Onderwijs furieus over plan korting wachtgeld Militair schiet 15-jarig meisje dood Brandende mensen aan de Binnenland Vijf gemeenten blijken tegenstander Betuwelijn Booreiland op weg naar Trinidad Radio-actief afval vanaf november naar Borsele WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 3 Uitwisseling UvA met Zuid-Afrika amsterdam De Universiteit van Amsterdam (UvA) gaat vermoe delijk samenwerken met een Zuidafrikaanse universiteit. Het gaat om Fort Hare in het thuisland Ciskei. Volgens woordvoer der De Wit gaat het om een uitwisselingsprogramma en zal de UvA Fort Hare helpen met de bouw van lokalen en laboratoria. Excuus biljartclub voor AIDS-patiënt den haag De Haagse biljartclub Middenoord wil een geroyeerde aidspatiënt (30) weer opnemen als lid. De club erkent dat uit on wetendheid is besloten de man de deur te wijzen. De gemeente Den Haag dreigde de huur van het clubpand op te zeggen. De club heeft de man zijn excuus aangeboden. Of hij terugkomt, is onbekend. Drie en vijf jaar voor verkrachtingen Twee broers van 18 en 25 jaar zijn gisteren door de Amsterdamse rechtbank wegens een reeks verpachtingen in Amsterdam-west veroordeeld tot celstraffen van drie en vijf jaar. Ook werd hen bedreiging met geweld en berovingen ten laste gelegd. Het tweetal heeft in de periode van februari tot april van dit jaar vijf vrouwen verkracht en een aantal pogingen gedaan. De vrouwen werden 's nachts op straat aangehouden en door de broers om de beurt, onder bedreiging van een mes, verkracht. Drie jaar voor dodelijk schot in café arnhem» De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 50-jarige man uit Nijmegen een gevangenisstraf van vijf jaar opgelegd voor het doodschieten van een man in een café in zijn woon plaats, in maart van dit jaar. De straf is hoger dan de vier jaar die de officier twee weken geleden eiste. De rechtbank rekent de man zwaar aan dat hij een onschuldige trof toen hij een ander dood wilde schieten. Een vriend van het latere slachtoffer maak te de bewuste avond ruzie wegens een tapverbod. Hij gooide een gokkast om, die terecht kwam tegen de vriendin van de schutter. Die werd zo boos dat hij een pistool greep en blinde lings schoot op degene die voor hem stond. Standpunt is tegenvaller voor provincie Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappenke Persdienst Treintaxi VOF wil regiotaxi exploiteren utrecht» anp Treintaxi VOF. een dochteron derneming van de Nederlandse Spoorwegen (NS), wil ook trein taxi's in landelijke gebieden gaan exploiteren. Het bedrijf 'runt' nu de succesvolle trein taxi in zestig (middel)grote ste den. De 'regiotaxi' zou in kleinere gemeenten niet alleen treinrei zigers. maar ook busreizigers naar huis moeten brengen voor vijf gulden per rit. De treintaxi vervoert alleen treinreizigers. Directeur F. Remerie van Treintaxi VOF zegt dit in het vaktijdschrift Openbaar Ver voer. Remerie gaat gemeenten, provincies, de vervoerregio's en de streekvervoerders polsen over zijn plan. Het streekvervoer, dat regel matig taxibedrijven opkoopt, heeft ook plannen voor een re giotaxi in landelijke gebieden. Als de streekvervoerders niet voor samenwerking voelen, wil Remerie zelf 'de boer op'. Hij vindt dat zijn bedrijf bij uitstek geschikt is om op landelijke schaal regiotaxi's te 'runnen'. EG-waarneniers: Bosniërs moeten naar Nederland ALBLASSERDAM Vijf van de twaalf gemeenten langs het geplande tracé van de Betuwelijn blijken tegen de aan leg van de nieuwe goederen spoorlijn te zijn! Ze lieten dat gisteren weten tijdens een hoor zitting bij de Raad van State. Het standpunt was gedepu teerde Jansen (verkeer) van de provincie Zuid-Holland een slag in het gezicht. Hij had aan het begin van de vergadering nog gemeld dat alleen Sliedrecht te gen was. Maar ook Zwijndrecht, Hendrik Ido Ambacht, Papend- recht en Hardinxveld-Giessen- dam hebben grote bezwaren en willen eerst een onderzoek naar de financiële haalbaarheid en de rentabiliteit van de spoorver binding tussen Rotterdam en het Duitse Emmerich. Volgens Jansen is de aanleg van de goederenlijn al opgeno men in het streekplan. Wachten op goedkeuring door het kabi net van de tracéwet is volgens herfi niet nodig. De provincie heeft geen enke le twijfel over de noodzaak van aanleg van de Betuwelijn, maar wil dat de spoorverbinding zo veel mogelijk ondergronds zal worden aangelegd. Vrijdag be slist Provinciale Staten van Zuid-Holland over de aanleg van de Betuwelijn. Rotterdam Met het zelfheffend booreiland Rowan Gorilla 4 als deklast is het transportschip Mighty Servant 2 van rederij Wijsmuller uit Umuiden op weg naar Trinidad. Het booreiland heeft jarenlang dienst gedaan op de Noordzee en is de afgelopen weken in het Calandkanaal bij Rotterdam gereed gemaakt voor de tocht naar het Carabisch ge bied. De Mighty Servant 2 heeft het booreiland aan boord geno men door zichzelf af te zinken, zo dat er ruim vijf meter water boven het dek stond. Daarna is de Ro wan Gorilla 4 boven het dek ge sleept Gistermorgen waren de ballasttanks van het 170 meter lange en 40 meter brede schip weer leeggepompt en kon de reis beginnen. Het booreiland weegt 18.300 ton. De poten steken 153 meter boven het dek van het transportschip uit Voor de 4500 mijl naar Trinidad wordt gerekend op een reistijd van 17 dagen. FOTO NIELS VAN DER HOEVEN Minister Ritzen wil 'extra prikkel' voor werkloze leraren borsele anpTot 1 september vervoerde de COVRA het laag- en middel-ra dioactief afval naar de opslag plaats in Petten. In november vorig jaar is begonnen met de verhuizing in vrachtwagens van het daar opgeslagen afval. Dit transport, dat nogal wat protes ten veroorzaakte, is volgens di recteur H. Codée van de COVRA tot nu toe probleemloos verlo pen en ligt op schema. De ver wachting is dat medio 1993 alle 15.000 vaten laag- en middel- radioactief afval vanuit Petten naar Zeeland zijn overgebracht. Het laag- en middel-radioactie ve afval van Nederlandse kern centrales, ziekenhuizen, labora toria en bedrijven gaat met in gang van november naar Borse le (Zeeland). De bouw van het nieuwe na tionale opslag- en verwerkings bedrijf is klaar. De verwerking van het afval wordt in januari 1993 stap voor stap in werking gezet. Dat heeft de Centrale Or ganisatie voor Radioactief Afval (COVRA) gisteren meegedeeld. Het wachtgeld in het onderwijs moet omlaag naar het ni veau van de WW om werkloze onderwijsgevenden te prikkelen weer werk te zoeken. Verder is er geen reden meer om het recht op wachtgeld vele jaren langer te la ten duren dan het recht op WW. Dat vindt althans minis ter Ritzen van onderwijs. Hij heeft gisteren een brief met voorstellen gestuurd aan de bonden. De grootste onder wijsbond ABOP heeft furieus gereageerd op de brief. De ABOP noemt de inhoud 'borrelpraat'. zoptermeer anp De wachtgelduitkering is nu niet gebonden aan een maxi mum. Een onderwijsgevende bouwt steeds hogere rechten op. Een leraar die na vijftien jaar werkloos wordt, heeft recht op ruim zeven jaar wachtgeld. Een WW-uitkering duurt maxi maal vijf jaar. Volgens Ritzen is er voor dit enorme verschil geen reden meer, nu de regering maatregelen heeft genomen om wachtgelders weer aan werk te helpen. Vanaf 1 januari zijn scholen verplicht bij vacatures eerst wachtgelders te nemen en arbeidsbureaus moeten werklo ze leraren intensiever begelei den. Verder moet de hoogte van de uitkering omlaag naar het WW- niveau, vindt Ritzen. Alleen ge durende het eerste jaar denkt hij aan een extra toeslag. Het wachtgeld bedraagt nu drie maanden lang 93 procent, dan negen maanden 83 procent, tot het zesde jaar 73 procent en tenslotte 70. De WW-uitkering bedraagt vanaf het begin 70 procent van het laatstverdiende loon, waarbij bovendien een bepaald 'plafond' geldt. Van dat plafond wil Ritzen voor de on derwijssector afzien. Om leraren te dwingen snel ler werk te aanvaarden, wil Rit zen voorts af van de regeling dat bijverdiensten niet van het wachtgeld worden afgetrokken. Ritzen stelt voor de regelingen voor om- of bijscholing zo aan te passen, dat de ex-leraar op geen enkele manier belemmerd wordt daaraan mee te doen. Nu zijn er aan die scholing beper kingen. Aan de andere kant moet de werkloze leraar ver plicht kunnen worden zich te laten bijscholen. Ritzen stelt verder een pakket maatregelen voor die het wer ken in het onderwijs aantrekke lijker moet maken. Hij over weegt jonge leraren, waar grote behoefte aan is, een toelage te geven op het salaris. Jonge lera ren Duits bijvoorbeeld zouden dan meer verdienen dan hun collega's, die Nederlands geven. Docenten Duits zijn schaarser. Scholen krijgen verder een extra budget om knelpunten op te lossen. Zij mogen ook meer ver schillen gaan maken tussen de ene leraar en de andere, zowel in taak en functie als in salaris. Heel misschien toch wijziging WAO-pIannen Als het echt moet, is premier Lubbers bereid de plannen voor ingrepen in de WAO te herzien. Maar eventuele concessies wor den pas gedaan tijdens een ka merdebat over de wetsvoorstel len. Dat heeft Lubbers gisteren voor de NOS-televisie kenbaar gemaakt. Lubbers erkende dat de PvdA grote moeite heeft met de voor stellen (onder andere bevriezing van de WAO voor arbeidsonge schikten jonger dan vijftig jaar). Hij gaf ook toe dat er over het onderwerp een accentverschil is met het CDA. Binnen het kabi net is echter één lijn getrokken. Er is weliswaar kritiek op de plannen maar ze blijken te wer ken: De toestroom naar de WAO wordt minder, ook al zijn de wetsvoorstellen er nog niet. De eerste minister zei dat er met de huidige trend wel heel goede argumenten moeten zijn om van het voorgestelde beleid af te wijken. Desalniettemin wees hij wijzigingen, bij nader beraad met de Kamer, niet cate gorisch af. middelharnis gpd Een 21-jarige beroepsmilitair heeft gisteravond in het Zuid hollandse Middelhamis een 15- jarig meisje doodgeschoten. Een ander 15-jarig meisje is met een schotwond opgenomen in een ziekenhuis in Dirksland. Hoewel de schutter ook op om standers heeft gevuurd, is daar bij niemand gewond geraakt. De dader, net als het slachtoffer afkomstig uit Middelhamis, is ter plekke gearresteerd. Volgens de politie heeft de man het meisje doodgeschoten omdat zij zijn toenaderingspo gingen had afgewezen. Het meisje had de militair enkele dagen geleden nog duidelijk ge maakt dat zij niet was gediend van zijn avances. De militair zou de scholiere daarna ver schillende keren hebben lastig gevallen. Gisteren fietste het slachtoffer met drie vriendinnen op de Oosthavendijk, een druk be zocht recreatiepad in Middel hamis. Op enkele tientallen me ters afstand dook de man in eens op, trok een wapen en schoot in eerste instantie in de grond. Daarna schoot hij ge richt op het viertal waarbij één van de meisjes in de arm werd geraakt. Achterop de fiets van een vriendinnetje wist zij te ont komen. De dader schoot daarna op het 15-jarige slachtoffer. Nadat hij zijn wapen (vast is komen te staan dat het geen dienstwapen was) leeg had geschoten op om standers en passerende auto's, liet hij zich gewillig arresteren. Volgens een woordvoerder van de politie maakte de man geen echt verwarde indruk en was hij zich goed bewust van het ge- beurae. Hij wordt vermoedelijk vandaag overgeleverd aan de Koninklijke Marechaussee. Om dat hij beroepsmilitair is, zal hij zich voor de krijgsraad voor zijn daad moeten verantwoorden. EG-waamemers in Zagreb heb ben voorzitter Hasan Huremo- vic van de Rotterdamse Stich ting Bosnië-Hercegovina ge vraagd te bemiddelen in een conflict over de doortocht van ruim driehonderd Bosnische vrouwen, kinderen en invaliden naar Nederland. De vluchtelin gen zitten in een sporthal in Karlovac, ruim zestig kilometer van Zagreb. Ze worden met uit zetting bedreigd. Eerder wist de in Rotterdam wonende Bosniër Huremovic al driehonderd vluchtelingen uit Karlovac naar Nederland te krij gen. Een Nederlandse delegatie, die toen aanwezig was, weiger de volgens Huremovic echter de andere driehonderd een plaats je te geven in de Rode Kruis- trein. De waarnemers van het Euro pean Committee Monitor Mis sion (ECMM) keken de afgelo pen dagen in het kamp rond en hebben Huremovic verzocht bij de Nederlandse regering aan te dringen op transport van de vluchtelingen. Ondernemers tevredener over vorig kabinet Meer dan de helft van de Ne derlandse ondernemers ver langt terug naar het kabinet- Luboers/De Korte (CDA/WD). Het christelijke werkgeversver bond NCW heeft dat onder zocht. Uit het onderzoek blijkt dat 55 procent van de onder vraagde ondernemers tevreden was met het vorige kabinet. Slechts 22 raakt onder de beko ring van het kabinet -Lubbers- /Kok. Het huidige kabinet krijgt een „een krappe voldoende'' van ondernemend Nederland. Vol gens 23 procent is en CDA/WD-coalitie het best op gewassen tegen de problemen van de jaren negentig. Van 30 procent mag D66 aan zo n cen trum-rechtse coalitie meedoen. Als er nu verkiezingen zouden zijn, stemt 47 procent van de ondernemers op de WD en 42 procent op het CDA, samen dus 89 procent. den haag maarten pennewaard Verkoolde resten worden in lijkzakken via brandladders uit het uitgebrande ge bouw gehaald. Tientallen brandweerlie den, politiemannen en ziekenbroeders trachten te redden wat er te redden valt. Pension De Vogel, een opvangtehuis voor zwervers en labiele ouderen in de Scheepmakersstraat in Den Haag, is gro tendeels uitgebrand. „Het is verschrikkelijk. Zoiets rampza ligs heb ik nog nooit meegemaaktzegt een brandweerman. „Toen we hier kwa men aanrijden, hingen er brandende mensen op de bovenste verdiepingen aan de kozijnen. Anderen sprongen dwars door de ramen naar beneden."' Temidden van ambulances, politie auto's en ladderwagens van de Haagse brandweer wordt getracht eerste hulp te verlenen aan de slachtoffers. Mensen met brandwonden en gehavende gezich ten liggen op de stoep, verdwaasd om zich heen kijkend. Anderen kermen van de pijn: bij de sprong van de tweede ver dieping hebben ze een been gebroken. De hond van een van de ruim vijftig be woners zoekt wanhopig naar zijn baas. In de chaos wordt de aanwezigheid van een camerateam van RTL4 de politie te veel. Zonder pardon worden cameraman en verslaggever in de boeien geslagen en Na ruim twee uur bluswerkzaamhe den denkt de brandweer het vuur onder controle te hebben. De eerste en tweede verdieping smeulen na. het dak is weg. delen van het driehoekige pand zijn in gestort. Zeven doden worden geborgen, in het pension liggen nog twee lijken. Verbrand of gestikt, verrast in hun slaap door de vlammenzee. Het particuliere pension, in de naoor logse Stationsbuurt lijkt speciaal ge bouwd om in geval van brand zoveel mogelijk slachtoffers te maken: een doolhof van kleine kamertjes, houten wandjes en volstrekt onvoldoende veilig heidsmaatregelen. Pension De Vogel is een van de parti culiere pensions waarnaar de gemeente een onderzoek heeft ingesteld. In het ka der van een hernieuwde vergunnings aanvraag had de brandweer aanvullende voorwaarden gesteld, omdat De Vogel niet voldeed aan de minimale veilig heidseisen. Een woordvoerder van de brandweer meldt dat in het gebouw geen brandblussers aanwezig waren. Loco-burgemeester en wethouder van volkshuisvesting N.M. Dijkhuizen, aan wezig op de plaats des onheils, toont zich ernstig geschokt. „Dit is een trage die." Hij kondigt ook een diepgaand on derzoek aan. Volgens de wethouder woonden er in het opvangtehuis „te veel mensen in te kleine ruimten in slechte omstandigheden". Opnieuw haalt een brandweerman een slachtoffer uit het geblakerde en deels ingestorte pand. Het stoffelijk over schot op de brancard is afgedekt met een deken, net verbrande gezicht gaat schuil achter een handdoek. Buurtbewoners wenden het hoofd af, een ziekenbroeder werpt een korte blik op het lijk. Dan is er commotie: op de eerste verdieping van De Vogel wordt op een raam gebonkt. Een bewoner roept om hulp. Vermoede lijk heeft hij twee uur rondgedoold in het brandende gebouw. Een brandweerman haalt hem uit de ruïne. Wonder boven wonder mankeert de man niets.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3