'Het leven is vaak een hel, maar altijd is er de hoop' Rumoer rond 'Hadie dieren' Rtv show De smaak van oranjebitter DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 10 Nana Mouskouri presenteert engelstalige cd met popliedjes Nana Mouskouri: „Artiesten zijn een beetje gekke mensen. Ze hebben geen doorsnee-leven, als dat al bestaat" Will Luikinga 'te professioneel' volgens producent BUSSUM CPD Nana Mouskouri put zich uit in duizend excuses omdat ze vijf minuten later dan afgespro ken verschijnt. Geen woord over even bijkomen, terwijl ze net twee uur geleden vanuit Parijs is aangekomen en onmiddellijk daarna in beslag is genomen door andere mensen. „Oh, dat zegt me niets. Je moet je energie op peil houden. Daar geloof ik heilig in." Deze week is ze in Nederland voor zes concerten. Tegelijker tijd wordt haar geheel engelsta lige cd 'Only Love' op de markt gebracht. Er staan popnummers op zoals 'Time after Time' van Cindy Lauper, 'Why Worry' van Mike Knopfler en 'The Power of Love' van Jennifer Rush. En, wat ook opvallend is: alle liedjes zijn engelstalig. „Dat is voor mij een nieuwe ontwikkeling. Maar het bete kent in geen geval dat ik alleen nog maar engelstalig wil zingen. Ik ben pas laat met Engels be gonnen." Aanvankelijk was haar Engels 'helemaal niet zo best'. „Maar ik heb me laten bijscho len. Met succes kennelijk, want ik was welkom in Amerika. De cd die nu in Nederland uitkomt, is er goed verkocht." Nana Mouskouri weet dat er risico's zitten in het zingen van een nummer dat beroemd is ge maakt door een bepaalde zan ger. „Als Cindy Lauper nu nog op de hitlijsten had gestaan met 'Time after Time' had ik het niet in m'n hoofd gehaald om het op te nemen. Maar nu kan het: het is zo'n mooi lied, met zo'n goe de tekst. Dat geldt ook voor The Power of Love'." „Het maakt een groot verschil of een meisje van twintig of een vrouw van vijftig een tekst brengt. Hoe simpel een tekst ook is: liefde vul je als je ouder bent anders in, dan als je heel jong bent. Je hebt geleefd, je hebt dingen meegemaakt. Dat hoor je in een stem." „En natuurlijk maken arties ten dezelfde emoties mee als ie dereen. Vaak worden artiesten gezien zoals ze op het toneel stappen. Het ziet er allemaal mooi uit en zo hoort het ook. Maar artiesten zijn ook een beetje gekke mensen. Ze heb ben geen doorsnee-leven, als dat al bestaat." Tweede moeder Iemand had me van te voren gewaarschuwd: Nana kan een beetje down zijn. Een paar da gen geleden is de Nanny van haar twee kinderen overleden. „Ik voel een vreselijk verlies. Die vrouw heeft vijfentwintig jaar voor mijn kinderen gezorgd. Ze was een tweede moeder. Ze was er voor m'n kinderen en die zijn nu in de twintig, studeren in Amerika en Engeland maar ze was er ook voor mij. We hadden met z'n allen een relatie die niet zo vaak voor komt, maar die niet minder sterk was dan menig andere re latie. Zij was het aanspreekpunt voor ons allen. Als m'n dochter mij niet meer kon bereiken, vanwege tijdsverschil bijvoor beeld, zei ze tegen haar 'Wil je tegen Mammie zeggen dat..." „Tegelijkertijd denk ik dat Nanny een vervuld leven heeft gehad. Ze had zelf geen kinde ren. Mijn kinderen waren de hare. We hebben het gemerkt bij de begrafenis. Er waren zo veel mensen en er was muziek. Maar dat neemt niet weg dat uit ons leven een stuk is weggeval len. Maar het verdriet... Ik wilde dit toemee niet afzeggen. Inte gendeel: muziek helpt mij ook om het te verwerken. Van kinds af aan is het mijn manier ge weest om me te uiten." „En ik weet dat de mensen dat oppakken. Dat kan toch niet anders? Ik zou er geen andere verklaring voor weten. Ik kan aardig zingen, maar dat kan het niet alleen zijn. Het moet iets in m'n stem zijn: iets dat ter hoog te van m'n keel verandert van een persoonlijke ervaring in iets dat een ervaring van veel men sen is. Het leven is een hel, is dat althans vaak, met teleurstel lingen, verwachtingen die niet uitkomen. Maar altijd is er de hoop en ook eigenlijk de zeker heid dat ergens die liefde is waar we naar snakken. Dat heb ben we allemaal." „Ik ook. Ik zou het psycho analytisch kunnen laten verkla ren. Ik heb daar van af gezien. Als meisje opgegroeid, met een bril, thuis ook niet van alle kan ten gesteund om het maar zwak uit te drukken. Daarna in de mannenwereld die ook de mu ziek nog steeds is, leren beleefd te blijven, proberen om dat wat je zelf tot in al je vezels weet dat goed is, te doen. Je daarin handhaven: dat betekent vech ten. Ik kan dat ook niet altijd, maar je probeert het. Mensen herkennen dat, het kan niet an ders." (Nana Mouskouri is morgen te zien in het Muziekcentrum Vredenburgin Utrecht, 18 sep tember in de Rodahal in Kerk rede, 19 september in De Doe len in Rotterdam en 20 sep tember in het Congresgebouw in Den Haag) ZOGEZEGD HILVERSUM GPD Het is rumoerig binnen de mu ren van het Veronicagebouw aan het Hilversumse Laapers- veld. Een onderdeel van de on rust vormt presentator Will Lui kinga. Die steigerde vorige week toen hij te horen kreeg dat hij niet langer de presentatie van het tv-programma 'Hadie die ren' mocht doen. Het program ma krijgt een 'facelift' en in de nieuwe versie past niet langer het gezicht van Luikinga. Zo be sloot de producer. Pin ball, de producent van het programma, benaderde Pauline Deldcer als presentatrice. Dek ker, ooit omroepster bij RTL 4, stond al klaar en alles leek in kannen en kruiken, totdat Pin- balldirecteur Willem Herselman onlangs te horen kreeg dat Ve ronica töch Luikinga als presen tator wil. Herselman: „Wat moet ik daar nu mee. Ik donder alles bij Veronica neer en ze zoeken het maar uit." Veronicawoord voerder Van der Veen is verbaasd: „Wij heb ben nooit gezegd dat Luikinga niet langer 'Hadie dieren' mag doen. Daarbij komt dat Veroni ca altijd nog zélf uitmaakt een Veronicaprogramma senteert. Het probleem Luil ga is dan ook niet zozeer eer probleem tussen Will en Vero nica, maar tussen Will en Pin ball. Er zijn gesprekken geweest tussen Pinball en de Veronica- leiding en uit de gesprekken bleek dat Pinball Luikinga 'te lastig vindt, omdat hij te profes sioneel is'." Aan Pinball de vraag wie nu voor de camera komt. Producer Pieter van Dijk: „Pauline Dek ker." ,,0f ik verstand heb van sport? Nee, er zit een pig- mee onder de tafel die me alles voorzegt." (Studio Sport-presentatrice Griselda Visser in Aktueel) „Aan de Golden Earrings hebben ontzettend veel mensen geld verdiend en wij maar een heel klein beetje. In de tijd dat wij veel geld maakten, ging het in eerste instantie naar de gozer die alles had geregeld. Toen ging het naar de gozer die die gozer weer had geregeld. En dan pas krijgen de gasten die het eigenlijk allemaal hebben gedaan, wat er overblijft." (Barry Hay in VARA TV-Magazine) „Westerns zijn iets persoonlijks voor me. Ze lopen als een rode draad door mijn carrière. Ik zal nooit de eerste dag vergeten dat ik de rol van cowboy speelde. Het was voor de televisieserie 'Rawhide' en vanaf het eerste moment dat ik als cowboy ge kleed op een paard zat voelde ik me cowboy." (Clint Eastwood in Panorama) „We leiden ons eigen leven, maar kunnen niet zon der elkaar. Het komt voor dat ik Ramses soms maandenlang niet zie, maar als we elkaar dan ont moeten, is het alsof we elkaar de dag daarvoor nog hebben gesproken. Onze relatie kent geen tijd." Liesbeth List ta Story) „Het was in mijn laatste show ook weer hè. Vloe ken, dat is taboe in Nederland. Ik krijg zo vaak brie ven van mensen die zeggen: ik vind het eigenlijk fantastisch wat u doet, maar waarom moet u nou vloeken. Die mensen hebben nog echt die relatie „IJdel ben ik zeker, 's Ochtends toch even stiekem in de spiegel gluren of het er nog allemaal goed uit ziét. Ik vind het best belangrijk wat men van mijn uiterlijk vindt. Een complimentje af en toe streelt het ego, dat geeft een lekker gevoel." (Pianist Jan Vayne in Story) „Het is niet ons doel geweest om homo-emancipe rend te werken in de 'Vlaamsche Pot', maar het komt erbij en dat vind ik goed. Mensen die zich an no 1992 daarover geshockeerd voelen, moeten ver huizen naar een ver eiland. Met hoge golven en haaien er omheen." (Serge-Henri Valcke in de AVRO-bode) „Ik wil wel vijf kinderen, maar ik weet niet zo goed hoe dat dan zou moeten. Ik heb geen verkering en ben met mijn 32 jaren ook niet zo piepjong meer.... Maar ik ben absoluut niet van plan de boot te mis sen." (Angela Groothuizen in Privé) „Bertus en ik leven nu bijna elf jaar samen, maar ik denk er niet aan om met hem te trouwen, want dan gaat het mis. Het gaat nu juist heel goed zo. Ik vind mijn vrijheid lekker, ik kan doen en laten wat ik wil, ik heb mijn eigen bestaan en er moet heel wat ge beuren wil ik dat opgeven. Ik weet eigenlijk niet waardoor we zo goed bij elkaar passen. Misschien omdat we allebei natuurmensen zijn en heel erg van de elementen houden." (Imca Marina in Privé) CLOSE UP Will Luikinga blijft 'Hadie dieren' presenteren. Maar Veronica wil Will! Van Dijk: „Hebben ze dat ge zegd? Tsjee, wat zijn ze weer tactisch bij Veronica. Wat nu Het lijkt me beter dat onze di recteur dit gesprek verder af handelt." Herselman: „Ik weet nog van niets, maar als Veronica Luikin ga wil dan heb ik dat te accepte ren. Maar ik begrijp het niet he lemaal. Ik heb na overleg met Jan van Doorn (programmalei der televisie Veronica, red.) Pauline voor deze klus inge huurd." Van der Veen weet niets van deze afspraak af. Maar na na vraag: „Ik begrijp dat Hersel man heeft voorgesteld wat scr eentests te doen en daar bij Van Doorn om toestemming heeft gevraagd. 'Ga je gang,' heeft die geroepen, maar er is door ons nooit iets besloten. Hooguit dat we Luikinga willen handhaven." Herselman moet verder met Luikinga. Zijn de problemen op te lossen? Herselman: „Natuur lijk, die vallen wel uit te praten." En wat gebeurt er met Pauline? „Tja, ik zal haar moeten bellen en medelen dat het voor haar allemaal niet doorgaat." STRIPS BOLLEBOOM Het ceremonieel van Prinsjes dag is het bladgoud dat de burgerij afleidt van het on heil dat de minister van financiën in z'n koffertje meedraagt. De Miljoenennota is de Miljardennota geworden, maar het vertoon rond de troon in de Ridderzaal heeft in essentie nooit ingrijpende wijzi gingen ondergaan. Al jaren staan de tv-camera's prominent opgesteld in de Ridderzaal en terzijde van de route, waarlangs de Gouden Koets zich met gevolg kalm en waardig begeeft. De tv-beelden zijn in de loop der jaren van zwart/wit langzaamaan op kleur gesprongen, maar nog altijd mag de voorzitter van de Eerste Kamer „leve de koningin" roepen, zodra Hare Majes teit de laatste woorden van de troonrede heeft uitgesproken. Van zo'n reportage over zowat het ultie me monarchistische ritueel valt het een en ander op te steken. Zo vernamen de tv-kijkers tijdens de veertigste Prinsjes daguitzending van verslaggever Pim van Galen dat Beatrix in een flessegroenexo- be was gestoken. Innemend type kenne lijk, die Van Galen. 'Onze' verslaggever had meer informatie in petto: in ae ko ninklijke stallen geldt wel degelijk een pi korde. De twee voorste paarden trekken de Gouden Koets, zij zijn de werkpaar den van het span. De luxe paarden daar achter hobbelen plichtmatig mee. En evenals in alle 39 voorgaande NTS c.q. NOS-reportages werd verteld dat de Gouden Koets een geschenk was van de Amsterdamse bevolking aan het Hof. De derde dinsdag van september brengt sinds mensenheugenis doorgaans met elkaar overhoop liggende kamerleden broederlijk en zusterlijk samen in de commissie van in- en uitgeleide. Die commissie schijnt ooit in het leven te zijn geroepen uit misplaatste vrees dat de koninklijke familie de weg naar de troon wel eens kwijt zou kunnen raken. Maar in de historie is niets terug te vin den van een persoon van koninklijke bloede die in de Ridderzaal is verdwaald. Zodat met recht mag worden veronder steld dat degene die de commissie van in- en uitgeleide voor het eerst heeft ge formeerd uit was op een erebaantje. H.K.H. Beatrix draagt minder schattig voor uit andermans werk dan haar moe der Juliana placht te doen. Maar met ge dragen, licht geaffecteerde stem in elk geval charmant/zakelijk genoeg om al datgene te balsemen, waarvan haar on derdanen mogelijk beklemd wakker zou den kunnen liggen. Dat de opening van de Staten Generaal een belangrijke ge beurtenis in het Nederlandse staatsbe stel is, viel op te maken uit het feit dat Lubbers zich had geschoren en onze vorstin op twee zenders te zien was. Al moest ze op Nederland 2 het scherm de len met een blondgelokte doventolk. Het vlagvertoon, het gewapper van de Nederlandse driekleur, de militaire para des, de politie-afzetting, al die 'Turf in je Ransel' toeterende muziekkorpsen: het kost natuurlijk een paar lieve duiten. Maar ach, op het totale financieringste kort van 19,7 miljard praat je in feite over een grijpstuiver. De Gouden Koets stond gisteren nog niet op stal of Nederland bleek ook nu weer snel in staat een al dan niet genuanceer de mening te vormen over het cijferge- goochel van de bewindslieden en hun ambtenaren. Maar hoewel de sprookjes achtige Prinsjesdag-ambiance er danig door wordt ontnuchterd, zij opgemerkt dat de Troonrede bijna een week voordat die wordt uitgesproken onder het beding van embargo op talloze bureaus dwar relt. Zodoende doet half Nederland net alsof het alle woorden die Beatrix uitspreekt voor het eerst beluistert. Nergens wordt de schijn zo opgehouden als eens per jaar in de Ridderzaal. Dus zaten Lubbers, Hirsch Ballin en de nu eens niet in een ma Flodder-ensemble gestoken Dales quasi aandachtig te luisteren. Uiteraard veel oranjefranje op Prinsjes dag, veel Oranje Boven-gezang en de ko ninklijke familie prominent in beeld. Kan geen Pro Juventutekalender tegenop. Maar wie gisteren de lange zit tot en met NOS-Laat wist uit te zitten, had de Mil joenennota moeten slikken, kauwen en herkauwen. En Lubbers en Kok moeten gedogen. Radio en tv moesten werkelijk het zwijgen worden opgelegd, anders viel niet aan hen te ontkomen. Aan Ste- keienburg van de FNV en aan Rinnooy Kan van het VNO trouwens evenmin. Kok wandelde met koffertje („waarin ik een effectief pakket meedraag") langs al le zendgemachtigden. Op zijn beurt hield Lubbers audiëntie in het Catshuis als de vader des vaderlands. Eerst voor de camera, vervolgens voor de radiomicrofoon, daarna weer voor de te levisie en nog eens voor de radio. De kern van zijn betoog: voor Nederland een sterke en geloofwaardige positie cre- eren in een almaar onrustiger internatio nale omgeving. Als iedereen nou maar z'n gezonde verstand (Stekelenburg in Veronica's Nieuwsradio: „Daar beschik ik blijkbaar niet over") gebruikt, komt het allemaal best voor mekaar. Rustig slapen mag, als men zich maar niet zelf genoegzaam neervlijt op het hoofdkus sen. „Opvallend dat in een wereld waarin het vele landen slecht vergaat bij ons het be leid wel goed uit de verf komt. Maar het karwei is nog niet geklaard. Wat kun je in bedrijven doen? Wat kun je op de ar beidsmarkt doen? Dat kun je niet af dwingen met politie te paard. Het kabi net heeft voor een goed draagvlak ge zorgd. Het is in het belang van de werk gevers- en werknemersorganisaties dat ze hun verantwoordelijkheden nemen. Het moet van onderaf komen. Je moet vertrouwen hebben in de mens. Ik heb vertrouwen in de werkgevers en werkne- Het leek waarachtig wel alsof Lubbers in onvervalst Lubberiaans niet het Neder landse volk maar zichzelf de geloofwaar digheid van zijn troonrede zat aan te praten. Op Radio 1 vertelde Lubbers dat hij als ghostwriter het staatshoofd een verras singsaanvalhad laten uitvoeren op het gemoed van de Fransen, die zondag in een volksraadpleging moeten oordelen over 'Maastricht'. Om het stemadvies van Hare Majesteit klip en klaar naar Pa rijs te laten doorklinken had Lubbers vooraf niets laten lekken. Het moet ge zegd dat Beatrix ferm 'ja' zei tegen Euro pa. Op radio en tv werden weer tal van lie den en hun daarbij behorende reacties uit de clichékast gehaald. De fractielei ders, vertegenwoordigers van allerlei stromingen'en kasten, ze draafden heel bereidwillig op. Op Nederland 3, op RTL 4, bij de NOS op Radio 1 en bij Ve ronica Nieuwsradio op diezelfde infor matiezender. Natuurlijk waren ze weer te beluisteren, onvermijdelijke Binnen hof-volgers als De Bok, Sorgdrager, Breedveld, Lunshof en Tromp. Vanzelfsprekend vond Lunshof dat het kabinet tussen hoop en vrees leefde. En het pakket deed Tromp denken aan het voetbalstadionnetje van Veendam, aan de Langeleegte. Reken maar dat je met een uitspraak als deze scoort in Nieuws poort. Andere reacties uit de clichékast, die op de derde dinsdag pleegt te wor den opengetrokken: volgens midden- en kleinbedrijf let de overheid onvoldoende op de kleintjes en de boeren voelen zich weer eens in hun bestaan bedreigd. Juist vanwege het voorspelbare verloop van Prinsjesdag lopen de tv-uitzendin- gen al jaren op rolletjes. Kijkdichtheid en waardering scoren onveranderd hoog. Afgaande op alle blije gezichten langs het parcours tussen het paleis Noordein de en de Ridderzaal speelt geld geen en kele rol als de Gouden Koets langsrolL Maar op de penning als Nederland nu eenmaal is, was het bruusk ontwaken op het moment dat het koffertje van zijne excellentie van financiën werd geopend. De opening van de Staten Generaal. Of tewel: het Nederlandse volk verkeerde weer een paar uur in hogere, typisch Hollandse sferen van Oranje Boven om vervolgens danig in de put te raken van alle analyses, bespiegelingen en be schouwingen. Bij de NOS ligt het draai boek voor volgend jaar reeds klaar. An ders gezegd: het draaiboek van dit jaar is ongewijzigd de kast ingegaan. Reken maar dat over 12 maanden de groet aan het vaandel weer close in beeld komt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10