Extra vrijwilligers voor bescherming weidevogels WfWm Over leven IVIILIEUTIP! Wachten op een lekker hapje insect Proefdraaien met milieu WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 25 Zoogdier-excursies het leiden De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie houdt september excursies in het kader van de landelijke nacht zoogdier. Jongeren van 12 tot 23 jaar luisteren naar zoogdieren. Ook de plaatselijke afdelingen in en om leiden organiseren ex cursies. Op vrijdag 11 september vertrekt om 19.15 uur een groep vanaf station Leiden naar de Leidse Hout en bekijkt een andere groep de omgeving van het Koetshuis (19.30 uur bij het koetshuis). Op zaterdag 12 september verzamelen de jongeren zich om 19.50 uur bij het Jan Verweijcentrum in Noordwijk, orr 20.30 uur bij het Witte Kerkje in Noordwijkerhout. De afdeling bollenstreek vertrekt om 20.30 uur vanaf het gemeentehuis in Hillegom naar het Keukenhofbos, om 20.50 uur vertrekt een groep vanaf het gemeentehuis in Lisse om in de omgeving te gaan koekeloeren. Actie Goudplevier geslaagd •s graveland De actie Goudplevier van Natuurmonumenten heeft meer dan vier miljoen gulden opgeleverd. De actie is be doeld om landbouwgronden aan te kopen in het natuurontwik kelingsproject Goudplevier in Drenthe. Meer dan 50.000 van de 600.000 leden van Natuurmonumenten hebben gereageerd op het verzoek de aankoop te steunen. Gemiddeld gaven ze 71 gul den per persoon. Natuurmonumenten noemt de actie dan ook een succes. Inmiddels heeft de vereniging al 340 van de 1100 hectare landbouwgrond aangekocht. Natuurmonumenten wil de sterk door meststoffen belaste bovengrond afgraven en op de akkers nieuwe natuur laten ontstaan. Body Shop tegen dierproeven leiden De Body Shop zet een nieuwe grote stap in de campag ne tegen dierproeven voor kosmetika. De campagne vraagt klan ten van de Bodyshop een brief te sturen naar staatssecretaris Dankert, afgevaardigde van Nederland bij de Europese Gemeen schap. Door Dankert brieven te schrijven komt de afgevaardigde te weten hoe Nederland over dierproeven voor kosmetika denkt. De Body Shops in andere landen vragen hun klanten hetzelfde te doen. In alle landen worden klanten uitgenodigd een handte kening te zetten onder een petitie gericht aan John Major, voor zitter van de Europese Raad van Ministers. De Bodyshop is fel gekant tegen dierproeven voor cosmetica. Voor al konijnen worden nogal eens voor dit doel gebruikt, foto archief Overijssel wil schade natuur verhalen zwolle Gedeputeerde Staten van Overijssel overwegen veroor zakers van schade aan natuur en landschap aansprakelijk te stel len. Het gaat daarbij onder meer om aantasting door de aanleg van wegen, vuilstortplaatsen en golfbanen. Het verhalen van schade aan natuur en landschap is volgens GS mogelijk door toepassing van het zogenoemde compensatiebeginsel zoals dat geldt bij ruimtelijke ingrepen. Hieronder vallen ook stedelijke ontwikkelingen. Ontstaat hierdoor schade, dan dient de veroor zaker die te vergoeden. Hij kan de schade compenseren door bijvoorbeeld geld te geven voor ontwikkeling van natuur of door zelf een bos aan te leggen. Voordat Overijssel eventueel besluit tot het invoeren van de regeling, willen GS de meningen hier over peilen bij gemeenten, landbouwers en natuurbeschermers. IN'T VELD Koffiebekers Koffie op het werk leidt niet zel den tot discussie. Tegenstan ders van plastic plaatsen ponti ficaal hun stenen mok onder de automaat. Tientallen keren moeten ze zich hiervoor verant woorden: afwassen is immers ook milieubelastend. Milieude fensie heeft plastic, karton en aardewerk naast elkaar gezet en vergeleken. In Nederland ge bruiken we elk jaar drie miljard plastic bekers. Plastic bekers zijn gemaakt van polystyreen (aardolie). Bij de produktie ervan worden ben zeen en styreen gebruikt en ber gen energie. Polystyreen bekers worden niet tot nieuwe bekers omgesmolten: in het beste geval worden bekers bloembakken. Kartonnen bekers worden ge maakt van hout uit Scandinavië. Oud papier wordt niet gebruikt. Om het bekertje 'koffiedicht' te maken wordt het aan de bin nenkant voorzien van een laagje polyetheen. Een kartonnen be kertje maken kost ook veel energie en kartonnen bekers zijn door het laagje polyetheen niet herbruikbaar. Het grootste deel van de 80 ton kerosine die een KLM-vliegtuig boven de Noordzee heeft ge loosd, is onderweg verdampt. Bij dergelijke lozingen ontstaan daarom geen olievlekken op zee. Dit zegt een woordvoerder van de KLM. Ook de stichting Natuur en Milieu gaat ervan uit dat de kerosine het water niet heeft bereikt. Een Boeing 747-400 met be stemming Hong Kong moest zondagavond met 226 passa giers aan boord een voorzorgs landing maken op Schiphol. Al snel na de start werd duidelijk foto »j. vanmuijlwijk i de polder. Knotwilgen vergen veel onderhoud en zijn erg bepalend voor het landschap. Knotwilgen, houtwallen en meidoornhagen dreigen te verloederen De weidevogels in Zuid-Holland moeten beter worden beschermd. Het gebeurt nog te vaak dat broedsels van weidevogels worden vermalen of verpulverd door land bouwmachines. Het areaal aan weilanden waarop de vo gels worden beschermd, moet worden uitgebreid. Ge beurt dat niet, dan is de weidevogel uiteindelijk ten dode opgeschreven. Stenen of porceleinen bekers zijn langdurig herbruikbaar, en kosten alleen bij reiniging wat energie en zeepsop. Al met al kost de plastic beker per con sumptie het meeste energie, maar vergroot de kartonnen be ker de berg afval meer. De milieubelasting van de twee is ongeveer gelijk. De milieubelas ting van duurzame kopjes wordt vooral bepaald door de reiniging. Koffie zetten Koffie zetten kost het minst energie als dit op de ouderwetse manier, met een keteltje kokend water, wordt gedaan. Een isola tiekan is de slimste manier om de koffie warm te houden, ge volgd door het ook al ouderwets aandoende waxinelichtje. Een koffiezetapparaat kost meer energie dan gedacht: het appa raat gebruikt meer elektriciteit dan de televisie en meer dan het strijkijzer. Espresso-apparaten zijn de nieuwste mode. Ook die zijn uit oogpunt van milieu niet aan te bevelen. Het kost net zoveel energie als de normale koffie zetter en vaak komt in het water een fractie aan aluminium vrij. Bovendien zijn veel apparaten met cadmium of chroom ge kleurd en deze metalen geven een groot probleem in het afval. (tips Consumentenbond) leiden monica wesseung Dat concludeert de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer in Zuid-Holland in haar beleids plan voor de jaren 1992-1996. De stichting gaat naarstig op zoek naar extra vrijwilligers. De vrijwilligers zijn nodig om in de broedtijd de nesten van weide vogels te beschermen door er nestbeschermers of stokken bij te zetten. De weidevogels wor den vooral bedreigd doordat de maaimachines nesten vernie len. Het aantal nakomelingen dreigt te klein te worden. Volgens coördinator H. Krantz van de stichting zijn de meeste boeren bereid mee te werken. De vrijwilligers plaat sen nestbeschermers en stok ken, de boeren maaien extra voorzichtig. Zuid-Holland is volgens de stichting een uniek weidevogel gebied. Het grootste deel van de Europese grutto-be volking komt voor in de veen- weidegebieden in deze provin cie. Ook voor de tureluur, de kieviet en de scholekster zijn de Zuidhollandse weilanden van levensbelang. Extra aandacht voor de weidevogels is eens te meer nodig nu er een nieuwe mestwetgeving op stapel staat. Mest mag niet meer zo maar op het land worden gegooid, maar moet met machines worden on- dergeploegd. „En dat betekent opnieuw een aanslag op de vo gels", zegt Krantz. De stichting wil proberen boeren ertoe te bewegen niet tijdens het broed- seizoen mest uit te rijden. Struweel Niet alleen de weidevogels ba ren de stichting zorgen. De zo geheten kleine landschapsele menten zoals knotwilgen, hout wallen, meidoornhagen en pol derkaden dreigen te verloede ren. Het onderhoud van deze struiken en bomen kost de boe ren te veel tijd. Vroeger bracht het gesnoeide hout voldoende geld op, maar nu is dat niet meer zo. Natuur- en land schapsbeheer vindt het belang rijk dat de knotwilgen, hagen en ander struweel niet verdwijnen. „De houtbosjes bepalen heel sterk het karakter van het Zuid hollands landschap. Bovendien zijn die stukjes groen van be lang voor vogels en zoogdieren. Zonder dat struikgewas kunnen ze niet van het ene natuurge bied naar het andere over wip pen." Steenuilen nestelen in Gedumpte kerosine verdampt schiphol* dat een van de motoren niet goed functioneerde, naar later bleek door een naar binnen ge zogen dier. Boven zee werd 80.000 kilogram kerosine ge dumpt om het gewicht van het toestel onder het maximaal toe gestane landingsgewicht te brengen. De KLM zegt te beseffen dat door het dumpen van kerosine vervuiling van het milieu op treedt. „We doen het dan ook alleen als het absoluut noodza kelijk is", aldus de woordvoer der. In dit geval is tot dumping besloten uit veiligheidsoverwe gingen. De ochtenden worden al wat kouder en natter. Daar staat te genover dat er nu prachtige be dauwde spinnewebben zicht baar zijn. Roerloos hangt deze wielwebspin, of misschien is het een baldakijnspin in haar web, wachtend op een trilling in het kleverige dradenstelsel die de komst van een onoplet tend insect aankondigt On middellijk zal de spin erop af rennen en de prooi met zijde- draad omwikkelen. Pas als de honger knaagt gaat de spin er voor zitten om de gevangene uit te zuigen. Een spinneweb blijft een feno menaal bouwwerk. Elke spin is uitgerust met zes tepels. Bij het spinnen voegt de spin zes rag fijne draadjes samen tot een streng. Dat spinrag is naar ver houding sterker dan nylon en staal. De spin produceert ver schillende soorten draden. Eerst komt er een draad van struik tot struik of tak tot sten gel, daarna ontstaat met tal van hulpdraden het wielvormi- ge web met spaken. Als het web gereed is vervangt de spin de hulpdraden door kleefdra- den. Een olielaagje op de poten voorkomt dat de spin in het ei gen web verstrikt raakt. De Britse spinnenonderzoeker Bristowe kwam tot de ontdek king dat spinnen in enorme aantallen voorkomen. Ooit heeft hij er vijf miljoen op een hectare geteld. Hij berekende dat alle spinnen in Engeland jaarlijks een gewicht aan insec ten verorberen dat gelijk is aan het gewicht van alle Britten bij elkaar. Dat is een prestatie voor een dier dat zelf niet eens kan vliegen. foto united photos de boer/ olaf kraak De man of vrouw die de naam 'miljoenpoot' heeft bedacht, kon óf niet tellen, óf heeft nog nooit zo'n wandelend reclame bord van dichtbij bekeken. Als zo'n beest een miljoen poten heeft, bezit de gemiddelde hond Miljoenpoten lijken nog het meest op miniatuur metrotrein tjes. Ze bestaan voornamelijk uit ringetjes die heel soepel in en uit elkaar kunnen bewegen. Aan elk ringetje of segmentje zitten twee paar poten. Geen enkele miljoenpoot in ons ge deelte van de wereld heeft meer dan zestig segmenten en snel rekenend kom ik dan tot de maximaal 240 poten. Maximaal inderdaad, want bij de meeste miljoenpoten lijken de poten aan het eind van hun lijf vaak op te zijn. Vaak hebben ze daar namelijk maar één paar poten per segment of helemaal geen. Zo nonchalant kun je blijkbaar zijn, als je toch goed in je spul len zit. Ondertussen zitten wij maar opgescheept met die overdre ven naam. Zelf zit de miljoen poot er helemaal niet mee. Die schuifelt ondertussen ijverig door, alsmaar wroetend in de aarde. In de composthoop kom ik ze nogal eens tegen. Dat is dan ook een ideale plek om mil- joenpooteitjes te leggen. Niet zo maar plompverloren en mecha nisch, wat je van zo'n 'metalen' beest zou verwachten. Nee, dat eieren leggen doet mevrouw miljoenpoot uiterst zorgzaam. Om te beginnen beplakt ze haar eitjes met zand, waardoor ze veel minder opvallen. Maar bo vendien legt ze ze in een holle tje, dat ze verstevigt met een mengsel van speeksel en uit werpselen. Ook de rest van hun leven bren gen miljoenpoten voornamelijk ondergronds door. Het zijn strikte vegetariërs die zich voe den met halfvergane plantede len. Echte opruimers dus die een ongelooflijk belangrijke rol spelen in de kringloop van het leven op aarde. Maar... ze lusten helaas ook graag wortels en al lerlei bollen en knollen. Aardap pels bij voorbeeld. Maar voor dat de moestuinders onder u nu de wenkbrauwen fronsen, moet er wel bij worden verteld dat miljoenpoten alleen maar aard appelen lusten die voos zijn of door schimmels zijn aangetast. Een gezonde, stevige eigenhei mer kan de miljoenpoot niet aan, want in tegenstelling tot het loopwerk zijn de kaken niet bijster goed ontwikkeld. De miljoenpoot is niet alleen goed voorzien van poten, maar hij heeft ook de beschikking over een arsenaal aan chemi sche stoffen waar de Botlek ja loers op kan zijn. In een van zijn vele gifklieren bij voorbeeld produceert hij een goedje dat én chloor én jodium én blauw zuur bevat. Veel natuurlijke vij anden heeft dit snelwandelende laboratorium dan ook niet. Er is maar één andere gifmenger die wel een hapje miljoenpoot lust: een pad. Over die mysterieuze tuinbewoner vertel ik u over veertien dagen graag iets meer. ton in t veld knotwilgen, en geriefbosjes zijn belangrijk voor zangvogels en insekten. De vrijwilligers van de stich ting dragen zorg voor het on derhoud van de stukjes groen. Ook voor deze taak kan de stichting nog veel extra mensen gebruiken. Er loert echter ook uit een andere hoek gevaar. De groene vlekjes staan veelal niet op de kaart. Daardoor zijn ze ei genlijk onbeschermd. Met na me in de Randstad is ruimte schaars en wordt er van alle kanten op geloerd. De stichting tracht gemeenten, provincie en waterschappen ervan te over tuigen dat de landschapsele menten het waard zijn te bewa- Door het onderhoud van de kleine landschapselementen neemt volgens de stichting de belangstelling voor natuur en landschap toe. „Burgers zien hoe mooi hun gebied is. Dat be tekent voor velen ook de bereid heid mee te helpen aan de be schermingervan." het milieu. Burgers moeten worden gestimuleerd afval ge scheiden in de zamelen, afval zo veel mogelijk te voorkomen en op allerlei andere manieren het milieu te sparen. De gemeente zelf moet milieuvriendelijk bou wen, een goed a fval inzamel sys teem opzetten, in plantsoenen diensten gifvrij of -arm werken en ga zo maar door. Veel ge meenten weten nog niet hoe al le milieuplannen gestalte moe ten krijgen. De ervaringen van Nootdorp worden doorgegeven aan de andere gemeenten. De gemeente Nootdorp wordt milieu-voorbeeldgemeente. De gemeente moet gaan 'oefenen' met een goede manier van afval scheiden en afval voorkomen. Bovendien moet Nootdorp, door in huis schoner te werken, voorbeeld worden voor andere op het gebied van milieuvrien delijkheid. In het Nationaal Milieu Be leidsplan krijgen de gemeenten allerlei taken op het gebied van Kritiek op tempo Natuurbeleidsplan utrecht gpd Vijf groene organisaties heb ben bij minister Bukman (Landbouw, Natuurbeheer) geprotesteerd tegen de ver traagde invoering van het Na tuurbeleidsplan. Ze zijn be zorgd over de gedeeltelijke overheveling van de uitvoering van het plan naar de provin cies. De organisaties (Natuur monumenten, Vogelbescher ming, Unie Provinciale Land schappen, Natuur en Milieu en het Wereld Natuur Fonds) vinden bovendien, dat er jaar lijks vijftig miljoen te weinig wordt besteed aan de uitvoe ringvan dit plan. Het Natuurbeleidsplan be loofde aanvankelijk binnen dertig jaar een herstel van de natuur in ons land. De opper vlakte aan natuur zou in die periode worden verdubbeld door aankoop van 200.000 hectare landbouwterreinen. Bij de vaststelling van dit plan door de Tweede Kamer werd in een motie een snellere uit voering vastgelegd en door de regering aanvaard. Nu blijkt dat door overheve ling van deze taak naar de pro vincies, de uitvoering van de plannen vertraagd dreigt te worden. De provincies worden wel geacht deelplannen te ma ken en meerjarenprogram ma's op te stellen, maar grondaankoop, het sluiten van beheersovereenkomsten met boeren en andere taken blij ven in handen van een ge meenschappelijke uitvoerings dienst. Het geld wordt inge bracht in een groenfonds, waarover de provincies geen zeggenschap krijgen. Kunstmestfabriek moet stoppen met lozen van zware metalen rotterdam monica wesseung De kunstmestfabriek Kemira in Pernis moet stoppen met de lo zing van enorme hoeveelheden fosfaat, cadmium en zware me talen op het water van de Wa terweg. Het waterleven van de Noordzee ondervindt hiervan veel schade. Het fosfaat zorgt voor overmatige algengroei en het cadmium en zware metalen bedreigen het leven van de vis sen. De Zuidhollandse Milieufe deratie heeft de Raad van State gevraagd de kunstmestfabriek te laten stoppen met het lozen van deze vervuilende stoffen. Kemira en Hydro Agri zijn de grootste kunstmcstfabrieken van Nederland en lozen allebei hun viezigheid op de Waterweg (en dus indirect op de Noord zee). Samen maken deze twee fabrieken per jaar zo'n half mil joen ton kunstmest. De hoe veelheid fosfaat die bij het pro- duktieproces vrijkomt en wordt geloosd, is groter dan de hoe veelheid fosfaat die alle huis houdens bij elkaar produceren. De afgelopen jaren is er in Ne derland veel gedaan aan ver mindering van de fosfaatlozing, onder meer door wasmiddelen fosfaatvrij te maken. Fosfaat veroorzaakt een enorme algen- groei en verstoort daarmee de voedselbalans van de zee. Hydro Agri heeft de afgelopen jaren al veel investeringen ge daan om de vervuiling terug te dringen. Volgens A. Stekelen burg van de Zuidhollandse Milieufederatie is Hydro Agri nog steeds de vieste van de twee, „maar ze zijn tenminste bereid iets aan de vervuiling te doen". Kemira loost elk jaar 1200 ki logram cadmium, 16.000 kilo gram zware metalen, 8000 kilo fosfaat en 60 kilogram kwik. De kunstmest die de fabriek verlaat is bijna net zo vervuilend. De stof bevat veel cadmium en zware metalen De boer die nietsvermoedend zijn land be mest, brengt daarmee dus heel veel vuiligheid in het milieu. Het is volgens de Milieufede ratie heel goed mogelijk de pro duktie van kunstmest en de mest zelf veel minder milieuver vuilend te maken. Zo kan er ge bruik worden gemaakt van een schoner soort erts als uitgangs materiaal. kan de fosfaat uit het afvalwater worden gehaald en kan de kunstmest schoner wor den gemaakt. De Milieufedera tie wil dal de Raad van State de fabriek verplicht schoner te gaan produceren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25