Firato 92 op het nippertje Nieuwe generatie afstandsbediening Firato 1992 Programmeren video is straks simpel met PDC Videocamera steeds lichter van gewicht VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 De meeste afstandsbedieningen die bij audio- en videoappara ten worden gebruikt werken op infrarode lichtgolven. Nadeel is dat deze straling wordt weer kaatst door objecten als meube len. Bovendien moet de kleine stralingsbron steeds nauwgezet op het te bedienen apparaat worden gericht. En soms wanneer het signaalvenstertje van het tv-toestel wordt besche nen door een fel licht wordt de infrarode lichtbron door dat licht afgeschermd en werkt de afstandsbediening niet. Het Amerikaanse concern Bose. met een vestiging in Edam, heeft nu een nieuwe techniek ontwikkeld waarbij ge bruik wordt gemaakt van radio golven. Die hebben als voordeel dat ze niet door allerlei voor werpen in de huiskamer wor den geblokkeerd. Ook is het niet noodzakelijk de afstandsbedie ning precies te richten. Bose levert deze nieuwe ge neratie afstandsbediening on der meer bij een nieuw mini- systeem met tuner en inge bouwde cd-speler. De verster kers zijn in een aparte module zijn geplaatst zodat de set zeer weinig ruimte inneemt. De Acoustiamass-speakers gemaakt volgens een Bose-pa tent zijn slechts iets groter dan een tennisbal. En om alles zo compact mogelijk te maken zitten er op de afstandsbedie ning veel minder toetsen. De 70 centimeter breedbeeld-tv van Philips. Dubbele beveiliging autoradio Grundig komt met een serie dubbelbeveiligde autoradio's met cas settedeck in priis van 579 tot 1579 gulden. In de eerste plaats heb ben die een afneembaar bedieningspaneel. Bij diefstal van het frontje wordt alleen een nieuwe verstrekt wanneer het aankoop- en met een legtimatiebewijs wordt overlegd. Bovendien is elk appa raat voorzien van een persoonlijke elektrische code, die voor een dief de autoradio waardeloos maakt. Allerlaatste verkeersinformatie De autoradio Stockholm van Blaupunkt heeft nog een nieuwig- heidje: de TIM-toets. Daarmee kan via een digitaal spraakgeheugen op elk gewenst moment de laatste verkeersinformatie worden op geroepen. Ook wanneer de autoradio is uitgeschakeld worden file meldingen opgenomen zodat bij het instappen de meest recente informatie beschikbaar is. Encyclopedie op klein cd-tje De Data Discman is een nieuwtje van Sony. Een apparaatje dat de informatie kan produceren die op cd-tjes van 8 centimeter is opge slagen. Ze bevatten de gegevens die op 100.000 pagina's A-4-foraat staan. Er zijn schijfjes met woordenboeken, terwijl via de hoofdte lefoon de juiste uitspraak wordt weergegeven. Verder reisgidsen, encyclopedische informatie en straks net spoorboekje. Volgende maand op de markt voor 1299 gulden. Kleurenprint van video- of tv-beelden Op de Firato is ook een aantal videoprinters te zien. Mitsubishi heeft er 7 en afhankelijk van het type kunnen er prints mee worden gemaakt van 10 bij 7,5 cm tot 23,2 bij 20 cm. Afdrukken op fotopa pier of transparente sheets. Sony presenteert een kleurenprinter voor het formaat 7,5 bij 10 centimeter. Adviesprijs 3399 gulden. Panasonic heeft er eentje die op briefkaartformaat afdrukt en kan uitvergroten of beeld-in-beeldafdrukken maken. Adviesprijs 4209 gulden. Veel korte doorspoeltijd video Turbo drive is een mechanisme dat Philips toepast op de nieuwe videorecorders. Daarmee wordt het doorspoelen aanmerkelijk ver kort. De tv's hebben een nieuwe blackline S-beeldbuis met nog be ter contrast en helderheid. Multi PIP kan met stilstaande beelden tonen wat op 8 andere zenders wordt getoond naast de ingescha kelde zender. En tenslotte is er de stereo-breedbeeld-tv met een 70 cm beeld voorzien van allerlei handigheidjes. Adviesprijs 4495 gul den. Eerste camcorder met twee lenzen De eerste camcorder met twee lenzen is een nieuw produkt van Sharp. Boven elkaar geplaatst: een 12x zoomobjectief en een su- pergrootheoek met een 62 graden opnamehoek. Met de laatste lens kan bijvoorbeeld een totaalbeeld worden gefilmd terwijl tegelijker tijd met de zoomlens een close-up kan worden opgenomen, als beeld-in-beeld. De afmeting is slechts 10x10x19 cm. en het gewicht 890 gram. Adviesprijs 2599 gulden. Zeer compacte autioset met karaoke Kenwood komt op de Firato met een Europese primeur een zeer compacte set met een breedte van 17,5 centimeter. De set bestaat uit een cd-speler, een autoreverse deck. digitale tuner met klok en timer en een afstandsbediening voor alle functies. Ook geschikt voor karaoke- of soundmix. Energiezuinige portable cd-spelers Technics presenteert twee nieuwe portbale cd-spelers die inclusief batterijen slechts 330 gram wegen. Op 2 alkalinebaterijen moeten ze 6.5 uur spelen. De adviesprijzen: 367 en 420 gulden. De duurste heeft bovendien een afstandsbediening in het oortelefoonsnoertje. 'Shake shake' en 'Bongo bongo' Panasonic laat in de RAI twee grappige percussie-instrumenten zien. De 'Shake Shake' produceert een van de 12 voorgeprogram meerde geluiden als er mee wordt geschud. Slaan op de zijkant ver oorzaakt ook ritmische geluiden. 'Bongo Bongo' bootst digitaal 12 bongogeluiden na en heeft nog een aantal verassende geluidseffec ten in petto. Beide instrumenten kosten f 295. Via de Nederlandse zenders is op het ogenblik een proef gaan de met Program Delivery Con trol, afgekort PDC. Het is een systeem dat het programmeren van videorecorders eenvoudiger en nauwkeuriger maakt. Pro bleem bij het huidige program meren is dat een bepaald pro gramma soms later begint of wordt verschoven naar een an der tijdstip waardoor de inge- programmeerde tijd niet meer klopt. U kent waarschijnlijk de frustratie om bijvoorbeeld te ontdekken dat het spannende slot van een film net meer niet op de band staat. PDC werkt met een signaal dat de zender meegeeft als een programma begint en eindigt. Die seintjes kunnen worden op gepikt door een ingebouwde decoder in de videorecorder. Het programmeren kan een voudig gebeuren omdat de co des voor een bepaald program ma straks via Teletekst worden meegestuurd. Het systeem moet uiteindelijk in heel Europa uniform worden ingevoerd en de Nederlandse proef moet op 1 maart van het volgend jaar overgaan in een vaste dagelijkse service voor de videobezitter. Inmiddels is een aantal pro ducenten ertoe overgegaan de PDC-decoder in te bouwen in de recorders. Akai heeft er bij voorbeeld vier nieuwe IHQ-vi- deorecorders mee uitgerust, ter wijl nog eens vijf andere daarop zijn voorbereid. Philips heeft er drie met PDC. Ook JVC heeft PDC op de nieuwste videorecorders die bo vendien zijn voorzien van de nieuwe 'express timer'. Om te programmeren hoeven slechts drie handelingen te worden ver richt, de start- en stoptiid inge ven en de timertoets indrukken. Het kanaal waarop de video staat wordt dan opgenomen. Het automatisch programme ren via een start- en stopimpuls werd jaren geleden al eens on der de afkorting VPS geïntrodu ceerd. Er waren zelfs toestellen in ons land te koop die er al mee waren uitgerust terwijl het systeem niet eens was inge voerd. Dat is uiteindelijk ook niet gebeurd. Alleen in Duits land stuurden de zenders wel een VPS-code mee. Overigens is het bedienings gemak bij het programmeren in de loop der jaren sterk verbe terd. Er zijn inmiddels video's te koop die zijn uitgerust met een 'pen' die ook ook bij prijskaart- jeslezende kassa's wordt ge bruikt. Daarmee hoeft men slechts over de in de program magids vermelde barcode te strijken om het gewenste pro gramma in het videogeheugen te laten opnemen. Wordt het vroeger of later dan zorgt de PDC-decoder straks voor de no dige correctie. De enige zorg blijft dat er een band in zit die voldoende speelduur heeft. De nieuwe Akai-videorecorder uitgerust met PDC. Philips zoekt consument op Komt de consument niet naar de winkel, dan komt Philips naar de consument. Die gedachte schuilt achter de 'roadshow' waarmee de multi-national vorige week een begin maakte in de thuishaven Eindhoven. De komende maanden trekt het bedrijf met drie cirkelvormi ge hallen en ruim 40 vracht wagens materiaal door het land onder meer om de aan dacht te vestigen op een aan tal paradepaardjes van Phi lips zoals breedbeeld-tv. de digitale compact cassette en de interactieve compact disc. Standplaatsen voor de show zijn behalve de Firato: Heerlend- 5/10), Nijmegen (15-19/10) Rotterdam (29/10-2/11), Zwolle(12- 16/11) en Groningen(26- 30/11). Philips presenteert in het reizende elektronica-cir- cus onder meer driedimen sionale opnamen van de groep Lois Lane en een show met 288 cd-spelers. Het had maar een haartje gescheeld of de grootste Ne derlandse beurs voor consumentenelektronica, de Firato in de Amsterdamse RAI, was dit jaar niet doorgegaan. De teruggelopen belangstelling voor de laatste tweejaarlijkse edities van het beeld- en geluidspektakel en de algemene malaise in deze branche door een moordende concur rentiestrijd leken aan het graf van de inmiddels traditie geworden tentoonstelling te staan. Maar naar wat juridisch ge touwtrek tussen exposanten en de RAI is het er weliswaar en kele weken later dan de bedoe ling was toch van gekomen. Vanaf maandag kunnen de lief hebbers van HDTV, cd-I, DCC of hoe alle nieuwe elektronische vindingen ook mogen heten, weer een week lang terecht in de heksenketel van beeldlijnen en decibellen. Het motto van de Firato is dit jaar 'Horen, zien en verbazen'. Zo'n honderd bedrijven, waar onder grote jongens uit Europa als Philips, Grundig en Blau punkt en de Japanse concurren tie met onder meer Sony, Akai, Technics, Panasonic en Ken wood brengen er hun nieuwste versies van de audio- en video apparatuur en alles wat daar mee samenhangt. Troeven zijn dit jaar vooral de breedbeeldte levisie, de nieuwe sytemen voor het digitaal opnemen en weer geven van geluid en de satelliet- tv met behulp van de schotelan tenne. Traditiegetrouw zijn ook de Hilversumse omroepen weer vertegenwoordigd, zij het min der massaal dan in voorgaande jaren. Veronica verzorgt maan dag de openingsshow die vanaf 9 uur tot half 11 's avonds recht streeks via Nederland 2 wordt uitgezonden en waarin de novi teiten worden gepresenteerd in een programma met bekende artiesten. Ook de TROS verzorgt vanuit de RAI diverse live radio- en tv-uitzendingen met bekend dj's. Vanavond en volgende week vrijdag is er een speciaal Boven een artistieke inmpressie van het Technics/Panasonic-paviljoen. Onder een overzicht van de Firato in 1990. foto s pr Firato-joumaal op tv. Op de Firato zijn tal van nieu we toepassingen van de com pact disc te zien. In feite wordt definitief afscheid genomen van de grammofoonplaat, de uit vi nyl geperste zwarte schijf die decennia lang de muziekindus trie beheerste. Uit een soort eer betoon aan de single en vooral de elpee is er een overzichtsten toonstelling van platenhoezen uit de nationale historie van de populaire muziek vanaf 1956. Om het nieuwe tijdperk te ac centueren wordt tijdens de Fira to een speciale cd uitgebracht onder de titel 'Gift of music' waarop topartiesten staan als 10 CC, Vangelis, Toto, Level 42 en Lois Lane. De vorige Firato trok 193.000 bezoekers. Dat waren er 70.000 minder dan in 1988, een daling die vooral wordt toegeschreven aan het tropische weer tijdens de tentoonstelling. Ditmaal re kenen de organisatoren on danks de ingekorte duur tot één week op meer dan 200.000 be langstellenden. De tentoonstelling is van maandag 14 tot en met zondag 20 september dagelijks geopend van 10 uur 's morgens tot 5 urn 's middags en op maandag en dinsdag bovendien tot 's avonds 10 uur. De toegangsprijs be draagt 15 gulden. Jongeren tot 12 jaar en 65-plussers betalen een tientje. Op alle stations in deze regio is een gecombineerd trein-toegangsbiljet voor de Fi rato te koop. Nieuwe audiocassettes met dubbele laag Fuji presenteert op de Firato een nieuwe audio cassette, de Fuji ZII. Het is een tape met een dubbele magnetische laag waarbij uit gangspunt was de natuurkundige wet dat lager frequenties dieper in het materiaal kunnen doordringen dan hoge. Daarom worden de hoge frequenties vastgelegd in een toplaag die bestaat uit zeer kleine magnetische deeltjes, terwijl de lage frequenties worden weergegeven door de onderste laag iets grotere deeltjes. Deze laag houdt ook het ruisniveau zeer laag. Een andere noviteit van Fuji is de 8 mm camcordertape met een speelduur van 120 minuten. Cassettebandje van postzegelformaat In het beroemde Guinness Book of Records is onlangs het aller kleinste cassettebandje opgeno men. Het is de NTC-60 die op de markt wordt gebracht door het Japanse Sony-concem. De afmeting van de mini-cassette bedraagt 21,5 bij 30 bij 5 milli meter. De bandjes zijn bestemd voor de Scoopman, een micro recorder en hebben een opna me- en speelduur van een uur tot maximaal 120 minuten. Het geproduceerde geluid heeft een digitale kwaliteit. De digitale microrecorder, die 1999 gulden kost, gebruikt ook erg weinig energie. Een alkali nebatterijtje is goed voor 7 uur opnemen. Kleiner Steeds kleiner en handiger geldt ook voor de telecommu nicatie. Een aantal bedrijven brengt combinaties van fax, telefoon en ant woordapparaat op de markt. Armstrad heeft er al een voor ongeveer 1600 gul den. Ook videopro jectoren worden steeds kleiner. Die van Fuji weegt 450 gram, is 16 centime ter lang en kan in een donkere kamer een beeld van 1,5 meter projecteren.. Een niet spelende televisie in de huiskamer wordt door velen ge zien als een sta-in-de-weg, een doods ding, een ontsierend ele ment in het interieur. Om daar iets aan te doen zijn al tiental len kastjes ontworpen om als het kleurige oog is gedoofd de tv te verbergen achter schuivende, openklappende of vouwbare deurtjes. Een paar jaar geleden kwam een producent op het idee de tv als wandversiering te presente ren compleet met een luxe uit gevoerde lijst. Blaupunkt heeft nu weer iets anders bedacht. Een tv met een verwisselbaar front. Met een simpele handbe weging kan het scherm worden voorzien van een eigentijds pa neel aangepast aan de eigen in- terieurwensen. De panelen zijn ontworpen door zes vooraanstande desig ners. Als extraatje is er nu in gelimiteerde oplage ook een front die is gemaakt door pop zanger en kunstenaar Herman Brood. De eerste 900 kopers van een toestel van het Altro-type krijgen die er gratis bij. 'Bongo Bongo'. De videocamera - ooit een lood- Jgt,4 zwaar en gebruiksonvriendelijk apparaat - wordt stukje bij beetje ontdaan van alle onvol- komenheden. Het gewicht, ooit I enkele kilo's is. nu een ons of I 8,9. Er zijn er zelfs al van ruim flj» Yj 600 gram. Het bedieningsge- mak neemt met elke nieuwe uitvoering toe. Een verdienste van de nieuwe i types is dat een niet al te vaste hand toch trillingsvrije beelden kan opnemen. De oneffenhe- den tijdens het opnemen wor- Camcorder van Mitsubishi met Twin Gyro beeldstabiliatie. Gewicht 610 den gecorrigeerd door een digi gram. tale beeldstabilisatie. Sony presenteert dit feno meen onder de naam Steady Shot. Twee sensoren, een voor horizontale en een voor vertica le bewegingen, registreren de ongewenste trillingen. Die wor den doorgegeven aan een actief prisma waardoor trillingen wor den gecompenseerd. Dit prisma, dat zich voor het objectief bevindt, bestaat uit twee lenzen die met elkaar ver bonden zijn via een harmonica constructie van rubber/kunst stof. Daartussen bevindt zich een olieachtige vloeistof met dezelfde brekingsindex als glas. De lenzen kunnen onafhanke lijk van elkaar bewegen en zo ongewenste trillingen compen seren. Bij Mitsubishi kreeg de beeld stabilisatie de naam Twin Gyro. Het is een eigen vinding van de ze Japanse elektronicafabrikant en werkt met twee gyroscopen die zowel voor het horizontale als voor het verticale vlak aan voelen of de camera zelf wordt bewogen. Aan de hand van die informatie wordt de beeldinfor matie aangepast. Daardoor is het mogelijk goede opnamen te maken terwijl de filmer loopt, in een rijdende auto zit of zelfs wanneer hij op een paard zit. Was het voorheen noodzake lijk om de videopnamen te om lijsten met een zee van licht, te genwoordig is het met de betere videocamera's zelfs al mogelijk om te filmen bij een lichtsterkte van niet meer dan l tot 3 lux. Ook aan het geluid bij video films worden steeds hogere ei sen gesteld. Daarom is in som mige video-camera's inmiddels een zoommicrofoon ingepast. Die past de opnamen van het geluid automatisch aan aan de stand van de zoomlens.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11