Strop provincie bij bodemsanering 'Ik zou hem wel opstellen' Slechte tijden voor GTST 'Bollenstreek zonder bollen?' Ovabloc weg uit Leiden Het Gesprek van de Dag Hutspot recepten Werkgroep wil dubbel spoor Gemeenten moeten diep in buidel tasten Ruzies gevaar voor beveiliging Schiphol DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 15 Gullit: weergaloos of af geschreven? Ruud Gullit deelt handtekeningen uit op het veld van ASC in Oegstgeest, waar hij met het Nederlandse elftal op 1 juni een oefenwedstrijd speelde. archieffoto anp Ook voor de zwarte tulp is het herfst geworden. De bloeiperio de van 's werelds beroemdste bloem is voorbij. Koeliet zit op de tribune te kijken naar een wedstrijd van 'zijn' AC Milan. Voor het Nederlands elftal heeft hij zich afgemeld. Is de voetbal ler Ruud Gullit, van 1 septem ber 1962, afgeschreven? De Leidse fysiotherapeut Peter Visser wil dat nog niet geloven. Gullit verkeert in een vormcrisis en het kan allemaal best nog wel goed komen. „Als die jour nalisten hem maar eens met rust zouden laten." Visser denkt dat de Nederlandse voetballer in Italiaanse dienst de sterren van de hemel kan spelen als hij weer in topvorm is. Ondanks zijn zwakke knie. „Ik denk dat die knie niet zo veel te maken heeft met het feit dat hij nu niet zo goed speelt. Paul Bahlmann: Zeker inzetbaar. archieffoto ben de bruyn Gerard Désar 'Hij is nog niet af geschreven'. archieffoto loek zuyderduin Die knie kan ook gezien de voorgeschiedenis niet zo zwaar belast worden. Ik kan me goed voorstellen dat Gullit nu niet twee keer per week op top niveau kan spelen. Daarom is het logisch dat hij minder vaak wordt opgesteld. Maar het vormgebrek heeft niets met die knie te maken", aldus de fysio therapeut die zelf veel sporters met knieklachten behandelt. Gerard Désar, trainer van de Leidse voetbalclub UVS, durft maar weinig woorden te wijden aan de kwestie. „Ik weet niets van zijn problemen en van zijn fysieke conditie." Wat Désar echter van Gullit ziet is 'dat hij wat minder presteert dan een paar jaar geleden'. Als de huidi ge blessure goed te genezen is, kan Gullit nog wel op zijn oude niveau komen, denkt Désar. Dat de voetballer steeds maar weer een blessure heeft, verbaast de Leidse trainer nauwelijks. „Dat komt wel vaker voor, zeker op een bepaalde leeftijd." Ruud Paauw, jarenlang sportre dacteur bij het Leidsch/AJphens Dagblad, is wat stelliger in zijn mening. „Ik denk dat hij nooit meer het hoogste niveau haalt. Lichamelijk kan hij die fitheid niet meer opbrengen. Het is voortdurend wat met 'm. En die blessures zijn vaak een uiting van het niet meer in topvorm zijn. Het lichaam kan het niet meer aan en dat uit zich in bles sures, die steeds in andere ge daantes terugkomen." Dat Gullit op tamelijk jonge leeftijd al op de weg terug is, is niet zo heel vreemd, vindt Paauw. „Vergeleken met vroe ger is het voetbal veel heftiger en gemener geworden. Er wor den veel meer wedstrijden ge speeld en financieel staat ook veel op het spel." Voor wie de top heeft bereikt, is de neergang nabij, is de stelling van Ruud Paauw. Het topniveau in Italië kan Gullit niet meer aan, en voor het Nederlands elf tal heeft de ene Ruud de andere ook wel afgeschreven. „Hij hoort misschien nog wel bij de beste twintig, maar niet meer Peter Visser: Vormcrisis. foto loek zuyderduin bij de beste elf." Ruud Gullit hoort wél in het Ne derlands elftal, vindt trainer Paul Bahlmann van Alphense Boys. Of hij ook bij AC Milan nog een basisplaats verdient, durft de Alphenaar niet te zeg gen. „Ik weet niet in hoeverre hij daar bruikbaar is op dit mo ment." Maar als Bahlmann het voor het zeggen had. zou hij Gullit zeker opstellen in het Nederlandse team. „Hij heeft zo veel positie ve uitstraling, een grote invloed op de ploeg, en de tegenstan ders zijn bij voorbaat al geïm poneerd. Hij is zeker inzetbaar voor een uur. En ik denk dat hij wel sportman genoeg is om een eventuele wissel te begrijpen." Voor Bahlmann heeft Gullit nog lang niet afgedaan. „Tegen Schotland speelde hij een half uur weergaloos. Hij kan het nog steeds. Afgelopen woensdag be reidde hij in een Europacupduel ook twee goals voor. Vorm is een ongrijpbaar iets, zegt Bahlmann. Door allerlei omstandigheden kan een speler in een crisis terechtkomen. Maar die kan ook heel tijdelijk zijn. „Hoe vaak gebeurt het niet dat een speler een wedstrijd he lemaal niets presteert en er de volgende keer weer gewoon staat. Zo'n speler is Ruud Gullit ook." Ook de uitgebloeide zwarte tulp zorgt nog voor bloeiende discussies. JANET VAN PUK» De kleren van Amie laten ze lig gen, de aanblik van Peter doet ze niets en van de gemene trucjes van Herman Hogen- doom willen ze ook niets meer te weten. 'Niks aan', 'slecht ge speeld' en 'langdradig' zijn de kreten die leerlingen van het Leidse Agnes College slaken als ze over de soapserie Goede Tij den Slechte Tijden (GTST voor intimi) spreken. De eens zo populaire serie is 'uit'. En de meeste scholieren hebben gisteravond dan ook niet op het puntje van de bank gezeten bij de eerste aflevering na de zomervakantie. „We kijken er niet meer naar", vertellen Marlies Nieuwenhui- zen (13) en Kirsten Poortier (12) uit Leiden. Vorig seizoen volg den ze de ontwikkelingen nog wel op de vo«'t. Maar nu zijn ze tot de conclu >ie gekomen dat het een 'vreselijke serie' is. „Het is steeds hetzelfde." De 13-jarige Johanneke Ruiter uit Leiden heeft om een heel andere reden de televisie niet aangezet. „Ik heb geen zin meer om de serie te gaan volgen want dan raak ik weer verslaafd. Dan moet ik weer elke dag om acht uur klaar zitten. Ik heb wel even aan mijn zusje gevraagd wat er gisteren in de eerste aflevering is gebeurd." Swaantje Mondt (13) uit Leiden heeft ook niet gekeken. Terwijl ze de serie in de zomer eigenlijk best heeft gemist. „Ik kon gis teravond niet, maar ik heb het programma opgenomen. Ik ga vanmiddag kijken." „Ja. daag. waar zie je me voor aan", reageert de 13-jarige Leid se Maartje Poelmann. Een bela chelijke serie vindt ze het, waar in niet goed wordt gespeeld. Suffe onderwerpen komen aan de orde, en het is allemaal erg voorspelbaar. Mare Faasse (15) keek vorig sei zoen wel vaak. Gisteravond heeft hij het programma niet gezien, maar misschien dat hij deze week de draad weer op pakt. „Maar ik heb eigenlijk niet meer zo veel Ujd. Ik vind televi sie kijken ook niet meer zo leuk." Hij gaat liever zwemmen, of naar zijn vriendin, of huis werk maken. De Leidenaar is overigens wel benieuwd naar de aflevering van gisteravond. Hij zou aan de 15-jarige Shanti Doelam kunnen vragen wat er is gebeurd. „Ik zat heel toevallig beneden en de televisie stond aan. Maar ik hou er niet echt van. Vind het veel te gespeeld. Bovendien gebeurt er veel te veel, het verhaal is niet geloof- waardig." .Alleen als |e melig bent. is het leuk. Dan kun je er wel om lachen", zegt Francis Marcellis (15). Chantal Pont, 16 jaar. uit Lei den. trekt zich er niets van aan dat haar medescholieren hun neus ophalen voor de serie. Zij vindt het programma 'onwijs leuk'. Ze kan niet zo goed uit leggen waarom dat zo is. „Ik vind het gewoon leuk. al die problemen Vroeger was de se rie veel populairder, weet ze. „Toen vond iedereen het leuk. Nu niet meer. De 17-jarige Wayka van der Waal uit Oegstgeest is een van de weinige andere fans die op het Agnes College zijn te vin den. „Ik denk dat ik er wel aan verslaafd ben, zo werkt het ge woon". geeft ze toe. „Als ik niet kan kijken, neem ik het op." Misschien valt het met die ver slaving nog wel mee, want de aflevering van gisteravond heeft ze niet gezien. ..Ik wist niet dat het weer ging beginnen. JANET VAN PUK Hutspot en Leidens ontzet horen bij elkaar als haring bij wittebrood. De uien en pe nen zijn begin oktober voor groentehandelaren in deze regio niet aan te slepen. Nu mogen de ingrediënten van hutspot genoegzaam bekend zijn, toch lijkt de smaak van deze prak per familie te verschillen. En de hutspot met klapstuk van moeders is natuurlijk de lekkerste van heel Leiden. Wij zijn op zoek naar speciale recepten van het voedsel dat op 3 oktober niet alleen door alle Leidse families, maar ook in menig huis in omringende gemeenten wordt De provincie ZuidTHolland loopt een miljoenenstrop op door financieel wanbeheer bij de afdeling bodemsane ring. Dat blijkt uit een rapport van een accountantsbu reau dat door de fractie van het CDA onlangs naar buiten is gebracht. Zo staat al vast dat op het schoonmaken van vervuilde terreinen een verlies wordt geboekt van 2,1 mil joen gulden. Maar de provincie loopt het risico dat het bedrag groeit tot maximaal 13,6 miljoen gulden. Volgens het rapport heersten de 'financiële en administratie ve wanstoestanden' al verschil lende jaren op de betreffende afdeling. Het afdelingshoofd is afgelopen zomer met een af koopregeling op straat gezet. Daarbij deden ook de voor alsnog onbewezen geruchten de ronde dat de man zich schul dig zou maken aan corruptie en vriendjespolitiek bij de aanbe steding van kostbare bodemsa neringsprojecten. Uit het rapport blijkt dat de pro vincie geregeld bedragen aan gemeenten voorschoot in de veronderstelling dat het rijk die later zou terug betalen. Boven dien was de afdeling bodemsa nering erg laks in het opeisen van geld dat gemeenten aan bo- demsaneringeh moesten bijdra gen. Daar gingen soms jaren overheen en dat leidde tot grote renteverliezen. Studie Latxdbouw-Economisch Instituut BOLLENSTREEK/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Het Landbouw-Economisch In stituut (LEI) onderzoekt of bol- lenkwekerijen en aanverwante bedrijven, scholen en instellin gen weg kunnen uit de Zuidhol landse bollenstreek zonder de concurrentiepositie van de Ne derlandse bollensector te on dermijnen. Het rijk betaalt het 100.000 gulden kostende onderzoek omdat het de Bollenstreek heeft uitgekozen als proefgebied. Vol gens het rijksbeleid moeten bol- lenkwekers hier voorrang krij gen, maar in het onderzoek wordt bekeken of de sector ook zonder bollengrond en bijbeho rende gebouwen kan in de 'ou de' bollenstreek. Ook een 'uitgeklede' streek behoort tot de mogelijkheden. Zo bekijkt het instituut of het 'bollencomplex', bestaande uit veiling, onderwijs, toeleveran ciers. distributeurs, laboratoria en afnemers, kan Het wanbeleid van de provin ciale afedeling betekent overi gens niet het einde van milieu gedeputeerde Van der Vlist die voor de afdeling verantwoorde lijk is. Volgens alle woordvoer ders van de fracties in de pro vinciale staten is er sprake van een 'collectieve schuld' en is het niet nodig om zondebokken aan te wijzen. De meesten vin den dat ook de politieke partij en in de staten de afdeling bo demsanering beter hadden moeten controleren, bij voor beeld door accountants de zaak regelmatiger te laten doorlich ten. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft toegezegd dat er begin 1993 een rapport op tafel ligt waarin antwoord wordt ge geven op de vragen over het het hoe en waarom van de slordige boekhouding. zonder één bol in de buurt of met alleen bepaalde 'bollencul- Tegelijkertijd bekijkt het LEI ook een variant waarbij Zuid- Holland geen hectare bollen grond prijsgeeft en er elders, bijvoorbeeld in de Haarlem mermeer, zo'n 1000 hectare bollengrond bijkomt. Ook in studie is de nul-variant, waarbij het areaal bollengrond gestaag blijft afnemen. De studie moet volgend voorjaar zijn afgerond en wordt dan naast andere on derzoeken gelegd, zoals studies naar de woningbehoefte en an dere ruimtevreters. De provincie wilde graag dat de Bollenstreek proefgebied wordt omdat daar van verschil lende kanten om ruimte-wordt geschreeuwd. Ze hoopt nu dat het rijk wil meewerken aan een 'duidelijk beleid'. Toegezegd is dat niet. maar het ministerie van vTom heeft wel afgevaardig den in de begeleidende stuur groep zitten. Ballonvaarders zijn weer thuis De Wassenaarse ballonvaar der E. Louwman heeft geen verwondingen opgelopen tij dens de noodlanding die hij gisteren moest maken in de Golf van Biscaje. De Wassen aarder was vanochtend weer thuis. De directeur van het voor malige dierenpark Wasse naar deed met teamgenoot G. Hoogeslag mee aan de ra ce over de Atlantische Oce aan. Hevige regen en harde wind brachten het tweetal in de problemen. Na de nood landing werden Louwman en Hoogeslag per helikopter overgebracht naar een zie kenhuis in Engeland. „Ze zijn daar alleen even ter observa tie geweest. Ze hadden het erg koud, waren erg nat en enigszins geschokt. Maar verder mankeerden ze niets", aldus een woordvoer der van de organisatie. De ballonvaarders hebben vervolgens een tijdje in een hotel in Engeland gezeten en zijn toen naar Nederland ge vlogen. Tot twaalf uur van middag wilden ze niet ge stoord worden. Het complex a koop. Het bio-technologisch bedrijf Ovabloc, dat werkt aan een middel dat permanent voorkomt dat vrouwen in verwachting raken, verlaat Leiden in de eerste helft van het volgend jaar. Het voegt zich dan bij de nieuwe eigenaar Alphatron Medi cal Systems in Rotterdam. Zes van de zestien per soneelsleden verhuizen mee, tien zijn er al afge vloeid. Ovabloc kwam eerder dit jaar in financiële nood. Het bedrijf leed een verlies van vele miljoenen, omdat de afzet van zijn produkt sterk achterbleef bij de verwachtingen. De curator, mr. Teekens uit Leiderdorp, zag geen andere mogelijkheid dan De Werkgroep Milieubeheer Leiden van de universiteit Lei den is verontrust door het gege ven dat de verdubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Woerden op de lange baan is geschoven. In de onlangs gepre senteerde rijksbegroting is deze investering op de tocht komen te staan. Het ministerie van ver keer en waterstaat wil de spoor lijn van Alphen naar Bodegra ven wel verdubbelen, maar die van Leiden naar Alphen niet. Daarmee wordt op een totaal bedrag van 220 miljoen gulden. 110 miljoen bespaard. Volgens de werkgroep Milieu beheer groeit het aantal passa giers van deze lijn nog steeds, ondanks de slechte verbindin gen. De helft van de forensen tussen Leiden en Utrecht reizen nu al per spoor. Milieubeheer noemt verdubbeling van het spoor een prachtkans om de het autoverkeer verder terug te dringen. Geldgebrek van de overheid kan volgens de werkgroep geen reden zijn om een deel van de verdubbeling te schrappen. Het aardgasfonds is goed gevuld. Rekening vuilverbranding gepresenteerd het bedrijf in afgeslankte vorm aan Alphatron te verkopen. De keuze voor Alphatron is een bewuste ge weest, zegt verkoopleider Willem van Noort. Sa men kunnen Ovabloc en Alphatron de vrouwen artsen een compleet produkt aanbieden waarmee een propje siliconen in de eileiders van vrouwen kan worden aangebracht. Op die manier wordt voorkomen dat vrouwen in verwachting raken. België, Zwitserland en Israël, zijn afnemers van Ovabloc. Van Noort zegt het uiterst jammer te vinden dat hij met zijn bedrijf uit Leiden te moeten ver trekken. Want. zegt hij, dit soort bedrijven moet je eigenlijk bij elkaar houden. Het complex in het bedrijvenpark Leeuwenhoek staat te huur (drie ton per jaar), maar is ook te koop. Een groot aantal gemeenten van het Samenwerkingsverband Afvalverwijdering Zuid-Holland West (SAVA) moet op korte ter mijn de miljoenenschulden af betalen. Deze schulden zijn de afgelopen jaren gemaakt voor de voorgenomen bouw van een vuilverbranding bij het Prins Clausplein (Leidschendam). Nu deze installatie er definitief niet komt, hooft hel SAVA oen «ooi lopige schatting van de totale kosten kunnen maken: 120 mil joen gulden. Dit bedrag moet worden omge slagen over ongeveer 1 miljoen inwoners die in de bij het SAVA aangesloten gemeenten wonen. Voor een stad als Leiden bete kent dit dat vóór 31 december een bedrag van ruim 13 miljoen gulden moet zijn overgemaakt. Ook de gemeenten Alkemade (1.6 min). Leiderdorp (2.6 min), Oegstgeest (2.2 min), Sassen- heim (1.7 min). Voorschoten (2.6 min) Warmond (0.6 min). Wassenaar (3 min) en Zoeter- woude 1 min), moeten flink in de buidel tasten. Het bedrag van 120 mil|oen gulden is overigens nog exclu sief de opbrengst van de ver koop van de lap grond waarop de vuilverbranding ooit had moeten komen. Het is moeilijk om nu al de hoogte VK) d. Op brengst te voorspellen. Later wordt dit weer verrekend met de gemeenten. De cijfers zijn nu al op papier gezet, omdat volgens s\\ se cretaris G. Struik 'er een schuld is opgebouwd, waarvan al zeker is dat er nooit meer inkomsten tegenover staan'. Om onnodig renteverlies te voorkomen, wor den de schulden zo snel moge lijk bij de gemeenten gedecla reerd. Dit betalingsvoorstel komt aanstaande vrijdag in de commissievergadering van het SAVA. Dan praten dl pHBMD- ten ook over een voorstel om het SAVA definitief op te heffen. Commandant rijkspolitie ziek thuis taken aan de marechaussee. Aanvankelijk ging Maurer hier mee akkoord. Vorige weck meldde hij zich echter ziek uit protest tegen het ingrijpen van bovenaf. De problemen bij de rijkspoli tie zijn niet nieuw Veel |x>litie- Daaruit zou wel geld gehaald kunnen worden voor prestige projecten als de hogesnelheids trein waar slechts een handjevol mensen gebruik van zou ma ken. NS en regering maken ver keerde keuzes. Ze zouden geen dure projecten moeten aanpal- len die veel aanzien geven maar weinig milieuwinst opleveren, maar projecten waardoor veel de auto laten staan cn de t De werkgroep heeft de Twee de Kamer gevraagd om te pro beren de minister tot andere ge dachten te brengen. De beveiliging van Schiphol loopt ernstig gevaar door on derlinge ruzies en een gebrek aan belangstelling voor het werk bij de rijkspolitie dienst luchtvaart. IV l^bpuMlie DM op 1 april volgend jaar de bevei liging van Schiphol overdragen aan de Koninklijke Marechaus- m Hierdoor zijn grote span ningen ontstaan tussen de poli tiemensen onderling, van wie een deel wel en een deel niet overgaat naar de marechaussee. De commandant van de rijks politie op v Uphol hoiood i Maurer. is sinds vorige week ziek thuis. De spanningen liepen vorige week dermate hoog op dat de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, generaal de Wijs. zich genoodzaakt zag in te grijpen. Naast commandant Maurer benoemde hij kolonel J. Pinckacrs tot interim manager, belast met de overdracht van hebben zich lange tijd verzet tegen de overdracht van taken aan 'militairen'. Nadat de Tweede Kamer het groene licht had gegeven voor net project bleek er weinig meer tegen te doen. Ongeveer de helft van de rijkspolitiemensen gaf te kro nen over te willen gaan naar de marechaussee. De andere helft voelde daar niets voor. Hierdoor is grote onderlinge spanning ontstaan in de organi satie. De politiemensen die overgaan naar de marechaus see, worden bestempeld als rrrIers flj kunnen bOW dien op vrijgekomen hogere functies solliciteren. Dat zet k W .1.1(1 1I' M xl 11 di V.'' O' n dir vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15