Jeltsin niet naar Japan Rode Khmer speelt met Nederlandse mariniers Buitenland Kolonisten ongerust over toekomst Golan-hoogte Regering-Kohl en oppositie oneens over rechts geweld Oorlogskinderen Duur trouwpak De Klerk wil spoedberaad met Mandela over crisis V-raad veroordeelt aanval op VN-konvooi Sarajevo DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 7 AzG tegen meer VN-militairen Somalia nairobi De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft gisteren verzet aangetekend tegen het besluit van de VN om 3.500 man VN-militairen naar Somalia te sturen. De organisatie ïst dat hun aanwezigheid tot meer spanningen en geweld zal leiden. Tokyo geschokt door plotselinge afzegging 'Sudan moordt Nuba-volk uit' new vork De Sudanese islamitische regering is bezig het onge- miljoen leden tellende niet-Arabische Nuba-volk uit te roeien. Dat heeft de mensenrechtenbeweging Africa Watch gis teren verklaard. De organisatie beschuldigt de regering ervan de Nuba te interneren en geschoolde stamleden te vermoorden. Ook zouden dorpen worden platgebrand, mannen en vrouwen worden gescheiden en de Nuba naar kampen in het noordelijker Kordofan worden verplaatst. Ford steekt miljard in fabriek Valencia Valencia* Het Amerikaanse autoconcern Ford steekt meer dan miljard dollar (1,5 miljard gulden) in de ontwikkeling e produktie van motoren in de Spaanse stad Valencia. Er wordt een fabriek gebouwd die vanaf 1995 gaat draaien. De produktie bedraagt 550.000 motoren per jaar. Paisley boos weg bij Noordiers overleg Belfast Twee vooraanstaande protestantse Unionisten zijn gis teren weggelopen bij de vredesbesprekingen over Noord-Ier- land. Dominee Ian Paisley en zijn plaatsvervanger Peter Ro binson verlieten het overleg na een ruzie over de aanspraken van de Ierse republiek op Noord-Ierland, dat nu wordt bestuurd door Groot-Brittannië. Partijgenoten van Paisley, die koste wat kost de band tussen Noord-Ierland en Londen wil behouden, bleven de besprekingen echter als waarnemer bijwonen. 'Sovjetunie luisterde Zweden af Stockholm Rusland heeft gisteren toegegeven dat in de voor malige Sovjetunie afluisterapparatuur is aangelegd in de Zweed se diplomatieke missies. Vorige maand troffen de Zweden mi crofoons aan in hun consulaat in St. Petersburg. Aborigines vormen politieke partij Sydney* De aborigines, de oorspronkelijke bevolking van Australië, hebben een eigen politieke partij opgericht. Het is de bedoeling dat de partij, die AI PP (Australian Indigenous Peoples Party) zal gaan heten, bij de volgende nationale verkiezingen in mei voor het eerst op de kieslijsten prijkt. Hoewel de AIPP vooral de belangen van de aborigines op het oog heeft, staat het lid maatschap open voor alle rassen. Niet bevallen tussen de dolfijnen Jeruzalem* Het Israëlische ministerie van volksgezondheid heeft zes zwangere Britse vrouwen verboden te bevallen tussen dolfij nen in de Rode Zee. Verloskundige Gowri Motha wilde vaststel len of dolfijnen via ultrasone geluidsgolven contact kunnen ma ken met een ongeboren vrucht. Imelda gaat lijk echtgenoot ophalen Manila* Imelda Marcos zal een dezer dagen naar Hawaii ver trekken om het ingevroren lichaam van haar overleden echtge: noot Ferdinand Marcos op te halen. Een rechtbank in Manila heeft Imelda gisteren twintig dagen gegeven pm de in 1989 over leden dictator naar de Filipijnen terug te brengen. Niemand weet nog wanneer de begrafenis van Ferdinand zal plaatsvin den. Dertig miljoen Amerikanen ondervoed boston Bijna 30 miljoen Amerikanen eten onvoldoende of slecht voedsel. Dat zijn er bijna 10 miljoen meer dan in 1985. Ze hebben geen geld om meer of voedzamer eten te kopen. Dat staat in een onderzoek van de universiteit van Boston dat giste ren is gepubliceerd. Jeruzalem ad bloemendaalren dat Israël de besprekingen correspondent met Syrië baseert op Veüig- heidsresolutie-242 (land in ruil Kolonisten op de Golan-hoog- voor vrede en veilige grenzen), vlakte gaan zaterdagavond de- Hij hield de oppositie voor dat monstreren op het vliegveld van vrede met de Syriërs onmogelijk Tel Aviv. De Israëlische delega- is zonder het opgeven van enig tie bij het vredesoverleg in Was- grondgebied. Maar hij sloot een hington keert dan terug. De ko- volledige terugtrekking uit. lonisten zijn ongerust over de Volgens politieke waarnemers toekomst van de Golan, nu de in Israël heeft het optimisme Israëlische regering met steeds dat de regering de laatste dagen meer nadruk suggereert dat er ten toon spreidt over het vre- succes wordt geboekt bij de on- desoverleg met Syrië vooral te derhandelingen met Syrië. maken met de problemen die Minister van buitenlandse za- zijn ontstaan in de besprekin- ken Peres, op rondreis in Euro- gen met de Palestijnen. Naar ei- pa, noemde de ontwikkelingen gen zeggen hecht Rabin aan die in het overleg met Damascus besprekingen een veel groter 'bijna sensationeel'. Hij zei opti- belang. Door de indruk te wek- mistisch te zijn over de moge- ken dat er vooruitgang zit in de lijkheid van een compromis onderhandelingen met de Sy- met de Syriërs. riërs zou Rabin de Palestijnen In het Israëlische parlement willen dwingen haast te maken herhaalde premier Rabin giste- met het nemen van besluiten. bonn dpa-afp-apAan de drie weken durende opleving van het geweld tegen De regering-Kohl en de opposi- buitenlanders is nog geen eind tie zijn het gisteren niet eens gekomen. In de oostelijke stad geworden over maatregelen te- Quedlinburg arresteerde de po gen de aanvallen van Duitse litie gisteravond 11 oproerkraai- rechts-radicalen op buitenlan- ers. Ongeveer 50 jongeren had- ders. Het Duitse parlement be- den brandbommen gegooid sprak de ongeregeldheden gis- naar een opvangtehuis voor teren. De sociaaldemocratische vluchtelingen, oppositiepartij SPD beschuldig- In het Duitse parlement werd de Kohl ervan de extremisten gisteren ook gedebatteerd over aan te moedigen met zijn her- de voorwaarden voor econo- haalde roep om aanscherping misch herstel in het oosten, van het liberale Duitse asiel- Bondskanselier Kohl en SPD- recht. leider Engholm waren het er- Kohl antwoordde hierop dat over eens dat de investerings- de aanvallen op buitenlanders mogelijkheden in de voormalige „een schande" voor het hele DDR moeten worden verbeterd, land zijn. Maar hij verdedigde Maar terwijl Kohl het daarvoor de 'gemiddelde Duitser', die benodigde geld wil halen uit be vindt dat er teveel asielzoekers zuinigingen, vraagt Engholm het land binnenkomen. Volgens een extra bijdrage van burgers Kohl is deze 'gemiddelde Duit- met een hoog inkomen, ser' geen vreemdelingenhater. Hoe hij zijn best ook doet, Relus ter Beek, de he vig zwetende, in camouflagekleuren gestoken minister van defensie krijgt geen woord uit de Rode Khmer-strijder. De Khmer, met zijn paarse petje, lacht. Zijn collega, rood petje, lacht. Nee, ook Frans verstaan ze niet. Even later toont Ter Beek zich nog beduusd. „Ik had niet gedacht dat de Nederlandse mariniers zo intensief in contact met de Rode Khmer staan." We zitten een kilometer ver in het gebied van de Rode Khmer. Verder laat de guerrillabeweging ons niet gaan. Haar gebied, dat een flink deel van West-Cambodja beslaat, blijft hermetisch geslo ten voor buitenstaanders. Ter Beek beseft hoe bijzonder het is dat hij een klein stukje in dit ge heimzinnige oerwoud kon doordringen. Voor de begeleiding zorgt de Bravo-compagnie van het Nederlandse mariniersbataljon. Bravo zit in Sok San, midden in de Cambodjaanse jungle, aan de rand van het gebied dat door de Rode Kh mer wordt beheerst. Het is de enige groepering die zich totaal niet houdt aan de akkoorden van Parijs uit 1991. In deze akkoorden is onder meer bepaald dat VN- troepen de strijdende partijen in het lahd in totaal vier ontwapenen om voorwaarden te scheppen voor vrede. Als enigen hebben de Rode Khmers nog geen enkel wapen afgegeven. De Nederlandse mariniers zijn nu al maanden bezig met een subtiel, geduldig en soms bizar spel teneinde het vertrouwen van de guerrilla strijders te winnen. Ter Beek komt zo ver in het Khmer-gebied, niet omdat hij minister is, maar omdat de mari niers van Bravo zon der geweld te gebrui ken heel voorzichtig aftasten hoever de be reidheid strekt van de Rode Khmer hun terri torium open te stellen voor de VN-operatie. Als een gebaar van goede wil hebben de mannen van de Bravo- compagnie aangebo den een hangbrug te vernieuwen, in Rode- Khmer gebied, een ki lometer van Sok San. De Khmer gingen daar uiteindelijk op in. Dat is belangrijk, denken de mariniers, want zo kun je misschien het immense wantrouwen wegne men dat de Rode Khmer heeft tegen de Untac, de VN-troepen in Cambodja. Seng Ly Ouk, Cambodjaan van geboorte en nu als tolk werkzaam bij de Bravo-compagnie, hoor de bij de eerste ontmoetingen met Rode Khmers steeds dezelfde beschuldiging: „Ze dachten dat de Untac een mantelorganisatie van de Russen was, die zo de Vietnamezen hielpen." Het Viet namese leger verjoeg in 1979 het regime van de Rode Khmer en zou volgens de verzetsstrijders In een poging de spanningen met de VN te verminderen hebben de Rode Khmers het hoofd van de VN-missie in Cambodja voor een bezoek aan het Khmer-hoofdkwartier in Pailin uitgenodigd. De Rode Khmers weigeren al maanden hun wapens in te leveren zoals in de vredes akkoorden van Parijs is vastgelegd. Ook krij gen de VN-troepen die met de ontwapening zijn belast, zoals de Nederlandse VN-solda- ten, geen toestemming het door de Rode Khmer beheerste gebied te betreden. Aan de tweede lichting van 750 Neder landse mariniers die eind oktober naar Cambodja vertrekt, nemen 100 oud-mari niers deel. Defensie heeft de aflossing niet geheel uit het bestaande korps mariniers weten te werven. Via het systeem van 'di rect-mailing' is een beroep gedaan op ex- mariniers. Deze krijgen een contract voor een half jaar. nog altijd actief zijn in Cambodja. De Untac ontkent dit. Inmiddels, zeggen of- fieren van de mari niers, lijkt er in de houding van de Rode Khmer een beetje be weging te komen. De beschuldigingen aan het adres van de Un tac zijn minder routi neus en clichématig. Er zijn wat contacten gelegd met de Khmer. De mariniers hebben geduldig gebouwd aan lokale netwerkjes, die hen in staat stellen boodschappen over te brengen aan de Kh- Bij de Delta-com pagnie in Phum Bavel leidde het tot meerdere gesprekken met Khmer-vertegenwoordigers. In de nacht van 4 op 5 september gingen twee Kh mer-strijders zelfs in op een uitnodiging in het marinierskamp te overnachten. De commandant van de Delta-compagnie, kapitein Briggen: „Dat was heel verrassend. Zoiets doen ze nooit zonder toestemming van hun superieuren." Het engelengeduld dat de Nederlanders uitoe fenen om de Rode Khmer te bewegen hun gebied te openen, heeft echter nog weinig concrete re sultaten opgeleverd. Officieren durven niet ver der te gaan dan een 'fifty-fifty kans' dat het Kh mer-gebied de komende negen maanden toe gankelijk wordt. Intussen zijn de blokkades die de Khmer opwerpt een toenemende bedreiging van het vredesproces. De andere partijen in Cambodja voelen er steeds minder voor zich te laten ontwapenen uit angst voor een overwicht van de Rode Khmer. Majoor A. Gonzales, operatie-officier „Inhou delijk zijn we met hen nog geen stap verder geko men." Volgens Gonzales Tijkt het erop dat de Kh mers heel behendig bezig zijn met een vertra gingstactiek. „Bij overleg sturen ze steeds andere mensen. Het is voor ons met geen mogelijkheid te bepalen wat voor rang ze hebben. Uniformen zeggen niets. Zelfs hun namen zijn veranderd bij een nieuwe ontmoeting." Een andere officier kenschetst de vooruitgang die er met de Khmer wordt geboekt als een pro cessie van twee stappen vooruit en een terug. Het vernieuwen van een hangbrug op Khmer terrein leek twee stappen vooruit. Maar de Nederlanders is inmiddels verstaan gegeven dat ze met ingang van zaterdag, als de brug klaar is, op die locatie niet meer welkom zijn. Als waarschuwing dat het de Khmer ernst is, patrouilleerde een vrij zwaar bewapende Rode Khmer-eenheid gisteren rond de plek waar de Nederlandse mariniers de laatste hand leggen aan de brug. Na twee stappen vooruit, moeten de mariniers weer op hun schreden terugkeren. De Russische president Jeltsin heeft een voorgenomen bezoek aan Japan en Zuid-Korea afgezegd. Volgens de presidentiële persdienst moet Jeltsin de bezoeken uitstel len vanwege 'dringende binnenlandse problemen'. Maar zelfs het persbureau TASS meldt dat de Japanse eis tot teruggave van de Koerillen-eilanden de werkelijke reden is om niet naar Tokyo af te reizen. moskou-tokyo hans geleunse en elbrich fennema Jeltsin zou zondag in Tokyo aankomen en drie dagen later in Seoul. Het zou zijn eerste be zoek aan Aziatische buurlanden zijn als Russische president. Ja pan, gesteund door de VS, heeft economische bijstand en het formeel beëindigen van de Tweede Wereldoorlog met een vredesverdrag afhankelijk ge steld van Russische teruggave van de vier eilanden. De eilan den werden aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door Sta lin bij de Sovjetunie ingelijfd. Niet de afzegging zelf, maar het late tijdstip ervan duidt op grote interne politieke spannin gen in het Russische leider schap. Jeltsin liet gisteren een aangekondigde persconferentie over het bezoek aan Japan plot seling afzeggen. Volgens zijn woordvoerder moest de presi dent aanwezig zijn bij een ver gadering van de Nationale Vei ligheidsraad die 'de nodige pro blemen oplevert'. Tijdens deze zitting viel het besluit om niet naar Japan af te reizen. Het heeft er alle schijn van dat Jeltsin zelf tot op het laatste moment voorstander was van het doorgaan van de trip. Zon dag zei hij nog in een directe tv- verbinding met Tokyo dat hij wel veertien oplossingen bij de hand had voor het Koerillen- probleem. Hij waarschuwde te vens dat er tijdens zijn bezoek geen sprake zou zijn van over handiging van de vier kleine ei landen aan Japan, maar repte niet over een mogelijke afzeg ging- Maar gisteren bleek dat zelfs de progressieven in de presi dentiële staf vrezen dat Jeltsins gang naar Japan de Russische president alleen maar politieke schade zal brengen. Japan is zeer geschokt door de afzegging. In regeringskrin gen in Tokyo werd gisteravond gespeeld laconiek verklaard dat het uitstel geen directe invloed heeft op de economische be trekkingen tussen de beide lan den. Maar in feite betekent het een flinke knauw in de bilatera le relatie. Onderhuids zijn grote verontwaardiging en ergernis te bespeuren over de manier waarop Jeltsin Japan tegemoet treedt. nice* Kraamzusters in het ziekenhuis van Sarajevo geven flesvoeding aan negen vroeggeboren baby's. Het percentage kinderen dat te vroeg wordt geboren is gestegen van zeven naar vijftien procent sinds het begin van de oorlog vijf maanden geleden. foto reuter corinna dufka 'Turkije moet mensenrechten respecteren' londen Peter de Sausmarez toont het trouwpak van de Engelse koning James II. Het uit 1693 daterende pak wordt binnenkort bij Christie's in Londen geveild. Het zal naar verwachting meer dan 600.000 gulden opbrengen. foto reuter andre camara Turkije moet bij het bestrijden van terrorisme binnen de gren zen van de wet blijven en de mensenrechten respecteren. Dat heeft de Nederlandse mi nister Hans van den Broek (bui tenlandse zaken) gisteren in Turkije tegen premier Suleyman Demirel gezegd. Volgens de woordvoerder van Van den Broek doelde de minis ter op de gebeurtenissen in Zuidoost-Turkije. Daar strijden de autoriteiten met gewapende Kurdische opstandelingen. De ze Turkse Kurden streven naar een onafhankelijke Kurdische staat. Van den Broek zei dat de Turkse regering hem beloofd heeft de Kurden beter te be schermen. Er hoeven volgens de minister dan ook voorlopig geen waarnemers van de Vere nigde Naties naar Turkije. Eer der had de minster wel aange drongen op zo'n missie. Baghdad: Geen aanvallen op dorpen shi'ieten baghdad*ap De Iraakse regering heeft giste ren ontkend dat het shi'itische dorpen in het zuiden van het land aanvalt. Het Amerikaanse minsterie van defensie zei eer der deze week dat het Iraakse leger doorgaat met de strijd te gen de shi'ieten. Volgens Bagh dad heeft Washington de be schuldiging verzonnen om de verveling van de Amerikaanse piloten te verdrijven. Zij zien met andere geallieerden toe op het door de VN ingestelde vlieg verbod. Shi'itische rebellen hebben gisteren gezegd dat de Iraakse leider Saddam Hussein een re- gentenraad heeft benoemd. De raad moet Irak leiden in het ge val dat Hussein wordt gedood. Ook zou het Iraakse leger mij nen hebben gelegd bij de olie bronnen in het zuiden van Irak. Ze worden opgeblazen als het regime ten val zou worden ge bracht. pretoria p.van nuusenburg correspondent De Zuidafrikaan se president F.W. de Klerk wil een spoedbe raad met ANC-leider Nelson Mandela. Het overleg moet gaan over de crisis in het land, die is verergerd na het bloedbad van maandag. Veiligheidstroe pen van het zwarte thuisland Ciskei schoten toen 28 aanhan gers van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) dood. Beide leiders spraken elkaar voor het laatst in mei. Mandela heeft sindsdien steevast uitno digingen voor overleg met De Klerk van de hand gewezen. De Klerk verklaarde dat hij met Mandela onder andere wil pra ten over het geweld en de ob stakels voor de hervatting van de onderhandelingen over een sarajevo-washington ap-gpd De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de aanval van dinsdag op een VN-konvooi bij Sarajevo scherp veroordeeld. Twee Franse VN-soldaten wer den daarbij gedood. De Veilig heidsraad sprak van een „op zettelijke actie". Moslim-troepen zijn gisteren door verschillende partijen ver antwoordelijk gesteld voor de aanval. De meeste berichten wijzen erop dat het konvooi nieuw politiek bestel. De Klerk kondigde ook een onderzoek naar het drama in Ciskei aan. De Goldstone-com- missie, die ook het geweld in het woonoord Boipatong on derzoekt, zal met dit onderzoek worden belast. De Klerk viel gisteren fel uit naar het ANC en met name de rol van de communisten binnen deze grootste anti-apartheids beweging. „De communisten binnen het ANC proberen doel bewust de onderhandelingen te saboteren. De leiders van de Communistische Partij (SACP) zijn verantwoordelijk voor het bloedbad door afspraken over het verloop van de demonstra tie te negeren", aldus De Klerk. Hij erkende echter ook dat de troepen van Ciskei verkeerd hebben gehandeld. vlak voor aankomst in Sarajevo in een hinderlaag in door mos lims beheerst gebied liep. Een voorgenomen ruil van ruim 900 Bosnische en Servi sche burgers is gisteren niet doorgegaan. De geplande ruil liep uit op een onbeschrijflijke chaos. De problemen begonnen toen beide partijen met ruim 900 gevangenen kwamen op draven, terwijl zij eerder ver klaarden dat het maar om 470 gevangenen zou gaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7