Met boot, koets en de fiets langs monumenten Psychiater heeft de taak van de biechtvader overgenomen SieMatic Het Gesprek van de Dag 'Krantenlopen doe ik bijna voor de lol' in ohze showroom krijgt u een goed I.D. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEiNDERT VAN DER K. MONICA WESSELING ERIC JAN DE BEZORGER Niets irriteert meer dan een abonnement op een krant te hebben om ver volgens de krant een keer niet in de brievenbus aan te treffen. De krantenbe zorger is onmisbaar, be langrijker nog dan jour nalisten die bij de krant werken. Maar de belang stelling voor het vak van bezorger neemt af. Dat is onder meer een gevolg van het slechte imago. Vandaar dat de krant een actie houdt om het bla zoen van bezorgers op te poetsen in de verwachting dat daarmee meer men sen voor dat werk zullen kiezen. Het motto: 'Zon der nieuwe helden is de krant nergens'. Vrijdag 11 september is er een landelijke bezorgers dag. Journalisten, kan toor- en grafisch perso neel lopen dan een keer mee met krantenbezor gers om eens te proeven welke ontberingen zij zich moeten getroosten. In de ze rubriek vertellen bezor gers van deze krant alvast wat zij zo leuk - of juist niet - aan het werk vin den. Mandy van Velzen, Zahaira Pols en Wendy van Veen (vlnr): „We praten veel over vriendjes." foto» jan hol- De garage aan de Leiderdorpse Dennenschans is bepaald geen aantrekkelijke ruimte om wat met elkaar te kletsen. Toch gaan de drie Leiderdorpse scholieren Zahaira Pols, Wendy van Veen en Mandy van Velzen vaak alleen al voor de gezelligheid naar de kran- tenuitdeelpost van deze krant. „Soms kom ik om drie uur uit school en begin ik pas een uur later met bezorgen. In het begin was het kranten inpakken en wegwezen, maar de anderen trokken mij er echt bij", zegt Wendy die net als de andere twee 14 jaar oud is. Maar voor Wendy speelt het geld toch ook een belangrijke rol om elke dag weer met laanten op pad te gaan. „Ik zag ruim een jaar ge leden een advertentie en ben hiernaar toe gekomen, want ik had geld nodig. Nee, ik krijg wel genoeg zakgeld, maar soms wil ik leuke kleren kopen". En zij wijst op haar op voeten die zijn gestoken in felgekleurde Nikes Air. De schoen voor wie erbij wil horen, maar dat moet wel worden betaald: 270 gulden. „Ik krijg wel kleedgeld en dat is ook voldoende natuurlijk, maar soms wil ik iets extra's". Zahaira vindt het prettig dat het krantenlopen geld oplevert, maar dat is niet het belangrijkste. „Dat klinkt gek, maar ik doe het bijna voor mijn lol. Na school even naar buiten, dan kom ik echt weer helemaal bij en word ik weer wakker. Hier is het ook een vrienden clubje. We praten overal over. Met de meiden hebben wij het altijd over vriendjes, hè Wen? Wendy knikt. „Het is vandaag precies acht maanden geleden dat ik op Maarten ben", laat zij er trots op volgen. En Maarten heeft zij weer leren kennen via het kranten lopen. Mandy is een voormalig 'bezorger van de maand', een titel die door het landelijk 'vakblad' Papermates aan goede lopers wordt gege ven. „Ik bén ook erg goed", zegt zij zonder kleur te verschieten. „Ik heb nog nooit een Wacht gehad. Ja een keer, maar dat was niet mijn schuld. Op een of andere manier was er bij mij geen wijziging doorgegeven en dus bezorgde ik op een bepaald adres ook niet. Toen werd die kerel heel erg boos. Wij kregen briefje met bedrei gingen, nou dat was echt niet leuk meer", vertelt Mandy. Zij zit nu in drie havo van het Louise de Coligny College. „Hoe lang ik nog doorga met krantenlopen? Nou daar heb ik een hele mooie definitie voor: zo lang dat te combineren is met school. Mooi ge zegd nietwaar? Tot nu toe gaat het goed. Ne pas de problème." Wat het vervelendste is van een krantenwijk? Mandy:Als het zo mers heet is en je ligt in het zwembad. Vreselijk om dan naar de krant te gaan. Wendy: „Wanneer het waait en regent. Dan waait er wel eens een krant kapot of wordt een krant doornat. Dan bellen mensen rustig op met een klacht. Heel erg." Zahaira: „Iemand op school vraagt om nog even mee te gaan, maar dat kan dan niet. Ik moet kranten lopen". Meer zondaren lokken met een luxe biechtstoel heeft geen zin De praktijk van de biecht is bin nen de rooms-katholieke kerk in onze streken steeds meer in onbruik geraakt. Ook in Italië verliest de biechtstoel terrein. Het Italiaanse bedrijf Genuflex probeert de zondaars weer in groten getale naar dit hokje van de waarheid toe te lokken. De firma wil de biechtstoel voor zien van allerlei luxe zaken: ge capitonneerde wanden, leun stoelen, een tralievenster of een spreekrooster naar keuze, air conditioning, noem maar op. Kortom: de biechtstoel als een boudoir in de kerk. Tja, is dit nu echt de oplossing? Over dit vreemde initiatief, en over het verdwijnen van de biecht, laten wij twee geestelij ken uit de regio aan het woord. Ach, dat initiatief in Italië is echt flauwekul", zegt Pater Do- minicus (69), inmiddels gepen sioneerd en met vijf collega's wonend in het Diepgangcen trum in Hazerswoude. „Wist je datje in Italië trouwens zeer open zit te biechten. Ie kunt de mensen daar gewoon zien zit ten, je kunt de mimiek zien op het gelaat van de priester. Ik heb vroeger in een kerk gewerkt waar ze acht biechtstoelen had den. Vooral in de Goede Week was je soms veertien uur achter elkaar bezig. Wij noemden dat altijd 'de toevloed der zonda ren'. Op een gegeven moment kregen we van het bisdom het bericht dat onze biechtstoelen te gesloten waren. Het biechten mocht best worden gezien: de zonde was openbaar." „In het begin vond ik het erg zwaar om de biecht te horen. Toon Kortooms vertelde on langs op de televisie hoe hij eens met zijn eerste boek bij Anton Coolen kwam. Coolen zei: „Goed, dat is je eerste boek. Zet het in de boekenkast en leer nu eens eerst het leven ken nen." Ook bij het biecht horen moet je een zekere levenswijs heid opdoen. In het begin was ik nogal angstig als ik na de biecht over straat liep. Dan had ik de indruk dat elke parochiaan bij zichzelf dacht: hé, daar loopt die priester. Wat zou die nu al lemaal van mij denken?" „Het ging vaak om de zoge naamde 'seksuele' zonden. De mensen gebruikten voorbe hoedsmiddelen of ze hadden gemasturbeerd. Maar je had ook wat wij de zogenaamde 'de- votiebiecht' noemen. Dat men sen maar iets gingen verzinnen. Dan zei zo n jochie dat hij zijn broertje had geslagen terwijl ik wist dat hij helemaal geen broertje had. Of er ging een ou dere vrouw zitten biechten dat ze uit de suikerpot had ge snoept. Ach, tegenwoordig is de zonde veel meer geaccepteerd. Je hebt ook niet meer van die donder preken over verdoemenis en hel. Ik heb het in Geleen, waar ik lange tijd heb gewerkt, eens meegemaakt dat de priester op de preekstoel een kruisteken maakte en daarbij de Zoon ver gat. 'In de naam van de Vader, de Heilige Geest, Amen', zei hij. 'Waar is de Zoon?' zag je de kerkgangers denken. En toen zei die priester: 'De Zoon is hier niet. Kijk maar naar het altaar, het 'lichaam van Christus' is niet aanwezig. Want u bent hem niet waardig, u bent in- en inzondig." Pater van Winden, plaatsver vangend pastoor in de Leidse Hartebrugkerk, ontlokte het be richt over het opkalefateren van de Italiaanse biechtstoelen een meewarige glimlach. „Ik zou wensen dat daar het probleem lag. Kijk er is vroeger natuurlijk erg veel gehamerd op onze zon digheid. Dat was ook niet goed. En een sacrament als de biecht is natuurlijk ook aan roest on derhevig. Maar ik heb toch vaak de indruk dat men het kind met het badwater heeft weggegooid en dat het zondebesef al te zeer verzwakt is." Pater Dominicus denkt dat de taak van de biechtvader tegen woordig een beetje is overgeno men door de psychiater. Zijn collega Van Winden vindt daar 'een kern van waarheid' in zit ten. „De mens is opener gewor den en praat ook op de televisie makkelijker over zijn proble men. Maar de drempel van de psychiater is, denk ik, toch ho ger dan die van de biechtstoel. Ik zat daar nooit als een orakel uit het duister. Ik hoefde ook niet alles tot in de details te we ten. Ik zei altijd: U belijdt uw zonden voor God. Laten we het dan ook maar aan Hem overla- Talloze monumenten zijn zater dag 12 september open voor het publiek. In het kader van Lan delijke Monumentendag zijn belangstellenden welkom in kerken, kastelen, molens en musea in de Leidse regio. Te vens staan activiteiten als boot tochten, ritten in koetsjes, fiets tochten en wandeltochten op het programma. De monumen ten zijn zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur van binnen te be kijken. ALPHEN AAN DEN RUN 10.00 uur opening in Park Rijn stroom door gedeputeerde Pool. 10.30 uur: de heer Binnendijk onthult de originele sluitsteen met het wapen van Bee- rendrecht op de ingangspoort van de ruïne. Vanaf 11.00 uur: gratis meerij den met een zesspan-paarden tram of vierspan- koetsje vanaf de halte Raoul Wallenbergplein. Wandelroute in Beerendrecht (met fietsroute verkrijgbaar bij Alfred's Diner) en exposities in Park Rijnstroom. Fietsroute van park Rijnstroom langs de Oude Rijn naar Zwammerdam en te rug. 10.00 - 15.15 uur: gratis boot tocht tussen Zwammerdam en Beerendrecht. Wandelroute, ex positie, demonstraties van am bachtelijke bedrijven en kinder spelen in Zwammerdam. Gratis crèche voor kinderen tot 6 jaar in het kinderdagver blijf Dikkertje Dap, Concordia- straat 29, Alphen aan den Rijn. RUNEVELD 10.00 - 15.00 uur acht-kerken- fietsroute door de plaatsen Kou dekerk aan den Rijn, Hazers woude, Benthuizen en Zoeter- woude. De fietsroute is 35 kilo meter lang en verkrijgbaar bij alle deelnemende kerken. In Koudekerk aan den Rijn wordt in de Hervormde Kerk de moord op AJeid van Poelgeest (1392) herdacht. In de koorzaal en de oudheidkamer van de kerk is een tentoonstelling over Aleid van Poelgeest en de ge schiedenis van het kasteel Klein Poelgeest ingericht. 12.00 en 13.00 uur: middel eeuwse muziek van rond 1400 uitgevoerd door Huismuziek Delft in de koorzaal van de kerk. In de pas gerestaureerde her vormde kerk van Hazerswoude is een tentoonstelling over de geschiedenis van deze kerk in gericht. WARMOND Voor de tweede keer valt in Warmond de Open Monumen tendag samen met de Schipper- tjesdagen. In de Gemeenteha ven komen vijftig sleepboten te liggen en op het vasteland zijn dertien monumenten te bezich tigen. Vijf 'varende monumen ten' brengen in een pendel vaart bezoekers naar enkele molens. Verder zijn er rondleidingen in het Bos Huize Oostergeest, het Bos Huis te Warmont. Op eigen gelegenheid kan een rondwandeling door Warmond worden gemaakt, waarvoor een routebeschrijving verkrijgbaar is bij de informatiestands op het pleintje bij de pomp. VOORSCHOTEN De open monumentendag in Voorschoten staat dit jaar in het teken van de waterschappen. Het centrale punt van deze dag is het Gooi- en Baljuwhuis aan de Voorstraat, waar een infor matiepunt is ingericht. Hier is van 10.00 uur tot 17.00 uur een tentoonstelling te bezichtigen over de geschiedenis van de Waterschappen. Ook zijn hier fietsroutes verkrijgbaar. Een boottocht langs de plaatse lijke monumenten van Voor schoten biedt de kans om de monumentale panden van een andere kant te bekijken. In het klooster 'Huize Bijdorp' worden vanaf 14.00 uur door de nonnen rondleidingen gehouden. ZOETERWOUDE Kerken bepalen de monumen tendag in Zoeterwoude. In sa menwerking met een aantal historische verenigingen uit de omringende gemeenten, is een fiets-tocht uitgestippeld die langs kerken en molens voert. In Zoeterwoude-Dorp is de Sint-Jans kerk te bezichtigen. In Zoeterwoude-Rijndijk opent de Meerburgkerk de deuren. De beschrijving van de fietsroute is te verkrijgen bij alle deelnemen de kerken. WASSENAAR In Wassenaar wordt tijdens de Open Monumentendag de Dorpskerk ingericht als centraal informatiepunt. Vanaf 10.00 uur zijn hier gratis fiets- en wandel routes langs de monumenten te verkrijgen. De Dorpskerk is te vens het vertrekpunt van een rondleiding door de dorpskern. De 'open' monumenten zijn herkenbaar aan de geel- witte monumentenvlag. OEGSTGEEST In Oegstgeest is kasteel Ende geest te bezichtigen. Het kasteel wordt gerenoveerd en is daar om alleen aan de buitenkant te bekijken. KATWUK In de Oude en Nieuwe Kerk zijn foto-exposities te zien en spelen organisten. Verder zijn de vuur toren aan het Vuurbaakplein, het Katwijks museum aan de Voorstraat en de Dorpskerk aan de Kerkstraat geopend. Ook de neo gotische katholieke kerk St. Johannes de Doper aan de Kerkstraat is open. In de Dorps kerk is er om 16.00 uur een gra tis concert. Molen De Geregtig- heid aan de Valkenburgseweg is wegens familie-omstandighe den gesloten. NOORDWUK Jan Kroonsplein, de Nederland se Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat, de boerderij Hoog- eveen aan de Herenweg 114, de Kruidenwinkel aan de Pické- straat, de Waterwipmolen aan de Van Berckelweg en de Grote of Sint Jeroenskerk aan de Voor straat zijn te bezichtigen. In de ze kerk kan men zich aanmel den voor een rondleiding door een bollenschuur en een monu mentaal huis aan de Voorstraat. De Watertoren aan de Van Har- denbroekweg is open tot 16.00 uur. In de Sint Jeroenskerk (RK) aan de Van Limburg Stirum- straat is de expositie 'Sint Jeroen, Noordwijk 100 jaar be devaartplaats' te zien. NOORDWUKERHOUT Hier is het romaanse Witte Kerkje in het dorpscentrum te bezichtigen. Ook de Hogeveen- se Molen aan de Leidsevaart en het vormingscentrum Huize de Vonk aan het Westeinde zijn open. LISSE Er zijn rondleidingen door de Hervormde Kerk op 't Vierkant. Verder is de Zemelpoldermolen op de grens van Lisse en de Lis- ser Poelpolder open. In de Kerk der H.H. Engelenbewaarders in buurtschap de Engel is een ten toonstelling te zien van foto's van de Heereweg. Voorts is het Museum voor de Bloembollen streek, de Agathakerk aan de Heereweg, de Gereformeerde kerk aan de Prinsessestraat en 't Huys Dever aan de Heereweg zijn te bezichtigen. Daar is de tentoonstelling 'Droge voeten en schoon water' te bezichtigen. SASSENHEIM Bij de 12de eeuwse Nederlandse Hervormde Dorpskerk aan de Hoofdstraat worden wandelrou tes uitgereikt. Op de zolder is een oudheidskamer ingericht met informatie over de klokken van de kerk. Verder is het interi eur van de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan, die op dit moment wordt gerestaureerd, en de katholieke Pancratiuskerk te bezichtigen. Het slot Teylin- gen aan de Teylingerlaan is in Voorhout open. RUNSBURG In de Laurentiuskerk aan de Kerkstraat en de Maranathakerk aan de Hermansstraat wordt de hele dag orgel gespeeld. In het Museum van het Genootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg zijn twee tentoonstel lingen: 'De andere middeleeu wen' en de expositie over 'De geschiedenis van een vriend schap'. Het Spinozahuis aan de Spinozalaan en de Molen Hoop doet Leven aan de Oegstgees- terweg zijn open. HILLEGOM In de Leembruggenkamer van 't Hof van Hillegom (het gemeen tehuis, Hoofdstraat 115) worden dia's getoond. In de tuin van het gemeentehuis is een zogenaam de oldtimer parade. Voorts zijn de Jozefkerk, de Martinuskerk en de eeuwenoude Maartens kerk open. In het gebouw van de Kulturele Raad aan de Prin ses Irenestraat zijn tentoonstel lingen. Tussen Katwijk, Rijnsburg en Noordwijk rijdt dit jaar weer een gratis pendelbus. Informa tie over vertrekplaatsen en -tij- den is onder meer verkrijgbaar bij de kantoren van de plaatse lijke VWs. LEIDEN Tussen 11.00 en 16.00 uur rij- ideetjes op. maar alleen txj ons knjgt u i *i to Design Een compleet keukenvoorstel dat in alle oprichten rekening houdt met uw persoonlijke wensen en omstandig- den in Leiden een postkoets en twee kleinere koetsen langs een aantal monumenten. De tocht jes zijn gratis en beginnen bij het Jean Pesijnhofje aan de Kloksteeg. Hieronder de monu- i Leiden te bezich- GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Individueel Design tigen ziin op een rijtje (afwij kende Dezichtigingstijden zijn per monument aangegeven). Marekerk, Lange Mare 50. De Waag, Aalmarkt 21. De Burcht, Burgsteeg, hoek Nieuwstraat. Hooglandse kerk, Nieuwstraat, hoek Middelweg (11.00 tot 17.00 uur). Sint Annahofje, Middelsteg racht 4. Galerie Bleijenberg, Breestraat 113. Penshal en Schapenpoort, tus- een Brand mi 101 en 103. rat- pekllevelljk I.angebrug22 en 24. Gemeenlandshuis van Rijn land, Breestraat 59. Pieter Loridanshofje, Oude Varkenmarkt 1. Smederij, Oude Varkenmarkt 4. Doelenpoort, Doelengracht- /Groen Hazengracht. Kantongerecht, Rapenburg 19. Eva van Hoogeveenhofje, Doelensteeg 7. Prentenkabinet, Rapenburg 65. Academiegebouw, Rapenburg 73. Leidse Pilgrim Kollektie/ge- meentearchief. Vliet 45. HMnlinrhool. Rapenburg 127-129. Lodewijkskerk, Steenschuur 19. 11.00 tot 17.30 uur en 20.00 tot 24 00 uur, in verband met l>eid- se Uitdag). Gravensteen, Gerecht. Latijnse school (13.00 tot 14.00 uur). Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1. Ars Aemula Naturae, Pieters kerkgracht 9. sociëteit Augustinus, Rapen burg 24.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19