Rechtshulp ouder druk 'Ook in Leiden wordt flink geheeld' muiden 'Vrienden Reveilll-je' geven jubileummunt uit Leiden Ouders woedend over rapport Bureau Jeugdgezondheidszorg van 1 'Steun belegerde stad tijdens Leids Beleg' f WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 15 Politie gaat handel in tweedehands goederen controleren LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse en Voorschotense po litie gaan heling strenger aan pakken. Gisteren heeft politie commissaris J. Molenaar offi cieel het startsein gegeven voor een grootscheepse voorlich tingscampagne. Op het Sta tionsplein hing hij een poster op die Leidenaars moet wijzen op het verbod om gestolen spullen te kopen. Verspreid over de hele stad en in Voorschoten hangen in verlichte reclamezui len 40 van deze posters ('Die fiets van een geeltje komt je duur te staan!'; 'De koper van de buit gaat niet vrijuit'). Over enkele maanden begint de poli tie met extra controles onder handelaars in tweedehands goederen die mogelijk gestolen zijn. De voorlichtingscampagne richt zich in het bijzonder op middelbare scholieren. Uit on derzoek is gebleken dat vooral jongeren makkelijk goedkope gestolen spullen kopen. Politie woordvoerder A. Kuyt: „De be volking wordt steeds toleranter. Als je nu op straat iets te koop krijgt aangeboden, denken mensen alleen aan het financië le voordeel." De voorlichtings campagne moet die mentaliteit veranderen. Het 'rechtsgevoel' van de burgers moet opgepept worden. Volgens Kuyt wordt in Leiden 'flink geheeld'. Over cijfers be schikt de politie niet, maar er zijn wel diverse plekken bekend waar regelmatig gestolen goe deren worden verhandeld. „In openbare gelegenheden, bij voorbeeld horecazaken, maar soms ook op straat. De gestolen goederen worden soms op be stelling geleverd." In Leiden en Voorschoten zijn in totaal onge veer 250 tweedehandszaken be kend. De politie vindt de bestrijding van heling belangrijk om daar mee uiteindelijk het aantal in braken terug te dringen. Kuyt: „Als je grip krijgt op heling, wordt het een stuk minder inte ressant om in te breken." Landelijk wordt ook aandacht besteed aan de bestrijding van heling. De komende tijd worden televisiekijkers via Postbus 51- spotjes gewaarschuwd voor de risico's die aan het kopen en verkopen van gestolen goede ren kleven. De wettelijk bepa lingen over heling zijn onlangs aangescherpt. Straffen en op sporingsmogelijkheden zijn ver ruimd. Zo is het nu ook moge lijk alle handelaars in tweede handsgoederen te registreren en te controleren. Tot voor kort was het alleen mogelijk zoge naamde 'gruthokkers' (kleine tweedehandszaken) in de gaten te houden. Prijsvraag over Stadhuisplein Burgerraadslieden kunnen minder klanten helpen door bezuiniging De bezuiniging van een kwart ton die het college van B en W het Instituut Burgerraadslieden wil opleggen, is de medewerkers van het bureau rauw op het dak gevallen. „Een dag voordat het college de plannen openbaar maakte, werden we uitgenodigd bij de wethouder en kre gen we het te horen. Er was geen enkel overleg over ge weest. Ja, hoe reageer je dan, geschrokken en erg teleur gesteld." Het gevolg van de bezuiniging is vermoedelijk dat er minder mensen bij het Instituut terecht kunnen voor hulp. Leidenaars met creatieve ideeën kunnen meedoen aan een prijs vraag over de herinrichting van het Stadhuisplein. De gemeente Leiden wil het plein een ander aanzicht geven. Het mag echter niet volgebouwd worden, om dat er dan geen plaats meer is voor evenementen. Een gemeentelijke werkgroep is al ingesteld om de prijsvraag uit te werken. Bij de plannen makerij zullen ook de creatieve invallen van Leidenaars worden gebruikt. Het idee om een wed strijd te houden is afkomstig van D66. Het plan kreeg gister avond steun van alle andere partijen in de gemeenteraad. FONTEIN - De drinkwaterfon tein in de Leidse Hout is geres taureerd en wordt zondag 27 september (12.30 uur) opnieuw in gebruik genomen. De fontein heeft bijna twintig jaar niet ge werkt. De officiële ingebruikna me van de fontein is het sluit stuk van de viering van het 60- jarige bestaan van de Leidse Hout. LEIDEN» GERT VISSER Het is burgerraadsvrouw Joset Mons nog steeds niet duidelijk welk beleid er schuil gaat achter de voorgenomen bezuiniging van de gemeente anders dan dat er een kwart ton nodig was. De gemeente stelt in de toelich ting op de bezuiniging vast dat er in Leiden al veel sociale rechtshulp aanwezig is. Het Leidse Bureau voor Rechtshulp levert, aldus de gemeente, nage noeg dezelfde diensten als het Instituut. Joset Mons: „Het college doet nu alsof er iets nieuws aan de hand is maar dat is natuurlijk niet zo. Het Bureau voor Rechtshulp en de Burgerraads lieden zijn beide al jarenlang werkzaam in Leiden." De sug gestie dat beide instellingen hetzelfde werk verrichten, be strijdt Mons. „Wij houden ons vooral bezig met problemen tussen burgers en overheid. Dat betekent ook dat er een verschil in werkwijze is. Het instituut krijgt relatief veel ingewikkelde problemen waarbij tal van orga nisaties zijn betroken. Zaken die zeer arbeidsintensief zijn." Mons krijgt steun van Marjan Glimmerveen, werkzaam bij het Bureau voor Rechtshulp. Zij zegt: „Wij zitten aan onze tax, er zijn hier al wachttijden. Wij zul len in ieder geval geen klanten van het Instituut kunnen over nemen. Ook met ons is geen overleg geweest, ik moet zeggen dat ik de argumentatie van het college ook niet begrijp. Nee, wij steunen deze bezuiniging zeker niet". Het Bureau voor Rechtshulp helpt jaarlijks zo'n 8000 mensen in de regio. Tus sen het bureau en het instituut zijn werkafspraken gemaakt. Verzoek Wanneer de gemeente vast houdt aan de bezuiniging, lijkt het Mons voor de hand liggen dat een aantal mensen niet lan ger kan worden geholpen door het Instituut. „Wij hebben niet zoveel mogelijkheden om te be zuinigingen. We waren juist met de gemeente aan het on derhandelen om meer geld te krijgen voor de organisatiekos ten. Op dat verzoek is overigens nooit 'nee' gezegd." „Het enige waarop we kun nen bezuinigen is op personeel. Minder tijd aan zaken besteden zou ten koste gaan van de kwa liteit van onze hulpverlening dus is de consequentie dat we minder mensen kunnen helpen. Dat is heel ernstig, ik vraag me af of de gemeente dat wel heeft gerealiseerd toen voor deze be zuiniging werd gekozen." Zoals het er nu naar uitziet krijgt het Instituut dit jaar zo'n 1500 za ken te behandelen. Het Instituut heeft inmiddels een brief aan de gemeente op gesteld waarin de bezwaren te gen de maatregel, die in '94 van kracht moet worden, kenbaar worden gemaakt. De gemeente raad moet uiteindelijk een defi nitief oordeel vellen over de be zuinigingsvoorstellen. LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Het Ambulant Bureau Jeugdgezond heidszorg (ABJ) uit Leiden hoeft het rap port dat het heeft gemaakt over het drie jarige zoontje van een echtpaar uit Den Haag niet in te trekken. Vice-president mr. J. van Goethem van de Haagse recht bank heeft dat gisteren in kort geding bepaald. De spoedprocedure was door de ou ders aangespannen, omdat ze zeer onte vreden zijn over de werkwijze van het ABJ en de uitkomsten van het rapport, dat in opdracht van de kinderrechter werd gemaakt. Nadat het rapport in juni uitkwam, besloot de kinderrechter het jongetje, dat ernstige gedragsstoornissen heeft, onder toezicht van de Raad voor de Kinderbescherming te stellen. Boven dien werd een bevel tot plaatsing in een pleeggezin gegeven. Het bewuste knaapje verblijft al sinds twee jaar in een Haags jeugdhuis, waar hij geplaatst werd omdat zijn ouders ten einde raad waren. De ouders zochten hulp bij diverse instanties, maar de ge boden begeleiding kon ze nimmer beko ren. Toen ze weigerden nog verder mee te werken, schakelde een van de hulp verleners de Raad voor de Kinderbe scherming in. Uiteindelijk leidde het een en ander tot het rapport van het ABJ, dat volgens de ouders vol staat met pertinente on juistheden en misleidend is. Er staat on der meer in dat de oorzaak van het ge drag van het jongetje gezocht moet wor den in de opvoeding door zijn ouders. Die conclusies zouden volgens advo caat Prinsen van de ouders nooit mogen worden getrokken, omdat de onderzoe ker nooit met de ouders gesproken heeft. De advocaat van het ABJ, mr. R. Schutte, meende echter dat de ouders daar zelf schuldig aan zijn. Ondanks verschillende afspraken zijn ze nimmer bereid geweest om met het ABJ te praten. Vice-president mr. J. van Goethem vond dat er helemaal geen reden was voor een kort geding. Volgens hem is het niet duidelijk of de kinderrechter zich bij zijn beslissing daadwerkelijk heeft geba seerd op het rapport. „En zelfs als dat zo is, kunnen de ouders dat aan de kaak stellen tijdens een hoger beroepproce- dure", aldus de rechter. „Bovendien is er veel te snel een kort geding aangespan nen, zo ga je toch niet met elkaar om." Het hoger beroep tegen het besluit van de kinderrechter dient vandaag voor het Haagse gerechtshof. Burgemeester C. Goekoop ontving gisteravond de verzilverde munt van de Vrienden van de Reveilllje uit handen van Joost Scharioo. foto jan hoi LEIDEN EMIEL FANGMANN Een verzilverde munt met een afbeelding van het Stadhuisplein aan een lint in de Leidse kleu ren rood en wit. Die wordt dit jaar uitgegeven door de Vrienden van de Reveilll-je (VVDR), omdat de club voor de vijfde keer de Reveille - het vroege concert - op 3 oktober ondersteunt. Gisteravond ontving burgemeester Goekoop het eerste exemplaar van de penning uit handen van Joost Scharioo sr., de voorzitter van de WDR. De munt is morgen ook te koop voor een tientje tijdens de inschrijving voor haring- en wittebrood. De opbrengst gaat naar het Leids muziekleven. De Vrienden van de Reveilll-je brachten de af gelopen jaren ook al geld in het laatje met de verkoop van petjes en buttons op 3 oktober. Se cretaris C. Griffioen: „We hebben de WDR vijf jaar geleden opgericht, omdat de Leidenaars ten onrechte dachten dat 3 oktober pas om acht uur 's ochtends begint. Dan heb je immers de ko- raalmuziek en het uitdelen van haring en witte brood". En hij vervolgt: „Dat klopt dus niet. De dag begint om zeven uur. Met de Reveille op het Stadhuisplein door het Leidsch Politie Muziek Gezelschap." Dat wil de WDR elk jaar weer on derstrepen. Toch voert het volgens secretaris Griffioen te ver om te spreken van een vijf jaar oude vereni ging. „Nee, kenmerkend voor de WDR is dat ze maar één dag per jaar bestaat. Ze wordt op 3 oktober om zeven uur 's ochtends opgericht en om twaalf uur 's avonds weer opgeheven. Kijk maar op ons vaandel. Daar slaat elk jaar weer een nieuwe oprichtingsdatum op." Voor de contributie van tien gulden krijgt de vriend van de Reveilll-je nu die penning. „Per jaar leverden zo'n 500 mensen een bijdrage. Het moeten er natuurlijk duizenden worden", aldus Griffioen. De opbrengst van de munten gaat dit jaar naar vier muziekkorpsen die aan het Leids Ontzet een speciale bijdrage leveren. 'Concor dia' tekent voor de koraalmuziek. 'K&G' doet op 2 oktober aan de taptoe mee. 'De Burcht' brengt haar klanken ten gehore bij het uitdelen van ha ring en wittebrood. En het Leidsch Politie Mu ziek Gezelschap (LPMG) speelt de Reveille. En hoe zit het toch in de vereniging met die spelling van Reveille? Griffioen: „Reveilll-je? Dat is inderdaad met drie ellen, een streepje en een j. De echte Leidenaars spreken het immers zo uit". De munt kan ook telefonisch worden be steld via 071-317252. Wie auto's verkoopt, zet geen verroeste brikken voor de showroom. Zoals architecten niet in een vervallen gebouw gaan zitten. Bij het Leidse schildersbedrijf Van Muiden ligt dit anders. Dat heeft een reclamebord op het Stationsplein. De lantaarnpaal waaraan het geval hangt heeft in geen jaren meer een lik verf gezien. Anti-reclame dus. Htato Het bord zelf ziet er nog wel mooi H ÉÈtjL uit. Niet echt B^B artistiek, maar de B boodschap komt over. 'Van Muiden glas schilders' staat er op, compleet met vignet. Echte vakmensen daar bij die firma aan de Hoge Rijndijk, alles is netjes strak in de kleuren gezet en er is mooi tussen de lijntjes gekleurd. Alleen die paal. Aan alle kanten is de verf er af gebladderd. Wat wil je met al die honderden mensen die dagelijks op die plaats op een NZH-bus wachten, zou je zeggen. Je kent dat wel, wie lang moet wachten loopt wat rond en schopt af en toe eens tegen zo'n paal. Wie die beschadigingen wil tegengaan kan wel aan het verven blijven. Maar het rare is dat de verfbladders meters hoog zitten, daar schop je niet zo gauw. Gewoon een kwestie van geen onderhoud dus. Voor paal Is toch vervelend als je reclame maakt voor goed schilderwerk. Je staat mooi voor paal, nietwaar mijnheer A. Laan, directeur van Van Muiden? „Inderdaad", weet de directeur, „Je kunt rustig zeggen dat we daar helemaal niet blij mee zijn." En dan te bedenken dat het schildersbedrijf jaarlijks toch zo'n 800 piek lapt om op die plaats reclame te kunnen maken. Daar mag toch wel wat tegenover staan, vooral voor vaste klanten als Van Muiden. „We hebben dat bord er al een jaar of dertig hangen." De ergernis was evenwel nooit zo groot dat Laan contact opnam met degene die verantwoordelijk is voor het onderhoud van de lantaarnpalen. „Niet omdat ik het niet wil, maar louter omdat ik het zo druk heb met andere zaken dat dit soort dingen naar de achtergrond wordt verdrongen." Laan is de beroerdste niet, en wil er zelf wel even een schilder naar toesturen om de boel weer strak in de lak te zetten. „Maar dat mag weer niet. Trouwens, het is me ook niet helemaal duidelijk wie je voor dat soort dingen moet aanspreken, de gemeente of de provincie." Provincie? Laan: „Ja, daar hebben ze geregeld aanbestedingen voor schilderwerk aan duizenden palen tegelijk. Best kans dus dat die dingen in Leiden daar ook ondervallen." Lantaarnpaal Eerst de gemeente maar eens geprobeeerd. Oef, dat is moeilijk. Openbare werken twijfelt tussen gemeente en het nutsbedrijf EWR. Navraag bij civiele werken brengt uitkomst: de EWR is verantwoordelijk. Dus maar even met de Langegracht gebeld. Die palen van jullie geven mooi licht hoor, maar kan er aan dat lakje niet eens wat meer aandacht worden besteed? Voorlichter SCHILDERVAKMANSCHAP SINDS 1902 J« stut als schildersbedrijf mooi voor paal met zo'n afgebladderde lantaarnpaal. foto»wucokiuptrs Van der Erf heeft een aardige verrassing in petto. „Tja, wij onderhouden die palen wel, maar dan in opdracht van de gemeente. Op voorhand zou ik dus zeggen dat je daar moet zijn." Maar hij wil het nog wel even navragen. Ja, inderdaad, de gemeente is de eindverantwoordelijke. In het bijzonder de afdeling openbare werken. Ambtenaar R. Verplancke is degene die alles over het onderwerp weet. Hij ziet wel brood in het voorstel van de firma Van Muiden om de paal zelf op te schilderen. „Deden ze dat allemaal maar. Als Laan dat echt wil, maakt hij een goede kans toestemming te krijgen. Hij moet er wel even rekening mee houden dat dat ding zo'n veertien meter hoog Paal en perk Maar is het nou niet nodig paal en perk te stellen aan het laten verkommeren van die lantaarnpalen? Verplancke: „Een paar jaar terug is het onderhoudsbudget flink teruggedraaid. We geven de EWR minder geld voor dergelijke klussen. Het belangrijkste is natuurlijk dat de lampen branden, andere dingen schieten er dan bij in." Verplancke heeft ook goed nieuws: het budget gaat binnenkort omhoog. „Waarmee ik Laan overigens niet beloof dat zijn lantaarnpaal volgend jaar is opgeknapt." Daarbij heeft het stationsgebied natuurlijk geen prioriteit, gezien de gemeentelijke plannen om de hele boel binnen enkele jaren tegen de grond te gooien en opnieuw in te richten. Het ziet er dus naar uit de schilders van Van Muiden zelf de ladder op moeten om de paal op te knappen. Misschien iets voor de winterschilder. (RK) Roy Klopper en Lorren Leefmans De slogan van de 3-oktoberop- tocht, Europa in Harmonie, wordt vrijwel dagelijks door te levisiebeelden ontkracht. De predikant van de hervormde diakonie in Leiden, dominee A. Dronkers, overweegt daarom rond het feest van Leidens Ont zet een inzameling te houden voor de bewoners van Sarajevo. Of zijn plan doorgang vindt, is nog onzeker, want op 3 oktober is al lang geleden een collecte voor de dierenbescherming ge pland. En volgens landelijke af spraken mag er in een plaats niet twee inzamelingen tegelij kertijd worden gehouden. „De barbaarse toestanden in het voormalige Joegoslavië la ten zien dat de harmonie in Eu ropa nog ver is te zoeken", stelt dominee Dronkers vast. „Daar mee wil ik niet zeggen dat men sen in Leiden niet onder dat thema feest mogen vieren. Na tuurlijk moet dat doorgaan Maar het lijkt me een goi-d idee om rond die tijd door middel van een collecte aandacht te schenken aan de Europeanen die het op dit moment heel wat minder hebben." De hulp sluit een beetje aan bij-de oorsprong van het 3-ok toberfeest. „Sarajevo wordt zwaar belegerd, zoals dat ook ooit het geval was met Leiden Wellicht spreekt dat de Leide naars aan." Dominee Dronkers weet zich inmiddels verzekerd van de steun van het Leidse col lege. Hij heeft nog geen overleg gehad met de Dierenbeschcr ming. die de eerste rechten' heeft op een collecte. „Mis schien kunnen we gezamenlijk een oplossing vinden." De her vormde predikant hoopt binnen een paar dagen meer zekerheid te hebben over het al dan niet doorgaan van zijn collecte. AGENDA ML 071-16141S WOENSDAG 16 SEPTEMBER Koe en samenzangavond mmv Rijn lands Chr Mannenkoor 'Vo* Huma na", Marekerk, aanvang 20.00 uur NVBS-afdeimg Rilland besteedt weer aandacht aan de vervlogen tramjaren m de regio Leiden. Fnts van Dam vertoont kleurenfilms uit zijn archief. NZH/aal. Rijnsburger- weg 1aanvang 20.00 uur Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bndge-drive in Hotel Het Witte Huis, aanvang 19.45 uur DONDERDAG 17 SEPTEMBER Leiden Bioemenwandeltocht over 10, 15 en 20 km., start vanaf WV kantoor. Sta tionsplein 210. tussen 9.00 en 17.00 uur. vrouwen afd Noordwi|k. met boot tocht naar Leidschendam en ge/ lunch, vertrek vanaf Schiestraat om 9 30 uur Bowimgmiddag van de Kath Bond v Mi Van Pan- rrdoor Brand weercommandant Pessch.er. Buurt huis. Hoofdstraat 11aanvang 20.00^ Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut <n Zwembad 14 30 tot 15.30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut m de vnetzaal. Raadhuislaan 43. van 16 00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15