Bonn stuurt zigeuners terug naar Roemenië Rechtstreeks kopen pij So Oost-Europa in wachtkamer Socialistische Internationale Panic: Uitstoting uit VN brengt vrede in gevaar Buitenland Protesten tijdens rouwdienst 9In Vojvodina is het moorden begonnen9 Italië gaat tekort op begroting aanpakken Jeltsin maakt Russische olie twee keer zo duur VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 7 Vier Kurden vermoord in Berlijn berlun Vier leden van de Democratische Partij van Kurdistan, waaronder de leider Sadiq Sharafkindi, zijn gisteravond in een restaurant in Berlijn vermoord. De daders zijn spoorloos. De po litie sluit politieke motieven niet uit. De Kurden maakten deel I van de afvaardiging naar het congres van de Socialistische Inter- i nationale. Hakenkruis op auto echtgenote Rabin berlun» Vandalen hebben deze week in Berlijn een hakenkruis gekrast in de lak van een auto die was gehuurd voor Leah Rabin, de vrouw van de Israëlische premier. Ze gelooft overigens niet dat de daders wisten dat zij de auto had gehuurd. Het paar was in Berlijn voor Socialistische Intemationale. Vaticaan zegt 'ja' tegen Maastricht Vaticaanstad Vlak voor het referendum in Frankrijk heeft het j Vaticaan zich voor 'Maastricht' uitgesproken., Ratificatie van het verdrag is „een zeer belangrijke toetssteen voor de EG-staten op weg naar eenheid", aldus de krant OsservatoreRomano. Het dagblad geeft altijd het officiële standpunt van het Vaticaan weer. De Italiaanse senaat heeft gisteren ingestemd met het Ver drag van Maastricht. Bangemann ontslaat kabinetschef brussel» Martin Bangemann, vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft zijn kabinetschef, Manfred Brunner, de laan uit gestuurd nadat deze had geopperd in Duitsland een referen dum te houden over het Verdrag van Maastricht. Volgens Ban gemann is daardoor „een gemeenschappelijke basis voor sa menwerking' weggevallen. Ecuador stapt uit OPEC geneve Ecuador stapt uit de OPEC (Organisatie van Olie-Expor terende Landen) omdat de organisatie te veel beperkingen stelt aan de olieproduktie. Ecuador wil de olieproduktie opvoeren. 'Collor heeft fortuin in buitenland' brasilia Pedro, de jongere broer van president Fernando Collor de Mello, heeft zijn broer er gisteren van beschuldigd een ge heim kapitaal in het buitenland te hebben. Naar aanleiding van Pedro's eerdere beschuldigingen van corruptie loopt tegen de president een afzettingsprocedure. Nadat Pedro de nieuwe aan tijgingen openbaar had gemaakt, kreeg de moeder van de presi dent een hartaanval. Nomaden Kenya verkopen kinderen nairobi Hongersnood in het noorden van Kenya dwingt noma den tot de verkoop van hun kinderen. Dat meldde de Kenyaanse krant The Standard gisteren. De kinderen werken voor hun eige naar als veehoeder of hulp in de huishouding. Voor de nomaden is dat de enige manier om hun kinderen in leven te houden. Bloedbad in Muqdisho: 120 doden nairobi Aanhangers van generaal Mohamed Farah Aideed worden ervan beschuldigd in de Somalische hoofstad Muqdisho vorige week in koelen bloede zeker 120 burgers te hebben ver moord. De beschuldiging is geuit door interim-president Ali Ma hdi, die de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en Amnes ty International om een onderzoek heeft gevraagd. Akkoord over hulp zuid-Sudan nairobi De hongersnood in zuid-Sudan kan snel gelenigd wor den. VN-afgezant Elliason heeft een akkoord bereikt met de re gering in Khartoum. De overeenkomst geeft de VN de mogelijk heid om op korte termijn voedsel naar 21 plaatsen in zuid- Sudan te sturen. Hieronder vallen ook een paar steden die nog in handen zijn van het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). Volgens Elliason kan met de voedselzendingen binnen een paar dagen worden begonnen. Wanhopig door deling Tsjecho-Slowakije praag» Een 61 -jarige man heeft zichzelf woensdag in brand ge stoken als pleidooi voor het behoud van zijn vaderland, Tsjecno- Slowakije. De man is later aan zijn verwondingen overleden. Hij liet een brief achter waarin hij „iedereen van goede wil" opriep alles te doen om de federale staat Tsjecho-Slowakije te behou den. AFP Agence France Prevse ANP Algemeen Nederlamk Pervboreau AP Associated Press DPA Deutsche Pfsse Agentur CPD Gemeenschappet-Ae Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Servce RTR Reuter UP1 United Press International Duitsland bereikt overeenkomst met Bukarest Tienduizenden Roemeense zigeuners die een van de belangrijkste doelwitten vormen voor de rechts-extremis- ten in Duitsland zullen binnenkort gedwongen het land uit worden gezet. Het Duitse ministerie van binnen landse zaken heeft dat gisteren gezegd. De deportaties, die in november zullen beginnen, zijn mogelijk gemaakt na maanden geheim onderhandelen tussen Bonn en Bu karest, aldus het ministerie. berlun adrian bridge the independent Minister van binnenlandse za ken Rudolf Seiters reist volgen de week donderdag naar Buka rest om daar een akkoord te on dertekenen, waarin wordt gere geld dat Roemenië vanaf 1 no vember ook vluchtelingen die geen papieren meer hebben te rug zal nemen. Welke tegen prestatie Bonn hier voor levert is onbekend. De maatregel is vooral be doeld om de vluchtelingen en criminele bendes die de zigeu ners illegaal over de Duits-Pool se en Duits-Tsjechisch grens brengen, af te schrikken. De Sinti en Roma zijn hoofdzakelijk afkomstig uit Roemenië, waar ze naar eigen zeggen niet alleen worden gediscrimineerd maar ook worden mishandeld. Bonn probeert ook soortgelijke over eenkomsten te sluiten met an dere landen waar grote aantal len vluchtelingen vandaan ko- De organisatie van Sinti en Roma in Duitsland reageerde buitengewoon verontwaardigd op de Duits-Roemeense plan nen. Volgens woordvoerder Rudo Kawczynski vindt er in Roemenië een stelselmatige vervolging van zigeuners plaats. Hij spreekt van regelrechte pro grams. Van de 278.000 asielzoekers die tot nu toe dit jaar Duitsland zijn binnengekomen, komen er 43.000 uit Roemenië, waarmee dat land als toeleveraar van vluchtelingen na het voormalige Joegoslavië op de tweede plaats komt. Zo'n 60 procent van alle Roemeense asielzoekers zijn zi geuners. Tijdens de golf van geweldda dige vreemdelingenhaat in het oosten van het land zijn de Roe meense zigeuners regelmatig aangevallen door rechts-extre- misten die vonden dat ze vies waren en hen beschuldigden van diefstal en van het maken van teveel lawaai. Hoewel de zigeuners zeggen dat ze thuis politiek worden vervolgd, zal slechts 0,2 procent van degenen die asiel hebben aangevraagd, mogen blijven. In het verleden hebben veel afge wezen asielzoekers hun verblijf maanden of zelfs jaren kunnen rekken door langdurige be roepsprocedures tegen de be slissing en door illegaal te wer ken. Uit wanhoop vernietigen sommige vluchtelingen hun paspoort en identiteitspapieren en gokken erop op die manier te kunnen voorkomen dat ze te rug worden gestuurd. BELGRA DO-SA RAJ EVO AP De 'Joegoslavische' premier Milan Panié heeft gisteren ge waarschuwd dat uitstoting van 'Joegoslavië' uit de Verenigde Naties (VN) zijn strijd voor vre de ernstig in gevaar zal brengen. „Het zou alleen maar meer moeilijkheden creëren in Joego slavië". aldus de premier. Panié, die heeft gezegd alle voormalige Joegoslavische re publieken binnen hun bestaan de grenzen te willen erkennen, zei dat uitstoting zou betekenen dat zijn regering wordt gestraft voor het oude beleid van de Servische president Slobodan Milosevic. „Dat is niet eerlijk", zei hij. Om Servië te straffen voor zijn betrokkenheid bij de bloe dige oorlog in Bosnië-Hercego- vina zullen de VN waarschijnijk later deze week tot uitsluiting van Joegoslavië overgaan. geneve ap In Genève werd gisteren nog gewacht op de komst van de afgevaardigden van de drie strijdende partijen in Bosnië- Hercegovina die vandaag op de conferentie van de Verenigde Naties over 'Joegoslavië' een nieuwe poging zullen doen een basis te leggen voor een vre desregeling. Wie al wel naar Genève zijn ge komen, zijn Servische moslims en etnische Hongaren uit de Servische provincie Vojvodina. Ze zijn er niet om deel te ne men aan de onderhandelingen, want partij in het conflict zijn ze nog niet. Neen. ze komen hun frustraties en verontrusting uiten over hun toekomst en een beroep doen op de internatio nale gemeenschap hen niet in de steek te laten. Want als ze aan hun lot worden overgele verd vrezen ze het ergste. De eerste voortekenen zijn er al in de vorm van beperkte 'et nische zuiveringen', waar de Serviërs zich in gespecialiseerd lijken te hebben. „Elke dag ge beuren er incidenten. Het moorden is begonnen", zegt Harun Hadzic, president van de Nationale Moslimraad in San- jak. En de etnische Hongaren beschuldigen de regering in Belgrado ervan een herhuisves- tingsprogramma voor Servische vluchtelingen in de provincie als dekmantel te gebruiken om de Hongaarse minderheid lang zaam maar zeker de grens over te drukken. De anti-moslim incidenten in het zuiden van Servië begonnen in april, toen de oorlog in Bos nië lostbarstte. De vice-presi- Woensdag verklaarde Panic in dat geval een aanvraag te willen indienen voor een eigen zetel voor 'klein-Joegoslavië' (Servië en Montenegro). Daarmee deed de premier in feite afttand van de aanspraak op de oude Joego slavische zetel. Deze toegeeflijke houding wordt hem niet in dank afgeno men door Milosevic en diens nationalistische entourage, die nog altijd uit zijn op gebiedsuit breiding ten koste van de ande re voormalige republieken. Panié kreeg echter ook steun voor zijn plannen. De Hoge Staatsraad besloot akkoord te gaan met de nieuwe aanvraag van het VN-lidmaatschap. De aanvraag moet echter ook nog worden goedgekeurd door het federale parlement, waarin Milosevic' socialisten en hun nationalistische bondgenoten een meerderheid hebben. dent van de Moslimraad. Alija Mahmutovk, verklaart dat de moslims gedwongen worden hun biezen te pakken. Volgens hem zijn al 69.000 van de 400.000 moslims gevlucht. „On ze huizen worden platgebrand, bussen met vrouwen en kinde ren aangehouden, burgers doodgeschoten." In de plaats Pljevlja alleen al zouden 39 hui zen zijn vernietigd. „Onze jon gemannen worden meegeno men om dienst te doen in het Servische leger. Vaak krijgen ouders daarna te horen dat hun zonen bij een ongeluk om het leven zijn gekomen", aldus Mahmutovk. Hadzic zegt dat de moslims besloten hebben geen geweld dadige tegenacties te onderne men. maar in plaats daarvan met de andere minderheden sa men naar een vreedzame oplos sing willen zoeken. Wat over is van Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) bestaat voor 40 pro cent uit een niet-Servischc be volking. „Onlangs zijn we sa men gaan werken omdat we ons realiseerden dat we hetzelf de probleem en dezelfde vijand hebben", aldus Hadzic. De president van de Demo cratische Gemeenschap van Hongaren in Vojvodina, Andras Agoston, weet dat tot nu toe 30.000 Servische vluchtelingen uit Bosnië in Vojvodina geher huisvest zijn. „De Hongaren die in Vojvodina leven willen alle vluchtelingen helpen, ook de Servische", zegt hij. „Maar we zijn ervan overtuigd dat de Ser vische regering de vluchtelingen gebruikt om de etnische situatie in de hele regio te veranderen Het is niets anders dan een soort zuivering." king william's town Zwaar bewapende poli tiemannen hebben gisteren toegezien op een rouwdienst voor slachtoffers van het bloedbad van vorige week in Bisho, de hoofdstad van Ciskei. De dienst werd bijgewoond door dui zenden ANC-aanhangers. Sommigen van hen droegen protestborden mee met daarop foto's van president De Klerk en de leider van het ROME AFP-DPA-Rtr De regering van Italië heeft be sloten het begrotingstekort drastisch aan te pakken. Een van de meest opvallende maat regelen is dat de pensioenge rechtigde leeftijd wordt opge trokken tot 65 jaar. Tot nu kon den vrouwen met pensioen als ze 55 jaar waren en mannen als ze 60 jaar waren. De wijziging wordt stapsgewijs uitgevoerd en moet in 2012 zijn afgerond. De plannen werden gisteren bekendgemaakt door premier moskou hans geleunse correspondent De Russische president Jeltsin heeft met ingang van vandaag de olieprijs verdubbeld. De prijsverhoging, de zevende en grootste dit jaar voor ruwe olie en olieprodukten, is vooral be doeld om de noodlijdende olie industrie te helpen. De olie is Ruslands belangrijkste bron van harde valuta-inkomsten. De staat zal de winsten afro men die de olieindustrie mede dankzij de verhoging gaat ma ken. De winsten mogen niet meer dan maximaal twintig procent van de produktiekosten In hoeverre de staat bii mach te is dit te controleren, blijft vraag. De president van de Rus sische centrale bank meldde gisteren dat de staat tot nog toe slechts veertig procent van de in de begroting voorziene belas tingen heeft geïncasseerd. Ondanks geruststellende woorden van regeringsfunctio narissen wordt een prijsexplosie verwacht. Ook de kolen worden duurder. berlun hans hoogenduk Giuliano Amato. Het hele bezui nigingspakket komt neer op 124 miljard gulden. Het begrotings tekort voor dit jaar wordt ge raamd op 240 miljard gulden. De regering heeft verder be sloten de ambtenarensalarissen dit jaar en volgend jaar te be vriezen. Bedrijven gaan een hef fing op eigendommen betalen van zeven promille, terwijl be zitters van jachten en dure au to's een extra belastingaanslag krijgen. Mensen met hogere in komens moeten hun medicij nen voortaan zelf betalen. CORRESPONDENT De,19de Socialistische Intemationale (SI) in de Duitse hoofdstad Berlijn zit er weer op. Ongeveer 700 afgevaardig den van 155 socialistische of sociaal democratische partijen uit meer dan 130 landen hebben drie dagen gepraat over alle problemen in de wereld. Ze kozen een nieuwe voorzitter en beslis ten wie wel of niet in hun club werd opgenomen. Natuurlijk waren er geen al te concrete besluiten te verwachten. Daarvoor zijn de belangentegenstellingen tussen de socialistische en sociaal-democratische partijen uit alle werelddelen te groot. Hoe vaag de conclusies zijn, blijkt wel uit het feit dat de slotverklaring maar liefst 22 pagina's telt. Er werden prach tige voorstellen aangenomen over een rechtvaardiger verdeling van de rijk dommen op onze aarde, over het milieu, een uitbreiding van de be voegdheden van de VN, tegen het op komend nationalisme en voor garan ties voor minderheden. Op papier ziet het er allemaal heel mooi uit. maar in de praktijk zijn dergelijke resoluties onuitvoerbaar. Denken we alleen maar aan het milieu. Op dat gebied gelden bijvoorbeeld in het armste land in Afrika hele andere normen dan in het rijke West-Europa. Een feit is echter wel dat de Socialisti sche Internationale enorm aan attrac tiviteit heeft gewonnen. Meer dan 90 partijen hadden gevraagd lid te mogen worden, 20 haalden het. Deze eer viel slechts één partij uit het vroegere Oostblok te beurt en wel de Slowaakse socialisten. De Hongaren brachten het tot de status van waarne mer. De Duitse PDS, de opvolger van de Oostduitse communistische SED, kreeg te horen dat de partij niet demo cratisch is. Vooral onder de Bulgaarse en Russische socialisten was de veront waardiging behoorlijk groot. Zij had den gedacht tenminste als waarnemer te worden aanvaard. Maar de unaniem gekozen nieuwe voorzitter, de Franse ex-premier Pierre Mauroy, maakte dui delijk dat deze partijen in de wachtka mer blijven tot de SI ervan overtuigd is dat zij werkelijk socialistisch of sociaal democratisch zijn. Als doekje voor het bloeden verzekerde de Fransman de Oosteuropeanen be grip te hebben voor hun teleurstelling en kondigde hij aan dat er in de toe komst wel contact zal worden gehou den. De 64-jarige Mauroy trad gisteren in de voetsporen van de Duitse ex-kan selier Willy Brandt, die vanwege zijn zeer ernstige ziekte verstek moest laten gaan. Macht heeft de SI niet, wel invloed, zei Brandt altijd. De man die 16 jaar aan het hoofd van deze organisatie heeft gestaan, voegde daar steevast aan toe dat het eigenlijk een soort werkge meenschap van zelfstandige partijen is. Dat is wat al te bescheiden, want de SI heeft zich onder zijn leiding ontwik keld tot een politieke instantie die een soort mengeling is van een idecënlob- by, een alternatieve VN en Amnesty In ternational. Als het ergens brandt in deze wereld biedt de SI vaak achter de schermen bemiddeling aan. In zoverre is de Soci alistische Internationale wel deerlijk een factor van betekenis. Vooral voor de partijen uit de Derde Wereld en daarom is de belangstelling uit die hoek ook het grootst. Brandt heeft het gevaar van overschat ting van de macht van de SI door deze partijen altijd gezien. Maar hij is realist genoeg om die idealistische droom niet te verstoren. Misschien was het wel daarom dat de meeste nieuwe le den uit de armste landen komen. Want hoe zei Mauroy het ook al weer? „In feite was Willy Brandt alle drie dagen aanwezig. Het was zijn congres." këuFmeên NASA zoekt in _orting bij Sola I heelal naar denkende wezens De Amerikaanse ruimtevaart organisatie NASA gaat zoeken naar tekens van andere den kende wezens in het melkweg stelsel waarin de Aarde zich bevindt. Het tien jaar durende project begint in oktober. Rond duizend van de naar schatting drie miljard sterren in ons stelsel zullen worden ge controleerd op radio-signalen met een continue golf in de korte band. Zulke signalen worden waarschijnlijk alleen geproduceerd door een intelli gente levensvorm.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7