AB OP-voorzitter gaat van Wallage 'over haar nek' Politiek blijft sollen met belangen van WAO'ers jonger dan vijftig Crisis op valutamarkten gevolg van falend beleid aantal regeringen Feiten &Meningen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 2 Leraren-vakbond wil best praten, maar niet op deze manier „Ik ga er van over mijn nek", zegt ABOP-voorzitter Ella Vogelaar heftig. De vakbondsvrouw heeft het gemunt op staatssecretaris Wallage (onderwijs) die de leraren heeft onderverdeeld in twee groepen: de harde werkers en de genen die op vrijdag niet weten hoe snel ze op de cam ping moeten komen. „Dat is een karikatuur van het on derwijs. De inzet op het werk verschilt van mens tot mens, tuurlijk. Maar dat geldt overal. Waar het om draait is dat al die leraren bij elkaar een.prima produkt afleve- DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Het duo Ritzen en Wallage mag er dan in zijn geslaagd om geld los te peuteren (tot 633 miljoen in 1996) om de lerarensalarissen wat op te krikken, de onderwijs bonden zijn 'not amused'. Wat het meest steekt is dat de sala risverbetering voor een deel (namelijk voor 95 mijoen gul den) moet worden betaald uit een verlaging van de wachtgel den. „Zo'n hypotheek op de onder handelingen maakt het onmo gelijk om straks afspraken te maken", voorspelt Vogelaar. De 'goudgerande' wachtgelden in het onderwijs zijn voor de FNV- onderwijsbond ABOP heus geen taboe, benadrukt ze. „Maar hier wordt de indruk gewekt dat de leerkrachten lekker wachtgeld trekken en het verrekken om te werken. Dat noemen wij borrel praat. Uit onderzoek blijkt dat de 80 procent van de wachtgel ders die na bemiddeling weer werk vindt, slechts tijdelijk werk heeft gevonden. Het is flauwe kul dat er werkgelegenheid ge noeg is." De wachtgeldregeling mag best wat soberder, laat Vogelaar doorschemeren. Maar er moet een goede regeling met extra's bovenop de WW blijven be staan. „Want het onderwijs is een verhaal apart. In welk be drijf maak ie mee dat de werk nemers ieaer jaar in mei zitten met de vraag: wie vliegt er straks uit? Wij zijn nu eenmaal gekoppeld aan de leerlingen aantallen." Als met de ABOP kan worden gepraat over een versobering van de wachtgelden, waarom dan al die drukte? Vogelaar: „We zijn hier bezig met een ex tra salarisronde in het onder wijs, bezig om de achterstanden weg te werken. Dit is niet het arbeidsvoorwaardenoverleg! Dat voeren we in het voorjaar met Binnenlandse Zaken. Denkt Ritzen nu heus dat we de ach terstand van de lerarensalaris sen ten opzichte van de andere ambtenarensalarissen wegwer ken om meteen weer een nieu we achterstand te creëeren? Dat is het ene gat dichten met het andere." - Ritzen en Wallage hebben het gewoon slim gespeeld. Jullie zit ten klem, want de salarisverbe tering en de verlaging van de wachtgelden zitten aan elkaar gekoppeld. Vogelaar: „We zitten helemaal niet klem. Wij willen die koppe ling niet. In uiterste consequen tie accepteren we dat er 95 mil joen (het bedrag waarmee de wachtgelden moeten worden versoberd) minder is voor het ophogen van de lerarensalaris- - Die vlieger gaat niet op. Zonder versobering van de wachtgelden komt er überhaupt geen verbete ring van de salarissen. Vogelaar: „Dat besef ik terdege. Dan trekt het kabinet zijn bij drage terug. Maar wij gaan niet de ene verslechtering wegwer ken om er een nieuwe achter stand mee te creëeren. Dat zul len onze mensen niet pikken. Dat proefik nu al." Het tweede geschilpunt tussen Ritzen en Wallage enerzijds en de bonden aan de andere kant zijn de lage aanvangssalarissen in het onderwijs. De bonden willen dat die achterstand wordt weggewerkt, voor èlle jonge le raren. Maar Ritzen en Wallage willen alleen extraatjes uitbeta len aan leraren die zich uit de naad werken en/of schaars zijn op de arbeidsmarkt. Schaars zijn bijvoorbeeld leraren basis onderwijs in de Randstad en le raren economie. Overbelast zijn bijvoorbeeld leraren op zoge noemde 'zwarte' scholen. De ABOP-voorzitter schudt ver moeid het hoofd bij zoveel 'gek kigheid'. „Wat een waanzinnig ingewikkeld pakket van toesla gen! Op den duur leidt dit tot ontwrichting van het hele sala rissysteem. Want over vijf jaar kampt ook het basisonderwijs buiten de Randstand met tekor ten. Krijgen die leraren daar dan ook toeslagen. Is daar dan geld voor? Of schaffen we die toesla gen weer af? Zelfs de salariskor ting van tien procent voor inval krachten in geval van ziekte geldt niet voor èlle invallers, maar alleen voor het soort in vallers waaraan een tekort is. Hoe kom je er op! Er moet zich in het kabinet een heel bizar to neelstuk afspelen.". Ze is niet onwillig, benadrukt Vogelaar. Er valt ook best te firaten over meer of minder be- oning naarmate de taakbelas- ting groter of kleiner is. „Maar dan moeten we wel meetpun ten hebben. Dat doen we niet uit de losse pols. Er moet dan eerst een functiewaarderingsys teem komen op basis waarvan je de zwaarte van de lerarentaak kunt meten." - Neemt niet weg, dat de bonden een loonsverhoging eisen voor dlle jonge leraren die momenteel standaard minder verdienen dan hun oudere collega's. Ritzen en Wallage zijn daar niet voor, want dat zou een salarisgolf in de hele collectieve sector uitlok ken. Vogelaar: „Een salarisverhoging voor alle leraren zou een salaris- golf uitlokken. Mee eens, ja. Maar niet een verhoging voor alleen de aanvangssalarissen, kom nou. Het onderwijs is bezig met een inhaalslag. We lopen juist achter. Wij vakbonden zijn heel braaf geweest. Ze moeten niet zeuren." - Vooreen algemene loonsverho ging voor jonge leraren hadden Ritzen en Wallage in het kabinet geen toestemming gekregen. Vogelaar „Wij zijn niet bereid om slechts 'ja' of 'nee' te zeggen op wat er door de wijze heren in de Trèveszaal is uitgebroed. Het kabinet heeft de mond vol van 'marktconforme' regelingen. Daar horen ook onderhandelin gen bij". Ze klinkt heel beslist. Maar de 'voor-wat-hoort-wat boodschap' van Ritzen en Wal lage ligt wel gemakkelijk in het gehoor. Evenals uitspraken over leraren die zich uit de naad werken en leraren die niet we ten hoe snel ze op vrijdag naar de camping moeten vertrekken. Vogelaar is het er niet mee eens. „Die opmerkingen dragen er echt toe bij dat stadion Galge- waard op de stakingsdag van 24 september goed vol zal zitten." Opnieuw dreigen ac ties In het onderwijs. FOTO-NIEUWE ANEFO ROB C CROES Eén groep moet het zo langza merhand spuugzat zijn. Niet de PvdA, die inmiddels al murw is gebeukt en bijna de helft van haar electoraat kwijtraakte. Niet het CDA, dat inmiddels al lang inziet dat het alleen staat. Nee, het zijn de WAO'ers jonger dan vijftig jaar, die onmogelijk meer kunnen weten waar ze aan toe zijn. En de coalitiepartijen zijn niet van plan deze arbeidsonge schikten snel duidelijkheid te verschaffen. Het begon allemaal dik een jaar geleden. Het kabinet worstelde met het probleem dat het aantal WAO'ers snel het miljoen dreig de te bereiken. Er moest een halt worden toegeroepen aan deze explosieve groei, anders zou de Wet op de Arbeidsonge schiktheid onbetaalbaar wor den. Het kabinet kwam er redelijk snel uit. Arbeidsongeschikten jonger dan vijftig jaar zouden nog maar voor een beperkte tijd recht houden op een uitkering. Daarna zouden ze uiteindelijk in de bijstand terecht komen. Dat voorstel kon rekenen op steun van CDA en PvdA, waar mee een ruime meerderheid in het parlement was bereikt. De PvdA bleek de voeling met de eigen achterban echter totaal kwijt te zijn. Er brak een heuse opstand uit, waarbij de positie van zowel vice-premier Kok als die van fractievoorzitter Wölt- gens op het spel kwam te staan. De beide hoofdrolspelers had den totaal niet voorzien dat het verzet in eigen kring zo groot zou zijn. Al binnen veertien da den open. Tot en met de moge lijkheid om tegen te stemmen. Weliswaar werd dat aan een aantal voorwaarden verbonden, gen was duidelijk dat het besluit maar de arbeidsongeschikten herzien moest worden, wilde wisten nog altijd niet waar ze het niet tot een kabinetscrisis of aan toe waren, een totale ontbinding van de Op 1 mei dit jaar bereikte de PvdA komen. Premier Lubbers zag dat ook in en kwam de coalitiepartner te gemoet. In augustus kwam er een nieuw be- sluit, waarbij vooral de voor de be- staanden WAO'ers jon ger dan vijftig jaar wat werden verzacht. Hun uitkering zou niet meer na een aantal jaren stoppen, maar wor den bevroren. Ontegenzeglijk een verbetering, maar de ar beidsongeschikten wisten nog altijd niet waar ze aan toe wa ren. Inmiddels verloor de PvdA zo wel in de opiniepeilingen als in de ledenadministratie massaal. De traditionele achterban kon niet begrijpen dat de partijtop zo snel de oude principes aan de kant schoof. Kok moest op nieuw zijn eigen positie op het spel zetten om deze maatrege len er bij het partijcongres doorheen te jagen. De PvdA-fractie hield intussen een groot aantal slagen om de arm. Als het wetsontwerp een maal in de Tweede Kamer zou liggen, hield zij alle mogelijkhe Er gloort weer enige hoop voor deze groep discussie een nieuw hoogte punt. De vice-voorzitter van de fractie, Leijnse, mocht van zijn baas, Wöltgens, aan het Neder- landsevolk laten weten dat de PvdA- fractie de voorstellen niet zou goedkeuren. Het ging innmiddels iets beter met de ontwikkeling van het aantal WAO'ers, zodat enige verzach ting van de maatregelen moge lijk was. In het Tweede-Kamerdebat dat daarop volgde, moest Leijnse het nota bene opnemen tegen de 'eigen' bewindslieden Kok en Ter Veld. Wöltgens en Leijnse hadden namelijk de onbe schrijflijke blunder begaan noch de eigen bewindslieden, noch de eigen fractie op de hoogte te stellen van deze draai. Zo kon het gebeuren dat andere fractie leden op de Dag van de Arbeid de kabinetsvoorstellen nog stonden te verdedigen, terwijl Leijnse deze juist bestreed. Tijdens het kamerdebat werd met Leijnse door links en rechts de vloer aangeveegd. Konden de WAO'ers nu wel of niet op de PvdA rekenen? Zou de PvdA de voorstellen namelijk afwijzen, dan was er een meerderheid te gen de kabinetsplannen ont staan. Leijnse kon dat echter niet hard stellen, want dan zou de kans op een kabinetscrisis opnieuw heel groot zijn gewor den. De arbeidsongeschikten bleven opnieuw in het ongewis se. Sinds deze week gloort er echter enige hoop voor deze groep. Kok liet in een interview in deze krant enige ruimte voor bijstel ling van de plannen. Premier Lubbers volgde hem op Prins jesdag door ook niet meer spij kerhard vast te houden aan de kabinetsvoorstellen. De minister die erover gaat, De Vries, spartelt samen met de CDA-fractie nog tegen. In de Tweede Kamer staat het CDA bijna alleen, maar dat heeft de christen-democraten er nog nooit van weerhouden om druk uit te oefenen op de coalitie partner om toch zijn zin te krij gen. Aan de andere kant zal de kroonprins van het CDA, Brink man, het ook niet erg aandur ven om Lubbers te schofferen. En de arbeidsongeschikten? Zij zullen nog een paar maanden in spanning moeten afwachten. Het ziet er namelijk naar uit dat 1993 al een paar maanden oud zal zijn, alvorens de definitieve beslissing valt. CDA en PvdA vinden hun eigen politieke pro blemen belangrijker dan de per soonlijke problemen van de mensen over wie ze praten. Voor de WAO'ers is dat helaas niets nieuws onder de zon. Dr. W. Duisenberg: We zijn machteloos tegen macht van speculanten WASHINGTON GPD-ANP De crisis op de Europese valutamarkten komt voort uit falend economisch beleid. Wie verantwoordelijk is voor dat falende beleid, daarover lopen de meningen uit een. Sommige deskundigen wijzen met het vingertje naar de geldhonger van spe culanten, anderen naar het falen van de regeringen van Groot-Brittannië, Italië of Duitsland. Vrijwel iedereen is het er over eens dat het Franse referendum over het Verdrag van Maastricht zondag speculatie in de hand heeft gewerkt Hoewel Groot-Brittannië en Italië tijdelijk hun munt hebben losgekoppeld van de zwevende koers binnen het Europese Mo netaire Stelsel (EMS), is het vertrouwen in het stelsel nog onverminderd groot. Wim Duisenberg, president van De Nederland- sche Bank zegt dat er van een echte crisis geen sprake is. „Na verloop van tijd komt het vertrouwen wel terug", zei hij gisteren. Ook topman Michel Camdessus van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) ziet dat zo. Hij denkt dat het EMS zelfs sterker uit de crisis naar voren zal komen. Dat geldhonger van speculanten de proble men rond de valutamarkten in de hand heeft gewerkt, ontkent Camdessus niet. De oorzaak zit echter in het'al aangehaalde fa lende economische beleid, aldus de IMF- topman. Duisenberg is dat met hem eens. Tegelijk stelt de voormalige PvdA-minister van financiën dat de Europese centrale banken machteloos staan tegenover de macht van beleggers en speculanten. Mi nister Kok (financiën) noemt die macht zelfs „onrustbarend en zorgwekkend". Ersntige crisis Camdessus zei gisteren op een persconfe ILLUSTRATIE TOM JANSSEN rentie in Washington, waar het IMF de ko mende dagen vergadert, dat de huidige cri sis in Europa de ernstigste is sinds het be gin van de jaren zeventig, toen de koppe ling tussen de dollar en het goud werd los gelaten en de wisselkoersen vervolgens vrij gingen zweven. Voor het IMF, in 1944 op gericht om de stabiliteit van de koersen te bevorderen, zijn het dan ook sombere tij den. Het fonds staat echter in feite machte loos aan de kant, moet ook Camdessus toe geven. De Fransman herinnerde de samenge stroomde journalisten eraan dat de groot ste industrielanden in 1985 op hun bijeen komst in het New Yorkse Plaza-hotel beslo ten tot samenwerking bij een economische strategie voor de middellange termijn. Die strategie zou moeten zorgen voor duurza me economische groei bij lage inflatie en stabiele wisselkoersen. Hoofdpunten wa ren inflatiebestrijding, vermindering van de begrotingstekorten en het flexibeler ma ken van de arbeidsmarkten. Vooral de aanhoudend forse begrotingste korten in de Verenigde Staten en Italië zor gen nu voor grote spanningen die zich ui ten in een ongekende chaos op de wissel markten, aldus de IMF-topman. De dollar koers ligt al weken op een laag niveau en de Italiaanse lire en het pond sterling zijn eergisteren tijdelijk uit het EMS gehaald omdat het ondanks allerlei kunstgrepen niet mogelijk bleek de koersen daarvan op peil te houden. Duitsland Als een van de hoofdoorzaken van de hui dige crisis ziet Camdessus het begrotings tekort in Duitsland, ontstaan door de her eniging. De Bundesbank ziet zich daardoor gedwongen om de rente hoog te houden teneinde de inflatie niet uit de hand te la ten lopen. Dat hoge rentepeil maakt de Duitse mark aantrekkelijker voor beleggers. Daardoor levert de dollar een veel lagere rente op, en zakken een aantal Europese valuta's nu diep weg. Volgens Camdessus ligt er in Duitsland nu een te zware last op het monetaire beleid. Het begrotingstekort daar moet dringend omlaag en pas dan kan de Bundesbank de rente omlaag brengen zonder het gevaar van financiële wanorde. Duisenberg is dat maar gedeeltelijk met hem eens. Volgens hem is het rentebeleid van de Britse autoriteiten een belangrijke oorzaak van de huidige problemen. „Ze hadden natuurlijk in een veel eerder stadi um de rente moeten verhogen", zei Dui senberg gisteren. Hij denkt dat politieke motieven de Britse regering hebben tegen gehouden om het EMS los te laten. Dat vindt Duisenberg ongezond. „Die politieke invloed is juist wat we in Duitsland en Ne derland hebben weten te voorkomen." Overigens verwacht Duisenberg het tumult op de valutamarkten weinig gevolgen zal hebben voorde Nederlandse situatie. „Al zal de slechtere economische prestatie van onze partners ook voor ons nadelige gevol gen hebben", vermoedt hij. Nederland, Duitsland en sinds enkele jaren ook België en Frankrijk zitten volgens hem „aan de goede kant van de streep, niet in de vuurli nie". Overleven Zoals gesteld verwachten zowel Duisen berg ais Camdessus dat het EMS zal overle ven. Elke vorige crisis maakte het stelsel sterker", zei Camdessus gisteren. De IMF- topman kan het weten, want hij was jaren lang nauw betrokken bij het in 1979 opge richte EMS, eerst als topambtenaar van het Franse ministerie van financiën en van 1984 tot 1987 als president van de Franse centrale bank. Volgens Camdessus hebben de autoriteiten flexibel gereageerd op de huidige chaos en een opmerkelijke vastbe slotenheid getoond om gezamenlijk met het EMS door te gaan. „Maar de lessen mogen niet worden vergeten", waarschuw de hij. Ook thesaurier-generaal Brouwer van het ministerie van financiën verwacht dat het EMS de problemen te boven zal komen. „De crisis biedt de mogelijkheid om de hoofden goed bij elkaar te steken en te zor gen voor een impuls voor betere coördina tie". Dat kan een 'revival' van het EMS op leveren, aldus de topambtenaar. Brouwer denkt evenals Camdessus dat de uitslag van het Franse referendum over het Verdrag van Maastricht op zondag niet be palend is voor het voortbestaan van het EMS. Als de Fransen nee zeggen komt er waarschijnlijk geen Europese Monetaire Unie (EMU) met een gezamenlijke munteenheid, maar de noodzaak tot ver dere monetaire integratie blijft volgens Brouwer toch bestaan. Wel zal een Frans non niet bevorderlijk voor herstel van de rust op de financiële markten. zijn het spuugzat dat ze nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn. Als het aan de coalitiepartijen ligt, zal niet snel dui- t FOTO-DIJKSTRA BV-FRED STEENMAN WAO'ers jonger dan vijftig delijkheid worden verschaf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2