'Strafkorting bij weigeren taalles' wmJ Werkers in thuiszorg frauderen voor miljoenen Zijn Polen illegale werkers of 'medevennoten'? Binnenland PvdA moet binnen één seizoen boven Jan zijn Restauratie sluizencomplex Groningen Luitjens is burgerschap Canada definitief kwijt Gaswinning Noordzee gaat fors toenemen Wisseling van de wacht VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persdrenst Voorzitters lanceren nieuwe activiteiten Na de zomer van 1993 moet de PvdA klaar zijn voor de verkie zingen voor de Tweede Kamer, de gemeenteraad en het Euro pees parlement. Voorzitter Rot tenberg en vice-voorzitter Vree man gaan een reeks activiteiten opzetten die de partij „in één seizoen weer op de been moet helpen". Dat schrijft het voorzittersduo in een brief aan alle PvdA-leden. Met zijn activiteiten wil het tweetal de contacten binnen de partij en met de achterban ver sterken, zorgen voor meer debat en informatie en nieuwe leden aantrekken. Met het oog op dat laatste wordt de actie 'Leden bellen le den' opgezet. Kamerleden gaan nieuwe leden telefonisch ver welkomen, bedankende leden opbellen en briefschrijvers te woord staan. Op die manier moet het ledental weer op 80.000 komen. Nu zijn dat er 75.000. Rottenberg en Vreeman wil len ook doorgaan met discus siebijeenkomsten over actuele thema's. Er werden er al twee gehouden: over de milieuconfe rentie in Rio de Janeiro en over Joegoslavië. Beide waren vol gens het voorzittersduo een groot succes. Binnenkort volgt een briefing over de miljoenne- nota. In een 'honderdtal PvdA- centra', plaatsen waar de PvdA -het goed of juist slecht doet, zullen extra activiteiten worden ontwikkeld. Rottenberg en Vreeman zullen iedere maan dagavond een bezoek brengen aan één van de centra. Boven dien zal in al die centra een plaatselijk 'team 1994' worden gevormd. Daarin zitten lokale organisatoren, lokale bestuur ders en een kamerlid. Van die teams wordt verwacht dat zij le den werven en meewerken aan de verkiezingscampagnes die in 1994 moeten worden gehou den. Bij een frisse wind hoort ook een nieuw logo. Onder luid pro test verdween enkele jaren gele den de roos in de vuist. Die zijn nu weer terug. APVARPWUL* In Aduarderzijl in de provincie Groningen is de ze week begon nen met de res tauratie van een eeuwenoud slui zencomplex. De sluizen dateren van 1706. Nog tijdens de tach tigjarige oorlog werd bij de slui zen een schans gebouwd ter verdediging van de stad Gronin gen. De restau ratie is een on derdeel van in structie- en scholingswerk zaamheden van de Waterbouw kundige Oplei ding Provincie Groningen. Tien gen zo hun op leiding tot res tauratiemede werker. Met de restauratie, die feestelijk van start ging, is een bedrag van 1,6 miljoen gulden gemoeid, foto anp karel zwa- neveld Enquête: Geen nieuwe kerncentrales den haag De overgrote meerderheid van de Nederlanders is te gen de bouw van nieuwe kerncentrales. Slechts 12 procent is er vóór. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van de ministeries van economische zaken en VROM. De helft van de bevolking is vóór sluiting van de bestaande centrales. Het aantal tegenstanders van het grootschalige gebruik van kern energie voor het opwekken van elektricteit is wel gedaald en ligt nu op 56 procent. Twee jaar geleden was dat nog 63 procent. Het alternatief voor de kerncentrale de kolencentrale wordt echter ook door 65 procent afgewezen. Eenzelfde percen tage vindt kolencentrales wel aanvaardbaar, mits ze zijn voor zien van milieubeschermende apparatuur. Zowel de grootscha lige inzet van aardgas als van windenergie kan rekenen op flinke steun, van respectievelijk 82 en 97 procent. Zes jaar geëist tegen Joegoslaaf Amsterdam Officier van justitie mr. J. Wortel heeft gisteren bij de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van zes jaar ge ëist tegen een 26-jarige Joegoslaaf. Hij zou op 1 juni een 25-jari- ge landgenoot hebben doodgeschoten in het Leidsebosje. Een andere. 21-jarige, Joegoslaaf werd vrijgesproken. Het motief voor de schietpartij werd op de zitting niet duidelijk. Volgens de officier ging het om een afrekening met een etnische achter grond. Maar de raadsman van de verdachte vroeg zich af of het niet eerder om een machtsstrijd onder de Joegoslaven in Am sterdam ging. Uitspraak op 23 september. Leerlingen kregen astma van school haaksbergen» Een schoolgebouw in Haaksbergen wordt gesloopt omdat de leerlingen door de slechte ventilatie last kregen van astma en bronchitis. Burgemeester en wethouders van Haaks bergen hebben dit gisteren bekendgemaakt. Een onderzoek naar de Wachten van de 150 leerlingen wees uit dat de vrees dat as best de boosdoener was, niet ldopte. Sinds vorig jaar 109 schrijvers gedood Amsterdam Sinds januari vorig jaar zijn 109 schrijvers en jour nalisten gedood. In maart van dit jaar zaten er 377 gevangen. Dat maakte de nieuwe stichting Index on Censorship gisteren bekend in het Amsterdamse Theater De Balie. Volgens voorzitter Mineke Schipper zijn de schokkende cijfers nog maar het topje van de ijsberg, omdat de stichting moeilijk aan gegevens kan ko men. De Nederlandse stichting is opgericht ter gelegenheid van het twintigjarige bestaan van het Engelstalige maandblad Index on Censorship. Verzekeringsartsen dreigen met actie utrecht Als de bedrijfsverenigingen niet binnen twee weken de onderhandelingen over de salarissen en de inhoud van hun werk heropenen, gaan de verzekeringsartsen actie voeren. Dat besloten gisteren zo'n 600 verzekeringsartsen tijdens een mani festatie in Utrecht. Er zijn ongeveer 1200 verzekeringsartsen in Nederland. De artsen komen in het geweer tegen een verlaging van de salarissen van nieuwe collega's en bevriezing van de pe riodieken van verzekeringsartsen die na 1988 in dienst zijn geko men. Ook een dreigende uitholling van hun functie zit de artsen dwars. Ze zouden minder tijd krijgen voor begeleiding en meer tijd moeten steken in controle. Steekproef FIOD: 60 procent verdient zwart bij Werkers in de thuiszorg ontduiken op grote schaal de belastingen. Bij een steekproef van de FIOD onder werkloze kraamverzorgsters, zieken- verzorgsters en verpleegkundigen in de thuiszorg bleek dat 60 procent zwart had bijverdiend. De fraude loopt zeker in de miljoenen. De FIOD volgde twee jaar lang een groep wer kers in de thuiszorg. Werklozen bleken, vooral via bemiddelingsbureaus, vaak zwart bij te verdie nen. Maar ook mensen met een baan werkten in hun vrije tijd zonder de inkomsten op te geven. „Ik ben geschrokken van de omvang en de bedra gen die sommige verpleegkundigen verzwijgen voor de belastingdienst", aldus leider Kuijper van het FIOD-onderzoek, „de belastingontduiking blijkt veel omvangrijker te zijn dat we dachten. We praten niet over tonnen maar over miljoe- De betrokkenen worden veelal via bemiddeling door particuliere bureaus in contact gebracht met cliënten die thuis verzorgd moeten worden. Cliënt en hulpverlener maken vaak onderling af spraken over de betaling. Controle door de belas tingdienst is bijgevolg uitermate moeilijk. In een reactie stellen woordvoerders van het Netwerk Thuiszorg Nederland (NTN) en de Lan delijke Vereniging Thuiszorg (LVT) dat mensen die via hen werk vinden, altijd gewezen worden op de plicht om de inkomsten bij de belastingen op te geven. Zij schrijven de situatie toe aan het toenemen de aantal kleine particuliere bemiddelaars die alle regels aan hun laars lappen. Daardoor is een 'grijs' circuit ontstaan, aldus NTN en LVT. Hooggerechtshof bekrachtigt besluit De Nederlandse nazi-collabora teur Jacob Luitjens mag zich geen Canadees staatsburger meer noemen. Het Canadese Hooggerechtshof heeft gisteren de intrekking van zijn burger schap bekrachtigd. De recht bank verwierp het beroep dat Luitjens tegen de beslissing van de Canadese regering had inge diend. Vorig jaar raakte Luitjens zijn burgerschap kwijt omdat hij dat had verkregen door bij aan komst in Canada vanuit Para guay in 1961 zijn zwarte bladzij den uit de Tweede Wereldoor log te verzwijgen. De 73-jarige botanicus werd in 1948 in Ne derland bij verstek tot levens lang veroordeeld wegens sa menwerking met de nazi's en de arrestatie van verzetsmensen en joden. Na een verblijf in Pa raguay emigreerde hij in 1961 naar Vancouver, waar hii in 1971 de Canadese nationaliteit verwierf. Nederland heeft om uitwijzing van Luitjens verzocht op basis van een verdrag tussen de twee landen dat vorig jaar van kracht werd. Luitjens kan echter nog niet worden uitgewezen. Er moet eerst nog uitspraak ko men in een andere procedure, waarin Luitjens heeft gevraagd om een heronderzoek van zijn geval door de immigratierech- De Rotterdamse rechter buigt zich nog dit jaar over een zaak die voor ongeveer vierhonderd buitenlandse werknemers in Nederland en hun werkgevers grote gevolgen kan hebben. Lesman en Partners in Lekkerkerk, met bureaus in Hoom en het Westland, heeft het afgelopen jaar zo'n vierhonderd bui tenlandse werknemers naar Nederland gehaald. Lesman zegt dat hij de mannen voor het merendeel Polen als me devennoten van zijn bedrijf heeft bin nengehaald. Volgens het Openbaar Mi nisterie en de ministeries van justitie en sociale zaken en werkgelegenheid gaat i illegale buitenlandse nemers. etgew erkne: Het Rotterdamse Openbaar Ministerie heeft besloten Lesman te vervolgen. De officier van justitie zal moeten bewijzen dat Lesman volgens Nederlands recht niet kan spreken over medevennoten, omdat ze geen werkelijke deelgenoten in zijn bedrijf zouden zijn. Ze worden door Lesman slechts naar Nederland gehaald om in de tuinbouw te werken. Als de Rotterdamse rechter in zijn uit spraak het eens is met de aanklachten en Lesman veroordeelt, zijn de gevolgen voor vierhonderd Polen en hun werkge vers grpot. De Polen worden dan aange merkt als illegale buitenlandse werkne mers en zullen worden opgespoord en het land uitgezet. De tuinders bij wie ze werkzaam zijn ge weest, zullen naar verwachting worden vervolgd. Ze krijgen voorts voor het in dienst hebben van een illegale buiten landse werknemer een boete van 2000 tot 4000 gulden. Bovendien zal justitie deze werkgevers waarschijnlijk aanspra kelijk stellen voor het niet inhouden en afdragen van belastingen en sociale las ten. Mocht de Rotterdamse rechter van me ning zijn dat Lesman niet heeft gehan deld in strijd met de Wet Buitenlandse Werknemers, dan zit Justitie met een groot probleem. „Dan zal het voor ons zaak zijn de eventueel geconstateerde gaten in de wet te dichten. Dat zou wel enkele jaren kunnen duren. Vooralsnog gaan we er van uit, dat we in onze stel- lingame door de Rotterdamse rechter worden gesteund". Werkgevers kunnen op projectbasis per soneel inhuren. Allemaal mede-venno ten, leggen Lesman en Partners uit aan hun klanten. „In de praktijk betekent een en ander dat U geen sociale lasten en verzekering behoeft af te dragen. Heeft U geen werk meer dan bent U ook geen salaris verschuldigd, omdat het personeel niet in vast dienstverband bij u gewerkt heeft". In een wervende tekst legt Lesman en Partners uit dat de Polen geen verblijfsvergunning nodig hebben „Ook visumplicht komt voor de mensen met de Poolse nationaliteit niet meer aan de orde. De Wet Buitenlandse Werk nemers is op de vennoten van een ven nootschap onder firma niet van toepas sing omdat er geen arbeidsverhouding bestaat", schrijft het bureau. Dat laatste i blijken in een rechtzaak. dwijning van hun dochter ver schillende keren van mensen in Duitsland gehoord dat ze Nymphe zouden hebben ge zien. 'Aktenzeichen: XY...Ungelöst' wilde wel een item over Nymphe Poolman uitzenden, maar eiste daarvoor wel een verzoek daartoe van de Neder landse justitie en alle medewer king. De officier van justitie wei gerde dat omdat justitie volgens hem niet kon voldoen aan de criteria die het programma stelt. Er moeten aanknopingspunten zijn dat het om een misdrijf gaat en er dienen vragen te zijn die mogelijk kunnen leiden tot opsporing van de daders. Rechtbankpresident Van Del- den oordeelde dat justitie inder daad niet aan de criteria kan voldoen. „De justitiële autoritei ten vrezen ernstig voor een mis drijf. maar concrete aanwijzin gen zijn er niet." Van Delden stelde ook dat de verdwijning van Nymphe Pool man in Duitsland al ruim schoots in de publiciteit is ge weest. „Het enige aanknopings punt voor een uitzending in Duitsland is op dit moment het feit dat het ouderlijke huis van Nymphe slechts op enkele kilo meters 'van de Duitse grens lip." Kans op AIDS niet kleiner door methadon AMSTERDAM ANP Het gratis verstrekken van me thadon en schone injectienaal den lijkt geen effectieve metho de om de verspreiding van AIDS te beperken. Dat constateert de psychologe Hartgers van de GG GD in de hoofdstad. Ze was ervan uitgegaan dat het Amster damse methadonprogramma een preventief effect zou heb ben. Methadongebruikers im mers hoeven minder vaak (he roïne) te spuiten en kunnen gratis schone spuiten krijgen. Regelmatige methadonget>rui- kers echter blijken net zo vaak te spuiten en door hun gedrag net zoveel risico te lopen op in fectie met het AIDS-virus als verslaafden die korter en/of on regelmatig methadon gebrui ken. Hartgers onderzocht ook het gedrag van een aantal drugs- spuiters die weten dat ze sero- pwlUai rijn hrintig proem van hen stelde in een periode van vier maanden anderen bloot aan het gevaar van AIDS- besmetting: 17 procent door onveilige seksuele contacten en 3 procent door het weggeven van een gebruikte spuit. Justitie heeft volgens de Haagse rechtbank gelijk met zijn weige ring om het Duitse opsporings programma 'Aktenzeichen: XY- ...Ungelöst' te vragen om aan dacht te besteden aan het ver dwenen Groningse meisje Nymphe Poolman. Haar ouders hadden geëist dat justitie mede werking aan het opsporingspro gramma zou bieden. Het meisje is sinds 28 november 1991 spoorloos verdwenen. De ouders hadden hun hoop gevestigd op het Duitse opspo ringsprogramma. Volgens de ouders hebben ze sinds de ver- De winning van aardgas op het Nederlandse deel van de Noordzee zal de komende jaren verder toenemen van 21 miljard kubieke meter vorig jaar tot 32 miljard kuub in 1995. Ondanks hun geklaag hebben de olie maatschappijen onverminderd veel belangstelling voor een veld op de Noordzee, zei ener- giedeskundige Scholten van het ministerie van economische za ken gisteren op een symposium in Amsterdam. De onverminderde belang stelling is opmerkelijk omdat vorig jaar nog grote maatschap pijen als Statoil en BP zich te rugtrokken. Bovendien klaag den de bedrijven onlangs nog dat van elke gulden die ze op de Noordzee verdienen ongeveer drie kwartjes verdwijnen in de Nederlandse schatJdst. Scholten wees erop de zogeheten 'inde pendents' (onafhankelijken), kleinere maatschappijen die ge specialiseerd zijn in gaswin ning, direct de plaats van de vertrekkers innemen. Scholten schrijft de interesse van de maatschappijen toe aan de unieke aanpak in Nederland, die bekend staat als het kleine- veldenbeleid. Het exploiteren van zeer kleine veldjes op de Noordzee wordt gestimuleerd om de gasbel in Slochteren te sparen. Die aanpak staat op de tocht door de liberalisering van de Europese gasmarkt die Brus sel voor ogen staat. Naast Ne derland zijn ook Duitsland, Frankrijk, België en Spanje daar echter mordicus tegen. Volgens Scholten zijn maatschappijen alleen bereid om grote investe ringen in kleine velden te doen als ze enige zekerheid hebben over de prijzen. Nymphe Poolman komt niet op Duitse televisie - V >jP CDA en PvdA nemen voorschot op einde wachtlijsten CDA en PvdA willen migranten die weigeren Nederlands te leren, korten op hun uitkering. De regeringspartijen vinden dat de schoolleiding de sociale dienst moet waar schuwen als een migrant weigert taallessen te volgen (bijvoorbeeld door de les te verzuimen), terwijl zijn ken nis van het Nederlands gebrekkig is. Het leren van Nederlands is voor migranten nog niet ver plicht, omdat er voor de cursus sen grote wachtlijsten zijn. Mi nister Ritzen van onderwijs heeft goede hoop dat die eind 1993 zijn weggewerkt, zei hij gisteren tijdens overleg met de Kamer over het volwassenenon derwijs. Het kabinet heeft voor de komende drie jaar 100 mil joen extra uitgetrokken om de wachttijden te bekorten. Als de wachtlijsten zijn inge lopen, wil het kabinet naar een verplichting toe om taalles te volgen. CDA'er Huibers vindt strafkortingen „logisch en hel der" als migranten weigeren hun Nederlands bij te spijkeren. Hij kreeg bijval van PvdA-ka- merlid Witteveen. Hoewel er meer geld beschik baar is voor cursussen Neder lands, groeien in sommige ge meenten de wachtlijsten, con stateerde WD-kamerlid Gin jaar-Maas. Ritzen is echter niet bereid die gemeenten tegemoet te komen. „Dat zijn gemeenten die er in hun beleid weinig aan dacht voor hebben", aldus Rit- Hij benadrukte dat taallessen voor migranten niet louter een taak is van de rijksoverheid, maar óók van de gemeenten. Sommige gemeenten schroef den hun uitgaven voor taalles sen terug toen het kabinet met extra geld over de brug kwam. Het plan van Ritzen om de gelden voor de scholing van vol wassenen op rekening van de gemeenten over te maken, stuit op grote weerstand in de Twee de Kamer. CDA en WD vinden dat het geld rechtstreeks naar de onderwijsinstellingen moet om te voorkomen dat de ge meenten invloed kunnen uitoe fenen op het beleid van de on derwijsinstellingen. Amersfoort Luitentant-generaal Wilmink (I) heeft gisteren in Amersfoort het bevel over de Koninklijke Landmacht officieel overgedragen aan de 51 -jarige generaal-majoor Couzy. Wilmink zei bij zijn afscheid dat de landmacht na alle bezuinigingsrondes niet meer tegemoet kan komen aan de nieuwe eisen die vredesoperaties stellen. Dat vraagt een groter aantal beroepsmilitairen dat voor een aantal jaren wil die nen. Hij vroeg de politiek om „de mensen van de landmacht niet te laten verdrinken in een woeste branding van over elkaar rollende herstructurerings opdrachten". Wilmink (57) wordt in het Duitse Hei delberg commandant van Landcent, het nieuw te vormen NAVO-commando over de geallieerde landstrijdkrachten in Centraal-Europa. foto anp frans van der linde

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3