Leiden Regio 'Je hoort vuur maar ziet niets' Afscheid valt niet zwaar 'Dokter Meijer kent me persoonlijk' Van vijf dagbladen totone paper city Drietal deelt klappen uit aan passanten VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Redacteuren Leidse Courant tevreden met oplossing Erg bedroefd zijn ze niet, de re dacteuren van de Leidse Cou rant. Hun dagblad verdwijnt weliswaar op korte termijn, maar daarmee komt ook een einde aan een lange periode van onzekerheid, hoge werk druk en voortdurende conflic ten met hun hoofdredactie. „Leuk is anders", zegt Gert-Jan Onvlee, redactie-chef van de Leidse Courant. „Maar we we ten al jaren dat onze krant een eindige zaak is. De mensen ko men nu in elk geval niet op straat te staan. Wat dat betreft is het dus prettig geregeld. En ver der vertrouwen we er maar op dat er voor de medewerkers een redelijke oplossing wordt ge vonden." Het lot van de Leidse Courant lijkt bezegeld doordat de Hol landse Dagblad Combinatie (HDC) de moedermaat schappij van onder meer Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad de krant wil overne men. De titel, een kopblad van de Sijthoff-krant het Binnenhof, zal daardoor op korte termijn verdwijnen. De acht redacteu ren krijgen een baan bij de HDC aangeboden. Ook de huis-aan- huisbladen van Sijthoff die in en rond Leiden verschijnen, gaan over naar de Hollandse Dagblad Combinatie. Deze uitgaven zul len echter op dezelfde voet wor den voortgezet. Adjunct-hoofdredacteur Jos Timmers van de Leidse Courant betreurt het besluit, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat er nog maar weinig mogelijkheden waren om de krant overeind te houden. „Het is tragisch voor de redacteuren, die nu in het ongewisse zitten. En het is tra gisch voor de abonnees die de krant altijd heel trouw zijn ge bleven. Maar ze waren met te weinigen." Ook Timmers voelt echter iets van opluchting. „Ik kan het niet veroordelen, want ik ben een van de mensen die er verant woordelijk voor was, maar de werkdruk lag op de grens van het aanvaardbare. Als die grens al niet was overschreden. De Leidse Courant telde ooit der tien redacteuren. Na een aantal bezuinigingsoperaties is dat aantal geslonken tot acht. „Des ondanks bleef het een goede krant", meent Timmers. „En dat noem ik een enorme presta tie." LEIDEN» Leiden was ooit een paradijs voor de krantenlezer. In tegenstel ling tot veel andere plaatsen van gelijke grootte, telde deze stad een rijke verscheidenheid aan kranten. Het Vrije Volk had een speciale Leidse editie, net als het Vaderland. De Nieuwe Leidse Courant verscheen hier, en natuurlijk de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad. Opmerkelijk genoeg beconcurreerden die kranten elkaar nauwelijks. Zo n dertig, veertig jaar geleden be stond er nog een levendige ruilhandel onder journalisten van verslagen en berichten, waardoor het wel eens gebeurde dat een verhaal exact hetzelfde in alle vijf de kranten verscheen. Toen ze wel begonnen te wedijveren, ging het snel bergaf waarts met de Leidse kranten. In de jaren '60 verdwenen de edi ties van Het Vaderland en het Vrije Volk. De Nieuwe Leidse Cou rant legde in 1975 het loodje. De Leidse Courant, hoewel ze een vrij mariginaal bestaan leidde, hield het nog 17 jaar langer uit. Leiden is een, zoals het in goed Nederlands heet, one-paper city geworden. Met de huis-aanhuisbladen ging het precies de andere kant op. Tot in de jaren '70 had de Leidse Post ongeveer het monopo lie in de stad. Ze ondervond alleen concurrentie van een aantal in kleine oplage verschijnende wijkbladen. Op dit moment ver schijnen er niet minder vijf verschillende advertentiebladen in Leiden. Schade bedraagt zeker miljoen De schade door de brand in De Hoeksteen wordt door een woordvoerder van de ge meente voorzichtig geschat op 'zo'n miljoen gulden'. Een definitief schadebedrag is nog niet bekend. Ook de oor zaak van de brand staat nog niet vast. Verwacht wordt dat het onderzoek over enkele dagen kan worden afgerond. De gemeente hoopt de leerlingen van De HnwilWI ovrr «en m—mi ie tndevee* ten in dat deel van het com plex dat niet door brand is verwoest. Zij zijn tijdelijk on dergebracht in het nabij ge legen buurthuis Morvchwtfk. Door de brand is ook een project van de Stfe hting i ie Mare voor niet-schoolgaande jeugd getroffen. De stichting had voor enkele maanden een paar lokalen gehuurd in het complex. Deze waren vo rige week ingericht. De acti viteiten zouden binnenkort beginnen. Een oplossing is nog niet gevonden. Ook is nog onduidelijk hoe de huis vesting wordt geregeld van de Islamitische School en ba sisschool De Morskring die het nu grotendeels verwoeste complex volgend jaar zouden betrekken. Studiecentrum /t -y De Leidse universi- I teit wil een toon aangevend internationaal studiecentrum Voorstelling Paul de Leeuw afgelast leiden Wegens ziekte van caberetier Paul de Leeuw is de voor stelling in de Leidse schouwburg gisteravond op het laatste mo ment afgelast. Hij had problemen met zijn stem. De voorstelling van vanavond gaat overigens gewoon door. De caberetier is weer voldoende hersteld. De bezoekers die het gisteravond met een gratis kopje koffie moesten doen om de teleurstelling te ver werken, kunnen maandag 12 oktober opnieuw terecht met het zelfde kaartje. Voetganger levensgevaarlijk gewond leiden Een 19-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gistermid dag levensgevaarlijk gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Rijnsburgerweg. De man is bij het oversteken door een 59-ja- rige automobiliste uit Leiden aangereden. De Alphenaar was omstreeks een uur aan het hardlopen op de Rijnsburgerweg en zou ter hoogte van de Mariënpoelstraat plotseling zijn overge stoken. De 59-jarige bestuurster van de auto kon niet meer rem men. De voetganger is met een schedelbasisfractuur in 'uiterst kritische toestand' in het AZL opgenomen. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden: tel. 258888. Anti-vivisectie op Beestenspul De Anti-Vivisectie-Stichting heeft een mobiele tentoonstel ling ingericht over dierproeven. Morgen is de première ervan op de diertentoonstelling Beesten spul in de Groenoordhallen in Leiden. De stichting gaat met 'Dieren op de proef gesteld' langs scholen in het voortgezet onderwijs, bibliotheken en lees zalen. In Nederland wordt elk jaar een miljoen dierproeven ge daan voor uiteenlopende doel einden. Nieuwe medicijnen worden getest op dieren, er wordt wetenschappelijke on derzoek gedaan en dieren wor den gebruikt om cosmetica te testen. De stichting wil het ge bruik van dieren zo veel moge lijk terugdringen. De tentoonstelling, bestaande uit foto's met tekst, geeft een beeld van de huisvesting van en de omgang met de proefdieren, de wetgeving en de alternatie- -e Leidenaars heb ben vannacht een aantal voor bijgangers bedreigd en mis handeld in de Haarlemmer straat, ter hoogte van de Har- tebrugkerk. De politie heeft het stel, na een waarschuwing van passanten, op heterdaad betrapt en ingesloten. Een 20- jarig slachtoffer uit Oegstgeest moest zich na een aantal klap pen en schoppen onder be handeling stellen in het Aca demisch Ziekenhuis. - De daders (16 en 17-jarige meisjes en een 19-jarige man) richtten hun agressie in eerste instantie op een 18-jarige Lei- derdorpse en 17-jarige Leidse. Dit tweetal werd omstreeks kwart over een met bierviltjes en bier bedolven. Het 17-jarige meisje dreigde even later met een stukgegooid glas en eiste geld, waarop het tweetal de benen nam. De Leiderdorpse werd achterhaald maar kon na een korte worsteling alsnog 'ontkomen. Vervolgens waren een 20-ja- rige Oegstgeestenaar en een 21-jarige Leidse het slachtof fer. Ze kregen beide klappen en schoppen. Ook van hen werd geld geëist. Tiidens deze vechtpartij zijn de daders aan gehouden. De titel Leidse Courant verdwijnt binnenkort uit Lelden en de regio. foto lock zuyderduin Gert-Jan Onvlee die ook lid is van de ondernemingsraad denkt dat het harde werken tot meer resultaat had kunnen lei den. „Feit is'dat Sijthoff niet of nauwelijks in deze krant heeft geïnvesteerd. Ik vraag me af wat er van de Leidse Courant had kunnen worden als dat wel was gebeurd." Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) hoort het nieuws over de overname met gemengde gevoelens aan. „Om een persoonlijke reden, want mijn grootvader was in 1909 één van de oprichters van de krant. Maar verder vind ik het spijtig dat de pluriformiteit van de Leidse pers verder ver schraalt. Aan de andere kant wordt de economische basis van het Leidsch Dagblad hier door verbeterd. Dat is toch wel weer een pluspunt." De medewerkers van de vijf Thuiskranten, waaronder de Leidse Post en de Zuid-Holland Post. maken zich voorlopig wei nig zorgen om hun toekomst. Eindredactrice Teuntje van Delft: „We vinden dat we goede kranten maken die goed in de markt liggen. Wat er precies gaat gebeuren, weten we nog niet. Maar we gaan er vanuit dal we gewoon lekker door kunnen gaan. En we vertrouwen er op dat beide directies een eerlijk plan maken." Onder de Leidse huis-aan huisbladen woedt op dit mo ment een felle concurrentie strijd. De directie van HDC die onder meer ook Nieuws- week uitgeeft wilde zich in db lUtyU Morten door een nieuw midweeks blad uit te ge ven. Dat plan is na de overname van de Thuiskranten weer van de baan. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEGI j Het vertrouwde adres voor. RAMEN EN DEUREN. WAND EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie L Uitgevoerd in onverwoestbaar kratitat van bet kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in drverse kleuren, volledig I gegarandeerd en door onze I vakmensen pertecl op maat gemaakt Het geheet voorzien van Kmm cartftcMt I Kom gewoon eens alles op uw I gemak bekaken We geven u graag 1 uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «BI AC/*_ mtLVCU f fXnr* er Vnrnrm M 01713 15361 MteOtna-tSSB deneunlncl'*S0T Problemen door verlaagd plafond De brandweer heeft woensdagavond de grootste moeite gehad om de brand in de school De Hoeksteen in de Ho ge Mors te blussen omdat het vuur onzichtbaar voort woekerde boven het verlaagde plafond. Omdat tussen- schotten boven het plafond ontbraken, kon het vuur zich onbelemmerd door het hele pand verplaatsen. buiten te komen omdat het vuur lang boven het plafond blijft hangen." Erfenis Volgens het hoofd van de afde ling Bouw en Woningtoezicht van de gemeente, T. Rasser, staan er in Leiden tal van ge bouwtjes die op eenzelfde wijze zijn opgebouwd als De Hoek steen. ..Het is de erfenis van de tijd van de verlaagde plafonne tjes", aldus Rasser. Hij zegt dat de voorschriften bij de bouw van grotere panden aanmerke lijk zijn aangescherpt en brand werende schotten verplicht zijn. Bij kleinere gebouwen wor den nog wel constructies als bij De Hoeksteen toegepast. Tot spijt van de brandweer overi gens. Baartscheer: „Het is een kleine moeite om bij de bouw meteen tussenschotten boven het plafond de bouwen. Dat be perkt de schade bij brand cn maakt het bluswerk veel gemak kelijker." Aanvankelijk leken veel mensen zich te zullen inschrijven voor haring en wittebrood in de Stadsgehoorzaal. Na afloop moest hoofd inschrijving Har Meijer constateren dat de belangstelling voor deze traditie afneemt foto loek zuyderduin Teleurstellend aantal inschrijvingen voor haring- en wittebrood Om zeven uur gisteravond meende 3 oktober-bestuurslid Har Meijer nog dat het 'zelden zo druk was geweest'. Maar na de sluiting in de Stadsgehoor zaal van de inschrijving voor haring- en wittebrood moest de 'toezichthouder' die indruk bij stellen. Slechts het teleurstel lend lage aantal van 12.500 Lei denaars was een bewijsje voor het traditionele 3 oktober voed sel komen halen. En die papier tjes zijn over twee weken goed voor 32.500 haringen en 5500 broden. Meijer heeft er wel een ver klaring voor: „3 oktober valt op zaterdag. We hadden dit jaar nauwelijks inschrijvingen van studentenhuizen, die studenten zijn het weekeinde weg. Ook bedrijven, die dan dicht zijn, hebben het laten afweten. Voor al particulieren zijn vandaag ge komen." In andere jaren waren er gemiddeld 18.000 inschrijvin gen. „Ik denk ook dat het ge woon terugloopt. Het leeft min der." Daar hebben de Vrienden van de Reveilll-je geen last van. Zij verkochten gisteren zo'n dik ke honderd lustrumpenningen a een tientje. De voortekenen dat het rustig zou blijven, waren al van meet af aan zichtbaar. Wel stond er natuurlijk een rij van mensen bij de Stadsgehoorzaal tot aan het LVC. Zij wilden het gevoel dat bij deze traditie behoort zo lang mogelijk beleven. De 63-ja- rige Leidenaar B. Belt wachtte bij voorbeeld twee uur. En dat voor het eerst. „Ja, terwijl ik hier geboren en getogen ben. Nu wil ik het eindelijk ook eens mee maken." Meer ouderen hebben zich aan de kop opgesteld. „Hier, deze mevrouw is 86 en heeft zich al 67 keer ingeschre ven", wordt er geroepen, maar de dame wil graag anoniem blijven en vindt het best zo. Iets jonger is mevrouw W. Jan- sen-De Gooyer, die op de trap voor de ingang op een stoel zit. Om zich voor de dertigste keer in te schrijven. „Die stoel? Kreeg ik van de Stadsgehoorzaal, aar dig hè, want ik loop met een stok." Op 3 oktober is zij verze kerd van vele haringen en witte broden, zij haalt wèl voor stu denten. „Als hospita aan de Breestraat heb ik er acht in huis." Alleen heeft ze van haar huur ders geen bewijs bij zich. Want traditiegetrouw ga je met ten minste een paspoort of rijbe wijs, en liefst een trouwboekje naar de Stadsgehoorzaal. Maar dat maakt volgens mevrouw lansen niet uit. „Dokter Meijer kent me persoonlijk." En hij doet inderdaad niet moeilijk. Alleenstaande B. Guldemond haalt ook voor meerdere perso nen, hij staat luidlachend met wel vier trouwboekjes te zwaai en. „Ik heb zelf maar gezegd dat ik met vrouw en kind woon, ja het is voor andere familie. Dus ik kreeg veel meer. Als tegen prestatie ben ik lid geworden van de 3 October Vereeniging, da's toch het minste wat ik kan doen".de Mooij (64) wil voor al kwijt dat de inschrijving vroe ger meer betekenis had. „In de tijd van armoede, was het ook gezelliger. Nu zijn we welvarend en is het leven jachtig. Vroeger kreeg je ook kleding, pijptabak. De ouderen hebben allemaal binnen luttele minuten het fel begeerde bewijs in handen. Het zou rustig blijven. „Gaat het goed, vrouwtje?" vraagt Meijer dan ook aan zijn echtge note, als zij als inschrijfster even niets te doen heeft. Een record van vijfentwintig mensen zit dan met pen en bonnetje in het restaurant van de Stadsgehoor zaal klaar. Twee keer zoveel als vorig jaar. Geen wonder, want van Meijer mag iedereen zich als inschrijver opwerpen. Meijer krijgt ook thuis nog inschrijvin gen. „Ja, Leidenaars uit het bui tenland bellen mij in deze tijd persoonlijk op, zij komen hier naar toe en zo kun je ook reser veren. Nee, liever niet op het spreekuur, ha". Tegen zevenen is hij het overzicht een beetje kwijt. „|a, de mensen blijven zitten en er wordt wat gepim peld." Door zelf zo'n schot aan te brengen, kon de brandweer een deel van het complex redden. Bij de geruchtmakende brand in Huis ter Duin in Noordwijk - in januari 1990 - deed zich ook het probleem voor dat tussen wanden ontbraken waardoor het hotel grotendeels in vlam- men opgjng. Volgens woordvoerder Baart scheer van de Leidse brandweer is de constructie die bij De Hoeksteen was toegepast heel gebruikelijk voor oude gebou wen. Baartscheer: „Je ziet het ook vaak bij winkelcentra van zo'n tien tot vijftien jaar oud. De brand begint in een winkel en verplaatst zich boven het pla fond. Na verloop van tijd staat dan het hele centrum in lichter laaie. Dat hebben we het afgelo pen jaar al een paar keer mee gemaakt. Ik geloof overigens niet dat er in Leiden winkelcen tra staan die op die manier zijn gebouwd." „Voor ons is het geen doen om zo'n brand onder controle te krijgen. De brandweermen sen die bij De Hoeksteen bin nen waren, zagen geen vlam men maar hoorden het vuur boven hun hoofd loeien. Na verloop van tijd smoort het vuur door het gebrek aan zuurstof. Maar als het plafond instort, krijg je een enorme steekvlam en sta je opeens midden tussen de vlammen." Volgens Baartscheer levert een dergelijke constructie overi gens geen extra risico's op voor mensen die eventueel in het pand zijn wanneer de brand be gint: „Er is tijd genoeg om naar

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13