Pitbull mag zich niet voortplanten Loonruimte 3 procent voor bejaardenzorg Binnenland Nederlandse militair in Kroatië op vrijersvoeten Speurtocht naar explosieven Zal Van den Broek het morgen in Leiden wel of niet zeggen? Raad eist onderzoek naar politiechef van Sittard Willem-Alexander is nu toch een echte knul geworden Sportwereld moet anderhalf miljoen inleveren in 1993 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 Europese mars tegen racisme utrecht In een aantal Europese landen begint zaterdag een in ternationale mars tegen racisme. De wandelaars vertrekken vanuit Nederland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oosten rijk en ontmoeten elkaar op 3 oktober voor het gebouw van het Europees Parlement in Straatsburg. Daar worden de onderweg verzamelde handtekeningen tegen racisme, tegen racistische propaganda en tegen de legitimatieplicht aangeboden. Hoeveel mensen meedoen aan de mars kan het organisatiecomité nog niet zeggen. Menselijke fout oorzaak explosie Apeldoorn Een menselijke fout is zeer waarschijnlijk de oor zaak geweest van de ontploffing bij het Apeldoomse bedrijf Dio- synth BV, vorige week dinsdag. Bij de ontploffing kwam een 39- jarige operator om het leven. Diosynth maakt grondstoffen voor de geneesmiddelenindustrie. Daartoe wordt in 'gaswassers' wa ter gescheiden van salpeterzuur en natriumnitriet. Om de scha delijke stikstofdampen die vrijkomen te neutraliseren, wordt wa- terstofperoxyde in een concentratie van 2 procent toegevoegd. Uit onderzoek is gebleken dat de ontploffing is veroorzaakt doordat waterstofperoxyde met een concentratie van 35 procent Ter Meulen krijgt uitstel betaling Schiedam» De uit zes zaken bestaande warenhuisketen Ter Meu len heeft gisteren van de rechter uitstel van betaling gevraagd en gekregen. Ter Meulen, dat behoort tot het detailhandelsconcern Goudsmit, heeft sterk te lijden van de kopersstaking die alle gro te warenhuizen in Nederland treft, zo zei de directie gisteren. Begin deze maand kondigde Goudsmit al reorganisaties aan. Ter Meulen exploiteert warenhuizen in Rotterdam, Spijkenisse, Dordrecht, Zoetermeer en Almere. Het zesde warenhuis, in Rot terdam, ging pas de afgelopen zomer open. Bij Ter Meulen wer ken 600 mensen. Woede over NSB-documentaire utrecht» De op 26 augustus uitgezonden TROS-documentaire Fout, waarin diverse NSB'ers aan het woord kwamen, heeft hef tige reacties opgeroepen. Bij de Stichting Korrelatie kwamen ruim honderd telefoontjes binnen. De opbellers waren soms to taal van de kaart door het TV-programma. Mensen toonden zich verbijsterd dat zendtijd is gegeven aan een NSB'er die zei „es nicht gewusst" te hebben en zijn geestverwanten. Er hebben mensen nachten lang wakker gelegen van de uitzending, meldt Korrelatie. Doek valt voor HCS Technology den bosch Het doek valt voor HCS Technology. Bewindvoerders van het in surséance verkerende beursfonds hebben de recht bank gevraagd het faillissement uit te spreken. De toestand van de boedel is zodanig, dat handhaving van het uitstel van beta ling niet langer wenselijk is. Andere surséances, zoals van HCS Beheer, blijven gehandhaafd. Wel is gisteren het faillissement uitgesproken van HCS Ciob in Eindhöven. Minister De Vries stelt grens vast utrecht anp In de bejaardenzorg, thuiszorg en kunstensector is volgend jaar 3 procent loonruimte. Minister De Vries (sociale zaken) heeft dat bepaald. Het geld kan hele maal worden besteed aan loonsverhoging, of ten dele aan loonsverhoging en voor de rest aan andere verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden. Willen de werkgevers in,deze sectoren meer ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden, dan moeten ze daarvoor zelf zorgen door bijvoorbeeld doel matiger te gaan werken of het ziekteverzuim te drukken. De vaststelling van de zoge noemde Waggs-ruimte op 3 procent is een gevolg van de af spraken die het kabinet in iuni heeft gemaakt met de werxge- vers in de zorgsectoren. Toen is vastgelegd dat de regering dat percentage voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in 1992 en 1993 zou reserveren uit de algemene middelen. De CAO's voor de bejaarden en de thuiszorg lopen volgend jaar door. Ze voorzien echter in loonsverhogingen van 4 pro cent, waarmee de Waggs-ruim- te al is overschreden. De werk gevers in de betreffende secto ren zullen dus op zoek moeten naar andere geldbronnen. Voor de meeste gepremieerde en gesubsidieerde sectoren (zoals ziekenhuizen) geldt in middels dat hun jaarlijks een budget wordt toegekend dat ze naar eigen inzicht kunnen be steden. Alleen voor de bejaar den- en de thuiszorg en de kun stensector geldt de Waggs nog. Dat betekent dat de minister van sociale zaken de loonruimte vaststelt. G«nc*nschappe^ke Ptrsdwn* den haag/utrecht anp-gpd Een Nederlandse militair die deel uitmaakt van de vredes macht van de Verenigde Naties in het voormalige Joegoslavië wordt deze week teruggeroe pen. Hij heeft een 17-jarig meis je uit het Kroatische Darufar te gen de zin van haar ouders naar Nederland laten overbrengen. Dat heeft het ministerie van de fensie gisteren bevestigd. De verbindingsman van de Koninklijke Landmacht had in Darufar kennis gekregen aan het meisje. Dat bleek tegen de zin van de vader, die verdere omgang tussen zijn dochter en de Nederlander verbood. De militair besloot daarop het meisje met behulp van- familie naar Nederland over te bren gen. De vader van het meisje deed daarover onlangs zijn be klag bij het kampement van de Nederlandse militair en diende een aanklacht in. Volgens het ministerie van justitie is Nederland op grond van internationale verdragen nu verplicht het minderjarige meis je terug te zenden naar Kroatië. Dat zal dezer dagen gebeuren. Sinds Nederlandse militairen in het voormalige Joegoslavië actief zijn, zijn al eerder zeven van hen naar Nederland terug geroepen. In drie gevallen lagen medisch-sociale redenen daar aan ten grondslag, twee werden betrapt op het gebruik van soft drugs en twee weigerden een dienstbevel. Het Instituut voor Psy- chotrauma in Utrecht onder zoekt de mogelijkheden om Kroatische hulpverleners ter plaatse te gaan trainen in het verzorgen van mensen met ern stige oorlogstrauma's. „Ons is gebleken dat daar grote behoef te aan bestaat", aldus directeur C. Mittendorff van het instituut. „Ter plaatse is weinig expertise op het gebied van traumazorg." Het Rode Kruis gaat niet in op het aanbod van het ministerie van defensie om schietoefenin gen bij het Tijdelijk Opvangcen trum Crailo zes weken stil te leggen. In die periode zou moe ten worden bekeken of hervat ting van de dagelijkse schietoe feningen op de aangrenzende schietbaan problemen geeft bij de Bosnische vluchtelingen die in Crailo bij Hilversum komen. Directeur C. Groenendijk van het opvangcentrum zegt er niets voor te voelen, dat de ont heemden de eerste weken wor den lastig gevallen door allerlei 'traumatologen'. Het Rode Kruis houdt vast aan de eis, dat er geen schot valt zolang de ont- neemdenopvang in Crailo voortduurt, vermoedelijk tot maart 1993. goes* De Explosieven Opruimings Dienst is vanmorgen begonnen met zoeken naar explosieven in het ka naal Goes-Goese Sas, de verbinding van Goes met de Oosterschelde. In het kanaal zou In 1944 een Duits munitieschip tot ontploffing zijn gebracht. Met een groot sleepnet wordt eerst het wier van de bodem ge haald. Daarna wordt verder gezocht in de modder. foto anp paul stolk Staatssecretaris Gabor komt met aanvulling op wetsontwerp Minister speelt met gedachte de WEU overbodig te maken CDA en PvdA op 75 zetels hilversum anp Voor het eerst sinds de discussie over de WAO/Ziektewet-voor stellen vorig jaar zomer neigt de regeringscoalitie van CDA en PvdA in de peilingen weer naar een meerderheid. Wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden voor de Tweede Ka mer. zouden CDA en PvdA sa men 75 van de 150 zetels halen. Dit blijkt uit een peiling van het bureau Interview, die gister avond in VARA's Achter het Nieuws werd bekendgemaakt. Er is bovendien sprake van enig herstel van het vertrouwen van de kiezers in het kabinet Lubbers-Kok. Van de onder vraagden zegt 39 procent ver trouwen te hebben in het kabi net; een half jaar geleden was dat nog maar 30 procent. Bij de start van het kabinet was het nog 60 procent. Volgens de peiling staat het CDA nu op 46 zetels in (I. PvdA op 29 zetels. Vergeleken met het huidige aantal zetels in de ka mer betekent dat voor het CDA een verlies van 8 en voor de PvdA een verlies van 20 zetels. De WD zou 25 zetels halen (nu 22), D66 31 (12) en Groen Links 9 (6). SGP, GPV en RPF staan samen op 7, een winst van 1 ze tel. De CD van Janmaat gaat volgens de peiling van 1 naar 3 zetels. over heden, verleden en toe komst van het buitenlandse be leid. Want een mogelijk 'nee' van het Franse volk tegen het Verdrag van Maastricht hangt als een donderwolk boven het ministerie van buitenlandse za ken. Aan het 'nee' dat de Denen eerder lieten horen, tilt Van den Broek minder zwaar dan aan een mogelijke Franse afwijzing van 'Maastricht'. Over de hoof den van de Leidse studenten heen zal de bewindsman het 'nee' van de Denen afschilderen als „een Deens probleem", zo verwachten functionarissen van zijn departement. De Denen moeten zelf maar uitzoeken wat hen nu te doen staat. „Als de Denen de politieke integratie niet willen meemaken, okee. Maar laat ze niet het eenwor dingsproces blokkeren", ver woordt een diplomaat het standpunt van zijn hoogste baas. Daarom zal Van den Broek de Britten vermoedelijk vragen hun goedkeuringsprocedure van 'Maastricht' gewoon door te zetten en dat niet op te zouten tot het Deense 'nee' is omgezet in een 'ja'. Hoe anders Idonk Van den Brock in juni van dit jaar in de Tweede Kamer, toen hij zei dat 'Maastricht' pas in werking treedt als er twaalf handtekeningen onder Ham. Een Frans 'nee' is natuurlijk wèl een Europees probleem. De stem van een klein lid van de Europese Gemeenschap telt dus ook voor een klein EG-land als Nederland minder zwaar dan de stem van een grote lidstaat Als kleine landen als Nederland echter hun invloed willen doen gelden op het wereldpohtn ke toneel zal Van den Broek als vanouds hameren op het aambeeld van het multilatera lisme. Dat wil zeggen: alleen via internationale organisaties als de Europese Gemeenschap (EG), de Westeuropese Unie (WEU), de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO), de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking m I ufqdfl V SE) en de Verenigde Naties (VN) kunnen keine landen hun posi tie effectief maken. Nederland moet zich daarbij niet de valse keuze laten op dringen tussen Europese orga nisaties aan de ene kant en aan Amerika gelieerde instellingen als de NAVO aan «Ir «nCKft kant. Van den Broek wil dat de twee werelddelen, ook in deze Nieuwe Tijd, nauw vervlochten blijven. Daarom zou Van den Broek willen voorstellen de nieuwkomers in de EG te ver plichten tegelijkertijd lid te wor den van de NAVO. Een opzien barend voorstel, want daarmee zou de WEU, die in Maastricht notabene is voorbestemd om de militaire arm van de EG te wor den, geheel overbodig worden. „Het is ook zeer de vraag of dit voorstel in de toespraak de eindredactie zal halen", weifelt een diplomaat De gemeenteraad van Sittard eist dat een onafhankelijk on derzoek wordt ingesteld naar de nevenfunctie(s) van politiecom missaris Nicoll. Naast het CDA heeft nu ook de tweede grote fractie in de raad, de plaatselijke groepering Nieuw Sittard, zich uitgesproken voor zo'n onder zoek. Volgens het Groenlinkse raadslid Van Rijswijk kan het college nu niet onder het instel len van een onderzoek uit. „Als ze dat niet doen, kunnen B en W rekenen op een motie van wantrouwen. Voor Van Rijswijk staat trouwens al vast wat de conclusie moet zijn: Nicoll kan niet langer functioneren als hoofd van de Sittardse politie. „Hij heeft willens en wetens geen juiste informatie gege ven." Aanleiding voor het onder zoek zijn onthullingen over de twee ondernemingen waarvan Nicoll mede-eigenaar is: het op leidingsinstituut Ol'B (dat con curreert met de politie-oplei- ding) en het (inmiddels opgehe ven) softwarebedrijf Softpoï. De pitbull-terriër moet in Nederland definitief uitsterven. Staatssecretaris Gabor van landbouw, natuurbeleid en visserij wil houders van deze agressieve hondensoort ver plichten hun dieren te laten steriliseren, waardoor ze na verloop van tijd via uitsterving in ons land verdwijnen. Gabor grijpt de nieuwe Gezond heids- en Welzijnswet voor Die ren aan om diersoorten aan te wijzen waarvoor een fok-, houd-, import- en handelsver bod geldt. Het gaat om dieren die gevaarlijk zijn voor mensen of andere dieren. In november 1990 heeft Gabor de Tweede Kamer laten weten dat hij pit bulls wilde verbieden. De be langrijkste reden daarvoor wa ren drie ongelukken met dode lijke afloop. De Gezondheids- en Welzijnwet voor Dieren wordt deze week in de Eerste Kamer behandeld. Het voorstel om dieren onvruchtbaar te ma ken, is een aanvulling op dat wetsontwerp. Het fokken en houden van pitbulls wordt nu verboden. Voor bestaande honden geldt het verbod om ze te houden niet wanneer aan drie voor waarden wordt voldaan. De die ren moeten zijn geregistreerd en gemerkt, gemuilkorfd en aangelijnd op de openbare weg en onvruchtbaar zijn gemaakt. Binnen tien weken nadat de regeling in werking is getreden, moeten alle bestaande pitbulls ter identificatie zijn aangemeld en onvruchtbaar zijn gemaakt. De draagtijd van pitbulls is ne gen weken. Bij dieren die zijn geboren vanaf tien weken na in werkingtreding van de regeling is sprake van overtreding van het fokverbod. Gabor wil de identificatie en registratie laten uitvoeren door de Stichting Registratie Gezel schapsdieren Nederland. De re gistratie zal gebeuren aan de hand van een beschrijving, een tekening en foto's van het be treffende dier. Voor de geregi streerde pitbulls die aan alle voorwaarden voldoen, zal een dierenpaspoort worden afgege- Prins Claus steekt een handje toe om zijn echtgenote te behoeden voor een val als ze voor de ingang van de Ridderzaal uit de Gouden Koets stapt. foto anp frans van der unde „Wat een prachtig groen, hè", becommentarieert achter de dranghekken een vrouw de kleding van koningin Beatrix. „Ja, ze ziet er echt heel char mant uit", meent de buurvouw. Aarzelend en zachtjes wordt het Oranje Boven ingezet. Zodra de dranghekken langs de 'Gouden-Koetsroute' zijn verwijderd, snellen honderden mensen naar het plein voor paleis Noordeinde om een glimp van de traditionele balkonscène op te vangen. Een paar minuten lang kijken de koningsgezin de toeschouwers naar de „schitterende groene jurk" van de vorstin, naar prins Claus, die er vol gens enkelen „een stuk beter uitziet", en naar kroonprins Willem-Alexander die, aldus een trou we Prinsjesdagbezoeker, „nu toch een echte knul is geworden". Evenals voorgaande jaren trokken gisteren weer enkele tienduizenden mensen naar Den Haag om de koningin te zien of naar haar Troon rede te luisteren. Prinsjesdag is dit jaar zonder in cidenten verlopen. Volgens een politiewoordvoer der probeerde alleen een groepje studenten heel even de bezoekers op te houden met een protest tegen de plannen van onderwijsminister Ritzen. „Verder is het erg rustig gebleven", aldus de woordvoerder. Achthonderd politiemensen liepen gisteren al vroeg rond om de koninklijke rondrit voor te be reiden. Een vrouw uit Den Bosch was, zoals elk jaar, 's morgens om zes uur al van huis vertrok ken om het beste plaatsje voor paleis Noordeinde te bemachtigen. „Ik kom hier al dertig jaar met mijn nicht. Dit is het beste plekje, want je ziet de koningin hier twee keer. Als ze vertrekt naar de Staten-Generaal en als ze weer terugkeert. We waren wel heel blij dat prins Claus er vandaag bij was. Dat was vorig jaar zo treurig"» zegt de door- gewinterdeOranje-aanhangster. De Haagse kinderen hadden vrij van school. Begeleid door hun moeders hing een flink aantal van hen uren ongeduldig over de hekken te wachten op de Gouden Koets. Sommigen hadden misschien niet helemaal door wat deze dag in hield. De Scheveningse Marije en Robert, beiden tien jaar, vierden in elk geval de verjaardag van prinses Juliana. Eenendertig kantjes telt de ont werp-toespraak van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de taken en toe komst van het buitenlandse be leid. Het 'revolutiejaar 1989' noopt tot een herbezinning op de rol van Nederland in de we reld. Die stelling betrekt Van den Broek morgenavond als hij de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkin gen toespreekt. De discussie over de toe komst van het buitenlandse be leid wordt vooral in de media gevoerd. Na lang wachten zal de minister nu zelf reageren op het verwijt dat zijn departement sinds het einde van de Koude Oorlog ten prooi is gevallen aan een identiteitscrisis. En op het verwijt dat de bewindsman te star vasthoudt aan aJ wat 'oud en vertrouwd' is. Critici verwij zen als bewijs voor dat verwijt naar Van den Broeks geringe enthousiasme voor de Duitse eenwording, naar zijn pogingen om het reeds uiteenvallende Joegoslavië te lang bijeen te houden en naar zijn koesteren van de Atlantische (lees Ameri kaanse) band. Bij de planning van de lezing is Van den Broek ironisch ge noeg al weer het slachtoffer van de snelheid waarmee de ge beurtenissen in Europa zich te genwoordig opvolgen. Het is de bewindsman morgen niet ver gund eens rustig te filosoferen ven, dat als ontheffing van het fok- en houdverbod geldt. Met deze dieren kan immers niet meer worden gefokt, want ze zijn onvruchtbaar gemaakt. De stichting krijgt tien weken de tijd om het hele karwei te kla ren. De handhaving van de rege ling wordt opgedragen aan de politie. Die moet controleren of pitbulls die ze op straat tegen komt aan de eisen voldoen. Ook zal de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw bij de controle van de regeling worden ingeschakeld. Over de onderlinge taakverde ling moeten AID en politie nog afspraken maken. Voor andere gevaarlijke hon densoorten wordt gewerkt aan een gedragstest. Het gaat om de Fila Brasileiro, de Dogo Argenti- no en de American Staffordshire Terrier. Als deze honden met goed gevolg de gedragstest heb ben doorstaan, wordt overwo gen hen van het fok- en houd verbod uit te zonderen. Ver wacht wordt dat de test in de cember 1993 klaar is. den haag gpp De sport krijgt komend jaar 1,5 miljoen gulden minder van mi nister d'Ancona (WVC). Dit blijkt uit haar begroting 1993 die gisteren is gepresenteerd. In totaal kan de sport komend jaar rekenen op 47,4 miljoen gulden. De korting van 1,5 miljoen gulden gaat vooral ten laste van de subsidie voor accommoda ties en materialen. Het budget daarvoor daalt met 1 miljoen gulden naar 2,6 miljoen in 1993. In de toelichting op haar be groting schrijft de minister dat ze komend jaar het statuut voor de topsporter wil afronden. In dat stuk moeten de rechten en plichten van de topsporter staan. Met steun van de sport zelf wil de minister ook een fonds voor de topsport in het le ven roepen. Dat zal er echter niet vóór 1994 zijn. Voor steun aan de topsport heeft d'Ancona komend jaar 5,6 miljoen gulden gereserveerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5