DIGR0S en 'De koningin zien: echt en vooral van in het dichtbij' SUITERUM 'Katwijk is een echt worstdorp' Het Gesprek van de Dag Ronald McDonaldhuis gaat in mei '93 open Provincie-ambtenaar rijdt minder in auto MUSCADET Praxis zet scanners bij kassa WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 redactie willem spierdijk (CHEF) meindert van der K monica wesseung ericjj NA 17») tun LTTfrM De groene kaart voor vak K moet ze aan een subliem plekje helpen. „Er is maar een beperkt aantal plaatsen op het Binnen hof dus ik reken er op dat we heel wat te zien krijgen", zegt Corrie Schuurman uit Alphen aan den Rijn. Met een heel stel collega's van de gemeente Ter Aar staat ze op het Leidse sta tion te wachten op de trein naar Den Haag. De ambtenaren heb ben allemaal vrij genomen om Prinsjesdag in de Residentie te beleven. Maar we hoeven ons geen zorgen te maken dat het nu allemaal in de soep loopt op het gemeentehuis in Aardam: „Want er zijn er nog genoeg over." Vorig jaar maakte een groepje vrouwen van een Alphense hockeyclub hetzelfde uitstapje. En toen de Ter Aarse ambtena ren daarvan hoorden, dachten ze: dat kunnen wij ook. Bij de politie in Den Haag werd een aantal kaarten aangevraagd zo dat ze op het Binnenhof kun nen staan. „Ik heb nog nooit de koningin van dichtbij gezien, dat lijkt me wel leuk", zegt Cor rie Schuurman. De groep maakt meteen van de gelegenheid ge bruik om het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer te be zichtigen. „En naar Panaroma Mesdag willen we ook, maar ik weet niet of dat er van komt." Een van haar collega's is al eens eerder op Prinsjesdag naar Den Haag gegaan. Dat was leuk, vooral door de 'heel gezellige sfeer'. Enige man in het gezelschap is Anne Kraak. Er zou nog een an dere man meegaan, maar die is om een onduidelijke reden af gehaakt. Het deert Kraak niet. „Het lijkt me een belevenis", zegt hij. „Ik ben wel benieuwd hoe dat nu allemaal geregeld is. Dat zie je op televisie niet" Wat allemaal niet op de televisie te zien is, wordt in elk geval ge registreerd door twee Leidse vrouwen, die het niet nodig vin den om hun namen aan de openbaarheid prijs te geven. Ze dragen beiden een grote tas om de schouder met een videoca mera erin. De een is vorig jaar al geweest. „Ik vond het wel leuk en nu heb ik een videocamera gekocht, dus ik dacht: ik ga nog een keer, want dan kan ik het vastleggen." Ze was vorig jaar vooral onder de indruk van het Haagse publiek, dat van die leu ke opmerkingen maakt. De koningin kan niet op de spe ciale belangstelling van het tweetal rekenen. Maar gelukkig zijn er anderen, die wel speciaal voor Hare Majesteit naar Den Haag reizen. Twee Amerikaanse dames bijvoorbeeld: Mary Young uit Florida en Vera Pe- witt die sinds enkele maanden in Rijnsburg woont. Vera heeft op koniginnedag al een glimp van the queen opgevangen. Toevallig reed de koninklijke bus met de koninklijke familie voorbij. „Omdat ik haar net daarvoor op televisie had ge zien, herkende ik haar. Ik wist wat voor kleding ze droeg. Het was zo exciting, ik was hier net twee dagen en toen had ik haar al gezien." „Interessant", vindt haar vriendin Mary het alle maal. „Vooral omdat wij geen koningin hebben." Volgens de conducteur is het ta melijk druk in de treinen rich ting Den Haag. Hij heeft het idee dat de belangstelling voor het uitstapje op Prinsjesdag dit jaar groter is dan anders. Veel oudere vrouwen gaan, zegt hij, en die nemen vaak hun dochter mee. Oranje vlaggetjes heeft hij echter nog niet gezien. De man die in de deur van de trein staat, heeft ook geen vlag getjes bij zich. Maar het is wel duidelijk dat hij speciaal voor Prinsjesdag naar Den Haag gaat. Zijn jasje hangt vol met onderscheidingen. In het verzet heeft hij gezeten, en in Indië en Korea heeft hij gevochten. Hij, Th. van Schie uit Almere, gaat naar Den Haag 'uit respect voor de koningin en voor het land'. De dochter van het echtpaar Schakenbos uit Roelofarends- veen werkt voor kamerleden en zij heeft kaartjes weten te be machtigen voor de Ridderzaal. „Ik wil de koningin weieens zien, ik heb haar nog nooit in het echt gezien", zegt de vrouw des huizes. Het echtpaar Van de Mortel uit Oegstgeest is ook via familie op het idee gekomen naar Den Haag te gaan. „De vrouw van mijn broer werkt in die contreien en hij heeft kaart jes voor ons. We ontmoeten hem bij het Mauritshuis. Maar we hebben er geen idee van waar we terechtkomen." janet van puk. Just Vooys met rechts zijn meesterknecht Jan Hoek: „Het meedoen aan zo'n wedstrijd wordt op een gegeven moment zo afgezaagd. Je doet het voor je image, je bent het aan je stand verplicht." foto dickhogevzoning Wie dacht dat Katwijk alleen maar een ha ringdorp was, heeft het mis. Althans dat zegt Just Vooys, keurslager aan de Konin ginneweg in die plaats. „Katwijk is een worstdorp." Zo zo. Dat wisten wij nog niet. Maar waarom dan wel? „Hier op dorp heb je veel grote families. Dat betekent nogal veel familiebijeenkomsten met verjaar dagen en zo. Die mensen willen hun visite dus wat te eten kunnen voorschotelen. Dat is altijd een hartig stukkie worst. Daarom wordt in Katwijk meer worst gege ten dan in andere plaatsen." Nu mogen wij dat van Vooys gerust aanne men, want maar liefst vijf van zijn eigenge maakte worsten hebben afgelopen maan dag 'een erkenning in goud' ontvangen. Dat waren de rookworsten grof en fijn, gekookte worst, leverworst boerenleverworst. De worstenkenner deed mee aan een wedstrijd van het Instituut Ambachtelijk Slagerspro- dukten. Behalve zijn worsten vielen ook het gebraden gehakt en de gekookte ham in de prijzen. Vooys vond het prijzenfestival wel leuk, hij mocht met miss Universe op de foto, maar kan er ook zijn schouders over ophalen. Hij wordt een beetje blasé van alle louweren. „Het wordt op een gegeven moment zo af gezaagd. Je doet het voor je image, je bent het aan je stand verplicht. Het is nu de achtste keer dat ik mee doe en ik heb al veel vaker prijzen gewonnen", zegt hij wijzend op de reeks bordjes die in zijn zaak hangt. „Vroeger zaten hier in de buurt veel meer slagers en dus moest je wel wat doen om eruit te springen. Nou, toen ben ik mijn ei gen worst gaan maken en heb daar een spe cialiteit van gemaakt. Dat is op het dorp nu een beetje ingeburgerd geraakt, die worst van mij. Kijk, je kunt op twee manieren een zaak groot maken. Door op de prijs of op de kwaliteit te letten. Ja, ik geef toe dat ik niet de goedkoopste ben. Integendeel. Maar de meeste klanten kijken daar ook niet naar, die willen een lekker stukkie worst. Sommi gen komen alleen daarvoor en nemen ook nog eens andere vleeswaren mee." Volgens Vooys is het aardige van de wed strijd dat de keuring volkomen onverwacht is. 's Morgens komt er een telefoontje en dan moet het spul voor 12 uur op de post zijn gedaan. „Dat is dan de worst die ook elke dag aan de klanten worden verkocht. Je hebt geen gelegenheid om iets speciaals te maken", zegt de assistent van Vooys, Jan Hoek, die de dagelijkse produktie voor zijn rekening neemt. Om voor goud in aanmerking te komen moet de worst minstens 96 van de 100 pun ten halen. „Het wordt beoordeeld op smaak, geur, kleur en uiterlijk. Het mag dus alleen kleine schoonheidsfoutjes hebben zoals een minuscuul luchtbelletje. Verder ziet deze worst er toch gezellig uit, niet? Is hij niet om in te bijten?" Just Vooys is nu de derde generatie die de Katwijkse bevolking van worst voorziet. Zijn grootvader begon in de Eerste Wereldoorlog een slagerijtje in een schuur aan de Voor straat. Vervolgens verhuisde de zaak naar de Balstraat en de Koninginnestraat. Daar moest de winkel in 1943 plaats maken voor de Atlantic-wal. In 1952 werd de huidige zaak met slachterij en worstmakerij ge bouwd. Behalve Vooys vielen de volgens slagers uit de regio bij de wedstrijden in de prijzen: keurslagerij Schoten uit Sassenheim, Boks Slagerijen uit Noordwijk, keurslagerij De Mooy uit Rijnsburg, kwaliteitsslagerij Hans Bekooy uit Katwijk en Slagerij Visser, keur slagerij Rino Verburg, slagerij Owel en sla gerij Van der Poel, alle vier uit Leiden. MEINDERT VAN DER KAAIJ De twee huizen aan de Boertiaavelaan die de komende maanden worden verbouwd tot familieverblijf. Het Ronald McDonaldhuis Lei den gaat in mei volgend jaar open. Dan zijn de twee huizen aan de Boerhaavelaan ver bouwd en kunnen er familiele den logeren van doodzieke kin deren die in het Academisch Ziekenhuis zijn opgenomen. In de panden, die voorlopig wor den gehuurd, komen zeventien slaapkamers. Het is de bedoe ling dat Ronald McDonald de huizen binnen twee jaar koopt. Die koop en de verbouwing ver gen tussen de twee en drie mil joen gulden, aldus penning meester P. Brommelcamp. Gisteren werden de huizen 'ge presenteerd', werd het logo ont huld en kreeg Ronald McDo nald een cheque van 64.000 gul den van de Stichting prof. dr. Geldprijs voor Leidse student leiden De Leidse student geneeskunde B.R. Bloem heeft een geldprijs van 2000 gulden gekregen uit het Hippocrates Studie fonds. Het fonds kende Bloem de prijs toe voor een onderzoek naar houdingsreflexen bij patiënten die lijden aan parkinsonis- me (bevingen, stijve spieren en starre gelaatstrekken). De bevin dingen van Bloem, die het artsexamen nog moet afleggen, wor den gekwalificeerd als 'bijzonder wetenschappelijk'. De student ontvangt de prijs vrijdag 18 september in de collegezaal van de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis uit handen van prof. dr. E. Briët. Duinrell organiseert Jantje Betondag wassenaar In het Wassenaarse attractiepark Duinrell wordt za terdag 19 september Jantje Betondag georganiseerd. Meer dan 350 kinderen uit probleemgebieden van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leiden en Dordrecht en vijftig Amerikaanse kinderen die hier wonen, komen die dag naar het park. Omstreeks half één is er een barbecue waaraan onder andere de actrice Wieteke van Dort deelneemt. De organisatie is in handen van het Natio naal Jeugd Fonds, de Amerikaanse ambassade en The American Schooi of The Hague. Prijs oud papier stijgt oegstgeest» De prijs van huis-aan-huis ingezameld oud papier is gestegen van gemiddeld 4,5 naar ongeveer 6,0 cent per kilo. De Federatie Nederlandse Oud papier Industrie wil de prijsverbete ring ten goede laten komen aan particuliere inzamelactviteiten. In de praktijk betekent dit dat de kosten die papier verwerkende bedrijven soms in rekening brengen voor transport en het plaat sen van containers met 1,5 cent omlaag gaan. Veel Nederlandse gemeenten geven een garantieprijs aan verenigingen en andere instanties die oud papier ophalen. Dit wordt gedaan om te voor komen dat door de lage prijs oud papier tussen het andere afval verdwijnt. Deze regeling is voor gemeenten ook voordelig, om dat de kosten voor verwerking van gewoon afval de afgelopen ja ren zeer snel zijn gestegen. Ongeveer 55 procent van het in Ne derland gebruikte papier wordt opnieuw gebruikt. Deze indus trie biedt aan ongeveer 5000 mensen werk. n haag monica wesseung De actie van de provincie Zuid- Holland om de ambtenaar uit de auto te krijgen, lijkt succes te hebben. Sinds 1 januari zijn er door ambtenaren van en naar huis eentiende minder kilome ters verreden. De provincie Gro ningen is baas boven baas: daar is in 1991 door de ambtenaren een kwart minder kilometers verreden. De provincie probeert op al lerlei manieren de ambtenaar de auto uit te krijgen. Iedereen kan een gratis openbaar vervoer kaart te krijgen, het carpoolen wordt gestimuleerd en dienst reizen worden zo veel mogelijk per trein gemaakt Het is de be doeling in vier jaar tijd eenvijfde minder kilometers te rijden. Kemp bracht ook afval uit Noord Holland naar Mellery waard, Tormos in Beverwijk en Vuilverwerking De Meerlanden in Rijsenhout. Deze firma's lie ten respectievelijk 50 ton bo- demsaneringsgrond, 30 ton bleekaarde, 4000 kubieke meter asbestschillen en -slib en een hoeveelheid grof afval door Kemp afhalen en wegbrengen. Van een vijfde bedrijf staat volgens Gedeputeerde Staten vast dat afval naar Mellery werd vervoerd, maar is niet bekend door wie dat werd gedaan. Het gaat om Hollandia in Amster dam dat een hoeveelheid shred- derstof naar België liet afvoeren. Het bedrijf Kemp in Hazers- woude heeft volgens Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land in de jaren '85 en '86 voor vier bedrijven in die provincie chemisch afval naar het Belgi sche Mellery gebracht en ge stort. GS schrijven dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Provinciale-Statenlid G.J.M.A. le Belle. De bedrijven die afval door Kemp lieten verwerken zijn Paardekoper in Wormerveer, Paramelt-Syntac in Heerhugo- H.H. van Gelderenfonds. Om de koop en de verbouwing van bei de huizen te bekostigen, heeft het Ronald McDonald grotere bedrijven in Leiden en omge ving aangeschreven met de vraag of ze als sponsor op wil- lentreden. Verder zoekt het fonds donateurs die hun steen tje willen bijdragen. Familieleden die gebruik ma ken van een kamer moeten daarvoor 25 gulden betalen. Kunnen zij dit bedrag niet op brengen, dan wordt er een an dere regeling getroffen. Volgens directeur P. Rijnders zijn er nog nooit mensen geweigerd. Pa tiëntjes, die poliklinisch kunnen worden behandeld, mogen sa men met hun ouders, ook ge bruik maken van de kamers in het familieverblijf als de reisaf stand groot is. Ziekenhuizen geschokt door bezuinigingen Het vertrouwen van de acht academische ziekenhuizen in minister Ritzen is 'ernstig ge schokt'. Zij zien de door de be windsman van onderwijs en wetenschappen aangekondigde bezuinigingsmaatregelen als net verbreken van het akkoord dat ze met hem hadden gesloten. Volgens de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ) heeft de minister maan dag tijdens een overleg erkend dat zijn voorstellen niet te rij men zijn met gemaakte afspra ken. De in de begroting-1993 opgesomde maatregelen komen over enkele iaren neer op een bezuinigingsbedrag van 190 miljoen per jaar, heeft de VAZ uitgerekend. Dat is ruim 6 pro cent van het budget en gemid deld 24 miljoen per academisch ziekenhuis. De ziekenhuizen gaan zich nu beraden op de situatie. Ze zeg gen geen mogelijkheden te zien om de voorgestelde bezuinigin gen op te vangen door doelma tiger werken. Woordvoerder Pieter van Dam van het Acade misch Ziekenhuis Leiden zegt geheel achter de verklaring van de VAZ te staan. Eén van de meest aantrekkelijke wijngebicdi in Frankrijk, is dut van de Loire "Het njk vm beroemde Muscadet wijnen 'rond de stad Nanl Hier worden de overheerlijke, zeer aromal droge witte wijnen van de Muscadetdruif geproduceerd Wijnen die speciaal worden aanbevolen als begeleider van koude voorge rechten. visschotels en schaaldieren, of gewoon De afgelopen jaren zijn de pnjzen van Muscadet door allerlei oorzaken behoorlijk gestegen Door deze hoge prijzen, de stagnatie in de afzet, grote voorraden en de uitstekende oogstverwach ting willen de wijnboeren de grote Voorraden graag verkopen, vooral wanneer het om grote partijen gaat, die snel betaald worden. de Sèvre et Maine 1991 appellation Controlée Bernard Duval ud/uktourt Bel voor hel dichtstbijzijnde adres 02521 - 20450 regio/diemen Praxis gaat dit jaar voor vier miljoen gulden scanners plaatsen bij de kassa's in de doe-het-zelf centers, liet nieuwe systeem, waarbij de verkoper ;n prijzen meer hoeft aan te slaan, krijgt sering is bij dit bedrijf al zo ver doorgevoerd, dat meer dan negentig procent van de goederen elek tronisch bij fabrikanten wordt besteld. binding met een centrale computer in Diemen. Het besluit volgt na een geslaagde proef in Zaandam, Rotterdam en Den Bosch. Volgens de Electronic Data Interchange (EDI). De automati- Met behulp van de nieuwe winkelautomatise ring die werkt met streepjescodes, kan ook de uit gaande artikelenstroom elektronisch worden ge registreerd. Een volgende stap is het voorzien van de kassa's van faciliteiten voor elektronisch beta len met een creditcard. Praxis is de op een na grootste doe-het-zelf keten in ons land.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17