Leidsch Dagblad Massale ontslagen in krijgsmacht op komst A Wild-west taferelen bij arrestatie Ier Mini Cooper te snel EG moet opnieuw Russen door de winter helpen Overspannen man laat zijn dochtertje in zee verdrinken AWBZ-premie zal stijgen tot boven de 15 procent Vijfjaar geëist voor export gestolen auto's Bijna klaar voor Prinsjesdag KLM en Northwest: samenwerken 'als ware het één onderneming' Exact .V X^>, ÜUNÜfcKÜACj 1U bbP I kMbtK 1 yV/ UKGtKIGH I t AAMMKI IÖOU ink. suoz. lco^t inu/vwvitro j i ,du Recordrente Zweden Bezoek Japan 6 De Zweedse centrale bank heeft de rente op kroonrekeningen van ban ken opgetrokken tot maar liefst 75 procent. 7Jeltsin heeft zijn be zoek aan Japan afge zegd. Dat is hem door Tokyo niet in dank afge nomen. Monumentendag A q In de hele regio zijn I Z7 zaterdag talloze monumenten te bezichti gen. Vandaag een volledig programmaoverzicht Wassenaar cultureel a Onder het motto I 'Van straat naar theater' staat Wassenaar zaterdag bol van de cultu rele activiteiten. Defensie: Afslanking niet zonder kleerscheuren te voltooien Bij de krijgsmacht dreigen massale gedwongen ontslagen onder militairen in de tweede helft van de jaren negentig. Volgens de laatste prognoses lukt het niet via natuurlijk verloop de beoogde inkrimping van land- en luchtmacht en de marine met dertig procent binnen drie jaar te be reiken. De aangekondigde Prioriteitennota van minister Ter Beek (defensie) zal de problemen zelfs vergroten. Volgens De Leeuw zijn aanvul lende maatregelen nodig om de vrijwillige uitstroom van perso neel te versnellen. De doelstel lingen in de Defensienota lei den anders vanaf 1995/1996 den helder cpd Dat schrijft directeur arbeids voorwaardenbeleid De Leeuw namens de minister in een in terne notitie aan de vakbonden. hoofddorp jeroen smit Autoverhuurbedrijf Budget Rent-a-Car is gestopt met de verhuur van Mini Coopers. Een belangrijke reden daarvoor is dat er met het sportieve wagen tje veel te hard werd gereden. Zodra de automobilist in het scheurijzertje had plaatsgeno men, bleken alle remmen los te gaan. Budget was de eerste helft van 1991 gestart met de verhuur van de Cooper in Nederland. Er waren in totaal 25 rode wagens van dit type in de verhuur. De meeste mensen bleken een Cooper vooral te willen vanwege de race-kwaliteiten. „Mensen huurden een Mini en reden vervolgens naar Duits land. Daar gingen ze op de snel- brussel ap-anp De Europese Commissie sluit niet uit dat Rusland ook de ko mende winter, de derde op rij, voedselhulp van de EG nodig zal hebben. Ongeveer tien EG- deskundigen blijven ter plekke om de lopende hulopoperatie af te maken en de verdere ontwik kelingen in de gaten te houden. Dat heeft Nico Wegter, woord voerder van de Europese Com missie, gisteren gezegd. De eerste voedselhulp dateert van eind 1990 toen niet alleen Rusland maar ook Oekraïne, zandvoort ronald bartlema Een 30-jarige man uit Oudewe tering (ZH) heeft vannacht in Zand voort zijn paar dagen oude dochtertje in zee verdronken. Volgens de politie was de jonge vader zwaar overspannen. De politie zoekt getuigen die iets van de tragedie hebben gezien. De man is gisteravond met zijn auto, een witte Volkswagen Po lo, naar Zandvoort gereden en heeft het kind bij de boulevard De premie die alle Nederlan ders moeten betalen voor de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) kan in de toe komst stijgen tot boven de 15 procent van het inkomen in de eerste belastingschijf. Momen teel bedraagt de AWBZ-premie nog 7,3 procent van het inko men in de eerste belastingschijf, vorig jaar was dat nog slechts 5,8 procent. Dat de premie steeds verder omhoog gaat, komt doordat steeds meer me dische voorzieningen worden betaald via de AWBZ. „tot ontslagen op grote schaal", aldus de topambtenaar. Het is voor het eerst dat De fensie openlijk vaststelt de af slankingsoperatie niet zonder kleerscheuren te kunnen vol tooien. Minister Ter Beek heeft nooit harde garanties willen ge ven, maar zei gedwongen ont slagen tot het uiterste te willen vermijden. Een van de mogelijkheden om personeel kwijt te raken, was tot dusver het bijzonder verlof. Van de regeling werd op grote schaal gebruik gemaakt. Hij werd eerder dit jaar afge schaft wegens de hoge kosten. De Leeuw legt de vakbonden nu een aantal alternatieven voor, die door sommige bonden als een verslechtering worden beschouwd. Zo wil hij in het Al gemeen Militair Ambtenaren Reglement tijdelijk aanvullende ontslagbepalingen opnemen. Het ministerie kan daarmee personeel op wachtgeld zetten. Ook wordt de ontslagleeftijd vijf jaar vervroegd. Europa thema van optocht op 3 oktober leiden loman leefmans Het lijkt een wat wrang thema, dat de 3 October Vereeniging dit jaar meegeeft aan de grote optocht op zaterdag 3 oktober 'Europa in harmonie'. Mensen in diverse Europese landen staan elkaar naar het leven en samenvoeging van de 12 EG- staten verloopt zeer moei zaam. Het motto moet volgens het bestuur worden gezien als wens. „De wens dat volken in staat zullen zijn om, met res pect voor en behoud van de ei gen en andermans identiteit, de toon voor eenheid te zet ten." De optocht trekt dit jaar vroeger dan anders (vanaf 13 uur) en via een andere route door de stad. De Haarlemmer straat wordt ditmaal gemeden. De route en informatie over andere activiteiten staat in de gisteren gepresenteerde Feest wijzer, die komend weekeinde huls-aan-huis wordt verspreid. Weidevogels j- De bescherming Zm D van weidevogels in Zuid-Holland laat veel te wensen over. Nog te vaak worden nesten vernield. Kokkelkoren tekent -j Jan Raas heeft ver- 2 trouwen in Martien Kokkelkoren. De renner uit Noord wijkerhout tekende voor een jaar bij. amsterdam/noordwij kerhout persbureau argos Wegens het leiding geven aan een criminele organisatie hoor de een 25-jarige Noordwijker- houter gisteren voor de Amster damse rechtbank vijf jaar cel te gen zich eisen. Met enkele handlangers voerde hij in iets meer dan een jaar tijd 160 ge stolen auto's uit naar de voor malige DDR. De wagens had den een gezamenlijke waarde van drie miljoen gulden. De bende, waaraan de Noordwijkerhouter met twee mede-directeuren leiding gaf, verkocht de auto's tussen janu ari 1991 en april 1992 aan een handelaar in Leipzig. De wa gens werden onder andere ge stolen in Alphen aan den Rijn, wegen voluit met het wagentje. Dat leverde natuurlijk nogal wat risico's op", aldus Cees Klaas- sen van Budget in Hoofddorp. Volgens hem zijn er overigens niet meer ongelukken met de Mini's gebeurd dan met andere huurauto's. Het bedrijf probeerde de zaak in de hand te houden door de Cooper niet meer te verhuren aan mensen die in de grens streek wonen. Dat bleek maar gedeeltelijk te werken. Uitein delijk besloot Budget de ver huur helemaal te staken gezien de risico's die bleven bestaan met de Cooper. Budget wilde niet riskeren dat de goede naam van het bedrijf in het geding zou komen. Georgië, Armenië en enkele Centraalaziatische republieken 88.000 ton voedsel ontvingen. De operatie, waarmee 525 mil joen gulden was gemoeid, ver liep aanvankelijk moeizaam en kon pas vorig jaar juni worden afgerond. Eind vorig jaar trokken de EG- leiders in Maastricht opnieuw de beurzen open. De hulp was nu geconcentreerd op Moskou en St. Petersburg. Later werd het programma uitgebreid tot de steden Saratov, Tsjeljabinsk en Nizny Novgorod. den haag Nog steeds staan de torens van de Haagse Ridderzaal in de steigers. Maar niet meer voor lang, want voor Prinsjesdag (volgende week dinsdag) moet het hekwerk zijn verwijderd. Verwacht wordt dan ook dat deze ingrijpende restauratiewerkzaamheden eind deze week zijn voltooid. FOTO NIEUW AMEFO Paulus Loot meegenomen naar het strand. Het drama zou zich Jussen half twaalf en half vier hebben afgespeeld. Daarna is de vader met zijn dode dochter tje naar een kennis in Katwijk gereden en heeft zichzelf aange geven bij de politie. Het onder zoek wordt geleid door de Rijks politie Leiderdorp. Getuigen kunnen zich melden via tele- foonummer 071-411421 of bij de politie van Zandvoort, 02507-13043. schiphol henny van egmond De KLM en haar Amerikaanse partner Northwest Airlines willen samenwerken 'als ware het één onderneming'. Een officieel verzoek voor de ver gaande samenwerking - een direct gevolg van de Open Skies-overeenkomst die vorige week werd gesloten - is gisteren ingediend bij het Ameri kaanse ministerie van transport. Door de samen werking tussen de KLM en Northwest ontstaat volgens beide de 'eerste global airline' ter wereld. De twee maatschappijen blijven wel onafhanke lijk. De KLM heeft al enige tijd een minderheidsbe lang in Northwest Airlines. Maar de king beperkte zich tot enkele vluchten onder het zelfde vluchtnummer. Als het Amerikaanse mi nisterie van transport de overeenkomst goed keurt, gaat de samenwerking veel verder. De vluchtschema's zullen nauw op elkaar worden af gestemd, de services aan boord van de vliegtui gen wordt gelijker en in verkoop en prijzen van tickets zal eenheid worden gebracht. Bovendien staat in de overeenkomst de moge lijkheid dat bepaalde activiteiten onder een merk naam worden gebracht. Als voorbeeld noemt de KLM de programma's voor de frequente reizigers die via een spaarsysteem allerlei cadeaus kunnen krijgen, zoals gratis tickets. De TOONAANGEVENDE KLASSE VAN PASTOE advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noord wijk. tel. 0171o.4ft.S6fi fax 0I7I0 4R517 Een en ander blijkt uit een se rie over het plan van staatsse cretaris Simons voor een herzie ning van het stelsel van ziekte kostenverzekeringen. De serie is geschreven door hoofdredac teur Frans Nypels van Haarlems Dagblad, zusterblad van deze krant, en Flip de Kam, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit Groningen. De eerste aflevering van hun bevindingen staat van daag op pagina 2. De delen twee en drie worden morgen en overmorgen gepubliceerd, eveneens op de pagina Feiten en Meningen. veenwouden gpd De bewoners van het appartementenge bouw Huize Patrimonium aan de Stins- weg in het Friese Veenwouden moesten gistermiddag wel even bijkomen van de wildwest-taferelen die zich in hun huis hadden afgespeeld. Tegen kwart over vijf 's ochtends vielen zeker dertig gewa pende leden van het interregionale ar restatieteam Noordoost het pand bin nen. Ze arresteerden daar de 29-jarige Ierse crimineel, die vorige week met drie kornuiten uit de gevangenis van Rotterdam was gevlucht. De andere drie zijn nog zoek. In Huize Patrimonium wonen vooral jonge alleenstaanden. Een jeugdige be woonster lag te slapen toen alle ruiten van haar woning kapot werd geslagen en er mannen in gevechtstenue met ka rabijnen naast haar bed stonden. Zij moest op haar bed blijven liggen terwijl de politie de Ier in een kamer op de bo venverdieping arresteerde. Die kamer was onlangs verlaten door een huurder wiens spullen er nog stonden. Vorige week stond de kamer te huur aangebo den in de krant. Een aantal bewoners heeft drie van de vier ontsnapte gevangen (drie van hen zijn nog voortvluchtig) gisteren aan het eind van de middag wel gezien. Een meisje werd gistermiddag tegen zes uur aangehouden door de inzittenden van een antracietgrijze BMW 520, die al een paar keer langs het huis was gereden. Ze vroegen haar naar de naam van de straat. Het meisje ging daarop naar haar appartement. Even later liepen twee van de inzittenden ook het pand binnen. Ook andere bewoners hebben de man nen rond het gebouw zien lopen. Het meisje dat met de mannen in de auto sprak, zegt dat ze drie van de vier crimi nelen duidelijk heeft herkend. Op een de tafel ligt een krant met de foto's van de vier ontsnapten. De bewoners hebben dinsdagavond niet gemerkt dat de Ier het kamertje op de bovenverdieping betrok. Ze vonden het wel verdacht dat de mannen zich bij het huis ophielden, maar ze besteedden er verder geen aandacht aan. Het is nog onduidelijk waar de drie andere inzittenden van de auto zijn ge bleven. De aangehouden Ier wordt als een zeer gevaarlijke crimineel be schouwd die niet schroomt vuurwapens te gebruiken. Hij zat onder andere een straf van tien jaar uit voor de overval met gijzeling op een supermarkt in Am sterdam. De man wordt vastgehouden op een politiebureau, waar hij zwaar wordt be waakt. Hij zal zich opnieuw voor de rechter moeten verantwoorden omdat hij bij zijn ontsnapping vorige week donderdag bewakers met behulp van een mes in gijzeling zou hebben gehou den. Geen krant ontvangen nri 071 - 161400 DEL. 071 - 161499 de Leidse regio, Amsterdam en het Gooi. Voordat de auto's door koeriers naar Leipzig wer den gereden, kregen ze in Aals meer, Woerden of Kortenhoef een 'schoonmaakbeurt' waarbij de kentekenplaten werden ver vangen en de kilometertellers werden teruggedraaid. In december vorig jaar liepen in Duitsland vier koeriers tegen de lamp. De arrestatie van de drie bendeleiders volgde in april van dit jaar. Officier van justitie H. Oppe eiste behalve celstraf ook dat alle bendeleden de net towinst van hun activiteiten te rugbetalen. Deze bedragen vari- eren van twee ton voor de ben deleiders tot 10.000 gulden voor de koeriers. Uitspraak 23 sep tember. PTT ziet ook mogelijkheden in beveiliging den haag gpd Koninklijke PTT Nederland (KPN) wil in de beveiliging. Het bedrijf onderzoekt of de kennis en ervaring die de PTT op dit gebied heeft commercieel kan worden uitgebuit. Een naam voor het beveiligingsbedrijf is al gevonden: PTT Risicom. Het idee om in de beveiliging te gaan is afkomstig van Corpo rate Development, de onlangs opgerichte afdeling die nieuwe markten voor KPN moet ver kennen. Volgens initiatiefnemer Koen de Groot voormalig commissaris van politie bij het Openbaar Ministerie heeft de PTT door zijn voornaamste acti viteit, communicatie, een grote en gevarieerde kennis op bevei ligingsgebied. Het bedrijf houdt zich nu bijvoorbeeld al bezig met alarmsystemen. KPN is deze week begonnen met een haalbaarheidsonder zoek. Het bedrijf gaat 1.200 on dernemingen en instellingen benaderen om te bekijken of er een markt is voor PTT Risicom. De Groot gelooft er in. „Ik weet dat de markt grote behoefte toont aan bedrijven, die op be veiligingsgebied totaalpakketten kunnen aanbieden", zegt hij in het PTT Nieuwsblad. Naast be veiliging voor bedrijven zou PTT Risicom zich volgens een KPN-woordvoerder ook kunnen bezighouden met persoonlijke beveiliging. Het haalbaarheidsonderzoek naar PTT Risicom moet voor het eind van het jaar zijn afge rond. De raad van bestuur wil nog dit jaar een besluit nemen. HET WOORD IS AAN Masson Er zijn mensen die nooit hun trots afleggen. Als zij revue van hun fouten houden, doen zij het te paard. VANDAAG Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Programma'! Regio15,17,18,19 Religie- Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 0 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij warm Eerst zonnig, later meer bewolking en in de middag of avond mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur23 graden Tot matig toenemende wind, kracht 4, uit zuid tot zuidoost. Per maand |f 27,80) via eutoma tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept Nummer bank/girorekoning Handtekening Leidsch Dagblad I woordnummer 10050 2 300 VB Leiden 8 712141 400053 't Beerbericht van vandaag. 't wordt lekker zacht met nieuwe Robijn Pacific.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1