'Duitsers vertrouw ik voor geen cent' Universiteit wil centrum 'van allure' De drie poten van het Verdrag ''fTS^ Islam de nieuwe vijand Commissaris koningin wel functie van belang Het Gesprek van de Dag m .-."•••• Goekoop 'een beetje jaloers' 'Ja, maar', zou ik zeggen' Week van het landschap VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 17 Reacties op Verdrag van Maastricht ■reach VQhge, M&utrkbt Catt» a Somber MwdLm ups mg# püjg ip %;->w ViCV IWS, -V V*YU., X-v p -'TT N'; 'Vrv^'' Alle internationaal toonaangevende kranten hebben het nieuws over het Verdrag van Maastricht prominent op de voorpagina's. De Leidse burgemeester is daarom een 'beetje jaloers'. foto jan holvast De mening van burgemeester Goekoop over het verdrag van Maastricht: „Ik denk niet dat de Fransen exact weten waarover het verdrag gaat. Ik weet het zelf in grote lijnen, niet precies. Het gaat in elk geval om de eenheid van munt en het wegvallen van de bin nengrenzen. Ik zou het liefst 'ja, maar', tegen het verdrag willen zeggen. Het weghalen van economische belemmeringen is heel nuttig. Mijn aarzeling zit 'm in het feit dat alles in Brussel cen traal moet en zal worden geregeld. De angst is dat Brussel alles naar zich toetrekt. Dat een klein land als Nederland wordt weg geschoven, dat er veel van de eigen identiteit verloren gaat." Liggen wij nu wakker van het verdrag Maastricht? En wat houdt dat verdrag eigenlijk in? Het zijn vragen die wij hebben voorgelegd aan bezoekers en ondernemers van winkelcen trum De Luifelbaan in Leiden. H. Stikvoort (74) uit Zoeter- woude, bezoeken „Voor mij hoeft dat Europa niet. Ik weet inderdaad niet precies wat Maastricht nu inhoudt, maar ik volg de berichten wel op de voet. Ik vertrouw die Duitsers voor geen cent, daar herinner ik mij de oorlog nog te goed voor. Dat kan mij af en toe heel erg benauwen. Kijk ook maar wat daar nu weer gebeurt. Die rellen in Rostock. De uitkomst van een enquête waarbij 51 procent van de Duit se bevolking wil dat het asielbe leid moet veranderen. In 1940 wilden zij van ons een slaven- volkje maken en die wens is niet veranderd. Dat klopt niet en dus hoeft zo'n verenigd Europa voor mij niet. Dat wordt nooit wat. Die Fransen zijn daar trouwens ook doodsbenauwd voor. Een referendum over dit onder werp lijkt mij een goed voorstel. Ik zou zeker 'nee' stemmen. Als de meerderheid voor is, ja, dan leg ik mij daar bij neer. Ik weet niet of een verenigd Europa zo goed is. Het draait nu toch ook goed? Ik ben dan wel geen geen politicus, maar wij zijn een klein landje. Straks hebben wij hele maal niks meer in de melk te brokkelen." Bianca Marcatti (20) uit Lei den, bediende bij banketbak kerij Paauw. „Nou, dat gedoe over Maast richt interesseert me niet zo. Ik lees er ook niets van, dat sla ik in de krant over. Ik zou er meer over kunnen weten wanneer het wat beter uitgelegd op televisie zou komen. Dat er één Europa komt, vind ik wel goed. Ik denk dat wij er economisch beter van worden. Voor mij is het geloof ik ook wel goed, hoewel ik niet weet wat er dan precies veran dert. Ik ben in elk geval niet bang voor Europa. Ik denk niet dat Nederland zich van de kaart zal laten vegen. Daar zijn wij te bijdehand voor." Peter Hachmer (47) uit Leiden, eigenaar winkel huishoudelij ke artikelen: „Ik probeer de discussie over Maastricht zo goed mogelijk te volgen. Ik lees echter niet alles, daar heb ik de tijd niet voor. Ik ben een groot voorstander van de eenwording. Die had er al lang moeten zijn. Niet eens zozeer om economische motie ven, hoewel ik wel denk dat wij daar beter van worden. Ik vind het belangrijker dat de Europe anen op menselijk vlak wat dichter bij elkaar komen te staan. Wij hebben elkaar al ge noeg ellende berokkend inmid dels. Of het met zo'n nieuw Eu ropa goed gaat is afwachten ge blazen. Ik ben niet bang dat Duitsland straks ons wil gaan overheersen zoals in '40-'45. Daar is het poli tieke systeem te veel voor ver anderd. Rostock? Dat kan ook in andere landen gebeuren. In Ne derland is die kans misschien kleiner, maar ook hier moet je het niet uitsluiten. Hitler is ten slotte ook met een klein groepje begonnen. Een referendum over de Eu ropese zaak lijkt mij een goed idee. Ik zou 'ja' stemmen". Mevr. A. Habraken (53) uit Alphen aan den Rijn, bezoek ster: „Ik ben absoluut niet op de hoogte van de politiek. Daarom weet ik ook niets van Maast richt. Het interesseert mij niets. Wat dat Maastricht voor mij kan gaan betekenen zou ik dus niet weten. Ik lees eigenlijk alleen het nieuws uit deze omgeving". Vincent Bentvelzen (27) uit Ter Aar, bedrijfsleider Hakky schoenmakerij: „Ik hoop dat de Fransen 'ja' zul len zeggen bij het referendum van aanstaande zondag. Een 'nee' betekent volgens mij het begin van veel ellende. Ik zou volmondig 'ja' stemmen, we moeten Maastricht onderteke nen. De eenwording van Euro pa is een goede zaak op zich. Die moeten we niet tegenhou den. Ik denk niet dat Nederland daardoor in gevaar komt. Inte gendeel. Je ziet dat sommige groepen zoals de Basken en de Catalanen in Spanje, door Euro pa juist beter aan de weg kun nen timmeren. Landen moeten hun identiteit behouden, met bij voorbeeld een eigen parle- mentje. Ja, je mag het geen fol klore noemen, maar het gaat wel die kant op. Als iedereen daarmee tevreden is, maakt 't niet uit. Bang voor Duitsland? Ik weet het niet. Bij de eenwording van Duitsland hebben we wel even met het vingertje gezwaaid, maar verder niet. Wat moesten wij ook. Je houdt het allemaal toch niet tegen. Dat klinkt erg volgzaam, het is echter de harde realiteit. Wij zeggen dat wij als de dood zijn voor Duitsers, maar als er geld te verdienen is en wij er op den duur beter van worden, ligt niemand er wakker van." MEINDERTVAN DER KAAIJ De wereld staat in brand, maar wie naar het rek met buiten landse kranten kijkt, kan dat nauwelijks geloven. Niks Kroa tië, Bosnië, Somalië, Irak of Zuid-Afrika. De vetste letters zijn gereserveerd voor Maast richt. Alle dagbladen van de Herald Tribune tot Le Monde openen de voorpagina met het nieuws over het verdrag dat in deze stad werd gesloten. De Leidse burgemeester C. Goekoop is best jaloers op de gratis publiciteit die de Zuidlim burgse hoofdstad op deze ma nier krijgt. Maar een klein beetje maar. „Ik betwijfel of mensen Maastricht nu identifi ceren met een aantrekkelijke stad, wat het overigens wel is. 'Maastricht non' klinkt toch wat minder aangenaam. Bovendien vraag ik me af of mensen in Amerika nu precies weten waar Maastricht ligt. Er is ooit eens een akkoord gesloten in Schen- gen. Maar wie van ons weet waar dat ligt?" Goekoop zelf weet het wel: „Het is een klein plaatsje in Luxemburg." Desondanks zou het 'op zich zelf een aardige aanjager zijn geweest' als de Europese confe rentie in Leiden zou zijn gehou den, geeft de burgemeester toe. De kans dat het ooit gebeurt, is echter zeer gering. „We hebben in Leiden nu eenmaal niet zo'n groot congrescentrum Ondanks de kanttekeningen die Goekoop plaatst is de gemeente Maastricht maar wat blij met al le gratis publiciteit. „Geweldig blij", zegt voorlichter C. Wet- zels. „Dit effect kun je met een heleboel reclamecampagnes niet bereiken." Het zou natuur lijk prettig zijn, geeft zij toe, als mensen niet alleen de naam Maastricht leren kennen, maar ook meteen een beeld van de stad krijgen. Dat moet wel luk ken, denkt ze, want heel veel buitenlandse journalisten heb ben tijdens de Europese Top maar ook daarna reportages ge maakt over de gemeente. Wat de effecten daarvan zijn, weet ze nog niet. „We hopen onder andere meer internationale in stituten en congressen naar Maastricht te halen", aldus Wetzels. „Maastricht non", klinkt inder daad niet zo positief, is ze met Goekoop eens. „Maar negatieve publiciteit is natuurlijk ook pu bliciteit. Hoewel we wel hopen dat de Fransen 'ja' zeggen, zon dag. Ook uit publicitaire over- weginengen. Want het is prettig als de naam Maastricht een po sitieve associatie oproept." Nog één vraagje stellen we aan voorlichter Wetzels. Weet zij waar Schengen ligt? Ia, dat weet zij: „In Luxemburg." JANET VAN PUK Prof.dr. A. van Staden, hoogle raar interantionale betrekkin gen, begrijpt best dat veel men sen absoluut niet weten wat het Verdrag van Maastricht in houdt. Want het is heel inge wikkeld. zegt hij. En bovendien heeft hij het gevoel dat de poli tici niet vreselijk hun best heb ben gedaan om uit te leggen wat de betekenis ervan is. Ge lukkig wil Van Staden wel dui delijk maken hoe het allemaal in elkaar zit. Het verdrag rust op drie poten, legt hij uit: economisch/mone taire afspraken, afspraken over buitenlandse politiek en veilig heid en afspraken over binnen landse veiligheid. De economische afspraken moeten leiden tot een gemeen schappelijke munt. Daar heb ben we, zegt Van Staden, alle maal plezier van als we op va kantie gaan en ook voor het za kenleven is het goed want er verdwijnt veel onzekerheid. Maar om die gelijkheid te krij gen, moeten landen wel vol doen aan een paar stelregels. Het begrotingstekort moet om laag, de staatsschuld ook en de rentestand mag niet te veel uit de pas lopen. De afspraken over buitenlandse politiek en veiligheid moeten leiden tot een gemeenschappe lijke verdediging. „In het ver drag staat daarover een vage passage die in vergelijking met de huidige afspraken niet zo veel om het lijf heeft", vertelt Van Staden. De afspraken op het terrein van de binnenlandse veiligheid gaan bijvoorbeeld over politie-optreden en vluch telingenbeleid. Twee Leidse hoogleraren schrijven boek LEIDEN Het nieuwe centrum zou het moeten kunnen opnemen te gen Amerikaanse wetenschap pelijke topinstituten. In Europa zou het moeten concurreren met toonaangevende instituten als het Max Planck-instituut voor wiskunde in Bonn en het Newton-centrum voor wiskun de in Cambridge. Onderwijs en onderzoek in Nederland zullen sterk profiteren van het cen trum, verwacht de werkgroep. Deze bestaat uit de Leidse hoogleraren L. Peletier (wiskun de), W. van Saarloos (natuur kunde) en P. de Zeeuw (sterren kunde). Het instituut moet zich niet richten op één vakgebied, maar wis- natuur- en sterrenkunde op een breed terrein bestude ren. Ook de experimentele na tuurkunde zou een plaats moe ten vinden in het studiecen trum, waarin dertig 'vooraan staande en veelbelovende' gast- wetenschappers de gelegenheid krijgen één tot drie maanden samen te werken. Daarnaast moet er plaats ko men voor 150 'gasten', die een betaald bezoek aan het centrum kunnen brengen dat maximaal vier weken mag duren. De tien beste onderzoekers mogen hun verblijf verlengen tot maximaal twaalf maanden. Dat kost ze dan wel 5000 gulden per maand. Hoe het project moet worden gefinancierd is nog niet duide lijk, evenals het moment wan neer de eerste spade de grond in zou kunnen gaan. Het rap port noemt de geplande nieuw bouw van het Huygens labora torium nabij de Wassenaarse- weg als plek waar het centrum kan worden gehuisvest. De werkgroep begroot de bouw van het centrum op 3,3 miljoen gul den. De exploitatie zou twee miljoen gulden per jaar gaan kosten. Als financieringsbronnen worden genoemd sponsors, de Leidse universiteit en de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek NWO. De faculteit wis- en natuurkun de heeft al laten weten nauwe lijks te kunnen bijdragen in de kosten. In een meerjarenraming heeft het NWO rekening gehou den met de oprichting van een internationaal centrum. Een woordvoerder van de organisa tie weet nog niets van de Leidse plannen. Ook een woordvoer der van de universiteit zei van morgen nog van niets te weten. LEIDEN» De commissaris van de konin gin is een 'tweedimensionaal deerniswekkende figuur', zo be oordeelde provinciebestuurder Van Agt zijn functie. Commissa ris Geertsema sprak zelfs over 'een part-time job'. Beiden heb ben ongelijk, concludeert de Leidse politicoloog lan Jans- sens. Op 24 september hoopt hij te promoveren op een proef schrift over de rol van de com missaris van de koningin in het openbaar bestuur. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de provincie is een belangrijke schakel tussen de verschillende bestuurslagen. Vroeger was de commissaris meer een machtige 'rijkspotte- kijker', maar tegenwoordig lig gen zijn taken meer in de pro vincie. Janssens verwacht dat deze ontwikkeling doorzet. Hij zou het jammer vinden als de taken zouden doorschieten naar het provinciale niveau om dat de commissaris nu juist een 'makelaarsfunctie' vervult tus sen verschillende bestuurslagen en maatschappelijke organisa ties. Citaten De promovendus geeft geen droge opsomming van feiten, maar doorspekt zijn tekst met citaten uit vraaggesprekken, brieven en dagboekfragmenten. Hij weet ook een aantal pikante politieke feitjes boven water te krijgen. Zo schakelde in de jaren vijftig commissaris De Quay zijn vrouw in bij de selectie van bur gemeesterskandidaten en hield koningin Juliana de benoeming van oud-minister Struyken tot commissaris tegen. Een schandaal rond de Zuid- hollandse commissaris Kesper ging de doofpot in. Hij nam 'vrijwillig' ontslag. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Na de val van het communis me, is de islam aangewezen als de nieuwe vijand. Deskundigen en politici grijpen terug op oude stereotypen over de islam en plakken die op de minderheden in Nederland. Samen met de aanslagen van de laatste tijd ty peert dat het groeiende 'anti-is- famisme'. Dat schrijven de Leidse hoog leraren dr. W.A.R. Shadid (cul tureel antropoloog) en prof.dr. P.S. van Koningsveld (islamo loog) in hun boek 'De mythe van het islamitische gevaar. Hindernissen bij integratie'. Het boekje verschijnt 25 september bij uitgeverij Kok in Kampen en betoogt dat veel uitspraken over moslims niet op feiten zijn ge baseerd. Volgens de hoogleraren ca moufleert deze 'politieke de magogie' de werkelijke reden waarom de minderheden wor den achtergesteld en gediscri mineerd, namelijk een gebrek aan maatschappelijke accepta tie. Ook het 'zogenaamde min- derhedendebat' van WD-leider Bolkestein zou slechts bedoeld zijn om van de cultuur en reli gie van minderheden een pro bleem te maken. Volgens de auteurs is integra tie een moeilijk proces dat ge neraties kan duren. Dat het pro ces in Nederland vastloopt, wordt onterecht op het conto van de minderheden geschre ven. Volgens de hoogleraren ligt de fout bij de samenleving en niet bij minderheden die te veel aan hun eigen cultuur zouden vasthouden. Je kan op juridisch terrein nog zo veel regelen, maar je staat machteloos als het volk de komst van moskeeën niet pikt. Ook op sociaal-economisch ter rein halen initiatieven te weinig uit, vindt het tweetal. Zo signa leren ze dat de werkloosheid onder minderheidgroepen stijgt,terwijl het onder au tochtonen daalt. Om de minderheden echt aan het werk te helpen moe! êOI vastgesteld aantal arbeidsplaat sen worden aangeboden. Om te bevorderen dat de maatschap pij ze accepteert, dient duidelijk te worden dat minderheids groepen recht hebben op een eigen 'culturele identiteit'. Zuidhollanders op televisie ROTTERDAM Zuidhollanders met aspiraties op tv-gebied krijgen eindelijk een kans. De VPRO begin met Open Deur TV. Elke maandag om 19.30 uur zendt de VPRO opnamen uit gemaakt door amateurtelevisiemakers. De omroep reist met een mobiele opnamestudio door het land en begint in Rotterdam. Op vrijdag en saterdag 3 oktober lommen Zuidhollanders hun hart luch ten. i iei is wel nodig dal be langstellend zich tevoren schrif telijk opgeven. De VPRO houdt in 'Open Deur TV* pertinent politieke propaganda, commerciële boodschappen, dia dmlnerau- de uitlatingen en bcke- ringspraatjes buiten de deur. Aanmelden kan bij de VPRO, Open Deur TV, Postbus 11, 1200 JC Hilversum. De Leidse universiteit moet een internationaal toonaan gevend studiecentrum op het gebied van wiskunde, na tuurkunde en sterrenkunde oprichten. Dat blijkt uit een voorstel dat vertegenwoordigers van de drie vakgroepen hebben gestuurd aan het bestuur van de faculteit wis kunde en natuurwetenschappen, zo meldt universiteits blad Mare deze week. Commissaris van de koningin is een baan voor bestuurlijke zwaargewichten, concludeert de Leidse politico loog J. Janssens in zijn proefschrift. De Zuidhollandse commissaris S. Patijn (rechts) heeft er op deze foto in ieder geval duidelijk lol in. archieffoto ellen martens Van 'rijkspottekijker' tot 'belangrijke schakel' De Provinciale Landschappen houden van 19 tot en met 27 september weer de Week van het Landschap, dit keer onder het motto landschap in ontwikkeling. De twaalf provinciale landschappen hebben gezamenlijk zo'n 200.000 leden en 62.000 hectare natuurgebied in beheer. Het Zuidhollands Landschap heeft een kleine 40.000 leden en 2000 hectare na tuurgebied. Vrijwilligers en betaalde krachten zorgen voor het onderhoud van de natuurgebieden. Ingegeven door het Natuurbeleidsplan van de regering wor den verspreid over Nederland nieuwe stukjes natuur aange legd. Zuid-Holland heeft ook landschappelijke hoogrtandjes. Dit jaar worden de duinen van Oostvoorne en de zogeheten West plaat in de schijnwerpers gezet. Op zaterdag 19 september is er een excursie naar de West plaat (vertrek 10.30 uur). Daar zijn een slufter en een vogeleiland aangelegd. Woens dag 23 september vertrekt om 14.00 uur een groep naar de poelen in de duinen van Oostvoorne en zondag 27 september om 10.00 uur naar de duinen van Oostvoorne. Elke excursie vertrekt vanaf bezoekerscentrum Tencllaplas in Roe kan je. Voor meer informatie kan worden gebeld met de stichting Het Zuid- hollands Landschap 010-4135045.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17