Boeren leveren fors in Binnenland Ingreep in WAO vermoedelijk zaak voor volgend kabinet Dode bij ontploffing in chemisch bedrijf Hoger beroep mestzaak ;i Dwaze vaders staan op hun recht Ondervoede schildpadden onderschept FNV ziet ruimte voor loonsverhoging Twaalf jaar geëist tegen leider Ghanese bende Klachtrecht werknemers niet in wet vastgelegd Tweede Kamer gedoogt centrale in Dodewaard Campagne met knipoog WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureai Ex-directeur HCS tegen surséance Amsterdam De rechtbanken van Zutphen en Den Bosch hebben gisteren HCS Technology en HCS Beheer uitstel van betaling verleend. Voormalig HCS-directeur Van den Boogaard over weegt de Zutphense rechtbank te vragen het uitstel van betaling in te trekken. Volgens zijn advocaat is er namelijk weinig uitzicht op betalingsregelingen. Van den Boogaard zelfheeft van HCS zes ton aan achterstallig salaris te goed. Deze vordering is door het uitstel van betaling voorlopig waardeloos. In januari werd het HCS-concem in twee gedeelten gesplitst: HCS Technology en HCS Beheer. De Waal gevraagd voor bestuur FNV utrecht Het federatiebestuur van de FNV heeft Lodewijk de Waal, nu nog voorzitter van de Dienstenbond FNV, gevraagd voor het dagelijks bestuur van de vakcentrale. Daarin komt per 1 september een plaats vrij, omdat de huidige penningmeester Michel Negenman vertrekt naar de Algemene Spaarbank Neder land. De Waal is gevraagd voor een 'beleidsinhoudelijke functie', zoals het wordt genoemd, dus niet als penningmeester. Dat be tekent dat die functie nog moet worden ingevuld. Fabrikant stopt met pikant affiche ridderkerk De stichting Christenen voor de waarheid (CFT) ziet af van juridische stappen tegen spijkerbroekenfabrikant Love Jeans. Inzet was de volgens CFT 'seksueel getinte' reclame voor de merken Jordache en Love. Nu Love Jeans heeft beloofd het gewraakte affiche 'Love at first sight' niet meer te gebruiken, wil de stichting verder niet moeilijk doen. De Reclame Code Com missie vond dat het affiche ook niet kon. Het College van Beroep vernietigde begin juli echter die beslissing. Toch ziet de jeansfa brikant af van het gebruik van het pikante affiche. Daarop staat een man met zijn (spijker)broek op zijn knieën, die zijn gezicht tegen de buik van een vrouw aandrukt. Justitie: Directeur was brandstichter schoonebeekJustitie verdenkt de directeur van banketfabriek Brielle in Schoonebeek van brandstichting. Begin augustus brandde de fabriek af. De schade loopt in de miljoenen guldens. Volgens persofficier van justitie mr. J. de Valk zijn bij technisch onderzoek op verschillende plaatsen in de bakkerij brandhaar den aangetroffen. Er waren geen sporen van inbraak en de di recteur was als laatste in de bakkerij. De man is aangehouden en inmiddels weer op vrije voeten. Als gevolg van de brand is voor alle bijna dertig personeelsleden van Brielle collectief ontslag Een explosie bij het chemische bedrijf Diosyth in Apeldoorn heeft het leven gekost aan één werknemer. Niemand raakte gewond. Schadelijke stoffen zijn bij de ontploffing niet vrijgeko men. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De ontploffing ontstond in een gas- reinigingsinstallatie op het ter rein van de fabriek. Daarin wor den gassen gezuiverd van giftige stoffen. De ontploffing leidde tot nog een explosie in de ketel, waarop de installatie was aan gesloten. Deze stond in een aangrenzend gebouw. Een van de operateurs die dp installatie bediende, een 39-jari- ge man, kwam om het leven. Op het moment van de ontplof- Leeuwarden 'Rechter, maak het niet te bond, 't is toch onze eigen stront', aldus een van de spandoeken in Leeuwarden. Gisteren stonden 26 Drentse boeren in hoger beroep terecht voor het ge rechtshof in de Friese hoofdstad voor het illegaal uitrijden van mest. De meeste boeren zijn eerder veroordeeld tot geldstraffen van zeshonderd gulden. Procureur-generaal mr. Van der Lugt eiste gisteren een boete van 1500 gulden. Uitspraak 22 september. foto anp hans steinmeier Inkomen daalt dertig procent De Nederlandse boer heeft vorig jaar bijna 30 procent minder verdiend dan in de periode 1989/1990. Het inko men op de gemiddelde boerderij bedroeg in 1990/1991 56.500 gulden. De grootste terugval deed zich voor op de melkveebedrijven (30 tot 35 procent). den haag gpdren in Nederland, maar veel boeren en tuinders zien de toe komst met zorg tegemoet. Vorig jaar voerde Nederland voor 61,6 miljard gulden agrari sche produkten en Voedings middelen uit en voor 35 miljard gulden in. Een overschot dus van 26,6 miljard gulden. Dat Dat blijkt uit het jaarlijks ver schijnende Landbouw-Econo- misch bericht van het Land bouw Economisch Instituut (LEI). De agrarische sector be hoort economisch tot een van de belangrijkste bedrijfssecto- was ruim 1,5 miljard gulden meer dan het jaar daarvoor. Toch hebben met name melkveeboeren, akkerbouwers en potplantentelers een moei lijk jaar achter de rug. En vol gens het LEI wordt dat niet snel beter. Verwacht wordt dat de te lers van groenten in kassen een bijzonder slecht jaar zullen heb ben. Vorig jaar nog steeg hun inkomen met maar liefst 30 procent. Maar door de concur rentie met andere landen zijn de prijzen inmiddels gedaald. In de landbouw verminderde het aantal bedrijven, waar 'boe ren' de belangrijkste activiteit was, in 1991 met 2 procent tot ruim 96.000. De grootste daling deed zich voor bij de veeteelt en akkerbouwbedrijven. Toch verricht 'de baas' op een toene mend aantal van die bedrijven ook andere activiteiten. Bij de akkerbouwbedrijven is dit zelfs bij ongeveer één op de tien be drijven het geval. Het aantal ar beidskrachten in de land- en tuinbouw is in de periode 1989- 1991 gedaald tot ruim 288.000. fing werkten drie mensen bij de gaswasser. Omdat een van hen de explosie zag aankomen, kon den twee werknemers op tijd vluchten. Het is nog niet duide lijk of sprake is geweest van een menselijke fout. Bij Diosyth, on derdeel van het Akzo-concern, worden grondstoffen voor ge neesmiddelen gemaakt. De knal van de explosie was tot in de verre omgeving te ho ren en leidde in eerste instantie tot veel paniek. De politie van Apeldoorn kreeg tientallen mel dingen binnen. Omdat de ont ploffing veel nieuwsgierigen trok, had de politie de grootste moeite wegen vrij te houden voor hulpverlenend verkeer. De werkzaamheden in het bedrijf, waar 35 mensen wer ken, zijn vandaag weer hervat. den haag Zo'n dertig 'dwaze vaders' demonstreerden gisteren voor het gebouw van de Tweede Kamer. Staand op het marmeren plateau waarin de tekst van artikel 1 van de Grondwet staat gebeiteld, eisten zij een betere omgangsregeling met hun kinderen. De 'dwaze vaders', een groep die het niet eens is met de handelwijze van de kinderbescherming en de besluiten van rechters, willen elk jaar op de tweede dinsdag i september van zich laten horen. Artikel 1 van de Grondwet verbiedt discriminatie. foto anptoussaintkluiters vussincen gpd In de reptielenzoo Iguana in Vlissingen ver blijven sinds kort 199 landschildpadden. De dieren werden twee weken geleden op Schiphol in beslag genomen door de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het minis terie van landbouw, natuurbeheer en visse rij. Dé vracht was onderweg van de Verenig de Arabische Emiraten naar een groothan delaar in reptielen in de Verenigde Staten. Een van de sterschildpadden is gestorven aan de gevolgen van het transport. Met zijn lotgenoten gaat het goed. ,,Pas na enkele maanden kun je zien wat de gevolgen van de tocht voor de dieren zijn. De schildpadden waren uitgedroogd en ondervoed toen ze hier aankwamen. Het kan nog weken duren voordat ze er boven op zijn. Enkele dieren hebben we moeten voeden met een maagsonde", aldus de be heerder van Iguana Ad Bom. Hij hoopt dat als de schildpadden weer gezond zijn, ze worden teruggebracht naar het land van herkomst. Dat is waarschijnlijk India, Pakis tan of Sri Lanka. De sterschildpad staat op de internatio nale lijst van beschermde diersoorten (Ci tes). Maar op het bij de lading behorende uitvoerdocument stond dat de schildpad den waren gekweekt. De AID trok de infor matie op de documenten in twijfel omdat het nog nooit is voorgekomen dat in gevan genschap meer dan veertig schildpadden zijn voortgebracht. Bovendien zagen de beesten er slecht onderhouden uit. Later bleek uit een, nog niet afgerond, onderzoek van de AID dat de dieren in het wild zijn gevangen. Volgens een woordvoer der van de dienst was bij de handel geen Nederlandse handelaar betrokken. Schiphol was alleen doorvoerhaven. De KLM, die de illegale schildpadden heeft vervoerd, was zich volgens woordvoerder P. Andriesse van geen kwaad bewust. „Alle wettelijke papie ren klopten en de schildpadden waren in perfecte conditie. Dat de papieren foutief waren, is heel vervelend." Een sterschildpad, die ongeveer vijftien centimeter lang is, brengt vijf k zeshonderd gulden op. Het was de bedoeling dat de beesten rechtstreeks naar de Verenigde Sta ten werden gevlogen. Er was niet gerekend op een controle tijdens een tussenlanding in Nederland. R. Scholte, voorlichter van de AID: „We hopen met dit soort acties alle il legale transportlijnen uit de lucht te halen." UTRECHT ANP De Voedingsbond FNV wil de loonruimte voor volgend jaar gebruiken door onder meer een procent aan te wenden voor reële loonsverhoging en twee procent voor uitbreiding van werkgelegenheid. Dat staat in de discussienota 'Verder met eerlijk werk delen', die gisteren is gepubliceerd. De voedingsbond schat de to tale loonruimte voor 1993 in de voedingssectoren op 6,75 pro cent. Daarvan wordt 3,75 pro cent opgevuld door prijsstijging en 3 procent door hogere pro- duktiviteit. Omdat de bond blijft uitgaan van automatische prijs compensatie, resteert in de ogen van de samenstellers van de nota dus drie procent voor reële loonsverhoging en meer banen. Overigens is het nog maar de vraag of de FNV-bond de slag om de automatische prijscom pensatie wint. Dit jaar werd het systeem van automatische compensatie voor de gestegen prijzen geschrapt uit de CAO voor de suikerverwerkende in dustrie. Ook een langdurige sta king kon dat niet voorkomen. Het is te verwachten dat veel werkgeversorganisaties het voorbeeld van de suikerverwer kende industrie zullen volgen. Andere speerpunten van de FNV zijn verdere verkorting van werkweek of werkdag, uitbrei- den haag carel goseung De Raad van State heeft geen juridische bezwa ren tegen het bevriezen van de WAO-uitkering voor arbeidsongeschikten jonger dan vijftig jaar. Is dat nu een mee- of een tegenvaller? Deze vraag spookt door menig hoofd rond het Haagse Bin nenhof en op diverse departementen. Voor de pessimisten is het een meevaller. Zij verwachtten dat de Raad grote bezwaren zou hebben en het een ongeoorloofde aantasting van verworven rechten zou vinden. Fout dus. In CDA-kring en ook op Sociale Zaken, bij Fi nanciën en elders in kabinetskring twinkelden de ogen. Een negatief oordeel van de Raad zou de tegenstanders van de ingreep een extra motief hebben gegeven om de plannen af te blazen. En onder die tegenstanders hoort de PvdA-kamer- fractie. Op 1 mei verkondigde PvdA'er Leijnse dat de WAO-uitkeringen niet mochten bevroren. Hij kreeg steun van WD, D66 en Groen Links, samen een kamermeerderheid! Het CDA reageerde ge schokt. PvdA-staatssecretaris Ter Veld (Sociale zaken) wees het plan-Leijnse openlijk af. Daarna werd het stil. Wachten op de Raad van State heette het. Het rekenen ging echter wel door. Zonder in grepen in WAO-uitkeringen zouden miljardenbe sparingen verloren gaan, konden premies niet omlaag en zou de druk van de ketel gaan. Het aantal WAO'ers zou daardoor weer kunnen gaan stijgen. Geen wonder dat Ter Veld in augustus de Ka mer nog liet weten dat het weliswaar iets beter ging met de WAO maar dat er geen reden was de plannen bij de stellen. Het aantal WAO'ers moest eerst terug naar het peil van 1989. En dat zou pas ver na het verkiezingsjaar 1994 zijn. Een zaak dus voor een volgend kabinet. In CDA-kring wprdt er met het advies van de Raad van State op de achtergrond op gerekend dat de plannen onverkort doorgaan. Zeker als Ter Veld de rug recht houdt en ook PvdA-leider Kok achter de voornemens blijft staan. Kok kan ook niet terug. Vorig jaar moest hij het kabinet al vra gen of eerdere besluiten niet konden worden bij gesteld nadat zijn partij ze afwees. Voor de fractie van de PvdA is het advies van de Raad van State echter geen reden om het ver zet tegen de WAO-plannen op te geven en wil geen bevriezing. Dat zij daarmee de eigen be windslieden bruskeert, is bekend. Zoals zij ook weet dat het het einde van PvdA-voorman Kok zou kunnen zijn, zonder opvolger bij de hand. Een nieuwe coalitie met het CDA kan de PvdA dan ook vergeten. Een enorm dilemma dus. Maar tijd brengt raad. In augustus 1991 besloot het kabinet tot de WAO-ingrepen. Het duurde daarna acht maan den voordat Sociale Zaken de wetsteksten bij de Raad van State had. De Raad deed vier maanden over het advies. Dat moet nu op Sociale Zaken worden bestudeerd. Want ook zonder bezwaren tegen de WAO-bevriezing zijn er op onderdelen wel 'wetstechnische' bezwaren, zeker bij het zus- ter-wetsvoorstel beperking ziekteverzuim. Sociale Zaken zal enkele weken nodig hebben. Daarna moet de zaak nog langs de ministerraad. Eind oktober, begin november kan het wetsvoor stel bij de Kamer komen. Formeel moet de Ka mer dan binnen twee maanden schriftelijk com mentaar leveren. Een termijn die nooit wordt ge haald. Zeker niet bij een zo omstreden zaak als de WAO. Met de kerstvakantie van een maand zal het commentaar er in maart, april 1993 zijn. Komen er nog hoorzittingen met betrokkenen, dan wordt het nog later. Sociale Zaken zal wel haast maken met de reactie op de opmerkingen vanuit de Ka mer. Maar een maand zal het toch wel duren. Met de paasvakantie zelfs twee. Met het Sociale Zakenstuk in de hand moet de Kamer dan weer in drie weken een zogenoemd 'eindverslag' maken. Die paar weken zijn altijd te kort. En met de zomervakantie die eind juni be gint, wordt dat wel augustus 1993. Ook hierop moeten Ter Veld en co. weer reageren. En pas daarna kan een debat worden gehouden. Eind 1993 op zijn vroegst. De tot nu toe voorziene in gangsdatum 1 januari, mogelijk 1 juli, 1993 is dan al voorbij. En het is te kort dag om 1 januari 1994 nog te halen. In maart 1994 zijn er verkiezingen. Dus wordt het een zaak van een volgend kabinet. amsterdam Tegen de 37-jarige hoofdver dachte in de zaak van de Gha nese drugsbende heeft de offi cier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. N. Schaar, vandaag twaalf jaar ge vangenisstraf geëist. Tegen een 31-jarig en een 24-jarig bende lid werd respectievelijk twee en zeven jaar geëist. De hoofdverdachte stond te recht op beschuldiging van de uitvoer van 3,5 kilo heroïne naar New York en voor de invoer van een pond heroïne uit Ghana. Voor elke uitgevoerde kilo zou hij 100.000 dollar hebben opge streken. De officier vond de maximumstraf van zestien jaar te zwaar, maar bestreed de op merking van de advocate van de man dat hij slechts een 'piepel tje' zou zijn. De officier noemde de man 'meedogenloos'. Koe riers dwong hij soms bolletjes drugs door te slikken. Ook als zij niet meer konden. den haag gpd CDA en WD hebben gisteren verhinderd dat er een wettelijke regeling komt voor werknemers om te ldagen. Zij stemden tegen een wetsvoorstel van minister De Vries (sociale zaken). Het plan werd met 62 tegen 57 stemmen verworpen. Vóór stemden PvdA, D66, Groen Links, SGP en GPV. PvdA-fractieleider Wöltgens sprak zijn 'spijt' uit over de hou ding van het CDA. Hij stelde dat waar het concrete verbeterin gen betreft in het sociale beleid via wetgeving „de neuzen niet altijd in dezelfde richting wij- Wöltgens wees er verder op dat onderzoek heeft uitgewezen dat een adequate klachtenrege ling voor werknemers op vrij willige basis vrijwel nergens is ingevoerd. „Zo zie je maar weer", aldus Wöltgens. De PvdA-voorman maakte zijn opmerkingen in de RAI tij dens een symposium over nieuw elan voor medezeggen schap. Wöltgens bepleitte daar meer bevoegdheden voor on dernemingsraden. De PvdA wil daarvoor de behandeling van de Wet op de Ondernemingsraden, begin 1993, aangrijpen. Zo wil de PvdA dat onderne mingsraden advies gaan geven over alle belangrijke bedrijfs economische beslissingen die gevolgen hebben voor de werk nemers. De centrale onderne mingsraden moeten eigen be voegdheden krijgen over het concernbeleid. Daarnaast wil de PvdA dat het verschil in be voegdheden en faciliteiten voor ondernemingsraden in bedrij ven tot honderd werknemers, en bij grotere ondernemingen, wordt opgeheven. Ook moeten leden van ondernemingsraden de kans krijgen scholing te vol gen. den haag gpd De kerncentrale Dodewaard blijft open, ondanks het ontbre ken van een geldige vergunning. Een kamermeerderheid van CDA en WD steunde gister avond het kabinetsbesluit om de situatie bij Dodewaard te ge dogen totdat een nieuwe ver gunningsprocedure is afgerond. PvdA, D66 en Groen Links drongen in moties aan op slui ting van de centrale, maar die behaalden geen meerderheid. PvdA, D66 en Groen Links he kelden het besluit van het kabi net de centrale voorlopig te ge dogen. PvdA-woordvoerder Feenstra erkende dat de uit spraak van de Raad van State (die dit voorjaar de vergunning vernietigde) niet betekent dat de centrale onveilig is. „Maar of de centrale veilig is, staat ook niet vast", aldus Feenstra. PvdA en D66 willen dat eerst een nader veiligheidsonderzoek wordt afgerond alvorens de centrale een nieuwe vergunning kan krijgen. Daarmee staat de PvdA recht tegenover haar ei gen minister Alders (milieube heer en ruimtelijke ordening). Die deed de door Feenstra voorgestelde procedure af als „een vluggertje" die de toets der kritiek „absoluut niet kan door staan". ding van de VUT en invoering van de vierdaagse werkweek. Wat dat laatste betreft stelt de bond voor eerst oudere werkne mers de mogelijkheid te bieden vier dagen per week te gaan werken. De Voedingsbond FNV on derhandelt onder meer over de CAO's voor de vleeswarenin- dustrie, de land- en tuinbouw, de brood- en banketindustrie en de tabaksverwerkende indu strie. Eoti «Hwwa wld Is op haar toekomst voorbereid. den haagBen je een vis, moeilijk te doorgronden en fan tasierijk? Dan passen beroepen als dierenverzorger en regisseur in jouw straatje. Met deze en elf andere horoscoopposters van het ministerie van sociale zaken hoeven slimme meiden niet langer met hun toekomst in de maag te zitten. „We hebben eens op een rijtje gezet wat de sterren zeggen over jouw toe komstige carrière", luidt de boodschap. Toch wil het minis- Van Bavel: „Meisjes moeten zelfstandig over hun toekomst beslissen en zich niet van alles laten aanpraten." Daarom noemt ze het een „campagne met een knipoog". De sterre- beelden verschijnen deze maand In het meidenblad Yes. De horoscopen zijn de laatste activiteit van de nu ruim drie jaar lopende campagne 'Een slimme meld is op haar toe komst voorbereid'. Sociale Za ken is tevreden met de resulta ten tot dusver. Van Bavel: „Ruim negentig procent van de jongeren kan zich vinden In de uitstraling: gelijke rechten en mogelijkheden voor jongens en meisies en de noodzaak van een goede opleiding." ILLUSTRATIE MINISTERIE VAN SOCIA- LE ZAKEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3