Kiprich blijft 'een beetje egoïstisch' Vilnius komt op tijd voor PSV UVS blijft in de race BOLLEN Sport Quick Boys geeft niet thuis I WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 23 André Möhlmann in veldritselectie leiden De Leidse wielrenner André Möhlmann is door coach Martin van Dijk gevraagd om toe te treden tot de nationale veld ritselectie bij de junioren. Möhlmann heeft de uitnodiging te danken aan de goede prestaties in het vorige veldritseizoen. Op 19 september trainen de amateurs en junioren voor de eerste maal samen. De tegenwoordig in Aalsmeer wonende Swift/Cas- ba-renner Paul Kooyman heeft zijn eerste overwinning in 1992 te pakken. De B-amateur ging op de solotoer in St. Pancras. Lei- denaar Tijs Wilbrink behaalde bij de nieuwelingen de tweede plaats. Edwin Benne naar Catania rome» Volleyballer Edwin Benne speelt komend seizoen voor de Siciliaanse club Catania. De international tekende gisteren een contract voor één jaar met een optie voor het volgende seizoen. De Fransman Meneau verbond zich eveneens aan Catania. De Siciliaanse club behoort tot de favorieten voor de titel in de serie A2. Faldo geeft rondje van 100.000 gulden Edinburgh Spelers op alle 508 golfclubs in Schotland mogen de komende week op kosten van Nick Faldo een stevige whisky drinken. De Engelse golfkampioen tracteert. Het rondje kost 's werelds nummer één 30.000 pond, zo n 100.000 gulden. Met dit gebaar houdt Faldo woord. In juli won hij op Muirfield bij Edin burgh voor de derde keer in zijn leven het Brits Open. In zijn emotionele speech bedankte hij al zijn Schotse supporters. „Ie dereen die me de laatste holes heeft aangemoedigd verdient een groot glas scotch." Castratie ter motivatie starkville Jackie Sherrill, coach van de American Football-se- lectie van de universiteit van Mississippi in Starkville, heeft ei genaardige opvattingen over teambuilding. Ter motivatie liet hij zijn studenten op de campus een castratie van een stier bijwo nen. De unieke voorbereiding had succes. Het duel tegen de 'stieren' (Longhorns) uit Texas werd met 28-10 gewonnen. Damaschin zet punt achter loopbaan Rotterdam Marian Damaschin zet nog deze week een punt achter zijn voetballoopbaan. De Roemeen zal de leiding van Feyenoord overmorgen laten weten dat hij niet langer wil wach ten op een nieuwe werkgever en met zijn gezin terugkeert naar zijn vaderland. Damaschin zag de afgelopen dagen een transfer naar de Franse tweede divisieclub Grenoble afketsen, omdat men niet aan zijn persoonlijke eisen kon voldoen. Feyenoord had met Grenoble al overeenstemming bereikt over de transfer som. redactie: herman joustra ad van ic A brouwer d£ koning rob onderwater rob van der zanden leiden Een speler van Quick Boys (rechts) is er bij gaan zitten, terwijl zijn tegenstander van Lugdunum tegen wil en dank volop in beweging is. Beeld uit de gisteravond ge speelde wedstrijd voor het Zilveren Molen- toernooi die door de Leidenaars ruim werd gewonnen (8-2). Begrijpelijk, want de Katwij- kers draafden op met een combinatie van het tweede en het derde, aangevuld met een paar junioren. Pas om half acht, een half uur voor de wedstrijd, kwam LFC daarachter. Volgens voorzitter Henk Nieuwenburg van LFC had Quick Boys beloofd met het eerste te komen. De spelers hadden bovendien onlangs laten weten graag te spelen. Het publiek, dat een rijksdaalder had betaald, voelde zich bekocht. Sommigen verlieten kwaad het terrein aan de Boshuizerkade. Om acht uur ging de kassa dan ook dicht Lugdunum, dat overigens ook niet in zijn sterkste opstelling speelde, maak te korte metten met de Katwijkers. Ton de Rooy, Barry van Eijk (2x), Jaap Volbeda, Ri chard Onstenk, Alexander Redel (2x) en Harm de Vos zorgden voor de Leidse doel punten. Peter Vooys nam de twee treffers van Quick Boys voor zijn rekening. Op het zelfde moment speelde het eerste van Quick Boys thuis tegen SJC(5-1)om aan het licht te wen nen voor zaterdag, wanneer de bekerwed strijd tegen De Graafschap op het programma Staat FOTO HENK BOUWMAN Het leven van een spits, vindt Jozsef Kiprich, bestaat uit vele perioden van kommer en kwel. Afgewisseld met zeer korte momenten van vreugde. „Maar ik zou met geen mens willen ruilen. Als ik het over mocht doen, zou ik weer spits worden." spits gingen zoeken. Aan de an dere kant had ik er al een beetje rekening mee gehouden. Da maschin was geen echt succe snummer gebleken. Toch hoop te ik dat ze alleen met mij ver der wilden gaan. Mijn boosheid moet niet te negatief worden uitgelegd. Het lijkt me vrij nor maal dat je als profvoetballer zo reageert. Anders ben je een slappeling." Kiprich is zich er bovendien van bewust dat hij niet de enige is die moeite heeft gehad om de liefde van het legioen voor zich te winnen. „Als je ziet hoeveel spitsen ze hier nu al hebben meegemaakt. Dat is eigenlijk niet normaal. Wat dat betreft houdt Feyenoord een merk waardige traditie hoog." Hij gelooft niet dat het ooit nog zal veranderen. Of er moet opeens een supertalent op staan. Dat ook de nieuwe Afri kaan Obiku geen tovenaar is, zegt Kiprich al lang te hebben gezien. „Maar hij is een goed mens. Ik mag hem wel. Nee, praten kunnen we niet met el kaar. Hij spreekt geen woord Nederlands en ik geen letter En gels. Maar je hebt niet altijd veel woorden nodig om elkaar te be grijpen." De vroegere aanvaller van Ta- tabanya weet dat hij en de Ni- geriaan het samen moeten uit- knokken. Kiprich: „Dat weet Obiku ook. We hebben de afge lopen wedstrijden samen ge speeld omdat we geblesseerden hadden. Als iedereen fit is mag slechts één van ons tweeën op draven." Dat in die concurrentiestrijd hun drang om zich te bewijzen wel eens te ver voert, kwam af- ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD—VERSLAGGEVER Uren balen op de bank, ook aan het begin van dit seizoen. Bijna negentig minuten lang doelloos ronddolen in de voorhoede. De Magyaar in dienst van Feye noord neemt het allemaal op de koop toe. „Zolang je aan het eind van de week maar kan constateren dat jouw naam nog steeds bovenaan de topscorers- lijst prijkt." In de ruim drie seizoenen dat de aanvoerder van het Hon gaarse nationale elftal hier nu zijn brood verdient, heeft hij niet de indruk kunnen wekken de meest ideale goaltjesdief voor Feyenoord te zijn. Een op volger van Ove Kindvall, om een voorbeeld te noemen, heeft nog geen mens in de Kuip in hem gezien. Toch is hij populair in Rotter dam. Bij de spelers, omdat hij ondanks zijn beperkte kennis van het Nederlands voor de no dige stemming zorgt in de kleedkamer, bij het publiek om dat hij op de meest onverwach te momenten uit zijn slof kan schieten. Soms is zijn spel niet om aan te zien, dan weer bril jant. Alles bij elkaar was het de laatste twaalf maanden niet vol doende geweest om de leiding van Feyenoord ervan te weer houden in de verste uithoeken van Europa op zoek te gaan naar een nieuwe spits. Uit de hoge hoed kwam uiteindelijk Mike Obiku, een naam die ook Kiprich niets zei. De 48-voudig international: „Natuurlijk was ik kwaad dat ze weer een andere HBSIIIIIIIIIIIHHHHIIIIIIIII^KHBHQBII^^^I Jozsef Kiprich, hier in duel met Maurice Postma van FC Twente (3): „Als ik het over zou mogen doen, zou ik weer spits worden. gelopen zondag aan het licht te gen Go Ahead. Trainer Geert Meijer verweet zijn spelers te zeer belust te zijn op eigen eer. Kiprich zegt dat Meijer het ge lijk volledig aan zijn kant had. „Ja, hij was boos. Logisch, want hij kon met z'n eigen ogen zien dat iedereen zelf wilde scoren." Ter verdediging van zichzelf: „Maar mag ik alsjeblieft een beetje egoïstisch zijn. Als een spits niet egoïstisch is, dan be reikt hij nooit wat. Een midden velder kan bij Feyenoord vijftien wedstrijden de mooiste kansen missen en niemand zal daar een punt van maken. Als ik drie weken niet scoor, blijft er niets van me heel. Als spits word je beoordeeld op het aantal doel punten dat er aan het eind van het seizoen achter je naam staat. Dat is nu eenmaal het lot van een spits." Jozsef Kiprich heeft in drie jaar zes trainers versleten bij Feyenoord. Pim Verbeek, Gun- der Bengtsson, Wim Jansen, Hans Dorjee en nu het duo Meijer/Van Hanegem. De Zweed vond hij de minste van het stel. Over zijn eerste keus laat hij zich niet uit, al verklapt hij wel het offensieve van Wil lem van Hanegem te waarde ren. „Een trainer naar m'n hart, als-ie me tenminste elke week gebruikt", lacht de Oosteurope aan met een ondeugende knip oog. Voor diens komst kende Romario doet vanavond niet mee, maar dat heeft één voor deel: hij kan niet tegen een domme rode kaart aan lopen. Dat gevaar en de eeuwige kans op een ernstige blessure zijn de enige risico's die PSV tegen Zal- giris Vilnius loopt. Dom rood heeft PSV vaker parten gespeeld dan de club lief is. Vorig seizoen moest Wim Kieft de cruciale thuiswedstrijd tegen Anderlecht missen nadat hij zich bij Besiktas had laten gaan en werd weggestuurd. Ooit overkwam het Ruud Gullit: rood in een onbeduidend wedstrijdje in de eerste ronde tegen een Luxemburgse ploeg. Gullit werd voor vier wedstrijden geschorst en kon daardoor twee jaar lang niet Europees voor PSV spelen. Tegen het kleine Zalgiris Vil nius gaat het vooralsnog om een simpele vraag: wordt het 4- 0 of 14-0? Hans Westerhof wil de zaak graag meteen beslissen en dat lijkt geen probleem. Wat de Litouwers te bieden hebben vanavond is echter ook Wester hof onbekend. „Dat is ons pro bleem: we hebben geen idee wat ze in zo'n wedstrijd kun nen. Maar dat is ook het pro bleem van mijn collega Janci- auskas; die heeft ook geen idee." De 200ste 'Europese' treffer voor PSV moet al voor rust kun nen vallen; PSV staat na 114 wedstrijden in de Europa Cup nu op 199. Westerhof toont zich nog niet helemaal content met de vorm van zijn ploeg, maar hij ziet de goals niettemin soepel vallen. Zaterdag tegen Den Bosch waren het er zeven, ge maakt door zes verschillende spelers. Westerhof: „We gaan beter spelen en we zijn erg efficiënt met kansen. Ik vind alleen dat we de tegenstander meer en eerder druk moeten zetten, ook tegen grote ploegen. We moe ten sneller op de bal verdedigen en sneller doorschuiven. Dat vraagt opoffering van bepaalde spelers en het vraagt een ijzer- sterke conditie. Daarom trainen we ook zo hard, misschien te hard. Maar straks gaan we pro fijt trekken van dat harde trai nen." Hij ziet Popescu, Eller- man en Vanenburg ('Hoewel die nog steeds niet helemaal blessurevrij is') beter en beter in hun spel komen. „En dus komt deze wedstrijd voor ons aardig op tijd. lammer alleen dat Ro mario er niet bij is." De Braziliaan is met Berry van Aerle afwezig vanavond. Romario sukkelt met een ver rekking in de heupspier. aldus Westerhof. „Een concrete bles sure ja. Hij is er zelf ook hele maal stil van." De wedstrijd be gint, anders dan anders in Eind hoven, om kwart over acht. Manager Ploegsma: „Om alvast tc wennen. Het doel is immers het bereiken van de laatste acht, de Champions League, en dan is kwart over acht de vaste tijd van aftrappen." UVS heeft nog steeds een kans rechtstreeks de kwartfinale ron de van de LD Cup te bereiken. De Leidenaars wonnen gister avond het restant van de wed strijd tegen Ter Leede (het duel werd onlangs bij de stand 1-1 na 31 minuten gestaakt wegens onweer) met 2-1. UVS heeft nu 3 uit 2, ARC leidt met 5 uit 3. De score had overigens nog hoger kunnen uitvallen, maar paal en lat stonden treffers in de weg. Roodenburg, dat met 0-1 van UDWS verloor, heeft nog een kansje om als nummer twee in de poule te eindigen en zo doende de tweede ronde te be reiken. Dan moet Leiden wel Karakteristieken: Poule 2 Roodenburg-UDWS 0-1(0- 1). Wim de RooO-1. Poule 3 UVS Ter Leede 2-1 (0-1). Ma rio Faber(pen)0-1. Edgar van Tol 1-1. Ouwehand (e d) 1 -O. Pieter Doets 1 -1 Arno van de Boon 1 -2. Poule 10: FC Lisse (zo) - SVOW 7-2 (2- 2). Doelpunten FC Lisse Varcel de Boer (2x), Ronald Rovers, Joost Ruygrok (2x), FOTO»ANP Kiprich 'de Kromme' nauwe lijks. Hij wist dat Van Hanegem in de jaren zeventig deel uit maakte van het Nederlands elf tal, maar verder hield het op. „Hij hoeft mij niet te vertellen hoe ik moet voetballen. Ik heb al zoveel meegemaakt, al zoveel interlands en Europa Cup-wed- strijden gespeeld, dat niemand me wat dat betreft nog wat hoeft te leren. Een spits moet je bovendien een beetje vrij la ten." van Katwijk verliezen. KRV, dat met 1-2 bij Valken '68 won, kwam op doelsaldo langs DOSR in poule 8 en gaat verder. FC Lisse (zo) deed goede zaken in polue 10 door met 7-2 van SVOWt OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT René Lammers houdt zich mo menteel onledig met een promotie op de Tech nische Universiteit in Delft. De 27-jarige inwoner van Bode graven kan dus moeilijk voor achterlijk worden versleten. Maar als Lammers het shirt van ARC om de schouders hangt, wordt hij een ander mens. Erger, dan vraagt hij zich geregeld af of-ie ze alle maal op een rijtje heeft. Een maal op de grasmat verandert Lammere in een opgewonden standje. Scheidsrechtere waar deren dat over het algemeen niet en de ARC'er is in zijn sportieve loopbaan dan ook vele malen voortijdig naar de kant gestuurd. Dat was overigens niet de re den dat Lammers dit seizoen een stapje terug deed. Vanwe ge zijn studie kan hij maar een keer in de week trainen. Te weinig voor een eerste-elftal- speler. De meegereisde ARC- supportere wreven derhalve hun ogen uit, toen Lammere tijdens de eerste competitie wedstrijd bij Zwart Wit '28 in de basiself voorkwam. Zelf verbaasde dat Lammere aller minst: „Ik heb metAad Koren een af spraak gemaakt dat hij altijd een beroep op me kan doen. Nou. dat heeft hij gedaan. ARC kampt met veel geblesseerden. Vandaar. Het eerste officiële optreden dit seizoen van René Lammere werd geen onverdeeld succes. U raadt het al: hij werd weer eens uit het veld gestuurd. Het stond op dat moment 0-0. ARC verloor uiteindelijk met 3-0. Lammere: „Voor m'n ploeggenoten i>ond ik het verschrikkelijk dat ik werd weggestuurd, uanthet liep op dat moment best aar dig. Maar voor mezelf had ik er geen enkel probleem mee. Een volgende keer zou ik weer uit halen. Ik zou er zelfs geen pro blemen mee hebben als zo'n goser in het ziekenhuis be landt. Krasse taal. Maar wie René Lammers kent, weet dat hij geen onrecht kan verdragen. Zaterdag weigerde de Rotter dammer Ruter. terwijl er een Alphenaar geblesseerd in het veld lag te kronkelen, de bal uit te trappen. Dat wekte de ergernis van heel ARC en Lam mers in het bijzonder. Hij schopte de bal uit, dat wel, maar torpedeerde en passant zijn tegenstander. Rood dus. Lammere: uïoiets mag natuurlijk niet ge beuren, maar ineens schiet het dan voor m 'n ogen. De zoveelste fout in zijn sport leven. De uitdrukking 'ver stand komt met de jarenis dus niet van toepassing op René Lammers. Erger, het lijkt wel of de voetballer steeds vaker rood aanloopt, want vorige maand werd hij in een on schuldig oefen wedstrijdje met ARC 2 weggestuurd. Wegens praten. Lammere: „Ik twijfel wel eens aan mezelf, eerlijk waar. Ik maak te veel fouten, maar als ik eenmaal bezig ben denk ik nergens meer Hoe moet het nu verder met 'Rode Reneetie? „Nou, ik denk dat Aad Koren me nu niet meer nodig heeft De trainer in kwestie wil het opgewonden standje nog niet van de hand doen: We moeten eerst de schorsing maar eens afwachten. Het is jammer dat het is gebeurd, want René functioneerde tot nu toe uitstekend. Wat Lammers betreft hoeft het optreden in het eerste niet lang meer te duren: „Ik heb nu eenmaal afscheid genomen. Ik wil niet versleten worden voor Heintje Davids. Ik heb Koren willen helpen, maar dat kan natuurlijk geen heel seizoen duren. Ik kan maar één keer trainen en doe verder geen De 'zaak Christian Fischer' die enkele maanden geleden nogal wat stof deed opwaaien in de landelijke zwembaden heeft zichzelf opgelost lijkt het Althans wat De Zijl/LGB be treft. Want de Katwijkse zwemmer die in juli door de bond werd geschorst we gens 'onaangepast gedrag' is vertrokken bij de Leidse zwemclub en heeft gekozen voor Rapido uit Haarlem. Bij De Zijl hoeven ze zich dus ook niet het hoofd te breken over hoe het verder moest met 'het aangeschoten wild' dat Fischer inmiddels was geworden. Het 16-jarige zwemtalent zou maanden geleden naar het jeugd-EK in Leeds gaan, maar werd op het laatste moment uit de nationale selectie gezet. Fischer zou hebben deelgeno men aan enkele uitspattingen tijdens een trainingsweekein- de. Over de details durfde nie mand te spreken. Omdat de kwalijke gebeurtenissen vol gens sommigen een te pikant karakter hadden en omdat de jongens nog een leven voor zich hadden. De vader van de gestrafte zwemmer kwam in het geweer en nam een advocaat in de arm. De kwestie sleepte zich voort en nu blijkt dat alles met een sisser is afgelopen. „De boeken zijn gesloten, Christian is met een schone lel begonnen in Haarlem", zegt Pa Fischer die nog steeds het woord voert namens zijn We hebben overwogen een kort geding tegen de bond aan te spannen. We vonden het al lemaal onmenselijk wat er ge beurde. De hele kwestie lag op straat voordat wij als ouders iets te horen kregen van de bond. Daar maakten we vooral bezwaar tegen. Met de bond is de zaak nu uitgepraat, het ge ding is van de liaan. Christian zit weer in de jeugdselectie. Dat zijn zoon nu heeft geko zen voor Rapido staat volgens Fischer senior geheel los van de perikelen rond de schor sing. Hou het maar op een me ningsverschil rond Christian op het technische vlak. HU traint nu weer met veel plezier onder Wim Geurtsen. Onder hem trainde hij vroeger al bij HPC Trainer George Sieverding van De Zijl heeft een andere uitleg. „De vraag of Christian verder kon bij De Zijl uws eigenlijk niet eens aan de orde. Dat viel allemaal nog te bezien na de straf van de bond die overigens door mijn toedoen nog is ver laagd We wilden met hem rond de tafel gaan zitten om te praten over de toekomst, maar hij kwam een afspraak niet na. Het probleem loste zich uitein delijk V(inz4'lfnp. want hij ging naar Haarlem. Fischer is een goeie zwemmer, maar soms was het moeilijk om tot hem door te dringen Hij ging zijn eigen weg. Laat ik het voor zichtig zeggen: we zullen geen traan laten. Al spreek ik nu als trainer, niet voorde verenI- ging" Pa Fischer Van een afspraak voor een ge- snrek weel ik niets. De Zijl wil de hem volgens mij graag hou den. maar hij koos zelf voor Rapido. Nee. die vereniging was niet geïnteresseerd in het lerleden. Dat zijn uv al ierge- ten. Wat geueest is, is geweest. Alleen weten we nog steeds niet wét er is geweest...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23