Kracht van snoek vaak overdreven Vrije tijd Kinderliedjes Gaffetto Horloge met bedreigde diersoorten Ingenieurs in de dop Trucjes om grote cirkels en ovale vormen te tekenen Oude siliconenkit weg schrapen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S POPULAIR/POP Sinead O'Connor - 'Am I not your girl' - Ensign Willem Duys zal vergenoegd in zijn handen wrijven als hij ken nis neemt van de nieuwe cd van Sinead O'Connor. De kortge knipte zangeres met radicale standpunten over zo'n beetje alles heeft namelijk elf 'stan dards' opgenomen die wereld beroemd zijn geworden door de vertolkingen van onder anderen Doris Day. Marilyn Monroe, Sa rah Vaughan, Astrud Gilbertod en Elaine Page. Kortom, al die meiden van vroeger. Zelfs 'Don't cry for me Argentina' staat er op. O'Connor wordt op de cd bege- leid door een groot, flitsend spelend orkest, waarin blazers de boventoon voeren. Heerlijke muziek voor de zondagochtend. Maar een vreselijke teleurstel ling voor Sinead-fans. Alleen op "Succes has made a failure of our home' zingt ze de sterren van de hemel. Voor het overige fluistert ze de teksten, die dikwijls regelrecht indruisen te gen eerdere Connor-state ments, anoniem in de micro foon. Het waarom van deze cd? Con- nor zelf zegt dat het deze elf nummers zijn waardoor ze zan geres wilde worden. Zmgdan ook, Sinead. 'Am I not your girl' is een heel transparante dekmantel voor het gebrek aan nieuwe songs. nodige aan cd's zou verschij nen. Ook de latin muziek ont komt niet aan nostalgiegolven. Voor de gestaalde kaders onder de jazzfanaten is het natuurlijk afwachten of een latin jazzplaat wel het nodige aan avontuur lijke improvisaties biedt. Maar al te vaak worden in dit genre die improvisaties gebruikt als luchtige vulling om de dans- duur van een een stuk te verlen gen. Dat is hier gelukkig niet hel geval, zeker als tenorsaxofonist David Sanchez de ruimte krijgt om van leer te trekken, zoals in Coltrane's "Impressions". Pia nist Ruiz (1952) verdiende al vroeg in zijn carrière zijn sporen bij Roland Kirk en heeft altijd met één been elk in de twee kampen van de moderne jazz en de latin jazz gestaan. Getuige bijvoorbeeld zijn solo in zijn ei gen "Showtime" beheerst hij beide genres zeer goed, zonder in clichés te vervallen. De lak moestest van een latin jazz-cd zit echter in het optreden van de ritmesectie, hier voorzien van vier percussionisten die veel ruimte krijgen en die ook goed benutten. Een cd voor li chaam en geest. KV KLASSIEK Beethoven - De vijf pianoconcer ten - Wilhelm Kempff (piano), Berliner Philharmonikero.l.v. Paul van Kempen - DG (3 cd's). Beethoven - De vijf pianoconcer ten - Krystian Zimerman (piano), Wiener Philharmonikero.l.v. Leo nard Bernstein (nrs. 35) - DG (3 cd's). Soms doet een platenfirma zichzelf dusdanige concurrentie Jethro Tuil - 'A little light music* - Chrysalis) Tull-leider Ian Anderson heeft MTV niet nodig voor een 'Un plugged'-cd, die regelt hij ge woon zelf. Daardoor hoeft hij zich niet aan de spelregels van de popzender te houden. 'A little light music' is dan ook niet volledig akoestisch. Oud-ge- diende Martin Barre plugt her haaldelijk zijn elektrische gitaar Verder zijn de zeventien num mers op twaalf verschillende lo caties opgenomen. Wel houdt Jethro Tuil zich aan de regel dat er met een kleine band moet worden gespeeld. Behalve An derson en Barre draven bassist Dave Pegg en drummer David Mattacks op. Voor de live-dub- belaar die Jethro Tuil halverwe ge de jaren zeventig maakte, was een band van zes muzikan ten actief. 'A little light music' overtreft dat album overigens. Van de laatste Tull-cd's staan er maar een paar nummers op de- ze live-cd. Het zijn vooral ae oudjes ('Locomotive breath', 'Bouree' en 'A new day yester- day') die van deze op net eerste gezicht overbodige cd toch een aanrader maken. WK JAZZ Hilton Ruiz - "Manhattan Mam- bo" - Telarc Jazz/distr.: Indisc. Het viel natuurlijk te verwach ten dat er met het succes van Oscar Hijuelos' "The Mambo Kings Play Songs of Love" en de gelijknamige film daarna, het aan, dat de muziekliefhebber het er moeilijk mee krijgt. Wat te zeggen van DG, dat in de midpriceserie reeds een box met drie cd's had uitgebracht met Beethovens pianoconcer ten in een van de beste uitvoe ringen aller tijden door Wilhelm Kempff onder Ferdinand Leit- ner. Naast die stereoversie heb ben we nu de eraan voorafgaan de monoversie uit 1953 gekre gen, fraai van klank, die zo mo gelijk nog meer fascinerende pianistiek te horen geeft met sfeerrijke begeleidingen onder Paul van Kempen. Vrijwel tege lijk presenteerde het 'gele label' een gloednieuwe uitgave met uitvoeringen van de Poolse pia nist Krystian Zimerman, niet al leen een Chopinspecialist, maar in 1972 zelfs winnaar van het Beethovenconcours, die de laatste drie concerten nog op nam met de in 1990 overleden Leonard Bernstein. Liever dan de eerste twee concerten aan een ander toe te vertrouwen trachtte Zimerman, daarbij uit muntend gesteund door de Wiener Philharmoniker, de eer ste twee zonder dirigent, maar nog geheel 'in de geest van Bemstein' op te nemen. De re sultaten vermenen alle lof en zijn zonder meer de moeite waard, maar ze halen het in sfeer en stilistische eenheid toch niet bij de opnamen van de oude pianoleeuw Kempff. En als ik dan toch moet kiezen, dan moet het mij van het hart dat ik de monoopnamen van Kempff en Van Kempen uiteindelijk DINGEN Kinderliedjes die van generatie op generatie aan kinderen worden geleerd zoals "k Zag twee beren', 'Drie kleine kleutertjes' en 'In een groen, groen, knolle, knolleland' staan afgebeeld op deze verzilverde foto-lijstjes. Ze zijn gemaakt door de kunstenaar Willi am Mack. De prijs loopt van 24,95 tot 49,95. Meer informatie: Mikado Rijssen, tel. 0 54 80 - 1 57 33. Een vork om te grijpen en te prikken, zo omschrijft ontwerper Torben Bruno Ras mussen zijn Gaffetto. De vork houdt het midden tussen een gewone vork en eet stokjes en is ideaal voor het eten van sala des, schelpdieren en slakken maar biedt vooral uitkomst bij een lopend buffet als je moet rondwandelen met een bordje en vaak nog een glas in je handen. De vorkjes, per twee in een cadeauverpakking, kosten 49,95. Meer informatie: Hackman, Breda, tel. 0 76-10 11 66. Deze horloges komen uit de Wereld Natuur Fonds Watch-collectie, die bij de Bijenkorf te koop is. De eerste serie bestaat uit negen modellen met ondermeer afbeeldingen van de reuze panda, de walvis, de dolfijn, de neushoorn en de adelaar. De stevige kast is waterdicht en schokbestendig. Het horloge, geheel gemaakt van materialen die op nieuw kunnen worden gebruikt, is volledig te repareren. De prijs van het horloge is 99,-. Wie een bijzonder (gelimiteerde op lage) exemplaar wil hebben moet daarvoor 109 neertellen. Van deze bedragen gaat een tientje naar het Wereld Natuur Fonds. Speciaal voor kleine handjes is Tooldo van Duplo. Het is het enige montage-speelgoed dat geschikt is voor kinderen vanaf 3 jaar. Met een speciale klikschroevedraaier kan een heel stevige constructie worden ge maakt. In de categorie kleuterspeelgoed kreeg Tooldo dan ook het predikaat 'Speel goed van het Jaar'. Deze aanvangsdoos. de trekgraver, kost 32,95. Cement in zilver Een mooi kontrast glanzend zilver en licht grijze cement. Deze materialen verwerkt Moreno in broches. Ook een combinatie van goud en cement is mogelijk. De prijs van de broches in zilver ligt tussen de 230 en 260. Meer informatie: Moreno Hulst, tel.0 11 40- 104 73. Het woord 'snoek' heeft in de sportvisserij, maar ook daar buiten nog altijd een magi sche klank. Met deze soort naam zijn kwalificaties ver want als 'grote vechter', 'on geëvenaarde strijdlust' en 'ko lossaal formaat'. Als ik als be ginnend vissertje van zo'n jaar of zes aan een enorme grote fel vechtende vis dacht, kwam altijd het beeld van een kanjer van snoek op mijn net vlies. Nu meer dan 40 jaar la ter weet ik inmiddels beter. De snoek is weliswaar een felle vechter, maar in kracht moet hij het ruim afleggen te gen bijvoorbeeld de karper. Ook een zware snoek, en dan heb ik het over exemplaren van rond de meter moet het tegen een goed buigende werphengel en optimaal afge stelde slip toch binnen tien minuten afleggen. Na een paar forse klappen, een paar vluchtpogingen die de slip van de molen in werking stel len, is het bekeken met de snoek die zich vervolgens als een gehoorzaam hondje naar het landingsnet laat dirigeren. Het is niet de dril die de snoek maakt tot een fascine rende vis, maar het komt vooral door zijn ongemene felheid waarbij hij toehapt. En soms zijn onnavolgbare apa thie... Want de medaille heeft ook zijn keerzijde. Het is al weer zo'n 25 jaar geleden dat ik in de gelegen heid was zo nu en dan een :bied te bevissen, slechts zelden een hen gel werd.uitgegooid. Omdat net grootste deel was ver placht aan een of andere be drijfsdirecteur die hooguit een paar maal per jaar met een paar vrienden een dagje kwam snoeken en na een DOE-HET-ZELF paar uur al verhuisde naar het dichtstbijzijnde kroegje. De polder barstte letterlijk van de snoek. De sloten wa ren over het algemeen maar enkele decimeters diep en pas ver in het najaar wanneer de planten waren afgestorven kon je er terecht. In de zomer lag de zaak er op enkele uit zonderingen na potdicht met waterplanten en kroos. Ik viste er met een kennis altijd met een simpele uitrus ting. Een kort zeer soepel werphengeltje. een klein mo lentje met 20 honderdste ny lon erop en een onverzwaar- de Ondex-spinner. goud-, zil verkleurig of gestreept. maatje 4 of 5 voorzien van een enkele haak. Op de dag dat de snoek aasde vingen we op elke 50 meter sloot snoek. Vooral bij kruisingen, brugge tjes of onder overhangende struiken of bomen was het vrijwel altijd raak. We vingen op zulke dagen soms 15 tot 20 snoeken. Een enkele zware van 80 tot 90 centimeter, maar ook klein tjes die niet eens de mini- mummaat haalden. Dank zij de enkele haak waarmee we visten en de arterietang met lange punten konden ze alle maal onbeschadigdd worden teruggezet en bleef de stand op peil. Zeker door het lichte materiaal waarmee we visten voelde je direct op de top wanneer de snoek toehapte. De snoek joeg vervolgens een spoor trekkend en golven ver oorzakend door de sloot sprong soms boven water uit, maar Tiet zich binnen enkele minuten toch naar het uitge klapte schepnet dirigeren. Er waren echter ook dagen waarop de snoek zich niet thuis hield. Ze moesten er zijn, want ontsnappen uit de met een gemaal afgesloten polder was onmogelijk. Maar ze waren gewoon niet te ver leiden. Hoe en waar we het aas ook presenteerden. Door de ervaring wijs geworden wisten we waar bepaalde snoeken huisden en ook daar vingen we bot. De snoek was op geen enKele manier tot toehappen te bewegen. Wat we ook probeerden. En een volgende keer - vermoedelijk onder invloed van weersom standigheden, stroming, tijd stip of wat dan ook - was één worp voldoende om Esox lu- cius weer in actie te laten ko men. Snoek - en dat is me ook op andere wateren duidelijk ge worden - heeft zo ziin dagen waarop hij zeer actief is. Maar er zijn ook dagen, soms ken, waarop hij volstrekt niet in beweging te krijgen is. Wit vissend in een kanaal met een bootje hadden mijn r eens elk als 'bijleggertje' hengel geaasd met een klein aasvisje. We vineen die dag zonder ons werkelijk in te spannen zeven snoeken een straal van nog geen meter van de boot. Toen een week later er echt a dachtig een hele dag gingen snoeken vingen we er op de zelfde plek geen een. Ook de verandering van aas, kunstaas in plaats van le vend aas, dood getakeld aas of een stukje vis. Het maakte allemaal niets uit. Voor mij het bewijs dat de snoek een grillig karakter heeft en de hengelaar moet profiteren van de dagen waarop hij zijn honger wenst te stillen en met een kort razendsnel schot een voorbijzwemmende prooi be laagt. Kerigens de visrijke polder is inmiddels ontsloten door de bouw van een nieuwe woonwijk en de snoekstand is er door overbevissing en het niet terugzetten van gevang exemplaren treurig aan toe. Jammer, maar helaas. Doe-het-zelvers die er niet voor terugschrik ken om meubels e.d. geheel 'vanaf de grond' op te bouwen.komen soms voor noblemen te staan als er andere dan vier- ante of rechthoekige onderdelen moeten worden afgetekend. Bijvoorbeeld grote cir kels of segmenten daarvan, ovalen of ande re gebogen vormen. Dat kan zich o.m. voor doen als je een tafel (blad) wilt maken naar eigen ontwerp. Lat 2 spijkers Er zijn slimme, op zich simpele trucjes om zulke vormen op het materiaal af te teke nen. Een passer waarmee cirkels tot heel grote diameters afgeschreven kunnen wor den, is snel zelf gemaakt. Benodigdheden: een lat van vereiste lengte en twee spijkers. Eén spijker sla je aan een uiteinde door de lat (pas op voor splijten). Deze markeert het middelpunt. De andere spijker tik je op de 1 van de cirkel door de lat, en de punt dient dan als kraspen. De middelpuntspijker wordt enkele milli meters diep in het materiaal (meestal is dat spaanplaat o.i.d.) getikt en als je de lat dan ronddraait tekent spijker nummer twee. met het puntje net onder de lat uitstekend, de cirkel perfect af. Om de liin duidelijker zichtbaar te maken kan in plaats van een spijker ook een potlood in de lat bevestigd worden, in een voorgeboord gaatje. Er ziin trouwens speciale cirkeltrekkers in de dhz-handel te koop. Dat zijn metalen of kunststof blokjes die met een stelschroef op lat van 18 tot 36 mm dik geklemd wor den. Ze hebben een stalen punt: de ene priemt zich als middelpunt in het materiaal, de andere tekent de cirkel af. Ie kunt er klei- tot heel grote cirkels mee maken... als de maar lang genoeg is! Een ingekraste cir kellijn (enkeïe malen 'overhalen') kan dui delijker gemaakt worden door het krasspoor over te trekken met een potlood. Met touwtje Met ovalen lijkt het wat lastiger te liggen. Maar ook dat kan eenvoudig worden opge- eveneens met twee spijkers plus een aan de uiteinden aan elkaar geknoopt (dun) touwtje. De spijkers worden op een bepaal de afstand van elkaar ingeslagen en het tot lus gepromoveerde touwtje wordt daar om heen gelegd. Als je dan een potlood tegen het touwtje drukt en je beweegt het schrijf gereedschap in een bochtvorm, dan wordt het gedwongen een ovaal af te schrijven. Het werkt perfect Het is wel een kwestie van even uitprobe- op welke afstand de spijkers t.o.v. el kaar moeten staan en hoe lang het touwtje moet zijn. Dit experiment kun je uitvoeren op bijvoorbeeld een stuk hardboard. Na enig zoeken is het vereiste ovaalformaat ge vonden. Een manier om een ovaal te maken, maar dan met gedeeltelijk rechte zijden (een aar dige vorm voor een modern tafelblad) is de ze: teken een cirkel op de hierboven be schreven wijze af en aan weerszijden daar kleinere cirkels. Trek lan^s een lat of rij rechte lijnen tussen de drie cirkels. Hardboard Met wat vindingrijkheid kunnen volgens dergelijke simpele techniekjes allerlei stoei - seis met gebogen vormen tot stand worden gebracht. Al dergelijk werk kun je het best en stuk hardboard doen en als de juiste Hl daarop afgetekend staat, het board in die vorm zagen. Je hebt dan een mal die op het materiaal wordt gelegd en waarlangs je afschrijving overbrengt. Dat heeft nog twee voordelen: je beschadigt het materiaal zelf niet (geen spijkerputjes in het tafelblad) en ie kunt de mal zo nodig nog even langs de kanten met schuurpapier bijwerken. Siliconenkit is niet oplosbaar te krijgen Al leen 'mechanisch' kan het afgeschraapt worden. Dat gaat heel goed met een hed simpel gereedschapje, de 'Scraper' van Stanley, waarin je een los mesje zet. Du wend voortbewogen over tegels en frames snijdt het de kitlaag weg. Tussen tegels en frameprofielen kun ie de kitlaag doorsnij den met het bekende ManleymM, <>t des noods met een aardappelschilmesje. Ach terblijvende restanten van de kit wrijf je met in warm zeepsop gedrenkt doekje, of met een droge rubber nuishoudhand- schoen over je hand weg. Zo nodig, na het verwilderen van de constructie, nog een keer de Scraper er overheen halen. Als de dhz-winkel it slimme stukie gereedschap niet in voorraad heeft, laat nem 't dan maar bestellen, het catalogusnummer is 28.590.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9