G-7 doet niets aan chaos geldmarkt Buitenland Duitse regering neemt maatregelen tegen geweld Estland nog zonder president Op weg naar de biertent Traditioneel feest Veiligheidsraad weert 'Joegoslavië' uit VN Schwarzkopf wilde langer in Irak blijven Felle gevechten in ex-Sovjet-republieken MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 Gezin omgekomen bij brand in Brussel Brussel Bij een brand in een bovenwoning in het centrum van Brussel zijn zaterdagnacht acht mensen omgekomen. De slacht offers waren een Marokkaans gezin, vader, moeder en vijf kinde ren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar en een 20-jarig nichtje. De brand, die vermoedelijk op de eerste verdieping is ontstaan, woedde zo hevig dat het een uur duurde voordat de brandweer het gebouw kon binnengaan. De oorzaak is nog niet bekend. Komst VN-soldaten Somalia uitgesteld muqdisho» Het luchttransport van 440 gewapende VN-man- schappen naar Somalia is gisteren 24 uur uitgesteld. De redenen daarvoor waren niet duidelijk, aldus een Amerikaanse diplomaat in de hoofdstad Muqdisho. Mogelijk waren de voorbereidingen niet op tijd klaar. Een voorhoede van 60 man VN-troepen is al aangekomen en heeft een kamp opgezet aan de rand van het vliegveld van Muqdisho. Nieuw-Zeeland wil ander kiesstelsel wellington De inwoners van Nieuw-Zeeland hebben zich za terdag voor een ander kiesstelsel uitgesproken. In een referen dum bleek 85 procent voorstanders van een vorm van evenredi ge vertegenwoordiging, vergelijkbaar met het Duitse kiessys teem. Slechts 15 procent wilde het kiesstelsel van de vroegere koloniale mogendheid Groot-Brittannië het districtenstelsel behouden. Doden bij onlusten in thuisland Ciskei Johannesburg» Bij nieuwe onlusten in het Zuidafrikaanse thuis land Ciskei zijn het afgelopen weekeinde zeker zes doden geval len. De meeste slachtoffers vielen in Alice waar zeker 15 gebou wen in vlammen opgingen. Inkatha-leider Buthelezi heeft giste ren het ANC gewaarschuwd geen mars te houden naar de hoofdstad Ulundi van het KwaZulu-thuisland, het domein van Inkatha. Een dergelijke tocht zou een burgeroorlog in Zuid-Afri- ka kunnen uitlokken en het bloedbad van Bisho, waar begin de ze maand 28 mensen omkwamen, tot een 'zondagsschool-pick nick' doen verbleken, aldus Buthelezi. Junta Myanmar laat gevangenen vrij bangkok De militaire junta van Myanmar (het voormalige Bur ma) heeft in het weekeinde de vrijlating van 60 gevangenen aan gekondigd. Diplomaten beschouwen het nieuws als een cam pagne om de wereld een meer humaan gezicht van het bewind van Myanmar te laten zien na een periode van vier jaar direct militair bestuur. Jerry Rawlings wil president worden accra» De Ghanese leider Jerry Rawlings heeft zaterdag be kendgemaakt dat hij meedoet aan de komende presidentsver kiezingen. Hij is kandidaat gesteld door het Nationaal Democra tisch Congres, een partij die aan de kant van de regering staat. Rawlings nam eerder ontslag uit het leger om te kunnen mee doen aan de verkiezingen die voor november op het programma staan. Bestand in Mozambique Gaborone De strijdende partijen in Mozambique zijn het za terdag eens geworden over een bestand en over een hulpactie voor de hongerende bevolking. De leiders van de rivaliserende partijen waren het al begin augustus eens geworden over een bestand, maar dat werd herhaaldelijk verbroken. Het Internatio nale Comité van het Rode Kruis waarschuwde zaterdag dat Mo zambique een tweede Somalia driegt te worden. 'Doden strijd Senegal hoger' dakar» Deze maand zijn in de zuidelijke Senegalese provincie Casamance bij gevechten tussen het leger en rebellen meer dan 100 doden gevallen. De enclave Casamanca wordt geografisch van de rest van Senegal afgesneden door Gambia. „Het aantal doden ligt zeker tweemaal zo hoog als het officiële cijfer van 50", zei de leider van de oppositiepartij LD/MPT. Bubis joodse leider in Duitsland berlun» Ignatz Bubis, een zakenman uit Frankfurt, is gisteren gekozen tot hoofd van de joodse gemeenschap in Duitsland. Hij volgt in die positie de in juli overleden Heinz Galinski op. De 65- jarige Bubis is projectontwikkelaar in Frankfurt. Hij werd gebo ren in Wroclaw, dat nu in Polen ligt, en zat tijdens de Tweede wereldoorlog in een concentratiekamp. Aanvallen opvangcentra houden aan «l-bonn dpa-ap De Duitse regering heeft het af gelopen weekeinde spoedmaat regelen aankondigd om het rechts-extremistische geweld te beteugelen. Bonn overweegt een verbod op extremistische organisaties. Ook komt er een speciale meldingsdienst voor geweld tegen buitenlanders, zal de grenspolitie de politie in het oosten van Duitsland meer on dersteuning bieden en zullen politie en justitie consequenter en sneller tegen relschoppers optreden. Gezondheid Dubcek sterk achteruit De gezondheidstoestand van Alexander Dubcek is het afgelo pen weekeinde sterk achteruit gegaan. De partijleider van Tsjecho-Slowakije tijdens de Praagse Lente in 1968 raakte twee weken geleden bij een au to-ongeluk zwaar gewond aan borst en ruggegraat. Na een plotselinge achteruitgang op vrijdag is Dubcek niet meer bij kennis geweest. Artsen consta teerden een longontsteking em omschreven de situatie als zeer ernstig. Duitsland wijst verdere renteverlaging van de hand De zeven rijkste industrielanden (G-7) hebben geen con crete stappen aangekondigd om rust te brengen op de internationale valutamarkten. De financiële wereld vindt dat de Duitse rente weer moet worden verlaagd, maar de Duitse Bundesbank wijst op dit moment verdere rente verlaging van de hand. washington hans de bruun correspondent Afgelopen weekeinde weerston den de Duitsers de druk van de zeven rijkste industrielanden en van hun partners in de EG. Dat gebeurde in Washington waar, voorafgaand aan de jaarverga dering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank, de ministers van financiën en gouverneurs van de centrale banken crisisberaad voerden. Concrete maatregelen om aan de crisis op vooral de Eu ropese valutamarkt een einde te maken werden echter niet ge nomen. Na een bijeenkomst van de G-7, de groep van rijkste industrielanden, bleef het zater dag bij een plechtige belofte om r samen te werken en „de nodige stappen te zetten", maar dat werd niet toegelicht. Veel zal afhangen van wat er vandaag gebeurt op de valuta markten gebeurt. Financiële deskundigen in Washington re kenden op stevig kabaal maar de rustige reactie van de mark ten in Azië afgelopen nacht en Europa vanmorgen logenstraf ten dit echter. De Amerikaanse, Franse en Japanse ministers van financiën vinden dat de sleutel tot oplos sing van de crisis goedddeels in Duitse handen ligt. De Ameri kaanse minister Brady noemde de Duitse renteverlaging van begin vorige week (met slechts 0,25 procent) een eerste, be scheiden stap die op korte ter mijn een vervolg moet krijgen. De Duitse minister Waigel en Bundesbank-president Schlesinger hielden de boot af. Schlesinger zei ronduit zich niet onder druk te willen laten zet ten. De Duitsers vrezen dat een verdere renteverlaging de infla tie in Duitsland, en daarmee de economische problemen, zal aanwakkeren. Financiële deskundigen be toogden in Washington dat een renteverlaging de druk op zwak ke Europese munten zal ver minderen. Duitsland deed dat vorige week maar het Britse pond en de Italiaanse lire had den daar niets aan. De koersen kelderden zodat beide munten het EMS (Europese Monetaire Stelsel) moesten verlaten. De centrale bank van Zweden (Riksbank) heeft haar daggeld- tarief vandaag verlaagd van 500 tot 50 procent. De afgelopen week trok de Riksbank het tarief fors op om speculanten duide lijk te laten weten dat de Zweedse kroon niet wordt gede valueerd. moskou hans geleunse correspondent Geen van de vier presidentskan didaten bij de gisteren gehou den verkiezingen in Estland is erin geslaagd de meerderheid te verwerven. Arnold Ruutel, ex- communist en voorzitter van het parlement, heeft volgens de voorlopige uitslagen ongeveer 45 procent van de stemmen ge kregen. Daarmee ligt hij ruim voor op zijn naaste rivaal, Lennart Meri van de nationalistische Vader land-beweging, die op 30 pro cent bleef steken. Ruutel had echter een meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen moeten halen om zich de eerste vrij gekozen president van Est land te kunnen noemen. Vol gens de kieswet zal het nieuwe parlement, waarvoor de Esten gisteren eveneens hun stem uit brachten, nu op 5 oktober de 2 president kiezen. Dit belooft politieke proble men te veroorzaken. Ruutels achterban, een parlementaire coalitie die zich 'Betrouwbaar Thuis' noemt, heeft het volgens het persagentschap Interfax af gelegd tegen de Vaderland-be weging van Meri. De uitslag van de parlementsverkiezingen zal waarschijnlijk pas woensdag bekend zijn. Uit de voorlopige resultaten kan in elk geval worden afgeleid dat de Estse kiezers in meerder heid gematigde politici volgen. De fel anti-communistische en extreem-nationalistische presi dentskandidate Lagle Parek kreeg slechts 3,83 procent van de stemmen. Van de 1,5 miljoen inwoners van Estland mochten 600.000 mensen meedoen aan de ver kiezingen. De 400.000 etnische Russen en Oekraïners en andere niet-Esten, ongeveer 39 procent van de bevolking, hadden geen stemrecht. Een Russisch parle mentslid noemde dat 'apart heidspolitiek'. Daarnaast heeft de regering een voorlichtingscampange op het oog waarmee de verhoudin gen tussen Duitsers en buiten landers moeten worden verbe terd. Ook een verdergaande aanscherping van de asielwet geving staat op het programma. Minister Rudolf Seiters (binnen landse zaken) wil dat afgewezen asielzoekers in de toekomst een beroep tegen de afwijzing alleen in het buitenland kunnen af wachten. De voorzitter van de sociaal democratische oppositiepartij SPD, Björn Engholm, wees een wijziging van het asielrecht van de hand. Volgens Engholm gaat het er om een vroegtijdige schif ting te laten plaatsvinden tus sen economische en politieke vluchtelingen. Hij doelde daar mee op het 'Zwitserse model'. In het Zwitserse asielrecht is het mogelijk mensen uit bepaalde landen van tevoren te weren als duidelijk is dat in deze landen geen vervolgingen plaatsvinden. Ondanks de politieke mobili satie tegen het rechts-extremis tische geweld gingen de aanval len op opvangcentra voor vluchtelingen door. In het Oost- duitse Senftenberg en Wismar vochten afgelopen weekeinde honderden rechts-radicalen met de oproerpolitie. Ze wilden opvangcentrum bestormen. In de Oostduitse deelstaat Meck- lenburg-Vorpommern werden in de nacht van vrijdag op za terdag in vijf steden asielzoe kerscentra en immigrantenpen sions aangevallen. >eking In traditionele kledij gestoken, wachten deze Jongens geduldig het moment af waarop zij hun danskunsten mogen vertonen. Aan het zogenoemde culturele bruiloftsfestival doenzo'n tien Chinese n derheden mee. 66 miljoen Chinezen (6,7 procent van de bevolking) behoren tot een minderheidsgroep. De rest zijn Han-Chinezen. foto epa munchen Inwoners van Beieren marcheren in traditionele kleding door de straten van München. In de Beier se hoofdstad begon gisteren het traditionele Oktoberfest. foto reuter ludwig hubl Tienduizenden gestrand in noord-Pakistan islamabad Rtr Meer dan 100.000 mensen, on der wie honderden toeristen, zitten vast in het bergachtige noorden van Pakistan door de aardverschuivingen die volgden op hevige regens. De wegen in het noorden zijn onbegaanbaar en de telefoonverbindingen ver broken. In de Hazara-regio in de noordelijke provincie North West Frontier zijn zeker 370 mensen omgekomen sinds de zware regenval vorige week honderden aardverschuivingen veroorzaakte. Hele dorpen zijn door het kolkende water mee gesleurd. Het reddingswerk ver loopt stroef en wordt bemoei lijkt door de ongewoon vroege sneeuwval. Er zijn helikopters naar het gebied gestuurd om de honderden buitenlandse toeris ten te evacueren die al meer dan tien dagen in de bergen vastzitten. In het noorden dreigen bo vendien voedseltekorten. Leger- helikopters werpen voedsel, tenten en dekens af. Montenegro) straks opnieuw het lidmaatschap van de VN aanvragen. Maar dat moet dan door de Algemene Vergadering en door de Veiligheidsraad wor den goedgekeurd. De VS, Groot- Brittannië en Frankrijk kunnen hun vetorecht gebruiken om toelating te blokkeren. De 'Joegoslavische' VN-am- bassadeur Djokic zei dat de uit spraak van de Veiligheidsraad het vredesproces niet zal bevor deren. De Joegoslavische fede rale premier Panic is de komen de dagen in New York, maar het ziet er naar uit dat zijn voor donderdag geplande speech tot de Algemene Vergadering niet zal doorgaan. Het is voor het eerst dat de VN een land volledig schrappen als lid. Zuid-Afrika werd in 1974 weliswaar uit de Algemene Ver gadering gezet, maar bleef aan wezig in de diverse VN-instel- lingen. new vork hans de bruun correspondent Joegoslavië, of wat daar van over is, zal vanaf deze week geen deel meer uitmaken van de Verenigde Naties. Servië en Montenegro, die het oude Joe goslavië vertegenwoordigen, zullen hun zetel in de Algemene Vergadering van de VN en de diverse VN-instellingen moeten opgeven. De Veiligheidsraad van de VN besloot zaterdag met twaalf stemmen voor, geen tegen en drie onthoudingen (China, In dia en Zimbabwe), dat de fede ratie van Servië en Montenegro geen recht heeft op de Joegosla vische zetel. Servië en Monte negro rest dan niets anders dan een waarnemersstatus. De Alge mene Vergadering moet de be slissing van de V-raad deze week nog bekrachtigen. Volgens de VN-reglementen kan rest-Joegoslavië (Servië en President Bush en vice-president Quayle drongen vanaf het begin van de Golfcrisis aan op militair geweld om Irak uit Kuwayt te verjagen. Als de geallieerde coalitie tij dens het grondoffensief tegen Irak naar Baghdad zou zijn opgerukt, zouden de VS verwikkeld zijn geraakt in een strijd met onvoorzienbare afloop. Dat zegt oud-ge neraal Norman Schwarzkopf, de bevel hebber van operatie Desert Storm, in zijn boek 'It Doesn't Take a Hero'. Volgens Schwarzkopf maakten vooral Bush en Quayle zich sterk voor gewaperid ingrijpen, nadat Irak begin augustus 1990 Kuwayt was binnengevallen. Na hevige bombardementen op Iraakse doelen be sloot het Witte Huis in februari '91 tot een grondoffensief. Schwarzkopf schrijft dat hij bereid was de aanval over de grond zo lang mogelijk door te zetten, maar dat hij uit Washington te horen kreeg dat het of fensief niet langer dan 100 uur mocht du ren. „Ik zou er niets op tegen hebben ge had om het Iraakse leger een half jaar lang in de pan te hakken", zegt Schwarzkopf. De generaal volgde het advies van Was hington op, maar laat toch zijn ongenoe gen blijken. „Zoals altijd reageerde Was hington overdreven op de minste druk van de publieke opinie. Ik dacht, maar zei dat niet, dat het Witte Huis die rotte tele visie gewoon maar af moest zetten", kriti seert Schwarzkopf. Hij doelt onder meer op de schokkende beelden van de „snel weg des doods" waar talloze terugtrekken de Iraakse militairen omkwamen. Met het tijdig beëindigen van het grondof fensief zijn veel Amerikaanse levens ge spaard gebleven, aldus Schwarzkopf. Vol gens de generaal zouden de Amerikanen gedwongen zijn geweest tot een lange be zetting indien ze waren doorgestoten naar de hoofdstad. „Als we heel Irak hadden in genomen, zouden we daar nu nog zijn ge weest en zouden wij, en niet de VN, de kosten van de bezetting hebben moeten dragen", meent Schwarzkopf. De generaal had vorig jaar al tijdens een tv-interview gezegd dat hij de „mars naar Baghdad" had willen voortzetten. Later trok hij die woorden weer in en zei het met Bush eens te zijn geweest. In zijn me moires, die later deze maand worden uit gegeven, laat Schwarzkopf echter wel de gelijk merken dat er wrijvingen zijn ge weest. Schwarzkopf trok zich in augustus '91 te rug uit het leger. Hij zegt geen interesse te hebben gehad in de functie van stafchef, omdat hij wist dat er bezuinigingen op de militaire uitgaven zaten aan te komen. „Ik sloot mijn loopbaan liever af met een gro te overwinning dan duizend nederlagen te moeten lijden in het Congres", aldus de generaal. MOSKOU AP-IPS-DPA-Rtr In verschillende republieken van de voormalige Sovjetunie is het afgelopen weekeinde fel ge vochten. Bij een aanval op een bus met Georgische dienst plichtigen zijn zaterdagnacht zeven mensen gedood en 14 ge wond geraakt. De aanval werd volgens Georgische legerwoord- voerders uitgevoerd door rebel len uit de autonome regio Ab- chazië, die strijden voor onaf hankelijkheid. Andere bronnen meldden dat de aanslag het werk was van aanhangers van de verdreven Georgische presi dent Zviad Gamsachoerdia. Georgische troepen en Ab- chazische opstandelingen heb ben de afgelopen dagen fel strijd geleverd, waardoor de hoop op een permanente wa penstilstand de bodem is inge slagen. Twee weken geleden werd met Russische bemidde ling een wapenstilstand over eengekomen, maar het bestand is inmiddels talloze malen ge schonden. Armenië en Azerbajdzja schuldigden elkaar over en wee van aanvallen en bombarde menten op eikaars dorpen Daarbij zouden tientallen men sen zijn omgekomen. De twee staten voeren strijd om de Ar meense enclave Nagomo-Kara- bach in Azerbajdzjan. Volgens Armeense legerkringen berei den Azerbajdzjaanse troepen voor de komende week een of fensief voor op Stepanakert, de hoofdstad van de enclave. Bij een eerste aanval op een strate gische route naar Nagomo-Ka- rabach zouden 275 Azeri's zijn In Tadzjikistan kwamen bij gevechten tussen voor- en te genstanders van de afgezette president Rahmon Nabijev acht menaen om het leven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4