'Bezuinigen op zwemmen is armoe' Alle zeilen bijzetten om daklozen te helpen Leiden Akzo Sassenheim breidt weer uit Aanleg van geluidswal bij Haagweg begint morgen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 13 In het water van het Vijf Mei-bad liggen de kinderen van groep drie en vier van de openbare basisschool Stevens hof. Een baan is er voor de kinderen zonder diploma, in de twee anderen trekken de gevorderden hun baantjes. Wanneer de bezuinigingen van de gemeente Leiden doorgaan zijn de laatste twee banen volgend jaar verle den tijd. Dan is er alleen nog ruimte voor kinderen die opgaan voor hun A-diploma. LEIDEN PUF VAN RUNSOEVER Met dertig jaar ervaring 'in het vak' bekijkt Jan Correljé, be drijfsleider en zwemonderwijzer van het zwembad, de kleine zwemmertjes. Van de meeste kinderen kent hij de vorderin gen: „Kijk, zo moet het, lange halen en uitdrijven. Hij gaat op De voorgenomen bezuiniging levert Leiden een bedrag op van 170.000 gulden. Het is de be doeling het klassikaal zwem men terug te brengen van twee naar één jaar waarbij het beha len van het A-diploma voorop staat. De kinderen die binnen dat jaar nog geen diploma heb ben. mogen doorgaan tot het A- diploma binnen is. Maar volgens Correljé zal dat er uiteindelijk toe leiden dat voor veel kinderen het A-diplo ma er helemaal niet meer in zit. .Armoe voor het basisonderwijs in Leiden", aldus Correljé. Niet iedereen redt het immers in een 'stoomcursus' van één jaar. De groep die het diploma niet bin nen de vastgestelde termijn haalt, en dus mag doorzwem men, wordt bijna vanzelfspre kend groter. „Nu blijkt na twee jaar dat 8 van de 40 kinderen het diploma nog niet hebben gehaald en door blijven zwemmen. Gaat de bezuiniging door dan blijft na een jaar een groep van zeker 20 kinderen over. Dat betekent in de nieuwe situatie dat je de kin deren veel minder persoonlijke aandacht kan geven. Ze zullen er dan nog langer over doen om het diploma te halen. In plaats van een extra halfjaar, zoals nu, hebben ze misschien wel een jaar of langer nodig." „En vervolgens komt er weer een nieuwe lichting 'overblij vers' bij, waardoor de groep nog verder toeneemt en de persoon lijke aandacht nog verder ver mindert. Zo wordt het een vicieuze cirkel, en kun je je op een gegeven moment afvragen of het nog wel zin heeft om lan- deren te laten doorzwemmen voor hun diploma." Maar los daarvan is de bezui niging een 'verarming' voor het zwemonderwijs, zegt Jan Dui- vesteijn, hoofd van de directie Sport en Recreatie van de ge meente: „Een A-diploma is echt zeer minimaal. Als je met een A- diploma in de winter met kleren aan in het water valt, krijg je het behoorlijk moeilijk." Een gevolg van de maatregel is ook dat de meeste kinderen met het schoolzwemmen niet meer aan het B-diploma toeko men. „Eén vereniging lijkt in zo'n geval het juiste alternatief. Maar dan komt de vraag of de ouders daar geld voor hebben en of er plaats is op de vereni ging. Het initiatief moet van de ouders komen, maar uit de SASSENHEIM PETER VAN PCW HULST Akzo Coatings in Sassenheim gaat opnieuw uitbreiden. Op het bedrijfsterrein aan de Rijks straatweg wordt op 29 septem ber de eerste paal geslagen voor een nieuw kantoorpand. Het gebouw is nodig om de huisves tingsproblemen bij de Sassen- heimse vestiging het hoofd te kunnen bieden en extra plaat sen te creëren voor werknemers die vanwege een reorganisatie bij Akzo vanuit Hoofddorp naar Sassenheim verhuizen. Door de overplaatsing van de ongeveer dertig werknemers uit Hoofddorp wordt de jongste uitbreiding van het internatio nale concern eerder uitgevoerd dan noodzakelijk was. Het per soneel dat bij het kantoor in Hoofddorp werkt, wordt ver deeld over de hoofdvestiging van Akzo in Arnhem en de Sts- ■nhahnse hnnitwuMiiii v-.m Akzo Coatings. Hoeveel mensen exact naar Sassenheim zullen verhuizen, is nog niet duidelijk. Het nieuwe kantoorpand moet in maart 1993 worden opgele verd. Deze jongste uitbreiding betekent de zoveelste nieuw bouw die in de afgelopen jaren op het terrein van Akzo Sassen heim is uitgevoerd. Onlangs werd ook al een kantoorpand geopend en kregen de mede werkers van de afdelingen mar keting en verkoop een nieuw onderkomen. Daarnaast werd een nieuw onderzoeksgebouw neergezet en verscheen voor re laties en publicitaire doeleinden een ontmoetings- en conferen tiecentrum. Voor de toekomst slaan er volgens Vroom geen grote uitbreidingsplannen meer op stapel. LEIDEN Het containerbedrijf ACTS begint morgen met de aanleg van een geluidswal op het voormalige Van Gnd LOO» tilWÜI Mil de Haagweg. De drie meter hoge en 600 tot 700 meter lange wal moet een einde maken aan de geluidsoverlast voor bewoners van de Rijn- en Schiekade. ACTS gebruikt het voormalige Van Gend Loos-terrein voor overslag van Leids huisvuil. Dat wordt vanaf de Haagweg per trein afgevoerd voor verwerking in Amsterdam en Wijster. Omdat de overslag veel herrie veroorzaakt, hebben bewoners al ruim ander half jaar geleden om de geluidswal gevraagd. Na veel touwtrekken beloofde ACTS de voorziening aan te leggen. De geluidswal wordt in twee fasen gebouwd. In de eerste fase sluit de wal aan op het ge bouw van Van Gend Loos. Als dit gebouw tegen de vlakte gaat. wordt de geluidswal doorgetrokken. Dit laatste onderdeel moet binnen een maand na de sloop zijn voltooid. ACTS gaat er. na on derzoek. van uit dat het gewicht van de wal geen invloed zal heb ben op de kwaliteit van de ondergrond en omliggende woningen Jan Correljé, bedrijfsleider en zwemonderwijzer van het Vijf Mei-bad: „In de nieuwe situatie kun je de kinderen veel minder persoonlijke aandacht geven. Ze zullen er dan nog langer over doen om het diploma te halen." foto jan holvast praktijk blijkt dat het daar zei- wachten zij tot de zwemonder- drie op de buik en twee op de leerlingen die niet zo goed zijn den van komt", aldus Correljé wijzer hen komt halen en in een rug. in gymnastiek, blijken in het Als de groep van het Stevens- treintje lopen ze achter hem Volgens Correljé is het water heel goed uit de weg te hof na een klein half uurtje be- aan. Eén voor één springen ze schooolzwemmen een essen- kunnen. Dat zwemplezier wordt zig is aan het 'speelminuutje', in het water, een enkeling waagt tieel onderdeel van de opvoe- hun nu voor de helft ontnomen, staat de volgende groep alweer zich al aan een duik. Daarna ding. „Veel kinderen ontplooien Jammer voor het kind", zegt Jan langs de kant. Ongeduldig volgen de verplichte baantjes: zich in het water. Vooral de Correljé VRIJE TIJD Vrouwentrefpunt Vrouwentrefpunt EVA opent morgen, woensdag 23 septem ber, zijn deuren voor het nieu we seizoen met een aantal le zingen. De gastspreekster op deze avond is Arianne van Ams- berg. In haar lezing gaat zij in op de vraag of vrouwen afhan kelijk zijn van de medische en farmaceutische industrie. De zaal is open om 20.15 uur en de toegang is gratis. Voor inlichtin gen: Het Leidse Volkshuis, tel. 149180. Rommelmarkt De Leidse Houtschool houdt morgen, woensdag 23 septem ber, een rommêlmarkt voor en door kinderen op het school plein. Als vanouds zijn er weer stripboeken, speelgoedauto's, poppen en sportkleding te koop. Vanaf 13.00 uur kunnen de kinderen hun waren uitstal len. Adres: Adriaan Pauwstraat 1, Start verkoop: 13.30 uur. Feesten In aansluiting op de fototen toonstelling 'Religieuze feesten in de Himalaya' verzorgt Mari anne Kruijt op Woensdag 23 september een lezing met dia's in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Zij zal eerst de ach tergronden schetsen van het le ven van de mensen in een aan tal landen in het Himalayage- bied. Daarna zal zij enkele reli gieuze feesten in de diverse ge bieden belichten. Als afsluiting wordt een film over Bhutan ge draaid. Het museum staan aan de Steenstraat 1. Tijd: 10.30 uur tot 12.30 uur. Gymles 55+ Elke week wordt er in de 'Zijloe ver' een gymles gegeven voor ouderen. Deze lessen zijn aan gepast aan de mogelijkheden van oudere mensen. De gymles wordt gehouden op de woens dagochtend van 10.30 uur tot 11.30 uur. Er is nog ruimte voor nieuwe deelnemers. Aanmelden bij: Stichting Ouderenwerk, La ge Rijndijk 129, tel. 233208. Pandje 65 De Ouderen Aktiviteitencom- missie Binnenstad is in haar pand aan de Hogewoerd 65 van start gegaan met cursussen naaien, bridgen, klaverjassen. Voor de zanggroep op dinsdag ochtend worden nog enkele deelnemers gezocht. Inlichtin gen over het programma bij Ans Laman of Ellen Kuijper, tel. 143503. Kookcursus In buurthuis Mirt/Honken in de Kooi begint vrijdag 25 septem ber een project voor tktom» tus sen 1 en 13 jaar. Vier weken lang zullen er lekkere gerechten gemaakt worden uit vier ver schillende landen: Suriname, Nederland, Turkije en Marokko. Er wordt om 15.30 uur begon nen. Deelname kost tien gul den. Inschrijven: tel. 221197. Hortus In de Leidse Hortus geeft Marie van Delft vanaf 25 september een aquarelleercursus. Natuur lijke kleuren en organische vor men staan centraal in de cursus die vijf ochtenden in beslag neemt. De kosten bedragen 100 gulden. Schriftelijke aanmeldin gen (voor 18 september) richten aan het secretariaat van de Hor tus, Nonnensteeg 3, 2311 VJ in Leiden. Catena Bij studentenvereniging Catena aan de Kolfmakersteeg 8 in Lei den wordt vrijdag 25 september een forum gehouden over racis me en minderhedenbeleid. Ver tegenwoordigers van de vijf gro te politieke partijen zullen de discussie met elkaar vanaf 20.15 uur aangaan. Hobbytentoonstelling De Commissie Staalwijk Aktivi- teiten Bevordering zoekt men sen die op 17 oktober aan een hobbytentoonstelling willen meedoen. Die wordt gehouden in Wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat. In het verleden was er onder andere ruimte voor kunstschilderen, model bouw, bloemsierkunst. Infor matie bij M. Griffioen. 071- 317252. Tweedehands kleding Buurthuis Groenoord, Pasteur straat 23 houdt op zaterdag 26 september een markt waar men tweedehands kleren kan kopen en verkopen. Het huren van een tafel kost tien gulden. Reserve ringen dienen voor 25 septem ber te worden doorgebeld: 071- 217222. De verkoop vindt plaats tussen 10.00 uur en 16.00 uur. Kledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad wordt vrij dag 25 en zaterdag 26 septem ber de jaarlijkse winterbeurs van kinderkleding gehouden. De inbreng is op vrijdag van 19.00 tot 21.00 en op zaterdag van tien tot twaalf is de ver koop. Bingo Buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad) is zaterdag 26 sep tember het toneel voor een bin go-avond. De zaal gaat open om 19.00 uur, de eerste bingo draait om 20.15 uur. Centrum Onderdak: structureel tekort aan crisisopvang De meeste mensen die bij Cen trum Onderdak in de Rem- brandtstraat aankloppen, vin den er geen onderdak. 1700 - het aantal is in vijf jaar tijd ver dubbeld - vroegen het centrum vorig jaar om hulp, nog geen 400 kregen er een bed. Het aan tal afwijzingen lijkt verontrus tender dan het in werkelijkheid is omdat het grootste deel via het centrum bij passender hulp verlening terecht kwam. Toch had een derde van het aantal af wijzingen als reden dat alle bed den waren bezet. Volgens coör dinator Wilbert Bots van het Centrum Onderdak bestaat er een structureel tekort aan crisis opvang in deze regio. „Wij zijn het enige algemene opvangcentrum tussen Amster dam, Rotterdam en Utrecht", zo verklaart Bots de grote toeloop op het Centrum Onderdak: „In het zuiden en oosten van het land is relatief veel meer op vang. Het wordt dus tijd dat er een goed spreidingsbeleid komt." Veel hoop dat het daar op korte termijn van komt heeft hij niet. De crisisopvang, die nu vooral door het rijk wordt gefi nancierd, maakt deel uit van een decentralisatieproces en zal vermoedelijk met ingang van 1994 onder de gemeente vallen. Tot die tijd gebeurt er niets. „Het probleem is dat we al twee jaar geen fatsoenlijke gespreks partner hebben. We zitten in een vacuüm", aldus Bots. Ver moedelijk zal het jaarverslag van het centrum volgend jaar Merenwijk en dan kom ik ook altijd over de Sumatrastraat, die een voorrangsweg is. Maar wat is de gemeente I-eiden hier 'ver geten'? Bij de drukste kruising, die met de Surinamestraat, zie je op deze straat geen streep en geen driehoeken op de weg ge schilderd. zodat hier de schijn wordt gewekt dat fietsers geen voorrang hebben en daarvan maken de automobilisten veel vuldig misbruik) Het is niet alleen de gemeen te Leiden die bewust de fietsers benadeelt in het verkeer Ook de omliggende gemeenten doen hieraan mee. Kijk bijvoorbeeld naar de gemeente Zoeterwoude dan ook weer net zo'n fors aan tal afwijzingen melden. Op straat Een weigering tot opname bete kent overigens niet dat het cen trum de persoon in kwestie op straat laat staan. Getracht worat elders een bed te vinden, zij het dat dit in een andere stad of een ander deel van het land staat. Niet altijd hoeft dat een bed te zijn waarbij 24 uur per dag hulpverleners aanwezig zijn zoals in zijn centrum. Bots: „Wat wij doen is een re latief dure vorm van hulpverle ning. Veel mensen hebben dat niet nodig maar zijn geholpen met eenvoudige begeleiding." Hij vindt dat de gemeente te /ij ner tijd het initiatief moet ne men voor de oprichting van een sociaal pension waar mensen voor weinig geld een dak boven hun hoofd hebben. Een andere groep die tussen wal en schip van de hulpverle ning valt, zijn de mensen die in het jargon van de welzijnswer kers worden aangeduid als 'draaideurcliënten'. Het zijn mensen die steeds opnieuw aankloppen en geen oplossing kunnen vinden voor hun pro blemen. Op den duur worden zij geweigerd om het centrum niets voor hen kan dOCO Mn is een groep die steeds groter wordt en waarvan een deel uit eindelijk over straat zal gaan zwerven. „De overgang van Centrum Onderdak naar zelfstandig wo nen blijkt voor velen te groot te zijn. We zijn daarom in '89 sa men met Stichting De Schakel die het presteert om bij enkele kruisingen met zijstraten van de Hoge Rijndijk (voorrangsweg) de fietsers enkele meters de zij straat in te laten rijden, waarna ze die mogen oversteken en waarbij de zijstraat dan een voorrangsweg is geworden. De ze situatie is ook voor automo bilisten onlogisch: het gebeurt nogal eens dat een automobilist hier de fietser voorrang ver leent) Dan het mooie, maar fietson vriendelijke dorp Warmond. Het schaamrood staat mij op de wangen, want tot aan mijn vijf entwintigste jaar woonde ik in dit dorp Op het stukje Heren een project begeleid wonen ge start. Het project omvat 20 plaatsen maar zou gezien het aantal mensen dat het zelfstan dig niet redt. moeten worden uitgebreid. Binnenkort begin nen we met zo'n project voor Marokkaanse jongeren van wie er opvallend veel hier aanklop pen Misverstand Het blijkt een diep geworteld misverstand maar Centrum On derdak is er niet voor mensen die alleen een dak boven hun hoofd zoeken. Zwervers worden niet toegelaten, zij worden naar pensions - vaak in Den Haag verwezen. Of zij daar ook wer kelijk naartoe gaan. is onduide lijk. Onlangs heeft Centrum On Midak pB pknin on ooi zwervers op weg te kunnen hel pen. Zij kunnen een vergoeding krijgen voor de treinreis zij het dat zij zich moeten melden wanneer ze in het pension zijn gearriveerd. Op deze wijze hoopt het cen trum zicht te krijgen op de om vang van de groep zwervers in Leiden. Opdat - wanneer dat nodig blijkt - ook voor hen in de toekomst opvang kan worden geregeld. Vooralsnog blijven het oplos singen in de marge Zoals Bots zegt: „Er gebeurt wel wat maar dat is veel te weinig. We moeten alle creativiteit inzetten om te voorkomen dat het aantal dak lozen groter wordt. En dan is het soms heel frustrend dal ie zo weinig respons krijgt van de landelijke overheid. weg tussen Lokhorstlaan en spoorwegovergang heb je als fietser zo weinig ruimte bij het pavseren van een auto dat Je ie dere keer blij bent als Je niet ge raakt wordt) Ik wil dan ook be sluiten met een advies aan de genen die hier regelmatig fiet sen: Blijf midden op de rijweg fietsen totdat de achteropkn mende auto vlakbij is en ga pas opzij als de automobilist vaart heeft geminderd. Hopelijk over leeft u het zo) Anneke van Rooijan Slingerland. Hartman straat 15. leiden. AGENDA SCHRUVENDE LEZERS start verkoop om 13.30 uur Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis. aanvang 19.45 uur DONDERDAG 24 SEPTEMBER Leiden Bioemenwandeltochtover 10.15 en 20 km, start vanaf VW-kantoor. Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oW een fysiotherapeut m Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vhetzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. De werkzaamheden rond het winkelcentrum De Kopermo len heeft het er voor fietsers en voetgangers niet veiliger op ge maakt. Ongelukken zijn er nog niet gebeurd, maar de Meren wijk vreest het ergste Ik wil me graag aansluiten bij de kritiek op de gemeente Leiden inzake de situatie voor fietsers in de Merenwijk: Het is daar in derdaad zeer onoverzichtelijk en vooral onduidelijk en ik vraag me af waarom het weer de fietsers zijn die de dupe wor den van een 'hopelijk tijdelijke' wijziging in de verkeerssituatie. Ik rijd vaak die route door de Wilbert Bots, coördinator van Centrum Onderdak: „Er gebeurt wel wat maar het is veel te weinig." foto loek zuydeadutn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13