Bedrijven bang voor WAO-boete s Besmetting drinkwater blijft hoge uitzondering Binnenland Minder gastgezinnen voor opvang ex-Joegoslaven Veel 'linnen' rijbewijzen omgewisseld Eens ging de zee hier te keer. Migrainepatiënten boos over bijbetalen voor Imigran-injectie Actie tegen ontzanding 0) O) 8 QJ CNV stelt voor bezorgers arbeidscontract te geven DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Schoorsteen weer vaker geveegd den haag De Nederlanders laten voor 115 miljoen gulden per jaar hun schoorsteen vegen. Woningbouwverenigingen, vereni gingen van eigenaren en andere particuliere verhuurders laten voor nog eens 55 miljoen hun rookkanalen schoonmaken. Slechts 15 procent van het schoonmaken komt voor rekening van 'reguliere' bedrijven, veelal éénmanszaken. Installatiebedrij ven hebben het grootste deel van de markt in handen. Vrijwilligers mogen Rottumeroog redden Groningen» De Vrienden van Rottumeroog en Rottumerplaat gaan proberen het bestaan van het eiland Rottumeroog te ver lengen. Bij wijze van experiment zullen vrijwilligers nieuwe stuifschermen plaatsen en extra helmgras op het eiland planten. De maatregelen moeten uiteindelijk resulteren in nieuwe duin vorming. Volgens Rijkswaterstaat riemen de werkzaamheden, vroeg in het voorjaar, zes weken in beslag. Verder zullen vrijwilli gers het eiland twee keer per jaar onderwerpen aan een schoon maakactie. Prins Bernhard niet naar Zuid-Afrika den haag Prins Bemhard heeft zijn reis naar natuurparken in Zuid-Afrika afgelast in verband met de recente ontwikkelingen in het land. De prins, die erepresident is van het Wereldnatuur- fonds (WNF), vertrekt half okober naar Kenya en Tanzania om daar wildreservaten te bezoeken. Het bezoek aan de parken in Zuid-Afrika was onderdeel van die reis. Belastingstatuut nog eens bekeken den haag Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) is onder druk van de PvdA bereid een door hem gemaakt belastingsta tuut door derden van commentaar te laten voorzien. De PvdA heeft bezwaren tegen het statuut, dat een globale beschrijving geeft van de rechten en plichten van belastingplichtigen. Het statuut verscheen eind 1991 op verzoek van de Kamer. De PvdA meent dat in het statuut ten onrechte niet alle rechten van de belastingplichtige zijn opgenomen. De belastingdienst is aan het statuut gebonden. den haag gpd Het onderbrengen van vluchte lingen uit het voormalige Joego slavië bij particulieren blijkt veel moeilijker dan verwacht. Van de 7.500 Nederlandse gastgezin nen die zich bij Vluchtelingen- Werk hebben aangemeld, is maar 16 procent geschikt of ge motiveerd. De vluchtelingen uit het oor logsgebied wachten in opvang centra op een mogelijk logeer adres bij een Nederlandse fami lie. Van de 7.500 kandidaat gastgezinnen blijken er 3.500 uitsluitend een land in huis te Verongelukte student krijgt bul postuum landgraaf gpd Een jongen uit het Limburgse Landgraaf die in mei om het leven kwam, heeft deze week postuum zijn bul bedrijfseco nomie gekregen. De ouders kregen het diploma van hun gestorven zoon eergisteren in de brievenbus. Noël Stark (23) overleed op 9 mei. Hij werd in Rotterdam onwel op een per ron en viel tegen een rijdende trein aan. Hij stond kort voor zijn afstuderen. Die plechtig heid zou op 18 juni plaatsheb ben. „Eind juni belde ik zijn scriptiebegeleider van de Ka tholieke Universiteit in Tilburg op. Ik wilde weten hoever Noël met zijn studie was gekomen", vertelt moeder Tiny Stark. „De begeleider zei dat de docto raalscriptie alleen nog diende te worden getypt. Hij zou er achteraan gaan." Door de vakantie stokte het contact met de universiteit. Maar onlangs belde de scrip tiebegeleider op met de mede deling dat de universiteit Noël Stark alsnog zijn doctorandus titel heeft toegekend. „Noël heeft er niets aan, maar voor ons is het belangrijk. Hij heeft niet voor niets gewerkt", zegt zijn moeder. KNOV-voorzitter Kamminga voorspelt 'ongekend drama De ondernemers met kleine en middelgrote bedrijven zijn uiterst ongerust over de boete die zij straks moeten betalen wanneer hun personeel een jaar lang arbeidson geschikt is. „Ons bereiken alarmerende berichten. Dit leidt tot schrijnende gevallen. Een ongekend drama", zei voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) gisteren in Den Haag. den haag gpd Op 1 april volgend jaar is de zo genoemde 'malus-regeling' voor de arbeidsongeschikte werknemers een jaar van kracht. Bedrijven kunnen een extra belastingaanslag tegemoet zien ter hoogte van een jaarsa laris per werknemer die een jaar lang in de WAO zit. Deze aan slag is gebonden aan een maxi mum van vijf procent van het totale loon dat de ondernemer zijn personeel betaalt. Volgens Kamminga kan dat vooral voor bedrijven die een andere onderneming hebben overgenomen, vervelende ver rassingen tot gevolg hebben. Zeker als een aantal arbeidon geschikte werknemers bij het overgenomen bedrijf in dienst was. In ongemeen felle termen hekelde de KNOV-voorzitter het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, als kwade ge nius achter deze „rampzalige regeling". Overigens gaat het KNOV na in hoeverre juridische stappen mogelijk zijn tegen de malus-aanslag. Bij de presentatie van een en quête naar langdurig open staande vacatures een op de drie blijft langer dan drie maan den onvervuld haalde Kam minga opnieuw fel uit, nu rich ting arbeidsbureaus. „Slechts een op de zeventien vragen voor een geschikte werkloze is succesvol. 94 procent krijgt nul op het request. Bij de arbeids bureaus hebben ze een telraam om het aantal groepen werklo zen bij te houden dat onder een bijzondere regeling valt", zo was zijn weergave van de bu reaucratie. Dit nam overigens niet weg dat zijn collega KNOV-bestuur- der Vonk het publiek voorhield dat de arbeidsbureaus bij de opvulling van vacatures het „heel redelijk" doen. Bovendien wilde Kamminga best erkennen dat ondernemers onvoldoende hun vacatures bij de arbeidsbu reaus melden. Het midden- en kleinbedrijf (353.000 bedrijven met ruim 1,6 miljoen werknemers) blijkt, vol gens de genoemde NlPO-en- quête, toch weer de grote schepper van werkgelegenheid te zijn. Dit jaar komen er naar verwachting minstens 80.000 banen bij, 25.000 meer dan aan vankelijk voorzien, een deel als gevolg van afstoting van taken door de grotere bedrijven. In 1991 (68.000 banen) en 1990 (88.000) namen de kleine en middelgrote ondernemingen ook al het leeuwedeel van de banengroei voor hun rekening. willen nemen. Het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen en Unicef hebben inmid dels besloten dat kinderen zon der ouders niet mogen worden verspreid over Europa. Daar door vallen deze kandidaat gastgezinnen af. Woordvoerder M. Houthoff van Vluchtelingenwerk: „Er blijven dan 4.000 kandidaten over. De eerste ervaring na de voorlichtingsavonden wijst uit dat daarvan zo'n 1.500 gezin nen afvallen. Meestal trekt nog eens zo'n 20 procent zich terug, dus blijven er 2.000 over. Die gezinnen worden allemaal be zocht en de eerste ervaringen daarvan leren weer dat we uit eindelijk zo'n 1.200 gastgezin nen zullen overhouden. Daar van zijn 500 beschikbaar per 1 november, 700 per 31 decem ber." den haag anp De campagne om bezitters van oude linnen rijbewijzen aan te sporen deze vóór 1 oktober van dit jaar om te wisselen voor het nieuwe model lijkt aan te slaan. Vanaf het begin van de campag ne in juni tot en met 1 oktober zullen ruim 6.300 personen het nieuwe, minder fraudegevoelige model hebben ontvangen. Wie zijn rijbewijs niet op tijd omwis selt, moet opnieuw rij-examen doen. Naar schatting zijn er nog zo'n 800.000 oude bescheiden in omloop. Van deze groep zal het merendeel evenwel geen nieuw rijbewijs aanvragen door overlijden of emigratie. Boven dien staan veel Nederlanders die zijn verhuisd naar een ande re provincie dubbel geregi streerd. De provincies wisselen hun informatie over rijbewijzen namelijk niet uit, waardoor een automobilist al een nieuw mo del kan hebben zonder dat de autoriteiten in zijn oude woon plaats daarvan weten. almere Vijftig jaar geleden werd met het droogleg gen van de Noordoostpolder de grondslag gelegd voor Nederlands twaalfde provincie, Flevoland. De afgelopen dagen is op verschillende plaatsen in de provincie dat feit herdacht. Zo is bijvoorbeeld de Pol dertoren in Emmeloord omgetoverd tot de 'grootste De Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten stapt weer naar de rechter. Aanleiding is een advies van een commissie van de Ziekenfondsraad waaruit volgt .dat de patiënten zelf ze ventig gulden per Imigran-in jectie moeten bijbetalen. De vereniging is nog verwikkeld in een juridische bodemprocedure tegen de staat omdat ook de ta- bletvorm van dit anti-migraine- middel niet langer volledig wordt vergoed. De Commissie Vergoedingsli mieten Geneesmiddelen bekijkt welke geneesmiddelen waar thuishoren in het Geneesmid delenvergoedingssysteem (GVS). In dit systeem, dat de uitgaven voor geneesmiddelen omlaag moet brengen, zijn me dicijnen met ongeveer dezelfde werking ingedeeld in clusters. Voor vergoeding geldt de ge middelde prijs uit dat cluster. De commissie heeft nu be paald dat de Imigran-injectie moet worden ingedeeld bij de injecties Gynergeen en Dihy- dergot, die beide ergotamine bevatten. Voor de patiënt die Imigran-injecties gebruikt, be tekent dat een bijbetaling van zeventig gulden per injectie: slechts een paar gulden wordt wèl vergoed. Volgens secretaris J. de Kort van de patiëntenvere- arnhem Ruim 150 actievoer ders uit West Maas en Waal hebben gisteren twee uur lang de Statenzaal van het Gelderse provinciehuis bezet gehouden. Zij stagneerden daarmee de vergadering van provinciale sta ten, die gisteren vergaderden over grootscheepse ontzanding bij Maasbommel. De actievoer ders lieten zich met touwen en klimijzers van de publieke bal kons rondom de Statenzaal zak ken. Tegelijkertijd kwam een andere groep actievoerders via de zaaldeuren naar binnen. De groep bood commissaris van de koningin Terlouw zakjes zand aan en ging daarna op de vloer van de vergaderzaal zit ten. Nadat de vergadering ruim een half uur was geschorst, gin gen Terlouw en burgemeester Maas van West Maas en Waal In onderhandeling over de rest van de actie. Uiteindelijk kreeg een woordvoerder van de actie voerders de gelegenheid om in een „bijzondere zitting" de be zwaren van de Maasbommelse inwoners naar voren te bren gen. Provinciale staten van Gelder land stemden aan het einde van de middag in met het winnen van 350 miljoen ton zand in de komende twintig jaar in Maas bommel. Daardoor zal daar een waterplas ter grootte van vijftig voetbalvelden en veertig meter diep ontstaan. De actievoerders vrezen, daarin gesteund door deskundigen van Rijkswater staat, dat gevaar voor dijkdoor braken zal ontstaan. Het techni sche bureau Grondmechanica uit Delft heeft echter geconclu deerd dat de ontzanding veilig is. FOTO'S ANP MARCEL ANTONISSE Abraham van de wereld'. In Almere (foto) is er gele genheid om nieuwe gewassoorten te bekijken. Ook premier Lubbers kwam gisteren even langs. Vijftig jaar geleden zou hij daan/oor nog een boot nodig hebben gehad. FOTO ANP HANS STEINMEIER niging kan dat een patiënt min stens driehonderd gulden per maand gaan kosten. Een injec tie, die dient om een plotselinge migraine-aanval tegen te gaan, is volgens haar schatting gemid deld drie tot vier keer per maand nodig. De vereniging bestrijdt dat de Imigran-injectie vergelijkbaar is met de twee ergotamine-prepa- raten. De Kort: „Gynergeen wordt niet eens meer gemaakt, bovendien kun je het jezelf niet toedienen, dus ben je afhanke lijk van een arts. Dihydergot is nog tot 1 december te krijgen en moet eerst helemaal worden klaargemaakt Een Imigran-in jectie kun je zo toedienen." 18 6 eetlepels yoghurt en I eetlepel honing. Pers een sinaasappel en meng alles met 2 eetlepels rozijnen. Rasp een kleine winterwortel, schep de saus erdoor en bestrooi deze frisse wortel-yoghurt salade met 2 eetlepels ge hakte hazelnoten. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. yoghurt', i poiuegels en u yoghurt utrecht anp s krijgen al leen voldoende krantenbezor gers als ze hun een behoorlijke rechtspositie bieden en fatsoen lijk betalen. Dat stelt de CNV Jongerenorganisatie aan de vooravond van de grootscheep se wervingscampagne van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), die morgen begint. De NDP hoopt via een zogenoem de Nieuwe Helden Campagne het slinkende bezorgerskorps aan te vullen met vers bloed. In tegenstelling tot wat de NDP aanneemt, hebben kran tenbezorgers helemaal geen be hoefte aan een opgepoetst imago, stelt de CNV-jongeren organisatie. De 3,5 miljoen gul den die de NDP voor de cam pagne heeft uitgetrokken, is dan ook weggegooid geld, meent de organisatie. De jongens en meisjes heb ben veel liever een arbeidsover eenkomst, waaraan ze dezelfde rechten en plichten kunnen ontlenen als gewone werkne mers. De CNV-jongeren trekken een parallel met de zaterdagbe stellers van de PTT. Die hebben een arbeidscontract, waarin on der meer het recht op vakantie dagen en het recht op doorbe taling bij ziekte zijn geregeld. Waarom zou dat voor kran tenbezorgers anders zijn, vraagt de CNV-bond zich af. Daarnaast kan een goede be loning de aantrekkingskracht van het bezorgersbestaan ver groten. De CNV-jongeren plei ten voor ten minste het mini mumloon met toeslagen voor werken tijdens slecht weer en in de vroege ochtenduren. Maak kans op een hoofdprijs van 7 miljoen gulden netto inde Europese Loterij. Loten zijné 17,50 verkrijgbaar bij vele verkooppunten van de Nederlandse Staatsloterij. Bel voor meer informatie 06-9595 (50 cent p/m). HET ZIT ERIN, MET EEN HOOFDPRIJS VAN 7 MILJOEN NETTO IN DE EUROPESE LOTERIJ. De Inwoners van enkele Amersfoortse wijken kregen gisteren het advies hun drinkwater voor gebruik te koken. Het Waterleidingbedrijf Midden-Ne derland (WMN) had bij een periodie ke controle geconstateerd dat er coü- bacteriën, die maag- en darmklach ten kunnen veroorzaken, in het water voorkwamen. Ondanks strenge con troles valt een besmetting kennelijk toch nooit geheel te voorkomen. Hoe betrouwbaar is ons water? ruswuk louis burgers Over de kwaliteit van het drinkwater hoeven we ons geen zorgen te maken. Daarover zijn de Vewin (de Vereniging van exploitanten van waterleidingbe drijven) en het onderzoeksbureau Kl- WA heel duidelijk. „Het drinkwater is ons best bewaakte levensmiddel", zegt Vewin-woordvoerder R. Haast. Dat neemt niet weg dat af en toe ('hoogst incidenteel', aldus de KJWA) wel eens iets fout kan gaan. Een lei dingbreuk, vogelpoep in een waterto ren: overal in de totaal ruim 90.000 ki lometer van het drinkwaternet loert het gevaar op besmetting. Juist omdat 99,9 procent van alle Ne derlandse huishoudens is aangesloten op het openbare drinkwaternet heeft de overheid strenge eisen voor de kwa liteit van het kraanwater vastgelegd in de Waterleidingwet. Per 10.000 consu menten wordt elke veertien dagen een monster genomen, aldus Haast. Dat gebeurt op een plek vlak achter de hóofdkraan van de woning en zo ver mogelijk van het pompstation. Daar vindt immers ook al controle plaats. Bij een dergelijke periodieke controle werd in de Amersfoortse wijken Hoog land en Kattenbroek de besmetting met de coli-bacteriën geconstateerd. De inwoners van de beide wijken kre gen daarop het advies het drinkwater voor gebruik te koken. Het WMN over weegt voorts wat chloor aan het water toe te voegen om de bacteriën te do den. Het onderzoek naar de oorzaak van de vervuiling is nog niet afgerond, maar een leidingbreuk door bouwactivitei ten of ouderdom kan altijd gebeuren. Volgens H. Nowee van het K3WA wil een vervuiling ook nog wel eens in een nieuwbouwwijk ontstaan, of elders waar aan de leiding wordt gewerkt „Maar soms is het ook moeilijk te tra ceren. Zoals een paar jaar geleden in Limburg. Duiven bleken door een ope ning in het gaas in een watertoren te kunnen komen. Zo vervuilden zij het water. Het kostte toen nog veel moeite de oorzaak te vinden." Toch hoeft men zich geen zorgen te maken over de kwaliteit van het water. Nowee: „Nederland neemt een voor aanstaande positie in voor wat betreft de kwaliteit van het onderzoek. Zelfs uit de VS komen ze hier kijken en nieu we ervaringen opdoen." Over het alge meen is het water overigens in vrijwel heel (West Europa betrouwbaar. Al leen voor noord-Italië en bijvoorbeeld Engeland (waar te weinig in het water leidingnet is geïnvesteerd) geldt een uitzondering. In Nederland zorgt het KJWA (in Rijs wijk en Nieuwegein) voor de controle op de waterkwaliteit en de certificië- ring van het gebruikt materiaal. Zo be staat het net uit 90.000 kilometer pij pen (ruim twee keer rond de aarde). Pijpmateriaal en verfsoorten en coating moeten door het K3WA zijn goedgekeurd. Drinkwater mag volgens het Waterlei- dingbesluit van 64 verschillende stof fen beslist niet meer dan een vastge stelde hoeveelheid milli- en micro grammen bevatten. Vandaar dat ook altijd controles plaatsvinden naar de hoeveelheden mangaan, ijzer, koper, cadmium, lood, ammonium, nitriet, nitraat, calcium en magnesium. De pijpen zelf zijn meestal van PVC of (afhankelijk van de grondsoort) van staal, gietijzer of etemit. Vooral in sterk verontreinigde grond is het gebruik van PVC uitgesloten, want de pijp kan worden aangetast en daardoor poreus raken. Dat zou, aldus Nowee, absoluut onaanvaardbaar zijn. Door deze goede zorgen voor het drinkwater (dat voor tweederde uit grondwater bestaat en voor eenderde uit oppervlaktewater wordt gewonnen) blijken vrijwel alle monsters, die dage lijks worden genomen, van een onbe rispelijke kwaliteit. Elke middag op nieuw tonen de onderzoekingen in de laboratoria van het KIWA dat aan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5