'n teentje Smaak Aubergine: veelzijdige vrucht Gezin met twee kinderen eet het meest patat frites Mag het meer zijn? Propionzuur zorgt voor de mooie gaten in Emmentaler DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG LIEVELINGSRECEPT Deze broccoli-terrine is een van de lieve lingsrecepten van CEES EN ANJA ANKER uitZOETERWOUDE. BROCCOLI-TERRINE De broccoli wassen Nodig; 500 gram en de roosjes apart broccoli; zes blaadjes houden. De stron- gelatine; sambal; ui; ken in smalle plak- knoflook; scheutje ta- jes snijden en sa- mari of ketjap; noot- men met de ui frui- muskaat; boter; olie. ten in wat olie of boter. Na ongeveer vijfn knoflook, de sambal en tamari toevoegen. Het geheel twintig minuten laten sudderen. Als het te droog dreigt te worden een scheutje water toevoegen. Ondertussen de gelatine weken. De broccoli afgieten maar het vocht opvangen en daarin de gelatine oplossen. De broccoli iets laten afkoelen en daarna pureren. De gelatine erbij doen en wat nootmuskaat toevoegen. Het geheel storten in een leuke vorm, die is omge spoeld met koud water. In ongeveer vier uur laten opstijven in de koelkast. Gameren met de overgebleven roosjes die ongeveer 7 i zijn gekookt. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Pas enkele tientallen jaren is de au bergine een in Nederland alge meen verkrijgbare groente, die hier in kassen wordt gekweekt. De aubergi ne hoort thuis in warmere streken en is af komstig uit India. Hij heeft dan ook een chique, oude naam, die teruggaat tot het Sanskriet, de taal van het oude India. De oorspronkelijke naam luidt: vatin-ganah. Hetgeen betekent: een groente die winde righeid tegengaat. Via de Perzische keuken reisde de groente naar het westen; de Arabieren verbasterden de naam tot al-badinjan, de Turken maak ten daar patlincan van, in het Catalaans werd het alberginera. Daaruit is de naam aubergine ontstaan, toen de mooie paarse vruchten in de zeventiende eeuw in Frank rijk verschenen. Er zijn vele soorten. Hier ziet men meestal de vrij grote, ei vormige soort, die de vooral in Amerika gebruikte naam 'egg-plant' deed ontstaan. Maar er zijn ook kogelronde, smalle, langgerekte varianten. En in lapan, Thailand en China ziet men veel piepkleine soorten. Evenals in Griekenland waar men die in een zware, zoete suikerstroop in maakt als glyko, een mierzoet hapje bij de zwarte koffie. De kleur kan verschillen van vlekkerig paars met wit, beige-achtig lila, tot diep violet en bijna zwart-paars. En er zijn ook witte soorten. Hapjes De aubergine behoort, zoals ook tomaat en aardappel, tot de familie der nachtschaden, die vaak het vergif solanine bevatten in een bepaald stadium van hun groei. Koop daar om aubergines altijd volkomen rijp, als dit gif verdwenen is. Ze moeten stevig aanvoe len, glad en glanzend zijn, en op de hand vrij zwaar wegen. Door de zachte, aangenaam frisse smaak laat de aubergine zich heel goed combine ren met andere groenten, zoals ui en to maat, met kruiden en specerijen. Zo is ze onmisbaar in het Zuidfranse groentege recht ratatouille ('ratjetoe') van allerlei groenten met ui en knoflook in olijfolie ge smoord. Ook met vlees, vooral lamsvlees, en vis is de combinatie heel goed. Het is een van de populairste groenten op de Bal kan en in het Midden-Oosten; ze liggen in hoge bergen op de markten en men doet er van alles mee: koken, bakken, stoven, roos teren, gratineren. Geen keuken kan zo virtuoos spelen met aubergines als de Turkse. Auberginehapjes zijn onmisbaar als een soort borrelhapjes. In de restaurants worden ze 'amuse-gueule' genoemd, oftewel mondvermaakje. Heel eenvoudig zijn plakjes gebakken aubergine; plakjes van een geschilde aubergine laat men, met zout bestrooid, een half uurtje uitlekken in een zeef. Ze worden goed afge spoeld, gedroogd en door bloem of een be- slagje gehaald en in (olijQolie gebakken. Opdienen met grof zout, citroensap en eventueel een waasje uitgeknepen knof look. Of met een dipsaus van yoghurt met wat knoflook en gehakte muntblaadjes. Salade Heel geliefd is ook een aubergine-salade, op de Balkan meestal heel mooi aubergine-ka- viaar of bedelaarskaviaar genoemd. Hier voor worden de aubergines boven de gas vlam of in een hete oven geroosterd tot de huid zwart geblakerd is, het binnenste zacht, en het huis naar aanbranden ruikt. Maar het is juist die pittige brandsmaak die de aubergine zo lekker maakt. Verwijder de schil, klop het binnenste los en vermeng dit met wat olijfolie, citroensap en zout naar smaak (proeven!)-. Opdienen met zwarte olijven, gehakte peterselie en eventueel stukies tomaat en zacht Turks brood. Heel luxueus is om de auberginepuree te mengen met een romig sausje (béchamel) en geraspte kaas. Hierbij behoort gerooster de kip of lamsvlees, een specialiteit van het Topkapi-paleis in Istanboel. Toen in de vo rige eeuw keizerin Eugénie, gemalin van Napoleon III, bij Sultan Abdulaziz logeerde, was ze hier zo verrukt van, dat ze haar Franse chef, die meereisde, opdracht gaf het recept aan de chef van de Sultan te vra gen. Maar deze zei beleefd: „Helaas, dat is onmogelijk, de chef van de Sultan kookt niet naar recepten, maar met zijn gevoel, zijn ogen en neus." En dat is het ware geheim van alle Oosterse keukens. TOMAAT MET NOTENVULUNG (zie onderstaand recept) DOPERWTEN MET MAIS RISOTTO MILKSHAKE Was twee vleestomaten, snijd er het kapje af en hol ze uit. Snijd de korsten van twee sneden bruin brood en snijd het brood klein. Week het brood in het vocht van de tomaat. Hak veertig gram cashewnoten klein. Maak een pittig mengsel van het brood met noten; een teentje knoflook; wat basilicum; peper en zout en vul hiermee de tomaten. Strooi er Parmezaanse kaas over en zet de tomaten in een ovenvaste schaal. Laat ze in twintig minuten in een hete oven 200 graden) gaar worden. Per persoon: 800 kilojoules, 190 kllocalo- rieën, 8g eiwit, 12g vet 17g koolhydraten. OMELET SAMBAL GORENG BOONTJES (zie onderstaand recept) FRUIT Maak 400 gram sperzieboontjes schoon en halveer ze eenmaal. Snijd een schoonge maakte ui klein. Fruit de ui in een halve eet lepel olie glazig en voeg er een halve theele pel sambal; een mespuntje knoflook; een theelepel suiker en wat zout aan toe. Giet er twee deciliter water bij en breng dit aan de kook. Schep de sperziebonen erdoor en kook ze in twaalf minuten net gaar. Meng er enkele druppels citroensap en een eetlepel geraspte cocos door. Per persoon: 560 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 5g eiwi t, 5g vet 18g koolhydraten. KALKOENTOURNEDOS COURGETTES OVEN PATAT FRITES KOFFIE MET KANEELBOLUS (zie onderstaand recept) Kneed half pak wittebroodmix met ander halve dl lauw water en 10 gram (dieet)mar garine of boter tot een deeg en laat het 15 minuten rijzen. Verdeel het in acht rolletjes en bestrijk ze met wat gesmolten boter. Wentel ze door een mengsel van 75 gram bruine basterdsuiker en een eetlepel kaneel. Rol het deeg op. Leg ze op een bakplaat en laat ze nog een kwartiertje rijzen. Bak de bolussen in een voorverwarmde matig hete oven (175 graden) in twintig minuten gaar en bruin. Per persoon: 570 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 3g eiwitten, 2g vet, 26g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor tivee perso- Fransen en Britten grootste aardappeleters De Vrienden van de Stinkende Roos doen zaterdag 12 september een verwoede po ging hun Saeftinghs record knoflook eten met minstens één bol te verbeteren. Dit ge beurt tijdens het Knoflookfestival in het Zeeuwse Emmadorp. Het wordt weer een feest voor het hele gezin met muziek, oud- Vlaamse volksspelen, een schorrenwande ling en - als hoogtepunt - een gezellige ge zamenlijke maaltijd die, natuurlijk, stijf staat van de knoflook. De wereldwijde belangstelling voor knof look (er zijn festivals in Frankrijk en de Ver enigde Staten) uit zich op velerlei wijze. Mensen tooien zich met knoflookhoofddek- sels, hangen (zilveren) teentjes in de oorlel len en sieren zich op met knoflookbuttons. Creatieve lieden spelen op de rage in. Knof- lookazijn en knoflook op zuur zijn al heel gewoon. Nieuw zijn echter groene knoflook op zuur en Amontillajo, knoflook getrokken op sherry. De vrienden van de Stin kende Roos eten niet al- knof- look, een stukje ge roosterd lamsvlees gaat er ook wel in. foto cpd De beroemdste gatenkaas Emmentaler wordt in vele landen nagemaakt maar de echte, in Zwitserland gemaakte, blijft voor kenners toch het neusje van de zalm. UNITED PHOTOS de BOER BABETTE STAPEL De beroemdste gatenkaas is ongetwijfeld de Zwit serse Emmentaler. Een kaas die het eerst gemaakt werd in het dal van de Emme, een riviertje dat ten oosten van Bern in noordelijke richting stroomt. Tegenwoordig wordt dit type kaas in vele landen nagemaakt, maar nergens is hij zo mooi als de originele, uit rauwe melk gemaakte, wel een half jaar in grotten gerijpte Zwitserse 'wagenwielen' die 70 kg of meer wegen. Kaas wordt gemaakt van melk, waar middelen aan toegevoegd worden die de melk laten strem men, dat wil zeggen het zich laten afscheiden van de vaste stoffen uit de vloeistof. Het resultaat is een gelei-achtig mengsel met vlokken van eiwit en vet erin, met tussendoor het overgebleven vocht uit de melk, de wei. De melkeiwitten (vooral caseïne, kaasstof) en het vet worden hierna steeds meer van de wei ge scheiden, waama een min of meer fijn verdeelde wrongel ontstaat, die nog heel wat bewerkingen moet ondergaan voordat het produkt ontstaat dat we kaas noemen. De redelijk stevige wrongelmassa wordt in vor men geperst, waardoor de rest van de wei eruit verdwijnt. Hierna begint de rijping, een soort gis ting eigenlijk. Er treden allerlei veranderingen in het produkt op, zowel chemische, biochemische, microbiologische als fysische. Tijdens dit proces vormen zich diverse gassen, zoals kooldioxyde en ammoniak, die gedeeltelijk naar buiten treden en door zuurstof worden ver vangen. De wijze waarop deze rijping (of gisting dus, of fermentatie) plaats vindt is bepalend voor de kwaliteit van de kaas, en dus ook voor de gaten erin. Bij Emmentaler is er tijdens de gisting boven dien sprake van het vrijkomen van propionzuur; bij andere kazen vormen zich melkzuur, boter- zuur of nog weer andee zuren. Dit propion/uur nu is, ervoor verantwoordelijk dat Emmentaler van die mooie gaten heeft. Goutaler In Nederland maken we sinds de zestiende eeuw Goudse kaas, een type dat, net als Edammer, we reldberoemd werd. Goudse heeft, net als Emmen taler, traditioneel de vorm van een wagenwiel. Iets kleiner zijn ze wel: fabriekskaas wordt ge maakt in verschillende gewichten, tot 15 kg aan toe, boeren-Goudse ook wel tot 30 kg. Ook in Goudse kaas zitten wel wat gaatjes, maar ze zijn veel kleiner en onregelmatiger ver deeld dan in Emmentaler. Nu is er sinds een aan tal jaren een nieuw type kaas ontwikkeld, een mengvorm van Goudse en Emmentaler. Experts spreken wel van 'Goutaler'. De kaas heeft de con sistentie en de goede snijdbaarheid van Goudse, maar het aroma en de gaten van Emmentaler. Een echte gatenkaas dus. Hij is in fabrieken mak kelijker en sneller te maken dan de traditionele Emmentaler. Het gevolg van dit alles is echter wel dat de gatenstructuur niet altijd even fraai uitvalt, en zeker niet zo regelmatig is als bij het grote voorbeeld uit Zwitserland. Naamgeving Emmentaler komt al lang niet meer uit Zwitserse grotten. Dit type kaas wordt in heel wat landen fabrieksmatig gemaakt, zowel van rauwe als van gepasteuriseerde melk. Er is Franse Emmentaler, Israëlische Tal ha-Emik, Hongaarse Emmentdli en Amerikaanse Swiss. Goudse kaas wordt over de hele wereld onder deze naam, en ook wel als gewoon 'Gouda', maar ook onder andere namen gemaakt. Drabant in Zweden, Norvegia in Noorwegen, Kolbi in Israel, Patagrés in Argentinië. In Nederland is het gewoonte geworden de kaas onder allerlei merknamen op de markt te brengen, zoals Kollumer of Texelaar. Dat zegt overigens niets over de plaats van herkomst: bijna altijd is dat de naam van een grote kaasfabriek. En om de naamgeving nog ingewikkelder te maken, heet de gatenkaas van het type Goutaler, die vaak tot het ondertype Maasdammer behoort, in de winkel dikwijls Leerdammer. Maar vraag de handelaar genist naar Hollandse gatenkaas. want er zijn nog veel meer merknamen. En proef voor al verschillende soorten en ouderdommen. Want de eigen smaak velt altijd nog het beste oordeel. Engeland en Frankrijk zijn de grootste eters van aardappelproduk- ten. Dat bleek uit een onderzoek van het aardappelpromotiebu- reau NIVAA en het bureau Interview, waarbij consumenten en grootverbruikers (horeca, ziekenhuizen en dergelijke) uit negen Europse landen werden ondervraagd over het eten van frites en andere aardappelprodukten. Engeland, Frankrijk, gevolgd door Duitsland, komen uit de bus als de grootste gebruikers van aardappel produkten, op flinke afstand gevolgd door Nederland en België. Veel huis houdens in Engeland en Frankrijk be reiden bovendien regelmatig aardap pelspecialiteiten uit verse aardappe len, wat ook in Italië, Spanje en Ier land aan de orde van de dag is. Patates frites is vooral populair bij Europeanen tussen de 18 en de 44 jaar. Oudere Europeanen eten gemid deld minder frites. Gezinnen met één kind eten vaker patat dan het gemid delde, maar gezinnen met twee kin deren spannen wat dit betreft de kroon. Bij gezinnen met drie kinderen gaat de gemiddelde frequentie van patat-gebruik iets omlaag. Zodra de kinderen de deur uitgaan neemt het gebruik van patat flink af. Snackbarcultuur In het algemeen worden frites ofwel in de winkel gekocht, ofwel genuttigd in een horeca gelegenheid. Zuideuro peanen, die in het algemeen vaak uit eten gaan, eten aardappelprodukten voornamelijk buiten de deur. In de meeste Noordeuropese landen is de situatie tegenovergesteld: hier worden aardappelprodukten vooral in de su permarkt gekocht en vervolgens thuis klaargemaakt en gegeten. Nederland neemt in dit opzicht een duidelijke uitzonderingspositie in. In ons land wordt patat vooral in hore cagelegenheden gegeten, net als in bijvoorbeeld Spanje. Dit afwijkende consumptiepatroon kan worden ver klaard door onze uitgebreide snack bar-cultuur: de Nederlander eet graag een frietje, met of zonder, 'uit de Van alle aardappelprodukten die op de Europese markt verschijnen, zijn diepvriesfrites en aardappelcroquet- ten de meest bekende. Daarnaast zien we in verschillende landen uitschie ters van bekendheid van bepaalde produkten. Zo geniet bijvoorbeeld de aardappelwafel in Engeland grote be kendheid, evenals de gepofte aardap pel. In Duitsland zijn ovenfrites meer bekend dan in andere landen. Ge koelde frites worden nog door weinig Europeanen aangeschaft. Dat komt vooral door een grote onbekendheid van het publiek met het produkt. Een ontwikkeling om in de gaten te hou den is de opkomst van magnetron- frites. Vooral lekker Bij de aankoop van aardappelproduk- Vooral jonge mensen eten veel patat ten vindt de Europese horeca-exploi- tant het belangrijk dat het produkt er goed uitziet, goedkoop is en een leuke vorm heeft. Een lekkere smaak wordt pas als vijfde criterium bij de keuze aangegeven! De 'gewone' Europese consument hecht veel meer waarde aan dit laatste aspect: de friet moet voor hem vooral lekker zijn. Verder moeten de produkten gemakkelijk en snel zijn klaar te maken, goedkoop en gemakkelijk te verkrijgen in de win kel. Een aantal ondervraagden geeft aan thuis liever zelf frites te maken van verse aardappelen, omdat de smaak hen beter bevalt. Dit verschijnsel komt vooral bij consumenten en in mindere mate bij grootverbruikers Q f/-v/-v-fo ol Onze allerbeste stoofaal komt uit het OIUUI dctl IJsselmeer. Voor liefhebbers dit sma kelijke en eenvoudige recept (4 per sonen), dat in de Römertopf klaar wordt gemaakt. Nodig: 1 kg schoongemaakte stoofpaling (duimdik); peper zout; 1 dl witte wijn, wat verse tijm, paneermeel; boter of margarine. Paling goed afspoelen, in stukken van 6 tot 8 cm snijden en 60 min. in water met scheutje azijn laten staan. Vis-topf 10 min. onder water zetten. Paling uit water halen, goed la ten uitlekken, in stoofpot leggen en peper, zout en tijm erbij doen. De wijn er over druppelen, het geheel met paneermeel bestrooien en er de boter in klontjes over verde len. Deksel erop en het geheel in de koude oven schuiven. De oven in stellen op 220 graden. Na ong. 45 min. deksel eraf nemen en het ge recht nog even zo laten staan voor een mooi bruin korstje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11