Keiharde lach gaat samen met keiharde dramatiek' 'De luisteraars zouden het niet meer moeten pikken' piat voor 'down under' Rtv show VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Ivo Niehe voert op RTL 4 actie voor Ronald McDonald Huizen Marco Bakker in duet met een jeugdige heldentenor, morgenavond op RTL 4 te zien in de Ronald McDonald Award. HILVERSUM GERARD V Nederland is de laatste jaren over voerd met acties ten bate van het goede doel en lijkt daarom tamelijk geefmoe ge worden. Tegenwoordig is er meer voor nodig dan het pro jecteren van een gironummer om met redelijke kans van sla gen op het sociale gevoel van de Nederlander te werken. Bij in stellingen en instanties die le ven bij de gratie van de donatie is een en ander natuurlijk be kend, vandaar dat geldinzame lingen meer dan ooit omlijst worden door show en amuse ment. Niet voor niets wordt de laatste jaren veelvuldig een be roep gedaan op presentator- programmamaker Ivo Niehe, die zich al menigmaal heeft be wezen als een vlot babbelende actievoerder, uitgerust met de vaardigheid om geld uit porte monnees te praten. Geassis teerd door Irene Moors geeft Niehe morgenavond vorm aan 'Ronald McDonald Comedy Award", een 'showy' tv-collecte op RTL 4. De baten komen ten goede aan het Ronald McDo nald Kinderfonds, beheerder van de Ronald McDonald Hui zen. Met 'Ronald McDonald Co medy Award' debuteert Niehe als programmaproducent bij RTL 4. Hij zegt in dit geval op basis van onkostenvergoeding te werken, zoals Niehe naar ei gen zeggen altijd te werk pleegt te gaan als hij zich inzet voor een liefdadig doel. Hele eer „Een keer of drie per jaar doe ik iets dat niet gericht is op het spekken van mijn eigen kas. Dan blijft er voor mij nog ge noeg tijd over om geld te ver dienen. Ik vind het een hele eer dat mij is gevraagd het pro gramma te produceren, temeer omdat het verhaal over de Ro nald McDonald Huizen nooit helemaal is verteld. Dat ze bij ziekenhuizen horen, weet men meestal wel. Hoe belangrijk het voor ernstig zieke kinderen en voor hun ouders is dat die Ro nald McDonalds Huizen er zijn, daarvan is lang niet iedereen doordrongen." „Vijf dagen lang heb ik in een paar van die huizen rondgelo pen om filmopnamen te ma ken. Je hoeft maar te kijken naar de filmpjes, die zaterdagavond worden vertoond, om onder de indruk te raken van wat er bin nen de muren van de Ronald McDonalds Huizen allemaal ge beurt." Afhankelijk van het ziekte beeld van de piepjonge pa Ivo Niehe op reportage in een Ronald McDonald Huis. Hier onderhoudt hij Sittardse familie Nijman. tientjes lossen lach en traan el kaar af in de vijf mini-docu mentaires. Ervaar bijvoorbeeld hoe de Eindhovense Alice van der Broek dezer dagen troost put uit het sprankje vreugde dat ze toch nog wist op te diepen uit al het persoonlijke leed dat ze maanden moest verwerken. Onlangs moest ze het verlies betreuren van haar 2-jarig dochtertje Amy. Maar ze kreeg van haar kind zoveel liefde en van de medebewoners in het Utrechtse McDonald Huis zo veel steun en begrip, dat Alice van der Broek voor de tv-came- ra niet anders dan met dank baarheid kan terugkijken op haar verblijf. „Een van de won derlijkste statements die ik ooit heb gehoord", zo getuigt Niehe op zijn manier van zijn diepe respect. In het Nijmeegse Sint Rad- boudziekenhuis maakte Niehe het behandelingsproces mee van de 5-jarige Stefan Karssen. Bij hem werd een tumor aan een van de nieren geconsta teerd. Niehe: „Het onderzoek is een ware beproeving voor dat knulletje geworden. Het infuus inbrengen gaf al problemen, tel kens moest Stefan worden ge prikt en uren heeft hij onbe weeglijk onder dat fotoappa raat, onder die verfoeide scan moeten Üggen. Dagen van on draaglijke spanning hebben we beleefd." Het verlossende woord sprak de chirurg na de ingreep. De tu mor bleek goedaardig en was intussen operatief verwijderd. Eind goed, al goed. Niehe: „Zo dra ik dat filmpje zie, springen de tranen weer in m'n ogen." Dramatiek Behalve lief en leed zit er ook veel muziek in het programma. Tal van artiesten hebben hun medewerking toegezegd aan de tv-actie: Donna Lynton, Marco Bakker, Piet Bambergen, Edwin Rutten, Oscar Harris, mimespe- ler Rob van Houten en de clowns Jango Edwards en Keith Harris. Maar de hoofdrollen in het amusementsgedeelte wor den vertolkt door kinderen. In Baam is maandag reeds de strijd om de Ronald McDonald Comedy Award opgenomen. Onder toezicht van presentatri ce Irene Moors hebben kinde ren in groepjes van vijf zij aan zij met professionele clowns met elkaar gewedijverd in het opvoeren van komische acts en goochelnummers. „De keiharde lach laat zich tij dens deze wed strijd combineren met keiharde dra matiek. De kinde ren, de medewer kenden, onderge tekende, iedereen is tot op het bot gemotiveerd om zich in te zetten voor dit doel." Als directeur van het Ronald McDo nald Kinderfonds denkt Pascal A.R. Rijnders precies te kunnen aangeven welk belang de Ro nald McDonalds Huizen vertegen woordigen voor zowel bedlegerige zich met de patiëntjes als hun foro.ee ™ders en moe- ders. „Lang niet altijd bevinden specialistische zieken huizen zich in de woonomge ving. Üe Ronald McDonald Hui zen bieden ouders de gelegen heid om dichtbij hun zoontje of dochter te verblijven. Neem van mij maar aan dat een ernstig ziek kind er nog slechter aan toe is, als er geen ouders in de buurt zijn. Voor de ouders is het trouwens ook belangrijk dat ze geregeld met andere ouders van zieke kinderen van gedachten kunnen wisselen. Weliswaar zit ten de mensen een tijdlang in een en hetzelfde huis, maar de privacy is er groot. Wrijvingen hebben zich tot dusver niet of nauwelijks voorgedaan. De saamhorigheid is doorgaans groot Mensen ervaren het da gelijkse contact met lotgenoten als heel bevrijdend, daar waar ze hun problemen veelal niet bespreekbaar durven maken bij buitenstaanders." Het allereerste Ronald McDo nald Huis in de Verenigde Sta ten werd in 1974 opgeleverd, op initiatief van de gelijknamige hamburgergigant. Rijnders en Niehe erkennen dat McDonald best enige goodwill zal hebben verworven. „Maar", vermoeden de heren, „veel meer hambur gers dan anders zal hij niet door het initiatief hebben verkocht." In Nederland werd in 1985 het eerste huis geopend. Thans zijn er in dit land 6 Ronald McDo nalds Huizen. Amsterdam en Rotterdam tellen 24 kamers, Utrecht en Groningen 8, Nijme gen 10. Onlangs werd aan de Leidse Boerhaavelaan, op een steenworp van het Academi sche Ziekenhuis Leiden een j nieuw huis geopend. De totale verwervingskosten, inclusief in richting van de 17 kamers -en het salaris van huisbeheerder, bedroegen rond 2 miljoen gul den. Met de exploitatie van een ka mer is per overnachting een be drag van 120 gulden gemoeid. Per opvanggezin wordt een bij drage van 25 gulden per etmaal verlangd. Maar wie niet in staat j blijkt dat bedrag op te brengen, wordt niet buiten de deur van het Ronald McDonalds Huis ge houden. De behandelend arts van een kind en de huismana ger bepalen in gezamenlijk overleg of het wenselijk is de ouders onderdak te verlenen. Rijnders: „Wat wij straks het publiek gaan vragen is een jaar lijkse bijdrage van 120 gulden in de kosten, per hoofd een dona tie van 10 gulden per maand." Elf Nederlandse ondernemers hebben volgens Rijnders fors in de buidel getast om zaterdag avond naast een bekende Ne derlander in een panel te mo gen zitten. Het is de bedoeling dat ze in telefonisch contact ko men te staan met het land; daartoe zullen 300 telefoonlij nen worden open gesteld. Zegt directeur Rijnders van het Ro nald McDonald Kinderfonds ten slotte: „Ik weet dat Nederland zo ongeveer geefmoe is, maar ik hoop van ganser harte dat de filmpjes die zaterdag worden vertoond voor de mensen zo herkenbaar zijn dat ze zich tóch weer van hun gulle kant laten i zien." (RTL 4, morgenavond om 20.30 uur; giro 8541 Ln.v. Ro nald McDonald Kinderfonds) Anne van Egmond na 27 jaar radio op straat CLOSE UP HILVERSUM GPD Na zevenentwintig jaar trouwe dienst heeft Anne van Eg mond met ingang van 1 oktober geen radioprogramma meer. Bovendien is zij verwikkeld in een familieruzie, ontstaan na haar openbare verslag van de zoektocht naar haar vader in het VARA-televisieprogramma 'Het Moment'. Een ruzie die wordt uitgevochten via de po pulaire familiebladen. Bij Anne van Egmond over heerst de boosheid over haar ontslag. „Op 1 juni, ik was net terug van vakantie, heb ik bij de TROS de mededeling gehad dat ik met ingang van het nieuwe seizoen - 1 oktober - geen pro gramma meer had. Dat was leuk thuiskomen." „Even nog had ik het idee dat ik wel weer aan de slag zou ko men in Hilversum, maar wat kriig je dan te horen: 'je hebt zon typisch KRO-geluid'. Ik word nog steeds geassocieerd met de KRO. Dat is logisch, ik heb van 1965 tot 1989 voor die omroep gewerkt. Maar wat krijg je als antwoord als je de KRO benadert: 'We zijn geen vang net'. Met andere woorden: weg is weg. Kwaliteit, ervaring en luister dichtheid: het speelt volgens Anne van Egmond allemaal geen rol meer'. Althans niet bij de mensen die beslissen wat er op de radio komt. De luisteraar heeft niets meer te zeggen. Van Egmond: „Die mist alleen de programma's waar hij graag naar luisterde." „Onder het mom van 'de zen derkleuring' worden program mamakers gedwongen zich in bochten te wringen. Ik herinner me dat toen ik nog bij de KRO zat, ik een programma op zon dagochtend op Hilversum 3 had: 'Het Egmond-complex'. Ik liet mensen aan het woord, ik draaide rustige muziek. Op een gegeven moment had ik een luisterdichtheid van bijna twee miljoen. Toen moest ik The Simple Minds draaien. Vanwege de zenderkleuring." „Ik heb toen gezegd dat het zondagochtend was en dat ie dereen rustig wakker wilde wor den, dat de mensen die van de Simple Minds houden nog la gen uit te slapen, omdat ze laat uit de disco waren gekomen. Maar nee ik moest de Simple Minds en de Troetelschijf of T reiterschijf draaien Minkukels Nog steeds krijgt Anne van Eg mond vragen over het program ma Tombola, dat eind jaren ze ventig is verdwenen. Luisteraars willen weten of het programma terug komt. Van Egmond: „We hadden een paar stadions vol luisteraars. Maar Hilversum 3 moest pop-zender worden. En Hilversum 1 werd de informa tie-zender. Voor een program ma als Tombola was dus ner gens plaats. Natuurlijk waren we er boos over. Maar wat heb je te zeggen? Ie bent freelance. Het is: graag of niet." „Het zijn de beslissingen van een paar mensen. Ik zat laatst te praten met iemand en ik zei: 'Hilversum is ziek.' En hij zei toen: 'Nee, Hilversum is dood'. En radio is al helemaal niet be langrijk meer. Op de een of an dere manier zijn er minkukels aan de top gekomen, die beslis sen over het lot van kwalitatief hoogwaardige programmakers over de hoofden van de luiste raars heen." „Ik denk wel eens dat er nog maar één oplossing voor Hilver sum is: alle studio's opheffen, alle minkukels naar huis, vanuit alle omroepverenigingen de beste krachten bundelen. Dan hou je misschien zo'n vijfen twintig mensen over om goede programma's te maken. En dan natuurlijk maar hopen dat ik een van die vijfentwintig ben." „Iedereen die ik spreek zegt: Anne van Egmond: „Er zijn in Hil- kukels aan de top geko men die be slissen over het lot van hoogwaar dige pro- grammama- FOTO 'Maar jij kunt toch zo weer aan de slag, jij bent zo goed'. Maar goed zijn is het criterium ken nelijk niet meer. De luisteraars van Hilversum zouden het niet meer moeten pikken. Het is hoog tijd dat het volk gaat mor- STARDOM STRIPS BOLLEBOOM 2r 'Israël Nieuwsbrief' meldt dat de 57-jarige filmster Brigitte Bar dot woedend is op het Franse blad 'Voici'. Het blad heeft foto's afgedrukt van haar aanwezigheid op het jacht van Jean Marie Ie Pen. Ze heeft tegen 'Voici' een proces aangespannen. Bardot vond het niet nodig zich te excu seren voor haar vriendschap met de leider van het extreem-rechtse Front National. i2r Vrouwelijke fans van Clou- seau-zanger Koen Wauters kun nen hun 'slag' slaan. Koen heeft onlangs zijn relatie verbroken met Babette van Veen, de actrice uit Goede Tijden, Slechte Tijden. Het tweetal heeft een poosje in het Belgische samengewoond, maar de laatste tijd liep het alle maal niet meer zo soepeitjes. Ba- bette is nu naarstig op zoek naar een huis in eigen land. Een huwelijksreisje van 10 dagen waaraan een prijskaartje hangt van 400.000 gulden. Whitney Houston en haar kersver se echtgenoot Bobby Brown be taalden het bedrag grif. Waarom het tripje zo duur uitviel? Het paar bracht hun huwelijksreis door op een super-de-luxe jacht. En dat vaart wel over water, maar loopt niet op water. Vandaar. Ruim twintig jaar ge leden zette de Australische televisie met Skippy de eerste voorzichti ge schreden op de Nederlandse markt. Hoewel de serie tamelijk gemakzuchtigvoortborduurde op de Amerikaanse succesnum mers Lassie en Flipper, werd de hopsende mensenredder ook in ons land razend populair. Sinds Skippy is er heel wat ge beurd. Er gaat geen week voor bij zonder een tv-serie van Australische bodem. The Sulli- vans, Skyways en Sons and Daughters rolden over het scherm. En met redelijk succes. De grootste klappers komen echter op rekening van Neigh bours en Flying Doctors. Deze twee zijn niet meer weg te den ken van de buis en worden door miljoenen kijkers gevolgd. Iede re week weer. Dat het Nederlandse bestel defi nitief plat is gegaan voor maak sels van 'down under' blijkt wel uit het feit dat de komende we ken maar liefst drie Australische juweeltjes zijn te zien. Slechts een week nadat het laatste deel van het fraaie Shadows of the Heart werd uitgezonden. Allereerst de docu-achtige serie Bush Tucker Man. Aan de hand van Les Hiddens ondernemen de kijkers een overlevingstocht door de Australische 'outback'. Een historische en educatieve rondleiding aan de hand van een man die het leven in het Australische achterland op zijn duimpje kent. De improvisatie achtige presentatie, het enthou siasme waarmee Hiddens het bloedhete en stoffige gebied doorkruist en de werkelijk schit terende natuuropnamen zorgen ervoor dat je als kijker van de begin tune tot de aftiteling niet meer van de buis bent weg te slaan. Pluim voor de inkoopaf deling van de EO. De tweede Aussie-serie is het door de VARA aangekochte Jac- keroo, waarin boerenknecht Jack centraal staat. Jackeroo Australisch voor groentje speelt zich af op het platteland. Jack is een halve aboriginal die de boerderij van de alleenstaan de Martha bestiert. Martha is verliefd op hem maar Jack valt voor de charmes van Martha's nichtje Clare. Naast de ingredi ënten voor goed drama bevat de produktie ook veel informa tie over de belevingswereld van de aboriginals. Daarnaast prachtige beelden van de onge repte natuur en het ruige vee drijversleven. De serie Bangkok Hilton speelt zich af in een verstedelijkte om geving. Hoofdpersoon is de steenrijke 20-jarige Katrina die na de dood van haar moeder op zoek gaat naar haar vader. Ka trina, die altijd heeft gedacht dat haar vader dood was, is zeer beschermd opgevoed in een gi gantisch landhuis ergens in Australië. Na de dood van haar dominante moeder vertrekt Ka trina naar Londen, waar de speurtocht naar haar vader be gint. Samen met een hulpvaar dige jongeman gaat zij tenslotte via India terug naar Australië. Als uiteindelijk in India wordt besloten eerst naar Bangkok te gaan omdat volgens de Lon- dense bronnen haar vader zich daar bevindt komt er voorlo pig een einde aan de speur tocht. De aardige jongenman heeft namelijk in Katrina's ba gage 140 kilo verdovende mid delen verstopt. En daar staatTn Thailand de doodstraf op. Ook Bangkok Hilton is het aan zien meer dan waard. Goede dialogen en prachtig acteer werk. De spanning voor en tij dens de arrestatie op het vlieg veld van Bangkok is benauwend realistisch opgenomen. De twee verhaallijnen de speurtocht naar pa en de drugssmokkel gaan in een vloeiende beweging in elkaar over. Petje af NCRVT Vier uur Zappa op radio HILVERSUM GPD De NOS zendt vanavond (Radio 4. 20.00 uur) in Supplement een vier uur durend programma uit rond Frank Zappa. Centraal in het programma staat een regi stratie van The Yellow Shark', een compositie van Zappa, die het Duitse 'Ensemble Modem' woensdag in de Alte Oper van Frankfurt uitvoerde. Zappa is bij dit concert aan wezig. Zappakenner en radio maker Co de Kloet ook. Hij had deze week een exclusief gesprek met de Amerikaanse popkun stenaar. Dit gesprek wordt ook in Supplement uitgezonden. Verder zal in het programma re cent werk van Zappa te hóren rijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10