping. Volgens Breebaart hebben twee zaken ten grondslag gele gen aan het besluit de camping van de hand te doen. „Er moet de komende jaren veel geld gestoken worden in het modernise ren van de camping. En het is een gegeven dat de camping on voldoende rendement oplevert. Daar zitten wij nu eenmaal voor. Om te proberen ons vermogen zo optimaal mogelijk te ge bruiken." Breebaart zegt dat de afgelopen jaren nog gezocht is naar an dere mogelijkheden. Uiteindelijk bleek verkoop toch de finan cieel gunstigste oplossing. De onderhandelingen met de koper zijn nagenoeg rond. De voorzitter noemt de teleurstelling van de bewoners 'heel begrijpelijk'. Hij wil hen tegemoet komen door hen wat meer tijd te gunnen om een andere plaats te zoeken voor hun caravan. Van vergoeding van het geld dat In caravan en tuintje is gesto ken kan echter eeen sprake zijn. Breebaart: „Dat is ieders eigen verantwoordelijkheid. Daar ben ik niet bereid om over te den ken." En wat de gemeenteraad, waarin inmiddels vragen over de kwestie zijn gesteld, er verder aan kan doen? Breebaart: „Tia. waarom het daar nu ter sprake komt, is mij ook niet erg duide lijk." Turkse kapper 1 C Voor w'e een perma- I 3 nent, de gel, coupe soleil of ander gefrunnik zat is, is er nu uitkomst. De Turkse kapper. Gewoon, degelijk knipwerk met kam en schaar leiden ewc jan weterings De Leidse universiteitsbiblio theek (UB) is te gezellig. Hordes kwebbelende studenten maken er een sociëteit van. waar de studie biizaak is. Bovendien trekt het bolwerk aan de YVitte Singel te veel rechtenstudenten, die stoelen op studiezalen van andere disciplines ten onrechte bezetten. De I )B probeert het tij te keren door de zaak stevig te vertimmeren. Op de eerste etage aan de achterzijde van het gebouw zijn timmerlieden druk in de weer om een nieuwe algemene stu diezaal in te richten. Daar ko men meer studieplaatsen en minder boekenkasten dan op de andere vakstudiezalen. De leiding van de bibliotheek hoopt dat op deze zaal vooral rechtenstudenten een plaats vinden, waardoor zij niet over andere ruimtes hoeven uit te zwermen. Gevolg van de herin deling is wel dat andere studie zalen ruimte inleveren. „Het probleem met die stu dieplaatsen is al jaren bekend", verzucht B. Jagersma, voorzitter van de dienstcommissie (onder nemingsraad) van de biblio theek. „Een paar jaar geleden werd onder in het gebouw een studiezaal met ruim 100 plaat sen ingericht en ook dat heeft niet geholpen. Elk aanbod cre- eert zijn eigen vraag." Jagersma verwacht dan ook niet dat de overlast van de juris ten in-spé op andere zalen zal ophouden. „Er wordt weer van alles geregeld, maar het perso neel om daar toezicht op te houden ontbreekt." Als voor beeld noemt hij de bordjes die overal hangen, met de tekst 'Gereserveerd voor vakgenoten. Collegekaart op tafel verplicht.' Jagersma: „Die regel bestaat een jaar. maar niemand heeft ooit op de naleving gelet." Een wandeling op een door deweekse dag door de biblio theek leert dat niemand een collegkaart op tafel heeft liggen. Veel studenten blijken de bord jes waar zij recht onder zitten te studeren niet eens (meer) te zien. „Een collegekaart meene men? Daar heb ik nog nooit van gehoord." zegt een student ach ter een tafel vol wetboeken in de studiezaal geschiedenis. Coördinator van de studieza len R. Eekhout deelt het pessi misme van Jagersma niet. „Het is mogelijk dat we straks heel snel weer met hetzelfde pro bleem zitten, maar laten we eerst maar eens afwachten of dit resultaat heeft." Volgens Eekhout is de doorlopende in vasie van rechtenstudenten niet eens het grootste probleem. „Het is hier veel te gezellig." Sociëteit De hal van de bibliotheek grenst aan de kantine en tot ergernis van veel UB-medewerkers en gebruikers valt in de praktijk de scheidslijn tussen deze ruimtes vaak weg. Op een middag aan het begin van het academisch jaar valt het overigens mee met de drukte. Drie druk kwetteren de meisjes staan elka.tr Ie ver tellen dat het 'zöóöó gaaf was op de sèöciëteit', maar echt do minant wil het gekwek niet wor den. „Het is nu nog rustig aan het begin van het jaar, maar met Op het probleem van de UB als so ciëteit kampen we al langer." zegt Eekhout. Het probleem moet worden opgelost door de hal opnieuw in te delen, waar door mensen worden 'uitgeno digd' om door te lopen. Ook Ja gersma ergert zich aan het mis bruik van de hal. „Sommige mensen staan zelfs te roken in het halletje, terwijl dat hele gebouw verboden honderd meter afstand van de UB staan drie kantines waar het wel mag. Een piek in de 'gezelligheid' wordt altijd gemeten rond de jaarwisseling. Dan wordt een groot aantal tentamens afgeno men. waardoor veel mensen de tocht naar de bibliotheek on dernemen. „Dan is er voor de rechtenstudenten weer te wei nig ruimte en gaat iedereen weer met elkaar staan kwek ken", constateert een medewer ker van de UB. „De enige oplos sing lijkt mij om voor de juris ten een sporthal in de polder te bouwen.' Momenteel is het nog redelijk rustig in het gebouw, in de stu diezalen is volop ruimte en het gepraat in de gangen en hallen blijft overal binnen redelijke proporties, maar bij het poortje in de centrale hal is het wel raak. Een handjevol jongens heuse 'heeren' wil een opdrukje op een bordeauxrode pullover de toeschouwer doen geloven staat elkaar net iets te na drukkelijk onbenulligheden toe te blaffen Het hele tafereel lijkt meer koddig dan ergerniswek kend. „Kom in december nog maar etna iku&" /,'K' da ÜB-êni ployé. dien worden ze flink op kosten gejaagd. Alles wat ze in de loop van de jaren rond hun caravan hebben opgebouwd moeten ze achterlaten. Velen zullen op een nieuwe camping een nieuwe caravan moeten kopen omdat de oude niet wordt geaccep teerd. Toch klinkt er ook begrip door voor het harde standpunt van de Stichting. Sommige be woners lijken zich nog verant woordelijk te voelen voor het reilen en zeilen van dat Volks huis waar ze zelf, op de zolder aan de Apothekersdijk, lid wa ren van de timmerclub. „Na tuurlijk, met het geld dat deze camping oplevert kan een hoop goed werk worden gedaan. Maar dat betekent toch niet dat ze ons er zomaar af moeten so demieteren." Seijn: „Het grijpt de mensen ontzettend aan. Veertien dagen geleden kreeg een van de bewo ners een acuut hartinfarct. Na tuurlijk is het nooit te bewijzen dat het door deze ellende komt maar even daarvoor liep hij nog met dikke tranen rond." De beheerder tracht zichzelf moed in de praten. Want hij is niet van plan zich uit het veld te laten slaan door de sluiting van de camping. Hij zoekt een an der baantje voor de zaterdag want achter de begonia's zitten, is niets voor hem. „Maar als ik er aan denk dat ik hier weg moet, krijg ik een beroerte." Tot ergernis van veel studenten is de grens tussen de kantine en de universiteitsbibliotheek grotendeels ver vaagd. foto hhico kuuftts PROJECTSTOFFERING LEIDEN B.V. e^smmaansi 2313 BB Leiden telefoon 071-14 46 42 OPRUIMING PARTIJRESTANTEN Rechtstreeks uit ons magazijn \0 Linoleum, vinyl, coupons etc Qo AFHAALPRIJZEN VANAF 10,- per meter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13