'Uitgangspunt filmscenario was zijn executie in Burgeroorlog' Rtv show T VPRO blijft zichzelf 'Het was niet mijn doel om een ster te worden' WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 amsterdam jos de putter ijdens de komende Nederlandse filmda gen van 24 september tot en met 2 ok- -JL. tober wordt traditioneel de jaarlijkse Tuschinski Award uitgereikt. Het betreft de hoogste onderscheiding voor de beste eindexamenproductie van de filmacademie. Van de drie genomineerden, Aletta Becker met Zondermeer, Wolke Kluppell met Soy Luna en Nathalie Alonso Casale met Memorias sin batalias y otros mnertos lijkt de laatste de belang rijkste gegadigde. De in Groningen opgegroeide re gisseuse (ze heeft een Spaanse vader en een Franse moeder) gaat in haar inmiddels veelgeprezen film op zoek naar 'de waarheid' omtrent de dood van haar overgrootvader in de Spaanse burgeroorlog. op zoek naar feiten en noteert driftig met z'n type machine, maar dat is niet waar het eigenlijk om gaat. Waar het wel om gaat is heel moeilijk te ver woorden, dat kan eigenlijk alleen een dooie zeggen, vanuit z'n kist.' Dat soort bizarre, soms zelfs groteske momenten, waarin de doden tot leven komen, de kogels uit hun lichaam plukken en beginnen te vertellen, zijn heel opvallend, juist omdat de film dan zo sterk van toon wisselt. Waar komen dergelijke beelden vandaan? 'Het is heel Spaans, zo ben ik opgevoed. Ik heb vaak van dat soort beelden. Critici zeggen nu dat het op Bunuel lijkt, maar volgens mij heeft het meer te ma ken met Arrabal. Dat is een traditie waarin plotse humor en intense dramatiek hand in hand kunnen gaan.' woie documentaire - i we het dagelijks le- e zien krijgen. Kende Alfonso Casale volgt spoor overgrooh'ader Er zit ook een aantal heel i achtige scènes in de film, waari ven op het afgelegen platteland je die streek goed? 'Nee, de film speelt in Aragon, mijn familie komt uit een andere streek, dichtbij Portugal. Dat is een heel conservatief gebied, daar heerst het zwijgen over de Burgeroorlog. Het echte platteland kende ik tot vorig jaar nauwelijks. Toen ik daar kwam, bleek dat de mensen daar wel wilden vertellen. Ik wilde scènes in de film waarin gewone mensen uit die streek heel gewone dingen zouden zeggen, die dan indirect te maken hebben met mijn thema. Ik heb me verdiept in de gewoontes van het gebied en toen bleek dat de oude vrouwen nog op een bepaalde manier wol konden verwerken, dus dat heb ik gebruikt. liepen soms tijdens het draaien ge- wordt en omgekeerd. In deze film zitten maar een thuis te koken, maar ze kwamen ook paar stukjes die echt documentaire zijn, maar door- terug. Ik heb ook dagenlang met een dat er zoveel authenticiteit uitstraalt en door de schaapherder door de bergen getrokken en hem la- plaatsing van die momenten in de film krijgt het ge- ter gevraagd voor de camera bepaalde dingen te her- heel een documentaire meerwaarde. Dat soort din- liedje in gen vind ik fascinerend." ipirituele de film dat typisch is voor de streek. De mensen zingenen Sta je wantrouwend tegenover pure fictie? ik heb hun gevraagd bepaalde dingen in mineur-to- „Dat niet, maar ik wel vaak het gevoel dat fictie zo doen, dat vond ik mooier. Zo zijn we langza- ver weg is van alles, terwijl dat toch niet zo hoeft te om dat je vastlegt wat er In gestileerde zwart wit beelden verweeft Nathalie Alonso Casale verschillende visies op het begrip 'ge schiedenis' met absurde scènes en documentaire beelden van het plattelandsleven in de streek Ara gon. We zien hoe ze verschillende en ondervraagt over een fusille ring waarbij haar grootvader om het leven is gekomen. Ook een op feitjes gespitste schrijver houdt zich met die geschiedenis bezig. De grootvader zelf wijst de onderzoekster op de fouten die ze maakt. Soms is hij boos, dan tilt hij pardoes het deksel van z'n doodskist op, soms la coniek, wanneer hij de kogels uit z'n lijf plukt en mompelt dat „we allemaal vermoord werden, zo ging dat in die dagen." 'De waarheid' komt in de film niet boven water. Zo die al bestaat, gaat ze schuil in fragmenten en details. In de combifnatie van datgene grijpen ligt en dat wat zich aan onze drang tot orde ning onttrekt, zo lijkt Natalie Alonso te beweren. Het is een combinatie die Memorias sin batallas y otros halen die hij me verteld had. Er zit ook muertos tot een bijzonder fijnzinnige film heeft gemaakt, en dat terwijl de regisseuse pas hebben de gewoonte bij begrafenissen eenentwintig is. Nathalie Alonso: „Uitgangspunt van de film de executie van mijn overgrootvader tijdens de merhand tot dat lied gekomen. Het klinkt allemaal zijn. Volgens mij gaat het ZOGEZEGD Gregor Frenkel Frank archieffotoJ Dt Mijn vader was muziek. Altijd en alleen maar muziek Hij dirigeerde en speelde viool. Is al het ware met een viool geboren, in Breslau in Polen, want hij was met zijr familie weggejaagd uit Rusland. Een joodse familie van sigarettenmakers. Mijn vader was niet in de wieggelegc voor sigarettenmaker en koos ervoor violist te worden. Op zijn zestiende was hij al kapelmeister aan de opera van Breslau. Het spelen kwam hem aanwaaien, want echt veel studeren deed vader niet." (Gregor Frenkel Frank in VARA TV-Magazine) Ik ben er, zoals de meeste van mijn collega's, nooit 'uit' geweest. Alleen in 1976 was ik er even niet. Toen kreeg ik een ongeluk en moest ik twee vingersmissen. Zo iets kan voor een pianist rampzalig zijn, maar met acht vingers gaat het me uitstekend af en zo draai ik toch al een hele tijd mee." (Rob Hoeke in Panorama) „Geweld is niet grappig. Geweld is niet mooi. Geweld is om te kotsen." (Clint Eastwood in Humo) „Bij tijd en wijle ben ik gelukkig met mezelf. Ik heb best wel diepgang, ik ben helemaal niet zo op pervlakkig als men denkt. Ik heb alleen niet zoveel tijd om dat te laten zien. Ik wil absoluut niet overkomen als een perverse ouwe ex-madam. Ik ben toch een mens van vlees en bloed? Tenslotte beschouw ik mezelf absoluut niet als een kouwe kip." (Vera de Vries, alias Xaviera Hollander in Nieuwe Revu) r het is eigenlijk heel geconstru- gebeurt, dat hoeft niet per se actueel te zijn, het moet wel een bepaald gevoel samenvatten. Bij fictie weet ik tegenwoordig vaak niet waarom ik het Spaanse Burgeroorlog. In het scenario is dat mijn grootvader geworden, om het wat dichterbij te bren gen. Mijn hele leven heb ik vragen gesteld Burgeroorlog, maar ik stuitte vooral op een groot Is de confrontatie tussen je verhaal, de fictie, en de moet zien, het is al zo vaak vertoond, of het is ge- situering, met duidelijke documentaire aspecten, een woon oninteressant. Terwijl het echt dramatisch is bewust uitgangspunt, een filmisch concept? om te zien hoe belangrijk kleine veranderingen kun- „Dat is volgens mij de enige vorm om aan te geven nen zijn. Dat zie ik zo vaak, maar er gebeurt zo wei wat er nog leeft. De vrouwtjes en de schaapherder nig mee. Hoeveel details kan je vinden en hoeveel vertegenwoordigen de tegenwoordige tijd. Ik houd waarheid kan je er mee uitdrukken, dat wil ik zwijgen. Daarover heb ik een scenario geschreven, waarbij de nadruk ligt op de problemen die ontstaan wanneer je de geschiedenis onderzoekt. Dat leidt nu in mijn film toe dat de grootvader tijdens zijn be grafenis het deksel van de kist optilt en me duidelijk maakt dat ik de waarheid geweld aandoe, dat ik het erg van documentaire met onderhuidse, onzichtbare zoeken. Je hoeft niet 2 r achter de 'grote waar gebeurde idealiseer. Dat is nu het verhaal geworden, fictie-elementen, dan wordt het geloofwaardiger. Ik heid' aan te gaan. Je kan iefnand interviewen 1 Zo is ook de figuur van de schrijver ontstaan. Die is zoek de momenten waarop fictie documentaire arm er af geschoten is, maar je kan ook degene zoe ken die toen het bloed heeft weggedweild. Dat zou wel eens veel dramatischer kunnen zijn." Een andere tegenstelling in je film is die tussen jouw persoonlijke zoektocht en de zogenaamde ob jectieve geschiedschrijving. Ze lijken allebei tekort te schieten. „Dat was het uitgangspunt. Ik ben zogenaamd inte ger bezig, vanuit het hart en zo. De schrijver lijkt in teger in objectieve zin. Dan blijkt dat we allebei fout zijn. Ik krijg vanuit een doodskist te horen dat ik de geschiedenis idealiseer, de schrijver blijkt enkel ge- De Mol tekent bij RTL mega-contract lohn de Mol Produkties heeft het reeds lopende contract met zowel RTL 4 als RTL Plus voor de duur van drie jaar verlengd. De producent van tv-programma's zal voor de twee stations van de Luxemburgse CLT Multi Media Groep meer dan 2000 uur 'televisie' per jaar gaan maken, ver deeld over tientallen programma's. Met het mega-contract zijn naar verluidt vele miljoenen guldens gemoeid. Voor RTL 4 produceert De Mol onder meer Sandra's Verjaardagsshow, de 5 Uur Show, De vakantieman, Lief en Leed, Prij zenslag, de Zaterdagavondshow en samen met Joop van den Ende het Rad van For- Het Duitstalige RTL Plus betrok tot dus ver Traumhochzeit en KoUegen, Kollegen (gepresenteerd door zus Linda) uit de amusementsfabriek van De Mol. Binnen kort kunnen de Duitse kijkers ook kennis maken met Peter Jan Rcns. 'Doet-ie het of doet-ie het niet' gaat bij RTL Plus 'Tut er's oder tut er's nicht' heten. interesseerd in benoembare onbenulligheden. Zo zijn er drie lagen: de schrijver zoekt feitjes, ik zoek het 'waarom'. Mijn grootvader is de derde laag. Die zegt dat het allemaal nergens op slaat, dat het bela chelijk was." Een afscheid van de ideologie? „Dat klinkt ook weer zo makkelijk, om dat anno 1992 te zeggen. Waar ik wel in geloof is de noodzaak om ideologieën steeds weer af te breken 'en te relati- Je film is opgenomen in zwart-wit. Bijna niemand maakt nog zwart-wit films en het materiaal schijnt ook niet zo goed meer te zijn. Waarom wilde je deze film in zwart-wit? „Eerst wilde ik alleen de verleden tijd in zwart-wit. Het heden moest in kleur en de interviews op video. Maar dat bleek heel warrig, het leverde dramatisch gezien niks op en het is erg duur. Uiteindelijk bleek het heel spannend dat je op zwart-wit het verschil tussen toen en nu niet ziet. Dat zit nu alleen nog in het verschil tussen dag en nacht. In het algemeen vind ik de technische kant van het filmmaken heel interessant. Ik wil weten wat er mogelijk is met ver schillende lenzen en met verschillende soorten ma teriaal. Dat schept heel veel dramatische mogelijk heden. Veel mensen zijn in hun scenario's nogal zweverig. Die denken alleen aan de inhoud, en zien dan wel hoe het wordt uitgevoerd, terwijl ik het beeld belangrijk vind om te weten hoe het kan wor den uitgevoerd. Op de filmacademie krijgen we daarin nauwelijks training, dat is een enorme tekort koming." (Woensdagavond op Neder land 3 om 23.15 uur) amsterdam De publieke omroep moet opnieuw van de grond af worden opgebouwd. Dat betoogde Hans van Beers, alge meen directeur van de VPRO, gisteren bij de presentatie 1 van het winterprogramma. Het derde publieke net mag wat betreft de VPRO verdwijnen. Zolang alles bij het oude blijft wil de VPRO de rol van kritische en eigenwijze dwarsligger blijven vervullen. Door de A-status zijn er zowel op zondag als op maan dag televisieprogramma's van de VPRO te zien. 'VPRO-tv versterkt de binnenlandse berichtgeving met het nieuwe programma Lopende Zaken. Onder leidingj van Cherry Duyns wordt wekelijks een korte achter gronddocumentaire gebracht. Ook wordt er veel aan dacht besteed aan wetenschap. Wim Kayzer praat in 'Een schitterend ongeluk' met zes prominente weten schappers. Wat betreft verstrooiing biedt de VPRO in het komen de seizoen naast 'Keek op de Week', nieuwe afleveringen van 'We zijn weer thuis" en een talkshow van Paul Hae- nen, een oudejaarsconference van Freek de Jonge, een wekelijkse show door Tosca Niterink en Arjan Ederveen (Theo en Thea) en de Nederlandse zompige soap 'Het VPRO-Radio zal zich op de vrijdagen geheel confor meren aan de programmering die past in het nieuwe profiel van de nieuwszender Radio 1. Op Radio 2 wordt op zondagmiddag het klassieke hoorspel 'De Familie Doorsnee' van Annie M.G. Schmidt heropgevoerd. Op dinsdag wordt de zendtijd op Radio 5 geheel gevuld door de VPRO. Cabaretière Brigitte Kaandorp wordt de rol v interviewster toebedeeld STRIPS BOLLEBOOM Nancy Boyd houdt na flops moed erin blaricum cpdmeidengroep 'La Dolce Vita'. Ik woonde toen nog in België en had al veel gezongen, ook bij het orkest 'Jean Jacques' waarvan mijn vader de leider is." „Op een gegeven moment hebben we een meidengroep opgericht. Bert van Breda hoorde me zingen en zei: 'Je hebt zo'n mooie stem, je moet solo-zangeres wor den'. Binnen een maand woonde ik in Ne derland." „Ik heb daar nooit spijt van gehad. M'n leven ligt hier. Ik heb er m'n vrienden, m'n werk. Er zijn Nederlandse artiesten zoals Hans de Booy die de voorkeur geven aan België boven Nederland. 'Omdat de Belgen zo aardig zijn', zeggen ze. Maar ik zeg dan: Ja, de Belgen zijn aardig tegen hen, omdat ze Nederlanders zijn. Belgen kijken daar te gen op. Het is een diepgeworteld minder waardigheidscomplex." „Toen ik pas in Nederland was, was ik ook schuchter, schouders krom, ik durfde mijn mond niet open te doen. Dat is geluk kig veranderd." Bert van Breda en Nancy Boyd bellen elkaar iedere dag, ook als er niets over het vak valt te melden. „We zijn vrienden. Daardoor ontmoet ik ook zijn vrienden en kennissen. En omdat hij in de muziek zit, zijn dat vaak muzikale mensen. Zo heb ik dankzij hem samengewerkt met Vangelis en Demis Roussos. Dat zijn kansen waarvan je alleen maar kan dromen." Het aardige is dat groten uit het vak met enige regelmaat de loftrompet over haar zangkwaliteiten steken. „Ja, daar ben ik ook best trots op. Maar ziet het publiek dat ook? Op m'n laatste cd staan een paar nummers waarin de rauwe kantjes van m'n stem naar voren komen. Maar dat zijn wel de wat moeilijkere nummers, waarvan ik me af vraag of er een publiek voor is." „Ik besef dat ik me duidelijker moet pre senteren. Nou, dat gaat gebeuren. In febru ari komt een nieuwe cd uit. Het wordt een geheel door Nederlandse schrijvers en mu sici gemaakt produkt met een duidelijk ka rakter." e waardering voor het werk van Nancy Boyd lijkt langzaam toe te nemen. „Je moet de moed niet laten zakken. Dat is belangrijk, want la ten we eerlijk zijn: de afgelopen jaren heb ben op platengebied meer flops dan hits opgeleverd." De hits van de afgelopen tien jaar, aange vuld met onbekender werk, zijn te vinden op haar recent uitgekomen overzichts-cd 'You can always count on me'. „Ik ben dit vak niet in de eerste plaats in gegaan om beroemd te worden. Natuurlijk heb je bekendheid nodig om door te kun nen gaan, maar ik ben begonnen omdat ik wilde zingen. Een ster worden is niet mijn doel geweest." Gelukkig maar, anders zou ze de afgelo pen tien jaar het moede hoofd in de schoot hebben gelegd. „Ik heb het geluk gehad dat ik bij een kleine maatschappij zit en een paar mensen achter me heb staan die in me geloofden en in me zijn blijven geloven." In dit verband valt veelvuldig de naam van Bert van Breda, haar manager en ook, sinds vorig jaar, de manager van Rob de Nijs. Ach ja, Rob. En Nancy. Gingen Rob en Belinda vorig jaar niet uit elkaar vanwege Nancy? En liet Rob daarna Nancy niet val len? „Ik toerde al een jaar met Rob door het land. Precies in die tijd gingen Rob en Bel inda uit elkaar. Het lag kennelijk voor de hand om dat toe te schrijven aan een affaire tussen Rob en mij. In het begin heb ik me verdedigd. Maar ik heb al gauw gemerkt dat het averechts werkt om te proberen roddels recht te zetten. Al die verhalen hebben me geen kwaad gedaan. Ik heb er geen plaat minder door verkocht. Ook niet meer. Meidengroep Bert van Breda heeft haar ooit aangeraden een solo-carrière te beginnen. „Hij heeft me, tien jaar geleden, zien optreden met de Nancy Boyd: „Ik besef dat ik me duidelijker moet presenteren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10