De Graafschap op alles voorbereid Jubelstemming past het Nederlandse tennis niet Dopingprobleem verschuift steeds Sport Noordwijk gaat uit van eigen kracht Van der Zee: 'Zeker niet kansloos' Lagendijk: liever een thuiswedstrijd ■RIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chif TIM BROUWER DE KON'N ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDE iet klassieke verhaal van de arrogante profs die zich por een stel hard werkende amateurs laten verrassen, Bet bij voorbaat niet van toepassing op de bekerwed- trijd Quick Boys-De Graafschap. Bij de eerste divisionist jt de Achterhoek is men op het ergste voorbereid. „Wij (kenen op een heet avondje in de Katwijkse duinen", ?gt trainer Simon Kistemaker. Del scoren en vervolgens gaat et spoken. Van de spelers ken er maar een paar. Frenk van £r Kley natuurlijk, omdat die Ij De Graafschap zat. En Edwin Itte ken ik, voor de rest zijn het nbekenden." Van der Kley jolgens Frenk van der Kley is Ie Graafschap een van de bete- p clubs uit de eerste divisie. Het wordt een wedstrijd van et eerste half uur. Kistemaker n De Graafschap kennende aan ze heel scherp van start m snel te scoren. Als dat niet ïkt, zit er nog wat leuks in voor ns. Toen ik nog bij De Graaf- rhap speelde zijn we twee keer oor een amateurclub uitge- phakeld. Eerst door Vlissingen h daarna nog een keer door pakenburg. Ik bedoel maar." Van der Kley hoeft zich tij- ens de hernieuwde kennisma- ing met zijn oude werkgever n oude trainer niet te revan- Degradatie Hoewel De Graafschap afgelo pen seizoen na een eenjarig verblijf weer degradeerde naar de eerste divisie, lijkt het team dit jaar opnieuw in aanmerking te komen voor promotie. De club van stadion De Vijverberg zag weliswaar Hans Kraay, Edwin de Wijs, Erik ten Hag, Pe ter Hofstede en Erik van Kessel vertrekken, maar er staat op nieuw een ijzersterk team. Dat kon Quick Boys-trainer Hans van der Zee afgelopen weekeinde met eigen ogen con stateren op Wouaestcin. In de uitwedstrijd tegen Excelsior (1- 1imponeerden de blauwwitten bij vlagen. Volgens Van der Zee kent De Graafschap een goede combinatie van fysieke kracht en techniek, waarbij een hoog tempo wordt gehanteerd. De linksbenige Edwin Godee is nog steeds de spelverdeler en vedette van De Graafschap. Jur- rie Koolhof is de andere blik vanger. Laatstgenoemde zal overigens hoogstwaarschijnlijk niet spelen in Katwijk. Een bles sure hield de oud-international ook tegen Excelsior aan de kant en verwacht wordt dat hij tegen Quick Boys op de bank zal be ginnen. In de aanval van De Graaf schap loopt een regionale be kendheid: Klaas Vink. Na de in eenstorting van Wageningen vond de 27-jarige Noordwijker onderdak bij De Graafschap waar hij nu zwervende spits' is naast het diepste aanspeelpunt Lowie van Schijndel. „Ik kijk uit naar dit bekerdu el", zegt Klaas Vink, die enkele jaren geleden met Wageningen al eens bekerde bij Rijnsburgse Boys. Maar toen zat hij gebles seerd op de tribune. „Vroeger was een wedstrijd bij Quick Boys al iets aparts. Nu is dat in feite nog steeds het geval voor Hans van der Zee heeft niets aan het toeval overgelaten. De trainer van Quick Boys bekeek De Graafschap, tegenstander in het KNVB-bekertoemooi, af gelopen weken twee keer om morgenavond op Nieuw Zuid (19.30 uur) niet voor verrassin gen komen te staan. Van der Zee vindt de Doetin- chemse ploeg „een van de sterkste teams van de eerste divisie." Maar hij acht Quick Boys zeker niet kansloos. „We hebben vijftig procent kans", voorspelt hij. „Wij hebben het voordeel van een thuiswed strijd. Dat scheelt enorm. Als we op de Vijverberg hadden gespeeld, waren we kansloos geweest. Want in de Achter hoek kan het behoorlijk spo ken." Van der Zee is gecharmeerd van het spitsenduo Lowie van Schijndel/Klaas Vink. De laatste is geen onbekende. Hij speelde lange tijd voor Noord- wijk. Van Schijndel is gekocht van FC Den Bosch en is vol gens de QB-trainer fysiek bij zonder sterk. „Negen van de elf spelers hebben eredivisie ervaring. Dat geeft een aardige indicatie van de kwaliteiten", aldus Van der Zee. „Quick Boys moet zorgen dat het niet in hetzelfde tempo als De Graafschap gaat spe len", waarschuwt de Dieme- naar. „Als we dat doen dan zal het snel afgelopen zijn. Quick Boys moet uitgaan van de ei gen kwaliteiten. We zullen de zaken voetballend moeten op lossen. daar hebben we ten slotte de spelers voor." Van der Zee is overigens nog niet geheel tevreden over de prestaties van zijn elftal tot nu toe. „Uit bij Excelsior Maas sluis ziin we door het oog van de naald gekropen. Vóór de bal is de ploeg kwetsbaar. Voor een belangrijk deel is dat te wijten aan ons aanvallende spel, dat weet ik maar al te goed. De Graafschap is een ploeg die graag countert. De ploeg zal extra op zijn hoede moeten zijn." UK in Hoorn laat zien dat ontwikkeling stagneert Beerbaum rijdt op Ratina Z Stanley Franken „Ik vind dat we maar eens moeten ophouden met juichen over het Nederlandse tennis. We moeten weer gewoon aan het werk en het succes uitbouwen." foto archief PEN ROB VAN DER ZANDEN iiick Boys is uiteraard niet jnsloos, maar op onderschat- Dg bij de bezoekende club Deft men in elk geval niet te re nnen. Daar waakt Kistemaker Dogstpersoonlijk voor. De ka- bde coach weet drommels }ed dat hij met zijn ploeg za- ïdagavond op Nieuw Zuid jan vang 19.30 uur) de lands- pnpioen van het onbetaalde ietbal ontmoet. „Zelf ken ik de ploeg van piek Boys niet zo goed, maar j heb een van mijn assistenten vee keer naar een wedstrijd in ze gestuurd", zegt Kistema- fcr. „Het is gewoon het beste bateurteam van Nederland, Bar ga ik vanuit. Nou dan weet j toch genoeg, dan kun je een joeilijk potje verwachten. Die Bsten gaan groeien als wij niet IOORN ROB VAN DER ZANDEN Toen Tom Okker nog jong en {oed was. liet hij de nationale tenniskampioenschappen links iggen. Hij had het na een paar aar wel gezien en liet de jaar- ijkse strijd om de nationale titel »ver aan de Nederlandse sub- ioppers. Twintig jaar later is de lituatie niet veel veranderd. Al- een: nu zijn er maar liefst tien jopspelers in eigen land die het toernooi negeren. „In feite zou je de zWakke be- tetting van de NK uit kunnen leggen als een groot compli ment aan het Nederlandse ten nis", zegt Henk van Hulst, de trainer die Paul Haarhuis sinds jaar en dag begeleidt. „We heb ben nu veel topspelers die te groot zijn voor de NK. Ze kun nen buiten de grenzen veel tneer geld. roem en punten voor de wereldranglijst vergaren dan Jtiier. Marco van Basten en Ruud Gullit verdoen hun tijd ook niet In de Nederlandse voetbalcom petitie, dat wil Van Hulst maar zeggen. En trouwens: in Duits land lopen Boris Becker en Mi chael Stich ook met een grote boog om hun nationale kam pioenschappen heen. Tenniscentrum Hoom is dus deze week het strijdtoneel van de 'rest'. De tennissers die inter nationaal de boot hebben ge- Jnist en zij die heel misschien cheren. „Nee, ik heb nooit grote problemen gehad met Kistema ker", zegt de aanvaller van Quick Boys die drie jaar geleden nog bij De Graafschap speelde. „Terwijl hij toch een aparte fi guur is en ik ook niet een van de gemakkelijkste ben, omdat ik heel goede met slechte wedstrij den kan afwisselen. Toch werk ten we wel goed samen. Alleen zeurde Kistemaker in die tijd nogal veel tegen de spelers. In zijn enthousiasme ging hij wel eens te ver, je kunt de spelers niet altijd de schuld blijven ge ven. In mijn tijd had De Graaf schap gewoon niet zo'n sterk team als nu." Overigens is Van der Kley nog niet zeker van zijn optreden morgenavond. Hij kampt nog steeds met een knieblessure en wordt de hele week behandeld door de fysiotherapeut. nog eens doorbreken buiten de landsgrenzen. Maar in elk geval staan er geen gevestigde namen als Richard Krajicek, Paul Haar huis, Michiel Schapers, Jan Sie- merink, Nicole Muns-Jagerman en Brenda Schultz om er maar eens een paar te noemen, op de lijst. Onderbouw De NK in al zijn armoede is een mooie gelegenheid om te kijken hoe het staat met de onder bouw van het de laatste jaren zo opgehemelde Nederlandse ten nis. Want na jaren van jubel stemming waarin de bomen tot in de hemel leken te groeien lijkt er enige stagnatie op te tre den. „Stagnatie is een groot woord", aldus bondscoach Stanley Franker, de man die tij dens zijn bewind het Neder landse tennis een enorme fa celift gaf. „Maar ik bespeur in derdaad een zekere tevreden heid over het niveau wat we hebben bereikt. Ik vind dat we maar eens moeten ophouden met juichen over het Neder landse tennis. We moeten weer gewoon aan het werk en het succes uitbouwen." Frits Don, de compagnon van Henk van Hulst en privé-coach van onder anderen Jan Sieme- rink, durft het woord stagnatie wel in de mond te nemen. „Na tuurlijk stagneert de ontwikke- Frenk van der Kleij: ex-De Graafschap, nu bij Quick Boys. „Als we het eer ste half uur door komen, kan het nog leuk wor den." foto loek wê^êêêêmm zuyderduin h ling. Kijk hier eens op de NK. Bij de vrouwen komen er mis schien een paar door straks, maar bij de mannen zie je toch veel te lang het vaste kliekje dat internationaal iets betekent: Krajicek, Haarhuis, Siemerink, Koevermans, Eltingh en Scha pers. Daar komt voorlopig nie mand bij en dat is al jaren zo. Er is geen follow-up, dus spreek ik van stagnatie." Franker Over de toekomst van het Ne derlandse tennis hebben de pri- vécoaches deze week een ge sprek gehad met Franker. Het overleg is een bewijs van de ver beterde relatie tussen de bond en de privé-trainers, maar er zal altijd een kloof blijven gapen. Ze werken immers verschillend en in feite concurrerend, al neemt niemand dat woord in de mond. De bond heeft een machtig apparaat en verzorgt trainingen in het hele land op districtsniveau en de besten ko men in nationale selecties. Van Hulst en Don werken heel se lectief, met toppers en met aan komende toppers. Volgens Franker leggen de privé-coaches vaak te veel na druk op de toppers, ook omdat het goed is voor het imago van de trainer. „Maar er is niet één tennisser in Nederland doorge broken die zonder hulp van de bond is begonnen." Van Hulst ontkent niet dat Jiij Paul Haarhuis graag mag ge bruiken als uithangbord, maar hij kijkt wel verder. Misschien zelfs wel verder dan die vele bondstrainers, al zal hij dat nooit zelf hardop zeggen. „Ik heb met Frits, in tegenstelling tot Franker, gewoon een bedrijf, een tennisfabriek zeg maar. En daarin moeten toppers worden geproduceerd en geld worden verdiend. Dus ik kan het me niet permitteren om alleen maar talenten te nemen, waar van ik niet weet of ze het ooit halen. Ik werk met jongens en meisjes die weten wat topsport betekent en zich willen opoffe ren, aan Van der Gijp-types heb ik geen behoefte", aldus Van Hulst, verwijzend naar de fliere- fluitende voetballer René van der Gijp. Van Hulst: „Ik sta voor een werkwijze. Er zitten bij mij nu een paar meiden, die staan er straks. We hebben zo langza merhand de know-how in Ne derland om tennissers naar de top te brengen. Die moeten we gebruiken. Iemand die bij mij komt, heeft niets meer te vertel len, die werkt volgens mijn ideéen. Dus gaan we weieens voetballen op de training in plaats van tennissen. Ik heb he le onderzoeken gedaan naar de fysieke facetten van de service. Dat is toch het belangrijkste on derdeel in het hedendaagse ten nis. Dan zie ik hier op de NK zo'n Paul Dogger, die jongen wil het internationaal nog een keer proberen. Als je zijn service ziet, dat is gewoon heel triest. Dat bedoel ik nou." Van Hulst ziet om zich heen een hoop tijd en geld verloren gaan aan talenten die de top nooit zullen halen. Hij vindt het niet vreemd dat de opvolgers van Krajicek en consorten zich nog niet aandienen. Het is vol gens de Brabander een misver stand te denken dat de kweek vijver in Nederland oneindig groot is. „Dat denken we als we de techniek van die jongens en meisjes zien. De vraag is hoe het met de mentaliteit en de be reidheid om te werken zit. Een goede tennisser die bij mij komt is nog helemaal niets. Die mag langs de baan eerst even toe kijken hoe ik 's ochtends om zes uur met de toppers werk." NOORDWIJK ROB ONDERWATER John Eelman, de trainer van Noordwijk. heeft geen enkele moeite gedaan om Helmond Sport aan een grondige inspec tie te onderwerpen. Een paar belletjes en een stel krantever slagen, dat was alles. Eelman: „Ik heb geleerd dat het niet zo veel zin heeft als je alles over een tegenstander weet. Ik kan me nog een wedstrijd tegen NAC herinneren. Ik vertelde de ploeg dat de tegenstander ge vaarlijk was over rechts. Na vijf minuten staan we met 2-0 ach ter dank zij twee aanvallen over rechts. Daar sta je dan als volle dig geïnformeerde trainer." Noordwijk, vindt Eelman, moet gewoon uitgaan van de ei gen mogelijkheden. „Op die manier hebben we in het verle den van ploegen als Telstar en Veendam gewonnen. Ik beweer dat Noordwijk alleen op die wij ze kans heeft op overleven. En KATWIJK In tegenstelling tot buur Quick Boys speelt Katwijk een uitwed strijd in het 'grote' KNVB-beker toemooi. Vanavond al treedt de ploeg van Arie Lagendijk in en tegen Zwolle aan. De trainer had veel liever een thuiswed strijd gespeeld. „Want dan heb je als amateur overlevingskan sen." De Leidenaar laakt dan ook de gewijzigde opzet van het bekertoernooi. Voorheen had den amateurploegen twee ron den lang thuisvoordeel. Op aan drang van de profclubs is dat te ruggedraaid en is bovendien een eerste ronde met alleen amateurploegen (de periode- en bekerkampioenen) ingelast. Ondanks het nadeel van de uitwedstrijd denkt Lagendijk dat zijn ploeg kansen heeft. „De groep gelooft er in. En waarom ook niet? Stel dat Zwolle de zaak UTRECHT ANP Doping in de sport is onuitroei baar. Het probleem verschuift slechts. Dit is een van de stellin gen in het proefschrift van Dou we de Boer, dat hij maandag bij zijn promotie verdedigt. De Utrechtse dopingonderzoeker hield gisteren een persconfe rentie. Maandag heeft hij o.a. de Duitse professor Manfred Doni- ke als opponent. Mogelijk zet De Boer dan een grote stap richting (hernieuwde) erken ning van het Utrechtse labora torium door het Internationaal Olympisch Comité. Donike heeft daarin grote invloed. De Boer heeft een aantal ja ren anabole steroïden onder zocht, de spierversterkers. Hij kwam tot de conclusie dat het gebruik van testosteron goed aantoonbaar is door afwijkin gen in de verhouding testos- teron-epitestosteron. „Normaal is de verhouding 1:1 of 2:1. In de topsport is 6:1 toegestaan. Schevere verhoudingen zijn verboden, al moet er ruimte zijn voor twijfelgevallen: sporters die op natuurlijke wijze testosteron aanmaken." De Boer werd tijdens zijn on derzoek met twee van dergelijke gevallen in Nederland en één in België geconfronteerd. „Ik heb daarom kritiek op de door pro fessor Donike gestelde grens van 6:1maar ik vind wel dat die zo moet blijven", aldus De Boer, LANAKEN GPD/ANP Ratina Z is vanaf vandaag het eigendom van de Duitser Mok- seï, baas van de stal voor wie Olympisch kampioen Ludger Beerbaum rijdt. Ratina Z. waar mee Piet Raymakers in Barcelo na goud en zilver won, werd gisteren goedgekeurd door de Zwitserse arts Stiehl. Eerder de ze week werden Leon Melchior en Moksel het al eens over de verkoopprijs. Piet Raymakers probeert met Rinnetou Z, Ama- deus Z en de nieuwe 7-jarige Zangersheide-talenten Rotande Z en Rasputin Z het verloren ge- gane terrein terug te winnen. je moet je ook niet teveel aan passen. Dan gaat de aardigheid er voor de spelers snel van af." De trainer eist veel, maar niet alles van zijn drastisch gewijzig de formatie. „Ik kan toch niet van die gasten verlangen dat ze een wereldpartij spelen? In de voorbereiding zijn we bij vlagen weggespeeld door derdeklas sers, zo slecht was het gesteld met Noordwijk. Het gaat nu stukken beter, maar dit elftal heeft nog een lange weg te gaan. Begrijpelijk, met al die nieuwelingen." Eelman kan waarschijnlijk niet beschikken over zijn be langrijkste. weer in ere hetstelde troef in de aanval. Timo Gerlof. Zaterdag viel hij uit met een lichte spierblessure. „Timo heeft een jaar niets gedaan. Dat kun je niet ongestraft doen, blijkt maar weer eens. We zul len voorzichtig met hem moe ten zijn, want ik heb hem hard nodig in de competitie." onderschat en wij spelen een goede wedstrijd. Dan zijn we zeker niet kansloos. Een tegenvaller is de afwezig heid van Marco de Ridder. De Noordwijker viel zaterdag uit met een knieblessure. Afgelo pen week onderging De Ridder een kijkoperatie. Die leerde dat het gewricht behoorlijk is ont wricht. De Ridder zal vermoe delijk vier a vijf weken buiten spel staan. Voorts zijn Gijs Collé (knie) en Marco van der Plas (enkel) niet geheel fit. De laatste zal hoogstwaarschijnlijk van avond speelidaar zijn. Lagendijk beschouwt het duel met FC Zwolle 'als een uitje'. „Het zijn de krenten in de pap. Zwolle heeft een aardig stadion- netje en prachtig licht. De spe lers moeten daar van genieten. Voor ons telt de competitie, dit zijn de leuke dingen." die ook vaststelde dat de hor- moonspiegel door zware in spanning niet verandert. „Testosteron en epitestosteron zijn tweelingen. Siamese twee lingen zelfs." Deze stelling werd overigens in zijn bijzijn door professor Thijssen, die zich des tijds bezig hield met de 'afTaire Theunisse', bestreden. „Indivi dueel kan het wel", zei Thijssen. „gemiddeld in een groep spor ters niet. We hebben allebei ge lijk." Voor topsporters, die op na tuurlijke wijze abnormaal testo steron aanmaken, de zoge naamde 'vals-positieven' dient zo spoedig mogelijk een extra parameter te komen. „Het is dringend noodzakelijk dat zo .spoedig mogelijk de bloedtest verplicht wordt gesteld. Veel produkten, zoals de populaire eiwit-hormomen. kunnen niet via de urine worden gecontro leerd. De bloedproef moei bij komen als supplement. Maar het IOC is nog steeds bezig met het onderzoek naar de ethische en juridische aspecten." Het dopingprobleem kan niet door controles worden opgelost. „Wat we kunnen opsporen wordt niet meer gebruikt, maar daarvoor zijn andere middelen in ile plaats gekomen I >e i on troles moeten wel gehandhaafd blijven, maar er moet meer ge daan worden aan preventie door voo rl icli ting. Na de Spelen zou Ratina Z ei genlijk worden verkocht aan de Mühlcnse miljonair Paul Schoc- kemöhle. die een nieuw top- paard zocht voor zijn beste mi- ter Franke Sloothaak. De oud- Europees kampioen schrok ech ter terug voor de vraagprijs van een slordige twee miljoen gul den. Moksel wilde uitbreiding van zijn toch al goed gevulde stal. Hij achtte dat nodig omdat Classic Touch, het dier waar mee ludger Beerbaum in de Olympische finale Raymakers aftroefde, al was beloofd aan de zoon van zijn compagnon Sch neider. Heieen van den Berg uitgeschakeld Op het NK tennis voor vrou wen zijn de Analistes van vorig jaar uitgeschakeld. In het duel van de kampioenen van de laatste twee jaar won Linda Niemantsverdriet van de Noordwijkerhoutse Heieen van den Berg (2-6 6-4 6-3), die vorig jaar in Warmond de Ne derlandse titel won. Zij stond toen in de eindstrijd tegen Es- mee Hoogendoorn. De als vierde geplaatste Zandvoortse verloor gisteren van Seda de Vries (5-7 3-6). Het ontbreken van de top pers op het NK heeft geleid tot een aardige uittocht van ge plaatsten. Femon Wibier, de nummer één bij de mannen, werd met 6-4 1-6 4-6 6-4 6-4 uitgeschakeld door kwalifica tiespeler Huib Troost. Moni que Kiene, de nummer twee bij de vrouwen, legde het af te gen de harde slagen van Maai ke Koutstaal. De oud-speelster van Dekker Warmond verloor met 6-3, 6-2. Bij de vrouwen is alleen de als eerste geplaatste Stephanie Rottier nog in de strijd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21