Hans Simons haalt bakzeil Nog weinig zicht op einde van burgeroorlog in Rwanda Terug naar Willem Drees Feiten &Meningen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De regering van Rwanda en het Rwandese Patrottisch Front (RPF) zijn begin deze week in het Tanza- niaanse Arusha vredesonderhande lingen begonnen. Beide partijen wil len een einde maken aan de al twee jaar durende oorlog die duizenden mensen het leven heeft gekost. Maar de motieven voor de onderhandelin gen liggen ver uiteen. De wapenstilstand, die eind juli werd overeengekomen, is vele malen geschonden en verwijten vliegen over en weer. De regering is op dit moment de zwakste partij. Haar sol daten zijn het vechten moe. Hun loopgraven zijn veel te ondiep en bieden nauwelijks bescherming te gen raket- en mortieraanvallen. ,,De soldaten willen niet meer vechten en trekken zich bij het minste of ge ringste terug", aldus een RPF-com- mandant. De Rwandese regering van president Juvenal Habyarimana geeft de moed echter niet op en is begonnen met het versterken van haar posities en legerkampen in het oorlogsgebied en heeft onlangs nog een grote hoe veelheid wapens gekocht in Europa. „Dit alles wijst erop dat het Habyari- mana-regime zich op een nieuw of fensief voorbereidt en nog steeds van mening is het geschil op het slagveld te kunnen beslechten. In dat geval gebruiken zij het vredes overleg en het bestand slechts als een vertragingstactiek", aldus een westerse waarnemer in de Rwandese hoofdstad Gigali. RPF-rebellen daarentegen zijn zeer gemotiveerd en zeggen zich koste wat het kost aan de wapenstilstand te willen houden. Ook al worden ze regelmatig uitgedaagd door de rege ringstroepen. De Rwandese opstan delingen zijn in tegenstelling tot veel andere Afrikaanse rebellenbewegin gen goed georganiseerd en onder wezen en hebben een duidelijk doel voor ogen: een vrij en democratisch Rwanda. Ze willen een eind maken aan het huidige bewind van presi dent Habyarimana die zij ervan be schuldigen te veel macht naar zich te hebben toegetrokken, de rechten van zijn volk te schenden en inter etnische conflicten aan te wakkeren. Eerlijk De rebellen zeggen niet zo maar een meer-partijensysteem te willen, maar een écht vrij en democratisch stelsel waarin de macht wordt ge deeld. „Wij zijn niet geïnteresseerd in het verkrijgen van zoveel mogelijk posities binnen een nieuwe rege ring", aldus RPF-leider Paul Kaga me. „Wij willen een eerlijke verde ling van de macht, in plaats van een machtsconcentratie in de handen van één man, de president." Die machtsverdeling en de integratie van het rebellenleger in het nationa le leger zijn een paar van de onder werpen waarover regering en rebel len het deze week in Arusha eens moeten worden. De kans op succes is gering, daar het wantrouwen en de onderlinge haat tussen beide par tijen groot is. Wat niet verwonderlijk is gezien de relatie tussen Rwanda's grootste stammen, de Hutu's en de Tutsi's, die van oudsher vijandig is. De huidige regering van president Habyarimana bestaat hoofdzakelijk uit Hutu's en het RPF uit Tutsi's, een stam die altijd het onderspit heeft moeten delven in Rwanda. Het was tegen die achtergrond dat eind 1990 een paar duizend Tutsi's die in het Ugandese leger hadden gediend het RPF oprichtte en vanaf Ugandees grondgebied hun gewapende strijd opende tegen de regering in Gigali. Gelijke kansen en rechten voor de onderdrukte Tutsi-stam in Rwanda was en is een van de belangrijkste doelstellingen van de rebellen. De nieuwe vredesbesprekingen wor den gezien als de moeilijkste tot nu toe. Uitlatingen van delegatieleden in de wandelgangen wijzen erop dat beide groepen op een aantal punten voorlopig lijnrecht tegenover elkaar staan. Zo eist het RPF een rol in de toekomstige regering van Rwanda, maar wil niet worden opgenomen in de huidige interim-regering waar ook vijf oppositiepartijen lid van zijn. Die moet volgens het RPF wor den ontbonden omdat in de huidige vorm nog steeds veel te veel macht in handen van de president is. De regering wil dat de rebellenbeweging wel deel gaat uitmaken van het inte rim-bestuur. Een ander punt is de terugkeer van de honderdduizenden Tutsi's die in de loop der jaren de repressie in hun land zijn ontvlucht en nu in buur landen wonen. Het RPF wil dat ie dereen terugkeert. De regering aar zelt en wijst op de huidige overbe volking en werkloosheid in het land. Bovendien zullen er grote integratie problemen ontstaan omdat als ge volg van de burgeroorlog ook de in ter-etnische haat weer tot volle bloei is gekomen. Het is gezien dit alles weinig verrassend dat beide kampen begin deze week al hebben laten we ten dat „deze besprekingen niet erg succesvol zullen zijn". Naarmate de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) meer medische en verpleegzorg omvat, stijgt de premie die alle Nederlanders moeten betalen. Vorig jaar bedroeg de AWBZ-premie 5,8 procent van het inkomen in de eerste belastingschijf, dit jaar is dat al 7,3 procent Bij volledige invoering van het plan Simons (uitbouw van de AWBZ tot een volks verzekering tegen ziektekos ten) zal de AWBZ-premie op lopen tot 13 k 15 procent. Door zich aftekenende kos- tenoverschrijdingen is het niet uitgesloten dat de pre mie zelfs meer dan 15 pro cent zal bedragen. Doordat de zorgkosten onbeheers baar stijgen, zal de operatie van Simons overheveling van steeds meer zorgvoorzie ningen naar de AWBZ niet leiden tot premieverlaging voor particulier verzekerden. Het gevolg is een belasting en premietarief in de eerste belastingschijf van maar liefst 45 procent. Nu al laat zich voorzien, mede door de vergrijzing van de bevolking, dat over een aantal jaren het belasting- en premietarief in de eerste schijf zo'n 50 pro cent zal zijn. Dag, meneer Si mons. zen van medicijnen groeiden fors. Alleen al in 1991 over schreden de medische specia listen de hun toegedachte fi nanciële ruimte van 2,1 miljard gulden met 300 miljoen. In de berichtgeving bleef een andere slotsom uit het premie- onderzoek nogal onderbelicht: de premie-ontwikkeling in 1992 heeft niets, maar dan ook niets met de stelselherziening te ma ken. De ware reden dat de parti culiere premies dit jaar niet of nauwelijks naar beneden kun nen, ligt in onvoorzien sterke kostenstijgingen van de ge zondheidszorg. Die kosten wor den betaald via de AWBZ of via particuliere premies en eigen bijdragen. Door de stelselher ziening worden steeds meer zorgkosten in de AWBZ gepar- keérd en stijgt dus de AWBZ- -premie. Zonder stelselherzie ning was de AWBZ-premie dit jaar weliswaar minder ver hoogd, maar hadden alle verze kerden dit jaar aanzienlijk hoge re premies moeten betalen aan hun ziekenfonds of particuliere verzekeraar. Hans Simons: de nationale zondeb Dit jaar is dat 7,3 procent van het inkomen dat valt in de eer ste schijf van het inkomstenbe lastingtarief. Die loopt tot 43.000 gulden. De particuliere premie was altijd een vast be drag (nominale premie). Door de stelselherziening gaan veel particulier verzekerden met ho gere inkomens geleidelijk aan een forse solidariteitspremie be talen. Zowel CDA als WD ac cepteerden deze herverdeling van lasten om een betaalbare zorg voor iedereen toegankelijk te houden. Toen de PvdA in het najaar van 1989 mocht toetreden tot het derde kabinet-Lubbers hadden de sociaal-democraten weinig moeite met de onder handen zijnde stelselherziening. Gedekt door het nieuwe regeerakkoord goot de kersverse staatssecreta ris Simons een lichtroze sausje over de blauwdruk van Dekker. De hoofdzakelijk met solidari teitspremies gefinancierde ba sisverzekering werd wat opge tuigd. De solidariteitspremie werd ietsje pietsje opge schroefd, zodat de rol van eigen bijdragen en eigen risico's ver der werd beperkt. Op het hoogtepunt van hun premieruzie, half januari 1992, besloten Simons ('premies kun nen fors omlaag') en de particu liere verzekeraars ('premies FOTO DIJKSTRA RUUD NIJPJES kunnen niet omlaag') om twee particuliere bureaus een onaf hankelijk onderzoek te laten doen naar de hoogte van de premies. De Algemene Reken kamer zou de uitkomsten con troleren. Het onderzoek vlotte niet erg. Eerst half juni, vlak voordat de Tweede Kamer op vakantie ging, werden de resul taten publiek gemaakt. De on derzoekers doen geen uitspraak over de hoogte van de ziekte kostenpremies m 1992. Nie mand kan voorspellen hoe duur de zorg dit jaar uiteindelijk uit valt. Gezien de tegenvallers uit de afgelopen jaren blijven de verzekeraars aan de voorzichti ge kant. Volgens die voorzichti ge uitgangspunten is er dit jaar geen ruimte voor premieverla ging. Wie tussen de regels door leest, stelt vast dat de Rekenka mer hiervoor enig begrip heeft. Ambtenaren op het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) ramen de kostenstijgingen bij voorkeur aan de krappe kant Daar zit een simpele strategie achter. Hulpverleners in de zorgsector beschouwen de WVC-ramingen altijd als een ondergrens, die mag worden overschreden. Hoe hoger die ondergrens wordt ge legd, hoe groter de kostenstij gingen zijn. Uitgeklede ramin gen kunnen dus bijdragen aan kostenbeheersing. Zelfs bij de strakke uitgangspunten van WVC zo blijkt nu is er dit jaar echter hooguit ruimte om de particuliere premies met ge middeld 6 procent te verlagen. Tijdens het kamerdebat van eind juni over de uitkomsten van het premie-onderzoek gooide Simons de handdoek in de ring. Nadat hij rondom de jaarwisseling nog had gespro ken over een mogelijke premie verlaging met 15, zelfs 30 pro cent, deelde hij de volksverte genwoordigers nu mee dat ver zekeraars wat hem betreft zelf kunnen uitmaken hoe hoog de premie dit en het volgend jaar moet zijn. Veel particulier ver zekerden zullen merken dat hun premie dit jaar niet meer Rest als schrale troost dat de particuliere premie in de jaren voor 1992 wat is gedaald. In fei te meer dan verantwoord is. Door diverse oorzaken vlogen de kosten van de zorg in 1990 en 1991 omhoog. De kosten van de ziekenhuizen stegen sneller dan verwacht. Ziekenhuisadmi nistraties stuurden de rekenin gen bovendien sneller naar de verzekeraars. Gebruik en prij- viak voor de zomer heeft Hoogte ziektekostenpremie 1992 staat los van stelselherziening de Tweede Kamer met staatssecretaris Simons afgesproken dat zij na het zomerreces opnieuw met elkaar in de slag gaan over de financiële gevolgen van de herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. Het inmiddels beruchte plan Simons staat dus weer op de agenda. De bewindsman heeft zijn politieke lot verbonden aan de afloop van dit debat. Zijn eventuele val zou slechts een incident zijn. Voor de lezers die de draad kwijt zijn, berichten Frans Nypels en Flip de Kam in een drieluik over de werkelijke problemen aan het zorgfront. Bas Bakker hielp hen bij de verzameling van de gegevens. Nederland is terug van va kantie. Iedereen is uitge rust. We kunnen weer te gen een stootje. Dat was begin dit jaar wel anders. Het nieuwe loonstrookje joeg menig werknemer schrik aan. Vooral mensen met een particuliere verze kering tegen ziektekosten die netto 3.000 gulden of meer per maand verdie nen, gingen er in één klap soms vele tientallen gul dens op achteruit terwijl zij rekenden op loonsverho ging- HAARLEM FRANS NYPELS EN FUP DE KAM Wie de moeite nam zijn loon- opgave nauwgezet uit te plui zen, ontdekte dat hij aanzienlijk meer premie voor de AWBZ (Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten) ging betalen. Dat kwam mede doordat medicijnen voortaan voor iedereen via de AWBZ worden vergoed. Daar tegenover konden de zieken fondspremie en de premie voor particuliere ziektekostenverze keringen omlaag. Verzekeraars behoeven sinds 1 januari van dit jaar immers niet langer op te draaien voor de medicijnenre kening. PvdA-staatssecretaris Simons meende dat de overheveling van medicijnen naar de AWBZ een verlaging van de particulie re premies met 15 procent mo gelijk maakte. Maar dat gebeur de niet. De verzekeraars wezen op sterke kostenstijgingen. Zij meenden daarom dat er geen ruimte was voor premieverla ging. Hans Simons werd de na tionale zondebok. De stelselher zieningvan de verzekeringen tegen ziektekosten, in 1988 op de rails gezet door zijn WD- -voorganger Dees, kreeg de schuld. Er groeide een stem ming van: weg met Simons en zijn stelselherziening. Het kan snel verkeren. In 1988 besloot het toenmalige kabinet van CDA en WD (Lubbers II) om ons zorgstelsel grondig te hervormen. Zonder stelselher ziening dreigden groepen Ne derlanders van zorg verstoken te blijven omdat zij de steeds hogere premies niet langer kon den opbrengen. Het oude stel sel liep vast in te veel regels. Kostenstijgingen in de gezond heidszorg dreigden onbeheers baar te worden. Het vorige kabi net wilde toe naar een nieuw stelsel en baseerde zich daarbij op een blauwdruk van de zoge heten commissie Dekker. In dat nieuwe stelsel is het ver schil tussen mensen in het zie kenfonds en particulier verze kerden verdwenen. Iedereen valt straks onder een basisver zekering, de uitgebouwde AWBZ. Het verzekerde pakket is iets kleiner dan dat van de vroe gere ziekenfondsverzekering. De dekking van veel particulie ren zou daarentegen toenemen. Terwijl zij nu soms niet voor de huisarts zijn verzekerd (omdat zij vrijwillig voor dit eigen risico hebben gekozen), valt die voor ziening straks wel onder de ba sisverzekering. De AWBZ-premie was en blijft afhankelijk van het inkomen. AMSTERDAM WOUTER GORTZAK MEDEWERKER Het verenigde Duitsland oogt onplezierig. Racistische kaal koppen plegen aanslagen op onderkomens waarin buiten landers verblijven. Vooral in dat deel van Duitsland dat zo kort geleden nog DDR heette. Vol gens kranten heeft mevrouw Dales, minister van binnenland se zaken, gezegd dat 'zoiets hier onmogelijk is'. Je hoopt dat ze gelijk heeft. Die kaalkoppen boezemen angst in en racisme is verwerpelijk. Maar ineens denk ik aan wat Willem Drees schreef, zo'n vijf entwintig jaar geleden, geloof ik. Hoe hij het precies formu leerde weet ik niet meer, wel herinner ik me welke kant de ex-premier uitging. Zo onge veer: Nederland krijgt meer vreemdelingen te verwerken dan ons land kan absorberen. Daarom moet er een rem wor den gezet op immigratie. Ook staat me nog helder voor de geest wat ik ervan vond: Drees? Hij bazelt! Jarenlang was Drees het boeg beeld geweest van de Neder landse sociaal-democratie. Zui nig was hij, een tikkeltje saai, sociaal bewogen, bestuurlijk be kwaam. Maar hij had zich uit de actieve politiek teruggetrokken en de samenleving was in een stroomversnelling geraakt. Had Drees als ambteloos burger het contact met de werkelijkheid verloren? Zijn levensstijl en op vattingen pasten bij een verle den dat om offers vroeg. Voor de verdediging van de vrijheid, de na-oorlogse wederopbouw, de vormgeving van de verzor gingsstaat. Maar NAVO, economische groei en gastarbeiders hadden ruimte geschapen voor grotere uitbun digheid dan Drees welvoeglijk achtte. De NAVO als garantie voor de vrijheid. De economi sche groei ter verzekering van een hoger levenspeil en de vol tooiing van het sociale bouw werk. De gastarbeiders voor alle werk waar wij inmiddels de neus voor ophaalden. En we eisten dat de mensenrechten werden nageleefd; overal ter wereld, te beginnen met Neder land. Gastarbeiders? We zagen ze als immigranten, medelan ders, nieuwe Nederlanders, met Eille bijpassende rechten. Nog steeds denk ik dat Drees zich destijds vergiste. Neder land had meer behoefte aan gastarbeid dan hij veronderstel de en kon zich meer immigran ten veroorloven dan hij vreesde. Maar al heeft hij het absorbe rend vermogen van de Neder landse samenleving onderschat, hij heeft een serieus te nemen kwestie aan de orde gesteld en ten principale grotendeels gelijk gekregen. Een samenle ving die in te korte tijd te veel vreemdelingen opneemt, loopt het risico in een moeilijk oplos bare crisis te verzeilen. Uit zo'n stelling laat zich de toe komst helaas niet zonder meer afleiden. Van betekenis is im mers ook hoe stabiel de samen leving is vóór immigratie, welke bijdrage de immigranten leve ren aan de economische ont wikkeling, hoe groot de culture le en religieuze afstand is tussen immigrant en oorspronkelijke bewoners. Maar als waarschu wing is die stelling niettemin belangrijk; zeker in een insta biele samenleving kan een mi- grantenstroom de maatschap pelijke samenhang aanzienlijk bedreigen en een proces op gang brengen dat de immigran ten niet hebben bedoeld, en de oorspronkelijke bewoners niet gewild. Rostock in Nederland is on waarschijnlijk. Zo instabiel en uitzichtloos als daar zal het hier niet spoedig worden, zoveel im migranten nemen we niet op. Maar volstrekt onmogelijk is het niet en voor zelfgenoegzaam heid is geen reden. Had Drees als ambteloos burger het contact met de werkelijkheid verlo ren? ARCHIEFFOTO herec aam Fe. v-teie vaêj VOOR-, pÊ. rV- J i """t^TTpie cS HÉi IK. PAW MMPJ op /nE Gfe-A WIM STEVENHAGEN V£KPELlH<q mm V£OUW tw Mriq 9T©cPS WB i mm v&w en i< in tfeé&Efj omaam<5}6>4/VVI& L rU ik-Lu^G-s IN HüiSN/eRpeap.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2