Is 'Friese dreun' top van ijsberg? Wetenschap Doorboring van drie kilometer dik ijs op Groenland Oude graven in Emiraten mysterie Diner me, krekellaar, en wormenheignel Groei bevolking blijft Onzeker WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 Medisch onderwijs via satelliet utrecht Meer dan 1000 kijkers in 15 ziekenhuizen in Oost-Eu ropa waren afgelopen donderdag via een satellietverbinding ge tuige van zes maag-darmoperaties die in het Amsterdamse Aca demisch Medisch Centrum ,live' werden uitgevoerd. De uitzen ding was ook te volgen in een aantal medische centra in Frank rijk, België, Engeland en Duitsland. De operaties werden uitge voerd door universitair hoofddocent dr. K. Huibregtse, die eer der al dergelijke demonstraties gaf in onder meer Hong Kong, Singapore, Toronto en Los Angeles. Volgens Huibregtse zijn dit soort „moeilijkere ingrepen" vooral in Europa ontwikkeld. Maar ook in het voormalige oostblok komen dergelijke operaties lang zaam op gang. Eruptie Pinatubo tast ozonlaag aan Washington De komende wintermaanden zal de ozonlaag bo ven noord-Europa met 10 procent verminderen. De uitbarsting van de vulkaan Pinatubo in de Filippijnen is daarvan de oor zaak. Dat zegt het Amerikaanse Centrum voor Atmosferisch On derzoek in Boulder, Colorado. Uit een onderzoek bleek dat de vulkaan vorig jaar 15 tot 30 miljoen ton zwaveldioxide uitstootte. Deze 'ring' van zwaveldeeltjes in de stratosfeer zal tot gevolg hebben dat de gemiddelde temperatuur van de aardoppervlakte de komende drie jaar licht zal dalen. Enerzijds zal de daling de gevolgen van het broeikaseffect verminderen. Anderzijds zal het normale patroon van atmosferische stromingen in de war raken. Plastic afval omgezet in olie Deskundigen hakten een netelige knoop door: de dreun boven noord-Nederland op woensdagavond 19 augustus werd 'zeer waarschijnlijk' niet door een grote, explode rende meteoriet veroorzaakt. Nu wordt gedacht aan een geheim vliegtuig dat snelheden tot Mach 8 (achtmaal de geluidssnelheid) zou kunnen halen en dat lijkt voorbe stemd om vanaf grote hoogte satellieten direct in een baan om de aarde te schieten. LEEUWARDEN HERMAN DAMVELP „We hebben aangetoond dat kunststof uit huishoudelijk afval zonder technische problemen kan worden omgezet in olie", zegt woordvoerder Bohne van de firma Veba Ö1 in het Duitse Gelsenkirchen. In de fabriek in Bottrop is dit voorjaar 60 ton kunststof afval uit huishoudens verwerkt. „De samenstelling en verontreiniging daarvan kwam overeen met het verwachte aan bod van alle soorten kunststof fen die gebruikt worden in ver pakkingen. Inclusief ongeveer 10 procent pvc", zegt Bohne. „De teruggewonnen olie was van uitstekende kwaliteit en werd in de Ruhr-ölraffinaderij, ook in Gelsenkirchen, verwerkt tot grondstof voor kunststoffa- bricage." In Duitsland komt per jaar een miljoen ton kunststof afval vrij in de huishoudens. Plastic flessen, yoghurtbekers, draagtassen, enzovoort. Het be leid van de Duitse overheid is om afval zo veel mogelijk te hergebruiken en zo min moge lijk te storten of te verbranden. De proef ging als volgt. Bij een temperatuur van 470 gra den en onder hoge druk kraakt men het plastic. De kunststof moleculen vallen onder hoge temperatuur en druk uit elkaar tot kleinere bestanddelen, tot de olie, waarvan weer nieuwe kun- stoffen kunnen worden ge maakt. Het lijkt een gesloten kringloop, maar er is veel ener gie nodig en dit kost geld. „We zijn daar nog op aan het rekenen", aldus Bohne. „Ko mende herfst beginnen we met voorbereidingen voor een grootschalige proef, die midden '93 start. Een iaar lang zullen we 40.000 ton kunststofafval be handelen. Eind 1994 zijn de re sultaten bekend en dan kan ik u vertellen of het technisch en economisch verantwoord is de ze weg op te gaan." In Nederland verdwijnen jaarlijks 400 miljoen plastic fles sen in de vuilnisbak. Samen goed voor ruim 17.000 ton kun- stofafval, bijna 10 procent van al het kunststof-verpakkingsafval in huisvuil. Henk Venner van de Vereniging Milieudefensie, rea geert terughoudend op de Duit se proef: „Ik geloof niet dat de industrie er op grote schaal aan wil en bovendien zitten er me talen en andere toevoegingen in kunststoffen. Dat is terug te vin den in de restprodukten. Het is in feite vervuilde olie en het is de vraag of je daar met een ge rust hart nieuwe kunststof van kunt maken," zegt hij. LEIDEN BEN APELDOORN Het vliegtuig zou op 5 augustus al de bemanning van een ver keersvliegtuig de stuipen op het lijf hebben gejaagd en is de laatste jaren ook door andere ooggetuigen gesignaleerd. Het lijkt vergezocht, maar het is niet onmogelijk dat dat zelfde toe stel op die bewuste woensdag avond, gebruik makend van het nevelige weer en hoge cirrusbe- wolking, boven de Noordzee een duizelingwekkende proef vlucht maakte en daarbij stevig door de geluidsbarrière ging. In luchtmachtkringen wordt dat ontkend en dat mag ook verwacht worden bij een ge heim project. Goed, de meteo riethypothese is uiterst onwaar schijnlijk, zo luidde vrijdagmid dag 28 augustus de eindconclu sie van de deskundigen na een dag wikken en wegen. Breek punt was dat de zware dreunen alleen door een echt grote me teoriet (minstens enige honder den kilogrammen) konden zijn veroorzaakt en de lichtgloed daarvan zou dwars door de cir- rusbewolking hebben gesche nen en de gehele omgeving hebben verlicht. Zo'n spektakel is door niemand waargenomen. Het zou ook te mooi zijn ge weest; binnen 2,5 jaar een twee de meteoriet'dropping' in Ne derland en dan nog wel zo'n grote. Op 7 april 1990 sloegen de zes ons zware restanten van een heldere vuurbol rond half negen 's avonds door het dak van een huis in Glanerbrug. Waren ze naast het huis terecht gekomen, dan had er vrijwel ze ker geen haan naar gekraaid. Maar er zijn ook 'kosmische bergen', in afmetingen vari ërend van enkele tientallen me ters tot vele tientallen kilome ters. Ze zijn hoofdzakelijk te vinden in de grote ringvormige ruimte tussen de banen van Mars en Jupiter. Maar er wor den er, dank zij de steeds betere detectietechnieken, hoe langer hoe meer ontdekt die akelig dicht langs de aarde (kunnen) scheren. Een rotsblok zo groot als een flatgebouw is, kosmisch gesproken, maar een flintertje. De inslag zou in een dichtbe volkt gebied een ramp zijn. Zo'n ontmoeting had in juni 1908 boven Siberië één keer plaats. Er werd een gebied zo groot als de provincie Utrecht platge walst. Maar er waren nog meer zwa re inslagen. De bekendste is de Arizonalaater, een gat van 1,5 kilometer middellijn dat naar schatting 40.000 jaar geleden werd geslagen. Onder het aard oppervlak sluimeren miljoenen jaren oude, fossiele kraters waarvan de middellijnen vari eren van tientallen tot enige honderden kilometers. Het lijkt bijna geen toeval meer dat de overgangsperioden tussen de grote geologische tijd perken de fossiele sporen dra gen van dergelijke kolossale in slagen. De enorme inslag die 66 miljoen jaar geleden het einde inluidde van meer dan de helft van alle flora en fauna, inclusief de dinosauriërs, trof waar schijnlijk de noordpunt van het huidige Mexicaanse schierei land Yucatan. Daar, diep begra ven onder kilometers sedi mentsgesteente, gaat een ver weerde, monsterachtig grote krater schuil: de 180 kilometer grote Chixculub-formatie. In 1990 publiceerden de Amerikaanse astronomen David Morrison en Clark Chapman een leeftijdsonderzoek van 30 kraters op de maan met middel lijnen tussen 25 en 100 kilome ter. Op die manier verkregen zij een 'bombardementsgrafiek' voor onze aarde. Een meteoriet inslag met de kracht van de atoombommen die Hirosjima en Nagasaki in augustus 1945 verwoestten treedt gemiddeld elk jaar op; een gebeurtenis als in juni 1908 (10 megaton) elke 500 jaar. Eens in de 1000 jaar vindt er gaton plaats; voor 10.000 mega ton moeten we het in de eens- per-25.000 jaar zoeken en eens per één miljoen jaar begraaft zich ergens op onze planeet een kilometers grote, kosmische berg met een vernietigings kracht van rond 1 miljoen me gaton. LEEUWARDEN HERMAN DAMVELP Duitse onderzoekers hebben vastge steld dat het ijs op Groenland drie kilo meter dik is. In 1989 begonnen mede werkers van de universiteiten van Mün- ster én Braunschweig met een boring in het ijs. Nu heeft men de rotsbodem be reikt op 3029 meter diepte. Onderzoe kers van beide universiteiten doen ook al enkele jaren metingen naar de hoe veelheid sneeuw en ijs die er jaarlijks bijkomt. Zo wil men de samenhang tus sen ijsafzetting en klimaatveranderin gen bestuderen. Er is een aanzienlijke hoeveelheid ijs op Groenland. Het gaat om 28 miljoen kubieke kilometer. Aan de hand van de boring die de onderzoekers hebben uit gevoerd, kan men 200.000 jaar klimaat geschiedenis van Groenland reconstru eren. In het ijs zitten gasbellen en stof deeltjes. Daarmee kan de overgang van een warme naar een koude periode die 11.000 jaar geleden in korte tijd plaats had worden vastgesteld. Ook treft men stofdeeltjes aan van vulkaanuitbarstin gen van lang geleden, zoals van de kra ter Santorini, in het jaar 1645 voor Christus. De dieper gelegen 'ijs-jaarringen' zijn steeds dunner door de enorme druk van het bovengelegen ijs. Aan de oppervlak gaat het om een ijsafzetting van rond 30 centimeter per jaar. De diepst gelegen 700 meter omvatten een periode van 160.000 jaar. Metingen gebeuren uitsluitend in de zomer, dat wil zeggen bij temperaturen van 20 tot 30 graden onder nul. De afge lopen zomer zijn verschillende meet punten uit eerder onderzoek in 1959 opgegraven. Het ging hier om lange alu- miniumpijpen van soms wel 20 meter lengte die in het ijs waren vastgezet. Professor dr. D. Möller van het Insti tuut voor Meetkunde van de Universi teit Braunschweig. „Voor dit werk en voor het aanleggen van nieuwe meet punten hebben wij in een paar weken zo'n 200 kilometer afgelegd door onher bergzaam terrein met ijs vol spleten. Soms lagen de oude meetpunten al on der de sneeuw. Met speciale apparatuur hebben we ze opgezocht en opgegra ven, ook al lagen ze vier meter diep". De eerste resultaten laten zien dat de toename van sneeuw op Groenland de afgelopen tientallen jaren redelijk gelijk matig was: het gaat om 15 tot 30 centi meter sneeuw per jaar. Op grond van die gegevens zijn er (nog) geen aanwij zingen dat de sneeuwhoeveelheid ver andert onder invloed van het klimaat. abu dhabichristine hauser/1ps Onder het zand van de Verenig de Arabische Emiraten liggen duizenden jaren oude graven van een ver ontwikkelde be schaving. Experts breken zich het hoofd over de variëteit aan graven en de merkwaardige houding van de lichamen. Tijdens het eerste vooronder zoek, begin dit jaar, stuitten ar cheologen op een begraafplaats uit het bronzen tijdperk. „Alle overledenen zijn om duistere redenen begraven met de be nen tegen hun buik gebogen," zegt Obaid Al-Shamsi, directeur van de archeologische afdeling van de gemeente van Dubai. In het olierijke sjeikdom zijn dit jaar meer dan 50 begraaf plaatsen met duizenden graven gevonden. De meeste zijn tus sen de 1000 en 6000 jaar oud. De belangrijkste vindplaatsen bevinden zich in Jeble Hafit, het eiland Umm Al-Nar, Masfout, Muweihat in Ajman, Maliha in Sfo en Qasis in Dubai. In de graven werden tevens met groot vakmanschap ge maakte voorwerpen aangetrof fen, waarschijnlijk geschenken voor de overledenen. Sommige voorwerpen hebben al wat ge heimen van het verleden prijs gegeven. Zo zijn sommige ob jecten met letters beschreven, hetgeen duidt op een geletterde samenleving die kennis van het schrift had. Volgens Al-Shamsi tonen de voorwerpen aan dat het gebied omstreeks 1600 v. Chr. een wel varende samenleving kende. Deze veronderstelling botst hét oude idee dat het gebied in die tijd in een soort Middeleeuwen was ondergedompeld, zegt Al- Shamsi. De graven stellen de ar cheologen ook voor raadsels, bij voorbeeld het feit dat ze zoveel verschillende vormen hebben - rond, vierkant en rechthoekig- en omdat de manier van begra ven zo verschillend is. Over 40 jaar mogelijk ruim 10 miljard zielen op aarde LEEUWARDEN W1M VAN PUK Zal het eens zover komen dat we sprinkhanen kopen als voedzame lekkernij? FOTO» AP We zijn in het rijke Westen aar dig vertrouwd geraakt met een rijk assortiment exotisch voed sel. De avontuurlijke zin om van alles en nog wat uit te proberen, is ruimschoots aanwezig. Maar zal het straks zover komen dat we op de markt stalletjes aan treffen die duizendpoten, lang pootmuggen en sprinkhanen in de verkoop hebben? De Newyorkse Entomologi sche Vereniging luisterde haar 100-jarige bestaan recentelijk op met een heus insektenmenu: chocolade krekeltaart, meel- wormsoep, wormenbeignet met pruimensaus, gefrituurde kre kels en nog veel meer. Entomoloog (insektenkenner) en emiritus hoogleraar Gene DeFoliart van de universiteit van Wisconsin weet dat buiten Europa en Noord-Amerika over de hele wereld insekten al op het dagelijkse menu staan. In Colombia bijvoorbeeld worden in bioscopen geroosterde mie ren gegeten als popcorn. In sommige streken in Afrika be staat het dagelijks menu voor meer dan 60 procent uit insek ten. Insektenlichaampjes zijn zeer voedselrijk. In gedroogde vorm is hun proteïnegehalte per pond veel hoger dan van ge woon vlees. Nadeel is echter dat het grootste deel van die proteïne zich bevindt in de harde chiti- nehuidjes van de insekten. Ze zijn dus moeilijk verteerbaar voor de mens. Larven en rupsen bezitten een overvloed aan on verzadigde vetzuren. Veel insek ten zijn rijk aan vitamine en ly sine, een belangrijk aminozuur dat bij veel mensen ontbreekt. Daar komt bij, dat de meeste mensen die insekten eten dat niet doen uit pure noodzakelijk heid, maar omdat ze het ge woon lekker vinden! DeFoliart pleit voor het beschikbaar stel len van geld voor onderzoek m naar de voedingswaarde en eet baarheid van insekten. Insek- tensoorten met een hoge voe dingswaarde kunnen dan op grote schaal gekweekt worden en voor consumptie geschikt gemaakt Het insektendiner in New York werd een groot succes. Al leen de fors uit de kluiten ge wassen Thaise waterwantsen vielen niet geheel in de smaak ze leken te veel op giganti sche kakkerlakken. Maar de in perziksap gedrenkte honing- mieren met hun doorschijnen de achterlijfjes waren een echte lekkernij. Dat zelfde gold voor de geroosterde krekels die de bezoekers sterk aan gewone pinda's deden denken. Er zal echter nog heel wat overre dingskracht nodig zijn om onze entrecöte en crêpe Suzette te verruilen voor een dis van ge stoofde larvenlijfjes met pisse beddenpudding toe. LEIDEN BEN APELDOORN De laatste 40 jaar is de wereld bevolking meer dan verdub beld. Dat zegt Shiro Horiuchi, bevolkingssocioloog van de Rockefeller-universiteit in New York, in het blad Science. Vol gens de Amerikaan maakte de bevolkingsgroei na de Tweede Wereldoorlog drie fasen door. Het jaarlijkse groeipercentage van 1,79 tussen 1950 en 1955 steeg tot 2,06 tussen 1965 en 1970 om daarna terug te vallen tot 1,73 (1975-1980). Dat laatste percentage bleef in de jaren 80 vrijwel gelijk, zij het met een heel licht stijgende ten dens. In aantallen: tussen 1970 en 1975 werden over de gehele we reld jaarlijks gemiddeld 122,4 miljoen kinderen geboren en tussen 1975 en 1980 120,7 mil joen. Die vrij geringe daling leidde toen tot een herbezin ning over de te verwachten be volkingsaantallen in de 21ste eeuw. Horiuchi berekende dat als de daling had doorgezet, de wereld in het jaar 2030 6,7 mil jard zielen zou tellen. Nu de daling is omgezet in een zeer lichte stijging zal de wereldbevolking in dat jaar zijn gestegen tot 10,7 miljard men sen, zo verwacht Horiuchi. Hij deelde 150 landen in in drie ca tegorieën: landen waar nog niet of nauwelijks sprake is van ge richt beleid en voorlichting op het gebied van geboorten beper king (dat zijn de meeste: 67), die waar daarvan al vóór 1950 spra ke was (37), en de landen die het probleem rond 1960 serieus begonnen aan te pakken (46). Tot de eerste categorie beho ren de meeste (ontwikkelings landen in Afrika en Zuid-Azië (behalve India en China) waar 17 procent van de wereldbevol king woont en waar het jaarlijk se geboortenpercentage sedert 1980 boven de 3 procent ligt. In de 37 'vroege' landen (me rendeels in Europa en de VS), waar 60% van alle mensen is gehuisvest, daalde dat percen tage met een factor twee (tot 0,68 gedurende de laatste 35 jaar, terwijl in landen als India en China tot 1968 een sterke stijging (tot 2,6 optrad maar waar het jaarlijkse geboorten- percentage sedert 1978 is gesta biliseerd tot een groei van 1,8%. In landen die tot deze categorie behoren woont 23% van de we reldbevolking. Om de bevolkingsgroei te kunnen volgen is niet alleen hét aantal geboorten, maar ook het aantal sterfgevallen van belang en aspecten als bevolkings- en leeftijdsopbouw en migratie. Het sterftepercentage, met na me onder jonge kinderen, is in de ontwikkelingslanden het hoogst. Toch is ook het sterfte cijfer in de ontwikkelingslanden gedurende de laatste 40 jaar met een factor twee gedaald; op elke 1000 mensen sterven er nu jaarlijks gemiddeld 15. Dat ligt overigens niet eens zover van het huidige sterftecij fer in Europa en de VS (per 1000 nu ruim 10); dat nu /elfs, on danks de geavanceerde, medi sche technieken en gezond heidszorg. sedert 1984 stijgende is. Ironisch genoeg gaan ze hier in steeds grotere aantallen dood aan te veel consumpties en aan de andere kant van de aardbol aan te weinig. Het valt niet mee om uit al die variabelen een rode draad voor de toekomst te voorschijn te trekken. Horiuchi vraagt zich af of de zeer licht stijgende ten dens van de bevolkingsgroei in de jaren 80 zich ook tot op de dag van vandaag voortzet. Het duurt vaak jaren voordat derge lijke cijfers door ontwikkelings landen worden opgehoest. Maar als de curve reëel is, moe ten we over 40 jaar rekening houden met 10,7 miljard zielen op deze planeet PROCENTUELE BEVOLKINGSGROE11950-1990

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9