Schrijvende Lezers Specialisten in audio en video DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 18 Trouwen Het Lcidse stadhuis is in trek ais trouwplaats. De wachttij den zijn lang, zo berichtte deze krant onlangs. Enige tijd geleden stond in deze krant een stuk over het prachti ge stadhuis van Leiden en dat zoveel bruidsparen daar willen trouwen. Zo ook mijn zoon en schoondochter. Vrijdag 11 sep tember j.l. om 15.30 uur was het Bijna 750,- hadden ze moe ten neertellen. En wat kregen ze daarvoor? Een ontgoocheling. Een ambtenaar die met z'n ogen dicht een standaard ver haaltje stond op te lezen. Die verder alleen nog kon vertellen dat veel huwelijken stuklopen (dat wisten wij al) en dat Leiden zo'n arme stad is. Niet één persoonlijk woord, niet één grapje. Als de man soms enkele ongelukkige huwe- lijken achter de rug heeft, laat COCDCI hij dat dan niet overbrengen op een stralend bruidspaar met een feestelijk gezelschap. Leiden mag dan een schitte rend stadhuis hebben, z'n trouwambtenaar is een grote aanfluiting! Het Waaggebouw was een jaar of wat geleden ook nog een bezit van de Leidenaars, er kon den allerlei zaken gebeuren. Maar ook daar heeft de directie Kunst en Cultuur een tempel van gemaakt, die slechts voor enkelen toegang verschaft. Nog niet zo lang geleden gaf de Provincie maar liefst 41 mille aldaar af, voor een werkgroep die 'de muziek in Leiden stimu leert'. Nee, nee, niet voor de muziekverenigingen in Leiden die al jaren dag in dag uit het zelfde doen. Eén of twee handige ambte naren hadden natuurlijk ook die 'klus van 67.000' op kunnen knappen, gewoon vanuit hun werk, maar dat kan klaarblijke lijk niet in deze stad. Henny Kwik, Van 's Gravesandestraat 19, Leiden. De gemeente presenteerde c langs de plannen voor de oi geving van De Coebel. Er me ten eco-woningen komen studentenflats in de buurt. J. Duijnstee, Noorderlicht 16, Katwijk. Stadsgehoorzaal De gemeente wil het beheer van de Stadsgehoorzaal over- hevc-neln naar de directie kunst en cultuur. Een onder zoeksbureau is ingeschakeld om te onderzoeken hoe de ex- politatie sluitend kan worden als meer culturele activiteiten worden ontplooid. In deze krant van woensdag 9 september heeft de bevolking wéér eens kennis kunnen ne men van een situatie die al lang speelt in Leiden: dat de Stadsge hoorzaal een cultuurtempel moet worden. En een Amster dams bureau krijgt 67.000 gul den in het laatje geschoven door de gemeente Leiden. In ruil daarvoor moet dit bureau voor december van dit jaar een stuk papier op tafel hebben ge legd in het Leidse Stadhuis, met de vaststelling op welke wijze de Stadsgehoorzaal rendabel moet worden gemaakt. Groenoordhal-directeur An- dré de Jong, tevens directeur van de Stadsgehoorzaal, is te recht uit zijn vel gesprongen toen hij hoorde dat er duizen den guldens op tafel gesmeten worden voor een dergelijk on derzoek. Hij heeft dan ook niet onder stoelen of banken gesto ken het absolute onzin (geld- verspillen) te vinden dat een dergelijk onderzoek er komt. Ik ben het van harte met hem eens, het is de zoveelste keer dat de vroede vaderen van Lei den een onderzoek laten instel len. Elke drie maanden onge veer komt er wel een onderwerp boven water, dat zonodig een rapportage behoeft en hup, wéér duizenden guldens ge dumpt bij een of ander bureau. En wat zijn dan de uitkomsten om er verder mee aan de slag te gaan? Dikwijls povertjes en re sultaten blijven uit. De Stadsge hoorzaal moet een bruisend centrum worden, vooral met Cultuur met een hoofdletter C. Yvonne van Baarle heeft er klaarblijkelijk geen idee van wat Leidenaars graag willen. Nog niet zo lang geleden was de Stadsgehoorzaal het bruisen de hart van al het verenigingsle ven in Leiden, als het ging om uitvoeringen of andere uitingen van plezier van de desbetreffen de vereniging. Velen hebben 'hun' Stadsgehoorzaal de rug toegekeerd omdat het huren van deze locatie niet meer be taalbaar is voor velen. Dat ligt niet aan André de Jong en zijn mensen. Het 'stadhuis' bepaalt immers! En de tarieven gaan weer omhoog. Nog niet zo lang geleden was Jaap van Zweden voor een 'kof fieconcert' in de Stadsgehoor zaal. Er ging een dag of tien een enorme (reclame) campagne aan vooraf. Jaap speelde voor een half lege zaal. En zo gebeurt dat vaker met concerten. Een poosje geleden stond er een verhaal van Yvonne van Baarle in de krant. Ze was hard op aan het denken hoe zij haar idee van de Cultuur zou kunnen droppen in de Stadsgehoorzaal. Ze presteerde het zelfs om op te merken dal het (buiten)balcon aan de voorzijde uitstekend ge schikt zou zijn voor terrasjes. Ik denk dat deze dame nog nooit ter plekke heeft rondgeneusd, maar je moet wel over een riike fantasie beschikken om ald&èr In het Leidsch Dagblad van 8 september las ik de beschrijving bij de foto door Wim Dijkman. Het betrof de fassade van het Gravensteen. Daarin werd ook gewag gemaakt van de bescha diging van het beeld van Vrou we Justitia. Het hoofd is eraf ge broken door toedoen van een misplaatste studentengrap, zo vermeldde de krant. Gaarne zou ik dit misverstand recht willen zetten. Het hoofd is afgebroken door een oxyderend ijzeren bevesti gingsmiddel van een bliksemaf leider. Door de uitzetting van de roestwerking moet een barst zijn ontstaan in de zandsteen. Toen die zich voortzette raakte het hoofd los. Wellicht door een windstoot is het onderdeel van de romp gevallen, en beneden op straat uiteen gespat. De scherven zijn gered en momen teel wordt de restauratie aange vangen. Het resultaat van dit moeilijke proces zal nog enige maanden op zich laten wach ten. Uit het bovenstaande mag blijken dat een en ander een technische fout uit het verleden betreft en zeker geen misse stu dentenactie. Vrouwe Justitia zou zeker voor Leidse begrip pen wel de laatste zijn om je als student op uit te leven. Drs. PA. Terwen, kunsthistoricus/restaurator, Plantsoen 111 /a. Leiden. Bevrouwing Het artikel over de 'bevrouwing' van de bibliotrailer in Leimui- den bracht mij in tweestrijd tus sen lachen en kwaad worden. Hoewel voor beide mogelijkhe den wel iets te zeggen is, kies ik toch met overtuiging voor het laatste. Allereerst moet mij van het hart dat u de dames een titel meegeeft waar zij geen recht op hebben 'bibliothecaresse' een woord dat trouwens niet meer in gebruik is, men spreekt te genwoordig van bibliothecaris (M/V) maar dat is dan niet ie mand die een paar uur uitleen- werk verricht in een mobiel fili aal, maar een (HBO)-geschool- de en gediplomeerde. Was dit het enige zou ik nog bereid zijn het erbij te laten, maar het hele stuk staat bol van de opgeblazen, arrogante en di lettantische nonsens. Het thans 100-jarig openbaar bibliotheek werk werd rond de eeuwwisse ling gedragen door wat toen heette 'de leeszaalbeweging', de Centrale Vereeniging (C.V.) voorloper van het huidige NBLC. Eén van de kernactivitei ten van deze 'beweging' was het bestrijden van het volksbiblio theekwerk. Dan blijken deze Leimuidense dames daar anno 1992 nog heimwee naar te heb ben. Ze neigen dan ook wel heel erg naar bevoogding. De streek roman op de achtergrond? Elke bibliothecaris (die wel recht op die titel heeft) kan u vertellen dat je er domweg net zoveel moet aanschaffen als er ver schijnen. Maar ja, het negen tiende eeuwse volksbibliotheek werk was gericht op 'volksver heffing'. Wat deze dames waar schijnlijk bedoelen is dat er te genwoordig 'óók' andere boe ken gevraagd worden. Met welk recht en op grond waarvan stu ren zij 'een beetje'? Geen pro fessionele bibliothecaris zou dit in zijn/haar hoofd halen. Heeft de moderne, mondige mens 'sturing' nodig van goedbedoe lende maar tamelijk arrogante dilet'tantes'? In de publiciteit rond het 100- jarige jubileum probeert het NBLC van het bekende imago: 'nuttig maar truttig' af te ko men. De professie spant zich in aansluiting te vinden bij de ei gen tijd. Onze bibliotheken zijn dat allang, alleen een imago is vaak onverwoestbaar en staat los van de realiteit. Maar dan zijn dames als Overbeek Bak ker ineens ook weer een stukje realiteit. Zij doen - vast en zeker onbedoeld en ongewild - op een kwart pagina ons vak meer kwaad dan alle inspanningen van professionals om het imago te verbeteren vermogen. Toch hoop ik dat de meerderheid van uw lezers zal begrijpen dat de mentaliteit van de dames niet representatief is. Het overgrote deel van het bibliotheekwerk heeft de negentiende eeuw ach ter zich gelaten, is zelfs opweg naar de eenentwintigste eeuw. Jan van Duijn, (bibliothecaris) Stortemelk 70, Alphen aan den Rijn. Koppeling Berichtgeving over een koppe ling van bijstanbds-uitkering ter contro le, zoals het CDA wil, schiet bij velen In het verkeerde keelgat Als ik het artikel over autorijden en mensen in de bijstand lees, over de controle van mensen die eventueel een auto hebben en daarop gecontroleerd wor den, vind ik dat heel erg. Men sen in de bijstand worden al van alle kanten gecontroleerd in hun privéleven en daarbuiten. Ik denk niet dat het fair is als je naast de bijstand een dik in komen verdient, maar laten we het ook eens hebben over die mensen die alléén van de bij stand moeten leven. In de meeste gevallen kiest niemand ervoor om van de bijstand ge bruik te maken. Het is een noodgedwongen situatie. Veelal zijn het ook gescheiden huis vrouwen die wel opleidingen hebben gehad, maar in hun hu welijk niet meer in een baan buitenshuis gefunctioneerd hebben. Ik ben zelf ook zo'n ge scheiden vrouw die gebruik maakt van de bijstand. Aan alle kanten al geprobeerd om een baan te krijgen die in mijn mo gelijkheden ligt Helaas! Cursus sen heb ik ook gevolgd. Op de cursussen zaten veel bijstands mensen en uitkeringsgerechtig den. De manier waarop met bij standsmensen om wordt ge gaan is vaak beneden peil, je wordt voor dom en achterlijk aangezien, en ook dusdanig be handeld. Misschien rijden bijstands- wel in een auto, maar die kan geleend zijn van vrien den. Mensen die ik heb gekend kunnen veelal niet in een stress bestendige baan functioneren en vallen voor de meeste beroe pen al af. Ze komen ook bijna nergens meer aan de bak. De bijstand heeft vaak een negatie ve klank bij veel mensen, maar die 'bijstandsmensen' worden dan ook vaak negatief benaderd of als zielig en dom, terwijl er veel uitkeringsgerechtigden rondlopen die door persoonlijke problemen of problemen op werk in deze uitkering terecht zijn gekomen. En wees nu eens eerlijk, kunt u van ƒ1100,-- in de maand heerlijk rondkomen? Gun de mensen een extraatje, om toch nog een beetje redelijk te kun nen leven. Daar heeft toch ie dereen recht op! Naam t Daar wij als omwonenden be lang hebben bij de bouwplan nen die de gemeente heeft voor onze omgeving, waren wij, be stuursleden van de vereniging de Coebel, namens onze leden bij de raadscommissie vergade ring op 3 september j.l. aanwe zig om onze bezwaren te uiten tegen de voorgenomen plan- Na nadrukkelijk aandringen van onze kant (ondanks dat er spreekrecht was aangevraagd, werd die ons in eerste instantie niet verleend) mochten wij onze bezwaren kenbaar maken. Voor het bouwen van de Eco- bel (milieu-woningen) en zes verdiepingen-hoge flats voor studenten (volgens het bestem mingsplan zijn slechts vier ver diepingen toegestaan) is het no dig om maar liefst vijfhonderd bomen te kappen en zeldzame vogels, zoals spechten en uilen verdrijven!!!! Ook de singel langs de Brandt Buyskade wordt ver breedt, wat verder totaal geen nut lijkt te hebben, behalve dat de bewoners van de Noach- straat vrij uitzicht krijgen op de Studentenflats, en omgekeerd! Wat betreft de zes verdiepingen heeft de gemeente al "een oplos sing gezocht door er een 'artikel 19 procedure' van te maken. Het argument hiervoor is dat men deze flats wil laten aanslui ten op de al bestaande bebou wing op de Churchilllaan en het Jacques Urlusplantsoen. Wij vinden echter dat er ook aange sloten kan worden op de al be staande laagbouw, en willen daarom dat er niet boven de vier verdiepingen gebouwd wordt. Temeer omdat meer ver diepingen de privacy bedreigen. Vervolgens verwezen wij de voorzitter naar de 'Groennota bestaande wijken' vanuit milieu-technisch oogpunt ge zien. Hierop werden onze be zwaren van tafel gezwiept met de opmerking 'marginaal' en wij (Coebellers) mochten hele maal niet zeuren, omdat onze privétuinen toch ook groen wa- Na nog enig heen en weer ge praat besloot de voorzitter met te zeggen dat de meerderheid van de aanwezige vergadering vóór het nemen van een voor- bereidingsbesluit was, terwijl toch duidelijk was dat dit nau welijks de helft was. Na dit ge wauwel te hebben moeten aan horen zijn we onder protest de zaal uitgelopen, omdat het ons duidelijk was dat de besluiten al van tevoren waren genomen! Het enige dat ons nu nog rest is het indienen van een formeel bezwaarschrift, wat we zeker niet zullen nalaten. We zijn er nu wel achter hoe de politiek in Leiden in elkaar steekt: mooie beloftes bij de verkiezingen, maar als het er daadwerkelijk op aan komt zijn ze niet thuis! Met nadruk willen wij wel even bedanken: SP, WD en D'66. Zij dachten wel met ons mee, maar onze 'sociale' PvdA kon zich totaal niet vin den in de bezwaren door Leidse burgers geuit. Bestuur vereniging De Coebel, Mevr. M. Ideler, D. Ellingtonstraat 56, Leiden. Kapot beeld In deze krant stond onlangs een foto van het Gravensteen met een bijschrift over het bc- CRUNDIC KLEURENTELEVISIE ST 63-655 Fantastische grootbeeld kleuren TV voor een bij zonder klein prijsje: matrix beeldbuis van maar liefst 63 cm 9 hifi stereo geluidsweergave taalkeuze teletekst on screen display z derherkenning eenvoudige menuprogrammering 49 voorkeurzenders sleeptimerfunktie elek- BMBilBilÉ tronisch cijferslot hoofdtelefoonaansiuiting afstandsbediening. PIONEER HIFI MIN! SYSTEEM Bijzonder kompleet mini-systeem met opvallend goede geluidskwaliteit. 2 X 28 Watt sound field control digitale tuner met 24 voorkeuzezenders auto tuning t memory scan I bit CD-speler met muziekkalender en scan-funktie auto-reverse dub- beldeck met Dolby B en auto synchro editing system 2 weg luidspeakerboxen afstandsbediening. PANASONIC VIDEOCAMERA NV-G3 Klein en licht maar met bijzonder veel mogelijkheden. VHS-C compact systeem LCD kleurenzoeker en kleurenmonitor AV Wide scope 8 x motorzoom lens, 3 lux digitaal autofocus systeem high speed shutter t fade-in fade-out digitaal titelgeheugen datum/tijd indikatie t automatische videolamp. PANASONIC VIDEORECORDER NV J40 Opvallend eenvoudig te bedienen en met mogelijkhe den die u alleen bij véél duurdere recorders aantreft. 99 voorkeurzenders timer voor 8 programma's 1 maand one touch recording tijd-zoeksysteem verstreken-tijdsindikatie 3 videokoppen auto- KTTff matische koppen reiniging eenvoudig te program- meren met de in de afstandsbediening geïntegreerde leespen. TE MOOI OM WAAR TE ZIJN ALLWAVE is schokkend aan 't afprijzen geslagen! Niet alleen in deze advertentie maar ook in de winkels! Vaak tot enkele honder den guldens. En daar profiteren de snelle beslissers natuurlijk het meest van! Dus pak meteen je jas, want wie het eerst komt....! TECHNICS CO-SPELER SL-PG100 Nu tijdelijk nóg voordeliger! 1 -Bit Masch techno- Hl 11111 logie CD-editing en disc link funktie 20 nummers programmeerbaar random play piek zoekfunktie t high speed m< muziek'matrix display. SONY. SONY DISCMAN DT66 Eén van de beste tuner/cd-spelers alleen bij I ALLWAVE in prijs gekelderd. Tuner: AM/FM stereo 20 voorkeuzezenders. CD-speler: mega-bass t resume play shuffle play auto memory scan schokbestendige behuizing. Met lichtnetadapter, oplaadbare batterij, aansluitsnoer, hoofdtele foon en draagriempje. SONY AUTORADtO/CASSETTESPELER XR 5150 Car-stereo van uitstekende kwaliteit. Tuner: AM/FM stereo 24 voorkeuzezenders memory scan auto memory. Cassette speler: stereo auto reverse Dolby B auto music search. Versterker: 2 x 25 of 4 x 15 Watt loudness. Met anti-diefstalslede. nw:«:Em.n.mn 32 NUMMERS PROGRAMMEERBAAR STEREO CD/RADIORECORDER CD-340 L Het nieuwste model, bij ALL WAVE nu al in prijs verlaagd! Tuner/versterker: LG/MG/FM stereo ultra bass booster. CD-speler 32 nummers programmeerbaar intro scan repeat-, ran dom play. Cassette-deck: auto opnamesterkte regeling. Met hoofdtelefoon-aansluiting. Batterij- ALLE PRIJZEN INKL. BTW VOLLEDIGE GARANTIE ALLES DIREKT LEVERBAAR LEIDEN Haarlemmerstraat 113.071 12 45 67 LEIDSCHENDAM Weigelia 14.070 - 327 43 16 X^allwave 1 Alkmaar Amsterdam (3 filialen) Arnhem Beverwijk Delft Den Haag (2 filialen) Haarlem Leiden Leidschendam Rotterdam Schiedam Spijkenisse Utrecht Woerden Zaandam (Alle aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden.) Openingstijden: ma. t/m vrij. 9.00 - 17.30 uur, za. 9.00 17.00 uur. koopavond t/m 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18