Gemeente negeert wens 'Zuid-West' Leiden Wethouder rekent op meer geld voor stadsvernieuwing Koe gered met paardebroek Stickers tegen asbest in stadsbouwhuis PvdA-kamerleden maken kennis met 'gewone mensen' K VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 15 Korfbalveld wordt toch bebouwd leiden De brandweer heeft gisterochtend een zwangere koe uit een sloot bij de Lam- menschansbrug bevrijd. Het dier, waarvan de vliezen al gebroken waren, raakte tegen kwart voor tien te water. Om de bijna 800 kilo zwa re koe werd door de brandweer een zoge naamde paardebroek gelegd. Met een auto, waaraan een lier was verbonden, werd het dier uit het water getrokken. Het karwei nam zo'n drie kwartier in beslag. Daarna werd de koe naar de stal van de eigenaar - een boer aan de Vlietweg - gebracht. Dierenarts Heker man paste er de keizersnede toe. De koe bracht een gezond kalf ter wereld. Ook de moeder maakt het goed. FOTO HENK BOUWMAN Nalco chemie begint bouw kantoor en laboratorium Er worden 40 huurwoningen gebouwd op het korfbalveld aan de Brahmslaan. Ondanks lange en gedegen betogen van omwonenden stemden alle fracties, met uitzonde ring van de SP, gisteravond tijdens een commissieverga dering in met de bouw van de eengezinswoningen. LEIDEN» JANET VAN PUK Veel bewoners van Zuid-West vinden dat het veld groen moet blijven. Ze zijn bovendien van mening dat de gemeente een onzorgvuldige procedure volgt. Woningbouw is in strijd met het bestemmingsplan. De gemeen teraad wil de bouw van de hui zen mogelijk maken via een zo geheten artikel-19-procedure, waardoor gedeeltelijk van het geldende bestemmingsplan kan worden afgeweken. Omwonen den zijn echter van mening dat het hele plan moet worden ver anderd. Zij zijn ook zeker van leiden paul van der koou Wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening) is optimistisch over de toekomst van de stads vernieuwing in Leiden nu de Tweede Kamer bij de verdeling van het geld meer rekening met historische kemen wil houden. Hij hoopt een groter deel te krij gen van het krimpende landelij ke budget. Per saldo zou de gemeente dan in de buurt kunnen blijven van de 13 miljoen gulden die ze nu jaarlijks krijgt. Bij de huidige toedeling van dat geld kijkt het rijk vooral naar het aantal voor oorlogse woningen. „Een stad als Haarlem kiijgt daardoor tweemaal zoveel geld als Lei plan beroep aan te tekenen te gen de beslissingen van de ge meenteraad. „Op deze manier is sprake van onbehoorlijk be stuur." De politieke partijen zijn het daar echter niet mee eens. „De emoties lopen hoog op en dat is begrijpelijk", zei PvdA'er R. Hillebrand. Hij ver wees naar het besluit dat de raad al in 1988 heeft genomen om het sportveld te bebouwen. „Het is voor ons een moeilijke afweging geweest maar de wo ningnood is nog steeds groot." Het verzoek van Leefbaar Zuid-West om seniorenwonin gen te bouwen op het terrein, den", zegt Van Rij. „Terwijl Lei den een veel grotere historische kern heeft." Of Leiden de landelijke bezui niging werkelijk weet te ontlo pen, blijkt dit najaar. De Kamer praat dan over een nieuwe ver deelsleutel. De afgelopen maan den liet staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) keer op keer weten dat de vier grote steden een groter deel van de pot moe ten hebben. Maar het is de vraag of de Kamer hem daarin steunt. Zo maakten PvdA-Ka- merleden zich de afgelopen da gen sterk voor de 30 tot 40 gro tere gemeenten. Heerma wilde tot 2005 11 miljard gulden in de stadsver nieuwing steken en er dan een wordt niet gehonoreerd. Vol gens wethouder Van Rij is de behoefte aan eengezinswonin gen in de wijk nóg groter. Bo vendien worden driekamerwo ningen voor ouderen altijd in een flat gebouwd. In zo'n ge bouw moet ook een lift komen. Dat is financieel alleen haalbaar als het flatgebouw behoorlijk hoog wordt. Kritiek hebben veel raadsle den overigens op de manier waarop de inspraakprocedure is verlopen. De informatie-avond over het plan is niet aangekon digd in de gemeentelijke adver tentie in Nieuwsweek en som mige buurtbewoners kregen geen uitnodiging in de bus. „Het zoveelste geval waarbij vervelende dingen gebeuren rond de inspraak", constateerde C. Kramp van het CDA. Wet houder Van Rij gaf de fouten grif toe. punt achter zetten. De Tweede Kamer wil van die punt echter niets weten en ziet 11 miljard niet als een plafond. Als in 1997 blijkt dat de ramingen niet kloppen, moet er meer geld op tafel komen, heette het aan het Binnenhof. Bovendien heeft Heerma toe gezegd nog eens te kijken naar de naoorlogse woningen en bo demsanering. Volgens de 23 middelgrote gemeenten moet er dringend stadsvemieuwings- geld beschikbaar komen voor het opknappen van naoorlogse woningen. Ook toonden ze aan dat de stadsvernieuwing mis lukt als er niet meer geld op ta fel komt voor het schoonmaken van bouwlocaties. leiden In het stadsbouwhuis aan de Langegracht zijn stickers aange bracht op de plaatsen waar as best is verwerkt. De stickers zijn bedoeld als waarschuwing voor werklui die onderhoudswerk zaamheden verrichten. Enige maanden geleden bleek dat er bij onderhoud aan de kamer van milieu-wethouder Hans de la Mar asbestvezels vrij kwa men. Asbest levert alleen gevaar voor de volksgezondheid op - het kan kanker veroorzaken - wanneer er in wordt geboord, gespijkerd of gezaagd. Volgens de gemeente is het dan ook niet nodig om naast de stickers ver dere beschermende maatrege len te nemen. De gemeente acht het aannemelijk dat ook in leiden Het staat vooralsnog niet vast dat de 62-jarige beheerder van een bungalowpark aan de Vliet weg in juni van dit jaar is inge reden op een van zijn huurders. De politie stelt dit vast na ver hoor van vier getuigen. De zaak is overgedragen aan de officier van justitie. Een 45-jarige Leidenaar deed 18 juni aangifte van 'poging' tot doodslag'. De beheerder van andere gemeentelijke gebou wen asbest is verwerkt omdat dit tot voor kort vrij algemeen werd toegepast. De beheerders hebben inmiddels opdracht ge kregen een onderzoek in te stel len en waar nodig ook stickers aan te brengen. het park zou, na een ruzie, moedwillig op hem en zijn kleinzoon zijn ingereden. De beheerder ontkent dit. Na verhoor van vier getuigen staat voor de politie vast dat de beheerder met een 'behoorlijke vaart' over zijn terrein heeft ge reden. „Dat hij bewust op de 45-jarige man is ingereden is niet duidelijk geworden. De ge tuigen konden dat niet verkla ren", aldus politiewoordvoerder D. Graveland. De multinational Nalco cal Company begint op 23 sep tember met de nieuwbouw op de grens van Leiden en Oegst- geest nabij de Plesmanlaan. Het nieuwe kantoor en laboratori um vormen de derde vestiging van het Amerikaanse bedrijf in Europa. Nalco doet onderzoek naar de ontwikkeling van milieuvriendelijke verwerking van industrieel afvalwater en hergebruik van water. De nieuwbouw moet midden 1994 klaar zijn. Twee jaar geleden werd door Nalco een eerste bedrijf in Ro me geopend. Het directieteam, dat nu nog Parijs als standplaats heeft, wordt verplaatst naar het nieuwe gebouw. De bouw van de nieuwe vestiging is het begin van een nieuw project van de onderneming. AJs Nalco's be langen toenemen in Europa verwacht men verdere uitbrei ding. Waarom speciaal voor Oest- geest is gekozen legt directiese cretaresse Marlies lansen uit: „De aanwezigheid van de Rijks universiteit Leiden is een door slaggevende factor geweest. De universiteit heeft veel onderno men om bedrijven te interesse ren voor Nalco. Daarnaast zijn er veel hooggeschoolden aan wezig." Nalco verwacht dat de samenwerking met de universi teit voor beide partijen gunstig zal ziin. In net nieuwe bedrijf is plaats voor 50 nieuwe werknemers. Een groot deel hiervan zal wor den aangetrokken in Nederland. AGENDA VRIJDAG 18 SEPTEMBER Leiden Het Samenwerkingsverband Tegen Sexueel Geweld houdt een studie middag en feesteli|ke bijeenkomst tgv haar 10-jarig bestaan, Leidse Volkshuis. Apothekersdi|k 33a, tot 20 00 uur Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde. Herenstraat 64. aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 ZATERDAG 19 SEPTEMBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10,15 en 20 km, start vanaf VW-kantoor, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 16.00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10 00 tot 17 00 uur. Open Scouting-Dag van de Lode- wi|ksgroep met diverse demonstra ties. Van der Werf park. van 1300 tot 15.30 uur. Noordwijk Klaveriasmarathon, org. Tafeltenms- ver. TOV, Clubhuis. Nieuwe Zeeweg 73. aanvang 14.30 uur. Dance Inn. Join Centrum. Wetering kade. aanvang 21.00 uur. Poging tot doodslag staat niet vast leiden paul van der kooi| Tussen het winkelen door even koffie drinken met een kamerlid, wethouder of raadslid van de PvdA. Dat kan morgen, zaterdag 19 september, in het Gulden Vlies (Breestraat 125). De deelnemende kamerleden zijn de Leidenaars Willem Vermeend en Arie de Jong. Collega's uit andere delen van het land nodigen die dag de mensen thuis uit maar De Jong vindt dat onzin: „Zeker in een stad als Leiden. Die is te groot, er wonen te veel mensen en er is veel meer afstand tussen bestuurder en mensen." Natuurlijk, hij loopt dagelijks tussen de gewone men sen, maar ze weten niet dat hij kamerlid is. Een kamerlid bovendien, dat open staat voor hun problemen.»De negen tiende september wordt dat anders. Het publiek mag met de politici overal over praten; De Jong verwacht de meest uit eenlopende gespreksonderwerpen. Van mensen die aan belastingspecialist Ver meend hun loonstrookje laten zien tot lieden die maar niet begrijpen dat 'hun' Pvda troepen naar de Golfcrisis stuurde en WAO en koppeling uitholde. De ontmoeting werkt naar twee kan ten. De politicus hoort weer eens wat de gewone burger denkt en de burger kan zijn hart uistorten. „Normaal wachten we tot de verkiezingen, maar dan zijn wij de mensen die ons verhaal kwijt moe ten," legt De Jong uit. „Dan hoort de kie zer alleen maar waarom hij op ons moet stemmen." Als het zaterdag een beetje loopt, willen de kamerleden vaker koffie gaan schenken. In Leiden en op andere plaatsen in de regio. Ook willen ze plaat selijke politici graag vergezellen tijdens hun tochten door wijken en hopen ze op uitnodigingen voor spreekbeurtjes hier en daar. Als het even meezit komt de PvdA-kamerffactie binnenkort naar Lei den voor een werkbezoek. De dames en heren willen dan de wijken in, het liefst met een minister. Een dom blondje is ze niet. Met haar zwarte lokken en havo-opleiding gecombineerd met voorbereidingen op de balletacademie kunnen we zelfs spreken van een slimme donkere. En toch is ze Miss Rijnland geworden: Carina Stouten, geboren Leidse maar sinds kort Alphense. Ze komt eraan. ÉÊk Wie nog altijd meent dat een Q miss per definitie een achterlijk grijnzend grietje is, kan nu defintitief inpalcken. De nieuwe Miss Rijnland weet waarmee ze bezig is. De 16- jarige Carina Stouten maakt schooldagen van dik twaalf uur. En dat op een leeftijd dat velen van ons nog wat doelloos op schoolpleinen rondhingen. Studiehoofd Maar voor Carina is geen straat hoekwerker nodig, 's Ochtends om half acht verlaat ze de ou derlijke woning, op weg naar haar school in Rotterdam: Daar volgt ze een havo-opleiding (laatste jaar) die ze combineert met een balletschool. Volgend jaar wil ze graag naar de balle tacademie. Pas 's avonds om acht uur komt ze in Alphen te rug, waarna ze aan haar huis werk gaat. Momenteel loopt Carina een beetje met het fraaie hoofd in de wolken. Afgelopen weekein de werd ze op de Leidato ge kroond tot Miss Rijnland en mag ze zich dus een jaar lang de mooiste van de streek noemen. Nou ligt de internationale glamourwereld niet wakker van de titel Miss Rijnland, maar het is een leuk beginnetje. De Alp hense wil namelijk meer. Ze is vastbesloten om ook Miss Zuid- Holland te worden. Daarna moet het echt grote werk ko men: de Miss Universe-verkie- zing. Voorlopig moet de wereld even wel nog even geduld hebben. Carina wil eerst haar school af maken. In de weekeinden en vakanties heeft ze wel tijd voor fotosessies en modeshows, maar doordeweeks heeft ze an dere dingen aan haar hoofd. En tijd voor ontspanning moet er ook zijn. Uitgaan ligt haar wel, maar dan wel in Leiden, bena drukt ze. Tja, het is even wen nen voor een Leidse die tot Alp hen is veroordeeld. Mooi hoofd Zoals vorige week al in deze ru briek werd gemeld, verliep de inschrijving voor de Miss Rijn land-verkiezing dit jaar weinig soepel. Pas op het laatste mo ment, na de eerste voorronde op zaterdag kwamen er nog aanmeldingen bij waardoor de tweede vooronde op woensdag kon doorgaan. Volgens Carina zaten de echte toppers dan ook in de eerste ronde. „De verlie zers van zaterdag mochten ook woensdag nog meedoen. Eén van hen bereikte langs die weg alsnog de finale. Dat zegt wel iets over het niveau van de tweede ronde." De kersverse Miss Rijnland had voor de ze VRUETUD De 16-jarige Miss Rijnland, een jaar lang de mooiste van de streek. kerheid haar ouders even naar de tweede ronde gestuurd. Die gingen met een gerust hart te rug naar Alphen. „Er zat weinig bij." Sorry, dames van woens dag. De finale ging vlotjes voor Ca rina, die echter de moed al had opgegeven toen de winnares werd bekendgemaakt. „Ik hoor de dat nummer 240 de winna res was. Ik dacht dat ik 242 was, dus bleef lekker staan. Pas toen ik mijn naam hoorde, wist ik dat ik had gewonnen." Over nummers gesproken, wat vindt ze van de veelgehoorde kritiek dat miss-verkiezingen verdacht veel op vee-keuringen lijken? Nou, dat is dus maar onzin. Je moet immers ook vragen beant woorden en met alleen een mooi bekJde kom je er echt niet. Een miss moet zich kunnen presenteren en daar let zo'n ju ry wel degelijk op. Meent Ca rina. Volgend jaar behoort ze als zittende miss ook tot de juryle den van de verkiezing tijdens de Leidato. Vindt ze wel mooi. „Kan ik het ook eens van de an dere kant bekijken, enig." Ei genlijk had haar voorgangster, de blonde lolanda de Vriend, zaterdag tijdens de finale ook in de jury moeten ziten. Maar dat ging niet door. „Wel jammer, want ik had het kroontje graag uit haar handen ontvangen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Wat is dat dan, jaloezie van die voorgangster? „Nee hoor. lolan da deed zelf mee aan een ande re belangrijke miss-verkiezing." Zo zie je maar. ook voor een Miss Rijnland blijft het na een jaar nog ploeteren bij andere verkiezingen. (RK) Boy Klopper ffi Loman L«fmam Ons Buiten Turnvereniging Ons Buiten houdt op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 september haar jaarlijkse tentoonstelling van ei gen gekweekte bloemen, plan ten, nutsprodukten en bloem- sierkunst. De tentoonstelling is op zaterdag en zondag voor net publiek geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. Het verenigings gebouw ligt achter sportpark noord. De toegang is gratis. Politiek-video Politiek informatiecentrum 'De Invalshoek' draait op zaterdag 19 september de video 'Hidden Agenda'. Het is een verfilming van een moord en het onder zoek die leidden tot de onthul ling van een Brits regerings schandaal. Deze film geeft een realistisch beeld van wat men sen kan overkomen als ze te dicht bii de Britse poltieke be langen komen. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toe gang kost twee gulden vijftig. Het adres is Koppenhinksteeg 2 in Leiden. Scouting De Lodewijksgroep houdt zater dag 19 september een open dag in net Van der Werfpark in Lei- ém .inaf 13.00 uur tot 15.30 uur worden er demonstraties gegeven van de vele activiteiten die aan het scoutingspel ver bonden zijn. De Lodewijks groep biedt jongens en meisjes tussen 7 en 15 iaar een scida aan mogelijkheden. De open dag is gratis. Collectanten Het Leids Dierenasiel is op zoek naar collectanten. De jaarlijkse collecte wordt gehouden van 5 tot en met 10 oktober in leiden. Leiderdorp. Oude Wetering n Zoeterwoude. Belangstellenden kunnen rich opgeven op de vol gende tel. nrs 071-170822 071-890029 01718-24473. Natuurvrienden Het NIVON (Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk) houdt zondag 20 september de eerste bijeenkomst van het seizoen 1992/1993. Op deze zondag middag is Ate Doornbosch, be kend om zijn radio-program ma's 'onder de groene linde' te gast. Aanvang 11.30 uur in de zaal Zuiderkwartier aan de An jelierstraat. Oudheden Drs. Marijke Brouwer geeft zon dag 20 september een Ir/mg, getiteld 'Brons uit de Oudheid van Nederlandse bodem Dele ring begint om 15.00 uur en wordt gehouden in de Reuvens- zaal van het Rijksmuseum van oudheden, aan het Rapenburg 28. Ouderen De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid West houdt op zondag 20 september van half drie tot half vijf een ont- treedt op. Adres: Verzorgingste huis *Van der Willigennof. ApolJoiaan 264 (buslijn 13 Of 14). Voor vervoer tel. 313987 of 310916.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15