Nog geen sloop voetbalstadion Kinderen de mist in omdat ouders het zélf niet weten Mogelijk weer militair tussen vluchtelingen Binnenland Prinselijk startschot paleizenloop Coca-blad Alerta in beslag genomen VVD wil mogelijk debat over verwarring WAO Studenten later toch met auto ondanks OV-kaart VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nede»Un<h Persbureau GPD Gemeenschappe^e PwvSenst Nationaal appèl tegen rassendiscriminatie den haag Iedereen moet optreden tegen rassendiscriminatie. Dit is de strekking van een nationaal appèl waarmee kabinet, Tweede Kamer en zestig maatschappelijke organisaties op 14 oktober in de openbaarheid willen treden. Met het initiatief wordt uitvoering gegeven aan een vorig jaar door de hele Kamer, uitgezonderd de Centrumdemocraten, aangenomen motie-Bec- kers (Groen Links) en Bolkestein (WD). Het appèl zal over het hele land worden verspreid in de vorm van affiches, posters, fol ders en TV-spots. Officier: Verdachte moet naar inrichting Dordrecht» De Dordtse officier van justitie mr. A. Geerars heeft gisteren geëist dat een 16-jarige Hagenaar in een inrichting wordt geplaatst voor buitengewone behandeling. De man is een van de drie verdachten van een beroving met dodelijke afloop in de Krispijntunnel in Dordrecht. Geerars achtte poging tot afper sing en het medeplegen van doodslag bewezen. Het slachtoffer, een 25-jarige Dortenaar, werd op 7 april van dit jaar met keu kenmessen en een schroevedraaier bewerkt. Dieren gestolen uit Ouwehands rhenen Het Dierenbevrijdingsfront (DBF) heeft afgelopen nacht zes ratten, twee fretten, twee chinchilla's, een vleermuis en een nerts gestolen uit het Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Dat heeft het DBF in een verklaring aan het ANP laten weten. Blij kens de verklaring werden de dieren gebruikt in de 'Zoo zijn die ren Show' in Ouwehands. De beesten zouden slecht worden be handeld en de huisvesting zou te klein zijn. Voorts is het DBF niet te spreken over de algemene leefomstandigheden van de dieren in Ouwehands. De „bevrijde" dieren zouden inmiddels op „goede opvangadressen" verblijven. Beveiliging Maastunnel groot succes Rotterdam De in juli gestarte bewaking van de voetgangers- en fietserstunnel onder de Maas in Rotterdam is zo'n succes dat het gemeentebestuur overweegt ook de „enge" voetgangerstunnel naast het Centraal Station op deze manier te beveiligen. Sinds de Maastunnel wordt bewaakt, is het gebruik door voetgangers en fietsers verdrievoudigd. Voor het project zijn 64 langdurig werlozen aangetrokken. Het Maastunnelproject is nu 'vertaald' naar een tunneltje naast het station, dat sinds de verplaatsing van de opvang voor drugsverslaafden Perron Nul tot vlak naast de ingang, als zeer onveilig ervaren. Snelheidscontroles aangekondigd den haag De politie zal snelheidscontroles langs belangrijke au towegen voortaan aankondigen in de media. Met deze werkwij ze probeert de politie het aantal snelheidsovertredingen terug te dringen en het gedrag van de automobilist te verbeteren. De nieuwe werkwijze is een initiatief van de ministeries van justitie, verkeer en waterstaat, VROM en economische zaken. Volgens de initiatiefnemers is het niet de bedoeling meer boetes uit te de len. „Dan kan je beter een paaï onopvallende auto's met radar en camera langs de weg zetten", zegt een woordvoerder van Jus titie. Minister: Olympisch Stadion is beschermd monument De sloop van het Olympisch Stadion in Amsterdam is voorlopig van de baan. Minister d'Ancona heeft het sta dion gisteren aangewezen als beschermd monument. Of het ook echt overeind zal blijven is hoogst onzeker. Als er geen nieuwe bestemming voor het stadion wordt gevon den, kan er alsnog een sloopvergunning worden afgege ven. amsterdam Het Olympisch Stadion van de architect Jan Wils kwam in 1928 gereed voor de enige Olympi sche Spelen die ooit in ons land werden gehouden. Zowel de Amsterdamse Monumenten commissie als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en verschillende binnen- en bui tenlandse architecten adviseer den het stadion als monument te behouden. Bovendien heeft Ajax het stadion tot 1996 afge huurd voor grote wedstrijden. Daardoor is het financieel mo gelijk het stadion tot die tijd open te houden. NV Het Nederlands Sportpark Olympisch Stadion in het ge weer. President-commissaris B. Mulder kondigde aan het sta dion als monument te willen behouden. Er werd een renova tieplan opgesteld met Ajax als hoofdbespeler. Kosten: 65 mil- volgens hem niet te betalen. De j°f" gMen. Vele malengpcd- ai...ikoper dan het nieuw te bouwen gemeente Amsterdam wil nieuw, multifunctioneel stadion bouwen in Amsterdam Zuid oost met Ajax als hoofdbespeler. In 1996 moet dit gereed zijn. Een alternatieve bestemming voor het Olympisch Stadion is wat hem betreft vooralsnog niet aan de orde. Eigenlijk had er vorig jaar al een sloopvergunning voor het Olympisch Stadion moeten zijn. Op de vrijkomende plek zouden 1.265 woningen worden ge bouwd. De bouwplannen ver keerden al in een vergevorderd stadium, toen Ajax te kennen gaf het stadion de komende De Amsterdamse wethouder jaar te willen bespelen bij grote L. Genet van sportzaken voelt e echter niets voor straks met twee stadions te zitten. Dat is wedstrijden. Het eigen stadion in De Meer is daar te klein voor. Toen kwam ook exploitant de koper stadion, dat 202 miljoen gaat kosten. Maar zowel de voetbal club als de gemeente Amster dam voelen niets voor een der gelijke oplossing. P. Kranenberg, adviseur van de NV, is bijzonder ingenomen met de beslissing van de minis ter. „Dit is een monument vanuit de Olympische gedachte. Geen land ter wereld heeft ooit een Olympisch stadion ge sloopt. Het is nu zaak ons huis werk goed te maken over de in vulling van het stadion." Volgens Kranenberg, oud-di recteur van Heineken, is het nog allerminst zeker dat het nieuwe stadion in Zuidoost er komt. „Het definitieve groene licht is nog niet gegeven." Apeldoorn Kroonprins Willem Alexander loste het startschot voor de traditionele paleizen-estafetteloop Het Loo Soestdijk. De loop wordt georganiseerd door de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. FOTO ANP» MARCEL ANTONISSE Minister Hirsch Ballin op studiedag over normen en waarden AMSTERDAM ANP werd een blad van de cocaplant ter grootte van een laurier blaadje ingesloten. De blaadjes zijn volgens woordvoerder R. Muskens door een redactrice „in een rugzakje ter grootte van een melkfles" meegenomen uit Bolivia. Het blad heeft een opla ge van 2.300. amersfoort anp De Amsterdamse politie heeft op last van justitie meer dan de helft van de oplage van het blad Alerta in beslag genomen we gens overtreding van de opium wet. Als 'bijlage' was aan het tijdschrift over Latijns-Amerika een blad van de cocaplant toe- terwijl in een van de artikelen een gebruiksaanwij zing 'Zo kauw je coca' was op genomen. Het nummer van Alerta was voor een belangrijk deel gewijd aan de, volgens de redactie, on duidelijke houding in Europa ten opzichte van coca. Om het redactioneel commentaar kracht bij te zetten en de lezer zelf een oordeel te laten vellen, Veel opvoeders, ouders, school bestuurders en leerkrachten kunnen kinderen te weinig mo reel houvast geven. Na de af brokkeling van de zuilen in de jaren zestig verkeren zij in kna gende onzekerheid over de waarden en normen die zij hun kroost mee moeten geven. En dat leidt ertoe dat kinderen voor galg en rad opgroeien; ze gaan te vroeg van school en komen Parlement wil maatregelen tegen pensions den haag gpd De Tweede Kamer wil dat mi nister Dales (binnenlandse za ken) gemeenten dwingt maatre gelen te nemen tegen onveilige sociale pensions. Naar aanlei ding van de brand in het parti culiere pension voor daklozen De Vogel in Den Haag, waarbij elf doden vielen, vragen CDA, PvdA en D66 Dales te gaan pra ten met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) over het toezicht op brandvei ligheid in dergelijke opvangte huizen. Zij wijzen er op dat in de grote steden steeds meer commerciële pensions voor daklozen ontstaan. Inmiddels heeft de Haagse politie de identiteit vastgesteld van acht van de elf omgekomen bewoners van pension De Vo gel. Het gaat om twee vrouwen en zes mannen, in de leeftijd van 42 tot en met 77 jaar. Drie mannen konden nog niet wor den geïdentificeerd. De moge lijkheid bestaat nog steeds dat er onder het puin van het deels ingestorte pension nog meer slachtoffers liggen. De techni sche recherche is vandaag een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de brand, waarbij voor 1,2 miljoen gulden schade werd aangericht. Winst Philips gehalveerd EINDHOVEN GPD Philips verwacht dit jaar een netto winst te maken van onge veer 500 miljoen gulden. Dat is de helft van wat in 1991 werd verdiend. Vorige maand maakte het bedrijf al bekend dat de kwartaalwinst was gehalveerd. De beurs reageerde vanmorgen heftig: het aandeel Philips ver loor drie gulden. Dat is bijna 15 procent. De problemen doen zich voornamelijk voor bij de verkoop van beeld- en geluids apparatuur. Gevraagd naar de reden om deze winstverwachting over 1992 nu al rond te sturen, zegt een woordvoerder van Philips „de financiële markten graag goed en tijdig te willen informe ren". De afgelopen anderhalf jaar hebben groepen aandeel houders twee keer schade claims bij Philip eens te late Tweede trein uit Zagreb met 466 vrouwen, kinderen en oude mannen Een medewerkster van het Rode Kruis (links) troost een employée van Wagon Uts die In de vluchtelingentrein uit Zagreb had gewerkt. De vrouw was volkomen uitgeput door de emo ties en indrukken die zij bij de begeleiding van de vluchtelingen te verwerken kreeg. UTRECHT «GPD-ANP In de trein met 466 vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië die gisteren in Utrecht aankwam, zat vermoedelijk toch weer een militair. Het ministerie van jus titie gaat uitzoeken of de man in uniform inderdaad een militair is en hoe het kan dat hij met de trein is meegekomen. Staatssecretaris Kosto had begin deze maand beloofd dat er geen militairen meer naar Nederland zouden komen na dat beroering was ontstaan over de komst van militairen die na hun herstel in Nederland weer naar het front terug wilden. Een woordvoerder van het Rode Kruis zei gistermiddag dat het merendeel van de ontheemden uit Zagreb uit vrou wen, kinderen en oudere mannen be staat. Van hen zijn 29 gewond of hebben ernstige psychische klachten. Zij verblij ven voor onderzoek enkele dagen in het calamiteitenhospitaal van defensie in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Een echtpaar werd naar eea psychiatrische kliniek overgebracht. De gewonden blijven ongeveer tot maandag in het AZU. Daama zullen ze, indien nodig, naar ziekenhuizen in de buurt van de opvangcentra gaan. De ontheemden die geen medische verzor ging nodig hebben, zijn gisteren naar opvangcentra in Eindhoven, Rijsbergen, Oisterwijk, Luttelgeest en Zeewolde overgebracht. Ondertussen blijkt dat de twee onder officieren die in augustus in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo weigerden een dienstbevel uit te voeren, zullen worden vervolgd. De twee maakten deel uit van de Nederlandse verbindingstroepen die in het kader van de VN-vredesmacht UNPROFOR in het voormalige Joegosla vië opereren. In dat kader kregen zij vo rige maand het bevel hun intrek te ne- in de criminaliteit terecht. Dat stelde minister Hirsch Ballin (CDA) gisteren tijdens de studiedag 'Mores leren' in Amersfoort. Op uitnodiging van de ministeries van justitie, on derwijs en wetenschappen en welzijn, volksgezondheid en cultuur discussieerden ouders, vertegenwoordigers van het on derwijs, politie en de rechterlij ke macht over de normverva ging en wat daaraan te doen. Volgens Hirsch Ballin tonen onderzoeken duidelijk aan dat er een verband is tussen de op voeding van kinderen in ge zin èn onderwijs en jeugdcri minaliteit. De Nederlandse bur ger ziet die relatie ook heel scherp. Niet minder dan 92 pro cent van de ondervraagden wil meer aandacht voor de ontwik keling van normbesef in de op voeding, zo blijkt uit enquêtes van het Algemeen Dagblad en het ministerie. Traditioneel worden normbe vestiging en opvoeding volgens Hirsch Ballin tot de primaire functies van de strafrechtsple ging gerekend. „Maar het is te verkiezen die opvoeding niet via de straffe justitie-hand te laten verlopen", aldus de minister. „Dan hebben de jongeren het strafblad immers al op zak en zijn de slachtoffers gemaakt." Daarnaast kan een rechtsstaat volgens de minister nooit op re pressie en dwang zijn geba seerd. Strafrechtelijke normen moeten volgens Hirsch Ballin worden gevoed door een breder geheel van sociaal-ethische waarden en overtuigingen. Directeur J. Veeris van het Landelijk Inspraakorgaan Antil lianen zei dat het goede voor beeld geven het belangrijkste is. Uit stelen gaan om voor je kind dure merkschoenen te kopen, is natuurlijk niet het goede voor beeld geven. Gedrag volgens bepaalde normen wordt vol gens Veeris altijd aangeleerd. Als kinderen ouder zijn. moeten opvoeders antwoord geven op de vraag waarom ze iets juist zo doen en niet anders Anders is aangeleerd normRedrag zinloos. Socioloog H. Vuiisje be schimpte de aanpak van de overheid om normen en waar den te propageren met „slappe postbus 51-spotjes Hij zei dat dit zeker niet de manier is als daar geen sancties tegenover staan. Vuijsje vindt dat de overheid eerst de maatschappelijke pro blemen moet aanpakken alvo rens moraliserend op te treden. Als suggestie voor eaoonqM aanpak noemde hij het plaatsen van de beste leerkrachten op zwarte scholen. „Dan krijgen de zwakste groepen de beste lera ren, terwijl nu het omgekeerde het geval is", aldus de socio- loog. DEN HAAG GPD WD en Groen Links willen op heldering van het kabinet-over de voorgenomen bezuinigingen op de WAO. De WD wil zelfs een spoeddebat aanvragen als zij het antwoord onvoldoende vindt, zo liet woordvoerder Lin- schoten gisteren weten. Aanleiding voor de vraRen zijn de uitlatingen van vice-pre mier Kok (PvdA) over mogelijke versoepeling van de maatregel en de verbaasde reactie daarop van minister De Vnes DA. mi ciale zaken). Groen Unks ivfl de vermeende onenigheid binnen het kabinet sowieso aan de kaak stellen. Woensdagavond zinspeelde vice-premier en F*vdA-partijlei- der Kok op een aanpassing van de omstreden bezuinigingen op de WAO en de ziektewet. Kok bepleitte een open discussie waarbij de langzaam afnemen de groei van het aantal nieuwe arbeidsongeschikten een rol speelt. De Vries reageerde gisteren verbaasd op de uitlatingen van /.i]n nllrga minister I hui. li ge ontwildcelingen in de ziekte- WBtcjjÜBTI AO die bij de WAO. geven naar de mening van De Vries geen enkele aanleiding tot een juichstemming. Bovendien is volgens hem afgesproken dat pas over aanpassing van het (nog niet eens ingediende) wetsvoorstel wordt gesproken als er van een werkelijke daling miei|tris sprake is De CDA-minister beloofde gisteren de wetsvoorstellen „een dezer dagen" naar de Tweede Kamer te sturen liet streven van De Vries is nog steeds dat de wetten per 1 jaitu- ari van kracht worden. FOTO ANP RAYMOND RUTTING men in de Maarschalk Tito-kazeme in Sarajevo, die de dagen daarvoor het doelwit van zware beschietingen was ge weest De soldaten weigerden dit uit angst. Op de Dam in Amsterdam wordt za terdag 3 oktober een grote solidariteits- manifestatie gehouden voor de slachtof fers van het oorlogsgeweld in het voor malig Joegoslavië. De manifest.iti« is im initiatief van dertien vredesgroepen en maatschappelijke organisaties, waaron der het IKV, Vrouwen voor Vrede en de Joegoslavische gemeenschap Mi Za Mir. Dat blijkt uit een enquête onder 1.300 studenten in opdracht van de BV OV-studentenkaart. De populariteit van de OV- kaart staat of valt echter met de prijs, waarschuwde commissa ris ,111 (Ier I m'f van de R\ l jaarkaart. Voor een forse prijs verhoging van de kaart, waar de Nederlandse S|XH>rvsrgrn Op aansturen, is volgens h ruimte. Een t ging kan nog net Het overgrote deel van de stu denten wil de OV-jaarkaart nooit meer kwijt. Vooral onder jongerejaars is de kaart een doorslaand succes. Maar de 'opvoedende' werking van de kaart valt tegen; driekwart van de ouderejaars verwachten na hun studie de trein in te ruilen voor de auto. Bij jonf ligt dat percentage op de is volgens hem geen trendmatige verho-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3