Peking stapt uit overleg met VS Socialistische Internationale eert Willy Brandt Buitenland Opnieuw crisis voor pond, lire en dollar Protesten in Oekraïnse hoofdstad Gevaar voor Litouwen is nog niet geweken9 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 Chinezen reageren op verkoop F-16's aan Taiwan Overeenkomst Iran en Turkije nicosia Iran en Turkije hebben gisteren een veiligheidsover- eenkomst getekend waarin de landen beloven samen te werken in de bestrijding van de guerrillabewegingen die in de grensregio actief zijn. De overeenkomst is vooral gericht tegen de Turkse Kurdische Arbeiderspartij (PKK) en de Iraanse verzetsbeweging :Mujahedeen Khalq. 'Mozambique wordt tweede Somalia' ceneve Het al tien jaar door burgeroorlog en droogte geteister de Mozambique dreigt een tweede Somalia te worden. Dat heeft een functionaris van het VN-departement voor humanitaire aangelegenheden gisteren gezegd. De hulp aan Mozambique wordt bemoeilijkt doordat het grootste deel van de infrastruc tuur in puin ligt. St. Petersburg zetel GOS-parlementen moskou De parlementariërs van de GOS-staten hebben giste ren de oude Russische hoofdstad St. Petersburg gekozen als ze tel voor een overkoepelend orgaan voor de parlementen. De ver gadering. die werd gehouden in de Kirgizische hoofdstad Bish kek, koos Roeslan KTiasboelatov als voorzitter. Ecuador dreigt OPEC te verlaten geneve Ecuador overweegt de Organisatie van Olie Exporteren de Landen (OPEC) te verlaten tenzij het toestemming krijgt meer ruwe olie op de internationale markt af te zetten. Ook is binnen de OPEC weer onenigheid over de olieprijs. Dumas contactpersoon PLO en Israël Jeruzalem De Franse minister van buitenlandse zaken Roland Dumas zal als contactpersoon tussen de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO en Israël optreden. Dumas bracht onlangs een bezoek aan Damascus waar hij met Syrische leiders sprak over de mogelijkheden van vrede met Israël. Ex-burgemeester Barry weer terug Washington De vroegere burgemeester van Washington, Ma rion Barry, die zes maanden in de gevangenis zat wegens cocaï negebruik, heeft gisteren een opzienbarende politieke come back gemaakt. Hij versloeg zijn tegenstander bij de voorverkie zingen van de Democratische partij voor een zetel in de ge meenteraad van de Amerikaanse hoofdstad. Ontsnapt aan aanslag door duik in zee trapani Een Siciliaanse politieagent, waarschijnlijk een mede werker van de vermoorde anti-maffia rechter Paolo Borsellino, is gisteren aan een moordaanslag ontsnapt. Agent Rino Germana vluchtte na een achtervolging het strand op en wist aan zijn be lagers te ontkomen door in zee te duiken. Frans verliest terrein in Canada ottawa Het aantal Franstaligen in Canada is aan het afnemen, als gevolg van hun lage geboortecijfer en de groeiende immigra tie van andere bevolkingsgroepen. Het aandeel van de Franstali gen is gedaald van 26 procent tot 24,9 procent. In de Franstalige provincie Quebec is de toestand nog vrij stabiel: 81,2 procent gaf het Frans als eerste taal op. Drugsakkoord Suriname-VS Paramaribo Suriname en de Verenigde Staten hebben gisteren een samenwerkingsovereenkomst voor de bestrijding van de handel in verdovende middelen ondertekend. Op basis daarvan krijgt de narcoticabrigade van de Surinaamse politie mogelijk heden voor training en opleiding, operationele steun en uitrus ting. Renteverlaging Duitsland helpt niet China stapt uit het overleg over vermindering van inter nationale wapenverkopen. De besprekingen met de Ver enigde Staten en de andere permanente leden van de Veiligheidsraad zijn gericht op beperking van wapenleve ranties aan met name de Derde Wereld. Het besluit lijkt een reactie op de Amerikaanse beslissing 150 F-16's aan Taiwan te verkopen. Het betekent een verdere verslech tering van de relatie tussen Peking en Washington. Duizenden mensen betoogden gisteren in de Oekraïnse hoofdstad Kiev tegen de economische hervormings plannen. De oppositie eist het aftreden van de regering. foto epa den haag gpd-anp Zowel het Britse pond als de Italiaanse lire raakte gisteren opnieuw in de gevarenzone. Dat betekent dat het Europese Monetaire Stelsel (EMS), enkele dagen geleden nog bijgesteld door de ministers van financiën van de EG, onder grote druk komt te staan. De dollar moest gisteren met 1,6535 gulden twee cent prijsgeven van zijn vijf cent winst op maandag. De invloed van de renteverlaging in Duits land en de herschikking binnen het EMS blijken dus van korte duur. Het pond profiteerde maan dag van de maatregelen en steeg tot bijna 3,17 gulden. Gis teren raakte de Britse munt echter in sneltreinvaart op- haarlem HANS JACOBS vervolg VAN VOORPAGINA „Ja, ik ben bezorgd over de situ atie. Het gevaar voor Litouwen is nog niet geweken. De instabi liteit in onze buurlanden be dreigt ons bestaan. Het is niet alleen Rusland waar problemen zijn. Ook in Witrusland is de toestand verre van stabiel." Vice-president Bronislovas Kus- mizkas is niet gerust over de toekomst van zijn sinds vorig jaar weer onafhankelijke repu bliek. „De Witrussen zoeken naar een eigen identiteit, los van Rusland. In de visie van de Wit- russische nationalisten hoort het gebied rond Vilnius bij Wit rusland. Anderen claimen heel Litouwen. Zulke stemmen gaan ook op in Polen. In Poolse kran ten lees je steeds vaker over een nieuw in een crisis. Het pond noteerde bij de sluiting met 3,1350 gulden slechts een frac tie boven de EMS-ondergrens van 3,1305 gulden. Zakt het pond onder die grens, dan moe ten de centrale banken in de EG gedwongen ponden kopen om de koers te steunen. Ook het herstel van de Itali aanse lire was kortstondig. Zon dag werd de lire zeven procent in waarde verminderd, maar dat hielp weinig. Ondanks steun aankopen van de Italiaanse centrale bank werd gisteren voor duizend lires nog maar 1,3975 gulden neergeteld. Dat is twee cent minder dan maandag en gevaarlijk dicht in de buurt van zijn nieuwe ondergrens, 1,3727 gulden. Groot-Polen, waar wij dan bij horen." Litouwen zoekt daarom steun bij de Scandinavische landen en Finland. „We hebben een be schermende paraplu nodig", zegt Kusmizkas over de nog na drukkelijk gevoelde dreiging. De Russische nationalisten en con servatieven hebben zich nog niet neergelegd bij het verlies van de Oostzeekust. En omdat de Sovjet-troepen nog niet uit Litouwen, Letland en Estland zijn teruggetrokken, is die drei ging nog steeds zeer realistisch. Vandaar dat de drie landen nog altijd samen werken, al is die samenwerking niet meer zo nauw als tijdens de onafhanke lijkheidsstrijd. „We moeten nog veel leren. De samenwerking tussen de Benelux-landen is een goed voorbeeld." peking-parus ap-ips De afgelopen zes maanden zijn de betrekkingen tussen Was hington en Peking onder grote druk komen te staan. De bekoe ling begon in augustus toen de Amerikanen aankondigden de handelstarieven voor Chinese importen te zullen verhogen, als China niet voor 10 oktober de invoerbeperkingen op Ameri kaanse produkten zou afschaf fen. Vorige week reageerde Pe king met de aankondiging dat de invoertarieven voor Ameri kaanse produkten dan verder zullen worden verhoogd. De F-16-verkoop aan Taiwan deed Peking twee weken gele den in woede ontsteken. Het Toeristen vast in Pakistan den haag-karachi anp-ap Ongeveer 75 Nederlandse toe risten zitten vast in het noorden van Pakistan als gevolg van het noodweer en de overstromin gen die het land treffen. De Ne derlanders waren van plan om via een deel van de klassieke Zijderoute per bus naar het westen van China te reizen. Door het slechte weer zijn de wegen onbegaanbaar gewor den. Volgens een woordvoerster van VNC Travel, gespecialiseerd in China-reizen, wordt het reis schema van de gedupeerden aangepast. Getracht wordt hen per vliegtuig vanaf een lokaal vliegveld in noord-Pakistan naar China te vliegen. In Pakistan zijn ten noorden van de historische stad Muitan de dijken van de door regen vervaarlijk opgezwollen rivieren Jhelum en Chenab doorgesto ken om de historische stad met haar een miljoen inwoners te redden. Honderdduizenden in woners .zijn de daken op ge vlucht. Het dodental van de zware re genval en de overstromingen is inmiddels de 2000 gepasseerd. Tienduizenden mensen zijn door de landverschuivingen af gesneden van de buitenwereld. Het wassende water bedreigt nu ook het zuiden van de India se provincie Punjab en de zuid westelijke regio van Sindh waar inmiddels een half miljoen mensen geevacueerd zijn. In Punjab zijn grote delen land bouwgebied met katoen, rijst, suikerriet en groente onder wa ter gezet. noemde de verkoop een fla grante schending van Chinees- Amerikaanse afspraken. China dreigde zich terug te trekken uit het wapenoverleg. Het heeft nu klaarblijkelijk besloten haar woorden in daden om te zetten. Washington is op zijn beurt zeer verbolgen over de verkoop van een Chinese kerncentrale aan Iran. Vorige week protes teerde Washington tegen de ar restatie van een Chinese dissi dent die uit ballingschap in Pe king terugkeerde. China rea geerde hierop weer met de wei gering zitting te nemen in een gezamenlijke internationale commissie op het gebied van de mensenrechten. De laatste Amerikaanse stap GENEVE-SARAJEVO GPD-AP-AFP-DPA-Rtr De gevechten in Bosnië-Her- cegovina zijn gisteren in alle he vigheid doorgegaan. Moslims, Kroaten en Serviërs beschuldig den elkaar ervan verantwoorde lijk te zijn voor de escalatie van de gevechten. In de afgelopen 24 uur zouden zeker 80 mensen zijn omgekomen en 550 ge wond zijn geraakt. Radio Sarajevo berichtte dat volgde gisteren. De Amerikaan se Senaat besloot voorwaarden te verbinden aan een verlenging van China's status van 'meest begunstigde handelsnatie'. Als houder van die status mag het tegen lage tarieven naar de VS exporteren. De Senaat wenst ondermeer een verbetering van de mensenrechtensituatie in China en een vermindering van de wapenexporten. De Chinese beslissing uit het wapenoverleg te stappen is daarmee een slag in het gezicht van de Senaat. De Chinese bekendmaking viel samen met een bezoek van een hoge Chinese handelsdele gatie aan Parijs. De Fransen overwegen de verkoop aan Tai wan van 60 Mirage gevechts vliegtuigen. De delegatie zal proberen de Franse regering te bewegen van de verkoop af te zien. China heeft Frankrijk eer der gewaarschuwd voor com merciële en diplomatieke ver geldingsmaatregelen, al het be sluit de Mirages te leveren. de stad Bihac gisteren opnieuw werd gebombardeerd door de federale luchtmacht. Sokolac, dat maandag werd bestookt, is volgens moslims „praktisch ver nield". De regering van Bosnië-Her- cegovina gaat toch naar de vre- desbeprekingen over 'Joegosla vië' in Genève. Zondag zei pre sident Izetbegovic dat hij we gens de aanhoudende Servische aanvallen op zijn land niet zou komen. moskou hans geleunse correspondent Oproerpolitie in de Oekraïnse hoofdstad Kiev heeft er gisteren met de gummiknuppel op los geslagen om duizenden beto gers weg te houden bij het par lementsgebouw. Volgens oog getuigen zijn er geen gewonden gevallen. Het parlement be sprak de plannen van de rege ring voor economische hervor mingen. Ook bij de Verenigde Naties in New York is 'Joegoslavië' on derwerp van gesprek. Bij de opening van de 47ste Algemene Vergadering kwam de uitslui ting van 'romp-Joegoslavië' (Servië en Montenegro) aan de orde. De Verenigde Staten en verscheidene islamitische lan den pleiten ervoor het land als lidstaat te royeren. De meeste Westeuropese landen zijn voor stander van schorsing, een min der vergaande maatregel. Rus- De gemoederen in Oekraïne zijn sterk verhit door de steeds slechter wordende economi sche omstandigheden. Een flink deel van de oppositie eist het aftreden van president Kravtsjoek en premier Fokin. De oppositie verwijt hen dat zij geen serieuze economische her vormingen hebben doorge voerd. Ook de nu gepresenteer de regeringsplannen zouden niet ver genoeg gaan. In Rusland zijn eveneens pro- foto afp land wil echter dat 'Joegoslavië' lid blijft. De strijdende partijen in Bos nië hebben gisteren beloofd hun luchtdoelgeschut en raket batterijen buiten bereik te plaatsen van de routes die inter nationale voedselvluchten vol gen. De verwijdering van het geschut is een van de voorwaar den voor hervatting van de hulpvluchten op Sarajevo, die al twee weken stil liggen. testen te verwachten. Volgende week begint in Moskou de herf- stzitting van het parlement. Daar zal de regering een nieuw economisch 'overlevingsplan' presenteren. Minister Netsjajev (economische zaken) zei date ren dat dit plan voor veel ver lieslijdende bedrijven sluiting of drastische reorganisatie .il Be tekenen. Berekend is dat het plan volgend jaar zeven miljoen Russen hun baan zal kosten. Sjevardnadze vreest dictatuur in Georgië MOSKOU A Ff Als wordt besloten de verkiezin gen van 11 oktober uit te Stel len, dreigt in Georgië een mili taire dictatuur. Dat heeft de Ge orgische interim-president Sje vardnadze gisteren vertegen woordigers van de regerende Staatsraad en het leger voorge houden. Sjevardnadze waarschuwde dat uitstel tot „complete chaos, moord en wellicht militaire dic tatuur" kan leiden. De voorma lige Sovjetminister van buiten landse zaken beklemtoonde dat een dergelijke situatie voor hem en een aantal collega's onaan vaardbaar is. Sjevardnadze hekelde in zijn toespraak vooral het gebrek aan discipline in de Georgische strijdkrachten. De voorzitter van de Staatsraad beoordeelde voorts het optreden van leger en politie in de regio Abchazië als ..weinig doeltreffend en on nadenkend". Abchazië. een au tonome republiek binnen IfeOi gië, is sinds een maand het to neel van gevechten. Het gebied streeft naar meer zelfstandig heid. In Abchazië kwam het giste ren opnieuw tot gevechten tus sen Georgische eenheden en strijders van de zogeheten Con federatie van Kaukasische Berg volken. Vooral bij de stad Gagra kwam het volgens een plaatse lijke Georgische commandant tot schotenwisselingen. Daarbij zouden twee doden zijn geval len. De militieleden hebben het bij Gagra gelegen dorp Bsyb in handen. De strijders steunen de Abchazen maar opereren volle dig autonoom. VN begonnen met voedseldroppings boven Somalia MUQOtSHO AP-Rfr De Verenigde Naties zijn be gonnen met voedseldroppings boven moeilijk toegankelijke dorpen op het Somalische plat teland. De operatie begon zon dag met de dropping van 14 ton graan bij Tigieglo, een stadje met 2000 inwoners op bijna 300 kilometer van de hoofdstad Mu- qdisho. Maandag werd opnieuw voedsel afgeworpen. De drop pings /i|n «oootf Mdorid 'nu da vluchtelingenstroom in te dam men. De VN maken de namen van de dorpen en steden waar voed sel wordt gedropt pas achteraf bekend, om te voorkomen dat rte mensenmassa s zit h bij afwerppunlcn vei/.mu lm De vrees voor de komst van te veel Somaliër* was eerder aan leiding de droppings uit te stel len. Amerikaanse mariniers en commando's zijn per schip op weg naar Somalia om de 500 Pakistaanse VN-militairen logis tiek te ondersteunen. Zij zuilen echter niet aan land gaan. De Pakistanen moeten voorkomen dat voedselhulp wordt gestolen door gewapende bendes. hans hoogenduk correspondent „Moet ik zeggen hoe graag ik hier zou zijn geweest? Maar helaas, het mocht niet zo zijn." De stem van Hans-Jochen Vogel, oud-voorzitter van de Duitse soci aal-democratische SPD, stokte even toen hij deze woorden voorlas. Het waren woorden van Willy Brandt, opgeschreven vanuit zijn ziekbed in Unkel bij Bonn. De doodzieke Brandt, sinds 1976 voor zitter van de Socialistische Internationa le (SI), had er zo graag bij willen zijn nu de SI haar driejaarlijkse congres in de Rijksdag in zijn stad Berlijn houdt. Hier had hij afscheid willen nemen en de voorzittershamer over willen dragen aan de Franse oud-premier Pierre Mauroy. Vogel droeg Brandts slotzin bijna voor „Bezinnen jullie je op je kracht en weet dat elke nieuwe tijd nieuwe antwoorden verlangt. Willy Brandt, Unkel." De bijna 800 gedelegeerden van meer dan 80 so ciaal-democratische en socialistische partijen uit de hele wereld stonden spontaan op en dankten hun afwezige voorman met een ovatie van ruim een halve minuut. Het leek wel of ze afscheid namen. De organisatoren hadden het allemaal zo mooi bedacht. Het congres moest een mondiaal dank-je-wel worden in de stad waar Brandt eens als burgemeester het dieptepunt van de Koude Oorlog beleef de. de bouw van de Muur. Brandt schreef het zelf al, het mocht niet zo zijn, Hans-Jochen Vogel was zichtbaar aange daan toen hij de afscheidsrede van Sl-voor- zitter Willy Brandt voorlas. Brandt is te ziek om zelf In Berlijn aanwezig te zijn. De Spaanse premier Felipe Gonzalez (rechts achter) luistert mee. foto epa maar het werk gaat door. De honderden afgevaardigden uit de hele wereld praten drie dagen over de nieuwe rol van de sociaal-democraten en socialisten in de wereld nu de con frontatie met de communisten voorbij is. En vele partijen die voortgekomen zijn uit de failliete communistische boedel, staan nu te dringen om lid te mogen worden van de eens te vuur en te zwaard bestreden club. Maar de Socialistische Internationale is een beetje voorzichtig geworden met de toelating van nieuwe lingen. Het partijenlandschap in Oost- Europa is immers buitengewoon onover zichtelijk. De etiketten „socialistisch" of „sociaal-democratisch" houden niet al te veel in. Het congres staat onder het motto 'Vrijheid en solidariteit in een wereld'in beweging'. Hoe dramatisch de verande ringen zijn blijkt wel uit het feit dat tij dens het vorige congres in Stockholm de Muur nog recht overeind stond en in alle Oostbloklanden de zich socialisten noe mende grijze communisten aan de macht waren. Mannen, die de gedachte van het democratisch-socialisme nog voor vele komende jaren in diskrediet hebben gebracht. Niets markeert die 'wereld in bewe ging' beter dan het optreden vandaag van Michail Gorbatsjov, de laatste leider van de Sovjetrussische communisten. Eens, in 1864, hadden de socialisten en communisten onder de bezielende leiding van Marx en Engels in loonden de Internationale opgericht. Toen was de vijand simpelweg de uitbuitende kapita list, die met alTe mogelijke middelen moest worden bestreden. Alleen over de manier waarop scheidden zich snel de geesten. In het pre-perestrojkatijdperk waren de activiteiten van de SI, vooral de strijd voor de rechten van de mens, de com munisten een doom in het oog. Nu zijn de communisten verdwenen en staan de socialisten en sociaal-democraten voor nieuwe uitdagingen. Nog zingen ze met gebalde vuist 'Ontwaakt, verworpenen der aarde' en 'Makkers ten laatste male tot de strijd ons geschaard, want de In ternationale zal morgen heersen op aard'. Maar nu strijden ze voor de rech ten van de mens en de overwinning van de kloof tussen arm en rijk. Natuurlijk zoeken ze ook naar een nieuwe rol in de zo dramatisch veranderde wereld en is de SI populairder dan ooit. Het feit dat tientallen jonge partijen, niet alleen uit Oost-Europa, maar vooral ook uit Afrika, in de rij staan om opgenomen te wor den. is vooral de verdienste van Willy Brandt. Als voorzitter heeft hij zich er steeds voor in gezet de SI over de Eu ropese grenzen uit te breiden. Helemaal in de lijn van Brandt, zijn grote voorganger en leermeester, zei de huidige SPD-voorzitter Björn Engholm: „Er zijn critici die zeggen dat het einde van het sociaal-democratische tijdperk is gekomen. Ik zeg het omgekeerde: deze nieuwe tijd is een reusachtige kans voor het moderne sociaal-democratische denken. Nog nooit zijn de idealen zoals vrijheid, gerechtigheid en solidariteit zo belangrijk geweest. En wie anders dan wij kunnen die idealen verwezenlijken?" Een grafdelver staat bij de graven van Bosnische soldaten in Sarajevo.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7