Leiden Regio Loeihard Marktkooplui gaan afval scheiden Leidse voorzitter studentenvakbond Directeur bibliotheek weg 'Aanleg Schilderspleintje begint volgende maand' 'Overkapping Lakenhal gaat nog 15 jaar mee' Leidato-rozen voor Bulgaars ziekenhuis Stoomtram door Haarlemmerstraat Beeld langs Zijl wankelt mSL LBDAI0~;:.r- Cttb gctbcit acsm duinrell DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 15 Luxe yi De nieuwe bewo- I ners van het com plex Kaarsenmakersstraat krijgen thee op bed geser veerd, een ongekende luxe voor studenten Stof yi q Oegstgeestse spant I O kort geding aan te gen Roozendaalse bruids- modellenfabrikant, die pa tronen en stof van haar zou hebben gestolen dijk emiel fangmann roy klopper gert visser (chef) wim wegman Lezing over Leidse monumenten leiden Bouwhistoricus J.F. Droge spreekt morgen in de Laken hal over enkele historische Leidse gebouwen. Die zijn zaterdag de jaarlijkse monumentendag voor het publiek open. On derwerp is de Leidse bouwkunst vanaf de middeleeuwen tot on geveer 1630. Drogë behandelt gebouwen uit die overgangstijd naar de renaissance, zoals het Gravensteen, het Gemeenlands- huis van Rijnland en het Academiebouw. Ook is er aandacht voo het Leidse woonhuis uit die tijd. De lezing begint om kwart over acht. Flinke schade na hartstilstand leiden Een 77-jarige Leidenaar veroorzaakte gisteren flinke blikschade op de Meerburgkade toen hij een hartstilstand kreeg in zijn auto. Hij ramde twee geparkeerde auto's en kwam daarna tegen een betonnen paal tot stilstand. De man is na de aanrij ding gereanimeerd door agenten en medewerkers van de Eerste Hulp Dienst. Het slachtoffer is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Jeans gestolen leiden Uit een winkel in de Haarlemmerstraat zijn ongeveer 50 spijkerbroeken gestolen. Een ruit is geforceerd om de kleding zaak binnen te komen. De inbraak is gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. Elf winkeldieven aangehouden leiden In totaal elf winkeldieven zijn gisteren aangehouden in en rondom de Haarlemmerstraat. Een aantal werd op heterdaad betrapt door surveillerende agenten. De buit van de dieven liep uiteen van een tubetje creme, tot een legodoos van 300 gulden en een videocamera ter waarde van 2000 gulden. E. van Sprundel vertrekt 29 sep tember als directeur van de Leidse openbare bibliotheek. Hij is met ingang van volgende maand benoemd tot algemeen directeur van het Centrum voor de Innovatie van het Beroeps onderwijs Bedrijfsleven (CIBB) in 's Hertogenbosch. Dat is een instelling die zich inzet voor het vernieuwen beroepsopleidin gen. Voordat hij bij de Leidse 30.000ste bezoeker in de prijzen LEIDEN - Dinsdagavond was het al raak; rond 19.30 uur mocht de Leidato de 30.000ste enthousiaste bezoeker ontvangen. Mevr. Meertens uit de Sumatrastraat in Leiden s de gelukkige. Zichtbaar verrast kreeg ze namens het bestuur enkele prachtige geschenken overhandigd. Leidato-voorzitter Jan van der Klugt toonde zich eveneens aangenaam verrast 'We mikken dit jaar weer op een fikse opkomst en tot nu toe gaat het perfect We zitten immers nog maar nauwelijks op de helft' Ook stands in de prijzen Maandagavond heeft een deskundige jury in drie categoriën de beste stands aangewezen. Interieur Plus bleek de meeste verkoopkracht uit te stralen, Tropical Wind werd tot mooiste uitgeroepen en die van Sawadee bleek het origineelst. Wat vanavond ongetwijfeld óók in de prijzen zal vallen, is het optreden van zanger/entertainer David Ray. Om 20.30 uur betreedt hij het podium! Tarieven mogelijk omlaag Het ziet er naar uit dat de kooplui op alle markten in Lei den hun afval binnen afzienbare tijd gescheiden moeten inleveren. Een experiment hiermee op de markt in de Stevenshof heeft goede resultaten opgeleverd. 70 procent van het afval dat vroeger in de vuilniswagens belandde en werd verbrand, kan opnieuw worden gebruikt. leiden «gert vissermet verschillende containers voor allerlei soorten afval. Kar- Een half jaar geleden werd op ton, gft, plastic en hout, afval de markt in de Stevenshof een dat tot dan toe op de grote hoop zogeheten afvaleiland geplaatst werd gestort, moest nu in apar te bakken worden gedaan. De proef, die nog een half jaar duurt, wordt betaald met subsi dies van het rijk. De eerste reac ties van de marktkooplui waren enthousiast en inmiddels is ge bleken dat op grote schaal wordt meegewerkt aan de ge scheiden inzameling. Ambtenaar A. van Paridon vindt het dan ook niet nodig het eindresultaat van de proef af te wachten en zal B en W binnen kort voorstellen alle markten te i een dergelijk af valeiland. Naar verwachting wordt zijn voorstel overgeno men en dat betekent dat met de gescheiden inzameling kan worden begonnen wanneer de benodigde apparatuur is gearri veerd. Dat duurt zeker nog een aantal maanden. Tarieven Van Paridon verwacht dat op termijn de markttarieven kun nen dalen door de gescheiden inzameling. De kosten van het verwerken van afval, die in de markttarieven worden doorbe rekend, worden namelijk lager naarmate er minder afval hoeft te worden verbrand. Mogelijke verlaging van de tarieven is een van de redenen dat de markt kooplui enthousiast hebben meegedaan aan de proef. De huidige Leidse tarieven vinden de kooplui nogal hoog. De Leidse markten produce ren gezamelijk 11 ton afval per week. De zaterdagmarkt, met 221 kramen, neemt daarvan de helft voor haar rekening. Om de marktkooplui niet te ver te laten lopen, is het plan om het afval eiland op een schuit te plaatsen die op geregelde tijden langs de kramen vaart. Alleen de marktkooplui die met hun kraam niet direct aan het water staan, zullen dan een stukje moeten lopen met hun afval. De Leidse studente Calluna Euving (22) is de nieuwe voorzitter van het Interuniversitair Studenten Overleg (ISO). Het ISO is het iets kleinere broertje van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). Samen komen deze vakbonden op voor de belangen van studen ten. Ze voeren overleg met de minister en brengen adviezen uit. Waar de LSVb geldt als actiebereid, heeft het ISO de naam wat ge nuanceerder te zijn. De nieuwe voorzitter is vijfdejaars studente politicologie. Ze volgt Ynse Stapert op. bibliotheek ging werken, was Van Sprundel ook al actief in de wereld van beroepsopleidingen. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. De werving voor een nieuwe bibliotheek-di recteur is pas twee weken gele den begonnen. Van Sprundel heeft in totaal zes jaar de boe- kenuitleen geleid. Een van de belangrijkste veranderingen on der zijn bewind, was de open stelling op zondag. Die bleek een groot succes. Met de aanleg van het Schil derspleintje tegenover de Weddesteeg wordt in oktober een begin gemaakt. Dat zei cultuurambtenaar A. van der Ree gisteravond in antwoord op vragen van de raadsleden E. Snelders (D66) en A. Geertsema (WD). De twee vroegen zich in de com missie cultuur af wanneer met de inrichting van het verwaar loosde stukje grond wordt be gonnen. Van Snelders hoefde het al niet meer, omdat het Rem brandt jaar bijna is afgelopen. Ook Geertsema vond dat het veel te lang duurde. ..Zelfs 'Groen' doet niets meer aan het stukje. Maar ik zeg niet 'laat maar', al waren wij geen voorstander van het idee. Er is nu al te veel geld ingestoken." Op het Schilderpleintje, dat tegenover de geboorteplek van Rembrandt ligt, komt een door een kunstenaar ontworpen patroon van stenen en groen. Volgens Van de Ree is de bouwvergunning afgelopen maandag verstrelct. Voorzitter Piet Meyer verkoopt zijn rozen op de Leidato ten behoeve van twee Bulgaarse ziekenhuizen. FOTO HENK BOUWMAN Leidato-bezoekers komen na een middagje of avondje 'beur zen' beladen met folders, kran ten en ander 'strooigoed' de Groenoordhallen weer uit. Maar er zit dit jaar ook iets opvallends bij al die reclame-bagage. Velen zeulen een rode roos mee uit de stand van de stichting Humani taire Hulp Bulgarije. De medewerkers van de Ha- zerswoudse stichting staan dit jaar voor de tweede keer op de Leidse huishoudbeurs. „Met korting, daar zijn we erg blij mee", aldus voorzitter Piet Meyer. Ze verkopen de bezoe kers rozen voor een knaak per stuk. „Maar het mag ook meer zijn." De opbrengst gaat naar twee ziekenhuizen in het Bul gaarse Varna, waar de meest elementaire behoeften ontbre ken. Overigens ontvangen de ziekenhuizen geen geld, maar goederen. Met de opbrengst van de leidato koopt de stich ting vloerbedekking en gordij nen, aangevuld met houdbare babyvoeding als Ólvarit, Bambix en melkpoeder. „We hebben die ziekenhuizen vorig jaar gea dopteerd en proberen de boel de komende jaren stukje bij beetje te renoveren. Dit jaar zijn we toe aan de aankleding van de gebouwen", aldus Meyer. Hij is zeer te spreken over de mede werking van het Leidse publiek. „Meer dan de helft van de pas santen koopt een roos, we zit ten nu al veertig procent boven de omzet die we vorig jaar rond deze tijd hadden." De goederen die met de opbrengst van de Leidato worden aangeschaft worden in een container gela den, gratis overgeslagen in de Rotterdamse haven en door een Bulgaars vrachtschip vervoerd. leiden emiel fangmann Zoals verwacht mag de glazen overkapping van de Lakenhal nog een paar jaar blijven zitten. Zowel de WD als de collegepar tijen CDA, PvdA en Groen Links hebben daartoe een initiatief raadsvoorstel op papier gezet. Alleen D66 is verdeeld over het voortbestaan van de overkap ping. De collegepartijen willen voor een definitieve beslissing te ne men een onderzoek naar de toekomstige kosten en de kwali teit van de overkapping. De WD, gesteund door de SP, maakt minder voorbehoud. Nu er geen geld is om aan de La kenhal een extra vleugel te bou wen, neemt de partij de glazen kap voor lief. De tentoonstel- digd dan anders. Om 10.00 uur beginnen The Jumping Strings nummers uit de jaren zestig en zeventig te spelen. De Leidse zangeres Wies Cavé, de Haven zangers en het Mannenkoor Karrespoor staan daarna op het podium. Nieuw is dat op de Kaasmarkt een countryfestival wordt gehouden. Tussen 14.00 en 22.00 uur treden verschillen de groepen op. Zanger Gerard Joling is de speciale gast tijdens het feest voor verstandelijk gehandicapte jongeren, op zaterdag 26 sep tember in de Stadsgehoorzaal. De 99e viering van Leidens Ontzet kent verder alle andere vertrouwde elementen zoals dë taptoe, vlootschouw, kermis en het vuurwerk dat de herdenking afsluit. „Volgend jaar is het de honderdste keer en er wordt nu al binnen het bestuur over ge dacht hoe we dat gaan doen. Het zal in ieder geval een groot festijn worden", zei voorzitter D. den Os van de 3 October Ver- eeniging gistermiddag. Er zijn volgens hem nog geen concrete plannen voor het jubileumfeest. Leidens Ontzet werd in 1886 voor het eerst gevierd en in de feestwijzer voor 1992 staat te le zen dat toen de Vereeniging 'met banieren' een optocht hield. „U zult zich afvragen: "Vanaf 1886? Dan had de hon derdste keer toch al geweest moeten zijn?' Maar er zijn door de beide wereldoorlogen wat feesten uitgevallen en volgend jaar wordt het dus de honderd ste keer", aldus Den Os. De Haarlemmerstraat is dit jaar weliswaar niet opgenomen in de route van de optocht: de winkelstraat heeft wel een bij zondere attractie. De hele dag rijdt er een historische stoom tram. Bij de Pelikaanstraat en de Vrouwensteeg kan iedereen in de feestelijk versierde rijtui gen van de Nederlandse Smal- spoorweg Stichting stappen en zich gratis laten vervoeren. In de nacht van 2 op 3 oktober wordt de trambaan aangelegd. Nu de grote optocht niet door de lange winkelstraat trekt, kun nen bewoners van andere stra ten de stoet voor hun deur voorbij zien trekken. Na de Breestraat gaan de deelnemers naar de Witte Singel om via de Jan van Houtkade, de Gereg- racht, het Levendaal en de Hoge Rijndijk weer bij de Burggraven- laan uit te komen. In de stoet zijn 12 verschillen de Europese landen te herken nen: Luxemburg, Duitsland, België, Engeland, Ierland, Frankrijk, Italië, Spanje, Por tugal, Griekenland, Denemar ken en Nederland. Nog meer dan anders speelt het muzikale element een grote rol. Muziek is immers de taal die iedereen kan begrijpen, aldus het bestuur van de 3 October Vereeniging. Muziek is ook genoeg te ho ren op het Stadhuisplein. Om dat de herdenking van Leidens Ontzet dit jaar op zaterdag valt zijn er meer artiesten uitgeno- ■eiden Degt artistieke waarde heeft om herstel te rechtvaardigen. Zo niet dan gaat de abstracte sculptuur tegen de vlakte. A. van der Ree, plaatsvervangend hoofd van de afdeling culturele zaken van de gemeente, vindt dat er wat moet gebeuren met het beeld. „Zoals het er nu bijstaat kan niet" Een technisch onderzoek heeft inmiddels al aangetoond dat de plaatselijke jeugd zo in de weer is ge weest met het beeld, dat het eigenlijk niet meer de moeite waard is om het te restaureren. „De kosten zijn zo hoog. dat je je moet afvragen waar jet het voor doet. Maar ja. een beeld slopen, dat doe je ook weer niet zo makkelijk", aldus Van der Ree. Daarom gaat nu een groepje kunstkenners, onder wie conservato ren van de Lakenhal, bekijken wat nu precies de artistieke waarde is van het beeld. Voor het einde van dit jaar moet de groep verslag uitbrengen. Overigens is uit het technische onderzoek naar voren gekomen dat het beeld niet zo solide is als het zou moeten zijn. „Dat er uiteindelijk gaten in zijn gevallen, kun je de kunstenaar echter niet kwalijk nemen. Er zijn vuurtjes onder gestookt er is met brommers overheen gereden... Allicht dat het dan niet goed blijft." Als het beeld wordt hersteld, blijft het langs de Zijl staan. „Het is speciaal ontworpen voor die plek Er gens anders komt het niet tot zijn recht." foto hielco kuipers lingsruimte van I wordt er mee vergroot. Volgens wethouder Koek kan de overkapping zonder al te veel onderhoudskosten nog wel vijftien jaar mee. Gedacht wordt om het glazen dak nog vijf jaar te laten zitten. Er kan dan reke ning mee worden gehouden bij nieuwe plannen voor tentoon stellingen in de komende jaren. Oorspronkelijk zou de over kapping maar een jaar tot 15 oktober blijven zitten. Aan vankelijk leefden er veel bezwa ren tegen deze kap. Toen de glasconstructie eenmaal was aangebracht, bleek dat het ui terlijk van de monumentale La kenhal nauwelijks werd aange tast Verenigingen als Oud-Lei den lieten daarop hun eerdere bezwaren vallen. Agenda Leidato Donderdag 10 september. 20.00-20.15 uur fitness show 20.30-21.00 uur optreden David Ray 21.00-21.30 uur modeshow 21.45-22.15 uur show Holtlant Vrijdag 11 september. 14.30-15.00 uur modeshow 15.30-16 00 uur show Holtlant 19.30-19 45 uur fitness show 20.00-20.30 uur voorronde zelf maak modeshow. 20.45-21.15 uur modeshow 21.15-21.45 uur finale zelfmaak modeshow 21.45-22.15 uur show Holtlant neruutrht binnenkort het JOOOste lid te kunnen inuh rij ren. Geef u nu np op de litdag of schriftelijk door overmaking run f28.- op giro 1/5228. V hebt dun roor 3 oktober het nieuwe Jaarboekje in buit. Da'» SpUth. N«w en niet voor tofbet! attr.iktn-p.irr t.-bk 0U51-40Z6Q KOM OOK NAAR DE GROOTSTE WINKEL VAN DE RANDSTAD 4 T/AA 13 SEPTEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15