Mandela: Gqozo moet aftreden Buitenland Drugsbaron Pablo Escobar bereid zich over te geven Werkgever spreekt voor het eerst TUC-congres toe VN-soldaten gedood in Sarajevo Israëlische kabinet keurt begroting goed Uganda weet zich nog geen raad met mensenrechten WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 Vuur verwoest Filipijnse krottenwijk zamboancaDoor een brand in een krottenwijk op het Filipijn se eiland Jolo zijn 3.000 mensen dakloos geworden. Het vuur, dat uitbrak in de buurt van het gemeentehuis van Jolo-Stad, ver woestte 500 huizen. Tien mensen raakten gewond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Moskou weert Nederlandse journalisten moskou Het Russische ministerie van buitenlandse zaken laat geen nieuwe Nederlandse correspondenten meer toe in Mos kou. Een woordvoerder verklaarde vanmorgen dat de maatregel het Russische antwoord is op de uitwijzing wegens spionage van drie Russische journalisten en een handelsattaché uit Neder land. Zeker twee Nederlandse media zijn getroffen door de Rus sische maatregel: de NCRV en het televisiestation RTL 4. Beide omroepen willen een permanente correspondent in Moskou. Bulgaarse wapenleveranties aan Irak sofia De voormalige Bulgaarse minister van defensie Dimitar Ludzhev is er van beschuldigd Irak, in strijd met een VN-wape- nembargo, voor ruim 15 miljoen dollar aan wapens te hebben geleverd. De Bulgaarse wapenfabrikant Kintex zou tussen de cember '91 en maart '92 machinegeweren en granaten aan Irak hebben verkocht. Daarbij werden valse papieren gebruikt waar op als uiteindelijke bestemming het Filipijnse ministerie van de fensie was vermeld. Ludzhev ontkent de beschuldiging. VN-troepen zaterdag in Somalia nairobi Het eerste contingent van zestig man gewapende VN- vredestroepen wordt komende zaterdag in Somalia verwacht. De Pakistaanse soldaten zullen in de hoofdstad Muqdisho wor den gestationeerd om de haven te bewaken. De overige 440 manschappen voor Muqdisho volgen een week later. De taak van de vredestroepen is ervoor te zorgen dat internationale hulpgoederen ongestoord aan land kunnen worden gebracht en vervolgens bij de hongerende bevolking terechtkomen en niet, zoals nu vaak gebeurt, in handen vallen vein bandieten en rebel len. Ruimte-akkoord Russen en Amerikanen seal beach Rockwell International Corp. heeft gisteren bekend gemaakt dat met de Russische firma NPO Energia een overeen komst is gesloten voor samenwerking aan een systeem waar door het ruimteveer Atlantis aan het Russische ruimtestation Mir kan worden gekoppeld. Beide bedrijven voeren verder be sprekingen over een voorstel om de Russische Sojoez tezijnertijd te gebruiken voor bezoeken aan het thans nog in ontwikkeling zijnde Amerikaanse ruimtelab Freedom. Griekse stakers slaags met politie athene Bij een demonstratie van stakende Griekse bouwvak kers zijn gisteren in Athene vechtpartijen uitgebroken tussen de stakers en de Griekse oproerpolitie. Met wapenstok en traangas granaten probeerde de politie de menigte te verspreiden. Het waren de ernstigste rellen sinds de vakbonden drie weken gele den een reeks acties begonnen tegen een nieuwe wet voor het stelsel van sociale zekerheid en de bezuinigingspolitiek van de conservatieve regering van Mitsotakis. Activist Chihana uit gevangenis Malawi lusaka In de zuidelijk Afrikaanse staat Malawi is de democrati sche activist Chakufwa Chihana gisteren na maanden zonder proces gevangen te hebben gezeten op borgtocht vrijgelaten. Duizenden aanhangers wachtten Chihana buiten het gerechts gebouw in de voormalige koloniale hoofdstad Zhomba op. Hij had voor zijn aanhouding opgeroepen tot eerbiediging van de mensenrechten en ontmanteling van het eenpartijstelsel dat bij na drie decennia geleden werd ingevoerd door president Kamu- zu Banda. Eerste zwarte vrouw ruimte in cape Canaveral Mae Jemison, een arts die astronaute is gewor den, gelooft dat zij een kleine stap zet voor gelijkheid wanneer zij straks aan boord vaq het ruimteveer Endeavour de kosmos in wordt geschoten. Jemison, die waarschijnlijk zaterdag vertrekt, wordt de eerste zwarte vrouw in de ruimte. bogota ips Pablo Escobar, de Colombiaan se drugsbaron is bereid zich on der bepaalde voorwaarden over te geven. Dat liet hij gisteren weten in een interview met het Colombiaanse dagblad El Siglo. De authenticiteit van het ver haal werd bevestigd door een begeleidende geluidsband die op radio en tv is uitgezonden. Escobar eist speciale maatrege len ter garantie van zijn per soonlijke veiligheid. Escobar, de leider van het drugskartel van Medellin, ont vluchtte in de nacht van 21 op 22 juli de speciaal voor hem ge construeerde gevangenis in En- vigado. Hij vluchtte nadat hem plannen van de regering ter ore waren gekomen om hem naar een andere gevangenis over te plaatsen. Escobar verklaart in het inter view dat de regering de over plaatsing eerst had moeten be spreken met zijn advocaten. Bo vendien, zo verklaarde de drugsbaron, „de regering moest eigenlijk tevreden zijn met de situatie zoals die was, want met mijn overgave aan de regering (op 19 juli 1991, red) is de rust teruggekeerd in het land". „Ik heb, zo vervolgde Escobar, ook geen enkele tegenprestatie verlangd van de regering. Ik hoefde geen ministerspost, of een zetel in het parlement of een geblindeerde limousine, niets van dat alles. De rust die Colombia tijdens mijn vrijwilli ge gevangenschap genoot, heeft de regering niets gekost". londen cees v Voor het eerst in de geschiede- nis heeft een werkgever het congres van de Britse vakcen trale, de TUC, toegesproken. De rede van Howard Davies, direc teur-generaal van de werkge versorganisatie CBI, was voor een aantal vakbondsleden re den de zaal te verlaten. De protesterende vakbonds leden werden aangevoerd door Arthur Scargill, de militante mijnwerkersleider. Scargill zei later te hebben „gewalgd" van de aanwezigheid van Davies. Maar andere vakbondsleiders beschouwden de rede van Da vies als een precedent dat na volging verdient. Norman Wil- 'Geen onderhandelingen met Pretoria voordat leider Ciskei opstapt' EG niet blij met vliegverdrag Nederland-VS brussel peter de vries ANC-leider Nelson Mande- la wil dat generaal Oupa Gqozo aftreedt. De leider van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) stelt het aftreden van de sterke man van het 'onafhankelij ke' thuisland Ciskei als voorwaarde voor de her vatting van de politieke on derhandelingen met de Zuidafrikaanse regering. Veiligheidstroepen van Gqozo schoten maandag bij een demonstratie tegen zijn bewind 28 ANC-aan- hangers dood. johannesburg p.van nuusenburg correspondent Mandela reageerde gistermid dag op een persconferentie bij de grens tussen Zuid-Afrika en Ciskei voor het eerst officieel op het bloedbad. Mandela sprak een menigte van naar schatting 12.000 mensen toe. Zijn toon was gematigder dan verwacht. Naast het aftreden van Gqozo wil hij een onafhankelijk onder zoek naar de toedracht van het drama, vrijheid van meningsui ting en politieke actviteiten en de terugtrekking van leden ANC-aanhangers betogen in de straten van Johannesburg tegen het bloedbad van maandag in het thuisland Ciskei. Ze eisen het aftreden van Ciskei's sterke man Oupa Gqozo. foto reuter paul velasco de Zuidafrikaanse inlichtingen- noodzakelijk is voor de hervat- dienst uit Ciskei. Als de regering ting van zinvolle onderhande- aan deze en eerdere eisen van lingen". het ANC tegemoet komt, zou Het ANC brak in juni de on- dat „bijdragen tot de totstand- derhandelingen over een nieuw koming van het klimaat, dat politiek bestel voor Zuid-Afrika af, nadat in h< oord Boipatong 39 i ren afgeslacht. Mandela verge leek het drama in Ciskei met dat in Boipatong en zei dat ze een smet wierpen op het blazoen Twee Franse VN-militairen zijn gisteren in Bosnië gedood. Bij de aanval op een hulpkonvooi van de Verenigde Naties raak ten drie andere Fransen ge wond. De aanval vond plaats in de buurt van het vliegveld van de Bosnische hoofdstad Saraje vo, waar het konvooi aankwam. Volgens VN-functionarissen werd geschoten vanuit een ge bied dat door moslims wordt beheerst. Eerder werden in Bos nië twee Oekraïnse VN-militai- Voor de VN bevestigt dit i: dent eens te meer dat met grote voortvarendheid moet worden gewerkt aan een betere be scherming van de hulpkonvooi en. Daartoe moeten meer VN- troepen naar Bosnië worden ge stuurd. Gisteren kondigde VN- secretaris-generaal Boutros Ghali aan het aantal troepen te zullen uitbreiden van 1500 tot 8000 man. De luchthaven van Sarajevo is na het neerschieten van het Ita liaanse hulpvliegtuig, vorige week donderdag, nog steeds ge sloten. Dat houdt ir> dat Saraje vo over de gevaarlijke weg vanuit de havenstad Split of de Kroatische hoofdstad Zagreb moet worden bevoorraad. Maar er is een gebrek aan vrachtau to's om die taak uit te voeren. Vier inwoners van Sarajevo zijn gisteren gedood door een mortiergranaat. Het projectiel sloeg in op een marktplein. Tien mensen raakten gewond. Gevechtsvliegtuigen van de Servische luchtmacht hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op Bosanski Brod in het noor den van Bosnië. Voornaamste doel was de laatste niet bescha digde brug over de rivier de Sa ve, die de grens vormt tussen Bosnië en Kroatië. Russische leger weg uit Litouwen moskou de Zuidafrikaanse president De Klerk. Hij verwierp beschul digingen dat het ANC mede verantwoordelijk was voor de schietpartij. Eerder op de middag had Mandela met andere ANC-lei- ders bloemen gelegd op de plaats, 20 meter op het grond gebied van Ciskei, waar het bloedbad had plaatsgevonden. Hoewel gisteren nog enkele duizenden ANC-aanhangers aan de Zuidafrikaanse kant van de grens bijeen waren, ebte de spanning in de loop van de dag weg. De ANC-top besloot geen demonstraties in Ciskei te hou den. In andere steden werd wel te gen Gqozo gedemonstreerd. In Kaapstad werd het consulaat van het in naam zelfstandige thuisland enige tijd bezet. In Jo hannesburg riepen ANC-leiders op tot het vertrek van de leiders van twee andere thuislanden: president Mangope van Bop huthatswana en premier Buthe- lezi van KwaZulu. Beiden zijn vijanden van het ANC. De Verenigde Staten en de landen van de Europese Ge meenschap hebben de schiet partij in Ciskei veroordeeld. Sihanouk dreigt met aftreden phnom penh *ap-upt Prins Norodom Sihanouk heeft gd af te treden als hoofd Opperste Nationale Raad (ONR), het hoogste Cam bodjaanse gezagsorgaan. De Cambodjaanse leider vindt dat de maoïstische Rode Khmer te veel tegenwerkt bij de uitvoe ring van het vredesproces in Cambodja. Dat heeft een regeringsfunctio naris gisteren gezegd. Sihanouk wil bovendien dat de geplande verkiezingen wor den gehouden zonder deelna me van de Rode Khmer. Sihanouk is boos over de eis de guerrilla-beweging dat de Verenigde Naties commis sies instellen om alle admini stratieve werkzaamheden van de vier leden van de raad te controleren. De Rode Khmer is een van die vier, evenals Sihanouks verzets beweging. De Rode Khmer weigert sinds midden juni mee te werken aan de vredesoperaties van de VN. Toen maakten VN-troepen een begin met de ontwapening van de vier strijdende partijen. De troepen begeleiden in Cam bodja het vredes- en democrati seringsproces. Het vorige week gesloten Ne derlands-Amerikaanse lucht vaartakkoord is met gemengde gevoelens ontvangen door de verkeersdeskundigen van de Europese Gemeenschap. In Brussel overheerst het idee dat Nederland de onderhande lingen binnen de EG over libe ralisatie van het luchtvaartver- keer heeft bemoeilijkt door het eenzijdig met de VS op een ak koordje te gooien. Het 'open hemel'-verdrag geeft Amerikaanse en Neder landse luchtvaartmaatschappij en het vrijwel onbeperkte recht op eikaars steden te vliegen, en gaat daarmee veel verder dan de afspraken tussen de EG-lan- den onderling. Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland vrezen dat de grote Amerikaanse maatschappijen via Schiphol een voet tussen de deur krijgen op de EG-markt. Zij sturen er op aan dat Neder land door Brussel op de vingers wordt getikt voor het verdrag. Gestoorde Israëli schiet in wilde weg: vier doden tel aviv ad bloemendaal correspondent Een psychisch gestoorde veilig heidsbeambte heeft gisteren in Jeruzalem vier vrouwen dood geschoten en twee andere ver wond. Na de moordpartij vluchtte hij een dak op, waarna hij door de politie werd doodge schoten. Het drama begon aan het be gin van de middag in een psy chiatrische kliniek, waar de 25- jarige bewaker enige tijd onder behandeling was geweest. Hij arriveerde er gewapend met een pistool en een Uzi-pistoolmi trailleur. Die waren hem ver strekt door zijn werkgever, een beveiligingsfirma. Zonder iets te zeggen, opende hij het vuur op het personeel van de kliniek, waarbij twee sociaal werksters, een verpleegster en een psycho loge dodelijk werden getroffen. De veiligheidsbeambte vluchtte uiteindelijk een ander gebouw in, waar hij zich op het dak verschanste. Toen hij bleef weigeren zijn wapens neer te leggen, werd hij neergeschoten door een scherpschutter. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De politie vraagt zich af hoe de veiligheidsfirma de psy chisch gestoorde man in dienst heeft kunnen houden en hem wapens heeft kunnen geven. De directeur van het bedrijf is gis teravond voor verhoor aange houden. De Russische troepen in Litou wen zullen binnen een jaar weg zijn uit de Baltische staat. Rusland en Litouwen hebben gisteren in Moskou een akkoord ondertekend dat voorziet in een volledige terugtrekking voor 31 augustus 1993. Litouwen heeft steeds op snelle terugtrekking aangedrongen. Tot voor kort hield Moskou ech ter vol dat het zijn troepen niet vóór eind 1994 kon terugtrek ken. Er is geen woonruimte voor de terugkerende militairen. Rabin komt Shas-partij tegemoet ad bloemendaal correspondent Het Israëlische kabinet heeft gisteravond de begroting voor 1993 goedgekeurd. Premier Ra- Shochat van fi- in geslaagd de religieuze Shas-partij in het ka binet te houden door extra geld uit te trekken voor religieuze in stituten en minder te bezuini gen op subsidie aan de neder- zettingenbouw. zijn nairobi frans van den houdt lis, de TUC, verklaarde: „Misschien zijn we het niet op alle punten eens met Davies, maar we heb ben een hoop gemeen." Howard Davies brak op het congres in Blackpool een lans voor loonmatiging. TUC- woordvoerders spraken de hoop uit dat een van hun leiders nu ook het CBI-congres zal mogen toespreken. Zij omschreven de rede als een historische poging om een brug te bouwen tussen vakbonden en werkgevers. Waarnemers trokken zelfs een parallel met de rede van Jac ques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, op het TUC-congres van 1988. Die re de bracht de vakbonden ertoe hun traditioneel anti-Europese houding te laten varen. correspondent Met de Ugandese economie gaat het zo goed dat steeds meer buitenlandse investeerders aankloppen en wes terse regeringen bereid lijken steun te verlenen. Maar het bewind van Yoweri Museveni slaagt er nog steeds niet in van haar bevlekte mensenrechtenimago af te ko men. Mishandeling, brandstichting, moord en dood slag komen volgens Amnesty International nog steeds op grote schaal voor. Het zijn vooral leden van Uganda's Nationale Ver zetsleger (NRA) die het noorden en oosten van het land terroriseren. Zij branden hele dorpen plat, verkrachten de vrouwen en doden de mannen. Tientallen opponen ten, zowel politici, ambtenaren als advocaten van het huidige regime, zitten vast op beschuldiging van oprui ing en verraad. Zij worden voor lange tijd zonder pro ces opgesloten en staan bloot aan mishandeling en in timidatie in overvolle gevangeniscellen. Allemaal onverkwikkelijke gebeurtenissen waarmee Uganda nu al decennia lang wordt vereenzelvigd, maar er is een verschil. Het huidige regime geeft toe dat sol daten misdaden tegen het volk begaan en dat gevange nen vaak in miserabele omstandigheden worden vast gehouden. De radió bericht, de pers schrijft erover en zelfs de president zelf neemt geen blad voor de mond. Museveni gaf onlangs ruiterlijk toe dat zijn NRA-solda- ten niet alleen hun opdracht uitvoeren het uitscha kelen van rebellen in het noorden maar ook on schuldige burgers hadden mishandeld en vermoord. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „het gaat slechts om een klein aantal soldaten dat zich alleen aan geweld te buiten gaat omdat ze ontevreden zijn. De kranten berichten regelmatig over moordaansla gen door leden van de veiligheidsdienst op vooraan staande burgers en politici. Toen een parlementslid voor het noordelijke district Gulu werd beroofd, waren het volgens de regeringskrant New Vision NRA-soldaten die met de buit werden betrapt. De militairen gaven la ter toe hinderlagen te leggen langs de weg van Kampala naar Gulu-weg om reizigers te overvallen. Hoewel Museveni heeft toegegeven dat zijn rege ringsapparaat in veel gevallen niet vrijuit gaat. zijn er volgens hem ook doodseskaders actief in Uganda. Die zouden zijn opgezet door ex-president Milton Obote om de goede naam van Museveni's regering aan te tasten. Volgens Museveni komen de eskaders via buur land Kenya het land binnen en houden zich vervolgens bezig met het vermoorden van burgers, gewapende overvallen en het onder bedreiging van vuurwapens in pikken van dure auto's. In een paar weken tijd werden maar liefst 23 luxe voertuigen gestolen en naar Kenya gesmokkeld. Obote's voormalige partij, het Ugandese Volks Congres, heeft alle aantijgingen ontkend en alle schuld voor de aanslagen en overvallen bij het NRA ge legd. Westerse donoren hebben gedreigd de geldstroom in te dammen als Uganda het NRA niet flink kortwiekt. Het nationale leger is volgens hen veel te groot, te duur en veel te moeilijk in het gareel te houden. Niemand weet precies hoe groot Uganda's leger is. De schattin gen lopen uiteen van 85.000 tot 110.000 die samen maar liefst 30 procent van het nationale budget opslok ken. De Hoge Raad van het NRA heeft nu beloofd het mes in het leger te zullen zetten. Zij die met pensioen willen, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Iedereen die schuldig wordt bevonden aan ongedisciplineerd ge drag, vliegt zonder pardon de laan uit. Krachtige taal, maar de praktijk leert dat legers in Afrika zich niet zo maar in een hoek laten drukken. Alleen minister van immi- grantenopvang Yair Tsaban (van het linkse Meretz) stemde tegen. Hij vindt dat er onvol doende geld wordt uitgegeven ter bestrijding van de werkloos heid. Drie ministers onthielden zich van stemming. Shas-leider en minister van binnenlandse zaken Deri boy cotte gisteren het eerste deel van het begrotingsdebat. Hij protesteerde daarmee tegen een voorgenomen korting op het bedrag dat de regering ter beschikking stelt aan religieuze organisaties en tegen het schrappen van een subsidie van 40 miljoen shekel (30 miljoen gulden) aan de Zionistische We reldorganisatie voor het stimu leren van nederzettingen in de bezette gebieden. Deri dreigde met opstappen als zijn eisen niet zouden worden ingewilligd. Uiteindelijk besloten Rabin en Shochat Shas vergaand tege moet te komen. De subsidie aan het nederzettingenprogramma van de Zionistische Wereldor ganisatie zal niet worden ge schrapt, maar gehalveerd. Een bevriezing van 50 miljoen shekel aan fondsen voor jeshi va's (religieuze opleidingsinsti tuten) wordt voorlopig niet uit gevoerd en de regering zal 55 miljoen shekel extra ter be schikking stellen voor 'religieu ze culturele activiteiten'. De minister van financiën moet nu op zoek naar nieuwe bezui nigingsposten om de extra uit gaven te kunnen financieren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7