'Ingang Duinrell naar Klip' 'Soms moetje voor je gezin kiezen' 'Leidse drempel te hoog' Regio Leiden RPF: geen huizen voor vluchtelingen 'Karakter Warmond behouden' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Wassenaarder Henny krijgt penning wassenaar De Wassenaarder B. Henny heeft gisteravond de ge meentelijke legpenning ontvangen. Henny nam gisteren af scheid als voorzitter van de raad van beheer van het Sportfond- senbad. Hij ontving de erepenning voor 'zijn verdienstelijke werk voor het zwembad'. Henny was onder andere betrokken bij de verbouwing van het Sportfondsenbad tot het nieuwe Sterren- bad. Vredesweek in Oegstgeest oegstgeest Twee evenementen in het Oegstgeester gemeente- centrum haken tussen 20 tot 27 september in op de IKV-vredes- week. De week staat dit jaar in het teken van Oost-Europa. 'Na tionalisme en religie' is het onderwerp van een lezing op 23 sep tember. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Verschillende me dewerkers van vluchtelingenorganisaties en 'Wij voor Vrede' spreken op 27 september vanaf 19.00 uur over het thema 'de vluchteling in ons midden'. Wassenaars kamerkoor zoekt tenoren wassenaar i let Wassenaars Kamerkoor 2oekt tenoren met koor zang-ervaring, die bladmuziek kunnen lezen. De zangers repete ren momenteel samen met het Van Wassenaer-ensemble voor een kerstconcert. Het koor repeteert eens in de twee weken in het lohannahuis aan de Wassenaarse Schouweg. Voor meer in formatie: 01751- 78310. Margriet de Moor signeert zoeterwoude De winnares van de AKO-literatuurprijs 1992, Margriet de Moor, spreekt op 30 september in de openbare bi bliotheek van Zoeterwoude-Dorp. Na de lezing signeert zij haar boeken. De literaire avond wordt gehouden op 30 september en begint om 20.00 uur. Cursus arbeidsrecht in Wassenaar wassenaar Het CNV-dienstencentrum in Wassenaar organi seert vanaf 6 oktober een cursus arbeidsrecht. De zeven lessen zijn bedoeld voor nieuwe kaderleden van het CNV, maar ook an dere geïnteresseerden kunnen meedoen. Tijdens de bijeenkom sten komen onder meer de arbeidsovereenkomst en arbeidsom standigheden aan de orde. Voor CNV-leden is de cursus gratis, niet leden betalen 10 gulden per avond. Delessen beginnen om 20.00 uur. Informatie via via telefoonnummer: 01751-14372. Bromfietsster gewond usse Bij een aanrijding op de Oranjeweg in Lisse is gistermid dag een 21-jarige bromfietsster uit Hillegom licht gewond ge raakt. De aanrijding gebeurde doordat een 38-jarige automobi list uit Berkel en Rodenrijs wilde afslaan, maar op het laatste moment moest uitwijken voor de met hoge snelheid naderende bromfietsster. Rijnsburg moet geen woningen beschikbaar stellen voor de op vang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Deze mening verkondigde J.C. van der Graaf (RPF) gisteravond tij dens de raadsvergadering naar aanleiding van een brief van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland. Hierin verzoekt de stichting gemeenten ruimte be schikbaar te stellen voor men sen uit het voormalige Joegosla- Van der Graaf liet weten meer aandacht te willen voor de ei gen 'overspannen' woning markt. Die mag niet met de vluchtelingen worden belast, vindt hij. In het noorden en oosten van ons land is genoeg leegstand. Daar kan men veel beter helpen, aldus de RPF- man. Wel wil De Graaf samen met de kerken en de Stichting Vluchtelingenhulp een actie op touw zetten om de burgers te stimuleren om deze vluchtelin gen in huis op te nemen. ,,Maar wel op korte termijn. Zeker als christen moet je doen wat bin nen je mogelijkheden ligt." Wethouder W. Glasbergen liet namens het college weten het probleem los te hebben gezien van de omstandigheden waarin de gemeente Rijnsburg ver keert. Het college vindt dat, ge zien het aantal opvangplaatsen voor Joegoslaven in ons land, Rijnsburg het wel wat rustiger aan mag doen. Wel zou Rijns burg eerder opvangplaatsen voor asielzoekers beschikbaar kunnen stellen. Hierdoor ko men plaatsen vrij in de asielzoe kerscentra die weer kunnen worden ingericht voor de 'ont heemden' uit het vroegere Joe goslavië. „We hebben de plicht op ons genomen twee procent plaatsen voor eind 1993 te reali seren en dat kan wellicht in een versneld tempo gebeuren", al dus de wethouder. Binnenkort verwacht hij hierover advies. Overigens ergerde Glasbergen zich enorm aan het betoog van Van der Graaf. „Hij begint zijn betoog over de gruwelijke situa tie in Joegoslavië om vervolgens de plaatselijke woningnood er ger te doen lijken dat die is. Ik heb daar de grootste problemen mee. Dat is niet praten vanuit je verstand." Namens de PvdA liet J. Wijne- kus weten de opmerkingen van Van der Graaf misplaatst te vin den. Dit gold tevens voor CDA- fractievoorzitter G. Verheij. „Als christen schaam ik me hier voor", zei hij. De Graaf liet op zijn beurt weten het jammer te vinden dat de raad zijn gevoe lens niet begreep. Omwonenden attractiepark boos over verkeersplan Omwonenden van het Wassenaarse attractiepark Duin rell zijn boos over de verkeersplannen die het gemeente bestuur, Duinrell en de NZH hebben gemaakt. Zij voelen niets voor het voorstel om de in- en uitgangen van het pretpark te verleggen. De bewoners willen dat de overlast voorgoed aan banden worden gelegd. wassenaar judith btlsen Het verkeersplan is bedoeld om de verkeersoverlast in de woon wijken rondom Duinrell te ver minderen. Op het Duinrell-ter- rein zou onder meer een lus moeten komen waar de bussen kunnen keren. Op het complex komt ook een bushalte. De uit gangen voor de camping en het pretpark worden gescheiden. Voor de pretparkgangers wordt ingang gemaakt ten noorden van de huidige toe gang. Die blijft in gebruik als toegang tot de camping. De buurtbewoners vinden echter dat de nieuwe ingang nog te veel in de bebouwde kom ligt. De enige oplossing voor het verkeersprobleem is het verplaatsen van alle ingan gen naar de noordelijker gele gen Wassenaarse Klip, aldus woordvoerder P. van Selm van de buurtvereniging 'Oost-west thuis best'. „De Wassenaarse politie heeft dat voorstel des tijds bovendien gesteund", weet hij. „De woonwijken die aan Duinrell grenzen, zijn gewoon niet aangelegd voor zoveel ver keer", licht Van Selm zijn stand punt toe. „Momenteel gaat vijf tig procent van het verkeer door onze wijk naar Duinrell. Niet al leen auto's en bussen met pas sagiers, maar ook de leveran ciers, de vuilniswagens, alles dendert door de Wassenaarse wijken." „Ze verzinnen steeds idiotere dingen om nóg meer publiek te lokken", zegt Van Selm boos. „Het begint met een zwembad en voor je het weet pikken ze al les in." Hij wijst op de aanleg van de nieuwste attractie 'Splash', de 'nationale grootou derdag' en de ambassadeurs dag. „Afgelopen zomer was het weer idioot druk. Al het Duin- rell-verkeer sluipt door onze woonwijken." Woordvoerder F. Schönbach van de buurtvereniging Duinrell is eveneens verontrust over de plannen. De asfaltering van de Storm van 's-Gravenzandeweg is volgens hem nadelig voor de buurt. „We lopen het risico dat de weg een racebaan wordt. Met de aanleg van verkeerslich ten zul je zien dat straks al die bussen voor onze deuren staan te ronken", aldus Schönbach. De omwonenden hadden ook betrokken moeten bij de onder handelingen. „Dit is toch nau welijks democratisch te noe men ".aldus Schönbach. Van Selm wil 'nu echt actie gaan ondernemen'. Hij denkt onder meer aan het maken van een parodie op de stickers van het pretpark. „Veel meer dan de acties van het attractiepark be lachelijk maken, kunnen we he laas niet. We moeten wel netjes blijven", geeft hij toe. Een gemeentewoordvoerder reageert verbaasd op de reacties van de omwonenden. Hij zegt met de huidige plannen zeer te vreden te zijn. „Ik denk dat met deze plannen een heel goed compromis is bereikt." Het at tractiepark Duinrell was van morgen niet bereikbaar voor Drumfanfares kibbelen over subsidie zoeterwoude jan de vries correspondent De Zoeterwoudse drumfanfares kibbelen over het subsidiebe drag dat het gemeentebestuur de muzikanten toekent. Het ge meentebestuur wil tien procent van de subsidie voor de vereni gingen verdelen op basis van het aantal gratis optredens voor de Zoeterwoudse bevolking. VIOS, Rijntamboers en de Sint Jans Fanfare houden daarom nauwlettend eikaars begroting en het aantal gratis optredens in de gaten. VIOS-secretaris N. van der Akker liet al eerder weten 'loon naar werken' te willen. Van der Akker: „Terwijl we wel allemaal dezelfde subsidie ontvangen, doet de ene fanfare veel meer voor de gemeenschap dan de andere." Rijntamboers-woord voerder J. Vervoorn zegt in een reactie op de opmerkingen van Van der Akker dat de nieuwe maatregel vooral ten gunste van de VIOS is. „VIOS heeft geluk. Wij gaan niet meer gratis optre dens verzorgen dan in de afge lopen jaren alleen om meer subsidie te krijgen", aldus Ver- voorn. „Gemiddeld kost elk lid aan uniform en instrument 2500 gulden. Dat bedrag moe ten we terugverdienen en dat kan alleen als onze optredens „De ene fanfare doet veel meer voor de gemeenschap dan de andere", vindt Van der Akker van de Zoeterwoudse drumfanfare VIOS. worden betaald." Bovendien wensen de Rijntamboers niet op te treden als dat 'niet muzi kaal verantwoord is'. „Op werk dagen kunnen we de secties niet volledig bemannen en dan lopen we dus niet." De voorzitter van de Sint Jans Fanfare, J. Straathof, wijst er op dat ook zijn vereniging veel gra tis optredens geeft. „Maar dan niet op straat, want wij zijn een zittend orkest." Hij noemt bui tenconcerten, optredens in Hui ze Emmaus en kerstconcerten in de parochiekerken. „Er wordt te weinig gedacht aan de bijdra ge die Sint Jan levert aan de in- foto loek zuyderduin standhouding van het muziek centrum", vindt Straathof. De raadscommissie welzijn spreekt op 22 september over de subsidie voor de drumfanfa- Burgemeester Meerburg terug naar Leiderdorp LEIDERDORP/ALKEMADE Eén van de bekendste oud-Leiderdor pers keert terug naar zijn geboorteplaats: Arie Meerburg (46). Meerburg is al zes jaar burgemeester en inwoner van het naburige Alkemade. De beslissing om te verhuizen heeft hij genomen voor zijn gezin. Hij baart er nogal opzien mee om dat een burgemeester verplicht is in de plaats te wonen waar hij de scepter over zwaait. Bij Koninklijk Besluit heeft Meer burg echter ontheffing van die regel ge kregen. Als het aan Meerburg zelf had gelegen, was Alkemade zijn woonplaats gebleven. „Maar soms moet je voor je gezin kie zen." Zijn kinderen willen graag terug. Hij wil daar niet te veel over uitwijden. „Ik wil m'n gezin er buiten houden. Ik had het zelf liever anders gezien", wil Meerburg wel kwijt. „En laat iedereen alsjeblieft goed begrijpen dat mijn ver huizing niets te maken heeft met mijn functioneren. Bestuurlijk heb ik het hier prima naar m'n zin." Meerburg ontkent met kracht dat de komende verhuizing een eerste stap is naar het burgemeesterschap van Leider dorp. „Dat is niet aan de orde. Het zou ook knap stom zijn om het op deze ma nier te doen. Nee, dat is echt onzin." Meerburg zegt het zeer op prijs te stel len dat hij van de gemeenteraad, de pro vincie en het ministerie van binnenland se zaken zoveel begrip en medewerking heeft gekregen voor zijn wens. Echt uniek is het besluit niet. Er zijn meer burgemeesters die niet in hun gemeente wonen. Zo was de vorige burgemeester van Warmond een Voorhoutse omdat ze in Warmond geen geschikte woning kon vinden. De Alkemadese burgemeester geeft toe dat het voor hem veel gemakkelijker was geweest als hij destijds in bijvoorbeeld een Brabants dorp was benoemd in plaats van een buurgemeente als Alke made. „Dan was ik echt helemaal op nieuw begonnen. Maar ja, dat zeg ik achteraf." In de praktijk fietsen de kinde ren echter dagelijks op en neer naar Lei derdorp en blijft Meerburg zelf sporten bij de Leiderdorpse korfbalvereniging Velocitas, waarvan hij al van kindsaf aan lid is. De banden met Leiderdorp zijn nooit helemaal verbroken geweest. Hij heeft er veel familie wonen, want Meerburg is telg uit een oud Leiderdorps geslacht, dat in de volksmond wel de Meerburg- dynasty wordt genoemd. Een bouwbe drijf in zijn geboorteplaats ging van grootvader en vader op zijn oudste broer over. Zijn vader was jarenlang wethou der en ook Arie Meerburg zelf heeft de politiek in Leiderdorp gediend. Nauwe lijks was hij in 1978 raadslid voor het CDA of hij werd tot wethouder be noemd. Hij beheerde de portefeuilles ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Bij zijn vertrek in 1986 kreeg hij de ere penning van Leiderdorp. Wanneer hij zich weer in zijn geboor tedorp vestigt, kan Meerburg nog niet zeggen. De 'man in de straat' vragen hoe hij over Warmond denkt, welke vragen en wensen hij op zijn hart heeft. Progressief Warmond (PW) deed dat tij dens de braderie vorige maand en dat is de politieke partij goed bevallen. PW is juichend over de wijze waar op in een paar uur tijd wel geteld 331 mensen aan de tand werden gevoeld. De partij wil de opiniepeiling volgend jaar dan ook herha len en de uitkomsten gebrui ken als leidraad voor het ko mende verkiezingsprogram- Echt verbaasd is PW- raadslid B. Schavemaker niet over de uitslag. Het meest verrassend vindt hij de ant woorden op de vraag of War mond een grotere recreatieve functie moet hebben voor mensen uit de omliggende gemeenten. De voor- als de tegenstanders reageerden met precies dezelfde argu menten. Het is zo leuk in Warmond, het dorpse karak ter mag beslist niet verdwij nen. De voorstanders vinden dat meer mensen van het dorpje moeten genieten, de tegenstanders vinden het druk genoeg in Warmond. Opmerkelijk vindt Schave maker de grote bekendheid die recreatie-eiland Kouden- hoom blijkt te hebben. Van de 242 Warmonders kenden 239 (98,75 procent) het ei land. En ruim 77 procent van de ondervraagde niet-Warm- onders weet de weg naar Koudenhoom prima te vin den. De meeste mensen gaan er wandelen (75 pro cent), maar er wordt ook volop gebruik gemaakt van het strandje, het stiltegebied en de fietspaden. Voorspelbaar noemt de woordvoerder van Progres sief Warmond de roep om meer aanlegplaatsen. War mond ligt per slot van reke ning aan het water, maar de genen die met de boot ko men, kunnen eigenlijk alleen in park Groot Lee rust afme ren. Schavemaker heeft geen suggesties om het aantal aanlegplaatsen uit te brei den. Drie maanden geëist voor fatale aanrijding den haag/katwuk. Drie maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging. Die straf eiste of ficier van justitie Van Ek giste ren tegen een 61-jarige inwoner van Katwijk. De man reed op 7 februari van dit jaar een 7-jarig meisje aan, dat op de Juliana- laan plotseling het zebrapad op holde. Het kind kwam bij de aanrijding om het leven. „Het ongeluk was een drama, maar ik voej me er niet schuldig aan", zei de man tijdens de behande ling. „Ik reed niet te hard, maar paste mijn snelheid aan aan die van het overige verkeer. Toen ik de oversteekplaats naderde, was-ie helemaal leeg. En toen was daar plotseling dat kindje." Sociaal Pedagogische Dienst opent bureau in Sassenheim g tijdi, Pedagogische Dienst Is tevreden over de Inzet van vrijwilligers uit de Bollenstreek. h bollenstreek astrid van den berg „In de Bollenstreek hebben de mensen duidelijk nog geen stadsmentaliteit. Iedereen kent iedereen en daardoor hebben mensen meer voor elkaar over. Het gevolg is dat we in de Bol lenstreek meer vrijwilligers heb ben dan elders." S. Lambermont, directrice van de Sociaal Pedagogische Dienst (SPD) Noordelijk Zuid- Holland, is tevreden over de in zet van de Bollenstrekers. Sinds een half jaar heeft de SPD, een organisatie die hulp verleent aan verstandelijk gehandicap ten en hun familie, een kantoor in Sassenheim. De SPD had al panden in Alphen en Leiden. Vandaag wordt het pand aan het Boschplein in Sassenheim officieel geopend. Het pand foto jan holvast werd «ai half jaar geleden al in gebruik genomen. „Voor onze cliënten in de Bollenstreek is de drempel om naar het kantoor in Leiden te komen te hoog. Bo vendien is het voor mensen zonder auto een eind uit de buurt." De keuze voor Sassenheim heeft heel wat voeten in de aar de gehad. „We zijn jaren bezig- gewecst met een regiobureau in de Bollenstreek. Dat leverde wat hoofdbrekens op, want de Bol lenstreek heeft niet echt een centrumgemeente. De voorkeur ging uiteindelijk uit naar Sas senheim, omdat dat de beste verbindingen heeft met de rest van de streek." Dat de keuze voor Sassen heim een goede is geweest, is volgens Lambermont het laatste half jaar wel gebleken. Welis waar beschikt ze niet over cij fers, maar Lambermont heeft de indruk dat mensen makkelij ker naar de SPD stappen. „De medewerkers staan nu dichter bij de mensen." De Sociaal Pedagogische Dienst is 21 jaar geleden ont staan uit wat destijds 'BLO-na- zorg' heette (nazorg voor leer lingen van het Bijzonder Lager Onderwijs). Het werk dat werd verricht door onderwijzers, is nu overgenomen door maat schappelijk werkers. Inmiddels is het werk van de SPD fors uitgebreid. Zo is er nu de afdeling 'begeleid zelfstandig wonen' waarbij vrijwilligers de verstandelijk gehandicapten helpen met bijvoorbeeld koken en boodschappen doen. De af deling 'praktische pedagogische gezinsbegeleiding' richt zich vooral op gezinnen met jonge kinderen. Lambermont: „Mensen van onze dienst gaan gemiddeld eens per week bij het gezin langs, geven speladviezen of ad viseren als er eet- of s" blemen zijn." De afdeling 'ar beid en vrije tijd' organiseert bijeenkomsten waarbij verstan delijk gehandicapten met elkaar in contact kunnen komen. „Eens per week is er een eetcafé in het dagverblijf De Oude Post waar de verstandelijk gehandi capten elkaar kunnen ontmoe ten. Daar leren ze dat het leuk is om dingen samen te doen. Die sociale vaardigheden moeten hen worden aangeleerd." Zo'n dertig tot veertig vrijwil- liggers staan de drie SPD bu reaus bij dit soort activiteiten ter zijde. Ook al is de inzet van de Bollenstrekers goed, volgens Lambermont is het toch niet ge makkelijk om nieuwe vrijwilli gers te krijgen. Lambermont: „De bereidheid om iets voor de ze mensen te doen, wordt steeds kleiner. En dat terwijl zij steeds sneller uit de boot vallen, doordat de maatschappij steeds ingewikkelder wordt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18