'Fransen ontwikkelen groot minderwaardigheidscomplex afdwingen Alleen overheid kan onderlinge solidariteit Feiten &Meningen Padvinders raken jeans kwijt VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 2 Socioloog Claudet over toenemende angst voor Europa: Over minder dan een week gaan zo'n dertig miljoen Fran sen naar de stembus om 'ja' of 'nee' te zeggen tegen het ver drag van Maastricht Een be slissing met vergaande gevol gen omdat een eventueel Frans 'nee' verre van denkbeeldig volgens velen de doodsteek is voor de Europese eenwor ding. De campagne die aan het referendum voorafgaat, is fel. Voor- en tegenstanders bestrij den elkaar met oneigenlijke argumenten, halve waarheden en leugens. De kans is groot dat de uitslag op 20 september niet zozeer door argumenten alswel door sentimenten wordt bepaald. Angst voor het verlies van de nationale identiteit, angst om verloren te gaan in een grote grijze massa die door Brusselse technocraten wordt bestuurd. Volgens de Franse socioloog Dominique Claudet versterkt de referendum-cam pagne een proces dat al langer gaande is: De Fransen zijn be zig een nationaal minderwaar digheidscomplex te ontwikke len. RATIFICATIE VERDRAG VAN MAASTRICHT Zelfs de Duitse bondskanselier Helmut Kohl is het niet ontgaan: veel Fransen lijken opeens bang geworden te zijn voor Europa. Met name voor een Europa waarin Duitsland economisch de eerste viool speelt en waarin het Engels steeds meer de voertaal wordt. Een Europa waarin voor Frankrijk nog slechts een tweederangs rol is dat de angst er diep in zit. Dis cussies krijgen al snel een emo tioneel karakter. Veel Fransen zeggen liever 'nee' tegen dat en ge Europa voordat het te laat is. „De campagne en de discussies bevatten inderdaad heel wat ir rationele aspecten", zegt Domi nique Claudet, president van de beroepsvereniging van Franse sociologen. En als socioloog heeft hij wel een aantal ideeën over de vraag waar die angst in eens vandaan komt. Culturele identiteit „In tegenstelling tot veel andere Europese landen is Frankrijk door de eeuwen heen een im migratieland geweest. Vanaf het begin van de jaartelling tot van- correspondent „Waar komt dat minderwaar digheidscomplex toch ineens vandaan", zo vroeg Kohl zich vorige week af tijdens een avondvullend debat over Euro pa. Volgens Kohl hoeft Frankrijk niet bang te zijn voor het verlies van haar identiteit. De Franse taal en cultuur zijn volgens hem een grote rijkdom die in het ge heel niet wordt bedreigd. Of het hart dat vriend Kohl de Fransen onder de riem wilde steken veel effect zal hebben, valt te betwijfelen. Wie de gele genheid heeft regelmatig met 'gewone' Fransen over Europa en 'Maastricht' te praten, merkt daag de dag hebben miljoenen vreemdelingen zich hier geves tigd. Frankrijk is van oudsher een smeltkroes van volkeren en culturen. De etnische Fransman bestaat niet, veel minder dan de etnische Duitser in ieder geval. Het enige dat alle Fransen ge meen hebben, is hun culturele identiteit. En juist die wordt vol gens nogal wat mensen nu door het grote Europa bedreigd", al dus Claudet. Een tweede, minstens zo be langrijke, factor heeft volgens de socioloog te maken met het feit dat Frankrijk als land totaal af wijkt van de Angelsaksische of Germaanse wereld. „De interne organisatie van ons land, de wijze waarop we met conflicten omgaan, de rol van de familie is totaal anders dan die van onze noorder- of oosterburen. Frank rijk heeft in dat opzicht meer gemeen met de andere Latijnse culturen", zo vervolgt de socio loog. Isolement Daar komt nog eens bij dat het belang van de Franse taal de af gelopen decennia op het inter nationale vlak alleen maar is af genomen. Steeds minder Euro peanen spreken Frans, veel te weinig Fransen beheersen een andere taal. „Dat is een enorme handicap. Het gros van onze politici en zakenmensen kun nen zich nauwelijks of niet in een andere taal uitdrukken. Dat vergroot het isolement van Frankrijk binnen Europa. Het is geen toeval dat het Franse mid den- en kleinbedrijf nauwelijks exporteert. Men spreekt een voudigweg de talen niet om de noodzakelijke contacten te kun- Een derde, en misschien wel de belangrijkste factor is, dat Frankrijk haar sterk veranderde rol op het mondiale vlak men taal nog niet heeft verwerkt. „Nog maar enkele decennia ge leden was Frankrijk het middel punt van een groot koloniaal rijk. Daar is niets van over. Als de Fransen nu op een kaart van Europa kijken, zien ze dat hun land in het grotere geheel van de twaalf maar klein is. Het ver enigde Duitsland is bovendien weer een economische groot macht. Het referendum over Europa en Maastricht dwingt de Fransen na te denken over hun rol in de wereld. Met een schok ontdekken ze dat er in relatief korte tijd ontzettend veel veran derd is, en voor Frankrijk niet altijd ten goede. Dat alles te za- men leidt tot onzekerheid en angst. Om maar niet te zeggen dat wij Fransen bezig zijn een soort nationaal minderwaardig heidscomplex te ontwikkelen." Volgens Claudet is het niet overdreven om over een natio naal minderwaardigheidscom plex te spreken. „Fransen heb ben in het verleden wel vaker gedaan alsof ze aan een soort minderwaardigheidscomplex leden, maar dat was schijn, een spel. Heel stiekem voelden Fransen zich vaak superieur aan andere Europeanen. Dit keer zijn we écht een minderwaar- ihetc 'Ja' wint Ondanks de nationale onzeker heid en de angst voor het verlies van de identiteit, gaat een meerderheid van de Fransen op 20 september toch 'ja' zeggen tegen 'Maastricht', zo gelooft Claudet. „Ik ben zelf een over tuigd Europeaan en kan daar om niet in een andere uitslag geloven. Los daarvan geloof ik dat de argumenten uiteindelijk toch de doorslag zullen geven. De Fransen beseffen heel goed steeds meer in Brussel v genomen. Ze beseffen ook dat De Gaulle nu onderhand echt dood is. Er is eenvoudigweg geen alternatief voor Europa." Levi's, de fabrikant van onder andere de beroemde 501 -spijkerbroek, gaat de Amerikaanse scouts bij nader inzien toch niet sponsoren. foto archii Washington David usBORNEte ouders, zeggen zij, zouden bezwaar hebben te- the independent gen homoseksuele hopmannen. „Wij weerspiegelen wat de meeste Amerikaanse ouders willen voor hun kinderen", aldus Blake Lewis, woordvoerder voor de Scouts, „Wij zijn ab soluut niet van plan in de toekomst onze waar den en normen op te geven." Maar ook Levi Strauss mengt zich in het debat over familiewaarden. „Een van de familiewaarden van dit bedrijf is mensen die anders zijn dan jij op dezelfde manier te behandelen als jijzelf behan deld zou willen worden", aldus een woordvoer ster. Op het hoofdkantoor werken veel homo's en het bedrijf zal waarschijnlijk niet toegeven in het conflict. Homo-activisten hebben er inmiddels op gewe- zen dat in een recente bio grafie over Lord Baden-Po- Levi'S boycot Scouts weU aan het Jicht is gekomen Samen zouden spijkerbroekenfabrikant Levi Strauss en de Boy Scouts of America alles kunnen vertegenwoordigen wat mannelijk is in Amerika. Maar dat is niet langer zo. De twee hebben een conflict over het homobeleid van de Scouts, dat een kettingreactie van boycots en tegenboycots oproept en de financiën van de Scouts in gevaar brengt. Het conflict gaat over het ledenbeleid dat de Scouts bij de oprichting meer dan tachtig jaar ge leden hebben vastgesteld: Iedereen is welkom, behalve homo's, goddelozen en meisjes. De Scouts zijn afhankelijk van giften van particu lieren en dit jaar zijn een paar van hun weldoeners, waaronder Levi's, zich gaan afvragen of ze een organisa tie kunnen blijven steunen die zowel homo's als atheïs ten uitsluit. Levi's en de Wells Fargo Corporation, allebei uit San Francis co, hebben dit jaar hun geldelijke bijdrage stop gezet. vanwege homobeleid dat de oprichter van de pad vindersclub zelf een homo seksueel was, die daar niet voor uit wilde komen. In het congres heeft de Republikein Rohrabacher vorige week gezworen om ter verdediging van de Scouts een tegenboycot van de 'gewone mensen' De afdeling San Francisco van de grootste Ameri- te steunen tegen Levi Strauss en Wells Fargo. kaanse liefdadigheidsinstelling, United Way, heeft inmiddels ook haar bijdrage opgeschort en ande re afdelingen in het land overwegen hetzelfde te doen. Elders geven sommige scholen de Scouts ,Het komende half jaar zullen mensen in dit deel van Amerika heel wat meer Lee's en Wrangiers dragen en heel wat minder Levi's", zegt hij. Zijn Texaanse collega Delay gaat nog verder geen faciliteiten meer en geen toegang tot de stu- „Wanneer Texanen er achter komen dat de Levi's denten. Het conflict verbreedt zich en klinkt al duidelijk door in de presidentiële verkiezingscampagne, waar de zogenaamde familiewaarden hèt thema van het seizoen zijn. Een groep Republikeinse congresleden heeft zich achter de Scouts ge schaard en dringt aan op een tegenboycot, voor namelijk tegen Levi's. De Scouts en hun critici zijn in een situatie be land die misschien nooit wordt opgelost. De Scouts klagen dat hen wordt gevraagd de waar den te laten vallen waarmee zij hun reputatie als vaandeldrager van onschuld en deugd voor alle Amerikaanse families hebben verdiend. De mees die zij dragen worden gebruikt om de Boy Scouts of America aan te vallen, zullen zij die uittrekken en op straat verbranden." Tot nu toe zijn de financiële gevolgen voor de Scouts klein. De donatie van Levi's bedroeg slechts 125.000 gulden per jaar. En volgens Lewis is de verontwaardiging onder de 5,5 miljoen Scout-leden zo groot dat de individuele bijdragen flink omhoog zijn gegaan. Een algemen boycot door United Way zou de organisatie echter grote schade kunnen toebrengen. vertaung luutje niemantsverdriet nale premie, waarvan de hoogte afhangt van hun polisvoorwaar den. Wie bij voorbeeld vrijwillig een eigen risico neemt, krijgt premiekorting. Moet hij vaak naar de dokter, dan heeft hij pech. Particulier verzekerden met hun vaste premie zijn in verhouding tot hun inkomen nog steeds goedkoop uit, maar zij voelen de hete adem van de solidariteit in hun portemon nee. Door de sinds 1989 in gang ge zette stelselherziening gaan particulier verzekerden een steeds hogere procentuele, dus inkomensafhankelijke premie voor de AWBZ betalen. Het be reik van deze volksverzekering wordt stapsgewijs met bestaan de voorzieningen uitgebreid tot een algemene basisverzekering tegen ziektekosten. Daar tegen over daalt de vaste premie, om dat particulier steeds minder voorzieningen behoeven te worden verzekerd. Maar per saldo nemen de lasten voor ho ger betaalden flink toe. Dat is de prijs van de solidariteit. Door gebrek aan solidariteit dreigden in het midden van de jaren tachtig hele groepen uit de particuliere verzekeringsboot te vallen, met name bejaarden en kleine zelfstandigen die niet bij een ziekenfonds terecht kon den. De overheid greep toen in. Zij verplichtte particuliere ver zekeraars deze groepen voort aan een ziekenfondspakket aan te bieden ('standaardpolis') te gen een betaalbare, door de overheid gedicteerde premie. Die premie was lang niet kos tendekkend. Wat verzekeraars tekort kwamen op deze slechte klanten, mochten zij declareren bij een centrale pot. Die werd gevuld met een verplichte soli dariteitsbijdrage van de particu lier verzekerden. Die bijdrage heet WTZ-premie (Wet Toe gang Ziektekostenverzekering) Tussen 1989 en 1992 steeg de WTZ-jaarpremie voor een gezin met twee kinderen van 225 tot 1242 gulden. Particulieren zijn via de WTZ-premie een solida riteitsbijdrage gaan betalen, die gezonden in het ziekenfonds al tientallen jaren verplicht op brengen voor slechte risico's en lager betaalden in hun fonds. De sterke stijging van de WTZ- -premie is niet de schuld van Simons eri staat los van de om streden stelselherziening. Zij is uitdrukkelijk bedoeld en gewild door de Tweede Kamer. Uitge rekend eeri van de lastigste cri tici van Simons, het CDA-ka- merlid Lansink, heeft met steun van de PvdA de wet in 1988 zo veranderd dat iedereen die 65 wordt zijn dure particuliere po lis kan omruilen voor een stan daardpolis met een lage, lang niet kostendekkende premie. Sinds 1991 kan bovendien iede re derde-klas particulier verze kerde met een dure polis die nog geen 65 is, overstappen op de goedkope standaardpolis. De tekorten op die vele hon derdduizenden extra standaard polissen (in 1992 al 1,7 miljard gulden) worden over de parti culier verzekerden omgeslagen door de fors oplopende WTZ- -premie. Menig particulier voelt zich door deze lastenstijging zwaar gepakt. Toch gaat hij pas nu de solidariteit opbrengen die jongere, gezonde en verplicht in het ziekenfonds verzekerden al De Kamer toonde zich in juni geschrokken en wil een halt toeroepen aan de eerder zelf ge wenste stijging van de WTZ- -premie. Het parlement be grenst zo de solidariteit in de ziektekostenverzekering. Men sen met een slechte gezondheid voelen dat al volgend jaar. Ge geven de kostenstijgingen in de zorgsector gaan zij een groter deel van de zorg uit eigen zak betalen, in de vorm van meer en hogere eigen bijdragen. Vlak voor de zomer heeft de Tweede Kamer met staatssecretaris Simons afgesproken na het zo merreces opnieuw met elkaar in de slag te gaan over de financiële gevolgen van de herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. Het inmiddels beruchte plan Simons staat dus weer op de agenda. De bewindsman heeft zijn politieke lot verbonden aan de afloop van dit debaL Zijn eventuele val zou slechts een inci dent zijn. Voor de lezers die de draad kwijt zijn berichten Frans Nypels Flip de Kam in een drieluik over de werkelijke problemen aan het zorgfront. Bas Bakker hielp hen bij de verzame ling van de gebruikte gegevens. Dit is het twee de deel. Het eerste stond in de krant van giste- gewenteld in de vorm van hoge re looneisen. Precies om die re den probeert de overheid de kosten van de zorg te beheer sen. Anders prijst Nederland zich door oplopende sociale premies, die immers onderdeel vormen van de loonkosten, uit de Europese markt. Anders dan de brand- en de WA-verzekering berust het be staande stelsel van ziektekos tenverzekeringen gedeeltelijk op solidariteit van gezonden met minder gezonden. Dat is het duidelijkst bij het zieken fonds. Alle werknemers en uit keringsontvangers met een bru to inkomen beneden 54.400 gulden kunnen bij een zieken fonds terecht, ongeacht hun ge zondheidsrisico's. Zij zijn ook verplicht om bij het ziekenfonds te gaan, ook al zou een particu liere verzekering soms veel goedkoper zijn. Een gezin met twee of meer kinderen betaalt een vaste (no minale) premie van 42,50 gul den per maand en daarnaast een premie van 1,2 procent over het inkomen. De werkgever van zijn kant betaalt nog eens 5,15 procent ziekenfondspremie over het loon. Net als alle ande re Nederlanders betalen zieken fondsverzekerden ook 7,3 pro cent van hun inkomen voor de AWBZ (echter maximaal 3135 gulden). In het ziekenfonds geldt dubbele solidariteit: naar uiteenlopende gezondheid en naar inkomen. Want mensen met een laag inkomen, met na me ook deeltijdwerkers, zijn volledig verzekerd tegen een in verhouding geringe premie. Mensen met een hoger inko men betalen door de inkomens- haarlem frans nypets en fup de kam Al dat geklaag over de premie voor de ziektekostenverzekering is eigenlijk onbegrijpelijk. Het Nederlandse volk bestaat voor het overgrote deel uit geheide risicomijders. Veel mensen heb ben thuis een heel stapeltje po lissen liggen: brandverzekering, inboedelverzekering, begrafe nisverzekering, studieverzeke ringen, verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid en lijf renteverzekeringen. Vakantie gangers sluiten massaal reis- en ongevallenverzekeringen af. Vaak: is dat onnodig, omdat het risico al door een andere polis wordt gedekt. Alle premies wor den zonder morren betaald. Maar zodra de overheid een collectieve verzekering organi seert, die vergelijkbare zeker heid verschaft als een particu liere polis, drukt de premie op eens als een zware last. Dat is alleen verklaarbaar omdat deel name verplicht is en verzeker den geen keuze hebben welke risico's zij wel en niet willen dekken. Waarom bemoeit de overheid zich gezien de klachten over het al zo hoge peil van de collectieve lasten in dit land desondanks met de ver- zekeringsmarkt? Niet verzekerbaar In de praktijk blijken bepaalde risico's niet via de markt verze kerbaar te zijn, bij voorbeeld langdurige verzorging van een vroeg gehandicapte in een ver pleegtehuis. Voorts raakt de markt soms ontwricht door se lectieprocessen. Gezonde men sen verzekeren zich niet en dra gen dus niet bij in de lasten van anderen, die minder gezond zijn (zelf selectie). Verzekeraars lokken de beste risico's met de laagste premies: minder gezon de mensen worden alleen na keuring en tegen een hoge pre mie toegelaten (selectie). Door dergelijke selectie-processen stoot het marktmechanisme slechte risico's uit het bereik van de zorg. Niemand wil dat. Uitsluitend de overheid kan so lidariteit van gezonde en min der gezonde mensen afdwingen door een voor iedereen ver plichte zorgverzekering te orga niseren. Alle politieke partijen delen dit uitgangspunt. Wel ver schillen de opvattingen hoeveel solidariteit en hoeveel eigen verantwoordelijkheid de rege ling moet kennen. Want het be zwaar van een collectieve, voor iedereen toegankelijke regeling met solidaire premies is dat ver zekerden geen enkele rem erva ren om een gepast en sober ge bruik te maken van de beschik bare zorgvoorzieningen. Er is immers voor betaald? Ook het kostenbewustzijn van de zorgaanbieders heeft te lij den van de wijdverbreide ge dachte dat het toch allemaal van de grote hoop gaat. De re kening gaat immers naar de verzekeraar? Zijn er wensen zoals hogere salarissen, dan kan de premie toch best ietsje om hoog? Solidariteit Zulke elkaar versterkende rede neringen van consumenten en producenten van de zorg berok kenen de nationale economie schade. Want de als collectieve last ervaren premies worden af- De Nederlander sluit het liefst elk risico uit Zonder morren betaalt hij premies voor de meest uiteenlopende verzekeringen. Slechts in een heel enkel geval moet hij daar ook een beroep op doen. foto archiei onderling minder solidariteit ger gesalarieerde werknemers, op. Tot deze groep behoren, be- Zij betalen naast de gemaxi- afhankelijke premie een deel van de kosten van lager betaal den. halve zelfstandigen zoals boe- Particulier verzekerden brengen ren en middenstanders, de ho meerde procentuele AWBZ- -premie uitsluitend een nora

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2