MAAK GOUD VAN OUD. Leger boekt succes bij opleiding 'crimineeltjes' anno Binnenland Wiesenthal krijgt prijs op Soestdijk Vragen naar AIDS bij keuringen onjuist Unie BLHP zet in op 4,5 procent meer salaris Van Thijn zegt wethouder Jonker (PvdA) de wacht aan 'Nieuwe EG-lidstaten ook NAVO-lid maken' U krijgt meer terug voor uw auto bij aanschaf van een Tipo of Tempra. Na paar mislukkingen slaagt Pierre Vinken toch VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 5 Algemeen Nederland* Persbureau CPD Gemeensctiappelike f Spaans en wiskunde het moeilijkst arnhem De centrale eindexamens Spaans (LBO/MAVO) en wis kunde (LBO/MAVO en VWO) zijn afgelopen schooljaar het slechtst gemaakt. De helft van de kandidaten haalde voor deze vakken een onvoldoende. Ook economie op het VWO en na tuurkunde en handelswetenschappen op de HAVO waren strui kelblokken. Dat blijkt uit de rapportage die het Instituut voor Toetsontwikkeling CITO gisteren publiceerde over het centraal schriftelijk eindexamen 1992. Nog steeds gebrek aan kinderopvang Groningen De mogelijkheden voor kinderopvang in Nederland zijn de laatste jaren 'stormachtig' toegenomen. Maar omdat ook de vraag fors is gestegen, is er nog steeds een groot tekort aan opvangplaatsen. Minister d'Ancona van WVC zei dat gisteren bij de opening van een bemiddelingsinstelling voor kinderopvang in Groningen en Drenthe. Meer werk en winst bij Boskalis papendrecht Baggerconcem Boskalis Westminster heeft een eerste halfjaar achter de rug met veel werk. De omzet verricht werk nam ten opzichte van de eerste helft van 1991 toe van ƒ417 miljoen tot 427 miljoen. De omzet op basis van opgele verd werk ging van 316 miljoen naar 467 miljoen. De netto winst steeg van 21,6 miljoen tot 24,1 miljoen. Boskalis maak te dat gisteren bekend. Scherper toezicht op CFK's den haag Minister Alders (milieu) laat twintig milieu -inspec teurs opleiden die toezicht moeten gaan houden op het verbod op de produktie en het gebruik van CFK's door het bedrijfsleven. Die chJoor-fluor-koolstofverbindingen worden onder meer ge bruikt in koelkasten en koelauto's. De mensen die worden opge leid zijn medewerkers van het kadaster die daar overbodig zijn geworden. Voor rolstoel naar de gemeente den haag Vanaf 1 januari 1994 lopen de meeste subsidies aan gehandicapten die zelfstandig blijven wonen, via de gemeenten. Het gaat om woningaanpassingen tot 45.000 gulden, vergoedin gen voor extra kosten van privévervoer per taxi of rolstoeltaxi en rolstoelen. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft daar over gisteren een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. Frans Maas: plus 6 procent venlo Transportconcern Frans Maas heeft de nettowinst in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1991 zien toenemen met bijna 6 procent: van 17,5 miljoen naar 18,5 miljoen. Op grond van de huidige gang van zaken verwacht het concern over heel 1992 een nettowinst te kunnen boeken die op het niveau van 1991 zal liggen. Toen werd netto 35,5 miljoen verdiend. Weinig effect door verlaging reisforfait den haag De verlaging van het reiskostenforfait (de vergoeding van de kosten voor woon- werkverkeer) heeft een zeer gering ef fect op het gebruik van de auto. Het aantal autokilometers voor vervoer van huis naar werk is na de aftopping van het reiskos tenforfait met slechts 0,3 procent gedaald. Dit blijkt uit een on derzoek van de ministeries van verkeer en financiën. Winst per aandeel Volker omhoog Rotterdam De winst van Volker Stevin (aanneming) is in de eerst helft van dit jaar gezakt van 5,6 miljoen naar 5,4 mil joen. Door de inkoop van eigen aandelen in oktober vorig jaar is echter de winst per aandeel gestegen van 0,95 naar 1. Vorige maand heeft Volker Stevin 420.000 gewone aandelen en 2.5 mil joen preferente aandelen ingetrokken. Eerste 20 jongeren binnenkort gediplomeerd vrachtwagenchauffeur Het Nederlandse leger levert binnen enkele weken de eerste groep van ruim 20 gediplomeerde Marokkaanse vrachtwagenchauffeurs af. Het gaat om jongeren die op het criminele pad dreigden te raken. Door een initiatief van de inmiddels opgeheven projectgroep sociale vernieuwing van Jan Schaefer, kregen zij een „laatste kans" hun leven en maatschappelijke positie te verbete ren. nuari gevolgd door een derde groep. Het betreft jongeren die In oktober begint een tweede minstens drie keer met de poli- groep van dertig Turken, tie in aanraking zijn geweest, Marokkanen en een aantal Ne- steeds om gevallen van „kleine derlanders uit sociaal zwakkere criminaliteit", zoals autodief milieus met de opleiding, in ja- stallen. AMSTERDAM ANP Het idee het leger in te scha kelen bij de opleiding van ont spoorde jongeren kwam in juni 1991 in de publiciteit. In eerste instantie werd daarbij alleen ge dacht aan allochtone jongeren. Het plan lokte aanvankelijk een storm van kritiek uit. Het leger, zo oordeelden zowel allochto- nenorganisaties als de CNV- bond voor militairen ACOM, is geen opleidingsinstituut. De bond kondigde aan dat het mi litair personeel zich zeker zou verzetten. In de praktijk werd de soep niet zo heet gegeten. Achter de schermen ging het overleg on danks alle commotie gewoon door. De eerste groep van dertig jongeren uit Amsterdam en Utrecht meldde zich maandag 23 juni 's morgens om half 8 aan de poort van de legerplaats Crailo in Hilversum. Negen van hen vielen tijdens de opleiding af. De overige 21 behaalden al hun klein rijbewijs en halen binnen enkele weken ook hun groot rijbewijs en het chauf- feursvakdiploma dat nodig is om vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton te besturen. sogTDUK Nazi-jager Simon Wiesenthal (83) heeft gisteren op paleis Soestdijk de Erasmusprijs en het daaraan verbonden bedrag van 200.000 gulden in ontvangst genomen. Prins Bemhard, oprichter van de stichting Erasmus-prijs, overhandigde de onderscheiding in aanwezigheid van onder anderen prinses Juliana, mevrouw Wiesenthal, leden van het kabinet en vertegenwoordigers van het voormalig verzet. foto anp arthur bastiaanse Geld nodig voor verhuizing moskee den haag anp Er moet geld komen voor de verhuizing van moskeeën naar geschiktere ruimten. De slechte huisvesting van moskeeën be lemmert de integratie van mos lims in de Nederlandse samen leving, zo schrijft het Inspraak orgaan Turken in Nederland (IOT) in een ongevraagd advies aan de regering. De meeste van de ongeveer 300 moskeeën zijn gesticht zon der subsidie en zijn doorgaans gevestigd in goedkope panden, vaak rijtjeshuizen in oude wij ken. Daarom klagen omwonen den vaak over de drukte, de ge luidsoverlast, de parkeerproble men en de „rommel". Kamer ook tegen voorstel Simons sneller bloedonderzoek te doen OppüSSen met bleekmiddelen DEN HAAG ANP DEN HAAG GPD VERVOLG VAN VOORPAGINA De Tweede Kamer keerde zich gisteren tegen een door minister Hirsch Ballin (justitie) met de ver zekeraars afgesproken gedragscode voor keurin gen bij het afsluiten van levensverzekeringen Volgens de hele Kamer worden ten onrechte gen gesteld over bloedtests en levensstijl. Ondei druk van de Kamer beloofde de bewindsman dat hij opnieuw met de verzekeraars gaat overleggen. Kritiek had de Kamer ook op de keuringen voor het krijgen van een baan. Gebleken is dat 23 pro cent van de artsen daarbij soms test op AIDS. Die tests hebben echter niets te maken met de ge schiktheid voor de functie. Woordvoerders van al le fracties vinden wettelijke maatregelen nodig. Algemeen was de Kamer ook tegen plannen van staatssecretaris Simons (volksgezondheid) om anoniem gemakkelijker en sneller bloedon derzoek op AIDS-besmetting te kunnen doen. De betrokkene moet daarvoor altijd vooraf toestem ming geven, vindt de Kamer. Op zijn beurt is Simons woest op de verzeke raars. Die hebben nog steeds geen geld gestort in een fonds, dat hemofiliepatiënten die tussen 1979 en 1985 besmet zijn geraakt met AIDS, in staat moet stellen een levensverzekering af te sluiten. Zelf stortte Simons in mei 5 miljoen gulden. Het fonds is bedoeld om verkeraars een compensatie te geven als de met AIDS besmette hemofiliepa- tiënt kort na het afsluiten van de levensverzeke ring overlijdt. De Tweede Kamer vindt dat de ver zekeraars nog één kans moeten krijgen vrijwillig geld te storten. Doen ze dat niet, dan moeten ze daartoe worden gedwongen door wetgeving. Op een aantal merken bleek middelen zitten doppen die niet deugen. Consumenten moeten daarmee oppassen. Die waarschuwing kwam giste ren van de hoofdinspectie ge zondheidsbescherming van het ministerie van WVC. Bij deze chloorbleekmiddelen is de doseerdop niet goed aange bracht, waardoor bij knijpen in de fles de vloeistof eruit kan spuiten. Het gaat om een on bekend aantal flessen, moge lijk duizenden of tienduizen den, die al bij de consument zijn. Het restant is al uit de handel gehaald en wordt nu aangepast. Het gaat om de verdikte bleekmiddelen Remo, Su bliem, Bon, M, ons A-merk, Star, Fix en het gewone bleek middel Kristal. De inspectie adviseert verdachte flessen te rug te brengen naar de winkel. De Unie BLHP gaat het CAO-seizoen 1993 in met een looneis van minimaal 4,5 procent. In bedrijven en bedrijfstakken die het voor de wind gaat, kunnen de eisen hoger uitvallen. Dat liet een woordvoerster van de vakbond voor het middenkader gisteren weten. De voorstellen van het Unie-bestuur moeten nog worden goedgekeurd door de leden. De gemiddelde loonstijging van 4.25 procent over 1993 waar naar het kabinet streeft, vindt de Unie onbespreekbaar. Volgens de bond wordt daarmee de noodzakelijke'" koopkraclmiilnte ring „te onzeker". De Unie vreest een sterke stijging van de pre mies voor de ziektekostenverzekeringen, hogere pensioen cn VUT-premies en stijging van gemeentelijke belastingen. Over loonsverhogingen van 3 procent, waarover minister De Vries (sociale zaken) heeft gerept, wil de Unie derhalve al helemaal niet nadenken. De bond wil in de CAO-gesprekken het accent, naast loons verhoging, leggen op stimulering van de werkgelegenheid. amsterdam Verdeeldheid binnen het Am sterdamse college van B. en W. over het IJ-oeverproject heeft geleid tot een openlijk conflict met de wethouder economische zaken Jonker (PvdA). Burge meester Van Thijn vindt dat er voor Jonker geen plaats meer is in het college als hij het college- beleid blijft doorkruisen. Jonker is het niet eens met de aanwijzing van de IJ-oevers als enige grote bouwplaats voor kantoren in het Structuurplan 1994. B. en W. willen bedrijven naar de braakliggende gebieden rond het Centraal Station diri geren. om het op stapel staande IJ-oeverproject te steunen. Zon der sturende hand van de over heid komt die miljardenonder neming niet van de grond, me nen B. en W. en de deelnemen de beleggers. Jonker vindt het 'logischer' de ondernemers de vrije hand te geven en het kantorengebied in Amsterdam-Zuid Ingl de Rondweg uit te breiden tot su per-bouwplaats. Volgens colle gevoorzitter Van Thijn heeft de wethouder zich te houden aan het standpunt van de meerder heid in het college. Van den Broek spreekt Leidse studenten toe DEN Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) vindt dat nieuwe leden van de Europese Gemeenschap voortaan ook lid moeten worden van zowel de Westeuropese Unie (WEU) als van het Noordaltantische Ver dragsorganisatie (NAVO). Dat is nodig om de band tussen Euro pa en de Verenigde Staten in stand te houden. De bewinds man zei dat gisteravond in een lezing voor de Leidse Studen tenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen. Van den Broek brak ook een lans voor vernieuwing van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. „De huidige vijf per manente leden vertegenwoordi gen een deels verouderde con stellatie", zo zei hij. Die vijf zijn: China, Rusland, de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië. Als de Vei ligheidsraad wordt uitgebreid horen Duitsland, Japan en en kele toonaangevende Derde- Wereldlanden er bij te komen, vindt de minister. Om te voorkomen dat een uitbreiding van de Veiligheids raad leidt tot minder daad kracht opperde Van den Broek een uitbreiding mei hall per manente leden (voor vijf jaar) die geen veto-recht krijgen. Als 'Maastricht' het franse re ferendum van komend week einde overleeft, vol^t een lang durige 'adempauze in de ver dieping van de Europese sa menwerking. verwacht Van den Broek. Hij voorziet en vreest zelfs enige verwatering van de integratie. De meeste aandacht zal waarschijnlijk op middellan ge termijn uitgaan naar uitbrei ding van de EG met de landen van de Europese Vnjh.m.l. K As sociatie en de Midden- en Oost- europese landen. Als vanouds hamerde Van den Broek op de noodzaak tot samenwerking met de Verenig de Naties. „Europa zal én Euro pees ta Atlantisch zijn of hflt zal niet zijn." Zonder de stabili serende invloed van de VS is Europa in gevaar, vindt de mi nister. Daarom wil hij dat nieu we EG-leden lid worden van zo wel de WEU als de NAVO. „Hoe anders kan de WEU de Europe se veiligheidspilaar binnen de NAVO worden genoemd?", vroeg hij zich af. DEN HAAG MAURICE WILBRINK U bent 't zat om rond te blijven rijden in een auto die niet meer goed naar u luistert? Dat komt dan mooi uit. Want nu krijgt u bij aanschaf van een Fiat Tipo of Tempra extra veel terug voor uw huidige auto. Maar u kunt ook kiezen voor een Tipo of Tempra Skyline. Want dan betaalt u voor tal van bijzondere extra's, waaronder een open dak, 'n extra lage meerprijs. Kiest u voor de Tipo Skyline, dan bedraagt de meerprijs geen f 4.800,-, maar slechts f 800,-. En in het geval van de Tempra Skyline kost dat pakket extra's u geen f 5.500,-, maar slechts f 1.000,-. Reden genoeg om snel naar de Fiat-dealer te gaan om goud van oud te maken. Voordat uw huidige auto u goud gaat kosten. ÉÉN BROK TEMPERAMENT Wijzigingen voorbehouden. Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat-dealer: 06-0S Reed Elsevier gaat behoren tot allergrootste ter wereld uitgeeft) liepen eveneens op niets uit. Van diverse kanten is Vinken verweten dat hij een rücksichtlose ondernemer is, die ten koste van alles hoge winstcijfers nastreeft. Zijn persoonlijkheid zou fusies, die sue ces- vol kunnen zijn als mensen goed met elkaar kunnen samenwerken, in de weg staan. Pierre Vinken dacht eind jaren '80 de kroon op zijn werk te kunnen zetten door een nauwe samenwerking met het Britse bedrijf Pearson, eigenaar van de gerenom- Pierre Vinken, de Elsevier-topman die de zaken nooit te klein ziet, heeft zijn eigen ambities en voorspellingen ingehaald met de fusie van Elsevier met het Britse Reed. In 1987 dacht Vinken nog dat zijn uitgeversbe drijf alleen tot de leidende wereldconcerns zou kunnen behoren als het 5 tot 10 miljard gulden zou omzetten, wat met een flinke expansie nó de eeuwwisseling moest wor den bereikt. Door het samengaan met het Reed Inter national ontstaat nu al een bedrijf met on geveer 8 miljard omzet. Reed Elsevier voegt zich op die manier direct bij de wereldtop. De nieuwe onderneming heeft op basis van de huidige koersen een gezamenlijke beurs waarde van 16,3 miljard gulden, waarmee het een derde positie in de wereld zal inne men na Time Warner en Dun Bradstreet. Reed en Elsevier zouden in 1992 een geza menlijke winst voor belasting boeken van I,36 miljard gulden. Bij de combinatie zul len ongeveer 25.000 mensen werken, van wie 11.000 in Groot-Brittannië, 4.500 in Ne derland en 7.500 in Noord-Amerika. Beide partners nemen een belang van 50 procent in de nieuwe onderneming. Als compensatie voor zijn hogere beurswaarde zal Reed een direct belang van ongeveer II,5 procent nemen in Elsevier. Dat Vinken ooit nogmaals de drijvende kracht kan zijn achter een grote fusie waar bij Elsevier is betrokken, ligt niet voor de hand. Hij zal tot 1995 de leiding hebben bij Reed Elsevier, daarna wordt hij afgelost door de huidige Reed-topman, Peter Davis. Maar onderschat hem niet: Vinken reageer de eerder gebeten op de vraag of het voor hem geen tijd werd met pensioen te gaan (in november wordt hij 65). Stoppen met PJ. Vinken. foto»anp werken om leeftijdsredenen betitelde hij als 'discriminatie'. Het heeft er lang naar uit gezien dat de agressieve manier waarop hij Elsevier tot de wereldtop wilde opstoten, averechts werkte. Vinken liep een aantal blauwtjes voordat hij het ja-woord van Reed kreeg. Gesprekken met eventuele fusiepartners in het binnen land. zoals VNU, leverden niets op. Een po ging om een meerderheidsbelang te verkrij gen in Kluwer eindigde na een bikkelharde strijd via de beurs in een nederlaag voor El sevier. Gesprekken met de Perscombinatie (uit gever van Volkskrant, Trouw en Parool) om tot een fusie in krantenland te komen (Else vier is eigenaar van de Dagbladunie die o.a. NRC Handelsblad en Algemeen Dagblad uitgeverij Penguin. Pearson cn Elsevier na men in 1988 aandelen in eikaars bedrijf. Maar drie jaar later, in maart 1991, moest het Britse bedrijf erkennen dat men er niet in was geslaagd „de verloving in een huwe lijk om te zetten". Pearson verkocht zijn be lang van 22,5 pro» M m 1 is.- i. i n mken kon opnieuw beginnen. Binnen twee maanden sloeg FJsevier zijn slag door uit de toen al bijna failliete boedel van Robert Maxwell de Pergamon groep weg te kopen. Voor 1,5 miljard gulden ver schafte Elsevier zich zo een bijna-monopo- lie op de zeer profijtelijke markt voor we tenschappelijke uitgaven. En na de teleurstellende ervaring met Pearson heeft Elsevier nu een ander groot Brits bedrijf vciWd on Mi nook le begin- nen. Reed Elsevier zal een van de sterkste 'informatieconcems ter wereld WQVdau El sevier brengt vooral haar academische en vaktijds* hnften in. die in de VS en I uropa verschijnen. Reed is sterk op de internatio nale markt van professionele, \.ik consu menten* en reisinformatie. De concerns zijn ervan overtuigd dat ze samen uitste kend kunnen profiteren van de veranderin gen die zich aandienen in de informatie-in dustrie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5