Bibliotheek Leiderdorp naar ander onderkomen 'Ze hebben mijn patronen en stof gestolen' Regio Leiden 'Gevaarlijke honden in Voorschoten aan de lijn' Klimmers bedwingen Carstensz Piramide 'Geen reconstructie van Groot Haesebroekseweg' DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 Bestuur wil snel praten over mislukte uitbreiding De Leiderdorpse bibliotheek wil verhuizen. Nu blijkt dat de ruimte onder het seniorencomplex naast de Muzen- hof te laag is voor de bibliotheek, wil het bestuur van de bibliotheek kijken naar alternatieve huisvesting. „Mis schien kunnen we voor dezelfde prijs een heel ander ge bouw neerzetten", aldus voorzitter P. van de Ven. „Puur economisch redenerend is dat geen slechte optie." leiderdorp uesbeth b Onder het seniorencomplex 't Keerpunt is een ruimte van 300 vierkante meter bestemd voor de bibliotheek. De ruimte blijkt echter maar 2,40 meter hoog te zijn en op sommige plaatsen slechts 2,10 meter. Te laag voor een volwaardige bibliotheek ruimte, oordelen gemeentebe stuur en bibliotheek eensge zind. Volgens wethouder A. Roest moet de bibliotheek het er echter toch maar mee doen. Het huurcontract is getekend en de kosten zijn te hoog om de ruimte onbenut te laten, vindt hij. Het bibliotheekbestuur wil snel met de wethouder om de tafel gaan zitten. „Er staat nu een ruimte waar wij niets mee kunnen. Het is niet de extra ruimte zoals wij die in gedach ten hadden, maar we moeten het gebruiken van het gemeen tebestuur. Ik durf niet te specu leren over een oplossing. Ik kan wel uitspraken gaan doen over de jeugd-afdeling of de studie- hoek, maar dat heeft geen zin. Het is een studie waard om de mogelijkheden te onderzoe ken." De bibliotheek hoopt ook meer gemeentelijke subsidie te krijgen. „Het gemeentebestuur Politie houdt autokraker aan wassenaar De Haagse politie heeft gisteravond een 32-jarige Hagenaar aangehouden, die van een aantal auto-inbraken in Wassenaar wordt verdacht. De man had in zijn wagen een koker met een dure zonnebril liggen, waarop een adres in Wassenaar stond. De politie maakte vervolgens snel de 'link' met de Wasse- naarse collega's. Inbraak in Wassenaarse kerk wassenaar Een 34-jarige Wassenaarder heeft vannacht gepro beerd in te breken in de hervormde Messiaskerk in het villadorp. Omwonenden hoorden glasgerinkel en waarschuwden de poli tie, die aan de overkant gevestigd is en dus snel ter plekke kon zijn. De man kon in de kraag worden gevat. Het is nog niet dui delijk of hij iets heeft weggenomen uit de kerk. Dief gegrepen na achtervolging wassenaar Tot in Den Haag toe heeft de Wassenaarse politie vannacht een man achtervolgd die in een kledingzaak aan de Langstraat had ingebroken. Een omwonende zag de diefstal, gaf het signalement van de auto door en vervolgens ging een poli tiepatrouille achter de man aan, die steeds harder ging rijden. Uiteindelijk wisten Haagse politiemannen de dief, een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, aan te houden. Themamiddag over onsterfelijkheid leiderdorp» Tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Vere niging Voor Huisvrouwen in Leiderdorp spreekt de arts Gevers Leuven over onderzoek naar onsterfelijkheid. Verjonging, ouder dom en onsterfelijkheid komen aan de orde. In de Leiderdorpse sporthal 'Op Dreef aan het Van Alphenplein komen de huis vrouwen op 17 september om 14.00 uur bij elkaar. Foto-tentoonstelling in bibliotheek leiderdorp In de Openbare Bibliotheek in Leiderdorp is een veertigtal recente foto's van de Foto- en Filmclub Daguerre te bekijken. De filmclub hoopt met deze tentoonstelling meer be kendheid bij het publiek te krijgen. De expositie duurt nog tot 2 oktober en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. voorschoten wilfred simons Zes Voorschotenaren zijn dit jaar door een hond in het dorp bedreigd of gebeten. Het jaar daarvoor kwamen er bij de Voorschotense politie eveneens zes klachten binnen over agres sief gedrag van viervoeters. Cij fers van vóór die tijd zijn vol gens een politiewoordvoerder niet voorhanden, maar de amb tenaar verzekert dat 'het om een zeer klein aantal gaat'. Toch moeten B en W de bevoegdheid krijgen om hondenbezitters te dwingen hun dieren op de openbare weg aan te lijnen en te muilkorven. Dat vindt althans gemeenteraadslid S. Harlaar (Groen Links). Al geruime tijd dringen hij en zijn partijgenoten in Voorschoten aan op een aan passing van de algemene poli tieverordening (APV). „We zijn eigenlijk op het idee gekomen toen de gemeente be sloot om overal in het dorp honden-uitlaatstroken in te richten", zegt Harlaar. „Toen rees bij ons de vraag: maar wat doen we met de gevaarlijke honden?" B en W kunnen hondeneige naren nu niet verplichten om hun dieren te muilkorven of aan te lijnen, behalve als zij vinden dat het om een 'gevaarlijke of hinderlijke hond gaat. 'De maatregel betreft alleen die honden waarover bij de politie ernstige klachten zijn binnenge komen, voor hele rassen is in de APV niets geregeld. Deze mogelijkheid gaat raadslid Harlaar niet ver genoeg. Hij wijst naar de situatie in Amster dam: „Daar bestaat sinds 1988 een 'algemeen aanlijngebod' voor gevaarlijke honderassen. B en W in de hoofdstad lichten ook toe wat zij onder een 'ge vaarlijk ras' verstaan. 'Pitbull is geen categorie, want die hon den heten alleen maar zo, dat is namelijk geen erkend ras. Daar om heeft de gemeente normen opgesteld voor de maten van de kop, de kaken en het gebit. Op basis daarvan bepalen zij of een ras gevaarlijk is oi niet." De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft naar aanleiding van de nieuwe regels in Amsterdam een serie modelbepalingen gemaakt, die de Nederlandse gemeenten in hun APV kunnen opnemen. De ze regels lijken sterk op de Am sterdamse. „Met die regels ben ik tevreden en ik zal er in de ge meenteraad dan ook sterk voor pleiten dat ze worden overge nomen", aldus Harlaar. Gemeente-ambtenaar P. Wet- zels van Voorschoten waar schuwt echter voor al te groot enthousiasme: „Op papier is het dè oplossing van het pro bleem. Maar als er zó weinig mensen worden gebeten, is het de vraag of er wel een probleem is. Bovendien moet de politie op de naleving van de maatre gelen toezien en het ziet er niet naar uit dat ze dat doen. Ze hebben wel iets anders aan hun hoofd." heeft vastgelegd dat de biblio theek een zogenaamde basis voorziening is. Om dat handen en voeten te geven is geld en ruimte nodig. Onze eigen finan ciële grenzen zijn bereikt, want wij mogen van de gemeente geen reserve opbouwen." Van de Ven verwacht dat in vesteringen in de bibliotheek op termijn geld opbrengen. „Als wij een voorziening van de grond krijgen die een optimale uitstraling heeft, krijgen we van zelf meer leden." Het ruimtegebrek in de bi bliotheek is al enige jaren nij pend. De kasten puilen uit en ook op en onder de stellingen staan boeken. De uitleenvoor- waarden zijn zelfs veranderd zodat de leden meer boeken mee naar huis kunnen nemen.' Brandgang Toen de Muzenhof zo'n twaalf jaar geleden werd gebouwd, kreeg de bibliotheek al de toe zegging dat er 400 vierkante meter bij zou komen. Van de Ven: „In de tussentijd hebben we ruimte afgestaan voor een brandgang, in de verwachting dat die ruimte zou worden ge compenseerd. Nu moeten we helaas constateren dat we een kans hebben gemist. We heb ben gepoogd in een vroeg stadi um te waarschuwen, maar we „We hebben een belang te behartigen dat ook het belang van de gemeente is", pleit Van de Ven voor de 7500 bibliothee kleden. „Wij zijn de belangrijk ste kostendrager van de Muzen- hof. De bibliotheek is de levens voorwaarde voor het functione ren van de Muzenhof, maar wij worden daarin onevenredig zwaar belast in de kosten van energie en huur. Wij worden als instelling gebruikt om de Mu zenhof te laten bestaan. Daar is op zich niets op tegen, tenzij het te gek wordt. En dat is nu het geval." De Leiderdorpse bergbeklimmers Noes Lautier en Robert Eckhardt zijn net terug van een expeditie naar de Carstensz Piramide. „De jungle geeft je een beklemmend gevoel, je hebt nergens uitzicht" foto hielco kuipers leiderdorp judith bilsen noordelijke en de zuidelijke wij ken. „Een ondergeschikte Jager- slaan verplaatst een deel van het verkeer naar het noordelijk deel van de Groot Haesebroek seweg en de Schouweg-Noord." 'Hart van Wassenaar' kreeg 360 reacties op eerdere protesten tegen de reconstructie van het kruispunt „Uitvoering van het voorstel zou derhalve een uitga ve van 48.000 gulden betekenen voor iets dat de burgerij niet wil", concludeert de vereniging. De Jagerslaan zou moeten worden verbreed om veiliger te worden. De witte bermpaaltjes zouden moeten verdwijnen en de bermen moeten worden ver stevigd met gras- of ribbeltegels, zo adviseert 'Hart van Wasse- De Jagerslaan moet niet onder geschikt worden aan andere verkeerswegen in het Wasse naarse centrum. De vereniging 'Hart voor Wassenaar' vindt dat de reconstructie van de Groot Haesebroekseweg daarom niet moet doorgaan. De herziening van het kruispunt met de Jager slaan zou de weg juist gevaarlij ker maken, vindt de vereniging. Het gemeentebestuur wü het kruispunt herzien omdat er veel ongevallen zouden gebeuren. Volgens de vereniging baseert de gemeente zich echter op ou de cijfers. De Jagerslaan is volgens de vereniging de 'kortste en meest logische verbinding' tussen de „Ik had me er heel veel van voorgesteld, maar al dat groen om me heen werkte me al gauw op m'n zenuwen. De jungle belem mert ie uitzicht. In de acht dagen dat we door het oerwoud aan de voet van de berg trokken, heb ik misschien drie keer een spin of een vogel gezien. Dit was onder andere te wijten aan de herrie die de papoea-dragers maakten om met elkaar in contact te blij ven." Aan het woord is de Leiderdorpse bergbe- klimster Noes Lautier. Ze heeft samen met plaatsgenoot en vriend Robert Eckhardt een expeditie naar de Carstensz Piramide op het Indonesische eiland Irian Jaya achter de rug. En met succes: Eckhardt bereikte de top van de 4884 meter hoge berg. Deze expeditie maakte deel uit van het zogeheten 'On top all of the world expedi tion'. Doel van dit project is de zeven hoog ste bergtoppen van de continenten te be klimmen. „We hadden al heel lang plannen om deze berg te beklimmen", zegt Eck hardt, het 'On Top'-project was een goede manier om die plannen te realiseren." De geslaagde expedities naar de Afrikaan se Kilimanjaro en Carstensz Piramide op het Indonesische eiland Irian Jaya vormden de laatste schakel in de keten. De Carstensz Piramide dankt haar naam aan Jan Car stensz, die in 1623 vanaf een VOC-schip de berg zag liggen, vertelt Eckhardt. „Terug in Amsterdam, verklaarde hij een ijsberg ge zien te hebben. Dit verhaal werd destijds bestempeld als een hallucinatie van een tropenkolder-lijder." Lautier over de Indonesische berg: „De Carstensz Piramide is een berg vol mystiek, de papoea's die het omringende tropische oerwoud bevolken en de diversiteit aan flo ra en fauna maken het tot een boeiende on derneming." De tocht door het tropische regenwoud was een zware. Ruim negentig mensen baanden zich achter elkaar een weg door de woestenij: twaalf klimmers en tachtig dra gers: papoea's. Door hun geringe lichaams lengte kunnen de papoea's namelijk maar zo n vijftien kilo torsen. Dit in tegenstelling tot dragers in andere gebieden die ongeveer 25 kilo meedragen. Eckhardt: „Het traditio- nele voedsel van de papoea's bestaat name lijk uit zoete aardappelen, die nogal veel wegen. Daarom was een deel van de dra gers aangesteld om dit zware voedsel te sjouwen." Peniskoker „Het contact met de papoea's was echt uniek, vertelt Lautier. „Als je hoort dat een volk nog in de steentijd leeft, maak je je al lerlei voorstellingen. Maar deze voorstellin gen halen het niet bij de werkelijkheid. De papoea's lopen nog in peniskokers, ook wel koteka's genoemd. Op een hoogte van 3800 meter liepen ze op blote voeten door de sneeuw, enkel gekleed in een peniskoker en een trui. Onvoorstelbaar." Eenmaal in het basiskamp, op 800 meter van de top. kreeg Lautier last van hoogte ziekte, waardoor zij voortijdig afhaakte en in het basiskamp de terugkeer van de klim mers moest afwachten. Deze ziekte ontstaat door aanpassingsmoeilijkheden aan de ijlere luchtlagen. „Ik kreeg hoofdpijn en ademhalingsproblemen, later kreeg ik zelfs last van oedeem-vorming, zodat het li chaamsvocht zich opeen hoopte in mijn hoofd, ik kreeg het gevoel dat m'n hoofd een soort ballon was", legt Noes uit. De klim van het basiskamp naar de top verliep voor Eckhardt en zijn collega's zon der problemen. Door het mooie weer had den de alpinisten maar één dag nodig om de laatste 800 meter af te leggen. De expeditie had een speciale missie: het aanbieden van in Nederland ingezameld geld, 27.000 gulden, voor de wederopbouw van een schooltje in de Baliem vallei op het eiland. Over de belangrijkste indruk van de tocht zegt Eckhardt: „Het belangrijkste van zo'n expeditie is dat je wat mee brengt. In dit ge val is de boodschap dat de papoea-cultuur uit dreigt te sterven. Eigenlijk zou je er een hek om heen moeten kunnen zetten." Een filmploeg legde de klimervaringen voor de televisie vast. De eerste uitzending is op 14 september. Oegstgeestse daagt Bruidsmode-fabrikant voor rechter oegstgeest/roosendaal »gpd De Oegstgeestse Nanda van Millegem heeft een kort geding aangespannen tegen de Roosendaalse bruidsmodefabri- kant Creatie Libel. De directeur van Creatie Libel zou patronen en stof voor bruidskleding van haar hebben gestolen. Van Mil legem is voormalig freelance medewerker van de bruidsmo- defabrikant. Directeur L Hack van Creatie Libel daagt op haar beurt Van Millegem voor de Bredase rechtbank. Van Millegem beweert dat di recteur Hack, haar broer en een medewerkster van Creatie Libel vorige maand de patronen en stoffen, compleet met archief- stuïcken en correspondentiema teriaal, uit haar atelier in Oegst- geest zou hebben gestolen. Dat gebeurde volgens haar nadat Hack betalingsafspraken niet was nagekomen. In het kort geding eist de Oegstgeestse dat de directie van Creatie Libel alsnog openstaan de rekeningen betaalt en de ontvreemde spullen teruggeeft. Van Millegem zegt voor zeker 250.000 gulden gedupeerd te zijn. Hack bevestigt haar bezoek in Oegstgeest. Maar van een dief stal is volgens haar absoluut geen sprake. Ze zegt dat de pa tronen en stoffen juist haar ei gendom zijn. „Ik ben alleen mijn eigen spullen komen op halen. Ik heb zelfs van tevoren gebeld om te melden dat we er aankwamen. We werden door de dochter van Van Millegem met koffie ontvangen." Hack heeft de goederen naar eigen zeggen uit Van Millegems atelier gehaald omdat die niet alleen slecht werk maakte, maar de patronen bovendien niet tij dig afleverde. De produktie in Roosendaal zóu hierdoor in ge vaar zijn gekomen. „Ze heeft Creatie Libel willens en wetens proberen te ondermijnen." De schade die het bedrijf heeft ge leden is volgens Hack gigan tisch: „Dat is niet in geld uit te Nanda van Millegem: „Lia Hack stond bij mijn dochter voor de deur om patronen te stelen. Ik was niet thuis." drukken." Hack wil niet zeggen wat ze met haar procedure be oogt. Huiszoeking De politie in Oegstgeest heeft enkele dagen na de aangifte van Van Millegem met assistentie van de Roosendaalse politie huiszoeking gedaan in zowel het ontwikkelingsatelier van Creatie Libel in Roosendaal als in de woningen van Hack en van haar broer. Zowel Hack als Van Millegem zeggen dat daarbij spullen in beslag zijn genomen. De Oegst- geester politie wil dat niet be vestigen. Een woordvoerder zegt alleen dat de zaak in on derzoek is. De advocaat van Van Millegem, M. Lambie, zegt dat er justitieel beslag is gelegd op de in beslag genomen patronen. In een civiele procedure in Den Haag wordt geëist dat het be slag wordt opgeheven, zodat Van Millegem de spullen terug kan krijgen. Lia Hack, directeur van de in ternationaal opererende Roosendaalse bruidsmodefabri- kant Creatie Libel, is boos en gegriefd over de beschuldigin gen van Van Millegem. „Het enige wat Van Millegem wil, is op mijn stoel gaan zitten. Door bewust patronen te maken die niet deugden en spullen niet op tijd af te leveren, heeft ze gepro beerd om Creatie Libel naar fotohielco kuipers haar hand te zetten. Ze wilde het hele bedrijf van haar afhan kelijk maken. Van Millegem presenteert zich nu als ont werpster. Maar dat is ze hele maal niet. Ik ben degene die ontwerpt. Zij tekent alleen maar „Niet betaald? Ik heb Van Millegem sinds januari 1991 voor twee ton uitbetaald. Ze heeft nog twintig mille van me te goed, maar dat geld heb ik bewust achtergehouden. Eerst moet de rechter zijn werk doen", aldus Hack, die behalve in Roosendaal onder meer ook vestigingen heeft in Amster dam, Antwerpen, Den Bosch en Haarlem. Zo boos Lia Hack is. zo kwaad is ook Nanda van Millegem. De Oegstgeestse, die naar eigen zeggen op dertig jaar ervaring in het ontwerpen van kleding teert, voelt zich bedrogen en be logen. En, wat ze ook onaan vaardbaar vindt, Hack zou haar negentienjarige dochter opzet telijk misleid hebben. „Toen Lia Hack bij mijn dochter in Oegstgeest aan de deur stond om patronen te ste len, deed ze zich heel zielig voor. Ze zou problemen heb ben. In de tussentijd zijn haar broer en een andere medewerk ster van Creatie Libel mijn ate lier de andere kant binnenge drongen om de patronen brutaal in zakken te laden." Bij de diefstal Van Mille gem was zelf niet thuis zijn volgens haar ook spullen ont vreemd die toebehoren aan an dere bedrijven en klanten waar ze voor werkt. „Ik heb Lia direct daarna diverse malen gesom meerd de goederen terug te brengen.Tevergeefs." Van Millegem, die ruim tweë- eneenhalf jaar voor Creatie Li bel heeft gewerkt, zegt dat het bedrijf vanaf begin dit jaar slecht betaalde. „Dat werd al leen maar erger. Op een gege ven moment stelde Hack voor alleen nog provisie achteraf te betalen. Daar ben ik niet mee akkoord gegaan." Twee bruiden zijn inmiddels het kind van de rekening. Een Bredase zou trouwen in een jurk die gemaakt zou worden van stof die volgens Van Mille gem nu gestolen is. „Ik heb haar een forse schadevergoeding moeten betalen", aldus Van Millegem. Zij zegt dat een bruid nu inderhaast andere stof moet kiezen. „Ik hoop dat ik die jurk nog afkrijg." De uitspraak in het kort ge ding is vanmiddag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18