Recordrente in Zweden NCW ziet geen heil in centrale loonafspraken Economie Straks ook pizza's uit Johmafabrieken Europeaan creatiever dan Japanse collega9 Kosten WAO drukken nu minder zwaar op nationaal inkomen dan vijf jaar terug Geld verzamelen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 Winst Grolsch neemt flink toe enschede Grolsch heeft in het eerste halfjaar een nettowinst ge boekt van 14,9 miljoen gulden. Dat is 20,6 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De omzet steeg over de eerste zes maanden van 1992 met 15,9 procent, van 365,8 miljoen naar 423,9 miljoen. De stijging is voor nagenoeg de helft te danken aan eigen activiteiten (de nieuwe produkten Grolsch Meibok en Grolsch Special Malt) en is voor de andere helft een gevolg van het overnemen van Ruddles Brewery in Engeland in februari. Het bedrijfsresultaat nam toe met 27,3 procent tot 22,4 miljoen gulden (dat was 17,6 miljoen). Opnieuw ontslagen baksteenindustrie den haag Zeven baksteenfabrieken sluiten de komende maan den hun deuren. Daardoor raken honderdveertig mensen hun baan kwijt. Welke fabrieken verdwijnen, wordt vandaag bekend, nadat de betrokken personeelsleden, ondernemingsraden en vakorganisaties zijn ingelicht. De sluiting van de zeven fabrieken maakt deel uit van een al langer lopende saneringsoperatie. Vo rig jaar gingen al elf van de bijna zeventig baksteenfabrieken in Nederland dicht. Tweehonderd man kwam op straat te staan. Handelsovereenkomst met Polen schiphol» De Nederlandse regering wil de handel tussen Neder land en Polen bevorderen. Daartoe heeft staatssecretaris Van Rooy van economische zaken in Warschau een zogeheten Inves- teringsbeschermingsovereenkomst (IBO) gesloten met haar Poolse ambtgenoot van financiën. Van Rooij keerde gisteren te rug op Schiphol. De nu afgesloten IBO biedt Nederlandse inves teerders bescherming tegen politieke risico's zoals machtsom wentelingen. Polen is het laatste Oosteuropese land waarmee zo'n overeenkomst is gesloten. Debat nodig over IMF en Wereldbank den haag Milieu-, mensenrechten- en ontwikkelingsorganisa ties in ons land willen dat er een debat komt over het functione ren van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de We reldbank. Zij bepleiten dit in een brief aan de regering en de Ne- derlandsche Bank. De organisaties, waaronder de Novib en de Vereniging Milieudefensie, vinden onder meer dat de besluitvor ming bij het IMF en de Wereldbank ondoorzichtig is en te wei nig democratische controle kent. Ook zou het accent op stimu lering van de export vaak ten koste gaan van directe armoedebe strijding. VNO eist discussie over 'eco-tax' den haag Ondoordacht, willekeurig en niet effectief', vindt VNO-voorzitter Rinnooy Kan de plannen van de regering om een soort 'eco-tax' in te gaan voeren. Het kabinet wil belasting gaan heffen op onder meer het gebruik van grondwater en het storten van afval. „Een sluipende introduktie van een geheel nieuw soort belasting. Dat is in geen honderd jaar gebeurd. Het is schandalig dat daarover geen wezenlijke discussie heeft plaatsgehad". Volgens Rinnooy Kan zijn de kabinetsplannen een 'gewone' belasting met als doel de rijksbegroting sluitend te krij gen. den haag anp De nieuwe voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond J. Blankert ziet niets in een centrale afspraak over loonmatiging voor volgend jaar. Voor loonafspraken op centraal niveau is helemaal geen plaats, aldus Blankert. De loonvorming moet in de bedrijfstakken of .bedrijven plaatsvinden, op decentraal ni veau, waar de onderhandelaars zich laten leiden door de bij zondere situatie daar, aldus Blankert. Als voorzitter van de metaalwerkgevers (FME) sloot hij jarenlang een van de groot ste CAO's in Nederland af, niet gehinderd door dictaten van bovenaf. De nieuwe NCW-voorzitter is tegen het verdwijnen van de al- Centrale bank zet alles op alles ter voorkoming van koersval kroon gemeen verbindend verklaring (AW) van CAO's, het door een pennestreek van de minister van sociale zaken ook voor niet- aangesloten ondernemingen geldig worden van de afspraken. „AW vormt de hoeksteen van de arbeidsrust, het cement voor goede arbeidsverhoudingen." Hij vreest dat vooral scholings- afspaken en collectieve pen sioenafspraken er onder zullen lijden. Dat laat voor de werkgevers onverlet dat de minister, mits aangekondigd, bepaalde onder werpen niet verbindend moet kunnen verklaren. Blankert noemde als voorbeeld boven wettelijke afspraken op het ter rein van de sociale zekerheid, bijvoorbeeld bij verlaging van de wettelijke WAO-uitkeringen. Bestuursvoorzitter van PA Consulting: den haag marien van den bos „Als de economie ook maar een beetje aantrekt, gaan veel be drijven in korte tijd heel veel geld verdienen. Want er is ont zettend veel gebeurd op het ge bied van kostenbeheersing en het efficiënter en creatiever werken in Europa". De bestuursvoorzitter van PA Consulting Group, de Brit John Foden, verwacht voor de ko mende tien jaar dan ook een gevecht tussen vooral Japanse en Europese bedrijven om de wereldmarkten. De Amerikanen zullen het steeds drukker met zichzelfkrijgen. „In veel opzichten zijn wij Eu ropeanen efficiënter en creatie ver dan Japanners", zei Foden tijdens een bezoek in Den Haag. Als grootste Europese firma voor bedrijfsadvisering hebben de mensen van PA de afgelopen jaren veel veranderingen mee gemaakt. De tijd van deels op Japanse leest geschoeide 'kwaliteits'-programma's zijn achter ons. „Veel bedrijven heb ben daar inmiddels verfijnder methoden voor ontwikkeld". Volgens Foden zullen de Azia tische landen een aantal mark ten voor basisgoederen overne men. Voor de Europese bedrij ven ligt de uitdaging daarom in het produceren van meer 'toe gevoegde waarde'. „We stellen in Europa hoge eisen aan onze levensstandaard. Voor?) in Noord-Europa lijken we op weg naar de ultieme consumptie maatschappij. De markten zijn hier veel verfijnder en gevari eerder dan in, bijvoorbeeld, Ca nada of de Verenigde Staten. Al leen Japan komt aardig in die richting. We kunnen alleen blij ven leven als we erin slagen zeer 'hoogwaardige' produkten te vervaardigen". Waar kostenbeheersing en creativiteit in veel Europese produktiebedrijven zichtbaar verbeterd zijn, voorspelt Foden nog veel opschudding in de fi nanciële dienstverlening. „Hier vinden regelrechte rampen plaats. Maar dat houdt ons in ieder geval aan het werk". Van groot belang is natuurlijk wat zich zal ontwikkelen als hèt financiële centrum van Europa. Wordt dat Londen, Frankfurt of Parijs? (Amsterdam ontlokt Fo den niet meer dan zo'n cyni sche glimlach waar Britten pa tent op lijken te hebben). „Dat is heel belangrijk voor het toe komstige patroon van de hele financiële wereld. Zolang dat niet is uitgekristalliseerd en dat kan nog wel enkele jaren duren komt die sector in ie der geval niet tot rust". De deregulering (het afschaf fen van beschermende regels) is een ander aspect van de op schudding in de financiële branche. „De huidige managers zijn soms jaren van malckelijk zakendoen gewend op hun De industrie is veel efficiënter en creatiever gaan werken, constateert de Brit John Foden van de PA Consulting Group. foto gpd cees zorn thuismarkt. Daar duiken nu in eens veel scherpere concurren ten op". Marketing-fouten lig gen dan voor de hand. Foden noemt het voorbeeld van Britse verzekeringsmaat schappijen die plaatselijke on roerend goedmakelaars gingen opkopen. Waarom zou je im mers niet, tegelijk met het huis, ook de hypotheek en de verze keringen kunnen verkopen? Wat ze over het hoofd zagen, was het slechte 'imago' van de makelaar in onroerend goed in Engeland. Opmerkelijk vindt Foden ook dat hij binnen Europa nog wel eens managers tegenkomt die denken dat de snelle verande ringen in Europa hun markten weinig of niet zullen beïnvloe Uit berekeningen van Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt: den. „Ze hebben niet in de ga ten dat ze van de ene dag op de andere weggevaagd kunnen worden. Door sterkere partijen binnen of buiten Europa, of door bedrijven die voorheen he lemaal niet op een dergelijke markt actief waren". Inmiddels lijkt ook de hausse van bedrijven die zich willen concentreren op hun 'kernacti viteiten' achter de rug. Foden en zijn mensen zijn nu meer betrokken bij het verder bou wen op die kernactiviteiten. De sterkste positie hebben de be drijven die „op hun geld zijn blijven zitten". Wat tot voor kort nog ernstig bekritiseerd werd, komt uitstekend van pas nu geld lenen duur is geworden als gevolg van de hoge rente. De kosten van de WAO (Wet ar beidsongeschiktheid) drukken minder zwaar op de Nederland se economie dan vijf jaar terug. Uit berekeningen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, gemaakt op verzoek van het Rotterdams Dagblad, blijkt dat de totale kosten van de arbeids ongeschiktheid al sinds 1987 re latief minder beslag leggen op het nationaal inkomen. Sinds 1987 is het gezamenlijk inkomen in Nederland ofte wel het bruto nationaal jaarinko men aanzienlijk sneller geste gen dan de kosten van de WAO. Het aandeel van de WAO liep al ver voor het ontbranden van de politieke discussie vorig jaar te rug naar 4,6 procent de laatste driejaar. De groei van het bruto natio naal jaarinkomen (zie tabel) zette de afgelopen vijf jaar ver houdingsgewijs veel harder door dan de kosten van het ge bruik van de WAO. Het nationa le inkomen klom van zo'n 439,4 miljard gulden in 1987 naar ruim 542,6 miljard gulden vorig jaar. Het aandeel van de AAW en de aanvullende WAO in dat jaarinkomen van alle Nederlan ders samen is daarmee terugge lopen van bijna vijf procent in 1987 naar 4,6 procent. De daling van de kosten van de WAO is echter relatief. De di recte kosten van de aanvullende sociale verzekering voor volle dig en gedeeltelijk arbeidsonge schikten, uitvoering inclusief bruto uitkeringen, namen na de vorige herziening (en bezuini ging) op het sociale stelsel in 1987 in absolute zin toe. De kosten stegen van 8,5 miljard gulden naar 9,1 miljard in 1991. De uitvoering van de wet kost ook veel geld. Het werk van de keuringsorganisaties Gemeen- schapelijk Administratie Kan toor (GAK) en Gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD) is in vijf jaar tijd zo'n dertig pro cent duurder geworden. De uit voerders hadden in 1987 zo'n 290 miljoen gulden nodig, vorig jaar kostte de uitvoering 390 miljoen. Het feit dat de kosten van de WAO relatief dalen betekent niet dat de politiek anders denkt over de wens tot reductie van het aantal WAO'ers. Twee de-Kamerleden van CDA en WD zeggen niet onder de in druk te zijn van de uitkomsten van het CBS-onderzoek. CDA- kamerlid Biesheuvel: „Als de conclusie zou moeten zijn dat onze samenleving het wellicht best zou kunnen opbrengen om door te gaan met de uitgaven voor de WAO, dan deel ik die beslist niet", zegt hij. Dat het bruto nationaal inko men veel sneller is gestegen dan de kosten voor de WAO neemt Biesheuvel voor kennisgeving aan. „Een dergelijke berekening zegt namelijk niets over de om vang van het aantal arbeidson geschikten", meent de christen democraat. „Het heeft geen zin om het probleem van de WAO te blijven ontkennen." Totale kosten Alleen WAO WAO/AWW In miljarden In miljarden Uitvoering Bruto nationaal Aandeel WAO in van WAO jaarinkomen nationaal inkomen In miljoenen ln miljarden Percentage 1987 1988 1989 1990 1991 4,98 4.90 4,60 4.60 4,60 WD-kamerlid kinschoten zit op dezelfde golflengte. „Ik vind het niet zo interessant om te weten dat het nationaal inko men verhoudingsgewijs meer stijgt dan de kosten voor de WAO. Waar het mij om gaat, is dat er nog steeds 900.000 ar beidsongeschikten zijn in ons land. En dat is absoluut te veel", aldus de liberaal. Biesheuvel zegt dat de vakbe weging regelmatig heeft geroe pen dat de gemiddelde werkne mer solidair genoeg is om de WAO-premies te blijven beta len. „Maar die solidariteit zal eens haar grenzen kennen", zegt hij. „Dan is het, lijkt mij, beter om nu direct in te grijpen in plaats van te wachten totdat die solidariteit er niet meer is. Want dan zal een ingreep in de WAO veel harder aankomen". PvdA-kamerlid F. Leijnse vindt het bemoedigend dat de kosten van de WAO in verhou ding tot ons nationaal inkomen daten tol vindt hij hei een po sitieve zaak dat de groei van het aantal WAO'en afneemt ..Dit zal zeker bij de behandeling van het kabinetsvoorstel een rol spelen", zegt hij. De PvdA heeft aJ een aantal 'verzachtingen' aangedragen. Maar ook Leijnse zegt dat „net niet zo is, dat het hele zaakje kan overgaan" om dat het aantal WAO ers en de kosten nog veel te hoog liggen. Minister bezorgd over investeringen utrecht 's Rijks Munt heeft gisteren in Utrecht het bord spel Muntslag geïntroduceerd. Bij het spel gaat het om het opbouwen van muntcollecties, waarbij twee tot vier spelers elkaar moeten overtreffen in slimheid. Zij krijgen ieder ook de beschikking over twee dukaten, die als joker dienen, 's Rijks Munt heeft die dukaten speciaal geslagen voor het spel. Voor het bijbehorende papiergeld heeft De Neder- landsche Bank bij wijze van uitzondering toestemming ge geven om het aan één zijde te bedrukken volgens ontwer pen van bestaande Nederlandse bankbiljetten, zij het in an dere kleuren en in kleiner formaat. Bij de presentatie werd het spel gisteren gespeeld door (van links naar rechts) W. Duisenberg (president Nederlandsche Bank), drs. C. van Dranen (Rijks Muntmeester), mr. H. Koning (voorzitter Al gemene Rekenkamer) en op de voorgrond drs.ing. C. Maas (oud-thesaurier en inmiddels lid van de raad van bestuur van de ING-groep). foto anp raymond rutting Het bedrijfsleven mijdt risico volle projecten. Men durft er niet meer in te investeren nu het minder goed gaat met de economie. Er worden ook min- l der nieuwe projecten gestart. Minister Andriessen van econo mische zaken zei dit gisteren in de Tweede Kamer. De bewinds- man stelde dat een slechtere economische situatie zich altijd het eerst vertaalt bij bedrijfsin vesteringen in riskante zaken. - „Dat is het eerste waar het toe slaat", aldus Andriessen. De minister maakte zijn op merkingen bij de behandeling van een wetsvoorstel over over- heidsgaranties voor kredieten die particuliere participatie maatschappijen (PPM's) aan bedrijven geven. De spectaculaire verhoging van het Zweedse daggeldta rief voor kronen is gisteren op de Europese valutamark ten ingeslagen als een bom. Óp de Amsterdamse wissel markt reageerde de dollar vrijwel meteen. De slotkoers was bijna twee cent hoger en kwam uit op 1,5865 gulden. Het Zweedse daggeldtarief voor banken staat sinds giste ren op 75 procent. Dat betekent dat het voor de financië le wereld interessant is kronen even vast te houden. amsterdam jan peter versteege De noodgreep van de Zweedse centrale bank is bedoeld om de Zweedse kroon te behoeden voor een koersval. Het aanbod aan kronen was de laatste tijd groot omdat de financiële we reld te weinig vertrouwen heeft in de verslechterende Zweedse economie en zijn kronen liever omzet in sterkere valuta. Dat drukt de koers van de kroon. Om de koers toch op peil te houden, moet de centrale Zweedse bank steunaankopen doen. Zweden kiest voor een andere oplossing, een tijdelijk hoge dagrente op kronenrekeningen van binnen- en buitenlandse banken. Zo'n hoge rente kan het Scandinavische land niet lang volhouden, meent De Ne derlandsche Bank. „Ze hopen ongetwijfeld dat er binnen een paar dagen wat meer rust op de valutamarkten optreedt", aldus een woordvoerder. Om de eigen deviezenreserves bij te spijkeren leende Zweden bovendien 31 miljard ECU (ruim 70 miljard gulden). Dat is de reken-een heid die de EG-landen onder ling gebruiken. Het Zweedse besluit is een re actie op een manoeuvre dins dag van de Finse centrale bank. Die besloot de koppeling van de markka aan de ECU te verlaten om zo de slechte economie nieuw leven in te blazen. Dit zorgde voor een waardedaling van de markka van 18 procent. Veel valutahandelaren rea geerden door hun markka's om te zetten in Duitse marken. Vanwege te weinig vertrouwen in de markka had Finland vorig jaar november al een devaluatie (waardevermindering) toege past van 14 procent. De loskoppeling van de ECU betekent dat de koers van de markka nu door de markt wordt bepaald. Finland, achterop ge raakt door de ineenstorting van de handel met de vroegere Sov jetunie, hoopt zo weer interes sant te worden voor beleggers. De ontkoppeling heeft echter een keerzijde. Ze leidde dinsdag tot een run op de Duitse mark. Een domino-effect ontstond. Want door een sterkere mark komt de dollar onder zware druk te staan. Vervolgens ont stond bij veel handelaren de angst dat Zweden, net als Fin land geen EG-land, het Finse voorbeeld zou volgen en ook zijn munt zou loskoppelen. De ze angst had tot gevolg dat de Zweedse kroon op grote schaal op de valutamarkten werd aan geboden om koersverliezen op termijn te voorkomen. De centrale bank in Zweden wil echter niet ontkoppelen maar ziet wel dat de concurren tiepositie van Finland door de lagere markka beter is gewor den. Om die reden is het Zweedse daggeldtarief dinsdag opgekrikt van 16 naar 24 pro cent en gisteren zelfs naar het recordtarief van 75 procent. An dere rentes zullen wellicht op termijn ook iets stijgen. De Noorse centrale bank heeft overigens gisteren zijn daggeldtarief verhoogd naar 11 procent. De stijging is beperkt gebleven tot een procent. De Noorse kroon is aanmerkelijk sterker dan de Zweedse. losser gpd „Wat Iglo is in diepvries, moet lohma nu worden in koelvers. Van Hillsdown verwachten wij sterke ondersteuning om met het merk Johma uit te breiden in andere marktsegmenten." Directeur Bob Oomkens ziet alleen maar positieve kanten aan de gisteren bekend ge maakte overname door het Brit se voedingsconcern Hillsdown. De komende vier jaar verwacht hij ten minste een verdubbeling van de omzet en ook voor de werkgelegenheid bij Johma in Losser (nu 320 personeelsleden) ziet het er volgens hem goed uit. Hillsdown Holdings Plc is een Britse levensmiddelengigant met 40.000 werknemers en een omzet van omgerekend 15,5 miljard gulden. In 1988 en 1989 deed het bedrijf van zich spre ken door maar liefst veertien Nederlandse fabrikanten van voedingsmiddelen over te ne men. Daarna is het een beetje stil geworden rond Hillsdown. Gisteren deed het Britse con cern weer van zich spreken door zijn grootste aankoop op het vasteland aan te kondigen. Voor 157 miljoen gulden neemt Hillsdown van de Beledia Groep (onderdeel van het Belgische Artal-concem, waaronder ook Johma valt) de European Chil led Foods Group over. Die heeft een omzet van ongeveer 550 miljoen gulden. Met deze ac quisitie wordt Hillsdown in één klap Europa's grootste produ cent van koelverse kant-en-kla- re voedingsprodukten. In Engeland is Hillsdown in de koelvers-branche actief met bedrijven als Smedley's (sala des), Telfers (sandwiches) en Pinney's (kant-en-klaar maaltij den), terwijl het daarnaast een saladesfabriekje in Spanje bezit. De Europese koelvers-groep die nu van eigenaar verwisselt, be staat uit Johma Holding Inter national in Losser, Nadler Wer- ke Holding in Mannheim en K- Salat in Denemarken. Johma is marktleider in de Benelux met een omzet van 160 miljoen gul den en circa 400 werknemers (van wie 320 in Losser), Nadler behaalt met 900 werknemers een omzet van 340 miljoen gul den en het Deense bedrijf zit met 100 man personeel op een 50 miljoen gulden. Voor Johma is het de derde overname binnen acht jaar. In 1984 kocht Heinz het bedrijf, dat volgend jaar 25 jaar bestaat, van zijn stichter Johan Schreur. In 1988 nam Artal (dat toen nog Raffinerie Tirlemontoise heette) het over. De omzet, die toen rond de 55 miljoen lag, is sinds dien verdrievoudigd. Als onderdeel van Hillsdown hoopt Oomkens zijn produkten te kunnen uitbreiden (met pizza's, kant-en-klaar-maaltij- den), sandwiches en snacks. Groei van het afzetgebied met noord-Frankrijk en Scandinavië sluit Oomkens ook niet uit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9