Buitenlandse student krijgt thee op bed Bordeel zoekt breinen' Brede steun voor nieuw kunstcentrum in museum Leiden St. Janschool danst op tv DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 Nieuw complex aan Kaarsenmakersstraat geopend LEIDEN Het nieuwe studentencomplex aan de Kaarsenmaker- straat is misschien wel het meest luxe studentenhuis in Leiden. Directeur Hübben van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) spreekt liever van een studen tenpension: „De huisregels zijn veel strikter dan een nor maal studentenhuis. Je dient je hier te gedragen als een hotelgast." LEIDEN OLAF V Een doorsnee student kan ja loers zijn op de kamers. De mu ren zijn nog smetteloos wit en de kleur van de vloerbedenking is nog te herkennen. Met een oppervlakte van zo'n 16 vier kante meter en een riant uit zicht op het 'binnenhofje' mo gen de nieuwe bewoners niet klagen. De gloednieuwe dek bedden liggen klaar in afwach ting van de (buitenlandse) gas ten die, indien zij dat op prijs stellen, worden gewekt met thee op bed. Het voormalige Oude Lieden huis is na een complete restau ratie omgetoverd tot luxueus studentencomplex voor buiten landse studenten. Het pand telt 58 wooneenheden en een ka mer kost gemiddeld 570. De studenten, voornamelijk Euro peanen en Amerikanen, volgen veelal een verkorte cursus of deeltijdstudie aan de Rijksuni versiteit Leiden en de Webster University. Het nieuwe studentenpen sion moet er voor zorgen dat de 'kortverblijvers' zich in korte tijd thuisvoelen in Leiden. „In het verleden hadden de studenten uit het buitenland moeite om zich aan te passen. „Het nieuwe complex moet daar verandering in brengen", aldus Hübben. Een complexbeheerder ziet er op toe dat iedereen zich aan de regels houdt. Er mag niets met de inrichting van de kamers ge beuren (de kamers zijn volledig gemeubileerd), men moet zich s nachts gedeisd houden en alles moet goed schoon blijven. „Stu denten die zich niet aan deze regels kunnen houden worden onherroepelijk verwijderd", al dus Hübben. Gisteren werd de officiële opening van complex verricht door Mevrouw Stolker, gedepu teerde van de provincie Zuid- Holland. Het 35-jarig bestaan van de Stichting gaf nog een ex tra tintje aan de feestvreugde. De Stichting hoeft voorlopoig niet bang te zijn voor gebrek aan belangstelling. Het pension zit vol tot juli 93. De St. Janschool (lom) aan het Bizetpad is morgenochtend te zien in de eerste aflevering van het Schooltv-Weekjoumaal. De school deed vorige week vrijdag mee aan een dans- en milieu project van de stichting 'Scapi- no in School'. Scapino-docen- ten studeerden met de leerlin gen dansen in. Bij de uitvoering was ook staatssecretaris J. Wal lage op de school aanwezig. De televisie-opnamen werden gis teren gemaakt. Het Schooltv- Weekjoumaal wordt gepresen teerd door Dieuwertje Blok en Bas Westerweel. Het geeft nieuws en achtergrondinforma tie voor tien- tot veertienjari gen. De uitzending begint om 11 uur op Nederland 3. BURGERLIJKE STAND ongekende luxe zijn. FOTO HIELCO KUIPERS Leiden niet in last LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Een seksadvertentie wordt op gemerkt door een grote Britse krant, en in de Leidse regio klimt niet één fatsoensrakker in de pen. Dat gebeurde het Leids universiteitsblad Mare, dat twee weken geleden een advertentie plaatste van de Amsterdamse seksclub Yab Yum. Onder de wervende kop 'mooie baan voor mooie meis jes' probeerde de club studen tes te werven voor klanten die ook een goed gesprek op prijs stellen. De Britse krant The Inde pendent merkte het nieuws op en bracht gisteren een verhaal onder de kop 'Bordeel op zoek naar breinen'. 'Het meest ge wilde bordeel van het land probeert prostituées te recru- teren van 's lands meest presti gieuze universiteit', zo -meldt de krant. Hoewel Leiden in het verleden 'wetenschappers als Voltaire en Einstein in haar midden wist is vandaag intelli gentie kennelijk niet noodza kelijk voor Yab Yum em ployees', constateert The Inde pendent zuinigjes. Manager Heuft van Yab Yum verklaart echter in de Britse krant dat hij de studentes juist aanwerft omdat sommige klanten behoefte hebben aan het gezelschap van iemand die niet alleen fysiek aanwezig is. De advertentie in de Mare vraagt dan ook niet alleen 'een gezond gevoel voor erotiek', maar de employé in spe moet ook haar 'vrouwelijke charmes optimaal gebruiken' en 'plezie rig kunnen converseren'. Hoofdredacteur S. Termeer van Mare vindt de aandacht van de Independent 'een hele eer.' „Zo zie je maar dat je er weinig voor hoeft te doen om internationaal nieuws te ma ken." Vorig jaar plaatste Mare een advertentie van een escort-service waarover een hoop commotie ontstond. „Toen hebben we duidelijk vastgesteld wat wel en wat niet in de krant kan," zegt Termeer. „En deze advertentie kan wel." Tot nu heeft de oproep van Yab Yum geen boze reacties bij Mare opgeleverd. Hoeveel reacties hij op de advertentie heeft gekregen wil Heuft niet zeggen. „Naar tevre denheid," is alles wat hij kwijt wil, „want discretie is onze bo terham." Gevraagd naar de re den waarom hij speciaal op zoek is naar studentes ant woordt hij 'op zoek te zijn naar dames die een beetje vriende lijk voor de heren kunnen zijn.' „In mijn club staat de daad niet voorop, dus de dames moeten een beetje kunnen babbelen." Alleen WD vindt het zonde van het geld LEIDEN EMIEL FANGMANN Een meerderheid van de ge meenteraad stemt in met het plan om het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) onder te brengen in het voormalige Rijksmuseum voor geologie en mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. Het CDA heeft offi cieel nog geen standpunt inge nomen maar sprak zich gisteren in de raadscommissie niet te gen het plan uit. Alleen de WD is fel tegen. WD'er A. Geertsema vond dit centrum het geld (bijna twee ton per jaar) niet waard). De li beralen geven de voorkeur aan uitbreiding van de Lakenhal met een vleugel moderne kunst. De WD vreesde dat de Laken hal en het CBK elkaar in de toe komst zouden gaan bijten. Wet houder Koek was daar duidelijk over. De Lakenhal verzamelt een collectie, terwijl het CBK aan kunstverkoop en kunstuit leen gaat doen. De andere fracties waren po sitief gestemd over het nieuwe kunstcentrum. J. Hoekema (D66) vond het pand zeer ge schikt ook al omdat het snel be schikbaar komt en er relatief weinig geld voor de inrichting nodig is. Hij vreesde alleen dat De Waag, die deel gaat uitma ken van het kunstcentrum, aan de Aalmarkt in het gedrang komt. Daaromheen wordt mis schien de luxueuze 'Sleutelhof gebouwd. Wethouder Koek deelde die angst niet omdat de Waag haar exposities behoudt. R. van Schreven (Groen Links) deed de suggestie om het CBK ook een uitgang te geven aan het Van der Sterrepad en langs de binnentuin naar de Openbare Bibliotheek. Volgens Van Schreven kan het nieuwe centrum een goede uitsraling hebben op de omgeving zoals op de Nieuwstraat waar galerie- en zitten en mogelijk ook een kunstmarkt komt. Het CBK moet 1 mei volgend jaar open gaan. Het voormalig museum gaat de komende ja ren stapsgewijs op in het nieuw te bouwen Nationaal Natuur historisch Museum. LEIDEN Getxxen Mattie dv. G.C. de Bruin Dirkjan Gerrit Jan Hendrik Vleming zv. G.J.H.V. Bosch en A. Heemskerk Er- wm zv. P.J. van Dijk en C.G. van der Poel Samuel Wren zv. M. Green Tom zv. M.A. Brouwer en A. Robertus Mat- thijs zv. R.T. J. Meskers en D.J. van der Vreeken Wesley Marinus Cornells Ja cobus zv. R.M. de Jongh en H.A.M. Baardemans Jeroen Dominique zv. C.M. Seffmga en E.A.M. Tummers Mi ke zv. M.J.J. de Graaf en C.J. de Jong Esmee dv. H. Ligtvoet en H. Disseveld Thonja Cornelia Johanna Margaretha dv. R. Zorn en M. van Oosten Darnel Jo hannes zv. A.M. Berends en M.A.M. van Hameren Jonathan Jim zv. J.J.D. Nieuwenhuizen en S.A.F. Tabeling Er- win Johannes zv. N.J. Mollersen A.M. den Hertog Walter Arnoldus zv. N.J. Mollers en A.M. den Hertog Nick zv. N.P.T. Pikaar en C.J. Groen Charlotte Emilia dv. P A. Koppen en M.M.M. Alkemade Jethro zv. W. Kuijt en W. Schaap Sijmen zv. H.H.M. van den Berg en I.P.M. Bakker Maran dv. L.F. Peters en N. de Bruin Milan Luka Mat- thijs zv. P.A.W. Lamboo en M. van Om meren Tico Sean zv. C.J.M. Raaphorst en B. Distelvelt Danny zv. LJ. de Jong en D.T. Dam Wichters Ewout Cornells zv. G.J. van Holst en M.G. Tims Anna Lena dv. D. Schuitemaker en A.G. de Vreugd Bor Daniël zv. J. Kreder en G. K.C. van Sloterdijck Jacobus Martijn zv. A.M. Faas en A.C. van Delft Nikki dv. J.P.C.M. van der Zalm en O.J.M. de Ridder Marinus Hendrik zv. A.H. Men- germk en A.C. Meijdam Bas zv. P. van Biemen en C. Korenhof Kristiaan zv. J. Schonewille en M. van Koert Michael Willem zv. D.J. Stuart-Foxen L.F. Brink- greve Esther dv. H.J. Vijgeboom en M C. Stip* Esmee dv. F.K. Betckeen C.J. Oudendorp Angela dv. A. Ouwe hand Brian Stanley zv. E.L. Coffie en S.E.M Rifaela Mara dv. M. van der Kamp en A. Huisman Noureodme zv. M. Ait Jaa en Z. Daoudi Donald Natha niel zv. J.A. Kuipers en A.D. Bikker Marco zv. K.A. Clement Pieter Johan nes zv. J M. Pierrot en G.A.M. Corton Diederik zv. R L M. de Jongen M.J Hoogenboom Jeroen zv. M .W van der Linden en P. Ooms. Overleden T. Zwijnenburg (1932) man IMSchade van Westrum (1941) echtg. van A.C. Spierenburg* L M. van Roon (1915) man M Overduin (1918) man* NA Verhoef (1928) man HE Beijk (1914) echtg. van J.H.M. Doffer- hotf W C. Luiten (1898) geh.gew met P.J. de Nobel *J.M. Streng (1908) geh gew. met G. van Eeuwijk G. Zwetsloot (1907) man E Roeland (1992) doen ter* J. Kromhout(1933)man* M van Beelen (1905) geh. gew met J. van Duijn T. Zaalberg (1905) geh gew met W. Rensink A Smiet (1917) man A.C. Rosemeier (1888) man M C. Mounk (1909) geh. gew. met N. Bruijn- jé S. de Jong (1932) man. Gehuwd T. Canavar en T. Hofkes W.T.J. Weeningen W.J. van Mastrigt M.F. de Vijlder en C.G.M Meiman S. Ampofa en G. 8aah J. Oudshoorn en B.W.J M. de Water K.P. Verschoor en K. Bakker R. Heemskerk en P.M.C.D Kluts L.E. van Stenus en M P. Wester kamp R.J.H. Steenbrink en E.J.P. Vreugdenhil E.P. Huijbensen A.J.S. Erades R.F. Paling en E.M. van de Ha- terd G.H.R. Albersen A M de Munck P.J.M Meiman en A. Berkenbosch R. Plugen K B Rieff H.J. van Zonne veld en M. Meijvogel H. Bouamam en A.M. Brouwer A. Lancel en J.M. Sipa- helut M.A.M. Koet en Y. van den Broe- ke N. Jhmkoe-Rai en S. Ramawad- hdoebe. AGENDA DONDERDAG 10 SEPTEMBER Hillegom Kermis op de Weth. Balvertskade, vanaf 16.00 uur. Noordwijk Thema-avond over slaapgedrag van zuigelingen, peuters en kleuters, org. Kruiswerk Rijn en Duin, Wijkgebouw. Van Panhuysstraat 16. van 20.00 tot 22.00 uur VRIJDAG 11 SEPTEMBER Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Kortebaan-draverij op de Meerlaan. aanvang 14 00 uur Noordwijk Swmgavond.org. Homojongerendiscc "De Roze Bollen", Join Centrum. We termgkade 2. bar open 21.00 uur. disco 22.00 tot 01.00 uur Warmond Schippertjesdagen. In het gehele dorp diverse aktiviteiten. De Miss Rijnland verkiezing op de Leidato dreigde dit jaar een stille dood te sterven. Er waren te weinig aanmeldingen, waarna de organisatie een noodkreet slaakte. En zie daar, gisteren stonden een stuk of vijftien dames op de planken bij de tweede voorronde. Een toeschouwer I ziet bij zo'n miss- IA verkiezing immer I fraaie glimlachjes op mooi gestifte lippen. Maar dat is op het podium: achter de schermen vliegen de dames elkaar in de zorvuldig geföhnde haren, zo hoor je fluisteren. Niets van dit alles. Vrolijk kwakend brengen de dames de tijd door tussen de twee optredens. Van jaloezie willen ze helemaal niets weten. „We gunnen het elkaar. En als het niet lukt, kom je volgend jaar toch gewoon terug?", meldt Leidse Cynthia Sloos. Ze heeft zich op het laatste moment opgegeven en zich meteen maar even in het nieuw gestoken. Als haar pakje per meter stof is betaald, kan het niet duur zijn geweest. Maar ook dat blote heeft een reden: „Ik ben nog even naar de zonnebank geweest. Miss Rijnland Hoe verschillend de deelneem sters ook zijn, ze hebben iets gemeen. Die verkiezing moet een opstapje zijn. Voor de een ligt dat alleen iets duidelijker dan de ander. Sommigen weten heel goed wat ze willen. Zoals Silvia Vermeer. Een duidelijk geval van carrièrevrouw. „Zeg, waar is dit voor", zo mengt ze zich in een interviewtje met een andere deelneemster. Als ze verneemt dat het voor de krant is, neemt ze snel het heft in handen. „Dan wil ik wel wat zeggen over de organisatie." Dat belooft wat, een kritisch ge luid misschien? Dat valt tegen. „Het is hier ontzettend leuk", zo iaat Silvia optekenen. Niet echt wereldschokkend, maar ze heeft *in ieder geval bereikt dat de vo rige geïnterviewde is afge dropen. Zo, daar kan ze aan haar carrière gaan werken. „Zijn er al foto's gemaakt, anders wil ik wel." Ja, die Silvia komt er wel. Tijdens zo'n verkiezing moeten de dames wat vragen beant woorden. Niet van dat soort waar je je hersens op pijnigt, maar meer van 'wat rijn je hob bies?'. Ze worden op de deel neemsters afgevuurd door de Leidse Hennie Huisman, Olaf Hoenson. Voorwaar geen bulle bak, maar toch krijgen de mees te dames niet meer dan drie woorden over de lippen als ant woord. „Weet je, het wordt he lemaal zwart voor je ogen als je voor zo'n zaal staat, je staat te trillen als een rietje", legt een van hen later uit. Er rijn uitzonderingen op de re gel. Zoals de Voorschotense An- gelique Dijkhuizen. Die had dus geen last van rillingen en zong rustig even een riedeltje op het podium. „Tja, ik heb als hobby zingen opgegeven, dan kun je zoiets verwachten", meldt ze achteraf. Hoenson toont zich zeer onder de indruk van deze 22-jarige dame. „Zoiets redt de Die Silvia Vermeer (met zwarte krullen) komt er wel. Typisch een dame die weet hoe ze haar p.r. moet verzorgen. FOTO HIELCO KUIPtRS show." De jury is het met hem eens, ook Angelique is zaterdag in de finale te bewonderen. Oma Rijnland Tussen al dat jonge fraais staat de hele avond wat stilletjes een opvallende verschijning. Zou dat de moeder zijn van een van die meiden? Nee, Petra Kooien is de oudste deelneemster die ooit aan de miss-verkiezing heeft deelgenomen. Haar leef tijd wil ze niet in de krant, maar we kunnen verraden dat ze nog net aan de goede kant van de dertig zit. Veel kans dicht ze zichzelf niet toe. „Maar ik vind het gewoon leuk, nomaal ring ik in een bandje, nu sta ik eens op een andere manier in de schijnwerpers." Ze gaat niet naar de finale. Misstap Rijnland Ook niet in de eindstrijd staat de blonde Hiskien Vlug. Maar een pechprijs verdient ze zeker. Vlak voor het optreden schaaft ze haar benen als gevolg van een misstap aan een stoel, waardoor een bloederige wond ontstaat. Onder uitvoerig 'ach en oh' van haar concurrentes loopt ze enigszins gedemorali seerd het podium op. Jammer dus. Zaterdag de finale, tien deelneemster van wie er een de nieuwe Miss Rijnland wordt. En het is wel geen paardekoers, maar voor het geval u een wed denschap afluit: let op Esther Tijssen. Misser Na het succes van dinsdag had de Steeds-stand op de Leidato ook gisteren weer twee bran dende vragen voor de toevallige voorbijgangers. Een beetje con sumentenonderzoek kost dui zenden guldens en daar worden ingewikkelde modellen voor ge bruikt. Dat kan gemakkelijker. Een paar uurtjes op de Leidato en je weet exact wat er in de stad leeft. De eers ken je e voor de meeste ondervraagden een makkie: „Aan z'n stem, z'n accent", beslist de vrouwelijk helft van het echtpaar Schaaf- stra uit de Ambonstraat. „Een Leidenaar herken je aan riin ERR. Nee, niet aan z'n 'air' maar aan z'n R dus. Van mij denken ze ook altijd dat ik uit Leiden kom omdat ik ook zo'n ERRRR heb", aldus mevrouw Van Rhijn uit Voorburg. „Gewoon aan z'n Lèhds", bepaalt John Tendeloo van de Agaatlaan. Maar deze antwoorden liggen voor de hand. Natuurlijk herken je een Leidenaar aan z'n accent. Nee, er moest wat anders wor den bedacht. Nou, mevrouw Bey uit de Merelstraat wist het wel: „AJs het maar gratis is. Dat typeert een Leidenaar." En in deze opvatting blijkt ze niet al leen te staan. Ook aan 'de por temonnee' (een keer of zes) en z'n zuinigheid (tweemaal) kun je volgens willekeurige Leidato- bezoekers de echte Leidenaar herkennen. Vooral mensen die niet uit Lei den komen geven soms laat dunkende omschrijvingen van de inwoners. „De mannen heb ben allemaal matjes en de vrou wen van die ordinaire leggings", aldus een anoniempje. Lèhds gemis Maar de Leidenaar blijkt ook positieve eigenschappen te be zitten. Een collega-standhouder uit Bussum zegt daarover. „Echt typisch voor de Leidennaar is dat hij of zij na al die jaren nog steeds en massaal naar de Lei dato komt. Dat zou in geen en kele andere stad het geval rijn." En Haagwegbewoner H. van der Horst bedacht ook wat aardigs: „Leidenaars zijn honkvast. Je krijgt vooral vrouwen met geen stok aan het verhuizen. Leiden kan weieens het hoogste per centage inwoners hebben dat in de stad zelf geboren is." Diezelfde Van der Horst heeft ook een origineel antwoord op de tweede vraag: wat mfst Lei den? „Wat in Leiden ontbreekt zijn achterbuurten. Het zijn al lemaal keurige woningwet-wijk jes geworden. Dat klinkt posi tief. Maar het nadeel is dat je vroeger precies wist waar je aan toe was. De omgeving van bij voorbeeld de Caeciliastraat en de Van der Werffstraat, daar kwam je niet. Nu is dat anders. Nu heb je door de hele stad van die dubieuze koffieshops." MisLeiden Na dit nadenkertje bracht het Voorburgse echtpaar Van Rhijn wat verstrooiing: „Leiden mist een ijsbaan. Geen hal, maar een 400-meter baan." En Leiden mist volgens anderen nog veel meer. Ze kwamen aandragen met een tropisch zwemparadijs, een dierentuin, een Yab Yum, een Bijenkorf en een voetbal vereniging die uitkomt op 'be taald' niveau. Ook vielen veel bezoekers in herhaling. Of je nou vraagt 'wat mist Leiden?', 'wat wil je veran deren?' of 'wat moet er beter?', de sluitingstijden en het par- keerregime blijft de mensen dwarszitten. Ook het gebrek aan een gezellig, schoon, winkelcen trum scoort hoog. Al zegt een dame uit Sassenheim: „Het is zo leuk snuffelen in die troep van het leidse centrum." Waarschijnlijk de wijste opmer king naar aanleiding van de 'wat mist Leiden - vraag, komt op naam van de heer Schaaf- stra, uit de Ambonstraat: „Wat mis je hier nou, een tropisch zwemparadijs? Je rit dichtbij Duinrell en zo is dat bij alle ge noemde zaken. Als Leiden het niet heeft, zitten we er in ieder geval bijna altijd dicht bij." Woy Klopperen Loman Lwfmani

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17