Leidsch Dagblad Polio dreigt in de Rijnstreek MODESHOW i V -A 17; Bedelen in Berlijn Minister wil grotere VN-Veiligheidsraad Britse rente omlaag Steun voor Jeltsin 'n Stralend najaar in GROTE maten Haaghuishof DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39962 LOSSE NUMMERS 1,50 Leden van LSG streven naar royement erelid Boris Spasski Referendum 2 De EG-voorlichtings- campagne kent maar één logisch slot: een refe rendum. Ook in Neder land. Bruinsma 3 Na veertien maanden sleept het proces over de moord op bendeleider Klaas Bruinsma zich nog steeds voort. Miljoenenstrop /t fr De provincie Zuid- I D Holland loopt een miljoenenstrop op door fi nancieel wanbeheer bij de afdeling bodemsanering. Paul Verhuyck De 'Vlaamse' Leide- naar Paul Verhuyck t de Anton Wachter- „Ik ben maar een kleine garnaal." wint de prijs: „II kleine g Numan speelt A O Koerscorrectie van I -7 Nederlands elftal le vert PSV'er Numan mor genavond een basisplaats tegen Noorwegen op. Ook GGD's Leiden en duin- en bollenstreek gaan vaccineren Spasski (rechts) en Fischer, gisteren in Sveti Stefan, leiden »gpd Vijf leden van het Leids Schaak Genootschap (LSG) willen dat Boris Spasski als erelid wordt geroyeerd. In strijd met de boy cot van de Verenigde Naties speelt Spasski momenteel in romp-Joegoslavië tegen Bobby Fischer. Dat is voor de vijf reden een extra ledenvergadering bij een te roepen. Spasski werd in 1970 erelid van de Leidse vereniging na een vierkamp ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het LSG. Binnen het LSG gingen de Lady Di doet afstand van rode sportwagen LONDEN Rtr De economische recessie waar mee Groot-Brittannië kampt,- heeft nu ook de Britse koninklij ke familie bereikt. Prinses Dia na, de echtgenote van kroon prins Charles, haalt de broek riem aan door afstand te doen van haar rode Mercedes Benz- sportauto. „Iedereen heeft last van de re cessie", zo deelde een woord voerder van Buckingham Palace gisteren mee. „De prins en de prinses van Wales hebben geen onuitputtelijke bron waar geld uit komt. Dus moeten ook zij het zuiniger aan doen." Het besluit van de prinses, begin dit jaar, om de sportauto met een waarde van meer dan 200.000 gulden te gaan leasen, kwam haar op veel kritiek te staan. Over het geld zat men niet in, maar wel over het merk. Parlementsleden, vakbonds mensen en industriëlen vonden dat zij met haar keuze de Britse industrie niet steunde. Lady Di had volgens hen voor een boli de van Britse makelij moeten kiezen. De cabriolet betekende een breuk met een 50 jaar oude tra ditie dat de belangrijkste leden van het koninklijk huis geen buitenlandse auto's rijden. De prinses zal nu gebruik maken van een auto uit het wagenpark van het koninklijk huis. Al deze auto's zijn in Groot-Brittannië laatste tijd stemmen op om de schaker vanwege zijn optreden aan de Adriatische kust zijn ere lidmaatschap te ontnemen. Volgende week dinsdag ko men de LSG-leden bijeen om over het voorstel te stemmen. Inmiddels heeft voorzitter Raoul van Ketel een fax naar Spasski gestuurd. „Dan kan de man zich in elk geval verdedigen", aldus Van Ketel. „Voorlopig heeft hij de buitenwereld niet kunnen overtuigen en gezegd dat hij gewoon prof is en dat hij daarom ook speelt in gebieden die worden geboycot." De inwoners van Alphen, Ter Aar, Nieuwkoop, Ja- cobswoude, Nieuwveen, Rijneveld, Bodegraven, Boskoop en Waddinxveen lopen een verhoogd risico om polio te krijgen. In een klein aantal gevallen leidt die besmetting tot (kinder)verlamming. In het bedreigde gebied wonen naar schatting 200.000 mensen. De GGD's Rijnstreek en Midden-Holland beginnen daarom morgen een grote vaccinatie-actie. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Dat gebeurt met inentingen en suikerklontjes waarin een stof tegen het polio-virus zit. Kinde ren tot 19 jaar, die onvoldoende of helemaal niet tegen de ziekte zijn beschermd, worden als eer sten ingeënt. De GGD's in Leiden en de duin- en bollenstreek zeggen dat het risico in hun werkgebied niet zo groot is. Toch stellen ook zij een vaccinatieprogramma op. Het bureau in de duin- en bollenstreek denkt morgen de eerste inentingen te kunnen ge ven, Leiden hoopt zo spoedig mogelijk te beginnen. Waarne mend medisch-directeur W. Bronkhorst van de GGD Leiden adviseert mensen die na 1930 zijn geboren zich te laten vacci neren. Het is de bedoeling het hele gebied tegelijkertijd te be handelen. Al het andere werk wordt er voor opzij gelegd. Bronkhorst benadrukt dat de mensen zelf om een prik moe ten vragen. De GGD benadert hen niet. De duin- en bollen streek gaat net zo te werk. Alp hen doet een beroep op de ent- administratie. Volgens directeur Jonkers worden de mensen die het meeste risico lopen het eerst opgeroepen. „We moeten op deze manier te werk gaan, omdat w« niet voldoende vac cin hebben om iedereen meteen te behandelen. Voorals nog is er in ons gebied nog niets verdachts geconstateerd. Het ministerie van WVC heeft voor heel zuidwest-Nederland een grote inentingscampagne op touw gezet. Aanleiding is dat bij een 14-jarige jongen uit Streefkerk in de Alblasserwaard polio is vastgesteld. Polio tast het zenuwstelsel aan. Het virus wordt overgebracht via speeksel of besmette ontlasting. De meeste besmette mensen krij gen geen verschijnselen. Een kleine groep ontwikkelt een griepachtig ziektebeeld. Ver lamming is een zeldzame com plicatie. Inwoners van Alkemade, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude kunnen bellen naar de GGD Leiden: 071-163333. Voor Lisse, Sassenheim, Hillegom. Voor hout, Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout. Valkenburg en Warmond is het nummer 01718-56677. Inwo ners van Alphen, Ter Aar, Nieuwkoop, Jacobswoude, Nieuwveen, Rijneveld kunnen bellen met de GGD Alphen: 01720-90250. In Bodegraven, Boskoop en Waddinxveen kan worden ge beld met: 01820-80308. Bush: VN moeten vrede actiever handluiven NEW VORK HANS DE bruun CORRESPONDENT De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (VN) wordt uitgebreid met een aantal grote landen. Hij denkt met name aan )apan, Duitsland, India en Brazilië. De besluitvorming in de Veiligheidsraad moet dan te gelijk worden veranderd, waar bij de huidige vijf permanente leden iets van hun macht en in vloed moeten inleveren. In zijn rede tot de Algemene Vergadering van de VN in New York heeft de minister vanmid dag ook scherpe kritiek geuit op de lidstaten die niet aan hun fi nanciële verplichtingen aan de VN voldoen. Hij hekelde de contributie-achterstand op een moment dat de organisatie voor grote uitgaven staat als gevolg van de vredesoperaties in Cam bodja en het voormalige Joego slavië. Het uitvoeren van de taak van de VN als vredeshand- haver wordt daardoor bemoei lijkt. Van den Broek pleitte ook Berlijn In Duitsland hebben vorig jaar ruim gering Roemeense asielzoekers per 1 novem- trekken. Bovenstaand beeld - een bedelende 400.000 vreemdelingen asiel gevraagd van ber massaal naar hun land terug te sturen. Vol- Roemeense zigeunerin op de Beriijnse boule- wie meer dan 14.000 in Berlijn. Onder hen zijn gens de Roemeense regering is dat evenwel vard Unter den Linden - zal in de toekomst dan tienduizenden Roemeense zigeuners en vooral geen oplossing, ledereen met een paspoort is ook waarschijnlijk niet verdwijnen, deze groep Is het doelwit van rechts-extremis- nu eenmaal vrij te gaan en staan waar hij wil foto reuter michael probst tische organisaties. Reden voor de Duitse re- en kan dus vanuit Roemenië weer naar elders Pond sterling bereikt dieptepunt amsterdam anp-krf-dpa De Engelse centrale bank heeft de Britse basisrente met een pro cent verlaagd naar 9 procent. De bank wil hiermee het lenen van geld goedkoper maken en zo de economie aanzwengelen. Dit is een reactie op de almaar dalende koers van het pond, die vanmor gen en gisteren in Amsterdam zelfs een dieptepunt bereikte van 2,87. Sinds de Britse regering vorige week besloot het pond uit het Eu ropese Monetaire Stelsel (EMS) te halen, het stelsel van afspraken over wisselkoersen binnen de EG, leverde de Britse munteenheid bijna een kwartje in. De Italiaanse lire, ook uit het EMS losgemaakt, opende vanmorgen op 1,3335 per 1.000 lire. Afgelopen vrijdag stond de munt nog op 1,3420. De druk op de EG-munten binnen het EMS is gisteren iets afge nomen, al zijn de valutahandelaren zeer op hun hoede om te profi teren van verdere schommelingen. Voor de Zweedse kroon, geen EMS-munt, is het ook iets rustiger geworden. De Zweedse centrale bank heeft de daggeld rente verlaagd van 500 naar 50 procent. De Nederlandse. Bank heeft overigens gisteren de rente op spe ciale beleningen opnieuw verlaagd. Nu met 0,2 procent naar 9,1 procent. Daardoor kunnen banken goedkoper aan hun geld ko men. De centrale bank heeft dit gedaan omdat de gulden ten op zichte van de Duitse mark iets sterker is geworden. Pagina 6: Zwakke valuta mikpunt van speculatie. Miljoenenfraude kinderbijslag Hoelang het negental bezig was, wordt nog onderzocht. Bij huiszoeking in zes wonin gen en bedrijfsruimten is admi nistratie, 120.000 gulden en een aantal auto's in beslaggenomen. De politie sluit niet uit dat in de loop van het verdere onderzoek meer aanhoudingen worden verricht. den haag anp De Haagse politie heeft negen mannen aangehouden die voor minstens vijf miljoen gulden ge fraudeerd hebben met de kin derbijslag. Via valse en vervalste formulieren vroegen de man nen kinderbijslag aan, in de meeste gevallen met terugwer kende kracht over drie jaar. moskou Het Russische parlement is terug van va kantie. Het gaat zijn tanden zetten in het economi sche hervormingsprogramma van Boris Jeltsin. De verwachting is dat de Russische president het moei lijk gaat krijgen. De messen zijn geslepen. Zijn aan hangers weten dat ook. Vandaar die steun van een aanhangster vandaag voor het Witte Huis in Mos kou. Pagina 7: Valstrikken voor Jeltsin zijn al gezet. foto reuter richard elus 'VS lieten gevangenen in Laos achter' WASHINGTON ap-afp De Amerikaanse regering heeft in Laos Amerikaanse krijgsge vangen achtergelaten. Dat neeft James Schlesinger gisteren ge zegde. Hij was minister van de fensie en hoofd van de inlich tingendienst CIA onder presi dent Nixon. Schlesinger sprak tegenover een senaatscommis sie die een onderzoek heeft in gesteld naar het lot van duizen den tijdens de Vietnam-oorlog vermiste Amerikaanse militai- Schlesinger vertelde dat Noord-Vietnam een lijst van tien Amerikaanse gevangenen in Laos heeft overlegd, maar dat het er in werkelijkheid veel meer waren. Volgens Schlesinger heeft de Amerikaanse regering allerlei mogelijkheden overwogen om de krijgsgevangenen, veelal pi loten van neergehaalde toestel len, vrij te krijgen. De scenario's liepen uiteen van het betalen van losgeld aan Noord-Vietnam tot extra bombardementen om Hanoi onder druk te zetten. Uit eindelijk besloot Washington er maar van uit te gaan dat de ge vangenen inmiddels dood wa ren. De gezamenlijke Amerikaans- Vietnamese missie die nu naar vermiste Amerikanen zoekt, heeft enkele stoffelijke over schotten gevonden. Dat heeft het Vietnamese oersbureau VNA vandaag gemeld. De mis sie heeft ook plaatsen gevonden waar Amerikaanse toestellen zijn neergestort voor meer VN-actie in 'Joego slavië'. Hij vroeg om het zenden van een vredesmacht en het in stellen van een Internationaal Strafgerechtshof. Zo'n hof zou politici en militairen moeten berechten die zich schuldig ma ken aan schending van de men senrechten en van de beginse len van het Handvest van de VN. Hij zei met name te denken aan de verantwoordelijken voor het geweld in 'Joegoslavië'. De minister toonde zich wel tevreden over de toezeggingen die de Amerikaanse president Bush gisteren voor de Algemene Vergadering deed. Bush wil dat een speciale zitting van de Vei ligheidsraad wordt gewijd aan het versterken van de vrede stichtende rol van de VN. Elk land zou speciale VN-eenheden moeten opleiden die snel kun nen worden ingezet. Her en der moeten in de we reld wapens en materieel voor die eenheden worden opgesla gen. „Dat spaart tijd in crisis tijd", zei Bush. Voorts moeten vredesoperaties internationaal worden gepland en moet meer worden gedaan aan crisisbe heersing. De VN-landen moe ten bereid zijn voor dit alles veel geld op tafel te leggen, aldus Bush. Hij beloofde dat de Ameri kaanse regering het voorbeeld zal geven en hij heeft zijn mi nister van defensie, Cheney, al opgedragen speciale eenheden op te richten en de Opleiding aan te passen aan het uitvoeren van vredesoperaties. Op alle Amerikaanse militaire scholen wordt het vak 'vredeshandha ving' ingevoerd. op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 september. Gratis toegang; bel voor reservering. damesmode <§ignor^ in Rrote malen Tulrdam N-12 - K.lwiik jjn Zrr Tel. 0I7IIU ll»t. Do. koopavond Geen kront ontvangen? 071 161499 zaterdag 10 00-12 00 ui HET WOORD IS AAN Anonymus Wees niet te kritisch over de fou ten van uw vrouw. Misschien zijn het juist die fouten die haar belet hebben een betere man te krijgen. VANDAAG Buitenland Cultuur Economie 6 Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer Later op de dag vooral in het zuiden van het land ook opklanngen Minimum temperatuur rond 14. middagtem- peratuur rond 18 graden Meest matige wind. kracht 3 a 4. uit zuid tot zuidwest. 0MCo®!ïfi5DD öSftÖEGD GOD Q333S$Ö73S AU ft m*U#u JOM dé muit Per maand <1 27.80) via autome btitcha betaling* Per kwartaal 80.10) via accept Naam en voortetter» Telefoon v m controle bezorg.ng) Nummer bank girorekening Leidtch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB l 8 '712K1 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1